PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Wind Adsl



azio
25-04-13, 00:14
Καλησπερα,

Ειναι συνδρομητης της wind με double play και ιντερνετ στα 24mbps

Ξαφνικα απο χθες εχω προβληματα συνδεσης στο ιντερνετ, ενω συνδεομαι κανονικα με το wifi, δεν μπορω να συνδεθω στο διαδικτυο (εχω ενα wifi airties εδω και ενα χρονο και οχι τη συσκευη που μου εδωσαν απο τη wind).

Στο τηλεφωνημα με τη wind δεν μπορεσα να βγαλω ακρη, λενε οτι ειναι θεμα τοπικο δικο μου..

Αυτο που εκανα ειναι να αλλαξω το PPOE σε PPOA και με αυτο τον τροπο συνδεομαι αλλα με πολλα σκαλωματα στο να φορτωσουν οι σελιδες και πχ το κινητο μου ζοριζεται πολυ οταν παω να συνδεθω. Παρακατω τα στατιστικα μου με PPOA. Καμιά ιδεά?

123047

nyannaco
25-04-13, 09:01
Το πρώτο που θα σου έλεγα να δοκιμάσεις είναι άλλους DNS, καθώς είναι πανκοίνως γνωστό ότι της Wind είναι για τα πανηγύρια. Αν το πρόβλημά σου είναι οι DNS, τότε δεν φορτώνουν οι σελίδες, ενω έχεις σύνδεση.
Αν έχεις αποσυνδέσεις (η γραμμή σου είναι αρκετά κακή, λόγω απόστασης από το Α/Κ) θα σου πρότεινα κατ'αρχήν να αλλάξεις το ADSL2+ σε σκέτο ADSL2, μήπως δεις βελτίωση στη σταθερότητα της γραμμής.
Αν τίποτα από τα δύο δεν βοηθήσει, βάλε το modem της Wind να δεις πώς πάει.
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, τις δοκιμές σου πρέπει να τις κάνεις με ethernet συνδεση, όχι με το wi-fi.

Seitman
25-04-13, 09:11
Γύρνα ξανά σε PPPoE. Ο συγχρονισμός σου σε σχέση με το downstream att είναι καλός.

Αν οι υπόλοιπες εφαρμογές που απαιτούν χρήση internet (instant messaging, torrents κτλ) λειτουργούν κανονικά, τότε είναι θέμα DNS όπως λέει ο Νίκος. Ακόμα κάτι άλλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, είναι η αλλαγή του καναλιού εκπομπής του WiFi. Δοκίμασε για αρχή κάποιο από τα 1, 5, 9, 13 και μετά δοκιμάζεις τα υπόλοιπα.

azio
25-04-13, 09:48
καλημερα και ευχαριστω. Και τι DNS να βαλω? Δεν ειχα ποτε θεμα αποσυνδεσεων απλα ξαφνικα δε συνδεεται στο δικτυο με PPOE και με το PPOA ειναι προβληματικο. Το ρουτερ της wind εχει χαλασει..

nyannaco
25-04-13, 10:08
OpenDNS (http://www.opendns.com/business-solutions/premium-dns/benefits/)
ή
GoogleDNS (https://developers.google.com/speed/public-dns/)

azio
25-04-13, 16:46
123060

οι dns απ οτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι 2, το συστημα μου δινει ενα πεδιο ομως..

Seitman
25-04-13, 17:38
Βασικά σου δίνει 3 πεδία, απλά στα 2 πρώτα είναι οι DNS της wind. Σβήσε τους DNS της wind και βάλε άλλους ή απλά ως 3ο πρόσθεσε για δοκιμή τον 8.8.8.8

azio
25-04-13, 18:07
ευχαριστω αλλα τα δυο πρωτα ειναι κλειδωμενα. Το συμπληρωσα το τριτο με τα 8αρια αλλα δν αλλαξε κατι

Seitman
25-04-13, 18:44
Δε μου λες, torrents και instant messaging (msn, skype) δουλεύουν κανονικά;

azio
25-04-13, 23:18
Δε μου λες, torrents και instant messaging (msn, skype) δουλεύουν κανονικά;

οχι δε δουλεουν..μονο με ppoa συνδεομαι πλεον αλλα με τις δυσκολιες που ανεφερα..

theopan
26-04-13, 02:31
ευχαριστω αλλα τα δυο πρωτα ειναι κλειδωμενα. Το συμπληρωσα το τριτο με τα 8αρια αλλα δν αλλαξε κατι

Μην αλλάζεις dns στο router. Άλλαξέ τους στη LAN σύνδεση στον υπολογιστή σου και κάνε τις δοκιμές σου. Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα dns όμως εφόσον δε συνδέονται καν τα messenger (skype κλπ.) που έχεις...

Seitman
26-04-13, 07:09
Ότι λέει ο αποπάνως :D
Δεν είναι πρόβλημα DNS, δοκίμασε να αλλάξεις modem/router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.