PDA

Επιστροφή στο Forum : Το laptop κανει επανεκκινηση μετα απο RAM upgrade



aperi
27-04-13, 17:59
Γεια!Εχω ενα Toshiba L850-1HK (windows 8 x64) με 4G RAM και εβαλα προσφατα αλλα 4G.Και οι δυο τρεχουν στα 1600ΜHz μονο που η προεγκατεστημενη ειχε Timing 11-11-11-28 ενω η καινουρια 11-11-11-30.Και περαστικα μου!!Γιατι αρχισαν τα (συχνα) απροειδοποιητα shutdown(autorestart)(συνδεδεμένο σε AC).Ετρεξα το memtest καιιιιι τιποτα.θερμοκρασιες ολες οκ.οποτε εκανα system reset.Και δουλεψε.Για λιγο γιατι πανω που ολα πηγαιναν καλα και ξεκινησα την εγκατασταση του Bitdefender (εκδοση αποκλειστικα για Windows8) στην μεση της εγκαταστασης εσβησε κ παλι και γ@#!%%$!#!!Τα διαφορετικα timing παιζουν κανενα ρολο?Αν ναι μπορω να κανω tweak για να τισ φερω στα ιδια?Εχω ηδη τρεξει memtest τους εχω αλλαξει θεσεις.Οταν τις βαζω την καθεμια ξεχωριστα δουλευουν μια χαρα.Βοήθεια!Ευχαριστω

goku
27-04-13, 18:05
Δοκίμασε να κάνεις memtest (http://www.memtest.org/), ίσως είναι προβληματική η καινούρια ram που έβαλες. Άσ' το να τρέξει αρκετές ώρες.

chralexo
27-04-13, 18:05
Μάλλον είναι ασυμβατότητα ή δεν μπορείς να τις <<υποστηρίξει>> και τις δυο η μητρική. Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στις μνήμες, στο bios η ρύθμιση είναι στο αυτόματο για τις μνήμες;

aperi
27-04-13, 18:29
ετρεξα το memtest.ολα οκ!

- - - Updated - - -

Τους εχω ηδη αλλαξει θεση κ δεν ξερω αν σταματησαν τα shutdown (παρα μονο οταν κανω εκατασταση σε συγκεκριμενα προγραμματα) για αυτο η επειδη εκανα sys reset, αφου τα εκανα περιπου την ιδια ωρα.θα το ψαξω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.