PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL WIND Πάτρα



Σελίδες : [1] 2

maestros82
10-04-13, 02:48
Γεια σας παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος φιλος απο Πατρα εχει ενεργοποιησει υπηρεσια VDSL στην Wind

Στο site της Wind μου βγαζει οτι το VDSL ειναι διαθεσιμο για την γραμμη μου.

Και γενικα αν καποιος αλλος φιλος εχει VDSL απο ΟΤΕ ας πει εντυπωσεις.

Νομιζω οτι CYTA, HOL και Forthnet δεν δινουν ακομα VDSL στην Πατρα,

iamos
19-04-13, 20:23
Έκανα αίτηση σήμερα. Είμαι είδη συνδρομητης wind στην περιοχη Αγιας σοφιας. Μου είπαν δωρεαν ενεργοποίηση μέσω wind ή εαν παρω μεσω ΟΤΕ θα πληρώσω 15 ευρω τέλη ενεργοποίησης. Θα επανέλθω με νεώτερα.

maestros82
19-04-13, 20:52
Έκανα αίτηση σήμερα. Είμαι είδη συνδρομητης wind στην περιοχη Αγιας σοφιας. Μου είπαν δωρεαν ενεργοποίηση μέσω wind ή εαν παρω μεσω ΟΤΕ θα πληρώσω 15 ευρω τέλη ενεργοποίησης. Θα επανέλθω με νεώτερα.

Αυτο με το ενεργοποιηση μεσω wind ή μεσω ΟΤΕ μου εξηγεις λιγο τι διαφορα εχει;

Γιατι ομολογω οτι περι VDSL δεν ξερω και πολλα.

Τι αποσταση εχεις απο το DSLAM, φιλε iamos;

iamos
19-04-13, 21:04
Καλησπέρα. Δεν είμαι και εγώ απόλυτα σχετικος αλλα εαν καταλαβα θα μου σωσουν vdsl ειται από δικό τους κέντρο οπότε δεν πλήρωνω ή εαν δεν έχουν μέσω dslam ote (15 ευρω ενεργοποίηση). Σημασία έχει να πάρουμε vdsl. Ο μόνος πάροχος που μου βγάζει απόσταση είναι η cyta 994m .Με την Adsl Κλειδώνω καλά
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/17494 kbps
Noise Margin (Up/Down) 16.9/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 9.6/12.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1260/17708 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 3

Από όσα εχω διαβάσει είμαι οριακα. Εαν δεις εδω http://www.speedguide.net/dsl_speed_calc.php
βάζοντας το Downstream Attenuation μου βγάζει 40Mbps οπότε εγω ελπίζω κοντα στα 30Mbps.

maestros82
19-04-13, 21:33
Εχουμε παραπλησια στατιστικα.

Εγω εχω HOL τωρα και δεσμευομαι μεχρι μεσα Ιουνιου με το συμβολαιο, οποτε σε περιπου 2 μηνες θα κανω κινηση για VDSL.

Στο site της CYTA μου εβγαλε αποσταση 484.4 μετρα.

Ανηκω στο DSLAM Σκαγιοπουλειο. Και βασικα με ενδιαφερει να εχω 10 Mbps upload ή οσο πιο κοντα σε αυτο το νουμερο γινεται.

Ποιο πακετο διαλεξες στην WIND και τι τιμη εχει ανα μηνα;

http://img99.xooimage.com/files/f/9/5/2-3d8c3ba.jpg

iamos
19-04-13, 22:02
Είμαι είδη συνδρομητής στη wind απο οκτώβριο με 15,50 το μηνα(χωρις δωρεαν κλήσεις) και θα δίνω άλλα 10 ευρω το μηνα για vdsl συνολο 25,50 το μήνα. Και εγώ 12μηνο έχω αλλα δεν είχαν πρόβλημα να με αναβαθμίσουν σε vdsl. Εάν θέλεις να αλλάξεις εταιρία σωστά περιμένεις τη λήξη συμβολαίου. Και εμένα το upload με ενδιαφέρει .Για να δούμε τι θα πετύχουμε.

maestros82
19-04-13, 22:16
Είμαι είδη συνδρομητής στη wind απο οκτώβριο με 15,50 το μηνα(χωρις δωρεαν κλήσεις) και θα δίνω άλλα 10 ευρω το μηνα για vdsl συνολο 25,50 το μήνα. Και εγώ 12μηνο έχω αλλα δεν είχαν πρόβλημα να με αναβαθμίσουν σε vdsl. Εάν θέλεις να αλλάξεις εταιρία σωστά περιμένεις τη λήξη συμβολαίου. Και εμένα το upload με ενδιαφέρει .Για να δούμε τι θα πετύχουμε.

Ολα καλα θα πανε και θα εχεις μια χαρα ταχυτητες. :)

Παντως εχω την εντυπωση πως η αποσταση σου απο το DSLAM Κωνσταντινουπολεως ειναι πιο μικρη απο τα 994 μετρα που σου βγαζει στο site της CYTA.

iamos
19-04-13, 22:19
Το συμπέρανες αυτο βάσει τον δικό σου αποτελεσματων που σου έβγαλε η CYTA.

maestros82
19-04-13, 23:22
Το συμπέρανες αυτο βάσει τον δικό σου αποτελεσματων που σου έβγαλε η CYTA.

Ναι. Απο εκει, επειδη εχουμε παρομοια στατιστικα attenuation. Βεβαια ισως να κανω κ λαθος.

iamos
20-04-13, 21:58
Με πήραν σημερα απο wind και μου είπαν ότι έκαναν λαθος και δεν μπορούν να μου βάλουν VDSL.Μου είπαν ότι το αιτημά μου απορριφθηκε χωρίς να μου εξηγησουν το γιατί. Οταν τους εξήγησα οτι βάζοντας την διευθυνση μου στον ελεγχο διαθεσιμοτητας μου βγάζει οτι μπορώ να έχω μου είπαν ότι είναι λάθος του συστήματος.κάτι δεν πάει καλά. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω πηγαίνοντας σε τοπικο κατάστημα.

maestros82
10-05-13, 02:31
iamos, ειχες καποιο νεοτερο;

Κανενας αλλος φιλος με VDSL στην Πατρα;

iamos
10-05-13, 10:44
Καλημέρα, Πήγα σε κατάστημα αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν γιατί οι μετρήσεις τους δείχνουν ότι δεν μπορώ να έχω. Το αστείο είναι ότι εάν πήγαινα ως νέος πελάτης θα προσπαθούσαν να μου δώσουν vdsl (βάση διεύθυνσης) και εάν δεν δούλευε θα μου το έριχναν σε adsl. Από τι στιγμή όμως που είμαι πελάτης τους αυτό δεν γίνεται . Να αλλάξω πάροχο δεν το σκέφτομαι οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα από το να περιμένω.

iamos
07-07-13, 22:42
Καλησπερα.Μολις είδα Online οτι μπορώ να εχω vdsl .Αυριο τους παίρνω τηλ. Ελπίζω να μην μείνω με τη χάρα.

iamos
17-07-13, 11:24
Καλημέρα. Έχω ειδη παραλάβει το modem ( ZXDSL 931WII) και περιμένω ενεργοποίηση αλλαγή γραμμής απο ADSL σε VDSL

maestros82
17-07-13, 23:04
Καλημέρα. Έχω ειδη παραλάβει το modem ( ZXDSL 931WII) και περιμένω ενεργοποίηση αλλαγή γραμμής απο ADSL σε VDSL

Σε ποιο Α/Κ ανηκεις;

iamos
17-07-13, 23:27
A/K Κωνσταντινουπολεως

maestros82
18-07-13, 16:48
A/K Κωνσταντινουπολεως

Οκ, στειλε πμ οταν μπορεις τα τωρινα στατιστικα σου σε ADSL

iamos
19-07-13, 21:14
Επιτέλους συνδέθηκα αλλα δεν μου άρεσαν οι ταχύτητες. Είναι χαμηλές. Εχω ψηλό attenuation. Με το προηγούμενο modem ήταν χαμηλότερο. Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναβάλω το παλιό να κάνω check.
To μόνο θετικό είναι το upload .

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 5352/26410 kbps
Noise Margin (Up/Down) 5.9/6.5 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 9.1/20.6 dB
Output Power (Up/Down) 6.9/17.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 5281/27356 kbp

theopan
20-07-13, 14:44
Επιτέλους συνδέθηκα αλλα δεν μου άρεσαν οι ταχύτητες. Είναι χαμηλές. Εχω ψηλό attenuation. Με το προηγούμενο modem ήταν χαμηλότερο. Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναβάλω το παλιό να κάνω check.


Πριν είχες χαμηλότερο attenuation γιατί είχες adsl2+. Με τη μετάβαση σε vdsl2 το attenuation πάντα ανεβαίνει. Το παλιό modem δεν πρόκειται να δουλέψει για να κάνεις check γιατί -το πιθανότερο- δεν υποστηρίζει vdsl.

iamos
12-04-14, 23:52
Μετά από μήνες γράφω λιγο απο την εμπειρία μου. Η vdsl WIND ειναι σταθερή .Δεν έχω αποσυνδέσεις . Οι ταχυτητες είναι καλές κατεβάζω με 3,3-3,6 ΜΒ.

Rate (Up/Down) 5378/31776 kbps
Noise Margin (Up/Down) 6.3/6 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 8.9/20.6 dB
Output Power (Up/Down) 6.9/18.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 5382/32136 kbps

Οπότε για εμένα που είμαι οριακά απο απόσταση είναι οτι καλύτερο θα μπορούσα να έχω.

panoc
10-04-15, 11:33
Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω τελικα τι γινεται με vdsl στη Πάτρα ;

Συγκεκριμενα με ενδιαφερει για το Α/Κ Σκαγιοπουλειου απο το οποιο ειμαι 1 τετραγωνο παραπανω.

Εχει ή δεν εχει dslam αυτο το Α/Κ ;

Στη διαθεσιμοτητα βγαζει οτι δεν εχει vdsl αλλα μου φαινεται κουλο 2 χρονια μετα να μην εχουν βαλει vdsl σε αυτο το Α/Κ.

GTrik
10-04-15, 15:42
VDSL Στην Πάτρα γενικά καινούργιες καμπινές μην περιμένετε δεν αφήνει ο δήμος τον ΟΤΕ.:angryr:

panoc
10-04-15, 17:45
Μα το θεμα ειναι οτι ειμαι στα 100μετρα απο το Α/Κ.
Ειναι στο απο κατω τετραγωνο, το οποιο Α/Κ δινει vdsl κανονικα.
Οταν βαζω λοιπον το τηλεφωνο μου στο wizard της wind μου λεει οτι βαση μετρησεων δεν μπορω να εχω vdsl (σημειωτεον εχω att 9 και κλειδωνω στα 20mbps)
Oταν βαζω διευθυνση μου λεει οτι μπορω να εχω κανονικα vdsl.
Παιρνω τηλεφωνο να κανω την αιτηση αλλα κολανε στο οτι οι μετρησεις (ποιες μετρησεις οεο?) οποτε δε προχωρανε την αιτηση...

slalom
10-04-15, 18:51
Και τι το θες με 20mbps?
Μια χαρα εισαι

panoc
10-04-15, 19:36
γιατι μολις μετακομισα μετα απο χρονια με 4-5mbps και ειπα να νοιωσω πως ειναι η 50αρα :p

slalom
10-04-15, 20:11
Εγω αν επιανα 20, θα το σκεφτομουν για τα 50

Και που τα εχω τωρα, γενικα τα μισα εκμεταλλευομαι

chriszah
10-06-15, 22:21
Έβαλα χθες να δω αν με καλύπτει πλέον η Wind στο VDSL και η απάντηση ήταν θετική! Μένω κοντά στα lidl (Α/Κ Κωνσταντινουπόλεως) περίπου ένα χιλιόμετρο μακρυά νομίζω. Θα πιάνω κάνα 35 ή πεταμένα λεφτά;

panoc
10-06-15, 22:46
Στατιστικά της γραμμής ;

orestis2
11-06-15, 09:23
Μα το θεμα ειναι οτι ειμαι στα 100μετρα απο το Α/Κ.
Ειναι στο απο κατω τετραγωνο, το οποιο Α/Κ δινει vdsl κανονικα.
Οταν βαζω λοιπον το τηλεφωνο μου στο wizard της wind μου λεει οτι βαση μετρησεων δεν μπορω να εχω vdsl (σημειωτεον εχω att 9 και κλειδωνω στα 20mbps)
Oταν βαζω διευθυνση μου λεει οτι μπορω να εχω κανονικα vdsl.
Παιρνω τηλεφωνο να κανω την αιτηση αλλα κολανε στο οτι οι μετρησεις (ποιες μετρησεις οεο?) οποτε δε προχωρανε την αιτηση...

Μην βασιζεσαι τοσο στα στοιχεια που δεινει το site της wind όταν βαζεις τηλεφωνο.
Δεν ξερω για τον ελεγχο vdsl τι παιζει, αλλα για adsl σου λεει αν υπαρχει διαθεσιμοτητα , μονο αν το τηλεφωνο σου είναι από ΟΤΕ.
Εγω που εχω τηλ. από HOL(2613....) μου ελεγε ότι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου.
Ρωτησα σε ένα κατάστημα και μου ειπαν ότι το συστημα λεει για διαθεσιμοτητα μονο σε τηλεφωνα του ΟΤΕ. Ακομα και τωρα που εχω adsl στη Wind , αν βαλω το τηλ. μου , μου λεει ότι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.

panoc
11-06-15, 10:29
Ενεργοποιηθηκα πριν λιγες μερες εγω...

156556

chriszah
12-06-15, 14:32
Στατιστικά της γραμμής ;

156613

PEPES
13-06-15, 11:23
156613

Θα μπορουσες και αρκετα παραπανω.

panoc
13-06-15, 11:26
Στο συγκεκριμενο Α/Κ και παλι καλα να λεει.
Για vdsl τα στατιστικα δεν ειναι καλα παντως, μπορεις να δοκιμασεις και εαν δε παει καλα να γυρισεις πισω στη adsl.

al3x1k0
14-06-15, 16:51
Έβαλα χθες να δω αν με καλύπτει πλέον η Wind στο VDSL και η απάντηση ήταν θετική! Μένω κοντά στα lidl (Α/Κ Κωνσταντινουπόλεως) περίπου ένα χιλιόμετρο μακρυά νομίζω. Θα πιάνω κάνα 35 ή πεταμένα λεφτά;

Εγώ μένω στην Λευκωσίας πίσω από το δημοτικό σχολείο και πιάνω 49999/9999. Θεωρώ ότι το 35 το έχεις στο νερό αν δεν υπάρχει ή προκύψει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση.

panoc
14-06-15, 17:47
Εσύ είσαι δυο τετράγωνα από το Α/Κ. Λογικό να τερματιζεις.

al3x1k0
14-06-15, 17:49
Προφανώς, απλά το έγραψα συμπληρωματικά στο ότι γενικά η περιοχή δεν φαίνεται να έχει θέμα ταχυτήτων.

panoc
14-06-15, 18:04
H περιοχη εχει θεμα crosstalk καθως το κεντρο καλυπτει τεραστιο πληθυσμο και μεγαλη αποσταση. Χοντρικα το κεντρο καλυπτει απο Φαβιερου μεχρι Κατσελοκπαμπο (αν και νομιζω εκει εχουν mini-dslam) και αυτοι που βρισκονται στη περιοχη της Αρεθα και περα λογω cross-talk και αποστασης εχουν μεγαλο θεμα.
Ο φιλος με 18att και εαν υποθεσουμε οτι δεν εχει προβλημα με τη καλωδιωση του σπιτιου θα επρεπε να πιανει ανετα 17-18Mbps αλλα το crosstalk δεν τον αφηνει.

Φιλε chriszah που ακριβως μενεις ;

chriszah
16-06-15, 18:58
Φιλε chriszah που ακριβως μενεις ;

Αμερικής κάτω από τις γραμμές του ΟΣΕ. Έχω το καφάο του ΟΤΕ δίπλα ρε γαμώτο και περιμένω πότε θα περάσει ο ΟΤΕ την οπτική να το ευχαριστηθώ :cry:

Υ.Γ. χθες πάντως στην τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι δεν το υποστηρίζει η γραμμή μου...

GTrik
17-06-15, 00:15
Το καφάο που λες είναι τα κλασικά παλιά η από τα καινούργια τα άσπρα?.

chriszah
17-06-15, 20:18
Το καφάο που λες είναι τα κλασικά παλιά η από τα καινούργια τα άσπρα?.

Γτ υπάρχουν πουθενά στην Πάτρα τα καινούργια; Το δικό μου είναι γκρι πάντως

GTrik
17-06-15, 21:26
Εδώ πάτρα τα μόνα καινούργια καφάο που έχω δει είναι δυο και είναι στα ΤΕΙ εκεί κοντά. όχι ακόμα δεν έχω δει κάπου αλλού περιμένουμε να δούμε πότε θα ξεκινήσουν και εδώ.
αυτά είναι τα 2 που είναι κοντά στο ΤΕΙ
156894156895

al3x1k0
19-06-15, 17:04
Έχουν μπει σε λειτουργία τα καφάο που αναφέρεις;

GTrik
19-06-15, 20:13
Αυτό το εάν λειτουργούν δεν το ξέρω γιατί δεν μένω εκεί κοντά από ότι βλέπεις Κωνσταντινουπόλεως ανήκω και εγώ.:)
απλά έχω περάσει από εκεί και τα έχω δει, η Φώτο και το που ακριβώς βρίσκονται τα βρήκα από εδω http://fttxgr.eu/

Orestis_G
24-09-15, 01:17
Εδώ και περίπου μιάμιση - δύο εβδομάδες, έχουν ενεργοποιηθεί κάποια από τα καινούργια κοντά στο νέο κτίριο του ΟΤΕ (κοντά στο φανάρι των εργατικών Ταραμπούρα, λογικά το ένα). Διαθεσιμότητες VDSL από ΟΤΕ και Wind (χονδρική)

karaLRS
24-10-15, 16:00
Εδώ και περίπου μιάμιση - δύο εβδομάδες, έχουν ενεργοποιηθεί κάποια από τα καινούργια κοντά στο νέο κτίριο του ΟΤΕ (κοντά στο φανάρι των εργατικών Ταραμπούρα, λογικά το ένα). Διαθεσιμότητες VDSL από ΟΤΕ και Wind (χονδρική)

έχω ένα διαμέρισμα που βρίσκεται στην πολιορκητού που είναι νότιο δυτικά από τα ΤΕΙ , περίπου 1000 μέτρα από τα δύο νέα KV...σε συνομιιλία με ΟΤΕ μου είπαν ότι μπορώ να έχω 50mbps και σίγουρα κιόλας... σκεφτόμουν να την κάνω στον νοικιαρή δώρο και να πέρνω με Link την ταχύτητα που μένω λίγο πιο έξω χαχαχα

Orestis_G
28-11-15, 15:54
Λοιπόν, μετά από δύο περίπου μήνες αναμονής, εδώ και δυο μέρες έχω 4998/49999 συγχρονισμό και 4.72/46.87 στο OOKLA speedtest! Βέβαια έγινε η κουτσουκέλα από τον ΟΤΕ αρχικά (με βάλανε σε 30άρι προφίλ), αλλά λύθηκε σε μία μέρα, αφού προηγήθηκε επίσκεψη τεχνικού για να επιβεβαιώσει επίσημα την υποψία (λόγω ΑΡΥΣ, δεν έχουν άμεσες μετρήσεις από την καμπίνα)

@karaLRS πλάκα - πλάκα, το έκανε γνωστός και πάει μια χαρά!

skevos95
26-01-16, 07:05
Παιδιά με αυτά τα νούμερα από ότι μου φαίνεται δεν πάμε πουθενά έτσι?

Modulation:ADSL2 PLUS
Annex Mode:ANNEX_A
Downstream Upstream

SNR Margin:9.4 9.6 db

Line Attenuation:25.6 17.3 db

Data Rate: 6688 976 kbps

Εννοώ ακόμα και για ADSL2+ είναι πολύ χαμηλός ο συγχρονισμός έτσι? Ενημερωτικά μένω Ανθούπολη στην Πάτρα , λογικά παίρνω νετ από το κέντρο στην Κων/πόλεως και Κύπρου και η απόσταση είναι 1.5 με 2 χλμ ΜΑΧ.. Λέτε να χτυπήσω κανένα τηλεφωνάκι?

MIKU
26-01-16, 08:10
Παιδιά με αυτά τα νούμερα από ότι μου φαίνεται δεν πάμε πουθενά έτσι?

Modulation:ADSL2 PLUS
Annex Mode:ANNEX_A
Downstream Upstream

SNR Margin:9.4 9.6 db

Line Attenuation:25.6 17.3 db

Data Rate: 6688 976 kbps

Εννοώ ακόμα και για ADSL2+ είναι πολύ χαμηλός ο συγχρονισμός έτσι? Ενημερωτικά μένω Ανθούπολη στην Πάτρα , λογικά παίρνω νετ από το κέντρο στην Κων/πόλεως και Κύπρου και η απόσταση είναι 1.5 με 2 χλμ ΜΑΧ.. Λέτε να χτυπήσω κανένα τηλεφωνάκι?

Το Α/Κ είναι μακρία.Άδικα θα πάρεις αλλά μήπως έχει καμπίνες η περιοχή?Ξέρεις από αυτές τις καινούργεις του οτε.

GTrik
26-01-16, 15:38
Καμπίνες στο συγκεκριμένο κέντρο δεν έχει ακόμα και δεν γνωρίζουμε ούτε το πότε.
Εγώ και κάποια άλλα άτομα είδη έχουμε αρχίσει της ομαδικές καταγγελίες προς ΕΕΤΤ και φυσικά ετοιμάζετε και 1 προς ΕΣΡ για το διαφημιστικό με το μπλε διαστημικό όχημα ότι προσφέρει γρήγορες πολύ γρήγορες ταχύτητες.

skevos95
28-01-16, 15:45
Δηλαδή είμαι καταδικασμένος να περάσω τις υπόλοιπες σπουδές μου με ίντερνετ προ 10ετίας? :Ο ... μέγιστη ταχύτητα 600-650ΚΒ/sec ... μέχρι και η γιαγιά μου στο σπίτι της στην Κάλυμνο πιο γρήγορη ταχύτητα έχει.. χωρίς υπερβολές..

@ ADSLgr.com All rights reserved.