PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα HOL... με το ζόρι!



lkalam
16-04-13, 13:00
Είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας στη Wind. Έκανα αίτηση φορητότητας στη HOL λόγω προσφοράς οικονομικότερου
πακέτου σταθερής τηλεφωνίας γύρω στις 24 Μαρτίου.

Η Wind επανήρθε με καλύτερη προσφορά, οπότε και αιτηθηκα ακύρωση φορητότητας στη HOL στις 28 Μαρτίου 2013.
Η επιβεβαίωση της ακύρωσης έγινε με email στις 29 Μαρτίου 2013 από την HOL καθώς και τηλεφωνικά ("οι κλήσεις σας
καταγράφονται για βελτίωση των υπηρεσιών").

Παρα την επιβεβαίωση της ακύρωσης, η HOL απέστειλε SMS στις 4 Απριλίου, ειδοποιώντας με ότι θα ενεργοποιήσει την
υπηρεσία μέσω φορητότητας στις 15 Απριλίου.

Έχοντας λάβει αυτό το SMS, κάλεσα τη HOL εκ νέου για επανεπιβεβαίωση (και γραπτώς) ότι ΔΕΝ θα προβούν σε ενεργοποίηση,
αφού είχαν λάβει (και πιστοποιήσει) την αίτηση ακύρωσης φορητότοτας. Η υπάλληλος εξυπηρέτησης μου επανέλαβε ότι "ναι,
έχει ακυρωθεί η φορητότητα, οπότε απλά αγνοήστε το SMS".

Στις 9 Απριλίου, η HOL προέβει (κατά τα λεγόμενα της υπαλλήλου) και σε αποστολή γραπτής επιβεβαίωσης της ακύρωσης
φορητότητας μέσω ταχυδρομείου (η οποία ακόμα αναμένεται με το ταχυδρομικό σαλιγκάρι).

Παρα ταύτα, στις 15 Απριλίου η HOL προέβει σε πραγματοποίηση φορητότητας και καταχρηστικά και ενάντια στις προφορικές
και γραπτές εντολές μου έχει μεταφέρει τη γραμμή στην εταιρία. Σε όλες δε τις επικοινωνίες μου με τους υπαλλήλους της
ισχυριζόταν επανειλλημένως ότι δεν βλέπουν τη γραμμή μου στο σύστημα τους και έχει ακυρωθεί η φορητότητα (κάτι που
ειναι εντελώς ψευδές).

Μετά τις επανειλλημέννες οχλήσεις μου, η υπάλληλος του τμήματος παραπόνων HOL κα <όνομα στη διάθεση ενδιαφερομένων>
αναγνωρίσε στις 16 Απριλίου ότι όντως η γραμμή μου έχει περάσει στη HOL, ότι λανθασμένα προέβησαν στην πραγματοποίηση
φορητότητας (ήταν "συστεμικό το λάθος"), αλλά μου ζητά να προβώ εγώ σε νέα αίτηση ενεργοποίησης στη Wind, ώστε να
επανέλθει η γραμμή μου στην πρότερη κατάσταση (μη αναλαμβάνοντας καμμία ευθύνη για τυχόν χρεώσεις που θα προκύψουν στη Wind).

Έχει γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά ζητάω και τα φώτα σας αν υπάρχει κάτι που έχω ξεχάσει / δεν έχω κάνει για να
λυθεί το θέμα...

Vitruvian78
16-04-13, 14:32
Ζητησε τους την προσφορα που σου εδωσε η Wind και φυσικα να μην σε χρεώσουν και τέλη ενεργοποίησης. Αν δεχτούν, τότε μείνε. Έτσι κι αλλιώς και να γυρίσεις στη wind είναι αμφίβολο οτι θα σου δώσουν παλι την ιδια προσφορά, αφου έφυγες και δεν την κράτησες. Σαν εταρεία, προσωπικα, θεωρώ καλύτερη τη hol. Βέβαια δεν ξέρω η δική σου αίσθηση ποιά είναι απο πλευρας υπηρεσιών.

lkalam
16-04-13, 14:37
Καλύτερη ποιότητα έχει, όμως η προσφορά είναι πολύ ακριβότερη (είναι συνδυαστική με κινητή για 2 κινητά, την οποία η Wind κάνει πακέτο με σταθερή - και με την αλλαγή που ετσιθελικά πραγματοποίησε η HOL χάνεται και η έκπτωση του πακέτου στη Wind, αφού τα κινητά δεν ενεργοποιήθηκαν ποτέ ως φορητότητα μετά την ακύρωση).

Αν έχει κάποιος εμπειρία από ανάλογη κατάσταση και μπορεί να ενημερώσει για τις ενέργειες που έκανε για να τον επιστρέψουν, θα το εκτιμήσω δεόντως γιατί η ΕΕΤΤ δεν έχει καν αποστείλει επιβεβαιωτικό αρ. πρωτοκόλλου (ή email παραλαβής), αν και στην καταγγελία η σελίδα έγραψε ότι έγινε επιτυχώς.

Vitruvian78
16-04-13, 14:41
Μπορεις να κανεις εξ ισου καλη συνδιαστικη με vodafone-hol, αν δεν σου είναι απαραιτητη η παραμονη στη wind. Σκεψου τι σε συμφέρει καλυτερα και ζητησε να εχεις την ιδια προσφορά που ειχες στα νεα δεδομένα για να μην ταλαιπωρήσαι.....

lkalam
16-04-13, 14:49
Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος:

Η προσφορά από μέρους Voda/HOL έγινε, αλλά δεν πλησιάζει αυτήν της Wind... είναι κατά πολύ υποδεέστερη.

Vitruvian78
16-04-13, 14:55
Ok....ναι δεν είχα καταλαβει οτι σου κανανε συνδιαστικη προσφορα και απο hol

body125z
16-04-13, 15:03
Ωχ και εγώ που ετοιμαζόμουν να ζητήσω ακύρωση φορητότητας...

Seitman
16-04-13, 16:19
Έχεις πάντα το δικαίωμα υπαναχώρησης από τη σύμβαση εντός 10 ημερών από την ημερομηνία ενεργοποίησης και να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο σου.

Ζήτα να σου στείλουν την αίτηση υπαναχώρησης, αν και κανονικά θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται στο "πακέτο" εξοπλισμός & σύμβαση που σου απέστειλε η HOL.

body125z
16-04-13, 16:37
Καλά στη δική μου περίπτωση η αίτηση έγινε online που σημαίνει οτι αίτηση υπαναχώρησης δεν υφίσταται.. Επίσης στις συμβάσεις που υπογράφει κάποιος δεν αναφέρουν κάτι για δικαίωμα υπαναχώρησης...
Το θέμα είναι να μη μπλέξει κανείς σε περιπτώσεις όπως του συμφορουμίτη πιο πάνω.. Και απορώ και πως έγινε αυτό μιας και η wind στην οποία ήταν δεν παρέδωσε τη γραμμή στη hol όπου καταχρηστικά και παράνομα τον ενεργοποίησαν...:hmm:

Seitman
16-04-13, 16:50
Φυσικά και υφίσταται. Δεν έχει σημασία ο τρόπος που έγινε η αίτηση σύνδεσης.
Δες εδώ (http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/N_2251_1994_final_3587_2007.pdf). Ρίξε μια ματιά στα άρθρα 3 & 4 ;)

lkalam
16-04-13, 17:25
Υπαναχώρηση από την σύμβαση που έχει ήδη ακυρωθεί αλλά ενεργοποιήθηκε καταχρηστικά; Σημειωτέον ότι εξοπλισμό ΔΕΝ έχω παραλάβει ακόμα (αν και το 2200 παίζει κανονικά πλέον με HOL) παρά μόνον (κι άλλο ένα) SMS που με ενημερώνει ότι θα το παραλάβω κάποια στιγμή, αφού έχει γίνει η ενεργοποίηση.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχω παραλάβει τίποτα (email / κλήση) από ΕΕΤΤ ακόμα που να μου δίνει αρ. πρωτοκόλλου...

Seitman
16-04-13, 17:28
Έστω και έτσι, για να επιστρέψεις στην wind όσο το δυνατόν συντομότερα. Συμβουλέψου και τον Συνήγορο του Καταναλωτή.

giorgosk21
16-04-13, 17:43
Μια λεπτομέρεια όσον αφορά τη συνδυαστική προσφορά HOL-Vodafone...

Έστω ότι ενδιαφέρεσαι για το πακέτο HOL Double Play GR κι έχεις σύνδεση Vodafone με πάγιο της τάξης των 35 ευρώ (αυτά ήταν τα δεδομένα στην δική μου περίπτωση).

Αν κάνεις την αίτηση για ADSL από κατάστημα Vodafone, η τελική τιμή που θα πληρώνεις για τη γραμμή και το internet θα είναι 28-5=23 ευρώ/μήνα, όπως ακριβώς αναφέρεται εδώ (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10955&menuId=11219). Κι επίσης θα έχεις κι έκπτωση 10% στο κινητό.

Αν όμως κάνεις την αίτηση μέσα από τη HOL (είτε online είτε τηλεφωνικά απ' το 13844), η τελική τιμή που θα πληρώνεις για τη γραμμή και το internet θα είναι 24-5=19 ευρώ/μήνα, όπως φαίνεται κι εδώ (http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/default.aspx). Κι επίσης όπως και παραπάνω και 10% έκπτωση στο κινητό σου.

FuS
16-04-13, 17:47
Εφόσον όπως λες έγινε καταχρηστικά, θα σε συμβούλευα να μην προχωρήσεις σε υπαναχώρηση γιατί αυτό μεταξύ άλλων σημαίνει πως έχεις/είχες αποδεκτεί την προσφορά (άσχετα αν τώρα υπαναχωρείς) και δεν υπήρχε κάτι μεμπτό στην διαδικασία της συναλλαγής.
Εφόσον το πρόβλημα σου είναι η αυθαίρετη και καταχρηστική ενεργοποίηση (με επιθυμία να διακοπεί το καθεστώς αυτό), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι γραπτό αίτημα στην εταιρία όπου θα το κοινοποιείς ταυτόχρονα και στον συνήγορο του καταναλωτή.
Τέλος, μην επαιτήσεις στο mail αλλά να απαιτήσεις και να δώσεις deadline μέχρι να ολοκληρώσουν τις ενέργειες. Γράψε πως αν δεν έχουν συμμορφωθεί έως την ημερομηνία που θα ορίσεις, τότε θεωρείς κακή πίστη εκ μέρους τους και θα αναλάβουν άλλοι.

Kαι μην δεχτείς καμία απάντηση αν δεν είναι γραπτή και με υπογραφή.

lkalam
16-04-13, 18:17
Εφόσον όπως λες έγινε καταχρηστικά, θα σε συμβούλευα να μην προχωρήσεις σε υπαναχώρηση γιατί αυτό μεταξύ άλλων σημαίνει πως έχεις/είχες αποδεκτεί την προσφορά (άσχετα αν τώρα υπαναχωρείς) και δεν υπήρχε κάτι μεμπτό στην διαδικασία της συναλλαγής.
Εφόσον το πρόβλημα σου είναι η αυθαίρετη και καταχρηστική ενεργοποίηση (με επιθυμία να διακοπεί το καθεστώς αυτό), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι γραπτό αίτημα στην εταιρία όπου θα το κοινοποιείς ταυτόχρονα και στον συνήγορο του καταναλωτή.
Τέλος, μην επαιτήσεις στο mail αλλά να απαιτήσεις και να δώσεις deadline μέχρι να ολοκληρώσουν τις ενέργειες. Γράψε πως αν δεν έχουν συμμορφωθεί έως την ημερομηνία που θα ορίσεις, τότε θεωρείς κακή πίστη εκ μέρους τους και θα αναλάβουν άλλοι.

Kαι μην δεχτείς καμία απάντηση αν δεν είναι γραπτή και με υπογραφή.

Η παραδοχή εκ μέρους της HOL ότι έγινε η ενεργοποίηση φορητότητας λόγω συστεμικού λάθους είναι καταγεγραμμένη και ηχητικά (υποχρεούνται να το παρουσιάσουν αν κληθούν) αλλά και γραπτώς (έχουν πει ότι απέστειλαν επιστολή στις 9 Απριλίου).

Η συμβουλή που έλαβα από τη Wind είναι να αναμένω μέσα στο επόμενο τριήμερο να επιληφθεί του θέματος η ΕΕΤΤ αφού έχει γίνει η καταγγελία. Η δική μου ερώτηση σε σας είναι: Έχει κάνει κανείς καταγγελία στην ΕΕΤΤ; Πήρε αρ. πρωτοκόλλου; Πόσο άμεσα; Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποια ειδοποίηση (αν εξαιρέσουμε το "η καταγγελία σας καταγράφηκε επιτυχώς") με κάποια επιβεβαίωση...

BTW- Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω υπαναχώρηση - βάσει των λεγομένων της Wind, εφόσον υπάρχει παραδοχή σφάλματος εκ μέρους της HOL, πρέπει να υπάρξει καθ' ολοκληρίαν ανάληψη της ευθύνης επιστροφής και απόδοσης τυχόν τελών ενεργοποίησης στη Wind από μεριάς της.

Το κρίμα είναι ότι τραβιέμαι τώρα τόσες μέρες για μια κατάσταση που το μέγιστο κόστος της είναι (αν εξαιρέσουμε τη φήμη της HOL) €36.90 που κοστίζει το τέλος που πρέπει να αναλάβουν να πληρώσουν για την επιστροφή. Αλλά εδώ πασχίζουμε να διώξουμε επίορκους εδώ και 3 χρόνια...

sdikr
16-04-13, 19:48
η ΕΕΤΤ θα κάνει πάνω απο μήνα για να φέρει αποτέλεσμα.
Θα πρέπει να στείλουν ερώτηση στους εμπλεκόμενους, θα περιμένουν απάντηση θα στείλουν απάντηση σε εσένα

lkalam
16-04-13, 22:14
Η Wind μου είπε ότι το σύνηθες είναι τρεις μέρες... αν δε βγάλω άκρη σε τόσο, θα φάνε εξώδικο.

FuS
17-04-13, 00:38
Η εεττ (όπως σου είπε και ο sdikr) απαντάει μετά από ένα μήνα τουλάχιστον.
Το αναφέρει και στο site της.
(και από προσωπική εμεπειρία, ποτέ δεν είχα απάντηση πριν το 20μερο)

lkalam
23-04-13, 17:47
Έλαβα σήμερα την ακόλουθη απάντηση:



Αξιότιμε κύριε,

Σε συνέχεια της ως άνω σχετικής αλληλογραφίας, σας γνωρίζουμε ότι η διαδικασία φορητότητας του γεωγραφικού αριθμού <ο αριθμός μου> προς το δίκτυο της hellas online ολοκληρώθηκε την 15η/04/2013. Το ανωτέρω γεγονός προκλήθηκε από δυσλειτουργία του διαχειριστικού μας συστήματος το οποίο δεν έλαβε άμεσα υπόψη το αίτημα υπαναχώρησής σας και αποτελεί μεμονωμένο περιστατικό για την εταιρεία μας.

Αναφορικά με τη μεταφορά του γεωγραφικού αριθμού σας σε έτερο πάροχο δικτύου, σας επισημαίνουμε ότι η διαδικασία είναι μονοαπευθυντική. Εφόσον το επιθυμείτε, θα πρέπει να απευθυνθείτε στον πάροχο της επιλογής σας υποβάλλοντας σχετική αίτηση και εκείνος θα μεριμνήσει για τη διεκπεραίωσή της.

Σε κάθε περίπτωση, στα πλαίσια της καλής πίστης και υπό την προϋπόθεση ότι θα απευθυνθείτε σε άλλο τηλεπικοινωνιακό πάροχο εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος, δεσμευόμαστε ότι δεν θα επιβαρυνθείτε με τέλη ενεργοποίησης, διακοπής και αναλογία του παγίου τέλους για το διάστημα που εξυπηρετείστε μέσω του δικτύου μας.

Κλείνοντας την επικοινωνία αυτή, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την όποια αναστάτωση έχετε υποστεί και θα παραμείνουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση

hellas online Α.Ε.


στην οποία και απάντησα ως εξής:



βάσει της απάντησής σας με Αριθ. Πρωτ. <ταδε>, αναγνωρίζετε ότι η διαδικασία φορητότητας και η ενεργοποίηση του αριθμού <ο αριθμός μου> στο δίκτυό σας έγινε καταχρηστικά και με ευθύνη που βαραίνει αποκλειστικά και μόνο την εταιρία σας.

Ως εκ τούτου, και εφόσον με ενημερώνετε ότι δεν μπορείτε να προβείτε μονομερώς στην αντιστροφή της διαδικασίας φορητότητας με επάνοδο στον προηγούμενο πάροχο, σας ζητώ την γραπτή επιβεβαίωση ότι εαν προχωρήσω σε αίτηση φορητότητας για επαναφορά στον πάροχο θα αναλάβετε εξ ολοκλήρου και τα έξοδα αυτής της διαδικασίας (τα τέλη ενεργοποίησης καθώς και ότι άλλο ζητηθεί εκ μέρους του) και σε κάθε περίπτωση κάτι τέτοιο δε θα με επιβαρύνει οικονομικά καθ ουδένα τρόπο είτε άμεσα είτε προσωρινά ή έμμεσα.

Σε κάθε διαφορετική περίπτωση θα αναγκαστώ να προβώ στην εξάσκηση παντός νομίμου δικαιώματός μου ώστε να επιλυθεί το ζήτημα που έχει προκύψει με αποκλειστική ευθύνη της εταιρίας σας.

Αναμένω την απάντησή σας μέχρι την Πέμπτη 25 Απριλίου 2013 για να προχωρήσω τις διαδικασίες που απαιτούνται.


<IRONY ON>
Είναι πολύ καλόκαρδοι που δε με χρεώνουν και πάγια! (ενώ είχαν ήδη προσφέρει ένα πάγιο δώρο για να πάω σ' αυτούς)
<IRONY OFF>

Μου κάνει πάντως εντύπωση το πώς είναι τόσο δύσκολο εκ μέρους τους να γυρίσουν τη διαδικασία αντίστροφα... ένα απλό χαρτί υπογεγραμμένο από μένα θα έφτανε νομίζω για να το αναλάβουν εξ ολοκλήρου και μεταξύ τους, χωρίς να πρέπει να με τρέχουν.

Vitruvian78
23-04-13, 22:32
Εγω εχω να πω οτι δεν φταίνε οι πάροχοι που γίνονται δέκτες εκβιασμού απο πλευράς καταναλωτή. Δηλαδή, θέλω να χτυπήσω καλή προσφορά ή μείωση τιμής στη Wind κάνω αίτηση στη hol για να εκβιάσω την πρώτη και μόλις το καταφέρω ακυρώνω τη δεύτερη. Και μετά μου φταίει ο πάροχος που δεν ανήκει στην ίδια λογική να ανταποκριθεί αναλογα σ αυτη την πρακτική. Νομίζω οτι έχουμε κακομάθει με την πληθώρα παρόχων......μακαρι να μην αναπωλούμε σύντομα αυτές τις μέρες γιατί πολύ φοβάμαι οτι είναι αναποφευκτο να μείνουμε πολύ λιγότερους παρόχους.....

sdikr
23-04-13, 22:34
Εγω εχω να πω οτι δεν φταίνε οι πάροχοι που γίνονται δέκτες εκβιασμού απο πλευράς καταναλωτή. Δηλαδή, θέλω να χτυπήσω καλή προσφορά ή μείωση τιμής στη Wind κάνω αίτηση στη hol για να εκβιάσω την πρώτη και μόλις το καταφέρω ακυρώνω τη δεύτερη. Και μετά μου φταίει ο πάροχος που δεν ανήκει στην ίδια λογική να ανταποκριθεί αναλογα σ αυτη την πρακτική. Νομίζω οτι έχουμε κακομάθει με την πληθώρα παρόχων......μακαρι να μην αναπωλούμε σύντομα αυτές τις μέρες γιατί πολύ φοβάμαι οτι είναι αναποφευκτο να μείνουμε πολύ λιγότερους παρόχους.....

Δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση ακύρωσης όταν κάνεις μεταφορά και αποφασίσεις να μείνεις στον παλιό σου πάροχο, γίνεται αυτόματα, τα καλά του συστήματος
Το ότι θα μείνουμε με λιγότερους παρόχους ναι θα μείνουμε, αλλά μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους δεν τους φταίει η ΕΕΤΤ ή ο ΟΤΕ ή ο συνδρομητής

PerseasG
24-04-13, 15:52
Εγω εχω να πω οτι δεν φταίνε οι πάροχοι που γίνονται δέκτες εκβιασμού απο πλευράς καταναλωτή. Δηλαδή, θέλω να χτυπήσω καλή προσφορά ή μείωση τιμής στη Wind κάνω αίτηση στη hol για να εκβιάσω την πρώτη και μόλις το καταφέρω ακυρώνω τη δεύτερη. Και μετά μου φταίει ο πάροχος που δεν ανήκει στην ίδια λογική να ανταποκριθεί αναλογα σ αυτη την πρακτική. Νομίζω οτι έχουμε κακομάθει με την πληθώρα παρόχων......μακαρι να μην αναπωλούμε σύντομα αυτές τις μέρες γιατί πολύ φοβάμαι οτι είναι αναποφευκτο να μείνουμε πολύ λιγότερους παρόχους.....

H κάθε εταιρία πρέπει να τηρεί τα νόμιμα απαιτητικά δικαιώματα του καταναλωτή, κάτι που δεν έπραξε η HOL στην κατάσταση αυτήν.

Π.Χ. Ο ΟΤΕ μου έστειλε μαζί με τον αποκωδικοποιητή (OTE TV)και έντυπο κατάργησης αλλά και υπαναχώρησης,άκρα επαγγελματική κίνηση και παράδειγμα προς μίμηση για όλους τους υπόλοιπους παρόχους στο θέμα αυτό.

xatzikiriakos
24-04-13, 16:14
Εγω εχω να πω οτι δεν φταίνε οι πάροχοι που γίνονται δέκτες εκβιασμού απο πλευράς καταναλωτή. Δηλαδή, θέλω να χτυπήσω καλή προσφορά ή μείωση τιμής στη Wind κάνω αίτηση στη hol για να εκβιάσω την πρώτη και μόλις το καταφέρω ακυρώνω τη δεύτερη. Και μετά μου φταίει ο πάροχος που δεν ανήκει στην ίδια λογική να ανταποκριθεί αναλογα σ αυτη την πρακτική. Νομίζω οτι έχουμε κακομάθει με την πληθώρα παρόχων......μακαρι να μην αναπωλούμε σύντομα αυτές τις μέρες γιατί πολύ φοβάμαι οτι είναι αναποφευκτο να μείνουμε πολύ λιγότερους παρόχους.....

εγώ πιστεύω πως δεν φταίνε οι καταναλωτές, οι οποίοι προσπαθούν να πετύχουν καλύτερες τιμές, αφού ουσιαστικά οι πάροχοι έχουν δημιουργήσει αυτό το παιχνίδι, με τις καλύτερες προσφορές αν κάνεις ότι φεύγεις.
επίσησς αυτό γίνεται από και προς όλους τους πάροχους, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αιτία να λιγοστέψουν.
Ξεκαθαρίζω ότι το αν θα λιγοστέψουν δεν το ξέρω, ούτε λέω ότι δνε θα γίνει, απλά δνε νομίζω οτί οι εικονικές αλλαγές παρόχου θα είναι η αιτία.

libero1899
24-04-13, 23:09
Λες κι αν δεν είχε έντυπο κατάργησης υπήρχε πρόβλημα....ας κοιτάξει να ρίξει λίγο τις τιμές ο ΟΤΕ και ας μην έχει έντυπο κατάργησης.

FuS
24-04-13, 23:19
To έντυπο υπαναχώρησης δεν το βάζει ο οτέ για να φαίνεται πιο αξιόπιστος αλλά γιατί υποχρεούται από την νομοθεσία.
Το ίδιο ισχύει για όλους τους παρόχους και πιο συγκεκριμένα για κάθε εταιρία που κάνει (και) συναλλαγές με σύμβαση εξ αποστάσεως.

PerseasG
25-04-13, 01:35
Λες κι αν δεν είχε έντυπο κατάργησης υπήρχε πρόβλημα....ας κοιτάξει να ρίξει λίγο τις τιμές ο ΟΤΕ και ας μην έχει έντυπο κατάργησης.

Ας τρώνε και καταγγελίες οι υπόλοιποι πάροχοι για να στρώσουν χαρακτήρα γιατί το έχουν δει τσιφλίκι σε ξένο αμπελώνα.

linguistgr
25-04-13, 19:15
Παιδια τώρα είμαι σχεδόν βέβαιος οτι η HOl ειναι αθλια...... και το λεω αυτο διοτι επαθα σχεδον ακριβώς το ίδιο....... το κανουν επιτιδες Δείτε εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/723515-Απαράδεκτη-διακοπή-Ποια-από-τις-δύο-Φταίει) την δική μου καταγγελια και λέω τι μου θυμιζει......... τι μου θυμιζει........ Θα το πληρωσουν πολυ ακριβά αυτο που κανουν............ δεν ΞΕΡΩ αν το κάνουν και αλλες εταιρείες αλλα ρίξτε καταγγελίες παιδια στη ΕΕΤΤ. Εγω θα τους κάνω αγωγή γιατι με έσκισαν με αφησαν χωρίς τηλεφωνο και ιντερνετ εδω και 15 ημερες.ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ

body125z
25-04-13, 19:39
δε το βλέπω να ιδρώνει το αυτί τους με τις καταγγελίες... το κάνουν συστηματικά.. βασίζονται στο ότι ο χρήστης θα ταλαιπωρηθεί χάνοντας χρόνο, χρήμα και κάνοντας τα νεύρα του κρόσια...
ήμουν σε παρόμοια φάση από Wind για να την κάνω. μου κάνουν τη γελοία προσφορά 27,2Ε για Double play M ανταπαντώ αστειεύεστε θέλω κάτι καλλίτερο, μου κάνουν τους κινέζους. Φορητότητα στη Hol και ως δια μαγείας η τιμή έπεφτε στα 20,4Ε μαζί με κινητά. Απαντάω οτι δεν είστε σοβαρή εταιρεία και οτι δεν μπορείτε να με εξασφαλίσετε σε ενδεχόμενη ενεργοποίηση της Hol ακόμη και αν ακυρώσω τη φορητότητα. Οι απαντήσεις που μου δώσαν ήταν απλά γελοίες. Κούνησα το μαντιλάκι μου, πήγα στη Hol και πήρε και ένα modem που είναι αρκετά καλλίτερο του ZTE. Η wind είναι η περίπτωση, του φτηνό το κρέας δε το τρώνε ουτε τα σκυλιά..
Επειδή πήραν χαμπάρι στη Hol τι παίζει ξηγιούνται και αυτοί ανάλογα. Δε συμφωνώ με την τακτική τους, αλλά πιο πολύ δε συμφωνώ με τη τακτική της Wind....

beatnick
30-04-13, 01:25
Το θέμα φίλε body, δεν είναι "με ποια τακτική δεν συμφωνώ πιο πολύ" αλλά ότι η τακτική της HOL να ενεργοποιεί πελάτες που έχουν ακυρώσει την φορητότητα είναι καταχρηστική.
Τώρα έχω κι εγώ εγκλωβιστεί στην HOL, εδώ και 3 βδομάδες, περιμένοντας τον λογαριασμό με τον αριθμό βρόχου (απαιτείται για να φύγω).
Πάντως τους έχω ήδη στείλει φαξ (μέσα στο 15ήμερο) ότι δεν επιθυμώ συνεργασία μαζί τους, η εταιρία τους θα χρεωθεί όλα τα τέλη ενεργοποίησης/απενεργοποίησης, και το μόνο που αναγνωρίζω είναι το κόστος της υπηρεσίας όσο είμαι μαζί τους,

kwstas mixaletos
30-04-13, 11:28
Παιδια τώρα είμαι σχεδόν βέβαιος οτι η HOl ειναι αθλια...... και το λεω αυτο διοτι επαθα σχεδον ακριβώς το ίδιο....... το κανουν επιτιδες Δείτε εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/723515-Απαράδεκτη-διακοπή-Ποια-από-τις-δύο-Φταίει) την δική μου καταγγελια και λέω τι μου θυμιζει......... τι μου θυμιζει........ Θα το πληρωσουν πολυ ακριβά αυτο που κανουν............ δεν ΞΕΡΩ αν το κάνουν και αλλες εταιρείες αλλα ρίξτε καταγγελίες παιδια στη ΕΕΤΤ. Εγω θα τους κάνω αγωγή γιατι με έσκισαν με αφησαν χωρίς τηλεφωνο και ιντερνετ εδω και 15 ημερες.ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ

Με έχετε ήδη τρομοκρατήσει... και είμαι φρέσκος στη hol...και μάλιστα στο γραφείο μου.....

Vitruvian78
30-04-13, 14:27
Εσυ τι εχεις να φοβηθεις Κωστα; Αφου εισαι ενεργοποιημενος κανονικα και με τη θεληση σου

lkalam
22-05-13, 10:12
Η συνέχεια του σήριαλ:

Η HOL δέχτηκε να πληρώσει τα τέλη ενεργοποίησης της επιστροφής στη Wind.

ΟΜΩΣ:

Τώρα η Wind ΔΕΝ δέχεται να συνεχίσει την προσφορά με το 40% έκπτωση στο πάγιο της σταθερής, γιατί είμαι, λέει, ΝΕΟΣ συνδρομητής.

Είναι φανερή πλέον η συνεργασία των δύο εταιριών και η συννενόηση που κάνουν για να μην υποχρεούνται να κάνουν τα υπεσχημένα.

Η συνέχεια θα παιχτεί με την ΕΕΤΤ φυσικά.

Vitruvian78
26-05-13, 12:12
Λογική εξέλιξη....ισως θα επρεπε και να το περιμενεις κιολας οτι θα συμβει αυτό. Στην περιπτωση σου τουλαχιστον δεν εχει παιχτει κανενα παιχνιδι συνωμοσιας και μην το βλεπεις καθολου ετσι. είμαι συνδρομητης στη hol απο το 2007 και περα απο τους ξεκαθαρους λογαριασμους καθε μηνα, ολες οι προσφορες που εχω λαβει απο την εταιρεία εχουν τηρηθει στο ακεραιο και εχουν ανανεωθεί μαλιστα περαιτερω. Οι προσφορές είναι στην ευχερεια των εταιρειών....εχει καθε δικαιωμα να σου κανει ο,τι προσφορά θελει, αλλα και να σου την αρνηθεί οταν συντρεχουν λογοι οπως αυτός. Είναι καλυτερο να παίρνεις τον παροχο σου και να ζητας μια καλυτερη τιμη, παρα να μπαίνεις στη διαδικασία εκβιασμού μεσω αιτήσεων σε αλλους παρόχους και να εξαρτασαι απο το αν ο παροχος εχει φροντισει να ακυρωσει την αιτηση σου οποτε το επιθυμεις εσυ...μιλησε με την εταιρεία, εξηγησε τι εγινε και τι προσφορα σου ειχε γινει και αν μπορεις να την εχεις ξανα. Ειναι αναμενομενο ομως να σου αρνηθουνε και μαλιστα απο θεση ισχύος, γιατι τι αλλη λυση σου μένει;;

blade_
27-05-13, 03:24
μαλιστα,τραγικες καταστασεις.θα ηθελα να αποκλεισω το ενδεχομενο συνεργασιας των 2 εταιρειων παντως..

PerseasG
27-05-13, 09:11
μαλιστα,τραγικες καταστασεις.θα ηθελα να αποκλεισω το ενδεχομενο συνεργασιας των 2 εταιρειων παντως..

Σε θέμα κινητής, θα γίνει πάντως, ήδη υπάρχει συνεργασία σε θέματα τεχνικής υποδομής εδώ και 2 χρόνια, σχεδόν.

utp
22-06-13, 02:19
Ηρθε στο σπιτι μια κοπελα και με ρωταγε διαφορα για την forthnet που ηδη εχω. Μετα ζητησε να δει εναν λογαριασμο της forthnet για να δει εαν εχω οπτικη ινα..τι ακριβως εννουσε δεν ξερω. Φυσικα απεφυγα να το δειξω μην παρει αθελα μου τιποτα στοιχεια..Μου πε οτι ηταν απο τη hol. Ξερει κανεις τι παιζει?

Seitman
22-06-13, 08:39
Μη στεναχωριέσαι, καλά έκανες και δεν έδειξες τίποτα. Εγώ μια μέρα έναν τον τρόλαρα άσχημα. Του είπα να περάσει την επόμενη μέρα από το μαγαζί γιατί εκείνη τη στιγμή είχα δουλειά και όταν πέρασε την άλλη μέρα του είπα ότι είχα ήδη HOL. :evil:
Είναι η κλασική καραμέλα των εξωτερικών πωλητών της HOL "σας βάλαμε οπτική ίνα μέχρι το WC".

@ ADSLgr.com All rights reserved.