PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή NEC DVD RW ND 3540A



kostarcng
09-04-13, 20:54
Το dvd έσπασε το κνόδακα μεταφοράς φορείου Laser απο οξείδωση που προκλήθηκε απο ατύχημα-ρίψη οξέος κόλλησης στο φορείο. Αποτέλεσμα, μετά απο 6 μήνες να μην λειτουργεί λόγο αποκοπής κνόδακα. Οι φωτό περιέχουν επισκευή με βίδα, αυτή τη στιγμή το αφήνω και παίζει ένα cd μουσικής χωρίς να το διακόψω για να στρώσει.

Πλακέτα έξω και βλέπουμε αποθηκευμένα αε ζιλοτέιπ πάνω στην μέση, τα ατυχή εξαστήματα.

122398

Και εδώ φαίνεται ποιό καλά η βλάβη.

122399

Λύσημο και τα πλαίσια κίνησης.

122400

Εδώ ξεκινάει το ενδιαφέρον.

122401

Και άλλο πλαίσιο λύσιμο.

122402

Πάει και αυτό.

122403

Λύσιμο και ο κινητήρας της κεφαλής.

122404

Και τώρα σκέψη-φαντασία.

122405

Και άλλο λύσιμο.

122406

Μία λύση επικράτησε, τρύπα 1,5mm-1.8mm με έκκεντρο τρυπάνισμα, βίδα 2mm, βίδωμα και ρύθμιση.

122407

Οπτική δοκιμή-προσαρμογή.

122408

Τρυπάνι 1,5mm

122409

Έγινε η τοποθέτηση της βίδας.

122410

Εδώ προσεκτική ρύθμιση να γυρνάει εύκολα το μοτέρ αλλά και να μην κλωτσάει ο κνόδακας.

122411

Καθάρισμα κεφαλή με μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα.

122412

Μοντάρισμα.

122413

Και παίζει :lol:

122414

Για την ώρα το έχω και παίζει το cd που λέγαμε. Για όποιες εξελίξεις ενημερώνω. Αν αποτύχει θα λιμάρω την βίδα ώστε να κάνει οδηγό που θα ακολουθήσει πιστά το λούκι.

- - - Updated - - -

Εγινε και επιλογή κομματιών μπρός-πίσω στο CD μουσικής επιτυχώς. Έγινε και επιλογή τραγούδι αρχής με τέλους (μέγιστη διαδρομή με ταχύτητα) με ελάχιστη καθυστέρηση. Ελπίζω να μειωθούν οι τριβές κατά το στρώσιμο χωρίς να χαλάσει ο κινητήρας του φορείου Laser. Το αφήνω στην ησυχία του και όποτε το χρειαστώ θα το παρακολουθώ και ενημερώνω για νεότερα.

blade_
10-04-13, 02:14
ωραιος οδηγος :)

masterfaster
10-04-13, 09:25
Προσφατα εφτιαξα το συρταρακι του αγαπημενου μου drive Sony Optiarc AD-7261S, απλα αλλαζοντας τον λαστιχενιο ιμαντα που συνδεει τα δυο γραναζια του μηχανισμου εισοδου/εξοδου για το συρταρακι.

Τωρα βλεποντας τον οδηγο σου, σκεφτομαι να δοκιμασω να φτιαξω και το Plextor PX-716A, το οποιο ειχε σταματησει να διαβαζει καποια δισκακια. Θα δοκιμασω να καθαρισω το ματι του lazer, αν και δεν ειμαι σιγουρος αν διορθωθει.

kostarcng
10-04-13, 11:09
Εκεί που μπαίνουν οι καλωδιοταινίες το μαύρο κομμάτι το τραβάς απο δεξιά και αριστερά με ένα κατσαβιδάκι για να τα βάλεις και να τα βγάλεις με ευκολία. Επίσης για να μην δυσκολευτείτε να ξεκλειδώσετε το φορείο του cd πρέπει να κλείσετε τον υπολογιστή με ανοικτό το φορείο.

122423

Θα επανέλθω με βελτίωση γιατί κόλλησε. Οπότε πάμε σχέδιο Β, θα φτιάξω στην βίδα επάνω στην κεφαλή σιδηρόδρομο. Οπότε επανέρχομαι δρυμήτερος το πολύ την ερχόμενη χιλιετία (δηλαδή όποτε μου έρθει όρεξη:lol:) :superman:

andreasp
15-04-13, 09:36
Είμαι Ν.Ηράκλειο.
Εχω δυο NEC στο σπίτι, που τα έχω έτοιμα για την ανακύκλωση γιατι πετάνε CRC error κατα την εγγραφη.
Είναι της σειράς 7173. Αν τα θέλεις για ανταλλακτικά, είναι δικά σου, αρκεί να περάσεις να τα πάρεις.

masterfaster
15-04-13, 15:29
για να ανοιξεις το συρταρι του dvd drive, χρησιμοποιησε συνδετηρα ή συρμα ή καρφιτσα (υπαρχει μια μικρη οπη στο μπροστινο μερος του dvd drive)


@andreasp, εισαι σιγουρος πως εχουν προβλημα τα drives ? Εχεις δοκιμασει να περασεις firmware update ?

Optiarc AD-7173A
http://files.rpc1.org/index.php?act=category&id=972

Optiarc AD-7173S
http://files.rpc1.org/index.php?act=category&id=976


Τα καθαρισες (το εσωτερικο τους)? Το προβλημα στο εμφανιζουν με ολα τα δισκακια (ολες οι μαρκες και οι τυποι) ?

Θα προτεινα δυο προγραμματα εγγραφης: BurnAware Pro και ImgBurn. To ImgBurn ειναι το αγαπημενο μου και διατιθεται εντελως δωρεαν.

kostarcng
15-04-13, 18:03
Είμαι Ν.Ηράκλειο.
Εχω δυο NEC στο σπίτι, που τα έχω έτοιμα για την ανακύκλωση γιατι πετάνε CRC error κατα την εγγραφη.
Είναι της σειράς 7173. Αν τα θέλεις για ανταλλακτικά, είναι δικά σου, αρκεί να περάσεις να τα πάρεις.

Ο λόγος σου με χόρτασε, όπως λεέι και η παροιμοία. Μένω στα περίχωρα της Αθήνας οπότε δεν αξίζει τα έξοδα αποστολής και τον κόπο. Ευχαριστώ πάντως, έχω βάλει ένα άλλο dvd αλλά αυτό το φτιάχνω για να το έχω. Επίσης πρίν τα πετάξεις δοκίμασε αυτό που λέει ο masterfaster.

kostarcng
02-05-13, 12:21
Και κατά εμέ, αργία μητέρα πατέντας. Λοιπόν έχουμε εξελίξεις, έφτιαξα φορείο από ακρυλικό γυαλί. Δυστυχώς οι φωτό του κινητού είναι λίγο θολές.

Πρώτα ανοίγω με ατσαλόσυρμα στην τρυπίτσα το συρτάρι (Ευχαριστώ Masterfaster για την πληροφορία :) )

123362

Η τελική εφαρμογή περιλαμβάνει κατασκευή πατρόν από χαρτόνι και χάραξη με μύτη διαβήτη σε ακρυλικό γυαλί. Μετά με λεπτόδοντη λάμα χειροπρίονου έγιναν οι κοπές και οι διαμορφώσεις.( Λόγο προσήλωσης στην εργασία δεν έχω πολλές φωτό) τρυπήθηκε διαμπερές το πλαστικό μαζί με το ακρυλικό γυαλί και μπήκε μια κομένη ξυλόβηδα να δένει το κομμάτι επάνω.

123363

Προσαρμογή του χαρτονιού

123364

Και εδώ γίνεται δοκιμή του εξαρτήματος. Το πόσο θα αντέξει θα δίξει και πόσο πετυχημένη επέμβαση είναι. Αν αποτύχει είναι γιατί μου ξέφυγε η ανοχή μεταξύ κοχλία και μικροεξαρτήματος. Οπότε αν αποτύχει θα φτιάξω άλλο με καλύτερη ανοχή. Οι τριβές είναι χαμηλές σαν του κατασκευαστή και απο αυτή την άποψη είναι ήδη πετυχημένη επέμβαση. Τώρα παίζει ένα cd μουσικής και πρίν λίγο έβαλα το cd για το πρόγραμμα οδήγησης να βάλω τις φωτό του κινητού στο pc. Θα ενημερώσω σε δεύτερο χρόνο για τα αποτελέσματα (άντεξε-χάλασε).

123365 Τα δοντάκια τα έφτιαξα με την λάμα του πριονιού.

kostarcng
08-05-13, 22:10
Δουλεύει ακόμα, περιμένω πότε θα χαλάσει για να το βελτιώσω. :lol:

WAntilles
08-05-13, 22:37
...ατσαλόσυρμα...

Ο σωστός όρος είναι "πλεξτοροτσιγκέλι". :p

kostarcng
09-05-13, 16:20
Ο σωστός όρος είναι "πλεξτοροτσιγκέλι". :p
:rofl::worthy::respekt:
Μαν, ψάρωσα για μια στιγμή :rofl:. Ο Γούγλης όμως με έβγαλε σε ένα ποιό παλιό νήμα στο φόρουμ όπου χρησιμοποιήθηκε η ίδια λέξη-πατέντα απο εσένα. :respekt: http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-50071.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.