PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω internet σε μέρος χωρίς (σταθερό) τηλέφωνο, γίνεται ?



Deorum
22-01-07, 14:53
Χαιρετώ (για μια ακόμα φόρα :p ) !

Θα πάω για 5 μήνες σε μέρος που δεν έχει σταθερό τηλέφωνο, και για hotspots ούτε λόγως να γίνεται.

Θα έχω laptop.

Υπάρχει καμιά αξίολογη δυνατότητα να συνδέομαι στο internet απο εκεί που θα είμαι? έχω ακούσει κάτι τιμές αλλά είναι απαγορευτικές, με ογκοχρέωση που μετράει το KB σαν GB.

Υπάρχει ελπίδα ή να σβήσω την ιδέα του internet απο το μυαλό μου για 5μήνες?

agmarios
22-01-07, 15:00
οι τιμές για Internet μέσω των εταιριών κινητής είναι τρελές όχι απλά απαγορευτικές

anon
22-01-07, 15:05
Για σερφάρισα, εμαιλ κλπ, νομίζω είναι καλά με GPRS. Σίγουρα δεν θα κατεβάζεις τορρεντς... Ειναι προτιμότερο και απο wifi hotspot (δεν νομίζω ότι οι τιμές που έχω δει ειναι ικανοποητικές το αντίθετο μαλιστα, πιό ακριβές και απ GPRS, πχ δείτε στο αεροδρόμιο ΕλΒελ. για μερικές ώρες 15 ευρώ αν δεν κάνω λάθος). Επίσης σε ιντερνετ καφε κοστίζει τελικά πολύ περισσότερο. Σίγουρα δεν έχει το ίδιο κόστος με μια ΑDSL.

The_StarGazer
22-01-07, 15:40
Χαιρετώ (για μια ακόμα φόρα :p ) !

Θα πάω για 5 μήνες σε μέρος που δεν έχει σταθερό τηλέφωνο, και για hotspots ούτε λόγως να γίνεται.



Εεε. Ποιο το προβλημα να βαλεις σταθερο. ??

Deorum
22-01-07, 15:50
Εεε. Ποιο το προβλημα να βαλεις σταθερο. ??

Είμαι ΔΕΑ (ΠΖ), και πάω σε φυλάκιο... :clap:

ΥΓ. Υπάρχει πρόβλημα να μπει σταθερό λοιπόν... !
ΥΓ2. Για τι τιμές μιλάμε στο περίπου...

blackjack
22-01-07, 16:40
Βαλε δορυφορικο!!! :lol:

frap
22-01-07, 17:45
Είμαι ΔΕΑ (ΠΖ), και πάω σε φυλάκιο... :clap:

Έλα ρε σειρά, πώς κάνεις έτσι...
Πες πως είναι περίοδος αποτοξίνωσης.
Εξάλλου, αν έχεις τίποτε λουλούδια φαντάρους εκεί (βόηθα κύριε) θα έχεις άλλα να σε απασχολούν...

nnn
22-01-07, 22:27
Μπορείς να πάρεις μια κάρτα σύνδεσης 3g/Gprs από Tim/Cosmote/Vodaphone.
Για να μην έχεις πρόβλημα ογκοχρέωσης που είναι απίστευτα ακριβή χρειάζεται να πάρεις το απεριόριστο πρόγραμμα που έχει 99 € ~ το μήνα.

anon
22-01-07, 23:16
Δεν είναι ακριβώς απεριόριστο. Υπάρχει στα ψιλά γράμματα όριο, για αυτούς που το "παρακάνουν".... Ειναι όμως αρκετά GB, που πρακτικά σημαίνει ότι εκτός p2p για heavy downloading, ποτέ δεν θάχεις πρόβλημα. Ομως το Internet μέσω 3G/GPRS έχει μεγάλο latency, οπότε δεν παίζουν καλά έως καθόλου voip, online gaming και λοιπά πραγματικού χρόνου.... Ούτως ή άλλως όμως και τον ΟΤΕ λίγο πολύ το ίδιο συμβαίνει :wink:

k_koulos
22-01-07, 23:42
Ασε που άμα καλύπτει και το τούρκικο δίκτυο 3G στο φυλάκιο κάνεις τράμπα μια κάρτα απο τούκρικη εταιρία.....:whistle:

Πάντως πάνω απο όλα όχι GPRS χρεώνει πανάκριβα σε σχέση με παλία, ή εγώ έκανα λάθος ρυθμίσεις και μόυ ρθε ο λογαριασμος φουσκωμενος.

Κώστας

nnn
23-01-07, 00:25
20 Gb είναι το απεριόριστο/ανά μήνα,ε νομίζω τον καλύπτει για το φυλάκιο. :whistle:

slow
23-01-07, 01:15
Ε ρε που έφτασε η τεχνολογία laptop στο φυλάκιο...
Εμείς με ραδιοφωνάκι την βγάζαμε :lol:

Dimis
23-01-07, 01:44
Ρε ΔΕΑ ΠΖ σιγά τους μήνες που θα μείνεις και σιγά μην είσαι μέσα ΟΛΗ μέρα...
Δυο υπηρεσίες ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΧΩΤΑΟΥΑ την εβδομάδα αν δε κάνω λάθος...
Γέμισε το laptop με xvid και οταν έχεις υπηρεσία βλέπε τις...
Μακριά απο 3G και mobile internet...

frap
23-01-07, 02:05
Μάλλον δεν ξέρεις τι εστί φυλάκιο...
Μέσα θα μένει 5 μήνες αυτός και 5-10 φαντάρια. Μόνοι!

kennyyy
23-01-07, 03:07
Άσχετο, αλλά σε ένα τέτοιο φυλάκιο είχανε νόβα και είχανε πήξει στις ταινίες!
Με 20GB από ΤΙΜ η έννοια φυλάκιο αποκτά άλλο νόημα:)

Deorum
23-01-07, 04:21
Εκεί όλη την μέρα θα την έχω δικιά μου, υπηρεσίες δεν κάνω. Για 5 μήνες laptop/ύπνος και άγιος ο θεός!

Δεν θα παθω τίποτα χωρίς νετ, σίγουρα, απλά θέλω να δώ αν είναι έστω να σερφάρω, κανά φόρουμ, καμιά wikipedia (κόλημα τρελό)...

Αλλιώς ένα single player game (medieval II με βλέπω) καμια σειρά Xvid.

Τέλωσπάντων ξεφεύγουμε απο το αρχικό ερώτημα, θα κοιτάξω καμιά τίμη στα τοπικά vodafone/Tim/cosmote, και βλέπουμε. 99€ μου πέφτουν βαριά πάντως να πώ την αλήθεια

(Nova θαχω, αλλά δεν με συγκινεί!)

jdm
23-01-07, 20:50
παρε playstasion εμεις ετσι την βγαζαμε στο φυλακιο!!! ειχε ενας μονιμος και μας το εδινε και γινοταν μαχες για το ποιος θα παιξει!!!! ειδικα τα βραδια που εκανε υπηρεσια ο μονιμος !!!

**καλο ε τα βραδια εμεις κοιμομασταν και ο μονιμος εκοβε γυρο γυρο απο το βουνο:p

mafiaboy
23-01-07, 21:35
και δλδ ρε μαγκες κατι ασχετο που με προβληματισε.πας φανταρος και σε στελνουν 5 μηνες
στου διαολου την μανα με αλλους 10?
:sorry:

k_koulos
23-01-07, 21:58
και δλδ ρε μαγκες κατι ασχετο που με προβληματισε.πας φανταρος και σε στελνουν 5 μηνες
στου διαολου την μανα με αλλους 10?
:sorry:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

jdm
23-01-07, 22:28
ναι και εχει γελιο :blabla: (και κρυο...)

kx5
24-01-07, 00:55
ναι και εχει γελιο :blabla: (και κρυο...)
Εκτός και αν οι άλλοι 10 είναι απάλευτοι :evil:

Κάτι με το GPRS της TIM με 3.5 ευρώ το μήνα και χωρίς ογκοχρέωση που έχω ακούσει δεν ισχύει?

anon
24-01-07, 14:38
3.5 ευρω το μηνα και χωρίς ογκοχρέωση αποκλείεται. Εχει με 99 ευρώ το μήνα χωρίς ογκοχρέωση, αρκεί να μην περάσεις τα 20GB τον μηνα (απόλυτα λογικό όριο κατα την γνώμη μου). Εαν είσαι τυχερός και έχει 3G εκεί, θαχεις θεωρητικά και καλές ταχύτητες.

jdm
24-01-07, 14:43
ολοι εχουν το κουμπι τους!!!

Deorum
24-01-07, 16:13
και δλδ ρε μαγκες κατι ασχετο που με προβληματισε.πας φανταρος και σε στελνουν 5 μηνες
στου διαολου την μανα με αλλους 10?
:sorry:


Εγώ είμαι υβριδικό μοντέλος κάνω την θητεία μου μεν, αλλά δεν θεωρούμε φαντάρος! :lock: Έφεδρος μεν, στέλεχος δε.

Οι φαντάροι αλλάζουν πιο συχνά απο ότι εμείς γιατί όσο ναναι τους φοβούνται πιο πολύ (για αυτοκτονίες κτλ). Αλλά ναι έτσι είναι, και μάλιστα τα φυλάκια για τους φαντάρους θεωρούνται καβάντζα!

Αυτό που εσένα σε προβληματίζει οι φαντάροι το θεωρούν βόλεμα !

Μάλλον ακόμα δεν έχεις πάει στρατό.

The_StarGazer
24-01-07, 16:49
και δλδ ρε μαγκες κατι ασχετο που με προβληματισε.πας φανταρος και σε στελνουν 5 μηνες
στου διαολου την μανα με αλλους 10?
:sorry:

Τι λες ρε συ. Η καλυτερη φαση ειναι. Ξερεις τι γελιο εχει να κυνηγας μαζι με τον αρχυφυλακα νυχτεριδες με σκουπες ??? :rofl: :rofl: :rofl:

ntampa7
24-01-07, 17:27
Κάτι με το GPRS της TIM με 3.5 ευρώ το μήνα και χωρίς ογκοχρέωση που έχω ακούσει δεν ισχύει?
ισχύει αλλά μέσα από το κινητό σου...

jdm
24-01-07, 18:02
Η καλυτερη καβαντζα ηταν 6 μηνες σε φυλακιο εκατσα επειδη εγω το ηθελα μου ελεγαν κατεβα οχι!!!! . το κακο ειναι οτι ειχα παει 85 κιλα!!!


στο θεμα μας: δεν συμφερei απο κινητο το internet

katafitos
01-02-07, 01:53
και δλδ ρε μαγκες κατι ασχετο που με προβληματισε.πας φανταρος και σε στελνουν 5 μηνες
στου διαολου την μανα με αλλους 10?
:sorry:
Ιδιως αν σου ερθουν τιποτα "μαυροι" που τους τραβανε οι μηνες πισω :twisted:

petrogazz
01-02-07, 16:41
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά 3G παίζει μόνο στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσ/νίκη, Πάτρα, Ηράκλειο κτλ ???). Τώρα στο φυλάκιο χλωμό το βλέπω να καλύπτεσαι. Βάλε κάνα παιχνιδάκι, γεμισέ το και ταινίες και το 5μηνο θα περάσει τσακ μπαμ... Άσε που πήρε το αυτί μου κάτι για διαταγή που προβλέπει σε περίπτωση υποστελέχωσης υπηρεσίες και απο ΔΕΑ, αλλά στο φυλάκιο χλωμό το βλέπω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.