PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet TG788vn Firmware



Σελίδες : [1] 2 3

Sovjohn
26-04-13, 20:31
Καλησπέρα,

Επειδή έχω, μμμ, πως να το πω ευγενικά, κλειδώσει απ' έξω από το router μου τη Forthnet, και έχω το firmware 8.C.M.0, σε περίπτωση που τώρα ή στο μέλλον κάποιος παρατηρήσει ότι η forthnet έκανε firmware upgrade, ας το πει κάπου (εδώ? :whistle:) για να το δούμε.

Αρνούμαι να χρησιμοποιώ κάτι ΤΟΣΟ κλειδωμένο όσο αυτό που κάνουν, αλλά από την άλλη επειδή τα αθάνατα Technicolor / Thomson έχουν την τελευταία...δεκαετία θέματα που άπτονται των reboot χωρίς λόγο (Kernel warm restart και πάει λέγοντας), ε, αν βάλουν κανένα άλλο firmware, να το ξέρουμε! :cool:

GSF
27-04-13, 01:11
εννοείς 788vn...? και εγώ ήθελα να ανοίξω το ίδιο τοπικ... αν και προς το παρον ολα μελι γαλα...

cmaniac
27-04-13, 21:12
Κλασσικά, τα branded έχουν άλλη Version από τα Generic.

Με λίγα λόγια, latest: IPv4 R8.4.5 Maintenance 3 (9/2012) και IPv6 R10.2.3 (11/2012).

Sovjohn
28-04-13, 14:47
Βασικά φαντάζομαι ότι θα έχουν στα σχέδια τους τουλάχιστον μία αναβάθμιση firmware, σε έκδοση που να επιτρέπει και IPv6 συνδεσιμότητα. Αν ήμουν στη θέση τους, δηλαδή, αυτό θα "τέσταρα" εγώ. Από την άλλη, μπορεί κάλλιστα να τους πάρει...κανά χρόνο να τελειώσουν αυτή την υπόθεση.

Δεν έχω παράπονο με το router ξεκλείδωτο, απλά το θέμα των kernel warm restart / reboot που παθαίνει ώρες ώρες είναι χρόνιο πρόβλημα των thomson / technicolor και συνήθως "λύνεται" μετά από αναβάθμιση σε συγκεκριμένα firmware ανά μοντέλο.

Το εν λόγω πρόβλημα παραδοσιακά είναι εντονότερο όταν γίνεται χρήση του wi-fi, και το setup μου είναι μόνο με wi-fi πια, οπότε θα με ενδιαφέρει στο μέλλον η αλλαγή firmware.

Τέλος πάντων, βλέπουμε.

cyberten
14-06-13, 09:07
Εγώ έχω το ρούτερ & το Wi-Fi ανοιχτό όλο το 24ωρο το τελευταίο 4μηνο και με το τελευταίο επίσημο από 4νετ firmware χωρίς κανένα πρόβλημα. Μήπως φταίει κάτι άλλο για το πρόβλημά σας;

GSF
10-07-13, 15:22
είδα οτι στο TG589vn η Forthnet έχει firmware 10... μπορεί κάποιος με κλειδωμένο TG788vn (αν υπάρχει) .. να μας πεί μήπως έγινε upgrade και στο δικό του σε firmware 10...??

oktavian
17-07-13, 11:51
Σήμερα forthnet έκανε firmware upgrade

Product Name: TG788vn

Software Release: 10.2.5.5

Software Variant: AR

Boot Loader Version: 1.1.1

Product Code: 36901340

Board Name: VDNT-K

Sovjohn
17-07-13, 12:16
Το πήρατε κι άλλοι? Για να κάνει upgrade έσβησε τις ρυθμίσεις σας?

Βλέπω ότι είναι 10.Χ, μήπως είναι IPv6 version?

oktavian
17-07-13, 12:29
upgrade δεν έσβησε τις ρυθμίσεις .
είναι IPv6 version

perfecto
17-07-13, 13:48
Εγώ που έχω το TG589vn v3 με 10.4.B.B που είναι ipv6 όταν δημιουργώ Administrator user με τον γνωστό τρόπο παίρνει Ipv6 αλλά πλέον δεν παίρνει Dns ipv6….
Αν το κάνω reset τότε παίρνει και ipv6 και Dns ipv6

GSF
17-07-13, 14:42
Σήμερα forthnet έκανε firmware upgrade

Product Name: TG788vn

Software Release: 10.2.5.5

Software Variant: AR

Boot Loader Version: 1.1.1

Product Code: 36901340

Board Name: VDNT-K

ευχαριστούμε, respect! :) εχω την απορία αν θα λειτουργεί σωστά πλέον το content sharing :)

uncharted
17-07-13, 14:48
Πως θα κανουμε update οσοι ξεκλειδωσαμε το router?

GSF
17-07-13, 14:57
Πως θα κανουμε update οσοι ξεκλειδωσαμε το router?

εγω θα δοκιμάσω ένα ρεσετ γιατι........... ->
Last Upgrade Trigger : cwmp
Last Upgrade Time : 2013-07-17T13:56:55Z
Last Upgrade Error : Information from ACS not valid

uncharted
17-07-13, 15:00
ΟΚ, τοτε θα περιμενω να κανει αλλος το πειραματοζωο. :p

Αν παντως δεν ξεκλειδωνει με το νεο firmware, θα μεινω ως εχει...

Sovjohn
17-07-13, 15:20
Ναι, θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο να δούμε εάν μπορεί να γίνει αναβάθμιση και φυσικά εάν μπορούμε να διατηρήσουμε access στο CPE.

Θέλω να κάνω αναβάθμιση γιατί προβλήματα του τύπου τυχαία reboot παραδοσιακά φτιάχνουν / μειώνονται έστω με νεότερο firmware σε Thomson / Technicolor. Αλλά αν είναι να το αναβαθμίσω και να μου μείνει τούβλο όπως ήταν όταν το πήρα, να μου λείπει, μη σώσει και αναβαθμιστεί ποτέ!

GSF
17-07-13, 15:54
oktavian θέλουμε το user.ini σου... :p (Κάτι μου λέει οτι το upgrade το κανουν manual απτον server)...

ακυρο, το upgrade έγινε και σε μένα... :) μπαίνω κανονικά με Administrator pass.

αυτό που έκανα ήταν να κάνω reset το ρουτερ και να ξαναπεράσω το wizard... πριν το περάσω όμως άλλαξα το αρχείο template και το έκανα save σε ένα δικό μου.
έσβησα απτο template το

[ cwmp.ini ]
config state=disabled
server config url="" username="" password=\"\"

και το άφησα σκέτο
[ cwmp.ini ]

ώστε να μην σβήσει τα στοιχεία της forthnet. επίσης άλλαξα το cwmp config state σε enabled απο disabled. τότε διάλεξα αυτο το template (myfile.tpl) μέσα απτον wizard.
αυτό που γινεται ουσιαστικά είναι οτι κάποια στιγμή ο ACS Server της Forthnet θα επικοινωνήσει με το CPE (Router) και θα του μετατρέψει το στοιχείο upgrade image.
τότε θα ξεκινήσει το upgrade. οι ρυθμίσεις δεν αλλάζουν οπότε εξακολουθούμε να εχουμε admin pass. απλα μην περιμένετε να γίνει αμέσως εμένα έγινε μετα απο 20 λεπτά καθώς δεν ειναι κάτι που μπορούμε να το αναγκάσουμε, ξεκινάει απτον ACS




παρατήρησα οτι στο wireless έχει επιλογή να δημιουργεί QR Code με τον κωδικό, πολύ ενδιαφέρον για μαγαζιά, εκτυπώνεις το QR Code και οποιος θελει να μπει απλα το scannarei. το δοκίμασα απτο κινητό μου και δουλεύει.
επίσης εχει access scheduler, μπορεις π.χ να βάλεις κάποιες συσκευές να μπαίνουν μονο το βράδυ η το πρωί, και αυτό επίσης πολυ ενδιαφέρον για ώρες αιχμής

garibaldi
25-07-13, 02:33
Τι γίνεται? Σταμάτησαν οι αναβαθμίσεις? Δέκα ημέρες πέρασαν....

GSF
25-07-13, 09:02
Τι γίνεται? Σταμάτησαν οι αναβαθμίσεις? Δέκα ημέρες πέρασαν....

μήπως εχεις χρησιμοποιήσει το wizard και το χεις "κλειδώσει" ?

spirosb
25-07-13, 11:42
Ουτε σε εμενα γίνεται, παρότι κάνει connection μέσω CWMP.
Μπορεί κάποιος (GSF? :) )που του πέτυχε η αναβάθμιση να μου στείλει το default user.ini ή εστω να μου πει ποια url χρησιμοποιούνται μεσα σε αυτό?

garibaldi
25-07-13, 14:29
μήπως εχεις χρησιμοποιήσει το wizard και το χεις "κλειδώσει" ?

τίποτε απολύτως δεν έχω πειράξει, εκτός από τις απλές βασικές ρυθίσεις εννοείται.
Κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν (έλλειψη προσωπικού λόγω αδειών, χαχα....)

GSF
25-07-13, 15:16
αν το χετε πειραξει με το wizard θα ειναι κλειστό το cwmp και οι ρυθμίσεις θα λείπουν... οπότε δύο τρόποι υπάρχουν.. είτε να κάνετε ρεσετ για να πάρει τις παλιές ρυθμίσεις ... είτε να κάνετε τα βήματα που έγραψα παραπάνω. (ρεσετ και ξανα wizard με πειραγμένο template).. επίσης μπορώ να ανεβάσω κάπου το firmware αν θέλετε να το περάσετε μόνοι σας..

- - - Updated - - -


τίποτε απολύτως δεν έχω πειράξει, εκτός από τις απλές βασικές ρυθίσεις εννοείται.
Κάποιο σοβαρό λόγο θα έχουν (έλλειψη προσωπικού λόγω αδειών, χαχα....)

καντου ένα ρεσετ (κρατημένο το ρεσετ για πολλή ώρα μέχρι να κλείσει)... μπορεί να πάρει τις σωστές ρυθμίσεις μετά. (κάθε μια ώρα περίπου κάνει periodic cwmp check οπότε κάποια στιγμή θα το κάνει το upgrade)

Sovjohn
25-07-13, 15:28
Έχεις το firmware για να το περάσουμε μόνοι μας? :p

Είσαι σίγουρος? Θυμάμαι ότι τα Thomson / Technicolor είχαν άλλη έκδοση firmware για remote upgrade από CWMP και άλλη για τοπικό...

GSF
25-07-13, 15:48
Έχεις το firmware για να το περάσουμε μόνοι μας? :p

Είσαι σίγουρος? Θυμάμαι ότι τα Thomson / Technicolor είχαν άλλη έκδοση firmware για remote upgrade από CWMP και άλλη για τοπικό...

και έτσι να είναι, κάπως γίνεται unlock... θα το βρούμε :p το firmware εδω --> https://www.dropbox.com/s/6sn3tgzx1j3tp9h/vdnt-k_TG788vn_R10255_AR_CB6N1A.rbi

και το upgrade wizard νομίζω είναι εδώ... http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/Wizards/Upgrade/

αλλιώς μπορείτε να το περάσετε και μέσω ACS Server (Auto Configuration Server) --> http://sourceforge.net/projects/openacs/


follow install procedure: openacs.wiki.sourceforge.net
or pierky.wordpress.com/tag/openacs/ (but don't create tables by hand)
run acs, configure cwmp in your modem like that (change url and inform period 60)

cwmp server config url http://192.168.1.1:8080/openacs/acs
cwmp config periodicInform enabled
cwmp config connectionRequest enabled
cwmp config connectionReqAuth none
cwmp config periodicInfInt 60
cwmp config mode full
cwmp config state enabled
saveall

wait till modem contacts acs and device model and cpe entries are created in database. then add hrough web ui firmware image and on next contact cpe will update.
with thomson it is important to have .rbi image file as it won't accept .bli for tr-069 update

garibaldi
25-07-13, 16:24
καντου ένα ρεσετ (κρατημένο το ρεσετ για πολλή ώρα μέχρι να κλείσει)... μπορεί να πάρει τις σωστές ρυθμίσεις μετά. (κάθε μια ώρα περίπου κάνει periodic cwmp check οπότε κάποια στιγμή θα το κάνει το upgrade)

ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω.
πρέπει να αντιγράψω τα settings μου στο Game & Application Sharing, ή θα τα κρατήσει με το reset?
είχα χάσει ώρες για να τα φτιάξω σωστά.

GSF
25-07-13, 16:27
ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω.
πρέπει να αντιγράψω τα settings μου στο Game & Application Sharing, ή θα τα κρατήσει με το reset?
είχα χάσει ώρες για να τα φτιάξω σωστά.

οχι δεν θα τα κρατήσει.. κάνε ενα backup το user.ini πριν το κάνεις.. και μετα τα κάνεις copy paste

garibaldi
26-07-13, 19:59
οχι δεν θα τα κρατήσει.. κάνε ενα backup το user.ini πριν το κάνεις.. και μετα τα κάνεις copy paste

όλα έγιναν όπως είπες GSF, να είσαι καλά.
Καμία σχέση το νέο firmware με το παλιό, δεν ξέρω από ταχύτητα, αλλά λύθηκαν πολλά από τα θέματα μου.
Και τώρα αρχίζει η "περιπλάνηση" στον κόσμο της ipv6....

Sovjohn
27-07-13, 00:50
όλα έγιναν όπως είπες GSF, να είσαι καλά.
Καμία σχέση το νέο firmware με το παλιό, δεν ξέρω από ταχύτητα, αλλά λύθηκαν πολλά από τα θέματα μου.
Και τώρα αρχίζει η "περιπλάνηση" στον κόσμο της ipv6....

Να σε ρωτήσω, το έβαλες τοπικά (από upgrade wizard) ή έκανες το κόλπο με τον τοπικό ACS server?

garibaldi
27-07-13, 11:36
Να σε ρωτήσω, το έβαλες τοπικά (από upgrade wizard) ή έκανες το κόλπο με τον τοπικό ACS server?

η αναβάθμιση έγινε αυτόματα (άναψε το μωβ λαμπάκι upgrade) αφού πρώτα έκανα reset (βλ. οδηγίες παραπάνω).
Αρχισε αμέσως μετά το reset και διήρκεσε κάποια λεπτά.

GSF
27-07-13, 12:28
όλα έγιναν όπως είπες GSF, να είσαι καλά.
Καμία σχέση το νέο firmware με το παλιό, δεν ξέρω από ταχύτητα, αλλά λύθηκαν πολλά από τα θέματα μου.
Και τώρα αρχίζει η "περιπλάνηση" στον κόσμο της ipv6....

έχεις κανονικά ipv6? εμένα δεν μου έδινε dns... αλλα μπορεί να φταίει οτι είχα πειράξει μερικά πραγματάκια απο πριν. τώρα δεν ειμαι Ελλάδα (μέχρι τον Νοέμβριο) και δεν εχω πρόσβαση στο ρουτερ μου για να δοκιμάσω πράγματα αλλα κουβέντα να γίνεται.. :p

garibaldi
27-07-13, 14:06
έχεις κανονικά ipv6? εμένα δεν μου έδινε dns... αλλα μπορεί να φταίει οτι είχα πειράξει μερικά πραγματάκια απο πριν. τώρα δεν ειμαι Ελλάδα (μέχρι τον Νοέμβριο) και δεν εχω πρόσβαση στο ρουτερ μου για να δοκιμάσω πράγματα αλλα κουβέντα να γίνεται.. :p

Δεν μου δίνει dns. Τους έστειλα email, ίσως χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις.
Από την Forthnet, στο router, δεν ξέρω ακόμα, θα σας ενημερώσω.
Τον Ιανουάριο μου είχαν απαντήσει σχετικά :
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το IPv6 functionality του Technicolor 788vn είναι ακόμα υπό δοκιμή.
Εφόσον οι δοκιμές ολοκληρωθούν επιτυχώς, θα αναρτηθούν οι απαραίτητες οδηγίες στο ipv6.forthnet.gr (CPEs/PPPoE Clients).

GSF
27-07-13, 17:24
καλα και μένα κάτι τέτοιο μου είχαν πεί τότε... αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται. δεν πρόλαβα να το ψάξω και πολύ όσο ήμουν αθήνα.. πάντως μέσα στο ρούτερ όσες φορές και να προσπάθησα να κάνω enable το DHCPv6-C (Client), δεν γινόταν... απλα με αγνοούσε. οπότε μάλλον κάτι λείπει απο τις ρυθμίσεις. η απτο firmware. ένα απο τα δύο σίγουρα :( ο DNS της forthnet δουλεύει κανονικά (εχουν βάλει και καινούριο), οπότε μάλλον το router μας δεν την παλεύει ακόμα...

riddle3
27-07-13, 19:36
Το ίδιο πρόβλημα και σε έναν γνωστό.
Όταν γίνει reset το router και τραβήξει το νέο firmware από τον server της forthnet, αν δεν το πειράξεις καθόλου και το αφήσεις μαμά τότε το ipv6 δουλεύει μια χαρά.
Άπαξ και διαλέξεις "setup my technicolor" από το web interface ή τρέξεις τον wizard τότε είναι σαν να μην υπάρχει καθόλου ο dhcpv6 server του router ενώ το router αυτό καθεαυτό παίρνει ipv6 address.

GSF
27-07-13, 20:13
Το ίδιο πρόβλημα και σε έναν γνωστό.
Όταν γίνει reset το router και τραβήξει το νέο firmware από τον server της forthnet, αν δεν το πειράξεις καθόλου και το αφήσεις μαμά τότε το ipv6 δουλεύει μια χαρά.
Άπαξ και διαλέξεις "setup my technicolor" από το web interface ή τρέξεις τον wizard τότε είναι σαν να μην υπάρχει καθόλου ο dhcpv6 server του router ενώ το router αυτό καθεαυτό παίρνει ipv6 address.

για ποιο ρουτερ μιλάς? στο ρεσετ δεν τραβάει νέο firmware (εκτώς απο την πρώτη φορά), απλα κάνει ρεσετ τις ρυθμίσεις στο default template. αν μιλάς για το TG788vn τότε ο dhcpv6 server νομίζω δουλεύει, ο client δεν δουλεύει σωστά.
αν παίρνει dns τότε ειναι θέμα ρυθμίσεων και πρέπει να το βρούμε (ίσως απο κάποιο template στο web)... αλλα τις δοκιμές θα πρέπει να τις κάνει άλλος γιατι δεν εχω το ρουτερ εδω :p

silencer51
07-08-13, 22:56
Έχει ένας φίλος το συγκεκριμένο ρούτερ και τον είχε πεθάνει στα disconnects, έφτιαξα Admin account, πέρασα και το τελευταίο firmware από Forthnet και όλα φαινόντουσαν - αρχικά τουλάχιστον - να δουλεύουν ρολόι.

Το πρόβλημα είναι πως ορισμένες σελίδες δεν φορτώνουν. Τσεκαρισμένο σε διαφορετικά browsers, σε διαφορετικά πισί συνδεδεμένα στο ρούτερ. Π.χ. το www.station-drivers.com δεν φορτώνει ενώ φυσικά το σαιτ λειτουργεί κανονικότατα - και ανταποκρίνεται σε pings.

Τι μπορεί να συμβαίνει άραγε; Παίζει να είναι πρόβλημα του dns server της Forthnet?

Sovjohn
07-08-13, 23:11
Έχεις το 10.Χ firmware? Και συνεχίζεις να είσαι admin?

silencer51
08-08-13, 00:12
Ναι το 10.x. H πλάκα είναι ότι τελικά γύρισα σπιτι και τα σάιτ αυτά είχαν πρόβλημα κι απ' την δική μου σύνδεση, ενώ όσο ήμουν στο σπίτι του φίλου δούλευαν από το mobile internet του κινητού... Άρα μάλλον κάτι άλλο φταίει, οπότε όλα οκ!

riddle3
08-08-13, 00:21
Έχεις το 10.Χ firmware? Και συνεχίζεις να είσαι admin?

Και όμως γίνεται αν πας στο web interface στο λινκ που είναι στην πρώτη σελίδα και φτιάξεις έναν νέο χρήστη.
Μετά τρέχεις τον wizard και presto admin.
Το μόνο θέμα είναι ότι δεν παίζει το ipv6 έτσι.

GSF
08-08-13, 00:40
Το μόνο θέμα είναι ότι δεν παίζει το ipv6 έτσι.

αν δεν το πειράξεις παίζει το ipv6? με ipv6 DNS κανονικά? αν παίζει τότε μπορούμε να το φτιάξουμε και για όταν έχεις admin account... αν χαλάει μετά το wizard τότε μάλλον κάτι σβήνει το wizard..

riddle3
08-08-13, 09:45
Αν το αφήσεις με τις ρυθμίσεις της forthnet μετά από reset, τότε έχεις ipv4/ipv6 κανονικά, και όλα είναι όπως θα έπρεπε με τον dhcp6 server και το gateway. Ίσως να χρειάζεται να μπει με το χέρι ο ipv6 dns server στο pc, αλλά μάλλον όχι.

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω στο http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 έπρεπε να κάνεις setup my thomson πριν φτιάξεις το νέο χρήστη ώστε να έχεις credentials για τον wizard, και έτσι χάνεται το configuration της forthnet, οπότε και δεν μπορούσα να δω τι ακριβώς κάνουν διαφορετικό στο user.ini .

Όταν το πειράξεις και τρέξεις τον wizard, τότε αναλόγως ποιο profile διαλέξεις στο wizard τότε συμβαίνουν 2 τινά.

1. Admin αλλά μόνο ipv4 και όλα δουλεύουν όπως στο 8.X firmware.

2. Αdmin, ipv4 και ipv6 στο router αλλά δεν δουλεύει ο dhcp6c server και το router δεν "νιώθει" ότι είναι gateway. Ακόμα και με στατικές local ip στο pc και με το χέρι οι dns server και στα 2 πρωτόκολλα τα pc δεν "βλέπουν" net. To παράδοξο είναι ότι το router έχει connectivity και απέξω κάποιος μπορεί να συνδεθεί στο router με το rescue mode με το tech user.

Ίσως χρειαζόμαστε μια νεότερη έκδοση wizard ή διαφορετικό profile, αλλά με ότι και να δοκίμασα δεν κατάφερα ποτέ να το φέρω στις ρυθμίσεις της forthnet.

Δυστυχώς δεν είναι δικό μου το router, οπότε όλες οι προσπάθειες γίνονται με teamviewer/τηλέφωνα, οπότε και το παρατήσαμε εκεί.

Τώρα αν έχει κανείς άλλος την όρεξη να πειραματιστεί περαιτέρω, οποιαδήποτε παραπάνω γνώση καλοδεχούμενη.

garibaldi
08-08-13, 11:17
Αν το αφήσεις με τις ρυθμίσεις της forthnet μετά από reset, τότε έχεις ipv4/ipv6 κανονικά, και όλα είναι όπως θα έπρεπε με τον dhcp6 server και το gateway. Ίσως να χρειάζεται να μπει με το χέρι ο ipv6 dns server στο pc, αλλά μάλλον όχι.

Νομίζω ότι ΔΕΝ έχεις ipv6 κανονικά. Δεν έχεις DNS, ούτε κι αν το βάλεις με το χέρι στο pc.
Φοβάμαι ότι ο GSF έχει δίκαιο που γράφει "οπότε μάλλον το router μας δεν την παλεύει ακόμα..."

GSF
08-08-13, 11:52
Νομίζω ότι ΔΕΝ έχεις ipv6 κανονικά. Δεν έχεις DNS, ούτε κι αν το βάλεις με το χέρι στο pc.

έτσι είναι, όλο το θέμα ειναι στο dns, βασικά στο dhcpv6 client.

εγω δυστυχώς θα γυρίσω Ελλάδα μετά τον οκτωβριο οπότε δεν μπορώ να κάνω δοκιμές προς το παρόν... το θέμα ειναι οτι μπορεί να μην υπάρχουν οι σωστές ρυθμίσεις μέσα ουτε απτην forthnet ούτε απτο wizard ακόμα, αλλα έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν πολλά user.ini στο internet και απο άλλα ρουτερ με παρόμοιο firmware και θα μπορούσαμε να πάρουμε απο εκεί παραδείγματα. ας πούμε νομίζω υπάρχει απο το TG589vn στο οποίο έχει αρκετές ρυθμίσεις μέσα για ipv6.

π.χ με ένα γρήγορο search βλέπω επιλογές όπως:

[ dhccv6.ini ]
ifadd intf=Internet
ifconfig intf=Internet listenra=enabled raflagslifetime=1800 stateless=disabled rapidcommit=disabled leasetime=7200 irt=86400 iana=0 iapd=1 duidtype=duid-llt leasehist=enabled dnsmetric=10 qoslabel=Management
oro add intf=Internet option=domain-name-servers required=disabled
oro add intf=Internet option=ia-prefix-delegation required=disabled
txoptions add intf=Internet option=client-identifier value=00:01:00:01:11:e5:8b:c8:58:98:35:62:03:50
ifattach intf=Internet
debug traceconfig state=disabled

στο δικό μας τι έχει?

riddle3
08-08-13, 13:27
Νομίζω ότι ΔΕΝ έχεις ipv6 κανονικά. Δεν έχεις DNS, ούτε κι αν το βάλεις με το χέρι στο pc.
Φοβάμαι ότι ο GSF έχει δίκαιο που γράφει "οπότε μάλλον το router μας δεν την παλεύει ακόμα..."

Και όμως και ping-αρα κανονικά σε v6 και με το ipv6 foo chrome extension τα site πήγαιναν στη v6 version τους.
Μόλις βρω τον κάτοχο θα ανεβάσω τα απαραίτητα screenshots.


Edit: As promised τα screenshots, με μαμά ρυθμίσεις forthnet.

127358127359127360127361127362

garibaldi
08-08-13, 23:38
Άψογος ο "κάτοχος" !!
Λοιπόν από τις δικές μου μαμίσιες ρυθμίσεις της Forthnet λείπει η τρίτη connection (internet2 VDSL).
Προφανώς εκεί έγκειται το πρόβλημα μου.
Ο κάτοχος έχει γίνει tester της ipv6 της Forthnet ?
Δηλαδή μήπως του φτιάξανε special ρυθμίσεις ή έκανε κάτι που αγνοώ?

GSF
09-08-13, 00:13
δεν έκανε κάτι, προφανώς ειναι με τις default ρυθμίσεις. αυτές χάνονται όταν φτιαχτεί το Admin account.. και άντε βρες τες μετά :p

garibaldi
09-08-13, 00:43
δεν έκανε κάτι, προφανώς ειναι με τις default ρυθμίσεις. αυτές χάνονται όταν φτιαχτεί το Admin account.. και άντε βρες τες μετά :p
Μα και εγώ είμαι με τις default ρυθμίσεις, αλλά δεν έχω 2 vdsl connections, χωρίς να πειράξω οτιδήποτε μετά το reset που μου είπες να κάνω για να αναβαθμιστώ !!
127367

GSF
09-08-13, 01:01
δηλαδή δεν πέρασες το wizard? δοκίμασε ακόμα ένα ρεσετ μήπως και αλλάξει κάτι... εγώ το πέρασα κατευθείαν το wizard οπότε δεν έχω ιδέα τι μπορεί γινόταν πρίν το περάσω και αν είχε internet2_vdsl. εν το μεταξύ θα κοιτάξω μήπως μπορούμε κάπως να κοιτάξουμε μέσα στο firmware αφου έχουμε το αρχείο, ίσως να εχει default templates. απλα ξαναλέω ρουτερ δεν έχω να κάνω την παραμικρή δοκιμή.. :mad:

garibaldi
09-08-13, 01:41
Dεν έχω περάσει το wizard, αλλά κι εγώ δεν θα έχω πρόσβαση στο ρούτερ για λίγες μέρες ώστε να ξανακάνω reset.

GSF
10-08-13, 21:16
ποιος καλός εθελοντής θα κάνει δοκιμές? :p

εδώ το κομάτι του dhcp client (υ.γ ήταν 2 λεπτά δουλειά να βρώ τις ρυθμίσεις αλλα με το γ***μενο virtualbox μου πήρε όλη μέρα :()

[dhccv6.ini]
ifadd intf=Internet_ADSL
ifconfig intf=Internet_ADSL listenra=disabled stateless=disabled rapidcommit=disabled leasetime=7200 irt=86400 iana=0 iapd=1 duidtype=duid-llt leasehist=enabled dnsmetric=5 qoslabel=Management
oro add intf=Internet_ADSL option=domain-name-servers required=disabled
oro add intf=Internet_ADSL option=ia-prefix-delegation required=disabled
ifattach intf=Internet_ADSL
ifadd intf=Internet_VDSL
ifconfig intf=Internet_VDSL listenra=disabled stateless=disabled rapidcommit=disabled leasetime=7200 irt=86400 iana=0 iapd=1 duidtype=duid-llt leasehist=enabled dnsmetric=5 qoslabel=Management
oro add intf=Internet_VDSL option=domain-name-servers required=disabled
oro add intf=Internet_VDSL option=ia-prefix-delegation required=disabled
ifattach intf=Internet_VDSL
ifadd intf=Internet2_VDSL
ifconfig intf=Internet2_VDSL listenra=disabled stateless=disabled rapidcommit=disabled leasetime=7200 irt=86400 iana=0 iapd=1 duidtype=duid-llt leasehist=enabled dnsmetric=5 qoslabel=Management
oro add intf=Internet2_VDSL option=domain-name-servers required=disabled
oro add intf=Internet2_VDSL option=ia-prefix-delegation required=disabled
ifattach intf=Internet2_VDSL
debug traceconfig state=disabled


edit: παίζει να χρειάζεται και αυτά στο [eth.ini]


[eth.ini]
ifadd intf=ETHinternet
ifadd intf=ETHvoice
ifadd intf=ETHinternet_vdsl
ifadd intf=ETHvoice_vdsl
ifadd intf=ETHinternet2_vdsl
ifconfig intf=ETHinternet dest=ATMinternet vlan=default
ifattach intf=ETHinternet
ifconfig intf=ETHvoice dest=ATMvoice vlan=default
ifattach intf=ETHvoice
ifconfig intf=ETHinternet_vdsl dest=bridge vlan=Data
ifattach intf=ETHinternet_vdsl
ifconfig intf=ETHvoice_vdsl dest=bridge vlan=Voice
ifattach intf=ETHvoice_vdsl
ifconfig intf=ETHinternet2_vdsl dest=bridge vlan=Data2
ifattach intf=ETHinternet2_vdsl
ifconfig intf=ETHinternet wan=enabled priotag=disabled
ifconfig intf=ETHvoice wan=enabled priotag=disabled
ifconfig intf=ETHinternet_vdsl wan=enabled priotag=disabled
ifconfig intf=ETHvoice_vdsl wan=enabled priotag=disabled
ifconfig intf=ETHinternet2_vdsl wan=enabled priotag=disabled


ίσως και αυτά στο [ip.ini]


[ip.ini]
ifadd intf=LocalNetwork dest=bridge
ifadd intf=Voice dest=ETHvoice
ifadd intf=Voice_vdsl dest=ETHvoice_vdsl
ifconfig intf=Internet_ADSL mtu=1452
ifconfig intf=Internet_VDSL mtu=1452
ifconfig intf=Internet2_VDSL mtu=1452
ifconfig intf=Internet_ADSL acceptra=enabled autoconf=enabled
ifconfig intf=Internet_VDSL acceptra=enabled autoconf=enabled
ifconfig intf=Internet2_VDSL acceptra=enabled autoconf=enabled
ifconfig intf=loop mtu=65535 group=local primary=enabled symmetric=enabled
ifconfig intf=LocalNetwork mtu=1500 group=lan linksensing=disabled rpfilter=disabled
ifconfig intf=Voice mtu=1500 group=wan linksensing=enabled
ifconfig intf=Voice_vdsl mtu=1500 group=wan linksensing=enabled
ifconfig intf=LocalNetwork ipv6=enabled
ifattach intf=LocalNetwork
ifattach intf=Voice
ifattach intf=Voice_vdsl
config forwarding=enabled redirects=enabled netbroadcasts=disabled randomdatagramids=disabled ttl=64 fraglimit=64 defragmode=enabled addrcheck=dynamic mssclamping=enabled
config checkoptions=enabled
config natloopback=enabled
config arpclass=12
config arpcachetimeout=900
ipadd intf=LocalNetwork addr=10.0.0.138/24 addroute=enabled
ipadd intf=LocalNetwork addr=192.168.1.1/24 addroute=enabled
ipadd intf=LocalNetwork addr=192.168.1.254/24 addroute=enabled
ipconfig addr=192.168.1.1 preferred=enabled primary=enabled
rtadd dst=255.255.255.255/32 gateway=127.0.0.1


και αυτά στο [nat.ini]


[nat.ini]
ifconfig intf=Internet_ADSL translation=enabled
ifconfig intf=Internet_VDSL translation=enabled
ifconfig intf=Internet2_VDSL translation=enabled
ifconfig intf=LocalNetwork translation=transparent
ifconfig intf=Voice translation=enabled
ifconfig intf=Voice_vdsl translation=enabled
config randomports=enabled


και αυτά στο [ppp.ini] (αλλάξτε τον κωδικό με τον δικό σας)


[ppp.ini]
ifadd intf=Internet_ADSL
ifconfig intf=Internet_ADSL dest=ETHinternet class=12 accomp=enabled echo=20 mru=1492 doddelay=120 dnsmetric=0
ifconfig intf=Internet_ADSL ipv6=enabled
ifconfig intf=Internet_ADSL user=acs-default@forthnet.gr password=acsdefault status=enabled
rtadd intf=Internet_ADSL dst=0.0.0.0/0 src=0.0.0.0/0 metric=10
ifadd intf=Internet_VDSL
ifconfig intf=Internet_VDSL dest=ETHinternet_vdsl class=12 accomp=enabled echo=20 mru=1500 doddelay=120 dnsmetric=0
ifconfig intf=Internet_VDSL ipv6=enabled
ifconfig intf=Internet_VDSL user=acs-default@forthnet.gr password=acsdefault status=enabled
rtadd intf=Internet_VDSL dst=0.0.0.0/0 src=0.0.0.0/0 metric=1
ifadd intf=Internet2_VDSL
ifconfig intf=Internet2_VDSL dest=ETHinternet2_vdsl class=12 accomp=enabled echo=20 mru=1500 doddelay=120 dnsmetric=0
ifconfig intf=Internet2_VDSL ipv6=enabled
ifconfig intf=Internet2_VDSL user=acs-default@forthnet.gr password=acsdefault status=enabled
rtadd intf=Internet2_VDSL dst=0.0.0.0/0 src=0.0.0.0/0 metric=1


και αυτα στο [rt6advd.ini]


[rt6advd.ini]
ifadd intf=LocalNetwork
ifconfig intf=LocalNetwork maxinterval=200 mininterval=120 mflag=no oflag=yes reachabletime=0 curhoplimit=64 deflifetime=1800
ifconfig intf=LocalNetwork linkmtu=1492
pdadd intf=LocalNetwork subnet-id=::/64 interface-id=slaac origin=Internet_ADSL types=dhcp+ula
pdadd intf=LocalNetwork subnet-id=::/64 interface-id=slaac origin=Internet_VDSL types=dhcp+ula
pdadd intf=LocalNetwork subnet-id=::/64 interface-id=slaac origin=Internet2_VDSL types=dhcp+ula
ifattach intf=LocalNetwork


επίσης βρήκα και αυτά μέσα (όποιος θέλει τα δοκιμάζει, ίσως παίζει και με DMT Tool (http://dmt.mhilfe.de/)) - γαμώτο να μην έχω εδώ το 788vn... σας ζηλεύω :p username: dsath password=f!g*h!X0 role=root

GSF
12-08-13, 11:26
κανείς ρε παιδιά? :cry:

garibaldi
13-08-13, 22:01
κανείς ρε παιδιά? :cry:

Διακοπεύουμε, φίλε GSF.
έχω όμως την απάντηση της Forthnet :
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως από τα μέσα Ιουλίου η πλατφόρμα διαχείρισης CPEs αναβαθμίζει αυτόματα τα Technicolor 788vn σε version η οποία έχει ενεργοποιημένο και pre-configured το IPv6.
Σε περίπτωση που το CPE σας δεν έχει γίνει αυτόματα provision από την πλατφόρμα μας, παρακαλώ να κάνετε ένα reset στα factory defaults ώστε να μπορέσει να εκτελεστεί η αυτόματη διαδικασία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.