PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη διακοπή. Ποια από τις δύο Φταίει;



linguistgr
25-04-13, 12:02
Σήμερα 18/4/2013 καταγγέλλω την WIND και την HELLAS ON LINE και ζητώ να επανασυνδεθεί ΑΜΕΣΑ η τηλεφωνική μου γραμμή ISDN με αριθμό 210-********* η οποία διεκόπη με ευθύνη των παραπάνω εταιρειών στις 11/4/2013.

Στις 27/3/2013 έκανα αίτηση μέσω της ιστοσελίδας της HELLAS ON LINE (αρ. αίτησης WP ****** ) και απεστάλησαν τα δικαιολογητικά στην HOL μέσω email για να μεταφερθεί με φορητότητα η γραμμή μου στην HOL. Η επικοινωνία έγινε και τηλεφωνικά με την υπάλληλο της HOL κυρία ************** (13844) και απεστάλησαν και σε εκείνη τα δικαιολογητικά.

Την επόμενη ημέρα στις 28/3/2013 με κάλεσε τηλεφωνικά εκ μέρους της WIND η κυρία ***********( 2106158***, 2106158***) για να μου αντιπροτείνει νέο συμβόλαιο με τους ίδιους όρους που συνέτρεχαν εκείνη , την περίοδο την οποία πρόταση με προθυμία αποδέχτηκα και απέστειλα ακυρωτικό email στην HOL αλλά και στην κυρία *************της HOL την 29/3/2013 και ΖΗΤΗΣΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ WIND. Τηλεφωνικά μάλιστα η κυρία ********** της HOL μου ζήτησε να πληροφορηθεί γιατί ακυρώνω την αίτηση φορητότητας και της εξήγησα ότι επιθυμώ να παραμείνω στην WIND διότι συνεχίζουμε την συνεργασία μας με καλλίτερους όρους. (που σημαίνει ότι είχε λάβει το email μου).
Στις 11/4/2013 μετά από 13 ημέρες περίπου διακόπτεται η σύνδεση μου μαζί και το internet και μη γνωρίζοντας τι συμβαίνει δηλώνω βλάβη στην WIND .(ΕΓΙΝΕ 3 ΦΟΡΕΣ Η ΔΗΛΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΤΗΝ 11/4/2013 και απαιτούσα από την WIND ΝΑ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ οι δε τεχνικοί μου έλεγαν ότι θα το φτιάξουν το συντομότερο δυνατόν.) Την επομένη 12/4/2013 μετά από αλλεπάλληλες οχλήσεις μου στη WIND διότι ερχόταν σαββατοκύριακο και θα έμενα χωρίς τηλέφωνο και internet μου έλεγαν ότι η βλάβη θα διορθωθεί μέχρι το τέλος της ημέρας.( ΟΙ κλήσεις είναι όλες καταγεγραμμένες).
Στις 15/4/2013 στις 9,30 το πρωί με καλούν στο κινητό μου οι τεχνικοί να με ενημερώσουν ότι δεν υπάρχει βλάβη αλλά επειδή έχω κάνει αίτηση φορητότητας έχω μεταφερθεί στην HOL. ΔΗΛΑΔΗ Η WIND H ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 11/4/2013 ΜΕΧΡΙ 15/4/2013 Η ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΔΙΕΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ. Η WIND ρίχνει το φταίξιμο στην HOL ΠΟΥ δεν ακύρωσε την αίτηση μου έγκαιρα αλλά και η HOL με την οποία επικοινώνησα μέσω της κυρίας ********* της HOL αλλά και με την εξυπηρέτηση πελατών της δηλώνουν άγνοια και ρίχνουν το φταίξιμο στην WIND.
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 25/4/2013 ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και INTERNET και μάλιστα Η WIND μου αποστέλλει και λογαριασμούς με χρέωση παγίου διπλάσιο του συμφωνηθέντος.
Οι λογαριασμοι ολοι πληρωμενοι στην ωρα τους.

Τα παραπάνω εχουν καταγγελθει στην ΕΕΤΤ.

Πείτε μου την γνωμη σας μπας και ξεστραβωθουν και μου ξανα συνδεσουν τη γραμμη.

Ευχαριστω για το χρονο σας.

gkoumas
25-04-13, 13:20
Απαράδεκτη συμπεριφορά! Την περίπτωση λάθους μπορώ να την καταλάβω και την αναμονή 1-2 ήμερων για την διόρθωση του, άλλα έχεις μείνει 15 περίπου χωρίς τηλεφωνία και διαδίκτυο.Μην πλήρωσης κανένα λογαριασμό πρέπει να σου αφαιρεθούν οι μέρες που δεν έχεις τις υπηρεσίες τους.

linguistgr
25-04-13, 19:27
Προσπαθώ να μάθω τι εχει γίνει και ποιος φταιει γιαυτο εγραψα εδώ μηπως καπιος γνωρίζει κατι και με διαφωτισει. ... Για λάθος δε το βέπω....τόσες ημέρες; θα το είχαν φτιαξει.... κάτι άλλο υποπτο συμβαινει........Για να δούμε τι θα πει και η ΕΤΤ ............

- - - Updated - - -

Μολις πριν απο λιγο διαβασα αυτο εδω.............. (http://www.adslgr.com/forum/threads/720800-Φορητότητα-HOL-με-το-ζόρι!) Δέιτε τι κανουν εκeι στην HOL ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΙΔΕΣ για να μη χανουν πελατες.
η διαφορα είναι οτι ο ατυχησας βρεθηκε ξαφνικα σε αλλο δικτυο ενω εγω ξυπνησα και ......... τα εχασα ολα. τωρα πρεπει να τους αλλαξει τα φωτα η ΕΕΤΤ ..........

sdikr
25-04-13, 19:31
Προσπαθώ να μάθω τι εχει γίνει και ποιος φταιει γιαυτο εγραψα εδώ μηπως καπιος γνωρίζει κατι και με διαφωτισει. ... Για λάθος δε το βέπω....τόσες ημέρες; θα το είχαν φτιαξει.... κάτι άλλο υποπτο συμβαινει........Για να δούμε τι θα πει και η ΕΤΤ ............

- - - Updated - - -

Μολις πριν απο λιγο διαβασα αυτο εδω.............. (http://www.adslgr.com/forum/threads/720800-Φορητότητα-HOL-με-το-ζόρι!) Δέιτε τι κανουν εκeι στην HOL ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΙΔΕΣ για να μη χανουν πελατες.
η διαφορα είναι οτι ο ατυχησας βρεθηκε ξαφνικα σε αλλο δικτυο ενω εγω ξυπνησα και ......... τα εχασα ολα. τωρα πρεπει να τους αλλαξει τα φωτα η ΕΕΤΤ ..........

Και όμως βλέπουμε και τις δυο φόρες να γίνεται για μεταφορά απο wind προς άλλους, την ίδια στιγμή που στο φόρουμ υπάρχουν αναφορές ότι πολλές φόρες έχει ακυρώσει η wind μεταφορά γιατί και καλά χρωστάει ο συνδρομητής.

Αυτό που γίνεται στην μεταφορές είναι σου κάνει την κλήση ο πάροχος που είσαι αυτή την στιγμή και εφόσον εσύ θέλεις να παραμείνεις αναλαμβάνει αυτός την ακύρωση, δεν ζητάει δηλαδή στον πελάτη να κάνει αυτός αίτηση.

Κάτι μου λέει πως την έχουν πλέον ψιλιάστει οι πάροχοι το οτι ο κόσμος κάνει αιτήσεις σε άλλον πάροχο για να πάρει καλύτερες τιμές και μάλλον βαρέθηκαν

linguistgr
25-04-13, 19:37
Εγω ομως ημουν ξακαθαρος και εκανα την ακυρωση απο μονος μου την οποια η HOl με διαβεβαιωσε οτι εχει παρει και εχει σταματησει την φορητοτητα . Στη δε WIND εστειλα αποδοχη οτι δεχομαι να συνεχισω μαζι τους. αλλη εταιρεια το κανει αυτο? Μονο στη ΗΟΛ Βλεπω να γινεται

sdikr
25-04-13, 19:38
Εγω ομως ημουν ξακαθαρος και εκανα την ακυρωση απο μονος μου την οποια η HOl με διαβεβαιωσε οτι εχει παρει και εχει σταματησει την φορητοτητα . Στη δε WIND εστειλα αποδοχη οτι δεχομαι να συνεχισω μαζι τους. αλλη εταιρεια το κανει αυτο? Μονο στη ΗΟΛ Βλεπω να γινεται

Την έχω πατήσει έτσι παλιότερα με forthnet, είπανε και αυτοί οτι δεν πρόλαβε να περάσει η αίτηση

emeliss
25-04-13, 19:42
Ποιος φταίει; Λυπάμαι αλλά εσύ. Είναι απαράδεκτη τακτική η αίτηση φορητότητας για να πετύχουμε καλύτερους όρους.

body125z
25-04-13, 21:44
Την τακτική της WIND την ακολουθεί καi h HOL? Θέλω να πω σε κάνουν το ζόρικο στην αρχή και μετά μόλις κάνεις αίτηση φορητότητας ξεφτιλίζουν τη τιμή;

gkoumas
25-04-13, 21:50
Δεν ξέρω τη είναι περισσότερο απαράδεκτο να κάνεις αίτηση φορητότητας για καλύτερη προσφορά ή να σε πάρουν τηλεφωνώ το επόμενο τέταρτο και να σου προτείνουν καλύτερη προσφορά. Παρόλα αυτά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια βόλτα από την Wind η προσωπική επαφή ίσως βοηθήσει. Έρχεται και Πάσχα και θα δυσκολέψουν τα πράγματα.

dkmaster
25-04-13, 21:59
Αρχικά εφόσον έκανες και καταγγελεία στην ΕΕΤΤ καλό θα ήταν να δούμε στο τέλος ποιος φταίει. Θα συμφωνήσω κυρίως με τον emeliss. Πάντως όντως δεν είναι τυχαίο που αυτό συμβαίνει σε μεταφορές από wind.

theopan
26-04-13, 02:21
:oneup:

Κάτι μου λέει πως την έχουν πλέον ψιλιάστει οι πάροχοι το οτι ο κόσμος κάνει αιτήσεις σε άλλον πάροχο για να πάρει καλύτερες τιμές και μάλλον βαρέθηκαν

"Την έχουν ψιλιαστεί" απλά;; Μα αφού είναι γνωστό ότι κατά σύστημα πλέον καταστήματα διαφορετικών παρόχων μεταξύ τους κάνουν "χάρες" το ένα στο άλλο και ρίχνουν εικονικές αιτήσεις για να πετύχει ο πελάτης καλύτερη προσφορά...


Ποιος φταίει; Λυπάμαι αλλά εσύ. Είναι απαράδεκτη τακτική η αίτηση φορητότητας για να πετύχουμε καλύτερους όρους.

Η πλέον απαράδεκτη τακτική, δεν είναι των πελατών, αλλά όλων των παρόχων, είναι το να ακολουθούν και να προμοτάρουν ουσιαστικά οι ίδιοι αυτή τη συμπεριφορά, λόγω του ότι αντιμετωπίζουν τους παλιούς πελάτες τους ως "θύματα" και 2ης κατηγορίας συνδρομητές... Απαράδεκτη επίσης είναι η τακτική ειδικά της Wind (ενδεχομένως να το κάνουν κι άλλοι αλλά για τη Wind έχω βεβαιωμένες περιπτώσεις) να καθυστερεί φορητότητες (άσχετα με την πρόθεση του εκάστοτε συνδρομητή της) με ψευδείς δικαιολογίες όπως ανέφερε ήδη ο sdikr... Ο χώρος των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών παρά το ότι είναι από τους ελάχιστους που καταφέρνει να κινείται ακόμα σε όποιον βαθμό το καταφέρνει σε μια οικονομία που έχει νεκρώσει, έχει εδραιώσει τελικά απαράδεκτες τακτικές.

britgreek
26-04-13, 03:05
Ποιος φταίει; Λυπάμαι αλλά εσύ. Είναι απαράδεκτη τακτική η αίτηση φορητότητας για να πετύχουμε καλύτερους όρους.


Φίλε emeliss, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Και θα σου εξηγήσω γιατί. Όταν λήγει το συμβόλαιό μας, ακόμα και το ίδιο το κατάστημα κάποιες φορές σου προτείνει ανεπίσημα να κάνεις μια αίτηση φορητότητας για να πάρεις καλύτερη προσφορά από την εταιρεία στην οποία ήδη είσαι. Είναι πάγια τακτική η οποία έχει συμβεί φαντάζομαι σε πολλούς. Διαβάζοντας σε δημοφιλή ελληνικά forum ότι έτσι όντως γίνεται και πως αν κάνουμε αίτηση φορητότητας θα πάρουμε χίλια περισσότερα πράγματα, θεωρείς σωστό ή λογικό να μην το κάνουμε; Θα σου αναφέρω το δικό μου παράδειγμα με αυτές τις δύο εταιρείες. Εγώ με μια απλή αίτηση φορητότητας πρίν από ελάχιστο χρονικό διάστημα, κατάφερα να πάρω το double play unlimited με τις διεθνείς κλήσεις, με μηνιαίο πάγιο με 50% έκπτωση + τα 5 ευρώ της συνδυαστικής με voda επιπλέον έκπτωση. Επίσης, με την ίδια προσφορά (ήθελα να αλλάξω πάροχο και σε κινητό και σε σταθερό), πήρα το vodafone unlimited 60, πάλι με έκπτωση 50%. Γιατί να μην το κάνω, και για ποιόν είναι απαράδεκτο; Όσοι γνωρίζω εγώ προσωπικά έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το άδικο, που εμάς φυσικά μας ωφελεί καθώς δεν υπάρχουν χρήματα, είναι το γεγονός ότι όποιος δεν γνωρίζει αυτή τη διαδικασία πληρώνει τα διπλάσια. Ναι, εκεί είναι άδικο, αλλά από την πλευρά της εταιρείας. Όταν όμως η ίδια η εξυπηρέτηση πελατών σου λέει ότι "εφόσον κάνετε αίτηση φορητότητας έχετε δυνατότητα μεγαλύτερης έκπτωσης, την οποία διαφορετικά δεν επιτρέπεται να σας δώσουμε", είναι σαν να σου λέει να το κάνεις για να μην είσαι κορόιδο.

Νομίζω ότι είναι πολύ απλά τα πράγματα, και ούτε κρυφά, ούτε απαράδεκτα είναι. Αφού έτσι δουλεύουν, εμείς ακολουθούμε. Είναι μετρημένα κουκιά και ευτυχώς που υπάρχει και το internet και τα μαθαίνουμε.

Εγώ ο ίδιος, επεσήμανα το εξής: λέω στην κοπέλα που μίλησα ότι θα ήθελα να μη χρειάζεται κάθε χρόνο να μπαίνω στην ίδια διαδικασία φορητότητας για να γίνει η έκπτωση που μου δίνετε και όπως όλοι γνωρίζουμε, η κλήση καταγράφεται. Και η απάντηση ήταν ότι αν δεν κάνω αίτηση για φορητότητα, δεν θα μπορούν να μου δώσουν πάλι αντίστοιχη έκπτωση.

Ξαναλέω, δεν νομίζω ότι λέμε κάτι πρωτόγνωρο ή κρυφό. Αν μου βρεις ένα συνδρομητή που να ξέρει ότι έχουμε το ίδιο ακριβώς πακέτο και εκείνος πληρώνει τα διπλά (σε σχέση με εμένα/θείους/ξαδέλφια/φίλους κλπ) και να το θεωρεί φυσιολογικό, τότε πάω πάσο. Την καλύτερη σχέση τιμής/αξίας θέλουμε και αυτός είναι ο μόνος τρόπος να την πετύχουμε.

Απαράδεκτο θα ήταν να μην κοίταγα την τσέπη μου, από τη στιγμή που δεν κλέβω. Όπως επίσης απαράδεκτη για μένα είναι η οποιαδήποτε μορφή μονοπώλιου, όπως ουσιαστικά υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Κύπρο που βρίσκομαι, παρά την ύπαρξη κάποιων ιδιωτικών. Εδώ η Cyta/Cyta-Vodafone βαράνε κυριολεκτικά στ' αφτιά. Ας είναι καλά το viber και εκείνοι που το έφτιαξαν, τουλάχιστον σε wifi, καθώς το 3g εδώ είναι επιεικώς τραγικό και ευτυχώς έχουμε βάλει όλοι viber/skype ακόμα και στο κινητό.

Για την ιστορία της υπόθεσης, ακριβώς την ίδια αίτηση έκανα κι εγώ από HOL/Voda σε Wind, την οποία ακύρωσα κατόπιν συμφωνίας για ανανέωση με τις HOL/Vodafone. Και όλα ακυρώθηκαν κανονικότατα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σπουδαίο πράγμα να μιλάω με τα παιδιά μου και την οικογένειά μου με 23 ευρώ για όση ώρα θέλουμε όταν με καλούν στο σταθερό.

Φιλικά πάντα, έτσι; Φαντάζομαι εννοείται αυτό.

linguistgr
26-04-13, 09:24
Γεια σας και παλι. Μου φαινεται πως καποιοι εδω μεσα ή κατα την λαικιζουσα δε πανε καλα ή καποιο συμφερον εχουν για να λενε οτι φταιω εγω που ζητησα καλυτερο συμβολαιο (με το γνωστο κολπο βεβαιως - βεβαιως της φορητοτητας) μεσα σε αυτο το κοσμο της ακριβειας της ανεργιας κ.λπ. Αλλα τετοια συμπεριφορα απο παροχο να σου κοβουν το τηλεφωνο και μετα να κανουν την παπια; και να τα ριχνει ο ενας στον αλλο;
Εν πασει περιπτωσει εγω εγραψα εδω για το προβλημα μου όχι για βρω το δικιο μου απο το φορουμ,(το δικιο μου ξερω πως να το βρω- -ηδη το βρηκα) αλλα για να προσεχουν καποιοι αλλοι συμπολιτες με τις τηλεπικοινωνιες μην παθουν τα ιδια.

ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ στις 3,30 το μεσημερι με παιρνουν τηλεφωνο απο την ΗΟΛ απο το τμημα παραπονων η κυρια********** για να μου πει τι εγινε.... πως και γιατι...... και θα κανουμε τα παντα - ακουσον ακουσον με την συναδελφο της WIND για να επανασυνδεθητε.

(ειχαν λαβει την επιστολη απο ΕΕΤΤ που ζητουσε γραπτες εξηγησεις για ολα τα παραπανω)
και ως δια μαγειας μετα απο 20 λεπτα ......... ειχα τηλεφωνο ιντερνετ και δε ξερω εγω τι..... να δω τι απαντηση θα δωσουν τωρα...

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΜΗ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ. ΡΙΧΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ και οσοι μπορειτε καντε τους αγωγες.

Και για να μη βριζουμε ολους τους δημοσιους υπαλληλους η ΕΕΕΤ κανει πολυ καλα τη δουλεια της - Τα παιδια εκει δουλευουν σωστα.
Ηδη η ΕΕΤτ τους ζηταει γραπτως εξηγησεις για πιο λογο εγιναν ολα τα παραπανω (και απο τις 2)

theopan
26-04-13, 12:02
(ειχαν λαβει την επιστολη απο ΕΕΤΤ που ζητουσε γραπτες εξηγησεις για ολα τα παραπανω)
και ως δια μαγειας μετα απο 20 λεπτα ......... ειχα τηλεφωνο ιντερνετ και δε ξερω εγω τι..... να δω τι απαντηση θα δωσουν τωρα...


Από ποιόν; Τη HOL ή κατάφερες να σε επαναφέρουν στη Wind; Το 2ο θα με εκπλήξει.

emeliss
26-04-13, 16:17
Εγώ με μια απλή αίτηση φορητότητας πρίν από ελάχιστο χρονικό διάστημα, κατάφερα να πάρω το double play unlimited με τις διεθνείς κλήσεις, με μηνιαίο πάγιο με 50% έκπτωση + τα 5 ευρώ της συνδυαστικής με voda επιπλέον έκπτωση. Επίσης, με την ίδια προσφορά (ήθελα να αλλάξω πάροχο και σε κινητό και σε σταθερό), πήρα το vodafone unlimited 60, πάλι με έκπτωση 50%. Γιατί να μην το κάνω, και για ποιόν είναι απαράδεκτο; Όσοι γνωρίζω εγώ προσωπικά έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το άδικο, που εμάς φυσικά μας ωφελεί καθώς δεν υπάρχουν χρήματα, είναι το γεγονός ότι όποιος δεν γνωρίζει αυτή τη διαδικασία πληρώνει τα διπλάσια. Ναι, εκεί είναι άδικο, αλλά από την πλευρά της εταιρείας. Όταν όμως η ίδια η εξυπηρέτηση πελατών σου λέει ότι "εφόσον κάνετε αίτηση φορητότητας έχετε δυνατότητα μεγαλύτερης έκπτωσης, την οποία διαφορετικά δεν επιτρέπεται να σας δώσουμε", είναι σαν να σου λέει να το κάνεις για να μην είσαι κορόιδο.
...
Φιλικά πάντα, έτσι; Φαντάζομαι εννοείται αυτό.
Εννοείται το φιλικά, δεν υπάρχει λόγος να το τονίζουμε.

Αυτό που περιγράφεις είναι μία από τις παθογένειες της αγοράς της κινητής τηλεφωνίας που πάει να εδραιωθεί και στην σταθερή. Το πρόβλημα το έχεις ήδη εντοπίσει. Δεν λαμβάνουν όλοι οι πελάτες τα ίδια αλλά επωφελούνται αυτοί που "γκρινιάζουν". Συμφωνούμε στο ότι αυτή την ιστορία την προκαλούν οι ίδιες οι εταιρείες, διαφωνώ που εμείς εμείς χορεύουμε στο ρυθμό που μας παίζουν.

Για την φορητότητα υπάρχει μία τεράστια λίστα από κανονισμούς. Γράφτηκαν ώστε να διευκολύνονται οι φορητότητες σε ένα υγιές κλίμα με στόχο την ανάπτυξη του ανταγωνισμού. Κάτι όμως που δεν γίνεται στην πράξη αφού δεν βελτιώνονται τα εμπορικά πακέτα προς όφελος όλων αλλά γίνονται ειδικές "μυστικές" προσφορές σε μεμονωμένα άτομα. Όμως στην ουσία οι "ειδικές τιμές" δεν είναι τελικά όφελος αφού τα ονομαστικά πακέτα συνεχώς χειροτερεύουν και μένουμε με την ψευδαίσθηση του φθηνότερου από του δίπλα. Το έχουμε ήδη ζήσει στην κινητή με κακά αποτελέσματα στο σύνολο για τους πελάτες και δυστυχώς δεν μάθαμε και θα το μεταφέρουμε και στην σταθερή επειδή έτσι μας παίζουν.

- - - Updated - - -


Μου φαινεται πως καποιοι εδω μεσα ή κατα την λαικιζουσα δε πανε καλα ή καποιο συμφερον εχουν
Με τις προσβολές δεν κερδίζεις κάτι. Λυπάμαι για τους χαρακτηρισμούς, χαίρομαι που έδωσες το ερέθισμα να συζητηθούν οι παθογένειες στις οποίες εμείς ως πελάτες συμβάλουμε.

libero1899
26-04-13, 16:58
Εσύ φίλε καλά το κάνεις ο καθένας το συμφέρον του θα κοιτάξει όσο για τη wind δεν ξέρω αν φταίει αλλά η HOL είναι τραγική που δεν διέκοψε τη φορητότητα τραγική.Το ίδιο συνέβη πριν κάνα εξάμηνο με χρόνο και με μία συνάδελφό μου με το κινητό της αλλά δεν θυμάμαι σε ποια εταιρία ήταν και σε ποια της έκαναν τη φορητότητα.

linguistgr
27-04-13, 19:32
Αγαπητε theopan .....και ομως με επανεφεραν στην WIND. Το κουφο ειναι οτι ο αριθμος ποτε δεν εφυγε απο WIND γιαυτο αλλωστε και μου εκαναν δωρεαν προωθηση κλησεων στο κινητο μου (wind).λετε να μου χρεωσουν και τελη συνδεσης; Θα πεσει πολυ γελιο.......Δεν το νομιζω......Απλα το εκαναν για να αποθαρυνουν το κοσμο να κανει φορητοτητα.........Λογαριαζουν ομως χωρις το ξενοδοχο......!

kmpatra
28-04-13, 00:37
όταν μετά τη λήξη του συμβολαίου κάποιος θελήσει να φυγει για αλλο πάροχο με στόχο καλύτερη τιμή, αμέσως τον παίρνει η εταιρία του και κάνει καλύτερη προσφορά. Για μένα λοιπόν το θέμα δεν είναι αν ο συνδρομητής κάνει αίτηση αλλού για να πάρει την καλύτερη τιμή επίτηδες. Πιο πολύ φταίνε οι εταιρίες που κάνουν καλύτερη προσφορά όταν πας να φύγεις και οχι οταν τη ζητάς από μονος σου χωρίς φορητότητα. Οι ιδιες με την τακτική τους αυτή τρέφουν την κατάσταση.Είτε λοιπόν κάνω αίτηση αλλού γιατί θέλω να φύγω,είτε κάνω αίτηση για να εκβιασω καλύτερη τιμή,το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Καλύτερη προσφορά από την υπάρχουσα εταιρία. Με τους μειωμένους χρόνους φορητότητας όμως την πληρώνει πολλές φορές ο συνδρομητής όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση. Για να μην μιλήσουμε για την ασυννενοησία και την πονηρία των τμημάτων που διαχειρίζονται τις αιτήσεις.Για να κάνεις μια ακύρωση θέλεις μπάρμπα στην Κορώνη μαλλον...

nikosmelt
29-04-13, 12:03
Είχα ακριβώς ίδια περίπτωση με forthnet, χωρίς ευτυχώς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Ήμουν στην Wind, έκανα αίτηση φορητότητας στην 4net, με παίρνουν από Wind για αντιπροσφορά, την δέχομαι. Επικοινωνώ με forthnet, η οποία μου ζητάει να κάνω γραπτή αίτηση διακοπής σε κατάστημά της, το οποίο και κάνω αυθημερόν. Κατόπιν επικοινωνούν ξανά μαζί μου λέγοντάς μου ότι σε 2 εργάσιμες θα με έπαιρναν ξανά, για να ηχογραφήσουν την συνομιλία μας ότι δεν επιθυμώ να μεταβώ στο δίκτυό τους (είναι η τυπική διαδικασία μου λένε). Όντως σε 2 εργάσιμες με καλούν και εκεί τελειώνει το θέμα.
Όσο για το ηθικό ή μη του θέματος, γιατί είδα κάποιους να το αποδοκιμάζουν, ο καταναλωτής κοιτάει πάνω απ' όλα το συμφέρον του. Έχω στην κυριολεξία απαυδήσει από την πάγια τακτική όλων των εταιριών να έχουν γραμμένους τους παλιούς πελάτες τους και να έχουν όλες τις προσφορές τους μόνο για τους νέους πελάτες. Έτσι λοιπόν και εγώ, εφόσον έχει λήξει το συμβόλαιό μου και έχω κάθε νόμιμο δικαίωμα να αλλάξω παροχο, θα το κάνω, ας είναι έστω και για να τους αναγκάσω να μου κάνουν καλύτερη προσφορά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό δεν είναι ηθικό ή αρεστό σε κάποιους. Κάθε συνδρομητής που έχει λήξει το συμβόλαιό του και έχει μετατραπεί σε αορίστου χρόνου είναι εν δυνάμει νέος συνδρομητής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.