PDA

Επιστροφή στο Forum : Κανένας με 8Mbit υπάρχει?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

BigLion
22-01-07, 18:21
Παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει βάλει τα 8Mbit της HOL??

Αν ναι, please, πείτε τις εντυπώσεις σας!!;)

xenbast_
22-01-07, 18:23
είναι νωρίς ακόμα, προς το τέλος του μήνα θα σκάσουν οι πρώτοι...

Spanos
22-01-07, 18:24
Κοίτα να δείς που σκεφτόμουν το ίδιο ακριβώς πράγμα χτές το βράδυ. Έχει περάσει ένας μήνας απο τότε που βγήκε η προσφορά και ακόμα τίποτα.

BigLion
22-01-07, 18:31
είναι νωρίς ακόμα, προς το τέλος του μήνα θα σκάσουν οι πρώτοι...


Ωραία, ας κάνουμε λίγη υπομονή τότε..θέλω να δω αν θα κατεβάζουν με Full ταχύτητες, ή είναι για τα μπάζα το δίκτυο ακόμα και δεν σηκώνει τετοιες συνδέσεις......:hmm:


Κοίτα να δείς που σκεφτόμουν το ίδιο ακριβώς πράγμα χτές το βράδυ. Έχει περάσει ένας μήνας απο τότε που βγήκε η προσφορά και ακόμα τίποτα.

Ναι εγω με το Zisto (και συ λιαν συντόμως συνάδελφε) πιάνω full ταχύτητες...;)
Το μόνο που με "ανησυχεί" είναι ότι ακουσα από κάποιον ότι η Τελλάς δεν φαίνεται να δίνει 8Mbit πριν το τέλος του χρόνου.....

Όχι ότι με χαλάνε τα Full 4Mbit, αλλά αν υπάρχει μικρη διαφορά τιμής ευχαρίστως θα πήγαινα στα 8Mbit........:)

kostthem
22-01-07, 19:05
Αχ... αναμονή. Λογικά οι πρώτοι θα σκάσουν σε λίγες μέρες!

Alex1001
22-01-07, 19:39
Σε καλλιθέα που ξέρω σίγουρα δεν έχει μπει ουτε ένας ακόμη... υπομονή θα αρχίσουν σύντομα πιστεύω..

lewton
23-01-07, 00:18
Πώς να βάλει κάποιος εύκολα HOL όταν ούτε διαφημίζει σοβαρά το shared LLU της, ούτε προωθεί εύκολα τους υπάρχοντες συνδρομητές της σε αυτό (τους λέει να διακόψουν αυτό που έχουν πρώτα αντί να τα κάνει όλα η ίδια όσο το δυνατόν πιο αυτόματα), αλλά ούτε και έχει και καμία αξιόλογη πελατειακή βάση οικιακών χρηστών.
Και μέσα σε όλα αυτά, οι μισοί της πελάτες είναι δυσαρεστημένοι από τους ληστρικούς όρους που έχει συνήθως στα συμβόλαιά της.

nm96027
23-01-07, 00:56
Πώς να βάλει κάποιος εύκολα HOL όταν ούτε διαφημίζει σοβαρά το shared LLU της, ούτε προωθεί εύκολα τους υπάρχοντες συνδρομητές της σε αυτό

Έχω την αίσθηση (και οχι την διασταυρωμένη άποψη) ότι έμαθε απο το πάθημα της tellas (όσο μπορει να μάθει μια Α.Ε. απο κάτι τέτοια:) ). Η tellas στην ουσία έκοψε την διαφήμιση απο τότε που έπηξε με το zisto. Ουτως ή αλλως ειναι κουραστική (για το ευρύ κοινό), και άρα μη αποτελεσματική, μια διαφήμισηπου λεει "προσφέρουμε ταχύτητες Παραδείσου σχεδον τζάμπα" και λιγο παρακάτω η προσφορά ισχύει για τους εξής 5-6 (που δεν ειναι 5-6 αυτή την στιγμή για την HOL).
Στην παρουσα φάση η ΗΟL δίνει αυτο που μπορει να δώσει, σε σχετικά όντως χαμηλους τόνους, μέχρι να μπορεί να δώσει κάτι πιο ολοκληρώμενο:
1. Ως προς την διαδικασία μετάβασης απο τον ΟΤΕ στο δίκυτο της
2. Ως προς το full LLU
3. Ως προς την κάλυψη του πληθυσμού.

Και νομίζω πως οι κινήσεις που βλέπουμε να γίνονται τώρα (όπως η σημερινή με τα Cisco) όντως συνηγορουν στο οτι ετοιμάζονται πραγματα.

Godaemon
23-01-07, 02:26
Testing κάνει η HOL σε πραγματικές συνθήκες αν δεν το έχετε καταλάβει, όπως έκανε και η ΤΕΛΛΑΣ στις αρχές του Ζιστο (και κάνει ακόμα αλλά πλέον πέρασαν τα μεγάλα προβλήματα).

Οσο πηγμένο και να είναι το δίκτυο , κλασσικά προτεραιότητα θα δοθούν σε 4αρες/8αρες oi οποίες θα απολαμβάνουν Full Speeds

xenbast_
23-01-07, 10:15
Πώς να βάλει κάποιος εύκολα HOL όταν ούτε διαφημίζει σοβαρά το shared LLU της, ούτε προωθεί εύκολα τους υπάρχοντες συνδρομητές της σε αυτό (τους λέει να διακόψουν αυτό που έχουν πρώτα αντί να τα κάνει όλα η ίδια όσο το δυνατόν πιο αυτόματα), αλλά ούτε και έχει και καμία αξιόλογη πελατειακή βάση οικιακών χρηστών.
Και μέσα σε όλα αυτά, οι μισοί της πελάτες είναι δυσαρεστημένοι από τους ληστρικούς όρους που έχει συνήθως στα συμβόλαιά της.

λοιπόν lewton και καλά τα λες , και ωραίο discworld username έχεις και raving rabbids βλέπω παίζεις...

χωρίς πλάκα τώρα, νομίζω ότι ο τρόπος που η χολ προσεγγίζει την προσπαθειά της είναι αστείος...άκου εκεί "φοβάσαι να πλησιάσεις τα 1024;"...

BoGe
23-01-07, 10:30
Πώς να βάλει κάποιος εύκολα HOL όταν ούτε διαφημίζει σοβαρά το shared LLU της, ούτε προωθεί εύκολα τους υπάρχοντες συνδρομητές της σε αυτό (τους λέει να διακόψουν αυτό που έχουν πρώτα αντί να τα κάνει όλα η ίδια όσο το δυνατόν πιο αυτόματα), αλλά ούτε και έχει και καμία αξιόλογη πελατειακή βάση οικιακών χρηστών.
Και μέσα σε όλα αυτά, οι μισοί της πελάτες είναι δυσαρεστημένοι από τους ληστρικούς όρους που έχει συνήθως στα συμβόλαιά της.

Όταν είχε βγάλει την 4ΜΒ/1ΜΒ, στην περιοχή μου είχαν ρίξει διαφημιστικά στους δρόμους για την υπηρεσία αυτή. Τό ότι δεν το διαφημίζει, ίσως καλύτερα έτσι στην αρχή να μην πέσει πολύς κόσμος, ώστε και αυτή να μην φανεί απροετείμαστη, αλλά και να τεστάρει τα κέντρα της σε μια νέα σχετικά για αυτήν υπηρεσία (shared). Προκειμένου να γίνει ότι σε άλλη εταιρεία, χίλιες φορές καλύτερα έτσι.
Το ότι με τα τέλος του 12μηνου, το συμβόλαιο ανανεώνεαι πάλι για ένα 12μηνο, είναι ένα μειονέκτημα.

BigLion
23-01-07, 11:05
Ρε παιδιά διαφήμιση κάνει, και εδώ στο ADSLgr, αλλά και σε άλλα sites....για το HiBox....

Απλά ίσως να θέλει να δώσει πρώτα και Full LLU, για να κάνει διαφημισεις στην TV....

lewton
23-01-07, 11:40
Εγώ πάντως ποτέ δε θα έβαζα κάτι που με δεσμεύει κάθε χρόνο για άλλους 12 μήνες.
Τη δέσμευση της Tellas και της Forthnet για 12 αρχικούς μήνες την δέχομαι, αλλά τη ληστρική πολιτική της HOL όχι.

BigLion
23-01-07, 13:02
Εγώ πάντως ποτέ δε θα έβαζα κάτι που με δεσμεύει κάθε χρόνο για άλλους 12 μήνες.
Τη δέσμευση της Tellas και της Forthnet για 12 αρχικούς μήνες την δέχομαι, αλλά τη ληστρική πολιτική της HOL όχι.

Σωστό και αυτό.....

Αλλά συνήθως αν πας π.χ. από μια εταιρία στην άλλη (λόγω καλύτερων νεων προσφορών) πάλι θα ισχύει το ίδιο....(δηλαδή αλλους 12 μήνες κάθε φορά)....

Πιστέυω ότι καθώς θα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και οι τιμές θα πέσουν πολύ, οι εταιρίες θα είναι διατεθειμένες να προσφέρουν πολύ καλές τιμές για μεγάλες ταχύτητες, αλλά με την προυπόθεση οι πελάτες να κάνουν ετήαια συμβόλαια ώστε να έχουν και οι εταιρίες κάποια εξασφαλισμένα κέρδη για τις επενδύσεις τους....

nm96027
23-01-07, 13:06
Εγώ πάντως ποτέ δε θα έβαζα κάτι που με δεσμεύει κάθε χρόνο για άλλους 12 μήνες.
Τη δέσμευση της Tellas και της Forthnet για 12 αρχικούς μήνες την δέχομαι, αλλά τη ληστρική πολιτική της HOL όχι.

Δεν έχεις άδικο. Αλλά όταν μιλάμε για shared ή full LLU δεν το παίρνεις απόφαση εύκολα να αλλάξεις πάροχο λόγω της γραφειοκρατίας που απαιτείται για την μετάβαση. Άρα ουτως ή αλλως δεσμεύεσαι.

BoGe
23-01-07, 13:19
Εγώ πάντως ποτέ δε θα έβαζα κάτι που με δεσμεύει κάθε χρόνο για άλλους 12 μήνες.
Τη δέσμευση της Tellas και της Forthnet για 12 αρχικούς μήνες την δέχομαι, αλλά τη ληστρική πολιτική της HOL όχι.

Μπορείς να το πάρεις αρχικά, και στο 12μηνο να διακόψεις.
Όχι ότι είναι ότι καλύετρο αυτές οι αλλαγές από εταιρείς σε εταιρεία.

lewton
23-01-07, 13:22
Μπορείς να το πάρεις αρχικά, και στο 12μηνο να διακόψεις.
Όχι ότι είναι ότι καλύετρο αυτές οι αλλαγές από εταιρείς σε εταιρεία.
Μπορεί να μη θέλω να διακόιψω στο δωδεκάμηνο, αλλά να το αποφασίσω στους 16 μήνες.
Γιατί να έχω τη δυνατότητα να διακόψω μόνο κάθε 12 μήνες; Προσωπικά δεν το δέχομαι, και η HOL είναι για αυτόν ακριβώς το λόγο η μόνη εταιρία που δεν έχω στείλει κανένα γνωστό μου (από τις σοβαρές πάντα).

ultraxmode
23-01-07, 17:05
Lewton... η Vivodi καλή? Θα άξιζε να μεταπηδήσω απο HOL ? Γιατι αυτή τη στιγμή δεν εχω δυνατότητα για τετραπλασιασμό ταχύτητας...δεν έχει στην περιοχή μου δίκτυο η HOL (Αγ. δημήτριος) αλλά Vivodi έχω πρόσβαση..

τι λές?

lewton
23-01-07, 19:31
Lewton... η Vivodi καλή? Θα άξιζε να μεταπηδήσω απο HOL ? Γιατι αυτή τη στιγμή δεν εχω δυνατότητα για τετραπλασιασμό ταχύτητας...δεν έχει στην περιοχή μου δίκτυο η HOL (Αγ. δημήτριος) αλλά Vivodi έχω πρόσβαση..

τι λές?
Η Vivodi είναι για εμένα καλή επιλογή μόνο για shared LLU, κρατώντας το σταθερό του ΟΤΕ.
Για full LLU είναι απαράδεκτοι, και δεν την προτείνω σε κανέναν πλέον.

nm96027
23-01-07, 21:44
Lewton... η Vivodi καλή? Θα άξιζε να μεταπηδήσω απο HOL ? Γιατι αυτή τη στιγμή δεν εχω δυνατότητα για τετραπλασιασμό ταχύτητας...δεν έχει στην περιοχή μου δίκτυο η HOL (Αγ. δημήτριος) αλλά Vivodi έχω πρόσβαση..

τι λές?

Λαμβάνοντας υπόψη και το post του σεβαστου lewton θα έλεγα να κανεις υπομονή για κανα μήνα για τις νέες ανακοινώσεις της HOL...

ultraxmode
23-01-07, 22:38
Τις νέες ανακοινώσεις ? Δηλαδή nm96027 ? Για τί πράγμα μιλάς ? Θα χουμε κάτι καινούργιο ? Εννοείς για επέκταση δικτύου ?

Tem
23-01-07, 22:48
μάλλον φήμες ακούγονται απλά

nm96027
23-01-07, 23:29
Τις νέες ανακοινώσεις ? Δηλαδή nm96027 ? Για τί πράγμα μιλάς ? Θα χουμε κάτι καινούργιο ? Εννοείς για επέκταση δικτύου ?

Λεω πως σύντομα η HOL θα επεκτείνει το δίκτυο της. Κάποιος μπορει να πει οτι ειναι εκτιμήσεις, αλλός φήμες, πλην όμως δεν ειναι out of the blue να περιμένεις επέκταση δικτυου τον επόμενο μήνα-άντε μέχρι αρχες μαρτιου.
Επειδη όμως είμαι και κατα όσων ειναι οπαδοι (και όχι πελάτες) των ISPs, θα έλεγα να κοιτάξεις και τις εναλακτικές σου λύσεις. Για το θέμα της vivodi ο Lewton απαντησε και νομίζω πως ξέρει καλύτερα απο μένα.

Tem
23-01-07, 23:41
αν μας άφηναν να ζητήσουμε αναβάθμιση θα είμασταν οι πρώτοι με 8Mbit :hmm:

oxyd
24-01-07, 23:45
Εγώ πάντως ποτέ δε θα έβαζα κάτι που με δεσμεύει κάθε χρόνο για άλλους 12 μήνες.

Δεν σε δεσμεύει κανείς στην πραγματικότητα. Απ' το χέρι σου περνάει να ειδοποιήσεις την HOL 45 ημέρες πριν το τέλος του 12μηνου ότι δεν θες ανανέωση. Μην είστε τόσο γκρινιάριδες και βαριεστημένοι.

harris
25-01-07, 00:01
Δεν σε δεσμεύει κανείς στην πραγματικότητα. Απ' το χέρι σου περνάει να ειδοποιήσεις την HOL 45 ημέρες πριν το τέλος του 12μηνου ότι δεν θες ανανέωση. Μην είστε τόσο γκρινιάριδες και βαριεστημένοι.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, και νομίζω ότι ο lewton έχει δίκιο σ'αυτό που λέει...

Ναι στο 12μηνο το κόβω αν θέλω... αν όμως δεν το κόψω για τον οποιονδήποτε λόγο, τότε θα πρέπει να περιμένω άλλους 12 μήνες!!!!!

Όλες οι άλλες εταιρείες μετά το 12μηνο το γυρίζουν σε αορίστου χρόνου και μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις ;)

Είναι σημαντική η διαφορά νομίζω ;)

(Είμαστε όλοι μας off-topic :whistle: )

Tem
25-01-07, 09:49
Δεν είναι ακριβώς έτσι, και νομίζω ότι ο lewton έχει δίκιο σ'αυτό που λέει...

Ναι στο 12μηνο το κόβω αν θέλω... αν όμως δεν το κόψω για τον οποιονδήποτε λόγο, τότε θα πρέπει να περιμένω άλλους 12 μήνες!!!!!

Όλες οι άλλες εταιρείες μετά το 12μηνο το γυρίζουν σε αορίστου χρόνου και μπορείς να διακόψεις όποτε θέλεις ;)

Είναι σημαντική η διαφορά νομίζω ;)

(Είμαστε όλοι μας off-topic :whistle: )
σημαντικότατη διαφορά θα έλεγα. Η HOL ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσει την πολιτική που ακολουθεί στο συγκεκριμένο ζήτημα
ON TOPIC τώρα
υπάρχει κανένας τελικά με 8mbit ? Υποψιάζομαι πως όχι

jar76
25-01-07, 09:55
σημαντικότατη διαφορά θα έλεγα. Η HOL ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσει την πολιτική που ακολουθεί στο συγκεκριμένο ζήτημα
ON TOPIC τώρα
υπάρχει κανένας τελικά με 8mbit ? Υποψιάζομαι πως όχι

Απ' όσο διαβάζω στο forum δεν υπάρχει κανείς έτοιμος. Υπάρχουν μόνο μερικοί (μεταξύ των οποίων κι εγώ) στους οποίους γίνονται δοκιμές στη γραμμή από τη HOL, αλλά δεν έχουμε internet. Ο router συγχρονίζεται (στη δική μου περίπτωση στα 14 Mbps) αλλά μέχρι εκεί...

tolisp
26-01-07, 04:52
7104/864 για την ακρίβεια μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις τις HOL... να μας έδιναν και IP καλά θα ήταν :)

Tem
26-01-07, 09:00
7104/864 για την ακρίβεια μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις τις HOL... να μας έδιναν και IP καλά θα ήταν :)
καλή αρχή λοιπόν :oneup:
Εμάς μας με τις 4άρες μας άφησαν εκτός :down:
Προσωπικά θα τους αφήσω κι εγώ σύντομα :)

harris
26-01-07, 11:54
Εμάς μας με τις 4άρες μας άφησαν εκτός :down:
Προσωπικά θα τους αφήσω κι εγώ σύντομα :)

Όλο παράπονο είσαι βρε Tem! :p

Νομίζω ότι πριν προλάβεις να τους αφήσεις θα έχουν έρθει τα 8mbit και σε μας ;)

tolisp
26-01-07, 12:33
Update! Μετά από αφόρητη πίεση στην εξυπηρέτηση πελατών μου παραδέχτηκαν ότι άσχετα με το τι λένε, οι γραμμές έχουν παραδοθεί από τον ΟΤΕ και Δευτερα-Τρίτη θα έχουν τελειώσει οι ρυθμίσεις ώστε να παραδοθούν στους πελάτες !
Βεβαια δεν θα είναι πρώτη φορα που λένε ψέματα για να μην φωνάζουμε απλά όπως είπα και πριν το router μου έχει ήδη κλειδώσει στα 7104 Kbit/s από χτες το βραδυ και πλέον το μονο που λείπει είναι το WAN IP... και για να έχουν συνεργεία να δουλεύουν στις 3 το πρωί κάτι μου λέει ότι όντως θα δουλεύουν και σαββατοκύριακο για να μας παραδώσουν τις συνδέσεις :)
Προφανώς ενεργοποιούν τώρα όλες τις αιτήσεις Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου με σειρά προτεραιότητας αλλα ουσιαστικά με λίγες ώρες διαφορα μεταξύ τους

jar76
26-01-07, 12:36
Update! Μετά από αφόρητη πίεση στην εξυπηρέτηση πελατών μου παραδέχτηκαν ότι άσχετα με το τι λένε, οι γραμμές έχουν παραδοθεί από τον ΟΤΕ και Δευτερα-Τρίτη θα έχουν τελειώσει οι ρυθμίσεις ώστε να παραδοθούν!
Βεβαια δεν θα είναι πρώτη φορα που λένε ψέματα για να μην φωνάζουμε απλά όπως είπα και πριν το router μου έχει ήδη κλειδώσει στα 7104 Kbit/s από χτες το βραδυ και πλέον το μονο που λείπει είναι το WAN IP... και για να έχουν συνεργεία να δουλεύουν στις 3 το πρωί κάτι μου λέει ότι όντως θα δουλεύουν και σαββατοκύριακο για να μας παραδώσουν τις συνδέσεις :)
Μπράβο tolisp! Σημαντική πληροφορία! :oneup:
Ελπίζω να λένε αλήθεια και να είμαστε έτοιμοι Δευτέρα-Τρίτη!
Δεν πάει άλλο με 56Κ modem!

ZhenXlogic
26-01-07, 12:50
Λεω και εγω να κανω μια αλαγη μιας και λιγει σιγα σιγα η 20μηνια που ειχα!
Ειπα να μεταβω σε hiBOX 2048bkps > 8192kbps περνο τα τηλεφονα να μαθω περετερο πληροφοριες πετιχε ανθροπω που εχει γνοσεις επι του θεματος και μου τα εξιγει ολα! δλδ:

Οτι λογο οτι ειμαι ιδει σινδρομητης HOL μου κανουν δωρο 3μηνες τσαμπα με το hiBOX οτι πρεπει να κοπσο το κυκλοδα aDSL του ΟΤΕ περιπου 12 μερες για να γινει η διακοκη απο τον ΟΤΕ να κανω ετιση για το hiBOX στην HOL και απο τι στιγιμει που γινει οτι θελουν 4 εβδομαδες για να κανουν την γραμη σε σινεργασια με τον ΟΤΕ (αυτο ειναι το Shared LLU?) και οτι ο μηνας πιγενη 41.44€ και μπορεις να πλιροσης 9 μηνες μαζι δλδ 372.96€ καλη τιμι για 8αρα γραμη.

Λεω οκ αντε να προβουμαι αλλα δεν με προετρεψε για τον εξεις λογο οτι αυτη τη στιγμει στην περιοχη μου κ.πατισια ειπαρχουν μονο 7 ports που μπορει να μιν προλαβω να πιασω καμια και ας γινει διακοπη απο τον ΟΤΕ, βεβεα και να χασω port δεν μενω ξεκρεμαστος απλα δεν εχω το x4 που κανει η HOL (με λιγα λογια μπενεις παλι μεσω του ΟΤΕ απλα δεν εχεις το παγιο του ΟΤΕ).

Το παλικαρη μου ειπε να επικινονισω μεσα φεβρουαριου που θα εχουν πολυ περισοτερες πορτες.

Οποτε τωρα εγω παω για τον φεβρουαριο. ;)

nm96027
26-01-07, 13:01
...απο τι στιγιμει που γινει οτι θελουν 4 εβδομαδες για να κανουν την γραμη σε σινεργασια με τον ΟΤΕ (αυτο ειναι το Shared LULU?)

Ναι, με την διαφορά ότι ειναι shared LLU (Local Loop Unbundling) και οχι shared λουλου:p :p
Για να μην νομίζουμε οτι το shared LLU που δίνει η HOL είναι κάποια γοητευτικη δεσποινίς ελαφρων ηθών ονόματι Λουλού! :rofl:
Με απλα λόγια shared LLU έίναι η πλήρης παραχώρηση, στον ISP εκ μέρους του ιδιοκτήτη, του φάσματος του ADSL της γραμμής.

sp3ed
26-01-07, 13:03
γιατι δεν εχει ανανεωθει το σαιτ της χολ? ακομη στα χριστουγεννα ειναι και η προσφορα λεει οτι ισχυει μεχρι 15/01 εχει ληξει δλδ

jar76
26-01-07, 13:04
γιατι δεν εχει ανανεωθει το σαιτ της χολ? ακομη στα χριστουγεννα ειναι και η προσφορα λεει οτι ισχυει μεχρι 15/01 εχει ληξει δλδ
Μη δίνεις σημασία! Για να σιγουρευτείς πάρε τηλέφωνο και ρώτα να σου πουν τι γίνεται με τα διαθέσιμα ports στην περιοχή σου.

ZhenXlogic
26-01-07, 13:07
Ναι, με την διαφορά ότι ειναι shared LLU (Local Loop Unbundling) και οχι shared λουλου:p :p
Για να μην νομίζουμε οτι το shared LLU που δίνει η HOL είναι κάποια γοητευτικη δεσποινίς ελαφρων ηθών ονόματι Λουλού! :rofl:
Με απλα λόγια shared LLU έίναι η πλήρης παραχώρηση, στον ISP εκ μέρους του ιδιοκτήτη, του φάσματος του ADSL της γραμμής.

:lol::lol::lol: βαφτισα το Shared LLU σε SharedLULU ιδες τι κανι αν δεν εχεις πιει ακομα καφε? :oops::rofl::whistle: εκανα διορθοσει και εβαλα και καταληλι αιτιολογια :p

nm96027
26-01-07, 13:09
γιατι δεν εχει ανανεωθει το σαιτ της χολ? ακομη στα χριστουγεννα ειναι και η προσφορα λεει οτι ισχυει μεχρι 15/01 εχει ληξει δλδ

Αυτο γίνεται σκοπίμως. Στο flash-ακι της διαφήμισης του Hi-box υπάρχουν χιόνια (ως φόντο).
Μέχρι λοιπόν να χιονίσει η προσφορά θα ισχύει:whistle:

eric_in
26-01-07, 13:10
7104/864 ???? Τι ακριβώς εννοείς ? Γιατί έχω την εντύπωση ότι όλες έχουν 512 upload!Άλλαξε κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

ZhenXlogic
26-01-07, 13:14
7104/864 ???? Τι ακριβώς εννοείς ? Γιατί έχω την εντύπωση ότι όλες έχουν 512 upload!Άλλαξε κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

Εγω παντος που το ροτισα αυτο η 8192 εχει 512 upload.

harris
26-01-07, 14:05
7104/864 ???? Τι ακριβώς εννοείς ? Γιατί έχω την εντύπωση ότι όλες έχουν 512 upload!Άλλαξε κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι... απλά ακόμα η πόρτα του είναι ασετάριστη... όταν ρυθμιστεί θα κλειδώσει εκεί που πρέπει ;)

xenbast_
26-01-07, 14:08
1 ερώτηση και μία παρατήρηση:

εσείς οι "ημιενεργοποιημένοι" στο tools.hol.gr βλέπετε πρόοδο ή ακόμα λέει "η χολ προώθησε στον οτέ το αίτημα στις χχ/υυ" ;;


πάντως 7104/864 <> 8192/512... ή ακόμα έχουν δουλειά με τις γραμμές ή οι τεχνικοί είναι noobz και μαθαίνουν στου κασσίδη το κεφάλι

jar76
26-01-07, 14:21
1 ερώτηση και μία παρατήρηση:

εσείς οι "ημιενεργοποιημένοι" στο tools.hol.gr βλέπετε πρόοδο ή ακόμα λέει "η χολ προώθησε στον οτέ το αίτημα στις χχ/υυ" ;;


πάντως 7104/864 <> 8192/512... ή ακόμα έχουν δουλειά με τις γραμμές ή οι τεχνικοί είναι noobz και μαθαίνουν στου κασσίδη το κεφάλι

Δε βλέπουμε πρόοδο στο tools.hol.gr. Γράφει το κλασσικό "η χολ προώθησε στον οτέ το αίτημα στις ..."

xenbast_
26-01-07, 14:33
α μάστα ελπίζω να ανάψει κι εμένα το λαμπάκι του ρούτερ για να μην ανάψουν τα λαμπάκια τα δικά μου!:p

Mits
26-01-07, 15:28
Update! Μετά από αφόρητη πίεση στην εξυπηρέτηση πελατών μου παραδέχτηκαν ότι άσχετα με το τι λένε, οι γραμμές έχουν παραδοθεί από τον ΟΤΕ και Δευτερα-Τρίτη θα έχουν τελειώσει οι ρυθμίσεις ώστε να παραδοθούν στους πελάτες !
Βεβαια δεν θα είναι πρώτη φορα που λένε ψέματα για να μην φωνάζουμε απλά όπως είπα και πριν το router μου έχει ήδη κλειδώσει στα 7104 Kbit/s από χτες το βραδυ και πλέον το μονο που λείπει είναι το WAN IP... και για να έχουν συνεργεία να δουλεύουν στις 3 το πρωί κάτι μου λέει ότι όντως θα δουλεύουν και σαββατοκύριακο για να μας παραδώσουν τις συνδέσεις :)
Προφανώς ενεργοποιούν τώρα όλες τις αιτήσεις Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου με σειρά προτεραιότητας αλλα ουσιαστικά με λίγες ώρες διαφορα μεταξύ τους

Πάνε για Δευτέρα Τρίτη, ε; Μάλλον τους έπιασε αδιάβαστους ο Οτε, δεν περίμεναν τόσο γρήγορη παράδοση.. Ε, τι να κάνουμε, θα περιμένουμε.. Θα πάω καμιά εκδρομή να περάσει το ΣΚ...:cool:

Tem
26-01-07, 15:50
ακόμα υπάρχουν κάποιες ελπίδες για να συνδεθεί σήμερα ο πρώτος.
Ο ΟΤΕ αποδείχθηκε τελικά πιο συνεπής ;)

tolisp
26-01-07, 15:56
1 ερώτηση και μία παρατήρηση:

εσείς οι "ημιενεργοποιημένοι" στο tools.hol.gr βλέπετε πρόοδο ή ακόμα λέει "η χολ προώθησε στον οτέ το αίτημα στις χχ/υυ" ;;


πάντως 7104/864 <> 8192/512... ή ακόμα έχουν δουλειά με τις γραμμές ή οι τεχνικοί είναι noobz και μαθαίνουν στου κασσίδη το κεφάλι


το tools κλπ δεν ανανεώνεται παρα μονο αν το θυμηθεί κάποιος... δεν είναι ΚΑΝ ενδεικτικό...
Στο θέμα τις ταχύτητας τα 8192 είναι "μονο με ευνοϊκό τυφώνα" έτσι και αλλιώς... λίγοι θα μπορούν να "κλειδώνουν" σε τέτοιες ταχύτητες - αλλα πάντως είναι και θέμα ρυθμίσεων.
...και πολύ σωστά μάντεψες - μαθαίνουν στου κάσιδη το κεφάλι (σιγά δηλαδή και τους "τεχνικαρες" τους καταρτισμένους που έχει η ελλάδα)

harris
26-01-07, 16:03
Στο θέμα τις ταχύτητας τα 8192 είναι "μονο με ευνοϊκό τυφώνα" έτσι και αλλιώς... λίγοι θα μπορούν να "κλειδώνουν" σε τέτοιες ταχύτητες - αλλα πάντως είναι και θέμα ρυθμίσεων.

Eάν η ποιότητα του βρόχου σου και η απόστασή σου από το dslam είναι αυτή που πρέπει, τότε θα τα δεις μια χαρά τα 8Mbps ;)


(σιγά δηλαδή και τους "τεχνικαρες" τους καταρτισμένους που έχει η ελλάδα)

Μια χαρά καταρτισμένα είναι τα παιδιά που έχουν τελειώσει τηλεπικοινωνίες...;)

xenbast_
26-01-07, 16:56
εγώ μετρήθηκα με το google earth πάντως και σε ευθεία γραμμή με βγάζει 496μ από τον οτε...δείτε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.