PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα? οσοι ξέρουνε ας απαντήσουνε.



karoto
26-06-04, 00:02
Καλημέρα σας παιδιά ..είμαι καινούριος στο χώρο της telepassport.

Έχω σύνδεση 384/384 HSDSL στην Αλεξανδρούπολη.Εχω μερικά προβληματάκια με την σύνδεση μου και δεν έχω κανένα λόγο να μην τα πω.

Το πρώτο και βασικότερο είναι ότι ενώ η σύνδεση στο εσωτερικό γίνεται με Lan και καλώδιο utp σου επιτρέπει να συνδέσεις μόνο έναν υπολογιστή!...αλλά ας το καταπιούμε αυτό.
Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι ο υπολογιστής που βγαίνει στο ίντερνετ βγαίνει ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΕΝΟΣ για μισό λεπτάκι ρε παιδιά, με ρώτησε κανείς εμένα εάν θέλω το pc μου να φιλτράρεται?και ας εξηγίσουμε..
Παράδειγμα 1ο: η Ip Που πέρνει ο υπολογιστής στο internet δεν περνάει τίποτα μα τίποτα απο μέσα δύστε καν ping!! , δε μπορείς να δεις tcp ports στην IP αυτή και άρα!! δε μπορείς να πετύχεις μια φυσική σύνδεση μεταξύ ενός σταθμού (PC) με έναν άλλο σταθμό, κλασικό παράδειγμα αυτού είναι ένα connection DCC για αποστολή και λήψη αρχείων στο mIRC.Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα παιχνίδια , counter strike??? αμ δε.. λοιπάμε..δε ΓΙΝΕΤΑΙ να συνδεθεί στους servers λογικό είναι αφού θέλει να σηκώσει connection σε συγκεκριμένη θύρα στον υπολογιστή!

Υπάρχουν πολλά προβλήματα σε τέτοιες τεχνικές συνδέσεις. Τελικά όταν τους πήρα τηλέφωνο μου απάντησαν ότι θα έπρεπε να πάρω static IP για να μπορώ να έχω πλήρη πρόσβαση στα tcp sockets.Είναι απάντηση αυτή για κάποιον που πληρώνει 85 ευρώ το μήνα????? με συγχωρείται αλλά εάν το ήξερα από την αρχή δε θα το έπαιρνα,να πάρω τέτοια σύνδεση για να κατεβάζω μόνο αρχεία και να surfarw στο Ίντερνετ???

Τελικά υπάρχει λύση σε κάτι τέτοιο??

Ps.1 Με την ταχύτητα κανένα πρόβλημα όλα τέλεια.. 41 kb/s

sdikr
26-06-04, 00:12
καλησπέρα
το router σου το έψαξες μήπως θέλει άνοιγμα στις πόρτες;


(και για να πώ την κακία μου ποτέ δεν την πήγα την tele)

HellV1L
26-06-04, 00:20
karoto τι modem/router έχεις?

aesir
26-06-04, 00:33
Καλα στην Αλεξανδρούπολη δεν το πανηγυρίζετε; :|

karoto
26-06-04, 02:16
Γεια σας παιδιά ,σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.Το ρουτερ ειναι κλασσικα Telindus HSDSL 1421.Περα του οτι δε γινετε να μπω στον ρουτερ γιατι δε μου δίνουνε κωδικό , υποθέτο οτι δε θα υπάρχει τρόπος να ανοίξεις τις πόρτες που λέτε,λογικά πρέπει να το έχουνε κλειδωμένο απο το Dslam

potis21
26-06-04, 02:52
Αυτοι ειναι θεομουρλοι αν εχουν κανει κατι τετοιο, :!: εγω θα τους συνεδεα το μοντεμ στην backdoor τους :evil: :evil: αν μου εκανε κατι τετοιο ο οποιοσδηποτε, :wink: αλλα πρωτα παρε το τεχνικο τμημα και ζαλισε τους τον ερωτα μην εχουν κανει κανενα τρελο στις ρυθμισεις.... :| :| γιατι οπως το λες μαλλον "μπαλωσανε" το δικτυο IP του voice για να δωσουνε 1 HSDSL στο φως και στην ημερα εκει που εισαι. :? :roll: :roll: αν ειναι ετσι, τοτε σιγουρα μονο μονο απο την πρωτη 100αδα ports θα εχεις καποιες, οχι ολες, διαθεσιμες... οι υπολοιπες ειναι κλειστες για να μην σηκωσεις κανα cisco και τους τρελλανεις στα free τηλεφωνα! (η για τοσο επικινδυνο σε θεωρουν...)

sdikr
26-06-04, 14:47
Γεια σας παιδιά ,σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας.Το ρουτερ ειναι κλασσικα Telindus HSDSL 1421.Περα του οτι δε γινετε να μπω στον ρουτερ γιατι δε μου δίνουνε κωδικό , υποθέτο οτι δε θα υπάρχει τρόπος να ανοίξεις τις πόρτες που λέτε,λογικά πρέπει να το έχουνε κλειδωμένο απο το Dslam

αν ο rouuter έχει κωδικό που δέν σου δίνουν τοτε ΝΑΤ δεν μπορείς να κάνεις με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ανοιξεις τις διάφορες πόρτες.

και απο την άλλη μπορείς να τους πας αλλίως, οτι δεν σου δίνουν αυτό που πλήρωσες (internet access)

sdikr
28-06-04, 01:16
karoto, αν θα ψάξεις μέσα στο φορουμ είναι γεμάτο απο το πώς κάνουμε ΝΑΤ κλπ (μπορεί όχι για το συγκεκριμένο router) αλλά τα βασικά είναι ίδια

πχ virtual server σε άλλα dmz κλπ κλπ

karoto
28-06-04, 01:22
Συγνώμη για τα greeklish , οκ παιδιά θα ψάξω για το νατ που λέτε αλλά βλέπετε λείπουνε κάποιες ρυθμίσεις από του ρουτερ που εγω δεν γνωρίζω..πχ ποιος είναι ο default route gateway? ποια είναι η τοπική διεύθυνση..αυτα είναι πληροφορίες που μόνο οι telepassport γνωρίζει ..οσο για ΝΑΤ δεν έχουνε ρυθμίσει τίποτα από ΝΑΤ.και οι ρυθμίσεις εκεί μέσα είναι όλα στο default

JohnGR
28-06-04, 01:24
ποιος είναι ο default route gateway


Αυτό παραμένει πάντα default & enabled.



ποια είναι η τοπική διεύθυνση


ipconfig/all σε command prompt για να το βρεις

karoto
28-06-04, 02:35
Well παιδια τα παρουσιάζετε απλα και γρήγορα..θα βοηθούσε μήπως ένα ρουτινγκ τεημπλ?

Ο ρουτερ μου είναι λίγο παράξενα ρυθμισμένος..πχ ενω εγω περνω εσωτερική 10.25.72.10 ο ρουτερ μιλαει στο 10.20.72.13 <-> 10.20.72.14 σε λοκαλ <-> ριμοτ
Τα έχω μπερδέψει λίγο..πρεπει να κάνω νατ αυτο το καταλαβα , αλλα πως? δε ξέρω τι ρυθμίσεις πρέπει να ορίσω σε κάθε πεδίο και σε πιο πεδίο το πιο βασικό..

Παρακάτω έχω το config του ρούτερ μου, όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πάρα πολυ.

removed..

sdikr
28-06-04, 02:44
Well παιδια τα παρουσιάζετε απλα και γρήγορα..θα βοηθούσε μήπως ένα ρουτινγκ τεημπλ?

Ο ρουτερ μου είναι λίγο παράξενα ρυθμισμένος..πχ ενω εγω περνω εσωτερική 10.25.72.10 ο ρουτερ μιλαει στο 10.20.72.13 <-> 10.20.72.14 σε λοκαλ <-> ριμοτ
Τα έχω μπερδέψει λίγο..πρεπει να κάνω νατ αυτο το καταλαβα , αλλα πως? δε ξέρω τι ρυθμίσεις πρέπει να ορίσω σε κάθε πεδίο και σε πιο πεδίο το πιο βασικό..

karoto,
αν σου είναι εύκολο κράτα μόνο ένα θέμα με αυτό
αλλά ένα screenshot θα βοηθούσε

karoto
28-06-04, 02:47
Well παιδια τα παρουσιάζετε απλα και γρήγορα..θα βοηθούσε μήπως ένα ρουτινγκ τεημπλ?

Ο ρουτερ μου είναι λίγο παράξενα ρυθμισμένος..πχ ενω εγω περνω εσωτερική 10.25.72.10 ο ρουτερ μιλαει στο 10.20.72.13 <-> 10.20.72.14 σε λοκαλ <-> ριμοτ
Τα έχω μπερδέψει λίγο..πρεπει να κάνω νατ αυτο το καταλαβα , αλλα πως? δε ξέρω τι ρυθμίσεις πρέπει να ορίσω σε κάθε πεδίο και σε πιο πεδίο το πιο βασικό..

karoto,
αν σου είναι εύκολο κράτα μόνο ένα θέμα με αυτό
αλλά ένα screenshot θα βοηθούσε

Screen shot? οκ εγινε αλλα τι ακριβώς screenshot θέλεις? απο πια επιλογή?

sdikr
28-06-04, 02:49
για αρχή το πρώτο πράγμα που βλέπει όταν μπείς στο μενου του router (μετά nat rules κλπ)

Πέτρος
28-06-04, 13:47
από ότι κατάλαβα εδώ αναφερόσαστε στο ίδιο θέμα με το http://www.adslgr.com/forum/thread7678-0-asc-0.html

θα ξαναπώ λοιπον την άποψή μου:

το θέμα είναι χοντρό και όταν χοντρένουν τόσο τα πράγματα πρέπει να δούμε αν υπάρχει νομική λύση.

karoto
28-06-04, 16:06
Εαν γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση που έχω πρόσβαση και στο dslam τι μπορώ να ρυθμίσω έτσι ώστε να ανοίξω τις πόρτες..
:?:

Πέτρος
28-06-04, 16:24
Αποκλείεται να έχουν σκεφτεί όλα αυτά και να μην έχουν φροντίσει να είναι κομμένη η πρόσβαση στο DSLAM.

Πάντως προς το παρόν Voice over x-DSL / TelePassport – Vivodi 0 – 1

karoto
28-06-04, 18:44
Παιδια σε περίπτωση που έχω πρόσβαση και στο dslam(πλζζ) , τι μπορω να πειράξω για να ανοιξω τα ports έχει καποια πεδία συμπληρωμένα παραπάνω όπως defaultroute κάποιες ip και φυσικα ενα πιο λεπτομερές routing table..θα μπορουσε το ιντερνετ που φτανει μεχρι το dslam να ειναο κομμενο και περιορισμενο?

sdikr
28-06-04, 18:50
Παιδια σε περίπτωση που έχω πρόσβαση και στο dslam(πλζζ) , τι μπορω να πειράξω για να ανοιξω τα ports έχει καποια πεδία συμπληρωμένα παραπάνω όπως defaultroute κάποιες ip και φυσικα ενα πιο λεπτομερές routing table..θα μπορουσε το ιντερνετ που φτανει μεχρι το dslam να ειναο κομμενο και περιορισμενο?

τέτοια πρόσβαση θα είναι παράνομη και θα μπορούν να στην μπούν νομικά

karoto
28-06-04, 21:47
Οκ , τι θα μπορούσε να πιράξει κανείς για να μπορέσει να παίξει το ΝΑΤ?

JohnGR
28-06-04, 21:50
karoto, νομίζω ότι ο sdikr σου είπε πως δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ρυθμίζονται όλα από την TelePassport...

sdikr
28-06-04, 21:52
Οκ , τι θα μπορούσε να πιράξει κανείς για να μπορέσει να παίξει το ΝΑΤ?

αν είσαι θεσσαλονίκη, κατεβαίνεις Βαρδάρη, βρίσκεις τον (δεν μπόρω να πώ το όνομα) πέρνεις το m1, μαζί με 4 granades, μια βόλτα πίσω απο το λαίκο και πέρνεις ενα κράνος με φιμέ τζάμι.
μετά μπαίνεις στα γραφεία της tellepassport, και...........

τώρα στα σοβαρά, μιά κληση στην ΕΤΤΤ (δεν είναι η δουλεία τους να τα ρίχνουν μόνο στον Οτε)

@ ADSLgr.com All rights reserved.