PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτυο FTTH στη Ν. Σμυρνη απο τη Forthnet - Αποτιμηση λειτουργιας



Σελίδες : [1] 2 3

george94
26-04-13, 21:12
Το δικτυο FTTH της Forthnet στη Ν. Σμυρνη εκλεισε εξι μηνες λειτουργιας. Ποσους πελατες εχει;

ThReSh
28-04-13, 22:29
6 μήνες λειτουργίας ή 6 μήνες από τότε που διαβάσαμε είδηση ότι γίνονται έργα? :p

george94
06-07-13, 10:25
Μαλλον το δικτυο δεν εχει ακομη κανενα πελατη. Μηπως δεν χρειαζομαστε ακομη FTTH;

ThReSh
06-07-13, 11:13
μάλλον δεν έχουν τελειώσει τα έργα...

AssVas
08-07-13, 12:40
Για όλους τους λάτρεις FTTH ...

Υπάρχει μία τάση στο εξωτερικό αλλαγής Policy τόσο στην διάθεση των εμπορικών πακέτων όσο και στην υποστήριξή τους.
Υπάρχει μία τάση των ISP να δίνουν τα Call Center σε outsource εταιρίες καθώς και τα έργα σε εργολάβους κτλ.

Αποτέλεσμα φυσικά επειδή η ποιότητα πέφτει με τέτοιες έξυπνες managment "λύσεις" , είναι να γεννιούνται επιπλέον έξυπνες ιδέες αντιμετώπισης του επερχόμενου Impact στον τομέα του support.

Φέτος πήγα Γαλλία 2 φορές και είχα την ευκαιρία να δω από κοντά το διαδεδομένο FTTH εκεί από 2 διαφορετικούς ISP. Είχαν έμπειρο network topology deployment και ακόμα πιο έμπειρο Policy...

To πρώτο ήταν εναέρια οπτική από το KV και τρύπα με τρυπάνι στους τοίχους των κτισμάτων για να στο περάσουν, και το δεύτερο ήταν απουσία τιμών Data Rate / SNR / Attenuation etc. στο GUI του Router και αντικατάσταση αυτών με :
Maximum Donwstream: 100Mbit
Maximum Upstream : 5Mbit

Σαΐνια οι δικοί τους έτσι... FTTH και με speedtest είχα 25Mbit Down - 3 mbit up και φυσικά δεν υπήρχε έννοια "βλάβης" καθώς αυτό έπιανε το δίκτυο ;)

Cheers!


P.S Έχει δεί κανένας στην Νέα Σμύρνη να σκάβουν για οπτικές της forthnet ? Είναι κάποιος ενταγμένος στο πιλοτικό με κάποιο Time Table να μας δώσει more info ?

petroshana
11-07-13, 10:45
Καθώτι κάτοικος Νέας Σμύρνης και περιμένοντας το πιλοτικό FTTH της Forthnet στο όποιο δεν μπορώ να ενταχθώ γιατί είμαι 1 τετράγωνο πιο πέρα από τα σημεία που καλύπτει η Forthnet αλλά για το γ@μώτο προσπαθώ να παρακολουθώ τι έχουν κάνει ως infrastructure μέχρι στιγμης, οι καλωδιώσεις έχουν περαστεί, έχουν κρεμαστεί στους εξωτερικούς τοίχους των πολυκατοικιών αλλά δεν έχω παρατηρήσει να μπαίνει κανένα τρυπάνι για να περαστεί το καλώδιο μέσα σε κανένα διαμέρισμα.

george94
20-07-13, 17:44
Τελικα το FTTH της Forthet της Ν. Σμυρνης εννια μηνες μετα την ανακοινωση της κατασκευης του δεν φαινεται να λειτουργει (εκτος αν καποιος γνωριζει διαφορετικα). Στην περιπτωση αυτη αξιζει να μας πει η Forthnet γιατι μια ιδιωτικη εταιρια επενδυει (αν πραγματι επενδυσε) και μετα αφηνει την επενδυση της να κοιμαται.

mikroman
22-07-13, 17:01
μια λογική εξήγηση είναι ενδεχομένως ότι από κάποια έρευνα είδαν πως ο κόσμος δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει το έξτρα κόστος.
εδώ δεν είμαστε σε θέση να πληρώσουμε για vdsl

Innersense
20-08-13, 14:32
Παιδιά τελικά τρέχει το FTTH στη Νέα Σμύρνη; (μιλώντας πάντα για τον περιορισμένο χάρτη που δίνει η Forthnet)
Ξέρουμε κόστος;

ThReSh
20-08-13, 17:13
αμφιβάλω...

gibrakis
30-08-13, 13:34
Το φαγε και αυτο η κριση. Παμε για αλλα.....

george94
21-09-13, 20:32
Πληροφορηθηκα οτι το FTTH δικτυο της Forthnet στη Νεα Σμυρνη, ενα χρονο μετα την κατασκευη του εχει δυο (2) χρηστες. Ενας το τοπικο καταστημα της Forthnet στην οδο Ομηρου. Το ονομα του αλλου αποτελει επτασφραγιστο μυστικο. Οι υπολοιποι υποψηφιοι πελατες αποφασισαν να περιμενουν το FTTH του Υπουργειου.

ThReSh
21-09-13, 22:03
ολοκληρώθηκε δλδ η κατασκευή του? γιατί από ότι ξέρω οι οπτικές είχαν μείνει στα πεζοδρόμια, δεν είχε γίνει τπτ για να "ανέβουν" στις πολυκατοικίες, εκτός βέβαια αν ζητούσαν λεφτά από τους μελλοντικούς συνδρομητές για κάτι τέτοιο, οπότε λογικό να έπεσε πανηγυρικό άκυρο...

hetauma
01-10-13, 17:54
Λοιπόν εδώ και ένα χρόνο είχαν κάνει τα σκαψίματα και είχαν αφήσει μια οπτική ινα στις μεσοτοιχίες των πολυκατοικιών. Οι δυο πελάτες που υπήρχαν ήταν το κατάστημα της forthnet και το δημαρχείο. Είμαι από τους τυχερούς που στην πολυκατοικία μου έχουν βάλει ίνα. Πριν ένα χρόνο όταν είχαν ξεκινήσει τα έργα είχαν έρθει πόρτα πόρτα για ενημέρωση και να δηλώσουμε ενδιαφέρον. Πριν 5 μέρες με πήραν τηλέφωνο ότι ξεκινάει η διάθεση και έχω κλείσει ραντεβού για να δούμε πως θα ανέβει σπίτι. Για τιμές καμιά αναφορά προς το παρόν.

Πάντως όταν είδα την εγκατάσταση στο κατάστημα της forthnet, ανεβαίνει η οπτική ίνα από το πεζοδρόμιο, μπαίνει σε ένα κουτί, από εκεί φεύγει χαλκός 4-5 μέτρα και μετά δίπλα στο modem πάλι σε κουτί και συνεχίζει οπτική ίνα.

Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω

- - - Updated - - -

Λοιπόν ήρθαν και μου είπαν και τιμές
150Mbps/50Mbps D/U
Απεριόριστα σταθερά στην Ελλάδα
720' κινητά
30€

Χωρίς τέλος σύνδεσης/εξοπλισμού
Μέσα στο μήνα θα έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους θα ανεβάσουν fiber μέχρι το σπίτι και όχι σαν αυτό που περιέγραφα στο προηγούμενο post.

Αυτή είναι τιμή του πιλοτικού προγράμματος και δεν ξέρω ποιά θα είνα αν και όταν βγεί ευρέως στην αγορά

ThReSh
01-10-13, 22:07
μου άρεσε το "ευρέως στην αγορά" :p

Ntalton
01-10-13, 22:37
30 ευρω ειναι υπερβολικα λιγα!

tolisscsd
02-10-13, 00:04
Λοιπόν ήρθαν και μου είπαν και τιμές
150Mbps/50Mbps D/U
Απεριόριστα σταθερά στην Ελλάδα
720' κινητά
30€

Παρα-είναι φθηνό :hmm:

- - - Updated - - -


εδώ δεν είμαστε σε θέση να πληρώσουμε για vdsl

Από υπερβολές, άλλο τίποτα...

ThReSh
02-10-13, 17:11
ε ναι αφού είναι πιλοτικό...

αν θυμάμαι καλά στο πιλοτικό του vdsl οι τυχεροί συνδρομητές του ΟΤΕ έπαιζαν τσάμπα...

A_gamer
06-10-13, 05:53
Παρα-είναι φθηνό :hmm:

- - - Updated - - -



Από υπερβολές, άλλο τίποτα...

Είναι μόνο πιλοτικό.

Και ναι, πολλοί δεν μπορούν να βάλουν VDSL λόγω χρημάτων. Δεν υπερβάλλει καθόλου. ;)

runner3
11-10-13, 18:13
Λοιπόν εδώ και ένα χρόνο είχαν κάνει τα σκαψίματα και είχαν αφήσει μια οπτική ινα στις μεσοτοιχίες των πολυκατοικιών. Οι δυο πελάτες που υπήρχαν ήταν το κατάστημα της forthnet και το δημαρχείο. Είμαι από τους τυχερούς που στην πολυκατοικία μου έχουν βάλει ίνα. Πριν ένα χρόνο όταν είχαν ξεκινήσει τα έργα είχαν έρθει πόρτα πόρτα για ενημέρωση και να δηλώσουμε ενδιαφέρον. Πριν 5 μέρες με πήραν τηλέφωνο ότι ξεκινάει η διάθεση και έχω κλείσει ραντεβού για να δούμε πως θα ανέβει σπίτι. Για τιμές καμιά αναφορά προς το παρόν.

Πάντως όταν είδα την εγκατάσταση στο κατάστημα της forthnet, ανεβαίνει η οπτική ίνα από το πεζοδρόμιο, μπαίνει σε ένα κουτί, από εκεί φεύγει χαλκός 4-5 μέτρα και μετά δίπλα στο modem πάλι σε κουτί και συνεχίζει οπτική ίνα.

Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω

- - - Updated - - -

Λοιπόν ήρθαν και μου είπαν και τιμές
150Mbps/50Mbps D/U
Απεριόριστα σταθερά στην Ελλάδα
720' κινητά
30€

Χωρίς τέλος σύνδεσης/εξοπλισμού
Μέσα στο μήνα θα έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους θα ανεβάσουν fiber μέχρι το σπίτι και όχι σαν αυτό που περιέγραφα στο προηγούμενο post.

Αυτή είναι τιμή του πιλοτικού προγράμματος και δεν ξέρω ποιά θα είνα αν και όταν βγεί ευρέως στην αγορά

Καλησπέρα!Την προηγούμενη εβδομάδα μίλησα κι εγώ με αντιπρόσωπο και κάναμε ήδη την αίτηση μετά το ραντεβού.

Το σπίτι μας είναι στην Ομήρου!Μας είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα και ότι μετά τον χρόνο (τόση είναι η αρχική δέσμευση) γίνεσαι αορίστου ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ!!!!

Αυτά μάλιστα τα ρώτησα και στο κατάστημα και μου απάντησαν καταφατικά!

Περιμένω τώρα με αγωνία να δω τι παίζει!Η μόνη μου απορία είναι ότι ενώ στο site μιλάει για 100mbps/50mbps αυτός μας είπε για 150mbps/50mbps!Ότι νέο έχω θα σας ενημερώσω!

Υ.Γ.:Απ'ότι έμαθα είμαστε κυριολεκτικά από τους πρώτους στην περιοχή!

petroshana
12-10-13, 14:53
Κοιτώντας μακροπρόθεσμα, εφόσον τους πήρε 1μιση χρόνο σχεδόν για να το θέσουν σε λειτουργία, θα περιμένουμε και 1μιση χρόνο ακόμα για να ξεκινήσουν την επέκταση του δικτύου λογικά ε;

ThReSh
12-10-13, 17:30
ουσιαστικά δεν το έχουν "θέσει σε λειτουργία" ακόμα...

petroshana
12-10-13, 19:07
ουσιαστικά δεν το έχουν "θέσει σε λειτουργία" ακόμα...

Για να ξεκίνησαν τις προσφορές λογικά θα μπει σε τροχιά και η λειτουργία του. :) (ασχέτως το ότι το κράτος αυτό κινείται μέσα στο δικό του χωροχρονικό σύστημα)

ThReSh
12-10-13, 23:15
καλά κάτσε να ενεργοποιηθούν κάμποσοι αφού ανέβει η οπτική στα σπίτια τους και το ξανασυζητάμε για την "λειτουργία" του..

γιατί η οπτική στα πεζοδρόμια είναι πολλούς μήνες τώρα...

minas
13-10-13, 12:53
Ευχάριστα νέα. Συγχαρητήρια στους πρώτους πελάτες και μην ξεχάσετε να μας πείτε τη γνώμη σας όταν αρχίσει να δουλεύει!

Για το μεγάλο χρόνο κατασκευής, ας μην τα θέλουμε και όλα - ξέρω περιοχές που έχουν καμπίνες για VDSL περισσότερο καιρό και ακόμα δεν έχει δουλέψει η πρώτη σύνδεση...

A_gamer
13-10-13, 20:56
Ευχάριστα νέα. Συγχαρητήρια στους πρώτους πελάτες και μην ξεχάσετε να μας πείτε τη γνώμη σας όταν αρχίσει να δουλεύει!

Για το μεγάλο χρόνο κατασκευής, ας μην τα θέλουμε και όλα - ξέρω περιοχές που έχουν καμπίνες για VDSL περισσότερο καιρό και ακόμα δεν έχει δουλέψει η πρώτη σύνδεση...

Ας μην τη συγκρίνουμε με τον ΟΤΕ. :warning:

:p

Innersense
23-10-13, 14:07
Λοιπόν ήρθαν και μου είπαν και τιμές
150Mbps/50Mbps D/U
Απεριόριστα σταθερά στην Ελλάδα
720' κινητά
30€

Χωρίς τέλος σύνδεσης/εξοπλισμού
Μέσα στο μήνα θα έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους θα ανεβάσουν fiber μέχρι το σπίτι και όχι σαν αυτό που περιέγραφα στο προηγούμενο post.

Αυτή είναι τιμή του πιλοτικού προγράμματος και δεν ξέρω ποιά θα είνα αν και όταν βγεί ευρέως στην αγορά
Έλεος μας διάλυσες...
Αυτό είναι αιτία να μετακόμισης...

giorg
29-10-13, 18:57
Χαχα, 150/50 με 30 ευρώ;
Πραγματικά πιστεύω πως η Νέα Σμύρνη με το FTTH της forthnet θα συζητιέται, όπως η Ιαπωνία η Αμερική σε λίγο καιρό. Θα κάθεσαι πχ στο Περιστέρι και θα λες : " ρε συ, εκεί στην Ν.Σμύρνη κάνουν το τάδε"..
Το ότι γίνεται η αρχή πάντως, είναι θετικό γιατί σε λίγο καιρό θα αρχίζαμε να περνάμε καινούριο χαλκό και να λέμε ότι τελικά έχει κι άλλες δυνατότητες και οι πολύ μεγάλες ταχύτητες είναι περιττές και άλλες μπαρούφες προκειμένου να μην πέσει χρήμα στην ανάπτυξη των δικτύων.

hetauma
19-11-13, 16:34
update.
Ήρθαν από την optronics (εταιρία που έχει αναλάβει το κομμάτι κατασκευής) και είδαν πώς θα έρθει η ίνα σπίτι μου, είπαμε που θα μπει το πριζάκι πήραν μέτρα κτλ. Δεν δεσμεύτηκαν πότε θα έρθουν για την κατασκευή αλλά είπαν πιθανών εντός δυο εβδομάδων.

Innersense
20-11-13, 08:46
Αστραπιαίες ταχύτητες βλέπω...

A_gamer
21-11-13, 04:54
Αστραπιαίες ταχύτητες βλέπω...

Ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Skyliner
21-11-13, 14:10
Να και μια φορα που η Θεσσαλονικη ειναι μπροστα απο την Αθηνα.... Η HCN ηδη δινει γρηγορο ιντερνετ με οπτικες ινες σε περιοχες απο Καλαμαρια μεχρι Χαριλαου...

ThReSh
21-11-13, 14:16
κι η Αθήνα παίζει με 50mbps FTTC...

Skyliner
21-11-13, 14:46
Ναι... Απο το 50 μεχρι το 120 mbps υπαρχει τεραστια αποσταση...

ThReSh
21-11-13, 15:48
όπως κι η διαφορά στη διαθεσιμότητα, στην τιμή και στο "content ratio"...

Skyliner
21-11-13, 21:23
όπως κι η διαφορά στη διαθεσιμότητα, στην τιμή και στο "content ratio"...

Τι θελεις να πεις δηλαδη;

Finn
21-11-13, 22:25
Θέλει να πει ότι μεγαλύτερος αριθμός χρηστών έχει πρόσβαση στα 50 απ ότι στα 120

Skyliner
22-11-13, 11:46
50 δινει και ο ΟΤΕ με VDSL στη Θεσσαλονικη πλεον, οποτε δε λεει κατι αυτο. To θεμα ειναι ποια ειναι η μεγαλυτερη και σταθεροτερη ταχυτητα που μπορεις να εχεις... Ο αλλος σου δινει με 73 ευρω το μηνα, 120 download...

minas
22-11-13, 13:10
Δεν υπάρχει μια "ιδανική" λύση κατάλληλη για όλους. Προφανώς θα ήταν ιδανικό να είχαμε όλοι διαθεσιμότητα FTTH και σε λογική τιμή, αλλά είναι ανέφικτο. Και το FTTC αλλά και το VDSL από ΑΚ καλά είναι, για τις τεχνικές και οικονομικές παραμέτρους του καθενός.

ntinter
22-11-13, 14:16
Το ftth είναι το επόμενο βήμα στην τεχνολογική εξέλιξη, το οποίο και δαπανηρό είναι και βρίσκεται αντιμέτωπο με την υπάρχουσα κατάσταση, του χαλκού, τον οποίο προσπαθούν να εκμεταλλευτούν όσο πάει. Επομένως λογικό είναι να βρίσκει εμπόδια και να καθυστερεί.
Όσο και να τα θέλουμε όλα άμεσα και να γκρινιάζουμε για καθυστερήσεις, το ουσιαστικό είναι να γίνονται τέτοιες προσπάθειες για πραγματική εξέλιξη και ανάπτυξη των δικτύων.

Finn
22-11-13, 17:14
50 δινει και ο ΟΤΕ με VDSL στη Θεσσαλονικη πλεον, οποτε δε λεει κατι αυτο. To θεμα ειναι ποια ειναι η μεγαλυτερη και σταθεροτερη ταχυτητα που μπορεις να εχεις... Ο αλλος σου δινει με 73 ευρω το μηνα, 120 download...

btw δοκίμασες τα 120;

runner3
27-11-13, 01:27
Καινούρια νέα!

Σήμερα ήρθαν από την εταιρεία και έκαναν την εγκατάσταση!Για μια ακόμη φορά ήρθαν στην ώρα τους, έκαναν εγκατάσταση έξω από την πολυκατοικία και πέρασαν το καλώδιο μέσα (παρεπιπτόντως πολύ προσεγμένη δουλειά!) στο σπίτι. Εγκατέστησαν μια συσκευή/πρίζα τηλεφώνου στον τοίχο, το modem (θηρίο με διπλή κεραία) και μια συσκευή για το τηλέφωνο.Με βάση τις δικές τους μετρήσεις η ταχύτητα ήταν 150mbps/100mbps!!!!!Δυστυχώς επειδή είναι το πατρικό μου και δεν μένω εκεί δεν πρόλαβα να κάνω καλό testing. Θα προσπαθήσω μέσα στις επόμενες μέρες να "παίξω" γενικά!Πάντως το ping ήταν ακαριαίο, φόρτωση σελίδων...τι ναπω....απλά πιο πολύ ένιωθα ότι το καθυστερούσε το laptop παρά η σύνδεση!Γενικά άριστες εντυπώσεις!Μας είπαν ότι το ίντερνετ είναι μέσω του καινούριου δικτύου και ότι το τηλέφωνο χρησιμοποιεί ακόμα το "παλιό"!Αύριο θα μας μεταφέρουν στο καινούριο αυτόματα.Απλά θα μείνουμε για λίγο χωρίς τηλέφωνο!

Υ.Γ.:Απ'ότι μας είπαν είμαστε το ΠΡΩΤΟ ΣΠΙΤΙ που γίνεται η εγκατάσταση!Η' αλλιώς ο πρώτος ΙΔΙΩΤΗΣ γιατί μέχρι τώρα μόνο το κατάστημα της Forthnet ήταν ενεργοποιημένο! :)

voithostyrempora2
27-11-13, 04:18
Συγχαρητηρια :). Ο πρώτος και γράφεις στο adslgr, respect. Περιμενουμε εξαντλητικό τεστάρισμα γραμμής :) .

Innersense
27-11-13, 09:15
Κλαπς, συγκινητική στιγμη γείτονά! Καλοριζικη η γραμμή να τη χαίρεσαι!
Άντε μακάρι να επεκτεινόταν κάνα δυο δρόμους πιο κάτω να περνάμε και εμείς!

Mobile Forum Runner

runner3
27-11-13, 10:37
Συγχαρητηρια :). Ο πρώτος και γράφεις στο adslgr, respect. Περιμενουμε εξαντλητικό τεστάρισμα γραμμής :) .

Καλό!!!Θα προσπαθήσω να την τεστάρω όσο γίνεται τις επόμενες μέρες και θα σας πω εντυπώσεις συνολικά για το τι και πώς!


Κλαπς, συγκινητική στιγμη γείτονά! Καλοριζικη η γραμμή να τη χαίρεσαι!
Άντε μακάρι να επεκτεινόταν κάνα δυο δρόμους πιο κάτω να περνάμε και εμείς!

Mobile Forum Runner

Ευχαριστώ!Μακάρι όμως να γινόταν επέκταση όπως λες γιατί το σπίτι που μένω πιο είναι λίγο πιο κάτω και θα μπορούσα να σας πω περισσότερες λεπτομέρειες!

stpapam
28-11-13, 14:11
Καινούρια νέα!

Σήμερα ήρθαν από την εταιρεία και έκαναν την εγκατάσταση!Για μια ακόμη φορά ήρθαν στην ώρα τους, έκαναν εγκατάσταση έξω από την πολυκατοικία και πέρασαν το καλώδιο μέσα (παρεπιπτόντως πολύ προσεγμένη δουλειά!) στο σπίτι. Εγκατέστησαν μια συσκευή/πρίζα τηλεφώνου στον τοίχο, το modem (θηρίο με διπλή κεραία) και μια συσκευή για το τηλέφωνο.Με βάση τις δικές τους μετρήσεις η ταχύτητα ήταν 150mbps/100mbps!!!!!Δυστυχώς επειδή είναι το πατρικό μου και δεν μένω εκεί δεν πρόλαβα να κάνω καλό testing. Θα προσπαθήσω μέσα στις επόμενες μέρες να "παίξω" γενικά!Πάντως το ping ήταν ακαριαίο, φόρτωση σελίδων...τι ναπω....απλά πιο πολύ ένιωθα ότι το καθυστερούσε το laptop παρά η σύνδεση!Γενικά άριστες εντυπώσεις!Μας είπαν ότι το ίντερνετ είναι μέσω του καινούριου δικτύου και ότι το τηλέφωνο χρησιμοποιεί ακόμα το "παλιό"!Αύριο θα μας μεταφέρουν στο καινούριο αυτόματα.Απλά θα μείνουμε για λίγο χωρίς τηλέφωνο!

Υ.Γ.:Απ'ότι μας είπαν είμαστε το ΠΡΩΤΟ ΣΠΙΤΙ που γίνεται η εγκατάσταση!Η' αλλιώς ο πρώτος ΙΔΙΩΤΗΣ γιατί μέχρι τώρα μόνο το κατάστημα της Forthnet ήταν ενεργοποιημένο! :)

Συγχαρητήρια... πόσο το πουλάτε το σπίτι είπαμε;;; στην ίδια πολυκατοικία νοικιάζεται ή πωλείται κανένα άλλο;

hetauma
28-11-13, 17:09
μιά πρώτη γεύση
http://www.speedtest.net/result/3131091781.png (http://www.speedtest.net/my-result/3131091781)
λεπτομέριες αργότερα.

δεν έχω βρεί χρόνο ακόμα να την χαρώ!

balander
28-11-13, 22:01
κανε ενα tracert προς k-play.de ή/και adslgr.com για να την συγκρινω με την δικια μου :p

runner3
29-11-13, 02:22
Ορίστε και φωτογραφίες από την εγκατάσταση!

Πάνω αριστερά το modem/router (μάρκας Cisco) και πάνω δεξιά το μαύρο κουτάκι είναι ο Phone adaptor (για να συνδέσετε την τηλεφωνική συσκευή)!

Κάτω αριστερά είναι το κουτί που είναι κολλημένο στον τοίχο του σπιτιού και κάτω δεξιά το άσπρο καλώδιο που το κόλλησαν πάνω από το προηγούμενο καλώδιο τηλεφώνου για να μην φαίνεται!

https://dl.dropboxusercontent.com/u/71887098/ftth_exoplismos.jpg

voithostyrempora2
29-11-13, 03:28
Ευχαριστούμε για τις φωτο :). Με γεια :) .





Πάνω αριστερά το modem/router (μάρκας Cisco)

Βλέπω γράφει πανω CIG . Είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις? :hmm:



και πάνω δεξιά το μαύρο κουτάκι είναι ο Phone adaptor (για να συνδέσετε την τηλεφωνική συσκευή)!

Αυτό πρέπει να'ναι είτε το SPA 112 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613962) είτε το SPA 122 (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613948). Εχω το 122 και ειναι άψογο μηχανάκι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.