PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτυο FTTH στη Ν. Σμυρνη απο τη Forthnet - Αποτιμηση λειτουργιας



Σελίδες : 1 [2] 3

Collective_Soul
29-11-13, 04:38
Καλοριζικη η γραμμη φιλε...πρεπει να εισαι ο πρωτος με FTTH που ποσταρει σε ελληνικο φορουμ...ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ

Skyliner
29-11-13, 12:25
μιά πρώτη γεύση
http://www.speedtest.net/result/3131091781.png (http://www.speedtest.net/my-result/3131091781)
λεπτομέριες αργότερα.

δεν έχω βρεί χρόνο ακόμα να την χαρώ!

Αυτα ειναι! Σχεδον 150 mbps download & 49 mbps upload. Ποια ειναι η μηνιαια χρεωση;

runner3
29-11-13, 19:33
Ευχαριστούμε για τις φωτο :). Με γεια :) .




Βλέπω γράφει πανω CIG . Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις? :hmm:




Αυτό πρέπει να'ναι είτε το SPA 112 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613962) είτε το SPA 122 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613948). Εχω το 122 και ειναι άψογο μηχανάκι.

Έχεις δίκιο!Απλά είχα διαβάσει την απόδειξη η οποία αναφερόταν στο phone adaptor!

Το άλλο είναι όντως μάρκας CIG!

Βρήκα και πληροφορίες για την εταιρεία όπως και το site της:
http://www.ci-g.com/en
http://www.broadbandworldforum.com/exhibitor/cig/

D4nt3
09-12-13, 00:34
Καλησπέρα,

Με το καλό φιλε μεγειά! Ευχαριστούμε για τις φωτο και τις πληροφορίες που μας δίνεις.

Ήθελα να ρωτήσω αν σου είχαν στείλει πρώτα email για να σε ενημερώσουν για διαθεσιμότητα πριν συμφωνήσετε και έρθουν για εγκατάσταση.

Ρωτάω γιατί είχα συμπληρώσει μια φόρμα ενδιαφέροντος στο site τους όταν είχα πρωτοδιαβάσει για το FTTH της forthnet στην Ν.Σμυρνη παρόλο που είχα δει ότι δεν ήμουν στην περιοχή που έδειχνε ο χάρτης (μένω στην Πλαστήρα κοντά στο ύψος της Εφέσου).

Στις 6 Δεκεμβρίου έλαβα ένα email που λέει: Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι η υπηρεσία Forthnet 2play FTTH Απεριόριστα είναι πλέον διαθέσιμη αποκλειστικά για την περιοχή σας.

Πάτησα αμέσως πάνω στο link και με πέταξε εδώ:

http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=4768

Όπου ακόμα δεν δείχνει τον δρόμο που μένω στον χάρτη όπως επίσης, πάλι η μονη επιλογή που έχεις είναι να συμπληρώσεις φόρμα ενδιαφέροντος.

Απλά θα ήθελα να μάθω αν η διαδικασία και σε εσένα ξεκίνησε με αυτόν τον τρόπο και αν γνωρίζει κανεις αν έχουν κάνει κάποια επέκταση στον χαρτη ή αν απλά συλλέγουν πληροφορίες μέσω τις φόρμας από κατοικους της Ν. Σμυρνης για μελλοντική επέκταση.

runner3
09-12-13, 01:14
Καλησπέρα,

Με το καλό φιλε μεγειά! Ευχαριστούμε για τις φωτο και τις πληροφορίες που μας δίνεις.

Ήθελα να ρωτήσω αν σου είχαν στείλει πρώτα email για να σε ενημερώσουν για διαθεσιμότητα πριν συμφωνήσετε και έρθουν για εγκατάσταση.

Ρωτάω γιατί είχα συμπληρώσει μια φόρμα ενδιαφέροντος στο site τους όταν είχα πρωτοδιαβάσει για το FTTH της forthnet στην Ν.Σμυρνη παρόλο που είχα δει ότι δεν ήμουν στην περιοχή που έδειχνε ο χάρτης (μένω στην Πλαστήρα κοντά στο ύψος της Εφέσου).

Στις 6 Δεκεμβρίου έλαβα ένα email που λέει: Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι η υπηρεσία Forthnet 2play FTTH Απεριόριστα είναι πλέον διαθέσιμη αποκλειστικά για την περιοχή σας.

Πάτησα αμέσως πάνω στο link και με πέταξε εδώ:

http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=4768

Όπου ακόμα δεν δείχνει τον δρόμο που μένω στον χάρτη όπως επίσης, πάλι η μονη επιλογή που έχεις είναι να συμπληρώσεις φόρμα ενδιαφέροντος.

Απλά θα ήθελα να μάθω αν η διαδικασία και σε εσένα ξεκίνησε με αυτόν τον τρόπο και αν γνωρίζει κανεις αν έχουν κάνει κάποια επέκταση στον χαρτη ή αν απλά συλλέγουν πληροφορίες μέσω τις φόρμας από κατοικους της Ν. Σμυρνης για μελλοντική επέκταση.

Είχα συμπληρώσει την φόρμα αφού είχα δει στον χάρτη ότι καλύπτομαι!Κάποια στιγμή με πήρε ένας συνεργάτης τηλέφωνο και μου είπε ότι ξεκινάει το πιλοτικό!Με ενημέρωσε για τιμές κ.α., υπογράψαμε την καινούρια σύμβαση και μετά από λίγες εβδομάδες ήρθαν έκαναν αυτοψία, σε 3-4 εργάσιμες μέρες ήρθαν και έκαναν την εγκατάσταση και έπειτα όλα κομπλέ!

Υ.Γ.:Μετά από 1.5 βδομάδα μας έκοψαν το ίντερνετ για 3-4 μέρες για να κάνουν την....."μετάβαση" στο καινούριο δίκτυο!Τώρα γιατί και πώς αφού πιο πριν λειτουργούσε άψογα.....δεν ξέρω!Τουλάχιστον τώρα όλα λειτουργούν ομαλά!

Kootoomootoo
25-09-14, 00:14
Ακόμη λειτουργεί;

AssVas
21-12-14, 20:46
Έλα ντε, ήταν το prototype , people forgot it, it soon became a legend

george94
21-12-14, 22:59
Έλα ντε, ήταν το prototype , people forgot it, it soon became a legend

Αν το FTTH εχει τετοια ζητηση οσο στο δικτυο της Forthnet στη Ν. Σμυρνη τοτε θα περιμενουμε πολυ μεχρι να το δουμε.

ThReSh
22-12-14, 01:01
πόσοι ενεργοποιήθηκαν τελικά?

george94
21-03-15, 15:06
Μηπως τωρα που βαζει ο ΟΤΕ FTTC+VDSL σε ολη τη Ν. Σμυρνη ειναι ευκαιρια να συγκρινουμε το FTTH της Forthnet με το FTTC+VDSL του ΟΤΕ σε ενα πραγματικο περιβαλλον; Μη ξεχνατε οτι το FTTH στην Ομηρου ειναι τωρα 2 χρονια και αμφιβαλω σν εχει πανω απο 10 πελατες.

minas
21-03-15, 16:16
Μηπως τωρα που βαζει ο ΟΤΕ FTTC+VDSL σε ολη τη Ν. Σμυρνη ειναι ευκαιρια να συγκρινουμε το FTTH της Forthnet με το FTTC+VDSL του ΟΤΕ σε ενα πραγματικο περιβαλλον; Μη ξεχνατε οτι το FTTH στην Ομηρου ειναι τωρα 2 χρονια και αμφιβαλω σν εχει πανω απο 10 πελατες.

Το καλό με τo FTTH είναι ότι είναι (πιο) συμμετρικό, ενώ οι περισσότερες xDSL υλοποιήσεις είναι ασύμμετρες υπέρ του download. Πέρα από αυτό, η σύγκριση θα είναι περισσότερο δίκτυο ΟΤΕ vs δίκτυο Forthnet, παρά διαφορές τεχνολογιών.
Σε κάθε περίπτωση, το πλάνο του ΟΤΕ είναι να χρησιμοποιήσει μακροπρόθεσμα τις καμπίνες ως οπτικούς κατανεμητές για FTTH, αλλά είμαστε ακόμα αρκετά χρόνια μακριά από αυτό το σχέδιο.

mike_871
21-03-15, 18:22
το FTΤH της forthnet στην Ν.Σμυρνη ειναι και αυτο ασυμετρο 150mbps down 50mbps up

ThReSh
21-03-15, 20:52
Μηπως τωρα που βαζει ο ΟΤΕ FTTC+VDSL σε ολη τη Ν. Σμυρνη ειναι ευκαιρια να συγκρινουμε το FTTH της Forthnet με το FTTC+VDSL του ΟΤΕ σε ενα πραγματικο περιβαλλον; Μη ξεχνατε οτι το FTTH στην Ομηρου ειναι τωρα 2 χρονια και αμφιβαλω σν εχει πανω απο 10 πελατες.

το ένα πιλοτικό σε περιορισμένη περιοχή με τιμή στο πάτωμα μπας και πάει κανείς και το άλλο -100Mbps κάτω, τι σύγκριση να γίνει? :p

minas
21-03-15, 21:46
το FTΤH της forthnet στην Ν.Σμυρνη ειναι και αυτο ασυμετρο 150mbps down 50mbps up

Γι' αυτό και έβαλα το "πιο".
Στο FTTH ουσιαστικά επιλέγεις από το ενεργό τα όρια λειτουργίας, αλλά ήδη τα 50Mbps upload είναι ίσα με τη μέγιστη ταχύτητα download του VDSL και μία τάξη μεγέθους περισσότερο από το upload του VDSL. Εξίσου εύκολα θα μπορούσε να είναι 50/50 ή 100/100, επομένως το πρακτικό όριο είναι η απόδοση του δικτύου του παρόχου.

ThReSh
21-03-15, 22:16
Γι' αυτό και έβαλα το "πιο".
αλλά ήδη τα 50Mbps upload είναι ίσα με τη μέγιστη τωρινή ταχύτητα download του VDSL

fixed :p

voithostyrempora2
22-07-15, 20:06
Τελικά δε φαίνεται να σκίζει από συνδρομητές :p.

Nikiforos
12-12-15, 13:03
Εχουμε νεοτερα απο το θεμα αυτο? http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=4768

cyberten
21-12-15, 16:22
Γι' αυτό και έβαλα το "πιο".
Στο FTTH ουσιαστικά επιλέγεις από το ενεργό τα όρια λειτουργίας, αλλά ήδη τα 50Mbps upload είναι ίσα με τη μέγιστη ταχύτητα download του VDSL και μία τάξη μεγέθους περισσότερο από το upload του VDSL. Εξίσου εύκολα θα μπορούσε να είναι 50/50 ή 100/100, επομένως το πρακτικό όριο είναι η απόδοση του δικτύου του παρόχου.

Τότε μήπως να συγκρίναμε το FTTH μεταξύ Forthnet -Inalan?

minas
21-12-15, 19:00
Τότε μήπως να συγκρίναμε το FTTH μεταξύ Forthnet -Inalan?

Αυτή θα ήταν πράγματι μία δόκιμη σύγκριση. Από την άλλη, το εγχείρημα της Forthnet παραμένει "πιλοτικό" και δυστυχώς φαίνεται να έχει μείνει στάσιμο όλα αυτά τα χρόνια. Μάλλον πρέπει να πάρουμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να έχει σύντομα συνέχεια και να μην το έχουμε πια ως σημείο αναφοράς.

spulse
29-12-15, 16:52
Ας συγκρίνουμε λοιπόν. Η INALAN είναι μία μικρότερη εταιρία η οποία έχει κάνει ήδη την δεύτερη επέκταση του δικτύου της και πάει για την τρίτη. Καλύπτει μεγαλύτερη γεωγραφικά περιοχή. Μάλλον η Forthnet τσίμπισε "πιλοτικά" καμμιά επιχορήγηση ή κανένα ΕΣΠΑ και έμεινε εκεί. Μου φένεται πραγματικά περίεργο το γεγονός ότι αυτά τα κενά στην αγορά καλύπτονται από τόσο μικρές εταιρίες και όχι από τους "μεγάλους" εναλλακτικούς παρόχους.

MpiSkoTaKi
31-12-15, 17:49
Ας συγκρίνουμε λοιπόν. Η INALAN είναι μία μικρότερη εταιρία η οποία έχει κάνει ήδη την δεύτερη επέκταση του δικτύου της και πάει για την τρίτη. Καλύπτει μεγαλύτερη γεωγραφικά περιοχή. Μάλλον η Forthnet τσίμπισε "πιλοτικά" καμμιά επιχορήγηση ή κανένα ΕΣΠΑ και έμεινε εκεί. Μου φένεται πραγματικά περίεργο το γεγονός ότι αυτά τα κενά στην αγορά καλύπτονται από τόσο μικρές εταιρίες και όχι από τους "μεγάλους" εναλλακτικούς παρόχους.

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά,

Οι μεγάλοι πάροχοι ζητάνε 500 ευρώ για να σου φέρουν οπτική ίνα 8/8 Mbps. Θα ήταν πολύ μεγάλη επένδυση να περάσει ο οτε ή ο οποιοσδήποτε εναλλακτικός σε κάθε οδό οπτική ίνα.

Δεν θα υπάρχει ζήτηση για οπτική ίνα... φαντάσου ότι εδώ δίνουν έως 24 mbps με 15 ευρώ το φθηνότερο... και 33 ευρώ το 50mbps το φθηνότερο... ποιος θα έδινε στην εποχή τις κρίσης 60-70 ευρώ το μήνα μονο για οπτική ίνα?

Άντε καμια επιχείρηση που θα το έχει ανάγκη και φυσικά κάποιος πωρωμένος που θέλει γρήγορο downloading και φυσικά να έχει δουλειά για να το πληρώσει.

Πέρα από όλα αυτά στην χωρα μας έχουμε και ένα κακό ακόμα ... Την ΕΕΤΤ όπως γραφει και ο οτε ακόμα περιμένει την άδεια για το vectoring.

2018 - 2020 και αν... θα έχουμε οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι.

cyberten
31-12-15, 18:39
Οι μεγάλοι πάροχοι ζητάνε 500 ευρώ για να σου φέρουν οπτική ίνα 8/8 Mbps. Θα ήταν πολύ μεγάλη επένδυση να περάσει ο οτε ή ο οποιοσδήποτε εναλλακτικός σε κάθε οδό οπτική ίνα.

Δεν θα υπάρχει ζήτηση για οπτική ίνα... φαντάσου ότι εδώ δίνουν έως 24 mbps με 15 ευρώ το φθηνότερο... και 33 ευρώ το 50mbps το φθηνότερο... ποιος θα έδινε στην εποχή τις κρίσης 60-70 ευρώ το μήνα μονο για οπτική ίνα?



Αυτές οι τιμές από πού προκύπτουν; Υπόψη μου είχα ένα ποσό πολλαπλάσιο (τουλάχιστον x5), νομίζω είχα ρωτήσει και σε κάποιο άλλο νήμα εντός του φόρουμ (ίσως στο FTTH). 60-70€, για ίνα όμως, με 8/8 MBps δεν μου φαίνονται πολλά γιατί νομίζω ότι ο λόγος τώρα να επιλέξει VDSL είναι το μεγαλύτερο upstream & τα μικρότερα ping με εξωτερικό (τουλάχιστον εγώ γι'αυτο το έκανα).

MpiSkoTaKi
01-01-16, 06:44
Αυτές οι τιμές από πού προκύπτουν; Υπόψη μου είχα ένα ποσό πολλαπλάσιο (τουλάχιστον x5), νομίζω είχα ρωτήσει και σε κάποιο άλλο νήμα εντός του φόρουμ (ίσως στο FTTH). 60-70€, για ίνα όμως, με 8/8 MBps δεν μου φαίνονται πολλά γιατί νομίζω ότι ο λόγος τώρα να επιλέξει VDSL είναι το μεγαλύτερο upstream & τα μικρότερα ping με εξωτερικό (τουλάχιστον εγώ γι'αυτο το έκανα).

Την προσφορα μας την έδωσε η vodafone 500 ευρώ (το μήνα) για 8/8 και voip τηλεφωνία 4 κανάλια, μέσα σε αυτό ήταν δωρεάν το σκάψιμο, εξοπλισμός και δέσμευση 1 έτους

cyberten
01-01-16, 12:05
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά,

Οι μεγάλοι πάροχοι ζητάνε 500 ευρώ για να σου φέρουν οπτική ίνα 8/8 Mbps. Θα ήταν πολύ μεγάλη επένδυση να περάσει ο οτε ή ο οποιοσδήποτε εναλλακτικός σε κάθε οδό οπτική ίνα.

Δεν θα υπάρχει ζήτηση για οπτική ίνα... φαντάσου ότι εδώ δίνουν έως 24 mbps με 15 ευρώ το φθηνότερο... και 33 ευρώ το 50mbps το φθηνότερο... ποιος θα έδινε στην εποχή τις κρίσης 60-70 ευρώ το μήνα μονο για οπτική ίνα?

Άντε καμια επιχείρηση που θα το έχει ανάγκη και φυσικά κάποιος πωρωμένος που θέλει γρήγορο downloading και φυσικά να έχει δουλειά για να το πληρώσει.

Πέρα από όλα αυτά στην χωρα μας έχουμε και ένα κακό ακόμα ... Την ΕΕΤΤ όπως γραφει και ο οτε ακόμα περιμένει την άδεια για το vectoring.

2018 - 2020 και αν... θα έχουμε οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι.


Την προσφορα μας την έδωσε η vodafone 500 ευρώ (το μήνα) για 8/8 και voip τηλεφωνία 4 κανάλια, μέσα σε αυτό ήταν δωρεάν το σκάψιμο, εξοπλισμός και δέσμευση 1 έτους

Ο λόγος που παρέθεσα και τα δύο μηνύματα είναι γιατί με μπέρδεψες... Στην αρχή είχα καταλάβει ότι ο πάροχος σου ζητάει μόνο max 70€/μήνα για την ίνα με 8/8 MBps ενώ τώρα που το ξαναδιαβάζω βλέπω ότι αναφέρεις πάλι τα 500€/μήνα για την ίδια σύνδεση. Είναι εύκολο να το ξεδιαλύνουμε;

Δεν ήξερα ότι η Vodafone προσφέρει ίνα... Μήπως την έδωσε την τιμή τώρα που έχει απορροφήσει τη HOL (νωρίτερα δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε η δυνατότητα...);

mike_871
01-01-16, 12:33
Δεν ήξερα ότι η Vodafone προσφέρει ίνα... Μήπως την έδωσε την τιμή τώρα που έχει απορροφήσει τη HOL (νωρίτερα δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε η δυνατότητα...);

Ολοι οι παροχοι δινουν οπτικη ινα ανεκαθεν

ThReSh
01-01-16, 16:07
μισθωμένο κύκλωμα όμως, όχι "απλό ftth" όπως το πιλοτικό της Forthnet ή αυτό που δίνει η Inalan κτλπ κτλπ, έχει διαφορά...

MpiSkoTaKi
01-01-16, 16:52
Sorry αν σε μπέρδεψα σαν εταιρεία ζητήσαμε οπτική ίνα 8/8 μας είπαν 500€

Αν λέω ο ΟΤΕ έδινε και αυτός σε όλα τα σπίτια το κόστος θα ήταν 60-70€ το μήνα


Ο λόγος που παρέθεσα και τα δύο μηνύματα είναι γιατί με μπέρδεψες... Στην αρχή είχα καταλάβει ότι ο πάροχος σου ζητάει μόνο max 70€/μήνα για την ίνα με 8/8 MBps ενώ τώρα που το ξαναδιαβάζω βλέπω ότι αναφέρεις πάλι τα 500€/μήνα για την ίδια σύνδεση. Είναι εύκολο να το ξεδιαλύνουμε;

Δεν ήξερα ότι η Vodafone προσφέρει ίνα... Μήπως την έδωσε την τιμή τώρα που έχει απορροφήσει τη HOL (νωρίτερα δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε η δυνατότητα...);

- - - Updated - - -

Δεν έχουν άλλη επιλογή οι πάροχοι μόνο μισθωμένη γραμμή σε ftth




μισθωμένο κύκλωμα όμως, όχι "απλό ftth" όπως το πιλοτικό της Forthnet ή αυτό που δίνει η Inalan κτλπ κτλπ, έχει διαφορά...

cyberten
01-01-16, 21:13
Ολοι οι παροχοι δινουν οπτικη ινα ανεκαθεν

Μπορούσε να δώσει ίνα και πριν; Αν ναι, καταπληκτικό! Νόμιζα ότι μόνο οι σταθεροί πάροχοι μπορούσαν...

mike_871
01-01-16, 21:28
Μπορούσε να δώσει ίνα και πριν; Αν ναι, καταπληκτικό! Νόμιζα ότι μόνο οι σταθεροί πάροχοι μπορούσαν...

τι ενοεις σταθεροι παροχοι?

cyberten
02-01-16, 00:32
τι ενοεις σταθεροι παροχοι?

Ήθελα να αναφερθώ στους πάροχους που προσφέρουν τηλέφωνο σταθερό ή μόνο internet. Η Voda π.χ. είχε πάψει από χρόνια να προσφέρει συνδέσεις internet (από τα πρώτα χρόνια της Πάναφον, αν θυμάμαι καλά) γιατί δεν είχε κέρδος από αυτή την υπηρεσία.

spulse
02-01-16, 18:28
μισθωμένο κύκλωμα όμως, όχι "απλό ftth" όπως το πιλοτικό της Forthnet ή αυτό που δίνει η Inalan κτλπ κτλπ, έχει διαφορά...
Παιδιά τα μισθωμένα είναι πανάκριβα και ένας από τους λόγους είναι ότι παίρνεις και ip range. Με το απλό ftth έχεις μία ip. Όταν παλεότερα είχα μισθωμένο στο μαγαζί μου, κάθε υπολογιστής είχε την δικιά του πραγματική ip.

kioan
08-01-16, 15:05
Ακόμα περιμένω... :cry:

Έχω δηλώσει ενδιαφέρον, η οπτική ίνα είναι στην πρόσοψη της πολυκατοικίας και ακόμα περιμένω απάντηση από Forthnet.

Kootoomootoo
08-01-16, 16:25
Από πότε; :rofl:

uncharted
09-01-16, 13:22
Ακόμα περιμένω... :cry:

Έχω δηλώσει ενδιαφέρον, η οπτική ίνα είναι στην πρόσοψη της πολυκατοικίας και ακόμα περιμένω απάντηση από Forthnet.
Ποσο καιρο υπαρχει η οπτικη ινα? Μπορεις να ανεβασεις φωτο?

JOHNMORE
22-01-16, 23:30
4νετ & πράσσειν άλογα

δείτε INALAN μεταμόρφωση!!!

http://www.inalan.gr/#fourth-slider

αν βρεθειτε στη περιοχή κπ στιγμή τσεκάρετε έχει FREE HOTSPOT για να το γνωρίσει ο κόσμος
σε κπ στιγμή μου δωσε 30d/20up

beatnick
17-03-16, 15:59
Ήθελα να ρωτήσω πόσοι είναι οι ενεργοποιημένοι πελάτες forthnet FTTH σ' αυτό το forum, στα τελευταία 3 χρονια.

Συγκριτικά στην inalan υπάρχουν 6 το τελευταίο έτος.

ThReSh
17-03-16, 16:24
Αν θυμάμαι καλά μόνο ένας είχε postάρει...

JohnTehGreek
09-09-16, 22:08
Παιδιά ξέρουμε τι γίνεται τελικά με το FTTH της forthnet;

Μου κάνει και εμένα εντύπωση το γεγονός ότι σε όλα τα τεχνολογικά Forums της Ελλάδας ζήτημα να έχουν ποστάρει 3-4 άτομα που βάλανε FTTH... Μήπως δεν το γνωρίζει ο κόσμος γιαυτό δεν κάνει αιτήσεις;
Ή πολύ απλά η Forthnet βγάζει το λάδι σε όσους θέλουν να βάλουν

Επίσης σχετικά με την επέκταση τι γίνεται; Φαντάζομαι η Forthnet το έχει παρατήσει εντελώς το θέμα έτσι; Ότι κάλυψε κάλυψε.

Γιατί αν συνέχιζαν την επέκταση θα είχαν καλύψει χαλαρά όλα τα Ν. Προάστια μέχρι τώρα.

Pokas
09-09-16, 22:55
Δεν νομιζω να ειναι καν σε λειτουργια πια. Ας μας πει καποιος που εχει βαλει η ξερει.

JohnTehGreek
09-09-16, 23:01
Σοβαρά παίζει και αυτό το ενδεχόμενο;

Τότε γιατί τα ξεκίνησαν τα έργα; Μήπως φάγανε ότι φάγανε και την έκαναν με ελαφρα;

Pokas
09-09-16, 23:08
Σοβαρά παίζει και αυτό το ενδεχόμενο;

Τότε γιατί τα ξεκίνησαν τα έργα; Μήπως φάγανε ότι φάγανε και την έκαναν με ελαφρα;

Μιλαμε για αρκετα χρονια πριν

JohnTehGreek
09-09-16, 23:16
Πάντως δεν βλέπω λόγο να μην λειτουργεί το υπάρχων δίκτυο.

Αφού βάλανε που βάλανε τις ίνες. Θα μπορούσαν νακ νουν κανονικα συνδέσεις. Λεφτά παίρνουν έτσι και αλλιώς.

Pokas
09-09-16, 23:19
Μπορει, αλλα νομιζω το εχουν εγκαταληψει το θεμα

SfH
09-09-16, 23:21
Δεν νομιζω να ειναι καν σε λειτουργια πια. Ας μας πει καποιος που εχει βαλει η ξερει.

Είναι ακόμα σε λειτουργία.

JohnTehGreek
09-09-16, 23:23
Είσαι συνδρομητής SfH ή έχεις γνωστό;

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πως γίνεται η διαδικασία σύνδεσης;

Είχα ακούσει ότι πρέπει να βάλεις το email σου και θα περιμένεις πότε θα προκόψει η Forthnet να ξεκινήσει τις διαδικασίες; ΑΚόμα και σήμερα είναι έτσι;

Δεν μπορεί κάποιος πολύ απλά να πάει σε ένα κατάστημα ή τηλεφωνικός να συνδεθεί;

SfH
09-09-16, 23:28
Ένας φίλος μου έχει βάλει (http://www.adslgr.com/forum/threads/890647-%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-FTTH), αν και νομίζω είχε χρειαστεί να τους πρήξει λίγο. Αν δε με απατά η μνήμη μου, πήρε 2-3 μήνες μέχρι να ενεργοποιηθεί. Θα τον ρωτήσω αν έκανε κάτι διαφορετικό.

JohnTehGreek
09-09-16, 23:39
Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να τον ρωτήσει επίσης αν συνεχίζει να πληρώνει τα 30€ το μήνα που διαφημίζει ηForthnet ή υπήρξε καμία αύξηση;

Επίσης για να συνδεθεί πήρε τηλέφωνο ή έστειλε την αίτηση απο το Site;

voithostyrempora2
14-09-16, 02:31
Παιδιά ξέρουμε τι γίνεται τελικά με το FTTH της forthnet;

Μου κάνει και εμένα εντύπωση το γεγονός ότι σε όλα τα τεχνολογικά Forums της Ελλάδας ζήτημα να έχουν ποστάρει 3-4 άτομα που βάλανε FTTH... Μήπως δεν το γνωρίζει ο κόσμος γιαυτό δεν κάνει αιτήσεις;
Ή πολύ απλά η Forthnet βγάζει το λάδι σε όσους θέλουν να βάλουν

Επίσης σχετικά με την επέκταση τι γίνεται; Φαντάζομαι η Forthnet το έχει παρατήσει εντελώς το θέμα έτσι; Ότι κάλυψε κάλυψε.

Γιατί αν συνέχιζαν την επέκταση θα είχαν καλύψει χαλαρά όλα τα Ν. Προάστια μέχρι τώρα.

Να μη λειτουργεί το απέκλεια έτσι κι αλλιώς. Με επιβεβαιωσε ο SfH. Σίγουρα δεν επεκτάθηκε, ενώ λογικά δε θα έχει και ιδιαίτερη διαφήμιση από Forthnet. Όσοι μπήκαν, έμειναν (φανταζομαι δηλαδή), αλλά δεν τυχαίνει να είναι κάποιος από αυτους τακτικός χρήστης του adslgr.

Από όσα ειχαν ανεπίσημα διαρρευσει το 2012, ενας εργολάβος ειχε ενα ανεκτέλεστο υπόλοιπο προς τη Forthnet. Δεν είχε να επιστρέψει μετρητά, οπότε έκαναν συμβιβασμο και ο εργολάβος ανέλαβε να σκάψει μέρος της Νεας Σμύρνης για FTTH με καλή έκπτωση για τη Forthnet, ώστε να ξοφλήσει το χρέος του. Προφανώς από τοτε δεν προέκυψαν άλλα ανεκτέλεστα υπόλοιπ προς τη Forthnet :p :p.

JohnTehGreek
14-09-16, 02:40
Να μη λειτουργεί το απέκλεια έτσι κι αλλιώς. Με επιβεβαιωσε ο SfH. Σίγουρα δεν επεκτάθηκε, ενώ λογικά δε θα έχει και ιδιαίτερη διαφήμιση από Forthnet. Όσοι μπήκαν, έμειναν (φανταζομαι δηλαδή), αλλά δεν τυχαίνει να είναι κάποιος από αυτους τακτικός χρήστης του adslgr.

Από όσα ειχαν ανεπίσημα διαρρευσει το 2012, ενας εργολάβος ειχε ενα ανεκτέλεστο υπόλοιπο προς τη Forthnet. Δεν είχε να επιστρέψει μετρητά, οπότε έκαναν συμβιβασμο και ο εργολάβος ανέλαβε να σκάψει μέρος της Νεας Σμύρνης για FTTH με καλή έκπτωση για τη Forthnet, ώστε να ξοφλήσει το χρέος του. Προφανώς από τοτε δεν προέκυψαν άλλα ανεκτέλεστα υπόλοιπ προς τη Forthnet :p :p.

Χμ, έχει βάση αλλά φαντάζομαι δεν θα μάθουμε ποτέ αν όντως έγινε έτσι.
Φαντάζομαι η επόμενη λογική εξήγηση είναι ότι έσκασε καμία επιχορήγηση στην Forthnet, έκανε ότι έργα έκανε και έφαγε τα υπόλοιπα.

Δεν πιστεύω ότι θα επεκταθεί. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορεί όποιος πάει σήμερα και ζήσει στην περιοχή που καλύπτει το δίκτυο μπορεί να συνδεθεί κανονικά στο FTTH δίκτυο.

voithostyrempora2
14-09-16, 02:44
Για να είναι up'n'running το σχετικό official link (http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/internet/ftth/) και να υπάρχει η αντίστοιχη φόρμα ενδιαφεροντος, δε μπορεί παρά να δεχονται αιτήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.