PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ



makis
16-04-13, 14:54
Καλησπέρα σας
Μόλις έκαν την ενεργοποιηση μου στο εξoχικό μου Μυροδάφνη Ιωαννίνων που πάιρνει γραμμές από Α/Κ Περδικας Ιωαννίνων με ταχύητα πρόσβασης 2048/512 ...
Υπάρχει κανένας συμφουριτης που έχει ιντερνετ από το συγκεκριμενο Α/Κ να μας πεί εντυπώσεις από το ιντερνετ ...
Για μεσα για την πόλη ξερω πως ειναι απροβληματιστο ...
Περιμένω εντυπώσεις φυσιά αν υπάρχει ατομο στο forum από εκέινη την περιοχή

maik
16-04-13, 19:30
Γιατι περιμενεις αλλους. Εσυ ο ιδιος δεν μπορεις να δεις τι γινεται;

makis
17-04-13, 19:15
Γιατι περιμενεις αλλους. Εσυ ο ιδιος δεν μπορεις να δεις τι γινεται;

Μου είπαν πως θέλει δυο μέρες απο την ενεργοποιηση της γραμμης να εκδοθουν τα user name - password και ο συγχρονισμός της γραμμής ...
Αυτην την στιγμή δουλεύει μόνο το τηλέφωνο ...
Να ενημερώσω πως είναι νέα αριθμοδότηση

maik
17-04-13, 23:03
Αυριο λοιπον το πρωι θα ξερεις.

makis
17-04-13, 23:12
Αυριο λοιπον το πρωι θα ξερεις.

Αργουνε γενικώς τόσο πολύ σε νέες αριθμοδοτήσεις να δωσουν προσβαση στο ιντερνετ

makis
19-04-13, 11:36
Καλημέρα θέλω βοήθεια.Εχουν περάσει 2 μέρες απο την ενεργοποίηση του νούμερου συγκεκριμένα τετάρτη και από τον ΟΤΕ μου λένε πως επειδή η αίτηση ήταν τηλεφωνική αργεί να δώσει το adsl .
To modem δεν συγχρονίζει ενω έχω τηλέφωνο .
Στο 13888 μου λένε πως είναι σε τελικό στάδιο ενεργοποίησης το adsl από εχτές , είναι θέμα κέντρου συγκεκριμένα .Οι τεχνικοί όταν ήρθαν να μου βάλουν καλώδιο από την κολώνα μεχρι το σπίτι μου είπαν πως το adsl απο αυτους στο κέντρο είναι ενταξει .

makis
22-04-13, 20:46
Καλησπέρα σας ενεργοποιήθηκε σήμερα και το adsl ...
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που ειχα με το τεχνικό από πάτρα μου είπαν πως έχω παρα πολύ καλή γραμμή ...
Θέλω και τα σχόλια σας για την ποιότητα της γραμμής σας βάζω και τα στατιστικά του ρούτερ

Uptime: 0 days, 0:13:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.123 / 7.800
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 511 / 2048
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,14 / 5,72
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 45,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,5 / 28,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Να ενημρώσω πως η γραμμή είναι 2 αρα ,και κατεβαζω με 230 kb/s
Είμαι καλά ;;;;;;;;

george83
22-04-13, 20:56
Μια χαρά είσαι. Αν και το 230Kb/s μου ακούγεται λίγο υπερβολικό.

makis
23-04-13, 00:47
Μια χαρά είσαι. Αν και το 230Kb/s μου ακούγεται λίγο υπερβολικό.

Και εμένα . απάντηση του οτετζή ήταν πως στην κάρτα που είμαι κουμπομένος εγώ είμαι εγώ και άλλοι 5 μόνο που εχουν adsl στο χωριό μου ...

kwstas mixaletos
24-04-13, 12:17
Και εμένα . απάντηση του οτετζή ήταν πως στην κάρτα που είμαι κουμπομένος εγώ είμαι εγώ και άλλοι 5 μόνο που εχουν adsl στο χωριό μου ...

Δε φαντάζεσαι πόσο τυχερός είσαι που ζεις σε χωριό φίλε......

makis
24-04-13, 14:07
Δε φαντάζεσαι πόσο τυχερός είσαι που ζεις σε χωριό φίλε......

Εχω και wind μέσα στην πόλη βρε που πάει μια χαρά , αλλά στο χωριό παιδιά έχει άλλο αέρα που λέμε η σύνδεση ... Ολο το bandwith δικό μου, με καλώδια που έρχονται από την κολόνα εδώ και 30 χρόνια ...

Βέβαια με ενημέρωσαν πως θα επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες η ποιότητα (λόγω εναέριων καλωδίων) αλλά προχτές που έβρεχε όλο το απόγευμα-νύχτα δεν είδα καμία διαφορά ...

goku
24-04-13, 14:11
Εχω και wind μέσα στην πόλη βρε που πάει μια χαρά , αλλά στο χωριό παιδιά έχει άλλο αέρα που λέμε η σύνδεση ... Ολο το bandwith δικό μου, με καλώδια που έρχονται από την κολόνα εδώ και 30 χρόνια ...

Βέβαια με ενημέρωσαν πως θα επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες η ποιότητα (λόγω εναέριων καλωδίων) αλλά προχτές που έβρεχε όλο το απόγευμα-νύχτα δεν είδα καμία διαφορά ...
Από τις καιρικές συνθήκες επηρεάζεται πολύ το κουτί έξω από το σπίτι σου, εκεί που καταλήγει το καλώδιο του ΟΤΕ, και από το οποίο μετά πάνε καλώδια μέσα στο σπίτι σου. Πολλές φορές μαζεύει νερά από τις βροχές και γίνεται βραχυκύκλωμα με αποτέλεσμα να πέφτει κατά πολύ η ταχύτητα ή μπορεί να μην συγχρονίζει και καθόλου. Φυσικά όταν στεγνώσει τότες έρχεται στα φυσιολογικά του. Εγώ εδώ στο δικό μου χωριό το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και στο δικό μου σπίτι αλλά και σε άλλους. Φυσικά εσύ αν το κουτί σου είναι σε κάποιο σημείο που δεν το φτάνει η βροχή, τότες δεν θα έχεις πρόβλημα. Από το θέμα ταχύτητας είσαι πολύ καλά, μάλλον το modem/router σου συνεργάζεται με το dslam του κέντρου καλύτερα (ίσως ίδιος κατασκευαστής των εξαρτημάτων ρούτερ και dslam).

makis
24-04-13, 14:52
Από τις καιρικές συνθήκες επηρεάζεται πολύ το κουτί έξω από το σπίτι σου, εκεί που καταλήγει το καλώδιο του ΟΤΕ, και από το οποίο μετά πάνε καλώδια μέσα στο σπίτι σου. Πολλές φορές μαζεύει νερά από τις βροχές και γίνεται βραχυκύκλωμα με αποτέλεσμα να πέφτει κατά πολύ η ταχύτητα ή μπορεί να μην συγχρονίζει και καθόλου. Φυσικά όταν στεγνώσει τότες έρχεται στα φυσιολογικά του. Εγώ εδώ στο δικό μου χωριό το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και στο δικό μου σπίτι αλλά και σε άλλους. Φυσικά εσύ αν το κουτί σου είναι σε κάποιο σημείο που δεν το φτάνει η βροχή, τότες δεν θα έχεις πρόβλημα. Από το θέμα ταχύτητας είσαι πολύ καλά, μάλλον το modem/router σου συνεργάζεται με το dslam του κέντρου καλύτερα (ίσως ίδιος κατασκευαστής των εξαρτημάτων ρούτερ και dslam).

Πέτυχα σε ένα νέο παλικάρι που φαινόταν να έχει όρεξη και έβαλε ένα στρόγγυλο μεταλλικό κουτί που λέει ΟΤΕ που κλείνει με βίδες εκεί που συνδέονται τα καλώδια κολόνας σπιτιού,μου είπε δεν βάζω μονωτική ταινία στην σύνδεση τους έβαλε ένα μαύρο καουτσούκ που περίσσεψε από το καλώδιο σε κάθε ζεύγος που τερμάτιζε και το στράβωσε πάνω στην ένωση σε στύλ Γ για να μην κρατάει υγρασία μέσα.

xatzikiriakos
24-04-13, 16:45
χάθηκε να πάρουν παντού τέτοιους τύπους να δουλεύουν, σίγουρα κάνει την διαφορά το ότι η γραμμή σου είναι "άδεια", αλλά τουλάχιστον στο κομμάτι που μπορούν να επέμβουν, καλές συνδέσεις δλδ, θα μπορούσαν να βελτιώσουν κάπως και τους υπόλοιπους.

ubuntubu
24-04-13, 19:55
Αν πετύχεις τον τεχνικό πές του να πετάξει τα μακαρόνια που κρατάνε υγρασία και να βάλει φακές
123030

οχι δεν κάνω πλάκα ,αυτή είναι η ορολογία μας :cool:

nicolaos
25-04-13, 06:29
Υπαρχουν και οι λαστιχοταινιες την κανουν αδιαβροχη την ενωση

kwstas mixaletos
25-04-13, 11:10
χάθηκε να πάρουν παντού τέτοιους τύπους να δουλεύουν, σίγουρα κάνει την διαφορά το ότι η γραμμή σου είναι "άδεια", αλλά τουλάχιστον στο κομμάτι που μπορούν να επέμβουν, καλές συνδέσεις δλδ, θα μπορούσαν να βελτιώσουν κάπως και τους υπόλοιπους.

Δεν το συζητώ... τύποι σαν το παλικάρι που αναφέρει είναι βελόνα στ' άχυρα. Βέβαια, ίσως φταίει ότι δουλεύει λίγο πιο χαλαρά εκεί πέρα... στην Αθήνα τους σκίζουν, τρέχουν και δε φτάνουν, οπότε πόση όρεξη να έχουν να πάρουν και πρωτοβουλία.....

makis
25-04-13, 14:47
Αν πετύχεις τον τεχνικό πές του να πετάξει τα μακαρόνια που κρατάνε υγρασία και να βάλει φακές
123030

οχι δεν κάνω πλάκα ,αυτή είναι η ορολογία μας :cool:

Λίγο δύσκολο ...

makis
04-05-13, 20:32
Σας παραθέτω και στατιστικά της γραμμής

Uptime: 0 days, 0:32:45
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.251 / 7.800
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 511 / 2.040
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 18,64 / 191,20
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 26,0 / 46,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,5 / 28,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 7
HEC Errors (Up/Down): 7 / 1

Καλή ανάσταση και Καλό πάσχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.