PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη υποστηριξη πελατων



geoal
28-04-13, 15:09
Ισως καποιοι καταλαβουν λαθος απο τον τιτλο αλλα αυτο που γραφω το εννοω με την κυριολεκτικη σημασια των λεξεων. Ας εξηγησω ομως την εμπειρια μου, πριν 2 μηνες περιπου (τον Φεβρουαριο) αγορασα απο το Amazon ενα touch ultrabook το ASUS S400CA το οποιο πληρωσα 602 ευρω μαζι με δωρεαν μεταφορικα απο Αγγλια την στιγμη που στην Ελλαδα το ειχε ενα καταστημα στα 900 ευρω!!! Τελος παντων ολα καλα μεχρι και την Παρασκευη το βραδυ οπου ενω το ειχα με τον φορτιστη του στην πριζα αυτο δεν φορτιζε μεχρι που εξαντληθηκε η μπαταρια και πλεον δεν αναβει καθολου. Ελενξα μηπως φταιει ο φορτιστης αλλα τελικα φαινετε οτι το προβλημα ειναι στο κυκλωμα τροφοδοσιας στην μητρικη του φορητού. Εχουντας πολυ κακη εμπειρια απο ASUS RMA στο παρελθον με εζωσαν τα φιδια για το οτι υπαρχει πιθανοτητα να μεινω χωρις φορητο για πολυ καιρο καθως επισης και οτι υπηρχει πιθανοτητα το service της ASUS που θα το εστελνα (στο εξωτερικο μια και Ελλαδα δεν εχουμε) να μου το εβγαζε εκτος εγγυησης επειδη ειχα ανοιξει (ξεβιδωσει) το λαπτοπ ωστε να αναβαθμισω την RAM απο 4 σε 8Gb και να προσθεσω εναν msata SSD στην σχετικη υποδοχη που ηταν ελευθερη. Εχοντας ακουσει και διαβασει για την πολυ καλη εξυπηρέτηση πελατων του Amazon ειπα να τηλεφωνισω και να δω τι θα μου πουν. Χθες το μεσημερι λοιπον καλεσα το support του Amazon στην Αγγλια και η πολυ ευγενικη κοπελα αφου ακουσε το ιστορικο εκανε εναν ελεγχο και βρηκε την αγορα που ειχα κανει απο το e-mail και την διεύθυνση αποστολης. Επειτα μου ζητησε συγγνωμη για την ταλαιπωρια (!!!) και μου προτεινε να διαλεξω τι θελω ωστε να μεινω ικανοποιημενους μεσα απο 3 επιλογες. Η πρωτη επιλογη ηταν να μου δωσουν πιστωτικο τα χρηματα που ειχα πληρωσει για την αγορα ωστε να παρω καποιο αλλο προιον της αρεσκειας μου, η δευτερη ηταν να μου στειλουν αμεσα ενα καινουριο ιδιο λαπτοπ και εγω να στειλω το χαλασμενο μεσα σε ενα μηνα με την ησυχία μου, και τελος να στειλω το λαπτοπ σε αυτους ωστε να το δωσουν για επισκευη αλλα τοτε θα επρεπε να περιμενω. Τελικα επελεξα την δευτερη επιλογη και η κοπελα μου εστειλε ενα e-mail στο οποιο αναφερει τον αριθμο αποστολης του νεου λαπτοπ που θα μου στειλουν το οποιο θα παραλαβω απο 2-8 Μαιου καθως επισης και οδηγιες για την επιστροφη του χαλασμενου σε αυτους μεσα σε χρονικο διαστημα ενος μηνος.
Πραγματικα δεν ξερω ποσοι εχετε εμπειρια απο laptop rma και τι εχετε τραβηξει αλλα επειδη ειμαι στον χωρο των υπολογιστων σχεδον 30 χρονια και αλλαζω πολυ συχνα μηχανηματα οι μεχρι τωρα εμπειριες μου με Laptop RMA ηταν τις περισσοτερες φορες κακες και στην καλυτερη περιπτωση εξυπηρετηθηκα μετα απο 1 μηνα... Μπραβο λοιπον στο Amazon για την αμεση και αψογη εξυπηρετηση καθως και την προσήλωση στο συμφερον του πελατη.
Τα σχολια δικα σας.
Ευχαριστω.

Dark_Nightfall
29-04-13, 18:13
Ενας λογος παραπανω να ψωνιζουμε απο εξωτερικο:oneup:

manicx
30-04-13, 11:16
Συνήθως ψωνίζω ηλεκτρικά είδη από amazon.de. Και μόνο οι 30 μέρες για άμεση επιστροφή χρημάτων ακόμα και αν το είδος δεν έχει κάποιο πρόβλημα (πιθανόν να μη ήταν αυτό που ήθελες, να μην σου άρεσε κλπ) είναι τρομερό κίνητρο. Χώρια ότι απαντούν άμεσα και σωστά σε ότι τους ρωτάς.

NetM
30-04-13, 18:37
Να πω την αλήθεια , μόλις είδα τον τίτλο πίστεψα ότι θα διαβάσω για ακόμα μια φόρα τα παράπονα από κάποιον user. Χάρηκα που όχι μόνο δεν διάβασα κάτι τέτοιο αλλά κάτι πολύ ευχάριστο! Εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ από το amazon αλλά από το ebay έχω πάρει αρκετά. Σκέφτομαι να το τιμήσω άμεσα!

geoal
30-04-13, 23:44
και πολυ καλα θα κανεις, σημερα το απογευμα παρελαβα το ολοκαινουριο λαπτοπ αντικαταστασης. Οι ανθρωποι το εστειλαν χθες απο Αγγλια και το παρελαβα σημερα δηλαδη 4 μερες (μαζι με το Σαββατοκυριακο κιολας) μετα το πρωτο μου τηλεφωνημα, απλα αψογοι τι αλλο να πω, τα καλα πρεπει να λεγονται.

giorg
01-05-13, 13:07
πονεμένη η ιστορία του service στις περισσότερες εταιρίες, πολύ τυχερός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.