PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδια δεμένα σε δέντρα?



Σελίδες : [1] 2

kosnik67
09-04-13, 13:39
Καλημέρα,
Σήμερα ήρθε ένας τεχνικός του ΟΤΕ και έκανε την δουλειά που φαίνεται στις φωτογραφίες.

122383122384122385122386

Να σημειώσω ότι επειδή περνά λεωφορείο στον δρόμο , ο Δήμος κάθε χρονιά κλαδεύει τα δέντρα σχεδόν τελείως.
1. Ποιά είναι η γνώμη σας?
2. Είναι νόμιμο αυτό που έκανε?

BigBlack
09-04-13, 13:58
1) Eξαιρετική δουλειά, πρότυπο όδευσης καλωδίου. Που καταλήγει, σε χελιδονοφωλιά;
2) Νομιμότατο. Τι ήθελες, να βάλει κολώνες ή να σκάψει πεζοδρόμια; Είναι και συμβατός με τις αρχές της πράσινης ανάπτυξης!
:respekt::rofl:

Φαντάζομαι πως αν διαμαρτυρηθείς θα μείνεις καιρό χωρίς τηλέφωνο μιας και θα έρθουν να το βγάλουν, αλλά για να στείλουν συνεργείο να σκάψει θα περάσει καιρός....
Ωστόσο δεν μπορείς να το αφήσεις έτσι, είναι ντροπή. Θα σου έλεγα να μιλήσεις κατ'αρχήν με το τεχνικό τμήμα του Οτέ στην περιοχή σου, αν είναι δυνατόν και αυτοπροσώπως.
Από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας. Δήμος Αμαρουσίου, ΕΕΕΤ κλπ. Θα σου πουν βέβαια καλύτερα και οι συμφορουμίτες που δουλεύουν στον ΟΤΕ με ποιό τρόπο θα πρέπει να προχωρήσεις.

yiapap
09-04-13, 14:08
Ελπίζω να μην πιάνουν δυνατοί άνεμοι στην περιοχή :lol:

manicx
09-04-13, 14:33
ο Δήμος κάθε χρονιά κλαδεύει τα δέντρα σχεδόν τελείως.

Τώρα θα κλαδεύει και καλώδια... Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις τηλεφωνικά με το αρμόδιο τεχνικό τμήμα ΟΤΕ αλλά και τον δήμο της περιοχής σου. Για καλύτερα, στείλε μια επιστολή στους πρώτους με κοινοποίηση στον δεύτερο.

FuS
09-04-13, 14:51
Και εγώ θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα της περιοχής σου αφού πρώτα έχεις ενημερώσει και τον δήμο.
Οι φωτογραφίες είναι για γέλια και για κλάμματα μαζί..

Παρόλα αυτά είμαι περίεργος να δω τι θα σου πούνε από οτε, ποια η αιτιολογία που κρεμάσανε στο δέντρο το καλώδιο. Αν υπάρχει.

cranky
09-04-13, 14:54
Εμένα, μου μυρίζει αρπακολλατζή εργολάβο.

kosnik67
09-04-13, 15:04
Εμένα, μου μυρίζει αρπακολλατζή εργολάβο.

Όχι , ήταν αυτοκίνητο του ΟΤΕ μπλε

psyxakias
09-04-13, 15:06
Θεός ο τύπος... :respekt:

kostarcng
09-04-13, 15:10
Το πρόβλημα λύνεται ως εξείς. Λες στον δήμο να μην ξανακλαδέψουν αυτά τα δύο δέντρα γιατί μετατραπήκαν σε κολώνες του ΟΤΕ.

mellodos
09-04-13, 15:14
Εγώ πάντως βλέπω μια γραμμή που "πετάει"... Που είναι το πρόβλημα?

kosnik67
09-04-13, 15:16
Μίλησα με το 13888.
Με κανένα τρόπο δεν μου δίνουν διεύθυνση ή τηλέφωνο του αρμόδιου τεχνικού τμήματος της περιοχής.
Το καταχώρησαν σαν παράπονο και μου κράτησαν τηλέφωνο για ενημέρωση.

FuS
09-04-13, 15:20
Μαρούσι μένεις;
Σε ποιο κέντρο ανήκεις;

kosnik67
09-04-13, 15:21
Μαρούσι μένεις;
Σε ποιο κέντρο ανήκεις;

Στην Χατζηαντωνίου

FuS
09-04-13, 15:22
Ωραία, σε μια ώρα γιατί είμαι εκτός τώρα, θα σου στείλω pm.

yiapap
09-04-13, 15:53
Το πρόβλημα λύνεται ως εξείς. Λες στον δήμο να μην ξανακλαδέψουν αυτά τα δύο δέντρα γιατί μετατραπήκαν σε κολώνες του ΟΤΕ.
Ωραία, σε μια ώρα γιατί είμαι εκτός τώρα, θα σου στείλω pm.Μην ξεχάσεις την πίσσα ή καφέ μπογιά για να βάψεις το δέντρο! :lol:

weather1967
09-04-13, 16:28
Με τον άνεμο και την τριβη των κλαριων με το καλωδιο σε κανα χρονο το πολυ θα εχει γθαρθεί το εξωτερικο περιβλημα του αυτοστήρικτου θα εισχωρουν υγρασιες και θα αρχισουν σταδιακα τα προβληματα.
Στα σημεια δέ που εχει δεθει το αυτοστήρικτο στο δεντρο ,το καλοκαιρι που θα βγαλουν φυλλα τα δεντρα και θα ειναι πιο βαρια με τους ανεμους και θα παλατζάρουν περισσοτερο λογο βαρους-αντίσταση αέρα,αν δεν εχει αφησει λιγο μποσικο κοιλιά το καλωδιο αν εχει το κλαρι πολυ τζόγο με τον αέρα ισως να κοπει το καλωδιο,εχει μεσα βεβαια ατσαλοσύρματα αλλα ολα ειναι πιθανα,αναλογα τις καιρικες συνθηκες.

yiapap
09-04-13, 16:49
Με τον άνεμο και την τριβη των κλαριων με το καλωδιο σε κανα χρονο το πολυ θα εχει γθαρθεί το εξωτερικο περιβλημα του αυτοστήρικτου θα εισχωρουν υγρασιες και θα αρχισουν σταδιακα τα προβληματα.
Στα σημεια δέ που εχει δεθει το αυτοστήρικτο στο δεντρο ,το καλοκαιρι που θα βγαλουν φυλλα τα δεντρα και θα ειναι πιο βαρια με τους ανεμους αν δεν εχει αφησει λιγο μποσικο κοιλιά το καλωδιο αν εχει το κλαρι πολυ τζόγο με τον αέρα ισως να κοπει το καλωδιο εχει μεσα βεβαια ατσαλοσύρματα αλλα ολα ειναι πιθανα αναλογα τον :lol: :lol: Αυτό ήταν το αρχικό μήνυμα του weather. Κόπηκε στο "τον".
Οπότε η πρώτη σκέψη ήταν "να άλλος ένας έμπειρος με "πράσινο καλώδιο" :lol: :lol: :lol:
Δυστυχώς μετά το είδε και το έκανε edit :(

agrelaphon
09-04-13, 21:43
Εγώ πάντως βλέπω μια γραμμή που "πετάει"... Που είναι το πρόβλημα?

Όντως, στις φωτογραφίες φαίνεται ένα καλώδιο να περνάει ανάμεσα από τα κλαδιά. Τι να έκανε ο τεχνικός, να έκοβε το δέντρο? δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς γρήγορους.

dimitri_ns
09-04-13, 21:54
Τώρα που είναι άνοιξη, λίπανε και πότισε, να ψηλώσουνε γρήγορα τα δέντρα.

Εναλλακτικά μπορείς να κλαδεύεις εσυ, αφήνωντας μόνο τα κλαδια που στηρίζουν το καλώδιο

Αλλιώς κρέμασε μπουγάδα με sexy γυναικεία εσώρουχα, θα ντραπούν να κλαδέψουν και θα ψάξουν να βρουν σε ποιά ανήκουν (ξέρεις στριγγάκια, μαστίγια κλπ)

Helix
09-04-13, 21:59
Για μια ακόμα φορά αποδυκνείεται περίτρανα ότι ζούμε στην Μπανανία.

dimgavril
09-04-13, 23:00
Το ενδεχόμενο να το έβαλε προσωρινά να μην μείνει ο πελάτης χωρίς τηλέφωνο μέχρι να παει εργολάβος και να βάλει κολώνα δεν παίζει;

nikos salonika
09-04-13, 23:07
vdsl3... τι μνημονια και αστειότητες...

macmac
09-04-13, 23:08
Το ενδεχόμενο να το έβαλε προσωρινά να μην μείνει ο πελάτης χωρίς τηλέφωνο μέχρι να παει εργολάβος και να βάλει κολώνα δεν παίζει;
Μακάρι να είναι αυτό.

dimitri_ns
10-04-13, 10:34
Το ενδεχόμενο να το έβαλε προσωρινά να μην μείνει ο πελάτης χωρίς τηλέφωνο μέχρι να παει εργολάβος και να βάλει κολώνα δεν παίζει;

Κάτι σαν το προσωρινό μνημόνιο...

Ελπίζω να μην τα πιστεύεις κατά βάθος

Ακόμα κι αν είναι έτσι, δόσε εκτίμηση πότε θα περάσει ο εργολάβος (και θα κάνει καλή δουλειά, μην καταστρέψει και την σύνδεση που έχει τώρα ο φίλος)

Μακάρι να εκλήξει ευχάριστα, αλλά είναι τόσο λίγες οι πιθανότητες....

Και μιάς και είσαι από Αμαλιάδα, τι έγινε αποκατέστησαν τις ζημιές από τις φωτιές του 2007 ή περιμένουν ακόμα τον εργολάβο του ΟΤΕ?

ggeorgan
10-04-13, 10:39
122421

Ἰδοὺ τὶ θὰ γίνει σὲ πολλά, πολλὰ χρόνια ποὺ θα ξεραθοῦν τά δένδρα. Μὲ τὸ 13888 δὲν βρῆκα ἄκρη ἐδῶ καὶ δύο μῆνες. Τὸ chat στὸν ἱστοτόπου τοῦ ΟΤΕ μοῦ ἔδωσε μιὰ διεύθυνση e-mail, ἀλλὰ κι αὐτοὶ δὲν ἔχουν κἂν ἀπαντήσει ὅτι ἔλαβαν τὸ μήνυμα. Πάντως, τὸ ἀτσαλόσυρμα φαίνεται ὅτι κρατᾶ ὀλόκληρο δένδρο !

sexrazat
10-04-13, 10:53
Το ενδεχόμενο να το έβαλε προσωρινά να μην μείνει ο πελάτης χωρίς τηλέφωνο μέχρι να παει εργολάβος και να βάλει κολώνα δεν παίζει;

Παίζει και παραπαίζει. Πιθανότατα αυτό έχει συμβεί αλλά το θέαμα είναι πιασάρικο οπότε αφήνουμε για λίγο στην άκρη την κοινή λογική.

nikolas80p
10-04-13, 11:33
Ω ρε φίλε... άμα φυσήξει you sat the boat...δεν έχω ιδέα αν είναι νόμιμο, ένα τηλεφωνάκι στις περιβαλλοντικές οργανώσεις μάλλον μπορεί να βοηθήσει.

yiapap
10-04-13, 11:40
Όντως, στις φωτογραφίες φαίνεται ένα καλώδιο να περνάει ανάμεσα από τα κλαδιά. Τι να έκανε ο τεχνικός, να έκοβε το δέντρο? δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς γρήγορους.Aν προσέξεις σε μια από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι κάνει κύκλο (είναι πιασμένο) στο δέντρο.

kosnik67
10-04-13, 13:23
Aν προσέξεις σε μια από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι κάνει κύκλο (είναι πιασμένο) στο δέντρο.

Σωστά!
Δείτε την συνέχεια της όδευσης....

122438122440122442122443

yiapap
10-04-13, 13:53
:lol: :lol: :lol: :lol:
Νταξ... Ρέστα....
Αφού δεν το έδεσε και σε κανένα μπαλκόνι... Ή μήπως.... :lol:
Τι έλεγες agrelaphon?

nikos salonika
10-04-13, 14:04
Μερακλής ο τεχνίτης πάντως ....

maik
10-04-13, 17:59
Πρωτα απο ολα ο φιλος δεν μας λεει αν η συνδεση που εγινε με αυτο το καλωδιο ηταν για τον ιδιο ή καποιον γειτονα.
Αν ηταν για τον ιδιο , θα ηταν διατεθημενος να περιμενει ποτε θα μπουν κανονικα κολωνες; ετσι ωστε το καλωδιο να οδευθει με τον σωστο τροπο και οχι αυτον που βλεπουμε.
Αν ηταν για γειτονα, ρωτησε να μαθει τι πιεσεις ασκηθηκαν; αν ηταν ζητημα ζωης και θανατου για καποιον; ή απλα του χαλαει την καλαισθησια;
Ρωτησε αν ο τοπικος Δημος επιτρεπει να μπουν κολωνες στο σημειο εκεινο; Αν επιτρεπει να κλαδευτουν τα δεντρα;
Σιγουρα η οδευση δεν ειναι σωστη, απαραδεκτη θα ελεγα. Ομως πρεπει να δουμε το γιατι. Αν μαλιστα λαβουμε υπ' οψιν οτι εγινε απο Οτετζη και οχι απο εργολαβο, πραγμα εξαιρετικοτατα σπανιο εως αδυνατο ειδικα στην Αθηνα, τοτε καταληγουμε οτι ηταν κατι πολυ μα παρα πολυ επειγον.

kosnik67
10-04-13, 21:27
Πρωτα απο ολα ο φιλος δεν μας λεει αν η συνδεση που εγινε με αυτο το καλωδιο ηταν για τον ιδιο ή καποιον γειτονα.
Αν ηταν για τον ιδιο , θα ηταν διατεθημενος να περιμενει ποτε θα μπουν κανονικα κολωνες; ετσι ωστε το καλωδιο να οδευθει με τον σωστο τροπο και οχι αυτον που βλεπουμε.
Αν ηταν για γειτονα, ρωτησε να μαθει τι πιεσεις ασκηθηκαν; αν ηταν ζητημα ζωης και θανατου για καποιον; ή απλα του χαλαει την καλαισθησια;
Ρωτησε αν ο τοπικος Δημος επιτρεπει να μπουν κολωνες στο σημειο εκεινο; Αν επιτρεπει να κλαδευτουν τα δεντρα;
Σιγουρα η οδευση δεν ειναι σωστη, απαραδεκτη θα ελεγα. Ομως πρεπει να δουμε το γιατι. Αν μαλιστα λαβουμε υπ' οψιν οτι εγινε απο Οτετζη και οχι απο εργολαβο, πραγμα εξαιρετικοτατα σπανιο εως αδυνατο ειδικα στην Αθηνα, τοτε καταληγουμε οτι ηταν κατι πολυ μα παρα πολυ επειγον.

Φίλε,
1. Το καλώδιο δεν έχει καμία σχέση με την δική μου γραμμή.
2. Το αν είναι για γείτονα δεν το ξέρω.
3. Τα δέντρα φουντώνουν άνοιξη,καλοκαίρι και αφού περνά λεωφορείο τα κλαδεύει ο δήμος ,νομίζω φθινόπωρο.
Ο λόγος που το δημοσίευσα ,είναι γιατί μου φαίνεται απίστευτη προχειρότητα και δεύτερον ,δεν ξέρω κατά πόσο είναι και νόμιμο όλο αυτό.

ubuntubu
10-04-13, 22:43
Όπως προείπαν οι συνάδελφοι παραπάνω,η μόνη δικαιολογία της ατασθαλίας θα ήταν το κατεπείγον της κατάστασης.
Κάποιες φορές αναρτήθηκαν οπτικές ίνες σε κολόνες,ζευκτικά καλώδια σε δέντρα και γυμνά χάλκινα έκλεισαν κύκλωμα με συρμάτινους φράχτες.
Όλα αυτά όμως σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών όπου η αποκατάσταση των βασικών κρατικών υποδομών (δρόμοι ,γέφυρες ,πρόσβαση σε ορεινές διαβάσεις) θα καθυστερούσε σημαντικά.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν φαίνεται να συνέβη κάτι τέτοιο.
Και τελικά η επιλογή της στήριξης του καλωδίου σε στύλο της ΔΕΗ ,απαράδεκτο για λόγους ασφαλείας και μόνο,αφαιρεί το οποιοδήποτε υποστηρικτικό επιχείρημα για την εργασία αυτή.
Τα κίνητρα ίσως να ήταν θεμιτά ,η εκτέλεση όμως απο τον συνάδελφο απογοητευτική.

Vitruvian78
10-04-13, 22:54
Εγω νομιζω οτι και τα δεντρα πρεπει να παιζουν και καποιο ρόλο σ αυτη τη χωρα επιτελους!! :p
Τελος παντων, οκ δεν ειναι και τοσο τραγικο, προκειμενου να υπαρχουν διαθεσιμες οι υπηρεσιες στο ευρυ κοινο....δηλαδη αν ο ΟΤΕ σου ελεγε οτι δεν θα σας κανουμε τη συνδεση διοτι δεν υπαρχουν χρηματα για να βαλουμε κολώνες, οποτε θα περιμενετε μεχρι να εχουμε το κονδυλι για να το διαθεσουμε, πώς θα νιωθατε; Θα βριζαμε παλι ολοι μαζι....

orck
10-04-13, 23:20
Συμφωνω και εγω οτι επρεπε να ανεβει με το καλαθι να κοψει τα δεντρα πρωτα και μετα να καθαρισει τα κλαδια. Υστερα να τοποθετησει τον ξυλινο στυλο, αφου εσκαβε τον δρομο και μετα απο ολα αυτα να εβαζε την γραμμη. Ολα αυτα φυσικα θα τα κανει ενα ατομο σε 30-60 λεπτα που πρεπει να μπει η συνδεση.
Απο την στιγμη που δεν εγιναν αυτα ειναι προχειροτητα.

Σοβαρα τωρα, φαντασου να σου ελεγε "Μιληστε με τον δημο να κλαδεψει τα δεντρα και μολις γινει αυτο θα παρετε για νεο ραντεβου". Καλο ε;

apostol70
11-04-13, 02:37
Πάντως και απέναντι από τη δικιά μου πολυκατοικία το καλώδιο που φεύγει από το κουτί και καταλήγει σε μια μονοκατοικία το έχυν στηρίξει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Και μάλιστα τώρα μετά από μία φωτιά θα πρέπει να κοπούν κάποια κλαδιά και θα μείνει το καλώδιο έκθετο.

Οπότε σύμπτωση επαναμβανόμενη μήπως δεν είναι και τόσο τυχαία, αλλά δείχνει μια τακτίκή των εδώ εργολάβων/τεχνικών;

nikos salonika
11-04-13, 03:07
ακομα να καταλαβετε οτι ζουμε στην χωρα της πατεντας ? του πολλοι θα το δουν λιγοι θα το καταλαβουν ? :P
Σιγουρα κρυβετε μια ιστορια πισω απο καθε παραφροσυνη παντως... Οπως και τα δεδομενα που παρουσιαζονται απο τον συμφορουμιτη δεν ξερουμε αν ειναι ολοκληρωμενα (δεν θελω να σε αμφισβητήσω απλα ειναι μια λογικη σκεψη οπως καταλαβαινεις )

mephisto
11-04-13, 09:19
Αν ηταν καραφλος και ειχε και βοηθο παιζει να ηταν ο τσακωνας.:p

Helix
11-04-13, 09:20
Κλασική περίπτωση βλάβης

yiapap
11-04-13, 11:14
Έλα μωρέ, πώς κάνετε έτσι; Μπορεί να ήταν επείγον, να μην έδινε άδεια ο Δήμος, να να να να... Άλλωστε πάντα υπάρχουν χειρότερα:
122481

agrelaphon
11-04-13, 19:08
:lol: :lol: :lol: :lol:
Νταξ... Ρέστα....
Αφού δεν το έδεσε και σε κανένα μπαλκόνι... Ή μήπως.... :lol:
Τι έλεγες agrelaphon?

...Το 2ο σετ φωτογραφιών είναι αποκαλυπτικό, ενώ στο 1ο δεν φαινόταν κάτι που δεν είναι σχετικά κοινο (δέντρα υπάρχουν ανάμεσα σε κολώνες :what: ).
Ειδικά το να πιαστεί το καλώδιο σε κολώνα ΔΕΗ είναι απαράδεκτο :rtfm:

kostarcng
11-04-13, 23:11
QUOTE=kosnik67;5038768]Σωστά!
Δείτε την συνέχεια της όδευσης....

122438122440122442122443[/QUOTE

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι ο τεχνίτης που έκανε αυτό, προσπαθούσε να δέσει τον εαυτό του στο κατάρτι του πλοίου του σαν νέος Οδυσσέας για να γλυτώσει απο τις σειρήνες του σύγχρονου πολιτισμού. Όμως οι σύγχρονες σειρήνες έχουν κοφτάκια, κόψαν τα δεσμά του απο τα σύγχρονα αυτά κατάρτια του πλοίου της πληροφορίας και τον παρέσυραν σε μέρη απατηλά. :lol:. Ίσως δεν του έλεγαν οι δικοί του την λέξη ''Τζίζ'' που σημαίνει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας :lol:


:cool:Message Posted from potato with lemon for battery

nikos salonika
11-04-13, 23:29
το μονο που λειπει πιστευω ειναι λιγο tape...

maik
12-04-13, 00:33
Φίλε,
1. Το καλώδιο δεν έχει καμία σχέση με την δική μου γραμμή.
2. Το αν είναι για γείτονα δεν το ξέρω.
3. Τα δέντρα φουντώνουν άνοιξη,καλοκαίρι και αφού περνά λεωφορείο τα κλαδεύει ο δήμος ,νομίζω φθινόπωρο.
Ο λόγος που το δημοσίευσα ,είναι γιατί μου φαίνεται απίστευτη προχειρότητα και δεύτερον ,δεν ξέρω κατά πόσο είναι και νόμιμο όλο αυτό.

Δεν μπορεις να ξερεις λοιπον ποσο επειγουσα ηταν η κατασταση για να μπει εστι η συνδεση.
Συνηθισμενες καθημερινες συνδεσεις δεν γινονται ετσι ποτε των ποτων.
Ας περιμεναμε λοιπον μεχρι το φθινοπωρο να κλαδευτουν τα δεντρα:hmm:
Τωρα αν νομιζεις οτι ειναι παρανομο κανε καταγγελια. Ρωτα ομως πρωτα τον κατοχο της της γραμμης τι θα κανει μεχρι το φθινοπωρο.

kosnik67
12-04-13, 12:21
Δεν μπορεις να ξερεις λοιπον ποσο επειγουσα ηταν η κατασταση για να μπει εστι η συνδεση.
Συνηθισμενες καθημερινες συνδεσεις δεν γινονται ετσι ποτε των ποτων.
Ας περιμεναμε λοιπον μεχρι το φθινοπωρο να κλαδευτουν τα δεντρα:hmm:
Τωρα αν νομιζεις οτι ειναι παρανομο κανε καταγγελια. Ρωτα ομως πρωτα τον κατοχο της της γραμμης τι θα κανει μεχρι το φθινοπωρο.

@maik
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα post μου , θα δεις ότι περισσότερο εξέφρασα την απορία μου για το έργο.
Απλώς παράθεσα τις φωτογραφίες , τα δεδομένα (κλαδέματα) και ζήτησα γνώμες των μελών του forum ως προς την ποιότητα της εργασίας και τη νομιμότητα αυτής.

psyxakias
12-04-13, 12:31
Δεν μπορεις να ξερεις λοιπον ποσο επειγουσα ηταν η κατασταση για να μπει εστι η συνδεση.
Συνηθισμενες καθημερινες συνδεσεις δεν γινονται ετσι ποτε των ποτων.
Ας περιμεναμε λοιπον μεχρι το φθινοπωρο να κλαδευτουν τα δεντρα:hmm:
Τωρα αν νομιζεις οτι ειναι παρανομο κανε καταγγελια. Ρωτα ομως πρωτα τον κατοχο της της γραμμης τι θα κανει μεχρι το φθινοπωρο.Όπως ήδη σου είπε ο ubuntubu, η εμπλοκή της κολόνας της ΔΕΗ ακυρώνει το όποιο επιχείρημα άμεσης ανάγκης και ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα ΟΚ προφανώς οι φωτογραφίες ιντριγκάρουν λίγο και μας αρέσει να σχολιάζουμε τα κακώς κείμενα, για όποιον λόγο και αν συμβαίνουν, δε χρειάζεται να αμύνεσαι. ;)

yiapap
12-04-13, 13:03
Όπως ήδη σου είπε ο ubuntubu, η εμπλοκή της κολόνας της ΔΕΗ ακυρώνει το όποιο επιχείρημα άμεσης ανάγκης και ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα ΟΚ προφανώς οι φωτογραφίες ιντριγκάρουν λίγο και μας αρέσει να σχολιάζουμε τα κακώς κείμενα, για όποιον λόγο και αν συμβαίνουν, δε χρειάζεται να αμύνεσαι. ;)Ούτε το δέσιμο σε κλαδιά δέντρων ρε παιδιά δεν είναι επιχείρημα. Αύριο με ένα μπουρίνι θα γίνει ζημιά είτε στο καλώδιο είτε στον κατανεμητή είτε στο ΚΑΦΑΟ.
:lol: Μόλις μου ήρθε η εικόνα ενός τηλεφώνου που εκτοξευεται και σκάει στον τοίχο :lol:

maik
12-04-13, 14:23
Όπως ήδη σου είπε ο ubuntubu, η εμπλοκή της κολόνας της ΔΕΗ ακυρώνει το όποιο επιχείρημα άμεσης ανάγκης και ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα σε τέτοιες περιπτώσεις. Από εκεί και πέρα ΟΚ προφανώς οι φωτογραφίες ιντριγκάρουν λίγο και μας αρέσει να σχολιάζουμε τα κακώς κείμενα, για όποιον λόγο και αν συμβαίνουν, δε χρειάζεται να αμύνεσαι. ;)
Δεν αμυνομαι , προσπαθω να βαλω το θεμα στις πραγματικες διαστασεις του. Η περιβοητη κολωνα δεν ειναι της ΔΕΗ ειναι δημοτικου φωτισμου.
Απαραδεκτο βεβαια αλλα παλι πρεπει να δουμε το γιατι. Αλλιως απλα εχουμε να λεμε, ετσι για να πουμε κατι.

FuS
12-04-13, 15:05
maik η γνώμη μου είναι, πως δεν πάει να φωνάζει ο όποιος πελάτης, όταν κάτι είναι (πιθανόν) επικίνδυνο και δύναται να ενοχλεί τρίτους τότε απλά δεν το κάνουμε. Γνώμη μου, ξαναλέω.
Και επειδή γνωρίζω τι σημαίνει πελάτης που φωνάζει και ωρύεται ή επείγον περιστατικό, δεν μειώνω το περιστατικό αλλά σίγουρα χρειάζονται <όρια> και από τις δύο πλευρές.

Εάν γίνει κάποιο ατύχημα (υποθετικό σενάριο) ποιος πιστεύεις ότι θα πάρει την ευθύνη;
Και τέλος εμένα σαν γείτονα θα με ενοχλούσε να έβλεπα τα καλώδια κρεμασμένα έτσι ακόμη και αν ήταν για την <δική μου> σύνδεση. Θα έτρωγα πακέτο, ναι, αλλά ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Και αυτά είναι προχειροδουλειές, κατά την γνώμη μου.

Επίσης, το "ο πελάτης φωνάζει" δεν είναι παρά μια δικαιολογία. Το οτι ο πελάτης φωνάζει δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνονται αυθαιρεσίες.
Γι' αυτό μίλησα πριν για "όρια" και καλό είναι να υπάρχουν ισορροπίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.