PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και χαμηλές ταχύτητες μετά από μεταφορά



philos
09-04-13, 20:33
Παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας πάνω σε αυτό το θέμα ΜΗΠΩΣ και είναι θέμα ρυθμίσεων του router ή για ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε. :sorry:
Λοιπόν, πρόσφατα μετακόμισα από ένα σπίτι στο Περιστέρι, σε άλλο στην ίδια περιοχή (12131 ο ΤΚ της παλιάς τοποθεσίας, 12136 ο της καινούργιας).

Είμαστε σε HOL double play με ταχύτητα εως 24mbps. Στο παλιό σπίτι συγχρόνιζε στα 11 μέχρι τα 14mbps.
Σήμερα ήλθε ο τεχνικός της HOL το πρωί (έλλειπα από το σπίτι), και από τότε "έχουμε διαδίκτυο" και τηλέφωνο, όμως με λύπη διαπίστωσα ότι ο router συγχρονίζει στα μαξ 3999 Kbps και upload 842 Kbps.

Τι μπορεί να φταίει; :(

dkmaster
09-04-13, 21:22
Ο τεχνικός σας είπε ταχύτητα στη εισαγωγή; Το ρούτερ είναι απευθείας στην κεντρική πρίζα; Το ότι το νέο σπίτι είναι στην ίδια περιοχή δεν σημαίνει πως θα έχει και την ίδια ταχύτητα. Πχ διαφορετικό Α/Κ, χειρότερος χαλκός, κακή εσωτερική καλωδίωση. Επίσης παίζει ρόλο και η απόσταση του σπιτιού από το Α/Κ.

balandis
10-04-13, 01:10
ο χαλκος δεν ειναι ο ιδος ρε παιδες???ι ιδια γραμμη δεν ειναι ,γιατι δεν εχω πιασει ποτε ουτε με οτε....και hol τωρα πανω απο 5.5μβς...........???

nicolaos
10-04-13, 06:50
Ο χαλκος ειναι χαλκος αλλα εχει και πολλες ενωσεις απο την πορτα του οτε μεχρι την πριζα στο μοντεμ, πιθανον να εχει οξειδωσεις

bill27
10-04-13, 10:38
δωσε στατιστικα απο ρουτερ

dkmaster
10-04-13, 10:44
@balandis σε περίπτωση αλλαγής διεύθυνσης ο χαλκός δεν είναι ο ίδιος.

Vitruvian78
10-04-13, 11:30
Ο dkmaster εχει δωσει την πλήρη απαντηση. Οταν μετακομιζεις ακομη και μεσα στον ιδιο δήμο, τα δεδομενα σου αλλαζουν. Ενδεχομενως απομακρυνεσαι ή πλησιάζεις περισσοτερο το Α/Κ της περιοχης. Επιπλεον η πορεια και η ποιοτητα του καλωδιου απο τη νεα σου διευθυνση στο αστικό κεντρο αλλαζουν επισης.

nikolas80p
10-04-13, 11:40
Ο χαλκος ειναι χαλκος αλλα εχει και πολλες ενωσεις απο την πορτα του οτε μεχρι την πριζα στο μοντεμ, πιθανον να εχει οξειδωσεις

Κι αν όντως έχει οξειδωθεί έχει κανείς ιδέα τί γίνεται;;

Vitruvian78
10-04-13, 12:04
Θα πρεπει να αλλαχτει απο τον ΟΤΕ. Δεν πρόκειται ομως να αλλαχθεί. Απλα θα σου πει ο ΟΤΕ οτι η περιοχή είναι προβληματική και οτι δεν μπορεί να γινει κατι.

philos
10-04-13, 14:35
Οπότε παιδιά, μήπως με συμφέρει να μεταβώ στο HOL double play Lite που είναι στα 6mbps;

dkmaster
10-04-13, 16:19
Επικοινώνησε πρώτα με το τεχνικό τμήμα για να επιβεβαιώσεις πως δεν είναι πρόβλημα και έπειτα αλλάζεις πακέτο

Vitruvian78
11-04-13, 09:48
Γενικώς το Περιστέρι εχει θεμα χαμηλών ταχυτήτων και δεν είναι θέμα της hol συγκεκριμένα. Δεν μας εχεις δωσει τα στατιστικα της γραμμης σου, οποτε δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα. Υποψιαζομαι ομως οτι απεχεις αρκετα απο το Α/Κ. Μιλα με την Τεχνική Υποστηριξη, να δούνε τη γραμμή σου και να κανουν ο,τι ελεγχους μπορουν, τσεκαρε αν μπορουνε πχ να σου ανεβασουν ταχυτητα κατεβαζοντας το snr. Μπορει ομως η γραμμη σου να γινει πιο ασταθης ετσι. Θα σου πούνε. Αν δεις οτι πανω απο 6 δεν πας, τοτε ζητησε τους να σου αλλαξουν το πακετο.

balandis
11-04-13, 10:25
να πας στο 6αρι φιλε περιστεριωτη αυτο εκανα αμεσως μολις εμαθα περισσοτερα για το internet.σερνομαστε εδω αλλα δεν κανουν τιποτα απολυτως και κανουν μονο αναβαθμισεις στις κοντινες περιοχες.και ειμαστε ο μεγαλυτερος δημος της αθηνας μετα τον πειραια.τι να πωδεν περιγραφεται .....

- - - Updated - - -

Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s Up Time
WAN PPPoE 92354702 135471082 0 124 3908 176:51:48
LAN1 100M/Full 136806820 94222365 0 1605959 951338 00:39:35
LAN2 Link down
LAN3 Link down
LAN4 Link down
WLAN -- -- -- -- -- -- --

ADSL Link Downstream Upstream
Link Rate 5107 Kbps 657 Kbps
Line Attenuation 41.0 dB 18.6 dB
Noise Margin 3.9 dB 12.5 dB

- - - Updated - - -

αλλαξα το καλωδιο ethernet σε κατηγοριας 6 το απλο 1,5 μετρο που συνδεεις το ρουτερ με τον υπολογιστη....και δεν ξανακολλησε.....μεχρι στιγμης μια εβδομαδα/....περιμενω να τραβηξω καλωδιο απο το κοτι μου στο ρουτερ την παρασκευη.παντα εχω εξασθενηση 2-3 db .......μετα το reset .....στο ρουτερ...βλεπω οτι το κραταει στα 5100...να δουμε:)

- - - Updated - - -

το 2200 φαινεται τελικα το καλυτερο ρουτερ που εχω δοκιμασει...να κραταει τη γραμμη με τοσο χαμηλο noise margin.....και το ειχα κατηγορησει......

philos
11-04-13, 11:34
Το SNR και τα λοιπά στατιστικά που ζητάτε, από που τα βλέπω; :)

balandis
11-04-13, 22:04
μεσα στο ρουτερ θα μπεις ..στη διευθυνση του ρουτερ σου....οταν τα βρεις πατα αντιγραφη και επικολληση εδω...:)

philos
12-04-13, 11:20
μεσα στο ρουτερ θα μπεις ..στη διευθυνση του ρουτερ σου....οταν τα βρεις πατα αντιγραφη και επικολληση εδω...:)
Έχω τον Netfaster IAD 2. Όταν μπαίνω στο ADSL > Status ή στο VOIP > Status, μου βγάζει
404 Not Found
The requested page was not found on this server.

Να σημειώσω επίσης ότι εδώ ΔΕΝ έχουμε VOIP (δεν ανάβει το λαμπάκι), ενώ στο παλιό σπίτι είχαμε.

Vitruvian78
12-04-13, 11:46
Ναι, λογικά κατα τη μετακόμιση σου αλλαξανε και τον τύπο τηλεφωνίας. Οταν πρωτοσυνδεθηκες προφανώς στην περιοχη σου διεθετε τηλεφωνία μονο μέσω voip ή δεν υπηρχανε διαθέσιμες πορτες για παραδοσιακη τηλεφωνία. Τωρα που μετακόμισες, προφανώς κατι αλλαξε και σε βάλλανε σε παραδοσιακη τηλεφωνία μια και θεωρειται ως προτιμότερο. Προσωπικα μου αρεσει η voip περισσοτερο. Σχετικα με τα στατιστικα σου, πληκτρολογεις: netfaster.iad και μπαινεις στο interface του ρούτερ σου. Username/password ειναι και στα δυο admin. Στο μενου που θα εμφανιστει στα αριστερα επιλέγεις adsl --->status. Αντιγραφεις ο,τι στοιχεια σου δινει στη σελιδα με δεξι κλικ και paste εδω σε μηνυμα ;)

philos
12-04-13, 11:49
Σχετικα με τα στατιστικα σου, πληκτρολογεις: netfaster.iad και μπαινεις στο interface του ρούτερ σου. Username/password ειναι και στα δυο admin. Στο μενου που θα εμφανιστει στα αριστερα επιλέγεις adsl --->status. Αντιγραφεις ο,τι στοιχεια σου δινει στη σελιδα με δεξι κλικ και paste εδω σε μηνυμα ;)
Όπως είπα στο από πάνω μήνυμα:
Έχω τον Netfaster IAD 2. Όταν μπαίνω στο ADSL > Status ή στο VOIP > Status, μου βγάζει
404 Not Found
The requested page was not found on this server.

:(
Πρώτη φορά το κάνει αυτό ο ρουτερ.

Vitruvian78
12-04-13, 11:54
Εισαι σιγουρος οτι εισαι συνδεδεμενος με το δικο σου ρουτερ και οχι με κανενος γειτονα;;

- - - Updated - - -

Πατα αυτο..... http://netfaster.iad/

philos
12-04-13, 11:58
Εισαι σιγουρος οτι εισαι συνδεδεμενος με το δικο σου ρουτερ και οχι με κανενος γειτονα;;

- - - Updated - - -

Πατα αυτο..... http://netfaster.iad/
Ναι στον δικό μου router μπαίνω, αφού δέχεται και τον κωδικό που έχω ορίσει εγώ (μετά το reset μάλιστα μπήκα με τον κωδικό που λέει στο αυτοκολλητάκι από κάτω ο router).

Μπαίνω κανονικά στο interface του router από τον browser με κωδικό και όνομα admin. Απλά σε κάποιες από τις σελίδες του (αυτές στο μενού VOIP και στο ADSL) δεν μου τις εμφανίζει. Σε όλες τις άλλες μπαίνει κανονικά (πχ στο STATUS κάτω κάτω).

Έχω δοκιμάσει να μπω με Firefox και IE αλλά τα ίδια.

Vitruvian78
12-04-13, 12:04
Οκ....παρε τηλεφωνο την Τεχνικη Υποστηριξη στο 13844 και ανεφερε τα προβληματα που αντιμετωπιζεις, οπως και με το γεγονος οτι στο ρουτερ δεν σου ανοιγει καποιες σελιδες. Θα το δουνε. Μπορει να εχει προβλημα το ρουτερ σου....θα στο αντικαταστησουν αν ειναι...

philos
25-06-13, 22:17
Παιδιά, αντικατέστησα το router μου με άλλο netfaster. Τα στοιχεία στο ADSL > Status είναι τα εξής. Πως σας φαίνονται; Δικαιολογούνται οι χαμηλές ταχύτητες;

balandis
26-06-13, 00:10
με 9 noise margin....μπορεις παραπανω αν και προσεχε θα σου λενε για σταθεροτητα........εμενα στο netfaster μου λει καπου στα 39.που εισαι περιστερι αδερφε????

@ ADSLgr.com All rights reserved.