PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL WIND και modem ZTE ZXHN H108L



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

makis
09-04-13, 10:55
Καλημέρα,
Μόλις μόλις παρέλαβα από αντικατάσταση του ZTEZXV10H108L από τη WIND το εν λόγω ρούτερ.Δεν κάνεις καμία ρύθμιση και σε αυτό απο ότι είδα,είναι όλα είναι έτοιμα, απλά το συνδέεις και μπαίνεις στο INETRNET(δεν μπαίνεις στο router για ρυθμίσεις κ.τλ.).
Σε μια πρόχειρη ματιά που έριξα του interface του είναι ίδιο με αυτό του conn-x μόνο που πάνω στην αριστερή γωνία γράφουν wind.
Εχει κουμπί wifi On off από την πίσω πλευρά WPS.
Δεν το πολυ έψαξα, περιμένω εντυπώσεις Καλησπέρα,
122378

body125z
09-04-13, 13:27
Τις εντυπώσεις εμείς τις περιμένουμε!;)
Τι σήμα Wifi έχει δυνατό ή όχι;
Αποσυνδέσεις;
Ταχύτητα σύνδεσης σε σχέση με το σάπιο που δίναν ως τώρα;

makis
09-04-13, 14:07
Τις εντυπώσεις εμείς τις περιμένουμε!;)
Τι σήμα Wifi έχει δυνατό ή όχι;
Αποσυνδέσεις;
Ταχύτητα σύνδεσης σε σχέση με το σάπιο που δίναν ως τώρα;

Αν και το εχω μια μερα πάνω στην γραμμή δεν ειδα καποια διαφορα σε συγχρονισμό ... Με το wifi ουτε με το προηγούμενο είχα προβλημα μεχρι που κάηκε σε 1,5 χρονο

body125z
09-04-13, 15:43
περίεργο που το wifi δούλευε και στο προηγούμενο τέλεια..
έκανα αναβάθμιση το firmware αλλά αν είμαι λίγο μακρυά δεν έχει εμβέλεια, όπως επίσης και αν συνδεθούν παραπάνω από μία συσκευές αρχίζουν τα ευτράπελα..
Ας ελπίσουμε οτι όντως το καινούριο τα ξεπερνάει αυτά τα προβλήματα..

makis
10-04-13, 09:59
Το wifi δείχνει απροβλημάτιστο για δευτερη μέρα.Μπορεί κανείς να με βοηθήσει που βλέπω τους συνδεδεμένους υπολογιστές;;;

- - - Updated - - -

Τώρα μόλις το παρατήρησα οτι δεν βλέπει το δίκτυο το κινητο μου το neo v ενω οι δυο φορητοί ένας Laptop και netbook παιζουν κανονικά

graal
11-04-13, 01:56
Καλορίζικο και καλοδούλευτο!! :) Αν γίνεται βγάλε μερικές φωτό το ρούτερ από διάφορες γωνίες, καθώς και μερικά screenshots από το interface του!

em_seven
11-04-13, 11:39
Το wifi δείχνει απροβλημάτιστο για δευτερη μέρα.Μπορεί κανείς να με βοηθήσει που βλέπω τους συνδεδεμένους υπολογιστές;;;

- - - Updated - - -

Τώρα μόλις το παρατήρησα οτι δεν βλέπει το δίκτυο το κινητο μου το neo v ενω οι δυο φορητοί ένας Laptop και netbook παιζουν κανονικάΠαιξε με τις ρυθμισεις στα καναλια... πολλα sony εχουν αυτο το Bug και δεν βλεπουν ορισμενα καναλια...

makis
11-04-13, 15:28
122536122537122538http://imageshack.us/photo/my-images/4/14921861.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/27/21965013.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/801/82019905.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/689/49290348.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/43610589.png/

- - - Updated - - -


Παιξε με τις ρυθμισεις στα καναλια... πολλα sony εχουν αυτο το Bug και δεν βλεπουν ορισμενα καναλια...

Το έκανα reboot και δουλεψε κανονικά ...

Γνωρίζει κανείς να μου πεί που βλέπω τους συνδεδεμενους στην συσκευη μου

neon2k8
14-04-13, 13:01
Πολύ ωραίο φαίνεται!!! Θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και ξεφορτωθώ το ZXV10 :whistle: Αν και δεν ξέρω μήπως και το καινούργιο μου κάνει το ίδιο που έκανε το παλιό. Δηλαδή να δείχνει attainable rate 11.349 για παράδειγμα (ταχύτητα που πάνω κάτω πιάνει η γραμμή με άλλα ρούτερ) και να κλειδώνει στα 10.650 ή και 10.400 (απο το 11.349). Ενώ άλλοι είδαν βελτίωση στην ταχύτητα (κλείδωνε παραπάνω όπως είχαν αναφέρει πολλοί) εμένα μου έκανε το αντίθετο! Και απο φίλους που είχαν ίδιες συσκευές δοκιμασα, τα ίδια. Μιλάμε για ethernet σύνδεση με το ρούτερ φυσικά, όχι μέσω ασύρματου.

djpar
15-04-13, 13:49
εμενα το tplink που λεει πχ οτι μπορω να πιασω 12max κ επιανα 10,παιρνω τηλ βαζω 6 snr και τωρα ποιανω 12 αλλα max μου λεει 14...παντα το max θα ειναι παραπανω

neon2k8
16-04-13, 22:29
Δεν διαφωνώ :) άν όμως εκείνη την στιγμή έχεις και 3-4 άλλα ρούτερ απο φίλους και βάζοντας κάποιο απο αυτά (στην συγκεκριμένη περίπτωση έτυχε ένα Netgear 2200 χωρίς snr πείραγμα κλπ.) και δείς οτι "χτυπάει" 11.400-11.450? Και εκεί που λές "α θα έτυχε", και ξαναβάζεις το ΖΤΕ και βλέπεις πάλι 10.650 με την "μέγιστη" να δείχνει πότε 11.340 πότε 11.450 πότε 11.620... και φυσικά εκεί γύρω να κυμαίνονται και τα άλλα ενω το ΖΤΕ να επιμένει οτι πάνω απο 10.650 (και 1 φορά που μετά απο πολλά reset έπιασε και 10.900) δεν πάει η γραμμή με τίποτα? Να πω οτι είναι το 3ο ΖΤΕ που έχω αλλάξει γιατί τα προηγούμενα έκαναν το ίδιο πράγμα!!! Μόνο στην δικιά μου γραμμή γιατί σε γραμμές φίλων πάνω κάτω έπιαναν τις ταχύτητες που "έπρεπε"...

djpar
17-04-13, 12:07
με ιδιο snr...χμ εμενα το zte ταχυτητα επιανε...wifi δεν επιανε και τωρα ζητησα το νεο για γονεις γιατι εχουν ενα παλιο που ολο βραζεικαι σβηνει και το επαιξαν κινεζοι...θα τους παρω αλλη μια και θα πω ακριβως το μοντελο

neon2k8
17-04-13, 12:55
Το έπαιξαν κινέζοι ε; :p :rofl: Τους έχει επηρεάσει η ΖΤΕ... Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν άλλωστε (το έχουν κάνει και σε μένα, και σε πόσους άλλους σιγουρα)

Όσο για το snr που απο 4 διαφορετικά ρούτερ τα 3 πιάνουν ταχύτητα "κανονική" ενώ το ΖΤΕ χαμηλότερη κατα 500 εώς και 750, έχω την υποψία οτι το chipset που χρησιμοποιεί το ΖΤΕ δεν λειτουργεί σωστά με το dslam που έχει η Wind στην περιοχή μου (αυτό με την "ασυμβατότητα" dslam και ρούτερ chipset κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που). Το dslam είναι Broadcom αν θυμάμαι καλά.

djpar
17-04-13, 14:54
τι να σου πω εγω επιτελους με το tp link εχω βρει την υγεια μου αλλα οι γονεις τρωνε ηττα με το wifi...θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους πω ακριβως το μοντελο να τελειωνει και αν μου κανουν τον κινεζο θα πω οκ απλα εχω τωρα ανανεωση και ελεγα να φυγω να παω σε αλλη εταιρια που κ μοντεμ θα εχω και τα ιδια λεφτα θα πληρωνω (full pack)

azuli
17-04-13, 15:08
το βαλα και γω σημερα το router και το πρωτο που ειδα ειναι οτι ενω πριν το παλιο το zte της wind ηταν με downstream γυρω στα 11.000 και κατεβαζα με 1.1 περιπου,αυτο κλειδωσε στα 8.300 περιπου και κατεβαζω με 0.85 περιπου.

Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Παιρνω τηλεφωνο wind και τους λεω να με ανεβασουν απο εκει η μπορω να κανω κατι μονος μου απο τις ρυθμισεις του router?Για να μου ανεβασουν ταχυτητα στο παλιο το zte και να την φτασουν 11+ και να ειναι και σταθερη απλα μου σπασαν τα νευρα.Δεν θα επρεπε το νεο router να κλειδωνει και αυτο στην ιδια ταχυτητα?3μβιτ διαφορα ειναι μεγαλη υποθεση!

Δεν ξερω και πολλα απο ρυθμισεις router,ελπιζω καποιος πιο σχετικος απο μενα να μπορει να βοηθησει!

Δεν εκανα καμια ρυθμιση οπως ηταν το συνδεσα απο το κουτι του στα παλια καλωδια και επαιξε.

neon2k8
18-04-13, 05:05
Δοκίμασες να ξαναβάλεις το παλιό; Όχι πως θα λυθεί ή θα αλλάξει κάτι, αλλά αν το παλιό σου ξαναδείξει 11.000 και μετά βάλεις το καινούργιο και δείξει πάλι 8.300 τότε κάτι συμβαίνει με το νέο ρούτερ (μπορεί με το νέο ρούτερ να παθαίνεις κι εσύ οτι πάθαινα εγώ με το παλιό ΖΤΕ, χαμηλότερο κλείδωμα ταχύτητας απο αυτή που πιάνει η γραμμή δηλαδή). Το αστείο θα είναι (υποθετικά λέμε τώρα) ενώ το παλιό είχε θέμα wifi και ήμασταν όλοι σε αναμμένα κάρβουνα για νεο firmware μπας και δούμε άσπρη μέρα, το καινούργιο να έχει θέμα... συγχρονισμού και να ψάχνουμε νεο firmware μπας και βελτιωθεί η ταχύτητα!!! Βρέ την κακομοίρα ΖΤΕ... ωραία τα κινητά της αλλά απο ρούτερ μάλλον έχει... μάυρα μεσάνυχτα!!!

RASTAVIPER
18-04-13, 16:09
το βαλα και γω σημερα το router και το πρωτο που ειδα ειναι οτι ενω πριν το παλιο το zte της wind ηταν με downstream γυρω στα 11.000 και κατεβαζα με 1.1 περιπου,αυτο κλειδωσε στα 8.300 περιπου και κατεβαζω με 0.85 περιπου.

Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Παιρνω τηλεφωνο wind και τους λεω να με ανεβασουν απο εκει η μπορω να κανω κατι μονος μου απο τις ρυθμισεις του router?Για να μου ανεβασουν ταχυτητα στο παλιο το zte και να την φτασουν 11+ και να ειναι και σταθερη απλα μου σπασαν τα νευρα.Δεν θα επρεπε το νεο router να κλειδωνει και αυτο στην ιδια ταχυτητα?3μβιτ διαφορα ειναι μεγαλη υποθεση!

Δεν ξερω και πολλα απο ρυθμισεις router,ελπιζω καποιος πιο σχετικος απο μενα να μπορει να βοηθησει!

Δεν εκανα καμια ρυθμιση οπως ηταν το συνδεσα απο το κουτι του στα παλια καλωδια και επαιξε.

Η Wind δεν μπορεί να κάνει κάτι να μεγαλώσει ξαφνικά η ταχύτητα.
Αν βλέπεις διαφορά με τα 2 ρουτερ, κρατάς αυτό που συγχρονίζει πιο ψηλά.

graal
18-04-13, 16:42
το βαλα και γω σημερα το router και το πρωτο που ειδα ειναι οτι ενω πριν το παλιο το zte της wind ηταν με downstream γυρω στα 11.000 και κατεβαζα με 1.1 περιπου,αυτο κλειδωσε στα 8.300 περιπου και κατεβαζω με 0.85 περιπου.

Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?Παιρνω τηλεφωνο wind και τους λεω να με ανεβασουν απο εκει η μπορω να κανω κατι μονος μου απο τις ρυθμισεις του router?Για να μου ανεβασουν ταχυτητα στο παλιο το zte και να την φτασουν 11+ και να ειναι και σταθερη απλα μου σπασαν τα νευρα.Δεν θα επρεπε το νεο router να κλειδωνει και αυτο στην ιδια ταχυτητα?3μβιτ διαφορα ειναι μεγαλη υποθεση!

Δεν ξερω και πολλα απο ρυθμισεις router,ελπιζω καποιος πιο σχετικος απο μενα να μπορει να βοηθησει!

Δεν εκανα καμια ρυθμιση οπως ηταν το συνδεσα απο το κουτι του στα παλια καλωδια και επαιξε. Δλδ παίζει να είναι ακόμα πιο πατάτα από τον προκάτοχό του?? :facepalm:

azuli
18-04-13, 23:37
Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..

Κριμα ηθελα να το αλλαξω το αλλο το ασχημο και αβολο..!Πιστευω οτι το μονο σκεπτικο για τον σχεδιασμο του παλιου του zte της wind ηταν: ''Δε με νοιαζει πως θα το φτιαξεις,θελω να μπαινει ο αλλος στο δωματιο και να βλεπει το router ορθιο σουζα να γραφει wind'' ..lol! Το πιο αντιεργονομικο router που εχω δει,ορθιο,να μην μπαινει στον τοιχο,να μην μπαινει καπου οριζοντια διακριτικα,να μην μπορεις να συνδεσεις καλωδια αν δεν το γυρισεις αναποδα και να πρεπει να εχεις και δαχτυλο κινεζου για να πατησεις το wifi (εννοειται κρατοντας το με τα 2 χερια,γιατι αν πατιοταν με το ενα θα ηταν πολυ mainstream!)

Aυτα,ελπιζω να βρεθει τιποτα να κανουμε να συγχρονιζει παραπανω,μην εχουμε τωρα πισογυρισματα στις ταχυτητες στα γεραματα..!

graal
19-04-13, 00:28
Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..

Κριμα ηθελα να το αλλαξω το αλλο το ασχημο και αβολο..!Πιστευω οτι το μονο σκεπτικο για τον σχεδιασμο του παλιου του zte της wind ηταν: ''Δε με νοιαζει πως θα το φτιαξεις,θελω να μπαινει ο αλλος στο δωματιο και να βλεπει το router ορθιο σουζα να γραφει wind'' ..lol! Το πιο αντιεργονομικο router που εχω δει,ορθιο,να μην μπαινει στον τοιχο,να μην μπαινει καπου οριζοντια διακριτικα,να μην μπορεις να συνδεσεις καλωδια αν δεν το γυρισεις αναποδα και να πρεπει να εχεις και δαχτυλο κινεζου για να πατησεις το wifi (εννοειται κρατοντας το με τα 2 χερια,γιατι αν πατιοταν με το ενα θα ηταν πολυ mainstream!)

Aυτα,ελπιζω να βρεθει τιποτα να κανουμε να συγχρονιζει παραπανω,μην εχουμε τωρα πισογυρισματα στις ταχυτητες στα γεραματα..! Δοκίμασες με το ΖΤΕ του Conn-X? Το ΖΧΗΝ Η108NS. Έχουν πανομοιότυπο interface βλέπω. Διαφορά στην απόδοση δεν ξέρω. Αλλά κι αυτό που σου έδωσαν όρθιο είναι με το λογότυπο της εταιρίας να βγάζει μάτι. Οπότε δεν άλλαξε κάτι ως προς αυτό! :rolleyes:

azuli
19-04-13, 14:20
ειναι το μισο στο μεγεθος,μπαινει στον τοιχο,τα καλωδια μπαινουν κανονικα και εχει κανονικο κουμπι για το wifi που θελει μισο δευτερολεπτο πατημα οχι 5.Αυτα.Να επιανε και την ταχυτητα του παλιου θα ηταν ωραια!

theopan
19-04-13, 15:02
Η μόνη λογική εξήγηση (εκτός του κόστους) για την τότε επιλογή του H108L, είναι ο σχετικά καλύτερος συγχρονισμός στην προβληματική σε αυτό το θέμα Wind. Ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει από ρούτερ, συγχρονίζουν όλα χαμηλότερα σε σχέση με το Η108L. Πέρα από το θέμα του (λίγο) καλύτερου συγχρονισμού όμως σε όλους τους άλλους τομείς εκείνο το ρούτερ ήταν σκέτο φιάσκο και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι επανέλαβε το ίδιο σφάλμα με αυτό το καινούργιο η Wind. Πρέπει πάντως κάποια στιγμή να καταλάβουν -όλες οι εταιρείες- ότι μια λάθος επιλογή σε εξοπλισμό μόνο και μόνο για να εξοικονομήσουν λίγα χρήματα, μπορεί να καταστρέψει τη φήμη τους με πολλαπλάσιο κόστος σε σχέση με το εξοικονομηθέν τελικά...

Πολλές φορές είναι δυσδιάκριτο στον πελάτη το ποιός φταίει για κάποιο πρόβλημα μεταξύ παρόχου, συγκεκριμένης γραμμής και εξοπλισμού και τελικά αποδεικνύεται καιρό μετά (και αφού "έχει βγει το όνομα" στον πάροχο) ότι έφταιγε ο εξοπλισμός.

djpar
20-04-13, 08:14
το καινουργιο μοντεμ εχουν εντολη να το δινουν μονο σε νεους συνδρομητες εμεις που εχουμε με χαλασμενο wifi ή παιρνουμε το παλιο zte ξανα ή παμε στα public για να αγορασουμε με 20 euro το νεο,ετσι μου ειπαν εχτες

RASTAVIPER
20-04-13, 11:37
το καινουργιο μοντεμ εχουν εντολη να το δινουν μονο σε νεους συνδρομητες εμεις που εχουμε με χαλασμενο wifi ή παιρνουμε το παλιο zte ξανα ή παμε στα public για να αγορασουμε με 20 euro το νεο,ετσι μου ειπαν εχτες
Και δεν δίνει κάποιος άλλα 30€ να πάρει κάποιο τούμπανο ρούτερ;

neon2k8
20-04-13, 13:37
Και δεν δίνει κάποιος άλλα 30€ να πάρει κάποιο τούμπανο ρούτερ;

Ακριβώς :p Τουλάχιστον να παίζει το wifi, να συγχρονίζει σωστά, και να έχει και μια άλλη δυνατότητα που όλοι λίγο πολύ θέλουμε, και ξέρετε για ποιά δυνατότητα μιλάω (έχει σχέση με την γραμμή ;) )

africa_twin
20-04-13, 14:25
Ναι τα βγαλα και τα βαλα και παντα το καινουργιο ηταν περιπου 3mbit κατω.Η φαση ειναι οτι δεν εχω και μεγαλη ιδεα απο ρυθμισεις router μηπως και πειραζα κατι,περιμενα εδω να βρω κανενα tip αλλα βλεπω οτι το thread ειναι σχετικα καινουργιο..Κοίτα το ADSL MODE αν είναι στο auto βάλτο στο ADSL2+ γιατί πιθανότατα να έχει συγχρονίσει σε ADSL2 σκέτο ;)

jap
22-04-13, 15:14
ειναι το μισο στο μεγεθος,μπαινει στον τοιχο,τα καλωδια μπαινουν κανονικα και εχει κανονικο κουμπι για το wifi που θελει μισο δευτερολεπτο πατημα οχι 5.Αυτα.Να επιανε και την ταχυτητα του παλιου θα ηταν ωραια!

Στον τοίχο πώς ακριβώς το έβαλες; Εγώ του έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο κρεμαστάρι και το θεωρώ βασική έλλειψη ότι δεν έχει σχετική πρόβλεψη.

Σε συγχρονισμό τα πάει καλύτερα στην περίπτωσή μου από το μαύρο μπυρέλλι, κάτι που είχε συμβεί και όταν είχα μεταφέρει από ON -> Wind και την άλλη γειτονική σύνδεση με το παλιό. Και βέβαια έχει στο μενού του επιλογές για παπάδες, το αν τα κάνει και σωστά ο χρόνος θα δείξει, εγώ σήμερα το πρωί ενεργοποιήθηκα.

azuli
22-04-13, 18:23
Κοίτα το ADSL MODE αν είναι στο auto βάλτο στο ADSL2+ γιατί πιθανότατα να έχει συγχρονίσει σε ADSL2 σκέτο ;)

ηταν auto το βαλα adsl+ εκανα restart αλλα η ταχυτητα παρεμεινε η ιδια δυστυχως.Μηπως πρεπει να αλλαξω και το ADSL Type ?Βασικα το ui του router εχει απειρες επιλογες για πειραγμα αλλα δεν ξερω τι να πειραξω..! Η ταχυτητα του παραμενει 2-3mbit κατω απο του προηγουμενου zte της wind..

- - - Updated - - -


Στον τοίχο πώς ακριβώς το έβαλες;

Δεν το εβαλα,τωρα που το ξαναβλεπω μαλλον δεν κρεμιεται,τα καλωδια βγαινουν πολυ εξω..

Nikos Pskills
22-04-13, 19:05
Παιδια και εγω στην wind ειμαι και εχω το παλιό royter της ZTE πως μπορω να το αποκτήσω αυτο ? αξιζει ?

africa_twin
22-04-13, 20:13
Μηπως πρεπει να αλλαξω και το ADSL Type ?Τι επιλογές έχει εκεί; (δεν έχω το modem να το δω)

graal
22-04-13, 20:55
Αν ήταν στο ΑΝΝΕΧ Α/L γύρνα το σε σκέτο ΑΝΝΕΧ Α και δες που θα συγχρονίσει.

azuli
22-04-13, 22:29
Τι επιλογές έχει εκεί; (δεν έχω το modem να το δω)

ADSL type : annex A,annex I,annex A/L,annex M και annex A/I/J/L/M. Default ειναι στο annex A/L

africa_twin
22-04-13, 22:40
Κάνε αυτό που έγραψε ο @graal παραπάνω...

azuli
22-04-13, 23:35
Κάνε αυτό που έγραψε ο @graal παραπάνω...

το εκανα και ανεβηκε λιγο αλλα οχι οπως ειναι με το παλιο router (Απο 870 kb/sec max πηγε στα 930 περιπου,με το παλιο router παει μεχρι 1100..) Ti αλλο παιζει να μπορω να πειραξω?Γενικα νομιζω οτι εχω λιγο καλυτερο σερφαρισμα με το νεο router,oχι καμια μεγαλη διαφορα,μπορει να ετυχε κιολας,αλλα χειροτερο απο το αλλο δεν ειναι τουλαχιστον.Μονο στην ταχυτητα μας τα χαλαει..

C_L
24-04-13, 02:31
Το wifi δείχνει απροβλημάτιστο για δευτερη μέρα.Μπορεί κανείς να με βοηθήσει που βλέπω τους συνδεδεμένους υπολογιστές;;;


Μπες εδώ: http://192.168.1.254/basic/home_lan.htm και πάτα στο current pool summary ή για πιο γρήγορα "σώσε" το link http://192.168.1.254/basic/home_dhcplist.htm στα αγαπημένα σου. :)

- - - Updated - - -

Καλησπέρα και από εμένα.

Το παρέλαβα και εγώ πριν λίγες μέρες και σήμερα που μου έστειλαν τους κωδικούς και το σύνδεσα φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά.
Ξέρει κανένας σχετικά με κάνα firmware??? Εμένα "φοράει" το ZXHN H108LV4.0.0d_ZRQ_GR4

makis
24-04-13, 11:59
Μπες εδώ: http://192.168.1.254/basic/home_lan.htm και πάτα στο current pool summary ή για πιο γρήγορα "σώσε" το link http://192.168.1.254/basic/home_dhcplist.htm στα αγαπημένα σου. :)

- - - Updated - - -

Καλησπέρα και από εμένα.

Το παρέλαβα και εγώ πριν λίγες μέρες και σήμερα που μου έστειλαν τους κωδικούς και το σύνδεσα φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά.
Ξέρει κανένας σχετικά με κάνα firmware??? Εμένα "φοράει" το ZXHN H108LV4.0.0d_ZRQ_GR4


Thnks :oneup:

morpheusgr
24-04-13, 16:59
Με ειδοποιησαν να παω να παρω το νεο μοντελο, εχω και εγω τα προβληματα με το ασυρματο στο παλιο αλλα απο οτι βλεπω το καινουριο κλειδωνει χαμηλοτερα απο το παλιο. Αυτο ειναι ενα προβλημα στην περιπτωση μου γιατι ηδη κλειδωνω χαμηλα (8-9Mbit) λογο αποστασης απο το κεντρο, αν ειναι να μου φαει και 2-3Mbit την κατσαμε. Εχει κανεις αλλος εμπειρια απο το καινουριο μοντελο?

morpheusgr
02-05-13, 22:08
Σημερα παρελαβα το ρουτερακι, επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του, μεχρι στιγμης ολα καλα, μοναδικο προβλημα ειναι οτι δε βρισκω πως να δωσω στατικες ip στους υπολογιστες.

adok13
03-05-13, 14:16
ρε παιδια τι γινεται με τις κο**πορτες;εχω βαλει στο nat-virtual server πορτες για το call και παω να κανω δοκιμη στο site porttest και μου τις βγαζει κλειστες.

azuli
06-05-13, 02:22
Σημερα παρελαβα το ρουτερακι, επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του, μεχρι στιγμης ολα καλα, μοναδικο προβλημα ειναι οτι δε βρισκω πως να δωσω στατικες ip στους υπολογιστες.

συγχρονιζεις στις ιδιες ταχυτητες με το παλιο το zte της wind?Αν ναι πες καμια απο τις ρυθμισεις που εκανες γιατι εγω ειμαι σταθερα 1-2mbps κατω σε σχεση με το παλιο

km2111
13-05-13, 10:24
Καλησπερα, εχω παραλαβει και εγω το εν λογω router, αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα η συνδεση μου στην WIND, και το χρησιμοποιω απο τωρα με συνδεση FORTHNET για να δω πως πηγαινει.
Το προβλημα μου ειναι, 1) Το αδυνατο σημα Wifi (σε σχεση με το Linksys Router που ειχα πριν),
2) Η καθυστερη στην συνδεση των Clients συσκευων με το Wifi (οχι του Laptop, των Smartphones κυριως),
3) Οταν συνδεονται ασυρματα 4 συσκευες(1 Laptop, 2 Smartphones και 1 Tablet), ταυτοχρονα, η 1η συσκευη που θα συνδεθει (συνηθως) παιρνει ολο το bandwith, και οι αλλες 3 συσκευες σερνονται στο Internet.
Αυτα εν ολιγεις, ευχαριστω

Σημειωτεο, οτι εχω αλλαξει το καναλι εκπομπης του Wifi στο βελτιστο, και τα υπολοιπα σχετικα που προτεινουν εδω οι υπολοιποι

makis
14-05-13, 13:02
Παιδιά καλημέρα . Ξέρει κανείς τι chipset φοράει το συγκεκριμένο ρούτερ .
Εμένα κλειδώνει παραπάνω από όσα έχω δοκιμάσει τωρα πως γίνεται αυτό θα σας γελάσω .

morpheusgr
14-05-13, 16:13
συγχρονιζεις στις ιδιες ταχυτητες με το παλιο το zte της wind?Αν ναι πες καμια απο τις ρυθμισεις που εκανες γιατι εγω ειμαι σταθερα 1-2mbps κατω σε σχεση με το παλιο

Νομιζω δεν αλλαξα κατι στις ρυθμισεις που εχουν να κανουν με τη γραμμη. Αυτες ειναι η ρυθμισεις μου:

123804

Σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο δεν εχω καποια ουσιαστικη αποκλιση περα απο τις μικρες διακυμανσεις που κανει απο μερα σε μερα (τις ειχα και με το παλιο μοντελο).

km2111
15-05-13, 22:43
Καλησπερα, εχω παραλαβει και εγω το εν λογω router, αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα η συνδεση μου στην WIND, και το χρησιμοποιω απο τωρα με συνδεση FORTHNET για να δω πως πηγαινει.
Το προβλημα μου ειναι, 1) Το αδυνατο σημα Wifi (σε σχεση με το Linksys Router που ειχα πριν),
2) Η καθυστερη στην συνδεση των Clients συσκευων με το Wifi (οχι του Laptop, των Smartphones κυριως),
3) Οταν συνδεονται ασυρματα 4 συσκευες(1 Laptop, 2 Smartphones και 1 Tablet), ταυτοχρονα, η 1η συσκευη που θα συνδεθει (συνηθως) παιρνει ολο το bandwith, και οι αλλες 3 συσκευες σερνονται στο Internet.
Αυτα εν ολιγεις, ευχαριστω

Σημειωτεο, οτι εχω αλλαξει το καναλι εκπομπης του Wifi στο βελτιστο, και τα υπολοιπα σχετικα που προτεινουν εδω οι υπολοιποι

Καλησπερα, ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου στην Wind (με ακριβεια στο χρονο θα ελεγα), και εβαλα και μερικες ρυθμισεις για το wifi απο το Linksys router που ειχα, στο νεο της wind, και ολα καλα. Ολα τα παραπανω που ανεφερα εφυγαν δια μαγειας. Επισης κλειδωνει στη ιδια ταχυτητα και με τα 2 routers, οπότε.ο.κ. το καινουργιο router της wind.

azuli
16-05-13, 04:36
αμα δε βαριεσαι κανε ενα screenshot τις ρυθμισεις που αλλαξες..

mobile_32
17-05-13, 01:43
Τελικα αξίζει να προσπαθήσουμε να πάρουμε και εμεις ένα η οχι? εγω με το παλιο zte (το οποίο εχω σταματήσει να χρησιμοποιώ εδω και πολυ καιρο) δεν είχα κανένα θέμα με το wifi,δούλευε νορμαλ,θέμα είχα με χαμηλότερο συγχρονισμό καθώς επισης και οταν άνοιγμα το Skype δεν μπορούσα να ανοίξω καμία σελίδα!!!

morpheusgr
17-05-13, 15:51
Βρηκε κανεις πως παρακαμπτω το dhcp ετσι ωστε να δωσω στατικες ip σε ορισμενα pc του δικτυου μου με το συγκεκριμενο router?

- - - Updated - - -


Τελικα αξίζει να προσπαθήσουμε να πάρουμε και εμεις ένα η οχι? εγω με το παλιο zte (το οποίο εχω σταματήσει να χρησιμοποιώ εδω και πολυ καιρο) δεν είχα κανένα θέμα με το wifi,δούλευε νορμαλ,θέμα είχα με χαμηλότερο συγχρονισμό καθώς επισης και οταν άνοιγμα το Skype δεν μπορούσα να ανοίξω καμία σελίδα!!!

Αν τωρα χρησιμοποιεις καποιο με το οποιο δεν εχεις καποιο προβλημα δε βρισκω λογο να το αλλαξεις και να παιδευεσαι στην περιπτωση που σου εμφανιστει προβλημα με το καινουριο, εγω το αλλαξα γιατι ειχα το προηγουμενο zte και ειχα το γνωστο προβλημα με το wifi.

makis
22-05-13, 17:59
Σας ανεβάζω φώτο με τα έσω του ...
πως μπορούμε να μάθουμε το chipset 124127124128124129

trabakoulas
23-05-13, 16:48
Καλησπερα, ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου στην Wind (με ακριβεια στο χρονο θα ελεγα), και εβαλα και μερικες ρυθμισεις για το wifi απο το Linksys router που ειχα, στο νεο της wind, και ολα καλα. Ολα τα παραπανω που ανεφερα εφυγαν δια μαγειας. Επισης κλειδωνει στη ιδια ταχυτητα και με τα 2 routers, οπότε.ο.κ. το καινουργιο router της wind.
αν είναι εύκολο τι άλλαξες; γιατί και σ'εμένα το wifi δεν παλεύεται εδώ πέρα... όποτε θέλει δίνει internet στο smartphone και στο tablet..

makis
24-05-13, 11:46
αν είναι εύκολο τι άλλαξες; γιατί και σ'εμένα το wifi δεν παλεύεται εδώ πέρα... όποτε θέλει δίνει internet στο smartphone και στο tablet..

Πάιξε με τα κανάλια ... Εμένα στο xperia neo v δουέψε το ασύρματο μόνο στο 8 η 9 κανάλι

@ ADSLgr.com All rights reserved.