PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με wifi



greekgr
13-04-13, 18:48
Καλησπέρα
Ενεργοποίησα πριν λίγες μέρες την γραμμή μου σε VDSL.
H wind μου έστειλε το ΖΤΕ ZXDSL 931WII. Η ταχύτητα σύνδεσης μου παρέμενε σχεδόν όπως με το adsl.Τους πήρα τηλέφωνο και τους ενημέρωσα.
Πληροφοριακα τα στατιστικά του ρουτερ μου ειναι

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 4997/49998 kbps
Noise Margin (Up/Down) 30/28.4 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 2.1/5.3 dB
Output Power (Up/Down) -7.1/12 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 49938/124540 kbps

Μου είπαν οτι θα το ελέγξουν και θα έψω ενημέρωση. Χτες δοκίμασα να το συνδέσω με ethernet.Με speedtest η ταχύτητα στο download φτανει τα 50!!!!!
Τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω οτι κατα πάσα πιθανότητα φταίει το wifi της συσκευής.Μου λένε θα περιμένουν τον ΟΤΕ να κάνει δοκιμές στη γραμμή και μετά θα δούμε το wifi (τρεχα γυρευε δηλαδη, θα περάσει κανας μήνας)
Δοκίμασα μόνος να αλλάξω το κανάλι και τα wpa encryption αλλα το προβλημα παραμένει.
Τι να κάνω παραπάνω;

theopan
13-04-13, 19:35
50Mbps/5Mbps συγχρονισμένος τέρμα είσαι! Η γραμμή σου -σαν γραμμή- δε δείχνει να έχει κανένα πρόβλημα. Δεν κατεβάζεις με όσο θα ήθελες εννοείς;

tsorbi
13-04-13, 19:53
Το VDSL είναι από τα DSLAM της WIND η από καμπίνα ΟΤΕ με σύνδεση ΑΡΥΣ;

greekgr
14-04-13, 00:00
Οταν ειμαι συνδεδεμένος με wifi το speedtest μου δλινει ταχύτητα 17 ενω οταν ειμαι συνδεδεμένος με ethernet μου δίνει 52!!!!
κατι πρέπει να συμβαίνει με το router
Περα απο το speedtest το δοκίμασα κατεβάζοντας διάφορα αρχεία
Η ταχύτητα και στις δύο περιπτώσεις είναι διαφορετική.Καταλαβαίνω να υπάρχει μια διαφορά μεταξυ ενσηρματου και ασυρματου αλλα 17 με 52 είναι τεράστια
Τωρα δεν ξέρω αν είναι απο DSLAM της WIND.Aπο την wind μου είπαν οτι θα στείλουν τεχνικούς του ΟΤΕ.Τους εξηγώ οτι το πρόβλημα ειναι μονο οταν ειναι σε wifi και μου λενε να περιμένω να ολοκληρωθούν οι μετρήσεις του ΟΤΕ

farcry
14-04-13, 00:14
πρεπει να βαλεις WIFI N only να εχεις βαλει WPA 2 PSK και να εχεις βαλει το WMM on


και να πας διπλα στο ρουτερ

- - - Updated - - -

και να δεις για καναλια παρεμβολων με το Inssider

- - - Updated - - -

και δε σου φταιει η WIND ουτε και εχει την αρμοδιοτητα να σου φτιαξει το wifi

greekgr
14-04-13, 00:22
το WMM ποιο είναι;
απλα η wind ειναι υποχρεωμένη να μου δώσει πιθανες λύσεις σε ενα τεχνικό πρόβλημα (που ισως να είναι ελλατωματικο το router) και όχι να περιμένει απο τον ΟΤΕ ουτε εγω να ψάχνω στο forum και να περιμένω πιθανες λύσεις απο εσάς

farcry
14-04-13, 04:37
το WMM ποιο είναι;
απλα η wind ειναι υποχρεωμένη να μου δώσει πιθανες λύσεις σε ενα τεχνικό πρόβλημα (που ισως να είναι ελλατωματικο το router) και όχι να περιμένει απο τον ΟΤΕ ουτε εγω να ψάχνω στο forum και να περιμένω πιθανες λύσεις απο εσάς



Το wmm θα το βρεις λογικα στις επιλογες του ασυρματου μεσα στο ρουτερ.

κοιτα για το θεμα της υποστηριξης επειδη εχω κανει τεχνικη υποστηριξη στη hol παλια ειναι μονο για να παιζει σωστα η γραμμη με το κεντρο οπως περιμενει ο πελατης (ή κανουμε οτι μπορουμε). με wifi, port forwarding, ιος σε PC και τα ρεστα του λεγαμε πηγαινε εκει και διαβασε.ασχολησου μονος σου. οχι δεν ειναι ελλατωματικο το ρουτερ ειναι απλα το g protocol. γιαυτο βγηκε το n. γενικα να ξερεις οτι δεν εχει υποχρεωση η τεχνικη υποστηριξη να σου λυσει τεχνικα προβληματα που δεν υπαγονται στο ιντερνετ. η επικοινωνια μεταξυ ρουτερ και υπολογιστη ειναι LAN. μονο στο κομματι WAN εχει υποχρεωση ο καθε παροχος

greekgr
14-04-13, 05:22
H ασύρματη κάρτα δικτύου μου δεν υποστηρίζει n protocol. Είναι Atheros AR5007 802.11b/g WiFi Adapter
Λέτε να φταίει αυτό;

jkoukos
14-04-13, 12:34
Η κάρτα του υπολογιστή σου θεωρητικά πιάνει 54Mbps, πραγματικά από 1/2 έως 1/3 αυτής.
Οπότε μια χαρά είναι η μέτρηση που παίρνεις. Με 11n θ' ανέβει η ταχύτητα.
Ο φίλος @farcry έχει δίκιο. Δεν είναι ευθύνη του παρόχου η χαμηλή ταχύτητα σε WiFi εκτός κι αν η αιτία είναι ελαττωματικό router.

euri
14-04-13, 13:05
Άλλαξε την κάρτα δικτύου ή πάρε ένα εξωτερικό USB WiFi dongle με υποστήριξη 802.11n.

greekgr
14-04-13, 16:43
δηλαδη ειναι αδυνατο να εκμεταλλευτει κανεις ταχυτητες VDSL με καρτα b/g.Δεν γνωριζω αν μπορω να αλλαξω καρτα στο laptop

jkoukos
14-04-13, 17:20
Με κάποιο αξιόπιστο usb αντάπτορα ίσως, όπως το TP-Link TL-WN722N (http://www.adslgr.com/forum/threads/719125-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7-wireless-usb?p=5041739&highlight=TL-WN722N#post5041739);

farcry
15-04-13, 01:47
H ασύρματη κάρτα δικτύου μου δεν υποστηρίζει n protocol. Είναι Atheros AR5007 802.11b/g WiFi Adapter
Λέτε να φταίει αυτό;


ναι το g σε πραγματικες συνθηκες παει οσο πιανεις. αγορασε n για να πιανεις παραπανω

- - - Updated - - -


δηλαδη ειναι αδυνατο να εκμεταλλευτει κανεις ταχυτητες VDSL με καρτα b/g.Δεν γνωριζω αν μπορω να αλλαξω καρτα στο laptop



γιαυτο λεω σε ολους μακρια απο το comtrend που δινει ο ΟΤΕ γιατι δεν εχει n :p (ποιος @@ το σκεφτηκε αυτο?)

- - - Updated - - -

ενδεχομενως να υπαρχει κατω απο το λαπτοπ πορτακι εκτος απο μνημη και δισκο και για αλλαγη wifi καρτας. αλλιως πρεπει να το ανοιξεις ολο και να αλλαξεις την καρτα. ή να στο κανει καποιος που ξερει. μπορεις να αλλαξεις καρτα wifi σε λαπτοπ

http://www.youtube.com/watch?v=4QVjgKAmlQw

RASTAVIPER
15-05-13, 22:09
Εγώ συνδέθηκα σήμερα και δεν δουλεύει τίποτα από πλευρά wi-fi.
Δοκίμασα με 2 android κινητά και 1 laptop με Win 8.
Όλα συνδέονται, αλλά κανένα δεν ανοίγει καμία σελίδα.
Δοκίμασα άλλα κανάλια (6 ή 11), άλλα mode (b,n,g), άλλο Authentication Type αλλά τίποτα.
Μίλησα και μαζί τους, μου είπαν ότι θα κάνουν κάποια ρύθμιση στο ρούτερ και να το κλείσω και να το ξανανοίξω μετά από 5 λεπτά, αλλά καμιά διαφορά.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.