PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεθηκα στην wind, τι ταχυτητα μπορει να σηκωσει η γραμμη μου;



elektron
18-04-13, 01:42
δεν νομιζω πως ειμαι μονο για 8mbps. με την on ειχα συνδεση 8/1 οποτε δεν ξερω ποσο αντεχει η γραμμη μου, δεν ειχα παντως ποτε errors ή αποσυνδεσεις. τι λετε; (υποψην πως ειμαι σε fastpath)

Rate (Up/Down) 1021 / 8128 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.1-13.3 / 16.9-17 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 11.9-12.3 / 18.6-18.9 dB
Output Power (Up/Down) 12/16.2 dBm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 1069/14516 kbps
(τα στοιχεια ειναι απο το μοντεμ της wind)

nyannaco
18-04-13, 09:33
Ναι, λογικά πάει αρκετά παραπάνω η γραμμή σου. Κατ'αρχήν αν συνδέθηκες χτες περίμενε μια-δυο μέρες ακόμη, ενδέχεται να βελτιωθεί. Αν όχι, τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, δήλωση των στοιχείων και αίτημα να βγει από τη γραμμή σου το 8άρι προφίλ, αν σε έχουν βάλει σε τέτοιο, ή/και να κατέβει το Noise Margin (Down) τουλάχιστον στα 9 dB που είναι το σύνηθες της Wind. Αν μετά βλέπεις ότι πάει καλά, μπορείς να ζητήσεις και 6 db.
Τα 17 dB είναι απαράδεκτα ψηλά, και μόνο από 8άρι προφίλ μπορεί να δικαιολογηθούν, απ'όσο ξέρω.

elektron
19-04-13, 02:59
Ναι, λογικά πάει αρκετά παραπάνω η γραμμή σου. Κατ'αρχήν αν συνδέθηκες χτες περίμενε μια-δυο μέρες ακόμη, ενδέχεται να βελτιωθεί. Αν όχι, τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, δήλωση των στοιχείων και αίτημα να βγει από τη γραμμή σου το 8άρι προφίλ, αν σε έχουν βάλει σε τέτοιο, ή/και να κατέβει το Noise Margin (Down) τουλάχιστον στα 9 dB που είναι το σύνηθες της Wind. Αν μετά βλέπεις ότι πάει καλά, μπορείς να ζητήσεις και 6 db.
Τα 17 dB είναι απαράδεκτα ψηλά, και μόνο από 8άρι προφίλ μπορεί να δικαιολογηθούν, απ'όσο ξέρω.

το παραξενο ειναι πως το noise margin ειχε αλλαξει σε 9.6db οταν εβαλα το modem που μου εδωσαν, ενω με ενα δικο μου tp link ανεβαινει ξανα. ο συγχρονισμος παραμενει ο ιδιος απο την αλλη...

- - - Updated - - -

ναι, μου το αλλαξαν:

Rate (Up/Down) 1021 / 14358 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.1 / 6.1 dB
Line Attenuation (Up/Down) 11.9 / 18.6 dB
Output Power (Up/Down) 12 / 17.7 dBm
Max Rate(Up/Down) 1105 / 14544 kbps

trabakoulas
29-04-13, 01:39
Παιδιά συγχωρέστε με να κάνω κι εγώ ένα μικρό hijack, για να μην ανοίγω χωρίς λόγο νέο θέμα..
Πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε νέα γραμμή από Wind
Ο τεχνικός μέτρησε αυτά
http://i.imgur.com/Ii5TuzX.png
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να με έχει βάλει σε 8αρι προφίλ η Wind
κατά τ'άλλα σχετικά ανθρώπινες τιμές attenuation

To ΖΤΕ μετά που το τσέκαρα την επόμενη ημέρα βέβαια, έδειξε τα παρακάτω σε 2 συγχρονισμούς που το κοίταξα λίγο πρόχειρα
http://i.imgur.com/vY1VrJu.png

βλέπω συγχρονισμό λίγο πάνω από 8000 και λέω λες να με βγάλανε από το 8αρι;
από την άλλη δε θα έπρεπε να πιάνω παραπάνω με τις τιμές αυτές που βλέπω στο attenuation; τι λέτε;
βλέπω ότι είναι κοντά στου φίλου elektron που πόσταρε από πάνω οι τιμές του attenuation
μ'αρέσει που όταν είδα τις μετρήσεις του τεχνικού αρχικά χάρηκα λίγο ότι μπορεί να το πήγαινα και σε VDSL..

ΥΓ. Max rate και output power δεν βλέπω να φαίνονται κάπου στο router της wind (ZTE ΖΧΗΝ Ζ108L), είναι σε κάποιο άλλο μενού ή απλά δεν αναφέρονται πουθενά;
Το Max Rate θα είχε ενδιαφέρον τι θα μου έδειχνε..:hmm:

theopan
29-04-13, 12:58
Ο τεχνικός με αυτές τις μετρήσεις που έκανε δεν προβληματίστηκε καθόλου; Κάτι δεν πάει καλά. Να δηλώσεις βλάβη.

kwstas mixaletos
30-04-13, 12:09
Παιδιά συγχωρέστε με να κάνω κι εγώ ένα μικρό hijack, για να μην ανοίγω χωρίς λόγο νέο θέμα..
Πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε νέα γραμμή από Wind
Ο τεχνικός μέτρησε αυτά
http://i.imgur.com/Ii5TuzX.png
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται να με έχει βάλει σε 8αρι προφίλ η Wind
κατά τ'άλλα σχετικά ανθρώπινες τιμές attenuation

To ΖΤΕ μετά που το τσέκαρα την επόμενη ημέρα βέβαια, έδειξε τα παρακάτω σε 2 συγχρονισμούς που το κοίταξα λίγο πρόχειρα
http://i.imgur.com/vY1VrJu.png

βλέπω συγχρονισμό λίγο πάνω από 8000 και λέω λες να με βγάλανε από το 8αρι;
από την άλλη δε θα έπρεπε να πιάνω παραπάνω με τις τιμές αυτές που βλέπω στο attenuation; τι λέτε;
βλέπω ότι είναι κοντά στου φίλου elektron που πόσταρε από πάνω οι τιμές του attenuation
μ'αρέσει που όταν είδα τις μετρήσεις του τεχνικού αρχικά χάρηκα λίγο ότι μπορεί να το πήγαινα και σε VDSL..

ΥΓ. Max rate και output power δεν βλέπω να φαίνονται κάπου στο router της wind (ZTE ΖΧΗΝ Ζ108L), είναι σε κάποιο άλλο μενού ή απλά δεν αναφέρονται πουθενά;
Το Max Rate θα είχε ενδιαφέρον τι θα μου έδειχνε..:hmm:

Να δηλώσεις βλάβη αμέσως. Μη χάνεις χρόνο.

trabakoulas
30-04-13, 21:58
ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά, το δήλωσα και περιμένω να το δουν οι τεχνικοί να με καλέσουν
και με ένα linksys τα ίδια αποτελέσματα πήρα στο μεταξύ
για να δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.