PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL DSLAM Τερψιθεας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

chris25873
23-01-07, 10:33
Μηπως εχει ενεργοποιηθει κανείς με LLU στο DSLAM Τερψιθέας?
Είπα να ξεκινήσω ένα νημα να δούμε πως πάνε οι διαδικασίες ενεργοποίησης στα πρωην DSLAM των Αττικών Τηλεπικοινωνιών.

Ακούω σχόλια.

whitehed
24-01-07, 00:54
Ειμαι stand-by για 8mbit στην Βυζαντιου...;)

chris25873
24-01-07, 10:36
Κανενας άλλος standby για 3 ή 4 Mbps στην Τερψιθέα? (Νουμερα από 210-96ΧΧΧΧΧΧ εκτος του 210-965ΧΧΧΧΧ).
Θα εχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε αν οι γραμμές σηκώνουν τα 8 Mbps αφού εμενα μου λεεί ότι το attainable rate εδω που ειμαι φτανει μεχρι 4Mbps και ειμαι μονο κανα χιλιομετρο από το DSLAM. Αλλοι που είναι Γλυφάδα-Πυρναρι και πιο μακρια ακόμα ούτε τα 2 δεν θα μπορουν να πιασουν καλα-καλα.....
Θα πεσει γελιο μαλλον....

IVIetaCreatoR
24-01-07, 14:49
Και εγώ έκανα αίτηση αλλά χωρίς να έχω διακόψει την ADSL.
( 1 μήνα τώρα δεν λέει να κοπεί :drunk: )

whitehed
25-01-07, 00:59
Κανενας άλλος standby για 3 ή 4 Mbps στην Τερψιθέα? (Νουμερα από 210-96ΧΧΧΧΧΧ εκτος του 210-965ΧΧΧΧΧ).
Θα εχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε αν οι γραμμές σηκώνουν τα 8 Mbps αφού εμενα μου λεεί ότι το attainable rate εδω που ειμαι φτανει μεχρι 4Mbps και ειμαι μονο κανα χιλιομετρο από το DSLAM. Αλλοι που είναι Γλυφάδα-Πυρναρι και πιο μακρια ακόμα ούτε τα 2 δεν θα μπορουν να πιασουν καλα-καλα.....
Θα πεσει γελιο μαλλον....


Που ακριβως βρισκεται το dslam???

chris25873
25-01-07, 21:34
Που ακριβως βρισκεται το dslam???

Θρακης & Τριπόλεως...
Στα σύνορα Ελληνικού - Άνω Γλυφάδας. Ξεκίνα να μετράς μέχρι το σπιτι σου για να δείς τι ταχύτητες θα πιάνεις :p :p

IVIetaCreatoR
25-01-07, 21:59
Είμαι 1,20 χιλιόμετρα point-to-point (μέτρηση απο google earth)

Attainable rate μου δίνει 9mbit και 15dB εξασθένηση στο download.

whitehed
26-01-07, 01:09
Θρακης & Τριπόλεως...
Στα σύνορα Ελληνικού - Άνω Γλυφάδας. Ξεκίνα να μετράς μέχρι το σπιτι σου για να δείς τι ταχύτητες θα πιάνεις :p :p


Ειμαι στο 1χλμ αποσταση μια χαρα νομιζω...;)

gloec
28-01-07, 14:55
Χθες το μόντεμ μου συγχρόνησε με το DSLAM της HOL στα 1.7Mbits. Νούμερο 9605ΧΧΧ σε PSTN. Παρόλα αυτά δεν είχα πρόσβαση στο Internet...
Πήρα τηλέφωνο να μάθω λεπτομέρειες και μου είπαν ότι ο λογαριασμός μου θα ενεργοποιηθεί όταν η HOL θα είναι σε θέση να τετραπλασιάσει τις ταχύτητες. Δεν μου είπαν πότε...
Όταν τους ρώτησα γιατί συγχρονίζει στα 1.7 και όχι στα 2 μου είπαν ότι η πραγματική ταχύτητα είναι παραπάνω από αυτή που δείχνει το modem. Αληθεύει αυτό; Επίσης το upload είναι στα 557kbps...

sinonick
28-01-07, 20:09
πιστεύω πως αυτό δεν στέκει... συνήθως κλειδώνει σε μικρότερο rate όταν το σήμα είναι πολύ χαμηλό. δοκίμασε επίσης μήπως έχει κάτι να κάνει με το modulation κλπ στο modem σου.
είμαι κι εγώ στην άνω γλυφάδα και περιμένω πως και τι να δω πως πάνε οι γραμμές της hol

chris25873
28-01-07, 23:12
Κατ' αρχας η ταχύτητα είναι πολύ μικρή. Δεν πρεπει να συγχρονίσεις σε τίποτα λιγότερο από 3000 kbs αφού αυτή είναι η μικρότερη ταχύτητα που θα δίνει η HOL. Τώρα αυτό είναι περίεργο και μάλλον σημαίνει ότι κάνουν κάποιου είδους δοκιμαστικές συνδέσεις.
Το Upload νομίζω ότι είναι ΟΚ για 512 κύκλωμα. Όλα τα άλλα είναι μπαρούφες. Μάλλον κάνουν δοκιμές ακόμα, απο μερα σε μέρα θα συγχρονίσεις κανονικά.
Στα HOL tools τι λεεί στο κύκλωμα? Αναμονή? Ή ενεργοποιημένο?

gloec
29-01-07, 11:16
Στο HOL Tools λέει ότι είναι σε αναμονή...
Στο τεχνικό τμήμα λένε ότι η γραμμή είναι ΟΚ...
Στις πωλήσεις λένε ότι ο ΟΤΕ δεν τους έχει απαντήσει ακόμη...
Σε ένα reset που έκανα στο modem για μια στιγμή έδειξε 3.5Mbits και 1.5Mbits Upload!!!
Γενικά φαίνεται ότι είναι σε μια κατάσταση δοκιμών η όλη κατάσταση.
Το καλό είναι ότι το customer service δεν είναι ΟΤΕ και μπορείς να βγάλεις μια άκρη!!! Το κακό είναι ότι πολλές φορές είναι το ίδιο άσχετοι και ειδικά οι πωλητές...
Σε αναμονή για καλύτερες ημέρες...

al0000
29-01-07, 19:52
Και εγώ σε αναμονή (962xxxx).

Έχω κάνει αίτηση 4mbit και αίτηση για διακοπή της adsl γραμμής μου από τον ΟΤΕ εδώ και 16 ημέρες, αλλά δεν λένε να την διακόψουνε. Πήρα πάλι σήμερα το 134 και δεν ήξερε τι να μου πει η τηλεφωνήτρια. Μου λέει έχει περαστει το αίτημα (σώπα!).

Με βλέπω σε κάνα μήνα από τώρα να έχω adsl (και αν)

gloec
29-01-07, 22:45
Και εγώ σε αναμονή (962xxxx).

Έχω κάνει αίτηση 4mbit και αίτηση για διακοπή της adsl γραμμής μου από τον ΟΤΕ εδώ και 16 ημέρες, αλλά δεν λένε να την διακόψουνε. Πήρα πάλι σήμερα το 134 και δεν ήξερε τι να μου πει η τηλεφωνήτρια. Μου λέει έχει περαστει το αίτημα (σώπα!).

Με βλέπω σε κάνα μήνα από τώρα να έχω adsl (και αν)

Κι εμένα έτσι μου έκαναν κι έπεσαν τα ανάλογα μπινελίκι@ και σε δυο ημέρες το ADSL κόπηκε...:)

gloec
02-02-07, 15:36
Τελικά όλοι ίδιοι είναι... :(
Πήρα τηλέφωνο σήμερα για να δω τι γίνεται και μετά από 44 ημέρες από την αίτηση δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη και μου είπαν ότι θα το επισπεύσουν. ΟΚ είπα και κοιτώντας τα tools τι είδα;
- Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 20 Δεκεμβρίου 2006.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 9 Ιανουαρίου 2007. - Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 2 Φεβρουαρίου 2007.
Αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο η αίτηση μου θα ήταν μάλλον στον αέρα!!!!
Μια χαρά...
Περιμένω τηλέφωνο από κάποιον προιστάμενο της HOL να μου εξηγήσει τι ακριβώς έχει γίνει...

chris25873
02-02-07, 15:40
Που το λέει αυτο για το πότε έγινε η αίτηση στον ΟΤΕ?
Για να κοιταξω και το δικό μου.....

xenbast_
02-02-07, 16:07
Τελικά όλοι ίδιοι είναι... :(
Πήρα τηλέφωνο σήμερα για να δω τι γίνεται και μετά από 44 ημέρες από την αίτηση δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη και μου είπαν ότι θα το επισπεύσουν. ΟΚ είπα και κοιτώντας τα tools τι είδα;
- Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 20 Δεκεμβρίου 2006.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 9 Ιανουαρίου 2007. - Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 2 Φεβρουαρίου 2007.
Αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο η αίτηση μου θα ήταν μάλλον στον αέρα!!!!
Μια χαρά...
Περιμένω τηλέφωνο από κάποιον προιστάμενο της HOL να μου εξηγήσει τι ακριβώς έχει γίνει...

φίλε gloec, μία από τα ίδια και εδώ, ας μην είμαι τερψιθέα, το πρόβλημα είναι ίδιο δες και θαύμασε:

- Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 27 Δεκεμβρίου 2006.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 16 Ιανουαρίου 2007.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 31 Ιανουαρίου 2007.


16/1 τους πήρα και ρώτησα τι γίνεται...31/1 τους ξαναπήρα...δηλαδή οι μάγκες κάθε τηλέφωνο στέλνουν και αίτηση;

η πλάκα είναι ότι η δική μου γραμμή δεν είναι καν ενεργοποιημένη, λαμπάκι φριτζ αναβοσβήνει σαν τρελό και τέτοια...καταλαβαίνεις τώρα κατάσταση

εν τω μεταξύ άκουσα από κάποιο άλλο μέλος ότι στο dslam νεου κόσμου επικρατεί μπάχαλο και ότι είναι παρατημένο και ότι δεν είναι συνδεδεμένο με αυτό του οτέ και κάτι άλλα παλαβά....

gloec
02-02-07, 16:07
Που το λέει αυτο για το πότε έγινε η αίτηση στον ΟΤΕ?
Για να κοιταξω και το δικό μου.....
http://tools.hol.gr

gloec
02-02-07, 16:20
φίλε gloec, μία από τα ίδια και εδώ, ας μην είμαι τερψιθέα, το πρόβλημα είναι ίδιο δες και θαύμασε:

- Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 27 Δεκεμβρίου 2006.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 16 Ιανουαρίου 2007.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 31 Ιανουαρίου 2007.


16/1 τους πήρα και ρώτησα τι γίνεται...31/1 τους ξαναπήρα...δηλαδή οι μάγκες κάθε τηλέφωνο στέλνουν και αίτηση;

η πλάκα είναι ότι η δική μου γραμμή δεν είναι καν ενεργοποιημένη, λαμπάκι φριτζ αναβοσβήνει σαν τρελό και τέτοια...καταλαβαίνεις τώρα κατάσταση

εν τω μεταξύ άκουσα από κάποιο άλλο μέλος ότι στο dslam νεου κόσμου επικρατεί μπάχαλο και ότι είναι παρατημένο και ότι δεν είναι συνδεδεμένο με αυτό του οτέ και κάτι άλλα παλαβά....

Άλλη TELLAS μας βρήκε εδώ... Η πλάκα με εμένα είναι το modem μου συγχρονίζει άλλωτε στα 1.7Mbits άλλωτε στα 3.5Mbits....
Άλλωτε το attenuation είναι 53, άλλωτε 39...
Μπάχαλο...
Επειδή φτιάχτηκα τώρα, με αυτά που έγραψες κάτσε να πάρω ακόμη ένα τηλέφωνο...

al0000
03-02-07, 22:44
Μου έκοψαν επιτέλους τον ΟΤΕ (στο καλό, θα μας λείψεις!)

Αναμένω σύνδεση με HOL (αργώ ακόμα βέβαια...)

chris25873
03-02-07, 23:32
Ρε παιδια... μην τρελαίνεστε...
Το ότι δεν έχετε ενεργοποιηθεί ακόμα βλέπετε ότι είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ. Αυτό που κάνει η HOL είναι να υποβάλλει τις αιτήσεις συνέχεια για να επισπεύσει την ενεργοποίηση. Περα από αυτό δεν μπορέι να κάνει τίποτα....
Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η περίπτωση του gloec που έχει μεν συνδεθεί στο DSLAM της HOL αλλά βρίσκεται ακόμη σε beta-testing κατάσταση... Δηλαδή δεν είναι σεταρισμένο ακόμα το DSLAM ???? Και άν όχι.... ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ????

whitehed
05-02-07, 16:32
Και σε εμενα συγχρονιστηκε σημερα το πρωι...ιδου τα στατιστικα:

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 9784 1056
ATM data rate Kbit/s 9745 1023
User data rate Kbit/s 8826 927
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 38 33
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 956 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 6 10
Line attenuation dB 30 16
Status 0 0

Τωρα τι κανω περιμενω ή να παρω κανα τηλ;

xenbast_
05-02-07, 16:33
φίλε gloec, μία από τα ίδια και εδώ, ας μην είμαι τερψιθέα, το πρόβλημα είναι ίδιο δες και θαύμασε:

- Έχει προωθηθεί το αίτημα ενεργοποίησης του κυκλώματός σας από τις 27 Δεκεμβρίου 2006.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 16 Ιανουαρίου 2007.
- Η HOL υπέβαλλε στον ΟΤΕ αίτηση ενεργοποίησης του κυκλώματός σας, στις 31 Ιανουαρίου 2007.


16/1 τους πήρα και ρώτησα τι γίνεται...31/1 τους ξαναπήρα...δηλαδή οι μάγκες κάθε τηλέφωνο στέλνουν και αίτηση;

η πλάκα είναι ότι η δική μου γραμμή δεν είναι καν ενεργοποιημένη, λαμπάκι φριτζ αναβοσβήνει σαν τρελό και τέτοια...καταλαβαίνεις τώρα κατάσταση

εν τω μεταξύ άκουσα από κάποιο άλλο μέλος ότι στο dslam νεου κόσμου επικρατεί μπάχαλο και ότι είναι παρατημένο και ότι δεν είναι συνδεδεμένο με αυτό του οτέ και κάτι άλλα παλαβά....

gloec, τους πήρες τηλ. αν ναι τι σου είπαν;:hmm: :hmm: :hmm:

Mits
05-02-07, 16:36
Και σε εμενα συγχρονιστηκε σημερα το πρωι...ιδου τα στατιστικα:


Τωρα τι κανω περιμενω ή να παρω κανα τηλ;

Λογικά είσαι κοντά.. Από μέρα σε μέρα θα σε συνδέσουν. Ένα τηλεφωνάκι βέβαια δεν βλάπτει.

chris25873
05-02-07, 16:39
Attainable data rate Kbit/s 9784 1056
ATM data rate Kbit/s 9745 1023
User data rate Kbit/s 8826 927

Δηλαδή η HOL σας συγχρονίζει στο μέγιστο της γραμμής προς το παρόν....
Πότε κάνατε αιτήσεις εσείς που έχετε συγχρονιστει?
Internet .... εχετε????

Λογικά με user .... xxxxx@adsl.gr και pass αυτά που μπαίνετε στα tools πρεπει να δινει internet....

xenbast_
05-02-07, 16:44
τι ιντερνετ, ούτε λαμπάκι δεν άναψε ακόμα, 27/12 αίτήθηκα

whitehed
05-02-07, 16:46
Αιτηση 15.01.07 στην HOL
HOL προς ΟΤΕ 25.01.07

Ιντερνετ ΔΕΝ εχω καθως το FritzFon μου βγαζει PPPoE error
Επισης το mode ειναι ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex A

chris25873
05-02-07, 16:51
Και εγω ρε παιδια.... που έκανα αίτηση 4/1/07
Hol->OTE 12/1/07 .... γιατί δεν έχω ούτε καν συγχρονισμό ακόμα???????? :evil:

xenbast_
05-02-07, 16:58
σου ρίχνω chris, 27/12 και ούτε συγχρονιχμός ούτε τίποτα...εγώ φταίω που έτρεχα eurobank να τους πληρώσω

gloec
05-02-07, 17:00
Λοιπόν τους πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή το απόγευμα και ζητώντας να μιλήσω με τον προιστάμενο αλλά αντί αυτού βγήκε μια κοπέλλα η οποία επιτέλους ήξερε τι έλεγε. με είχε 26(!!!!!) λεπτά στο τηλέφωνο και επικοινώνησε με όλους στη HOL για να μου δώσει απάντηση.
Έχουμε και λέμε:
Η επαναπροώθηση στον ΟΤΕ είναι εικονική γιατί ζήτησα να μην έχω static IP που εσφαλμένα μου έβαλαν. Λαλακία του συστήματος δηλαδή.
Από την στιγμή που το Modem συγχρονίζει μου είπε πως έχει φύγει πια από τον ΟΤΕ και είναι αποκλειστικά στα χέρια της HOL.
Χρειάζεται 25 εργάσιμες για να γίνει από την στιγμή που έχει προωθηθεί στον ΟΤΕ. Δηλαδή η δικιά μου αίτηση που έφυγε στον ΟΤΕ στις 9/1 λογικά θα ενεργοποιηθεί στις 12/2 δηλαδή σε μια εβδομάδα από τώρα...
Άντε να δούμε...

tolisp
05-02-07, 17:01
Διαβάζοντας και εδώ βλέπω το ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ μπάχαλο που επικρατεί σε πολλά κέντρα της HOL.
Παρόμοια μου έκαναν και μου λένε και μένα... που μου "παρέδωσαν κύκλωμα με βλάβη και δεν ξέρουν 5 μέρες μετά τι βλάβη έχει"
Τα stats μου είναι παρόμοια με τα δικά σας και παρόλο που έχει παραδοθεί το HOL circuit 8M (από 1/2) ακόμα έχω PPPoE error
Μιλάμε τελικά για πολύ δούλεμα... αν δεν σκεφτόμουν ότι θα μείνω άλλον ένα μηνα χωρίς adsl θα γύριζα πίσω στον ΟΤΕ - ειλικρινά το λέω
Η κοπέλα φαντάζομαι είναι η Γρ...
Όντως είναι πρόθυμη και βοηθάει αλλα δεν μπορεί να κάνει και πολλά ουσιαστικά. Εκτος αν παίζουν το παιχνίδι καλός μπάτσος-κακός μπάτσος

whitehed
05-02-07, 17:03
Λογικά με user .... xxxxx@adsl.gr και pass αυτά που μπαίνετε στα tools πρεπει να δινει internet....


Το δοκιμασα ηδη αλλα τιποτα...:(

xenbast_
05-02-07, 17:06
Μάστα, τα ίδια μου είπε κι εμένα μία κοπέλα που με πήρε τηλ στο θέμα που άνοιξα στο tools.hol.gr. Μίλησε για 25 εργάσιμες από τη στιγμή που πήγε ΟΤΕ (16/1 για μένα)...

chris25873
05-02-07, 17:08
Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι τα κέντρα τους είναι ακόμη σε φάση beta-testing οπως είπα και πιο πανω... Σε εσάς που έχετε συγχρονίσει είναι θέμα καθαρά της HOL πλέον να σας δώσει και PPP.
Οπότε ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΕ τους με τηλέφωνα και παράπονα μπας και κουνηθούνε και σταματήσουνε να πουλάνε μια υπηρεσία που δεν ειναι έτοιμη, και την οποία ετοιμάζουν στην πλάτη των συνδρομητών που τους πίστεψαν :evil:
Αντε γιατι τα πήρα τωρα.....

tolisp
05-02-07, 17:12
Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι τα κέντρα τους είναι ακόμη σε φάση beta-testing οπως είπα και πιο πανω... Σε εσάς που έχετε συγχρονίσει είναι θέμα καθαρά της HOL πλέον να σας δώσει και PPP.
Οπότε ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΕ τους με τηλέφωνα και παράπονα μπας και κουνηθούνε και σταματήσουνε να πουλάνε μια υπηρεσία που δεν ειναι έτοιμη, και την οποία ετοιμάζουν στην πλάτη των συνδρομητών που τους πίστεψαν :evil:
Αντε γιατι τα πήρα τωρα.....



Έχεις 100% δίκιο chris... δεν είναι έτοιμοι και γι'αυτο 2 άτομα εδώ μέσα που θεωρητικά είμαστε ενεργοποιημένοι στα 8M έχουμε ανεξήγητες "βλάβες" από την πρώτη στιγμή τις ενεργοποίησης.
Πάντως ήδη έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ που την κοινοποίησα στην ΗΟL
Δεν πιστεύω ότι θα βγει τίποτα αλλα τουλάχιστον περιμένω μια ηθική αποζημίωση (μετά από κάνα μηνα που θα κινηθεί η ΕΕΤΤ)

whitehed
05-02-07, 17:14
Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι τα κέντρα τους είναι ακόμη σε φάση beta-testing οπως είπα και πιο πανω... Σε εσάς που έχετε συγχρονίσει είναι θέμα καθαρά της HOL πλέον να σας δώσει και PPP.
Οπότε ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΕ τους με τηλέφωνα και παράπονα μπας και κουνηθούνε και σταματήσουνε να πουλάνε μια υπηρεσία που δεν ειναι έτοιμη, και την οποία ετοιμάζουν στην πλάτη των συνδρομητών που τους πίστεψαν :evil:
Αντε γιατι τα πήρα τωρα.....

ΣΩΣΤΟΣ!!!Εγω τους πηρα στις 25/01 και τους εβρισα για το ποσες μερες χρειαζονται να στειλουν μια αιτηση στον OTE, το μεσημερι την ειχαν στειλει...οποτε απο ΒΑΡΑΤΕ ΟΛΟΙ στο τεχνικο τμημα!!!:twisted:

jar76
05-02-07, 17:21
Τι γίνεται ρε παιδιά; Μόνο εγώ είμαι τυχερός; Από την Πέμπτη που με ενεργοποίησαν στα 8 Mbps δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

tolisp
05-02-07, 17:23
jar είσαι τελικά ο μονος με 8M ... έχει καταντήσει η συγκεκριμένη σύνδεση να είναι.... collector's item

chris25873
05-02-07, 17:23
Εσυ είσαι σε άλλο DSLAM το οποίο προφανώς είναι σωστά σεταρισμένο. Μπορεί να μην είναι καν από τα -Αττικών- DSLAM και γι'αυτό να μην έχεις πρόβλημα



έχει καταντήσει η συγκεκριμένη σύνδεση να είναι.... collector's item

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

jar76
05-02-07, 17:25
Δεν ξέρω τι να πω. Ίσως όντως να μην είναι των Αττικών το DSLAM Γαλατσίου.

chris25873
05-02-07, 22:57
Τελικά σκέφτηκα ότι τα πράγματα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι....
Προφανώς ο ΟΤΕ συνδέει το καλώδιο του συνδρομητή στο καλώδο της HOL και απο εκεί πρέπει η HOL να βρεί σε ποια πόρτα πέφτει, και μετα να ρυθμίσει την πόρτα ανάλογα με την ταχύτητα που έχει διαλέξει ο συνδρομητής.
Στην περίπτωσή του whitehed ο ΟΤΕ σύνδεσε το καλώδιο αλλά η πόρτα είναι αρύθμιστη, άρα μάλλον έτυχε να συγχρονίζει.... Πρέπει να πάει τεχνικός της HOL επιτόπου και να κάνει τις απαραίτητες αναγνωρίσεις & ρυθμίσεις, κάτι που ακόμα δεν έχει γίνει και ούτε πρόκειται να γίνει αν δεν μαζευτούν αρκετές γραμμές ώστε να αξίζει η εταιρία να σπαταλήσει ένα μεροκάματο τεχνικού.... (ΓΙα 10 λεπτά δουλειά δεν πηγαίνεις απο το Μαρούσι στο Ελληνικό, ειδικά όταν γίνεται χαμός απο ενεργοποιήσεις σε όλη την Αττική).
Άρα μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε να παραδοθούν όλες οι γραμμές από τον ΟΤΕ ώστε να μας ενεργοποιήσουνε όλους μαζί...... Υπομονή....

IVIetaCreatoR
06-02-07, 01:51
Φίλος με 4mbit ενεργοποιήθηκε σήμερα. (210-961####)

Αίτηση 5/1 και αποστολή στον ΟΤΕ 25/1.

Στατιστικά της γραμμής έδώ:

http://img57.imageshack.us/img57/337/dsc00132ol3.th.jpg (http://img57.imageshack.us/my.php?image=dsc00132ol3.jpg)


Kατεβάζει με ~50 ΚΒ/sec προς το παρών.

al0000
06-02-07, 02:02
Πως μαθαίνω πότε έγινε η αποστολή στον ΟΤΕ?
Εγώ έχω κάνει αίτηση στην HOL εδώ και 3 βδομάδες, αλλά μου κόψανε την adsl από τον ΟΤΕ πριν 3 ημέρες.

No-Name
06-02-07, 02:05
Aπό το tools.hol.gr μπορείς να δείς την πορεία της αίτησης

al0000
06-02-07, 02:12
Aπό το tools.hol.gr μπορείς να δείς την πορεία της αίτησης

Φαντάζομαι κάνω account εκεί ε?

No-Name
06-02-07, 02:13
Μα ήδη αν αγορασες τηλεφωνικά το hibox σου έχουν δημιουργήσει ένα account ;)

al0000
06-02-07, 02:15
Μα ήδη αν αγορασες τηλεφωνικά το hibox σου έχουν δημιουργήσει ένα account ;)

What?!?
Τηλεφωνικά το έχω αγοράσει, μου έχουν στείλει το πακέτο.
Πως υποτίθεται ότι λαμβάνω τα στοιχεία μου?

No-Name
06-02-07, 02:16
Συγνώμη user/pass δεν δήλωσες τηλεφωνικά?

al0000
06-02-07, 02:17
Δήλωσα,

Προσπάθησα να μπω με αυτά που είχα δηλώσει, αλλά δεν με βάζει
Καλύτερα να τους πάρω τηλ ε? :)

No-Name
06-02-07, 02:19
Ε ναι απο άυριο ένα τηλεφωνάκι....

πάντως εκεί δεν θελει user@hol.gr αλλά σκέτο user

@ ADSLgr.com All rights reserved.