PDA

Επιστροφή στο Forum : dual-boot σε υπολογιστη acer με windows7 +xp



dimitris79
19-04-13, 14:23
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να με βοηθησετε αν γινεται πως μπορω να κανω dual-boot για το acer notebook που εχω εχω τα windows 7 απο οταν το αγορασα και θελω να περασω τα xp σαν σευτερο λειτουργικο.εχω βρει και κατεβασει αρχειο των xp to τα περασα σε usb εκανα εκινηση κανονικα ξεκινησε εγκατασταση μετα το πρωτο ρεσταρτ ομως δν προχωραει και μετα μ βγαζει σφαλμα πως λυπει αρχειο αυτο γινετε με ολα τα αρχεια iso των χp εχω επιχηρησει να το εγκαταστησω τι φταει???

NoMoreDos
19-04-13, 14:46
Το διαμέρισμα που θα κάνεις για τα xp πρέπει να είναι ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ,αν δεν βρει κάποια από τα αρχεία του μέσα στα πρώτα 5GB του δίσκου ρίχνει σφάλμα...

(Ελπίζω να κράτησες τα backup/recovery του laptop)

dimitris79
19-04-13, 14:53
σε ευχαριστω για την απαντηση! εγω δημιουργησα απο τον υπαρχοντα σκληρο ενα αλλο διαμερισμα π θα εβαζα για τα xp και εκει αφου κανω boot εκκινηση απο usb στικακι και προχοραναε ολα καλα αφου επιλεγω το διαμερισμα π δημιουργησα κανει εγκατασταση κανονικα αφου παει στο 100% και κανει επανεκινηση μετα ομως απο εκει κ περα μολις μ βγαζει να πατησω την 2 φαση εγκταστασης μ πεταει σφαλμα

NoMoreDos
19-04-13, 15:18
Ναι,αυτό το διαμέρισμα που το έκανες;;;Αν το έκανες προς το τέλος του δίσκου,μετά το διαμέρισμα τον 7 δηλαδή,ισχύουν αυτά που είπα,άσχετα που περνάει το πρώτο στάδιο, το πρόβλημα είναι στην μετέπειτα εκκίνηση.

dimitris79
19-04-13, 15:49
δν ξερω πως εγινε το εκανα με ενα προγραμα που λεγετε mini tool partitions και το δημιουργησα δν ειδα να εχει επιλογη απο που να διαλεξω προς τα τελος η μπροστα

NoMoreDos
19-04-13, 16:59
Ανέβασε εικόνα του δίσκου από το Minitools να δούμε τι παίζει.

dimitris79
19-04-13, 17:22
122850

NoMoreDos
19-04-13, 20:53
Εμ,και δεν κατάλαβες ότι είναι τελευταίος;;;
Αυτό είναι το πρόβλημα,είναι πολύ δύσκολο να κάνεις αυτό που θέλεις χωρίς προβλήματα.
Θα πρέπει να φτιάξεις οπωσδήποτε δισκάκια(dvd) recovery πριν επιχειρήσεις κάτι γιατί θα πρέπει να μετακινήσεις τα πάντα προς το τέλος για να έχεις χώρο στην αρχή όπου θα κάνεις το διαμέρισμα για τα XP και μετά θα πρέπει αν φτιάξεις και την εκκίνηση αφού θα ξεκινάνε μόνο τα XP.

Το ποιο εύκολο είναι να τα σβήσει όλα από τον δίσκο να φτιάξεις μικρό διαμέρισμα για τα XP να τα περάσεις και μετά στον υπόλοιπο χώρο να περάσεις τα 7 ,έτσι θα γίνουν όλα αυτόματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.