PDA

Επιστροφή στο Forum : Defiance



flamelab
17-04-13, 16:45
Να κι ένα νήμα για τo Defiance :p

Όπως έγραψα και στο άλλο για τις σειρές, έχει καλές προοπτικές, και *ίσως* αποφευχθεί να γίνει η κλασική 'sci-fi' / 'fantasy' πατάτα όπως ... πολλά ( :p ) το τελευταιο καιρο.

Έχω κάποιες ελπίδες :p

KLG
17-04-13, 19:12
Βγηκε κανα επεισόδιο στην "κανονική" τηλεοραση ή το πανε 5λεπτο-5λεπτο δηθεν webseries?

nnn
17-04-13, 23:31
Βγηκε κανα επεισόδιο στην "κανονική" τηλεοραση ή το πανε 5λεπτο-5λεπτο δηθεν webseries?

Βγήκε 2πλο επεισόδιο-πιλότος.

- - - Updated - - -

potential-potential-potential

Ωραίος ο πιλότος, αν συνεχίσει έτσι θα πάμε καλά.

button
17-04-13, 23:57
Βγηκε κανα επεισόδιο στην "κανονική" τηλεοραση ή το πανε 5λεπτο-5λεπτο δηθεν webseries?

Εσύ που το βρήκες σαν Webseries :p


Ενδιαφέρον pilot και νόμιζα οτι θα έχουμε ένα είδος alien άλλα εδώ βλέπω 100 είδη μέχρι και survolts (αν λέω σωστά) είναι χαριτωμένα χαχα:rofl: σε σχέση με votans (αν κατάλαβα σωστά) αυτά με περίεργη μύτη . Και τι αυτοί κάτασπροι λες και πέσανε σε λευκή μπογιά

Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα δούμε

flamelab
18-04-13, 00:00
Εχω ελπίδες πάντως γιατί φαίνεται ότι έχουν σκεφτεί background / lore για αυτόν τον "διαφορετικό" κόσμο. Θα φανεί εάν θα το εκμεταλλευτουν.

Banditgr
18-04-13, 00:37
Υπάρχει ήδη πάρα πολύ lore, οπότε όσοι πιστοί ξεκινάτε να διαβάζετε :p

Timeline (www.defiance.com/en/series/world-of-2046/invasion-timeline)
Votans (http://www.defiance.com/en/series/world-of-2046/aliens/)

Επίσης, πως έφτασε ο Nolan στο St. Louis από το Bay Area και που βρήκε τον κρύσταλλο στην αρχή (footage από το game+cinematics) :

Episode 1 Mission 1 (http://www.youtube.com/watch?v=Af2XSgq-OrI)
Episode 1 Mission 2 (http://www.youtube.com/watch?v=j_n27EHEq2w)
Episode 1 Mission 3 (http://www.youtube.com/watch?v=FHIC4aEhVHI)
Episode 1 Mission 4 (http://www.youtube.com/watch?v=E2zWLcsVpjM)

flamelab
18-04-13, 00:41
Να τα διαβασουμε ή είναι spoiler-ish ; :p

yuk
18-04-13, 00:48
Εγώ πιστεύω πάντως ότι θα το πάνε αργά - αργά για να βγάλουν 15 σαιζόν... τουλάχιστον. Άσε που μάλλον δεν τους παίρνει να εχουν τόσα εφέ σε κάθε επεισόδιο. Βλέπω τους non geeks να βαριούνται.

Banditgr
18-04-13, 00:49
Εξηγούν την ιστορία που έχει προηγηθεί βασικά (διαφορετικά δεν τα έβγαζαν και στη φόρα :p).

flamelab
18-04-13, 01:18
Για καποιο λογο ενιωσα ασχημα που τα διαβασα ( :p ), γιατι θα μπορουσε ανετα να ήταν prequel ολο αυτο. Αλλα μαλλον το απεφυγαν γιατι alien invasion εχουμε ξαναδει ( :whistle: )

yuk
23-04-13, 16:00
Συγκλονιστική μπαρούφα το 2ο επεισόδιο.

flamelab
23-04-13, 20:30
Είδα τις εικόνες του promo και το φοβήθηκα

Tsene
23-04-13, 21:56
Πολύ καλό το πρώτο 2πλό επεισόδιο αλλά στο τέλος είχα την ίδια αίσθηση με το Terra Nova (http://www.imdb.com/title/tt1641349/). Ελπίζω να μην καταλήξει μια από τα ίδια.

Banditgr
23-04-13, 22:11
Δεν θα το έλεγα τόσο κακό το 2ο. Ψιλοαναμενόμενο να κόψουν λίγο ρυθμό και να επικεντρωθούν περισσότερο σε χαρακτήρες και ολίγον από lore. Θα μπορούσε βέβαια να γίνει ενδεχομένως καλύτερα, αλλά ακόμα έχουν το άλλοθι της νέας σειράς. Terra Nov-ιες μέχρι στιγμή δεν έχω προσέξει αλλά ο φόβος είναι πάντα υπαρκτός :p

29gk
25-04-13, 23:13
Ειδα και το δευτερο.

Αν στο πρωτο εβαλα 7.5/10 το δευτερο δεν πηγε παραπανω απο 5/10 και αυτο λογω των "αναμενομενων" που λεει και ο Banditgr. Εαν ομως βαθμολογουσα κανονικα, δεν θα εδινα πανω απο 2,5/10 . Θα περιμενω και το τριτο επεισοδιο για να δω αν θα το συνεχισω.

yuk
30-04-13, 23:47
To παράτησα 15' πριν τελειώσει το τρίτο επεισόδιο. Μπούρου μπούρου μανταλάκια, προβλέψιμο και όλα τελείως κλισέ.
Αν δεν αλλάξει σύντομα κατεύθυνση, βλέπω να το χάνουν το παιχνίδι.

flamelab
30-04-13, 23:56
Και προτιμησαν αυτο αντι για BSG:B&C :(

Banditgr
01-05-13, 10:04
Λοιπόν 3rd episode και ουσιαστικά "εισαγωγή" στα hellbugs. Καλό το concept, όχι ιδιαίτερα πετυχημένη η προσέγγιση. Καλό το lore, καλή η προσπάθεια για να αναπτύξει character background αλλά η πλοκή ήταν τόσο flat και προβλέψιμη που όσο καλά και να είναι τα υπόλοιπα στοιχεία, δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος. Ακόμα και από άποψη δράσης, ήταν μια απογοήτευση, δεν είναι δυνατόν να δείχνεις ολόκληρη brood mother σε hellbug nest και να μη πέφτει ούτε...μπαλωθιά αλλά να κάνεις resolve την κατάσταση με...εκρηκτικά. Ήμαρτον και έλεος. Από το episode θα έλεγα ότι σώζονται μόνο οι Jaime Murray και Tony Curran (και βασικά απ' όλη τη σειρά μέχρι στιγμής). Είναι μακράν οι πιο ενδιαφέροντες και well acted χαρακτήρες.

Όσο για το Blood and Chrome, εντάξει παιδιά μην υπερβάλουμε. Τα webisodes ήταν μέτρια προς καλά, αλλά ουδεμία σχέση είχαν με το BSG που γνωρίζαμε. Ο πιτσιρικάς που έπαιζε τον Adama ήταν τουλάχιστον αστείος και απορώ γιατί δεν χρησιμοποίησαν τον τύπο που υποδύθηκε τον young adama σε επεισόδιο της κανονικής σειράς, με το πρώτο hybrid, που ήταν πολύ περισσότερο πειστικός. Γενικά άλλη φάση το BSG και κακώς το φέρνουμε στη συζήτηση. Το BSG άρεσε για πολλούς λόγους. Εκτός του ότι κατάφερνε να συνδυάσει scifi στοιχεία, με δράση, με drama, με character development, είχε και το κατάλληλο έμψυχο δυναμικό για να το πετύχει αυτό, υπήρχε πραγματική "χημεία" δηλαδή ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. Αυτού του είδους οι καταστάσεις όμως αποτελούν δυστυχώς την εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

button
01-05-13, 21:04
Εγω εχω μια απορία η αψίδα πως τη γλίτωσε

yuk
01-05-13, 21:58
Εγω εχω μια απορία η αψίδα πως τη γλίτωσεΔεν έφτασα καν στην αψίδα, αλλά πρέπει να είναι φτιαγμένη από το ίδιο υλικό:

123344

WAntilles
02-05-13, 17:00
Είδα εχθές 2 πιλοτικά - και τα 2 υπέμετρες τεράστιες μπούρδες.

Το Defiance -> αδιαστήμωτο Firefly με περίφραξη Terra Nova.



ΥΓ: Η 2η μπούρδα το Last Resort. Κατάφεραν να κάνουν ένα χειρότερο Crismon Tide, από το Crimson Tide (απαιτεί τεράστια προσπάθεια κάτι τέτοιο).

Ένα Stargate Universe, σε στιλ Crimson Tide, χωρίς Stargate και χωρίς Universe.

button
02-05-13, 17:10
Wan τι σχέση έχει αυτό με Defince :hmm:

nnn
06-05-13, 20:39
It's official, η σειρά είναι άξιος διάδοχος του Terra Nova :lol:

Banditgr
07-05-13, 09:59
It's official, η σειρά είναι άξιος διάδοχος του Terra Nova :lol:

Χοντρό :p

yuk
07-05-13, 11:02
Το Terra Nova κατάφερα και το τελείωσα, το Defiance με γονάτισε στα 2,5 επεισόδια.
Το Defiance με την ακριβότερη παραγωγή, τα καλύτερα κουστούμια/μακιγιαζ/σκηνικά/CGI και τους καλύτερους χαρακτήρες και ιστορία, αποδεικνύει ότι δε φτάνουν μόνο αυτά ούτε για να έχεις τουλάχιστον μια σειρά που να βλέπεται, έστω και με ζόρι.

WAntilles
07-05-13, 14:54
It's official, η σειρά είναι άξιος διάδοχος του Terra Nova :lol:

Ο έμπειρος σειρολόγος, το κατάλαβε (και το έγραψε παραπάνω), ήδη από το πιλοτικό επεισόδιο.

nnn
07-05-13, 15:34
Ο έμπειρος σειρολόγος, το κατάλαβε (και το έγραψε παραπάνω), ήδη από το πιλοτικό επεισόδιο.
Λίγη μετριοφροσύνη δεν κάνει κακό :p

BlindG
07-05-13, 23:53
*σκάει κεφάλι για να τρολλάρει*

Τώρα που έχει δίκιο Αντικαλωσηρθάτηγε, έχει και το δικαίωμα να παραφουσκώσει τα πνευμόνια του σαν την κοιλιά του Πάγκαλου :p :p :p

*εξαφανίζεται με συνοπτικές διαδικασίες*

button
08-05-13, 15:34
Δεν είναι τόσο κακή σειρά αμάν ποια με την τελειότητα

Banditgr
08-05-13, 15:54
Το προχτεσινό επεισοδιάκι πάντως ήταν συμπαθητικό, όχι κάτι το τρομερό, αλλά βλεπόταν μια χαρά. Το ζευγάρι των Castithans δίνει ρέστα :p

29gk
09-05-13, 10:14
Χαρετησα και εγω στα 2 και κατι επεισοδια. Δεν βλεπεται με τιποτα !!

yuk
07-06-13, 02:50
Έμεινε κανένας που να το βλέπει αυτό; :p

flamelab
07-06-13, 03:46
Εαν καταλαβα καλα, καταστραφηκε κι αυτο;

WAntilles
07-06-13, 04:00
Χαρετησα και εγω στα 2 και κατι επεισοδια. Δεν βλεπεται με τιποτα !!


Εαν καταλαβα καλα, καταστραφηκε κι αυτο;

Καλά, γιατί δεν ακούτε τους έμπειρους;


Το Defiance -> αδιαστήμωτο Firefly με περίφραξη Terra Nova.


Ο έμπειρος σειρολόγος, το κατάλαβε (και το έγραψε παραπάνω), ήδη από το πιλοτικό επεισόδιο.

flamelab
07-06-13, 04:06
Μα μια fantasy/sci-fi/κάτι σειρά να μη βγει πατάτα...

Banditgr
07-06-13, 09:42
Εγώ έχω πει να του δώσω μια ευκαιρία μέχρι το τέλος της season πάντως :p

cca
07-06-13, 09:46
Έφαγε drop εδώ και κανα μήνα. Και αυτό και το Continuum ανανεώθηκαν για την επόμενη season, ήμαρτον. Γουστάρουν να βλέπουν σκουπιδαριό εκεί στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού τελευταία.

Banditgr
07-06-13, 10:00
Έφαγε drop εδώ και κανα μήνα. Και αυτό και το Continuum ανανεώθηκαν για την επόμενη season, ήμαρτον. Γουστάρουν να βλέπουν σκουπιδαριό εκεί στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού τελευταία.

Δεν ισχύει. Απλά είχαν "προπαραγγείλει" 2 seasons, κάτω από το τραπέζι. Η ανακοίνωση της ανανέωσης τυπική είναι.

cca
07-06-13, 10:25
Σε αυτή την περίπτωση, υπερβολικά αισιόδοξους θα τους χαρακτήριζα. Η σειρά είναι σαβούρα τύπου Terra Nova όπως είπαν κι άλλοι.

button
07-06-13, 15:14
Νταξει ρε πεδία μην τρελαθούμε κιόλας

mplamplampla
07-06-13, 22:51
Τι να μην τρελαθούμε? Είδα το πρώτο και το δεύτερο επεισόδιο μόλις βγήκαν. Εγκατέλειψα άρον άρον. Αν και πολλά υποσχόμενο σενάριο η σειρά δε βλέπεται. ότι πιο κλισέ και προβλέψιμο και ξενέρωτο υπάρχει. Σαν να βλέπω το καφέ της χαράς με εξωγήινους είναι.

button
08-06-13, 14:39
Ε αν δεν θέλεις μην βλέπεις σε έβαλε κάποιος με το ζόρι δηλαδή ...

mplamplampla
10-06-13, 21:33
Ε αν δεν θέλεις μην βλέπεις σε έβαλε κάποιος με το ζόρι δηλαδή ...

Αν διάβαζες καλά αυτό που έγραψα θα έβλεπες τη λέξη "εγκατάλειψα". Αυτή η λέξη σημαίνει ότι πλέον δε βλέπω προφανώς, απλώς είπα μήπως γλυτώσω κάνα δίωρο από τη ζωή κάποιων άλλων. Αυτά και τέρμα σ' αυτό το νήμα από μένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.