PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογοήτευση με ΟΤΕ ADSL σύνδεση



Hellhamah
26-04-13, 19:50
Καλησπέρα σας,
στις 24/4 μου έληγε το συμβόλαιο στην Forthnet και είπα να βάλω ΟΤΕ.
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την Forthnet απλά είπα να δοκιμάσω και τον ΟΤΕ μιας και "θεωρείτε" σταθερός και η καλύτερη επιλογή για online gaming και σταθερά χαμηλά pings. Με την Forthnet έπιανα 19 με 19.5 Mbps, θόρυβο στην γραμμή δεν είχα ποτέ, το Att μια ζωή στο 11.5 και στο 12 το έβλεπα, ούτε με αποσυνδέσεις είχα πρόβλημα.
Στις 22/4 έστειλα τα χαρτιά στον ΟΤΕ για την μετάβαση στο δίκτυο του. Στις 25/4 (χθές) δεν είχα ίντερνετ όλη την μέρα (σβησμένο το φωτάκι του DSL), σήμερα στις 12:00 με ενεργοποιήθηκε ξανά το DSL και μου στάλθηκαν οι κωδικοί απο τον ΟΤΕ, μπαίνω να δώ την σύνδεση και βλέπω 16.500 kbps και +15 ms σε ότι server έπαιζα (BF, cs κτλπ). Παίρνω τηλ μου το βάζουν σε fast path χάνω μισό mbit απο την ταχύτητα το lag πάει +5 με 10 απο ότι είχα με Forthnet σε υψηλότερη ταχύτητα (fastpath και σε Forthnet είχα).
To router που έχω είναι ένα siemens sl-140, τα στατιστικά της γραμμής (θόρυβος) είναι ίδια με τον ΟΤΕ όπως ακριβώς ήταν με Forthnet, μόνο η ταχύτητα φένεται να έχει μειωθεί.
Κάτι που έχω παρατηρήσει και θέλω κάποια γνώμη (γιατί ο ΟΤΕ που την ρώτησα δεν ήξερε να μου απαντήση στο 13888), Τα στοιχεία της σύνδεσης Forthnet (username και password) αν τα βάλω στο router, συνδέομε κανονικά στο internet. και άμα πάω στα sites dsltest ή στο what is my ip μου βγάζει ότι έχω Forthnet πάροχο. Άν βάλω τα στοιχεία του ΟΤΕ (username και password) τότε στα ίδια sites μου βγάζει για την ip ότι είναι ΟΤΕΝΕΤ πάροχος, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, η Forthnet έχει διακοπεί και ο ΟΤΕ μου λέει ότι είμαι στο δίκτυο τους πλέον.

Απο την μεριά του ο ΟΤΕ το δήλωσε σαν βλάβη και σε ένα απο τα πολλά τηλέφωνα που πείρα και το σήκωσε μια κοπελιά με ερωτική φωνή μου είπε πως ίσως να είναι μπουκωμένο το DSLAM που μεταφέρθηκα. Εγώ απο την μεριά μου τους είπα ότι έχω 6 ώρες μόνο ΟΤΕΝΕΤ και είμαι ήδη απογοητευμένος, και τους είπα ότι άμα δεν διορθωθεί το πρόβλημα θα φύγω και θα πάω πάλι στην Forthnet, σημειώστε το απο τώρα, ώστε να μην ζητάτε λεφτά για διακοπή κτλπ αφου σε 14 μέρες μπορώ να κάνω υπαναχώρηση. Δεν γίνετε τους λέω στο δίκτυο του ΟΤΕ να έχω μικρότερη ταχύτητα και υψηλότερα ping σε σχέση με την Forthnet που τους νοικιάζεται τις γραμμές, γιαυτό προτίμησα τον ΟΤΕ και απέριξα τα 20 ευρώ της Forthnet (που μια χαρά πήγαινε) σε σχέση με τα 28 ευρώ που θέλει ο ΟΤΕ. Τελικά όποιος θέλει τα παραπάνω χάνει και αυτά που έχει.:sorry:
Έπρεπε να μείνω σε forthnet αφού είμουνα οκ :(

Lagman
27-04-13, 20:21
Δοκίμασε και με το router του ΟΤΕ.

Vitruvian78
28-04-13, 10:01
H Forthnet ρυθμιζει το snr στα 6 γι αυτό είχες και υψηλοτερη ταχυτητα. Ο ΟΤΕ το εχει στο 9 για να κραταει τη γραμμη πιο σταθερη. Κι εγω πιστευω οτι οταν με κατι ειμαστε ευχαριστημενοι δεν το πειραζουμε....

balandis
28-04-13, 10:43
λογικο ειναι να χανεις ταχυτητα οπως λεει ο virtuvian.ειχα παει και εκανα αιτηση για οτε και μου ειπαν για 2αρα και την εκοψα αφου μπορει η hol μπορει να μου δωσει 4 και πανω.παλια επιανα με οτε 5-5.5 αλλα δεν το ρισκαρω και καθομαι εκει που ειμαι.ρε φιλε αν πιανεις 16-17 τι κλαιγεσαι.πιανω εως5.5 με το ζορι και καποιες φορες κολλαει η γραμμη.μονο στα 4 ειμαι αρκετα σταθερος .ας επιανα τεοιες ταχυτητες που θελω μια ωρα να κατεβει η ταινια και παραπανω.θα εισαι σταθερος στον οτε.παντως την καλυτερη γραμμη την ειχα στον οτε:)

Vitruvian78
28-04-13, 17:26
Θεωρώ τα 2 του ΟΤΕ τραγικά χαμηλή ταχυτητα. Νομιζω τα 6 της hol ειναι μια καλή ταχυτητα για τον μεσο χρηστη

sdikr
28-04-13, 17:29
Θεωρώ τα 2 του ΟΤΕ τραγικά χαμηλή ταχυτητα. Νομιζω τα 6 της hol ειναι μια καλή ταχυτητα για τον μεσο χρηστη

Και τα 6 είναι τραγικά χαμηλά, το πρόβλημα είναι το πόσο μπορεί να δώσει η γραμμή σου

goku
28-04-13, 17:56
Θεωρώ τα 2 του ΟΤΕ τραγικά χαμηλή ταχυτητα. Νομιζω τα 6 της hol ειναι μια καλή ταχυτητα για τον μεσο χρηστηΝομίζω ο ΟΤΕ έχει στα κέντρα του dslam των εως 24mbps αλλά σε κάποια χωριά είχε βάλει dslam των 2mbps. Δηλαδή τα 2mbps δεν είναι τυχαίο νούμερο, δεν μπορεί να δώσει παραπάνω. Για αυτό θα δεις ότι σε μερικές περιοχές που δείνει ΜΟΝΟ 2mbps δεν δείνει conn-x tv, γιατί δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ταχύτητα (νομίζω απαιτούνται γύρω στα 8mbps για να περισσεύει bandwidth και για αυτόν που σερφάρει, από ότι έχω ακούσει δηλαδή). Προσωπικά στο δικό μου χωριό είχαμε dslam που έδεινε μέχρι 2mbps και το αναβάθμισαν πριν 2-3 χρόνια περίπου. Δηλαδή πριν τα 2-3 χρόνια δεν μπορούσαμε να βάλουμε πάνω από 2mbps ταχύτα παρότι τότες είχε πακέτα double play με ταχύτητες 2, 4 ή 8mbps. Προφανώς ο ΟΤΕ θεωρεί ότι σε κάποιες περιοχές (πχ χωριά που μένουν κυρίως παππούδες και γιαγιάδες ή σε εξοχικά που τα επισκέπτονται 2-3 φορές τον χρόνο), δεν αξίζει να ρίξει λεφτά για να αναθμίσει σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

balandis
28-04-13, 19:05
δηλαδη εμεις που ειμαστε μακρια ειμαστε ........μ@λ@........ς?.....πρεπει να εχουμε και εμεις την ιδια ταχυτητα....

Magnum
28-04-13, 19:42
Οι κωδικοί της Forthnet παίζουν ακόμη γιατί δεν σου έχουν κλείσει τον λογαριασμό σου ακόμη στην Forthnet για αυτό και όταν τους βάζεις παίζει και παίρνει IP που ανήκει σε αυτήν!
Το ίδιο είχα πάθει και εγώ και επειδή η διακοπή διήρκεσε ελάχιστα λεπτά δεν το αντιλήφθηκα και αν δεν μου ερχόταν το SMS της ενεργοποίησης να βάλω τους κωδικούς του ΟΤΕ θα νόμιζα ότι ήμουν ακόμη στην Forthnet.

Έχε υπόψιν σου, ότι αν καταλήξεις στον ΟΤΕ, να πάρεις την Forthnet τηλέφωνο και να τους ενημερώσεις για την αλλαγή στον ΟΤΕ γιατί εμένα μετά από 2+ μήνες ακόμη μου στέλνουν λογαριασμό σαν να είμαι ακόμη εκεί :lol:
Παρόλο που τους έχω πάρει 3 φορές τηλέφωνο, για ενημέρωση της αλλαγής μέχρι και αίτηση διακοπής της υπηρεσίας έχω κάνει αλλά αυτοί μέχρι στιγμής με έχουν ότι είμαι ακόμη πελάτης τους :p

Vitruvian78
28-04-13, 20:34
Και τα 6 είναι τραγικά χαμηλά, το πρόβλημα είναι το πόσο μπορεί να δώσει η γραμμή σου

Δεν μιλάω για γραμμές που δεν σηκώνουν πάνω απο 2. Μιλάω για γραμμές που πιάνουν απο 4 εώς 6 με 7 και είναι καταδικασμένες να μπαίνουν σε προφιλ των 2 στον ΟΤΕ διότι δεν συγχρονίζει αλλιώς το ρούτερ. Μπορεί τα 6 να τα χαρακτηρίζεις τραγικά χαμηλά, πόσο μάλλον τα 2 του ΟΤΕ, που υποχρεώνεσαι να εχεις απο τον οργανισμό.

Hellhamah
28-04-13, 21:22
Η αλλαγή σε ΟΤΕ ήταν αψυχολόγητη.. το κόστος των 2 πακέτων που με ενδιέφεραν ήταν στα 22 ευρώ περίπου μέσο όρο απο την Forthnet και στα 30 ευρώ απο τον ΟΤΕ, η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη -για μένα προσωπικά- και σκέφτηκα ας το πάρει ο διάλος ας βάλω ΟΤΕ. Το router του ΟΤΕ αύριο θα μου έρθει αν και πιστεύω δεν θα αλλάξει κάτι όσο αφορά το ping, δεν είναι ότι λαγκάρω αλλά μου φένεται κάπως να βλέπω ποιο υψηλούς αριθμούς σε σχέση με την Forthnet. Με αυτούς που μίλησα 13888, σε έναν συγκεκριμένα του είπα να δοκιμάσει να με μειώσει το SNR, έστω και δοκιμαστηκά να δούμε πως θα πάει η γραμμή - ήταν κάθετος - δεν το χαμηλώνουνε με τίποτα. Ακόμα και όταν τους είπα θα με κάνετε να φύγω γιαυτό τον λόγο - προτιμήσανε να φύγω παρά να χαμηλώσουν το SNR στο 6 έστω και δοκιμαστικά. Πιστεύω ότι αν είχα το SNR στο 6 απο τον ΟΤΕ θα είχα την καλύτερη ταχύτητα και το χαμηλότερο ping που είδε ποτέ το σπίτι μου..

Vitruvian78
28-04-13, 21:33
Δεν επιτρέπει η ΕΕΤΤ στον ΟΤΕ να χαμηλώνει το SNR. Μόνο οι εναλλακτικοί έχουν αυτή τη δυνατότητα. Αλλά και πάλι, η hol κρατάει την ίδια γραμμή με τον ΟΤΕ, διότι έτσι μπορεί να σου εγγυηθεί τη σταθερότητα της γραμμής του καταναλωτή.

kwstas mixaletos
29-04-13, 10:16
Eχω ακόμη εφιάλτες, πετάγομαι στον ύπνο μου και φωνάζω "13888"...από το σταθερό τηλ. ήμουν σχετικά ικανοποιημένος, αλλά η connex δεν παιζόταν... αποσυνδέσεις των αποσυνδέσεων,ατέλειωτες ώρες να μιλάω με 13888, να έχω αφήσει το όνομά μου σε 15 υπαλλήλους τουλάχιστον και κάθε μέρα, φτου κι από την αρχή..." τα λαμπάκια σας είνα όλα αναμμένα;"...τόσα λεφτά, μα τόσα λεφτά που χαλάνε στη διαφήμιση, θα μπορούσαν κάλλιστα να σενιάρουν την εξυπηρέτηση που, κατ' εμέ, είναι το α και το ω μετά τις υπηρεσίες.

giorg
29-04-13, 13:19
Η αλλαγή σε ΟΤΕ ήταν αψυχολόγητη.. το κόστος των 2 πακέτων που με ενδιέφεραν ήταν στα 22 ευρώ περίπου μέσο όρο απο την Forthnet και στα 30 ευρώ απο τον ΟΤΕ, η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη -για μένα προσωπικά- και σκέφτηκα ας το πάρει ο διάλος ας βάλω ΟΤΕ. Το router του ΟΤΕ αύριο θα μου έρθει αν και πιστεύω δεν θα αλλάξει κάτι όσο αφορά το ping, δεν είναι ότι λαγκάρω αλλά μου φένεται κάπως να βλέπω ποιο υψηλούς αριθμούς σε σχέση με την Forthnet. Με αυτούς που μίλησα 13888, σε έναν συγκεκριμένα του είπα να δοκιμάσει να με μειώσει το SNR, έστω και δοκιμαστηκά να δούμε πως θα πάει η γραμμή - ήταν κάθετος - δεν το χαμηλώνουνε με τίποτα. Ακόμα και όταν τους είπα θα με κάνετε να φύγω γιαυτό τον λόγο - προτιμήσανε να φύγω παρά να χαμηλώσουν το SNR στο 6 έστω και δοκιμαστικά. Πιστεύω ότι αν είχα το SNR στο 6 απο τον ΟΤΕ θα είχα την καλύτερη ταχύτητα και το χαμηλότερο ping που είδε ποτέ το σπίτι μου..

1. σε ποια περιοχή είσαι και είχες τέτοιες ταχύτητες; (ζήλια)
2. με όλα τα προβλήματα που βλέπεις και κυκλοφορούν στα φορουμ, ενώ είσαι τόσο καλά στην φορθνετ, πας και ρισκάρεις την μετάβαση, οπουδήποτε, δεν στοχοποιώ, ενώ είναι τόσο κοινή η εμφάνιση προβλημάτων μετά την μετάβαση; ειδικά όταν πρέπει να δώσεις 96 ευρώ παραπάνω, στο χρόνο;

Hellhamah
29-04-13, 13:31
Eχω ακόμη εφιάλτες, πετάγομαι στον ύπνο μου και φωνάζω "13888"...από το σταθερό τηλ. ήμουν σχετικά ικανοποιημένος, αλλά η connex δεν παιζόταν... αποσυνδέσεις των αποσυνδέσεων,ατέλειωτες ώρες να μιλάω με 13888, να έχω αφήσει το όνομά μου σε 15 υπαλλήλους τουλάχιστον και κάθε μέρα, φτου κι από την αρχή..." τα λαμπάκια σας είνα όλα αναμμένα;"...τόσα λεφτά, μα τόσα λεφτά που χαλάνε στη διαφήμιση, θα μπορούσαν κάλλιστα να σενιάρουν την εξυπηρέτηση που, κατ' εμέ, είναι το α και το ω μετά τις υπηρεσίες.

και εγώ έχω μιλήσει με αρκετούς τις τελευταίες μέρες και αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι περισσότεροι δεν "νοιώθουν" τι λες ή κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Οι απαντήσεις τους είναι αντιγραφή απο αυτά που τους έχουν πει να λένε ανάλογα την περίπτωση - καλύτερα να βάζανε αυτόματα μηνύματα να απαντάνε το ίδιο θα ήτανε. Επίσης οι υπάλληλοι οι περισσότερες είναι γυναίκες - σε όλα τα τμήματα και στο τεχνικό. Δεν θέλω να φανώ ρατσιστής αλλά δεν γίνεται να βγάλεις άκρη με γυναίκα για τέτοια θέματα (εδώ δεν βγάζεις άκρη σε ποιο απλά καθημερινά ζητήματα, πόσο μάλλον να σε βοηθήσει και πρόβλημα με το Internet ή κάτι ποιο τεχνικό). Απο τις 10 φορές πχ που πείρα τηλ στο 13888, τις 8 μίλησα με γυναίκα και μου έρχοταν άλλα πράγματα να τις πω, παρά το πρόβλημα που αντιμετώπιζα :p
Τέλος πάντων βλέπω πως πάει η γραμμή και πράτω ανάλογα 14 μέρες είναι έτσι και αλλιώς ο χρόνος της υπαναχώρησης και απο ότι έμαθα, απο τα τηλέφωνα που τους έχω κάνει, μέσα σε αυτόν τον χρόνο αν διακόψεις δεν χρεώνεσαι ούτε καν τα έξοδα της μεταφοράς και της ενεργοποιήσης της γραμμής στον ΟΤΕ, απλά κάνεις νέα άιτηση σε άλλο πάροχο και μεταφέρεσε εκεί χωρίς να πληρώσεις κάτι στον ΟΤΕ.

- - - Updated - - -


1. σε ποια περιοχή είσαι και είχες τέτοιες ταχύτητες; (ζήλια)
2. με όλα τα προβλήματα που βλέπεις και κυκλοφορούν στα φορουμ, ενώ είσαι τόσο καλά στην φορθνετ, πας και ρισκάρεις την μετάβαση, οπουδήποτε, δεν στοχοποιώ, ενώ είναι τόσο κοινή η εμφάνιση προβλημάτων μετά την μετάβαση; ειδικά όταν πρέπει να δώσεις 96 ευρώ παραπάνω, στο χρόνο;

Νομό Πέλλης είμαι φίλε :P Ναι το ξέρω, ήταν αψυχολόγητη η ενέργεια όπως πρωτο είπα, Τα 96 ευρώ παραπάνω τον χρόνο για την καλύτερη σύνδεση (που νόμιζα ότι ήταν ο ΟΤΕ) δεν μου φένονται πολλά (για μένα πάντα μιλάω, μιας και για το internet δεν κολάω τόσο στις διαφορές - θέλω το καλύτερο δυνατόν), αλλά όπως φένεται η Forthnet Που νοικιάζει γραμμές απο τον ΟΤΕ είναι καλύτερη απο τον ίδιο τον ΟΤΕ.. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.. είναι σαν να έχω μια 5όροφη πολυκατοικία, δικιά μου, και για την πάρτι μου να παίρνω το ισόγειο και να νοικιάζω το ρετιρέ σε κάποιον άλλον..:down:

giorg
29-04-13, 13:48
Νομό Πέλλης είμαι φίλε :P Ναι το ξέρω, ήταν αψυχολόγητη η ενέργεια όπως πρωτο είπα, Τα 96 ευρώ παραπάνω τον χρόνο για την καλύτερη σύνδεση (που νόμιζα ότι ήταν ο ΟΤΕ) δεν μου φένονται πολλά (για μένα πάντα μιλάω, μιας και για το internet δεν κολάω τόσο στις διαφορές - θέλω το καλύτερο δυνατόν), αλλά όπως φένεται η Forthnet Που νοικιάζει γραμμές απο τον ΟΤΕ είναι καλύτερη απο τον ίδιο τον ΟΤΕ.. Αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.. είναι σαν να έχω μια 5όροφη πολυκατοικία, δικιά μου, και για την πάρτι μου να παίρνω το ισόγειο και να νοικιάζω το ρετιρέ σε κάποιον άλλον..:down:

καλή τύχη σου εύχομαι όπως και να ' χει.
όσο για τα ρετιρέ, δεν νομίζω ότι ο οτε δίνει τις καλλές του γραμμές ή κάτι τέτοιο, τις ίδιες χρησιμοποιεί κι αυτός και οι άλλοι, στις ρυθμίσεις των παρόχων φαντάζομαι πως παίζει κάτι. γενικά, έχει περάσει η εποχή που ο οτε προμόταρε την σταθερότητα και σιγουριά στις υπηρεσίες του.

Seitman
29-04-13, 14:11
Eχω ακόμη εφιάλτες, πετάγομαι στον ύπνο μου και φωνάζω "13888"...

Για να σου φύγουν οι εφιάλτες, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/282805-Απάντηση-Forthnet-στην-Μαζική-διαμαρτυρία-510-συνδρομητών). Θα γελάσεις με την ψυχή σου. ;)

balandis
29-04-13, 16:41
απλα βλεπω οτι δεν εχω αποσυνδεσεις καθολου,απλα δεν ξερω γιατι αυτο το thomson ειναι τοσο σταθερο !!!!!οτι εχω βαλει netgear,vigor,netfaster,belkin.το μονο που δεν μου κανει αποσυχρονισμους,-οχι- αποσυνδεη...ειναι το thomson.ολα τα αλλα λεμε σαν να κλλανε καποια στιγμη:hmm:

kwstas mixaletos
30-04-13, 12:04
Για να σου φύγουν οι εφιάλτες, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/282805-Απάντηση-Forthnet-στην-Μαζική-διαμαρτυρία-510-συνδρομητών). Θα γελάσεις με την ψυχή σου. ;)

Χα χα χα, εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το Βόδι!!

- - - Updated - - -

[QUOTE=Hellhamah;5056408]και εγώ έχω μιλήσει με αρκετούς τις τελευταίες μέρες και αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι περισσότεροι δεν "νοιώθουν" τι λες ή κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Οι απαντήσεις τους είναι αντιγραφή απο αυτά που τους έχουν πει να λένε ανάλογα την περίπτωση - καλύτερα να βάζανε αυτόματα μηνύματα να απαντάνε το ίδιο θα ήτανε. Επίσης οι υπάλληλοι οι περισσότερες είναι γυναίκες - σε όλα τα τμήματα και στο τεχνικό. Δεν θέλω να φανώ ρατσιστής αλλά δεν γίνεται να βγάλεις άκρη με γυναίκα για τέτοια θέματα (εδώ δεν βγάζεις άκρη σε ποιο απλά καθημερινά ζητήματα, πόσο μάλλον να σε βοηθήσει και πρόβλημα με το Internet ή κάτι ποιο τεχνικό). Απο τις 10 φορές πχ που πείρα τηλ στο 13888, τις 8 μίλησα με γυναίκα και μου έρχοταν άλλα πράγματα να τις πω, παρά το πρόβλημα που αντιμετώπιζα :p
Τέλος πάντων βλέπω πως πάει η γραμμή και πράτω ανάλογα 14 μέρες είναι έτσι και αλλιώς ο χρόνος της υπαναχώρησης και απο ότι έμαθα, απο τα τηλέφωνα που τους έχω κάνει, μέσα σε αυτόν τον χρόνο αν διακόψεις δεν χρεώνεσαι ούτε καν τα έξοδα της μεταφοράς και της ενεργοποιήσης της γραμμής στον ΟΤΕ, απλά κάνεις νέα άιτηση σε άλλο πάροχο και μεταφέρεσε εκεί χωρίς να πληρώσεις κάτι στον ΟΤΕ.

- - - Updated - - -





Αυτό το θέμα με τις γυναίκες έχει ξανασυζητηθεί, έχεις δίκιο και προφανώς δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για ρατσισμό. Ο μέσος όρος των γυναικών δεν έχει καλή σχέση με το τεχνικό αντικείμενο, όπως επίσης ο μέσος όρος ο δικός μας, δεν έχει καλή σχέση με κάποιο άλλο αντικείμενο (και εννοείται υπάρχουν άπειρες εξαιρέσεις και στις δύο "πλευρές").
Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που είπες, ότι αισθάνεσαι να μιλάς με ρομπότ που σου επαναλαμβάνει μηχανικά "'Μα πόσο σου πάει το κόκκινο μπλουζάκι"" ενώ εσύ ουρλιάζεις ότι φοράς ΜΑΥΡΟ.
Δε φταίνε οι κοπέλες, κάνει μπαμ ότι είναι πολιτική της εταιρείας το να προσπαθούν να σε βγάλουν βλαμμένο, στις πρώτες 7 κλήσεις τουλάχιστον.
Επίσης δε φταίνε οι κοπέλες ή και οποιοσδήποτε άντρας (ισχύει σαφώς για όλους τους παρόχους) αν τους προσλάβανε ενώ δε διαθέτουν τεχνογνωσία.
Προφανώς οι μισθοί τους είναι ψίχουλα και μία κοπέλα που γνωρίζω στο τηλεφωνικό κέντρο άλλου παρόχου (αρα κάλλιστα συμβαίνει και στο ΟΤΕ) έχει σχέση με το αντικείμενο, όσο εγώ με μια επίδειξη μόδας. Τη βάλανε στη δουλειά μετά από τρεις ή τέσσερις μόνο μέρες εκπαίδευση, γύρευε τώρα.....

FuS
30-04-13, 19:59
Επειδή αναφέρθηκε, στο συγκεκριμένο cc τα άτομα δεν έχουν τεχνογνωσία απαραίτητα (γίνεται μια εκπαίδευση στην αρχή) και το βασικότερο υπάρχει εντολή να λένε copy-paste μόνο ότι τους επιτρέπεται βάσει του σεναρίου.
Ακόμη και αν θέλει να σας βοηθήσει πολλές φορές είναι δύσκολο ιδίως όταν υπάρχουν 100+ άτομα στην αναμονή και ιδιώς όταν δεν προβλέπεται από την πολιτική της υπηρεσίας το "κάτι παραπάνω". Να θυμάστε πως όποιος βοηθάει -πέρα από ό,τι προβλέπεται- το κάνει χωρίς να επιτρέπεται και με δική του ευθύνη..
Οι περισσότεροι υπάλληλοι είναι oteplus και πληρώνονται κοντά στα 400 ευρώ.

Έχετε δίκιο σε ό,τι λέτε.
Απλά ο υπάλληλος είναι το "όπλο". Το χέρι που τραβάει την "σκανδάλη" όμως είναι η εταιρία.

(αρκετές κοπέλλες -και όχι μόνο- που εργάζονται μέσα είναι επαρκώς (ή και αρκετά) σχετικές με το αντικείμενο απλά δεν υπάρχει ευελιξία και ελευθερία κινήσεων)

AssVas
30-04-13, 20:05
"Προφανώς ο ΟΤΕ θεωρεί ότι σε κάποιες περιοχές (πχ χωριά που μένουν κυρίως παππούδες και γιαγιάδες ή σε εξοχικά που τα επισκέπτονται 2-3 φορές τον χρόνο), δεν αξίζει να ρίξει λεφτά για να αναθμίσει σε μεγαλύτερες ταχύτητες."
goku αυτή είναι η διαφορά του Δημόσιου με τον Ιδιωτικό τομέα.

Πλέον αν δε κάνω λάθος , έχει και προφίλ με 6M o OTE .

Mixaletos, οι εμπορικοί διοικούν και έχουν αντίθετη άποψη. Ζητάνε 0 αναμονή στα Call center = minimal quality . Το 90% λιανικής των πελατών ανεξαρτήτως παρόχου είναι Facebook-youtube-blogs και News portals .
Αν από αυτούς φύγει το 3% αλλά σε πωλήσεις έχουν 10%, παρουσιάζουν κέρδος και ευημερία.

Balandis Thomson και Sagem = εκεί που τα rest τα φτύνουν, mark my words.

Υ.Γ Υπάρχει Ελληνική εταιρία κατασκευαστής που δίνει σε ISP του εξωτερικού μπόμπα Router με ότι Specs γουστάρουν (IPV6, Gigabit Ports, N Wifi, Intergrated services ακόμα και μπαταρία για διακοπή ρεύματος) και οι εδώ πάροχοι έχουν τις κινεζιές διότι το κόστος / μονάδα είναι 0.5 euro λιγότερο , που όμως σε μαζικές αγορές = με κάτι Millions.

Hellhamah
13-05-13, 14:37
123744123745

Τελικά μου το κατεβάσανε το SNR και μου ανέβηκε η ταχύτητα. Αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται να το βάλουν και σε FastPath με SNR 6. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να επιμείνω περισσότερο μπας και μου το γυρίσουν και σε FastPath ??

mellodos
14-05-13, 00:46
Άρχισε να ενδίδει σε πιέσεις για χαμηλά snr ο ΟΤΕ?

Έλα να ανοίγουν σιγά σιγά οι ασκοί του Αιόλου... :whistle:

apto
16-05-13, 16:27
ανέβηκε η ταχύτητα σε σχέση με forthnet δηλαδή και τα ping καλύτερα να φανταστώ;

Hellhamah
16-05-13, 20:40
ανέβηκε η ταχύτητα σε σχέση με forthnet δηλαδή και τα ping καλύτερα να φανταστώ;

Μόνο η ταχύτητα ανέβηκε, το ping χειροτέρεψε γιατί δεν μπορεί να με βάλει ο ΟΤΕ σε fastpath με 6 SNR, είναι αδύνατον μου λέει, ούτε καν θα συγχρονίζει η γραμμή μου λέει αν το δοκιμάσει. Έτσι Tο ξαναγυρίσαμε σε 9 SNR και fastpath μιας και έχω καλύτερα pings έτσι. Η Forthnet μου είπε παίζει σε διαφορετικό φάσμα γιαυτό μπορούσα να έχω internet με snr 6 και fastpath, έτσι μου λέει έχεις και περισσότερα errors όμως. Τεσπα, η διαφορά που παρατήρησα είναι ότι σε Ελληνικούς servers έχω καλύτερα pings απο Forthnet (λόγο του peering του ΟΤΕ με τους άλλους παρόχους φαντάζομαι) αλλά σε servers του εξωτερικού είναι στα ίδια με Forthnet.

sdikr
16-05-13, 20:48
Μόνο η ταχύτητα ανέβηκε, το ping χειροτέρεψε γιατί δεν μπορεί να με βάλει ο ΟΤΕ σε fastpath με 6 SNR, είναι αδύνατον μου λέει, ούτε καν θα συγχρονίζει η γραμμή μου λέει αν το δοκιμάσει. Έτσι Tο ξαναγυρίσαμε σε 9 SNR και fastpath μιας και έχω καλύτερα pings έτσι. Η Forthnet μου είπε παίζει σε διαφορετικό φάσμα γιαυτό μπορούσα να έχω internet με snr 6 και fastpath, έτσι μου λέει έχεις και περισσότερα errors όμως. Τεσπα, η διαφορά που παρατήρησα είναι ότι σε Ελληνικούς servers έχω καλύτερα pings απο Forthnet (λόγο του peering του ΟΤΕ με τους άλλους παρόχους φαντάζομαι) αλλά σε servers του εξωτερικού είναι στα ίδια με Forthnet.

Οπότε είσαι τα ίδια και καλύτερα ;)

apto
17-05-13, 11:33
η ταχύτητα με το 9αρι δεν έχει μεγάλη διαφορά, ε;

Hellhamah
17-05-13, 23:39
η ταχύτητα με το 9αρι δεν έχει μεγάλη διαφορά, ε;


3 Mbps στην δικιά μου γραμμή.

mikroman
20-05-13, 16:47
δηλαδή έχεις την ίδια κατάσταση σύνδεσης, απλά πιο ακριβή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.