PDA

Επιστροφή στο Forum : System Care Antivirus



Amateur
30-04-13, 09:48
Καλημέρα,

έκανα επανεκκίνηση στον φορητό και κατά την έναρξη των Windows και εμφανίστηκε ένα νέο αντιβιοτικό,το System Care Antivirus, το οποίο μου λέει ότι έχω 38 ιούς και ότι πρέπει να τους πληρώσω για να τους αφαιρέσει.

Το δικό μου αντιβιοτικό δεν φαίνεται πουθενά, σαν να αντικαταστάθηκε.
Δεν μπορώ να ανοίξω Mozilla, άλλα προγράμματα και γενικά να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια.
Δηλαδή σαν μονόδρομος είτε θα πληρώσω για να μου αφαιρέσει τους ιούς είτε θα μείνω με τον φορητό ακινητοποιημένο.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

Τώρα είμαι συνδεδεμένος με safe mode

cranky
30-04-13, 09:50
Βρές ένα καθαρό υπολογιστή, και κάνε ό,τι λέει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/450261-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Avira-Rescue-CD).

Amateur
30-04-13, 11:20
Σε ευχαριστώ για την αμεσότητα

Seitman
30-04-13, 16:03
Και αν δε δουλέψει το rescue-cd (που δε νομίζω ότι θα κάνει κάτι), δες εδώ (http://siri-urz.blogspot.gr/2013/04/system-care-antivirus.html).

Όταν δώσεις το serial, λογικά θα μπορείς να το απεγκαταστήσεις. Μετά ξανακάνε ένα πέρασμα με το rescue-cd και σε normal mode ένα quick scan με το malwarebytes.

eagle13
30-04-13, 16:30
Δες εδώ πως θα το απεγκαταστήσεις

http://www.pcrisk.com/removal-guides/7131-remove-system-care-antivirus

κάνε και ένα on line scan με αυτό

http://www.kaspersky.com/security-scan

αν θες ................... :hmm:

Amateur
01-05-13, 01:18
Δες εδώ πως θα το απεγκαταστήσεις

http://www.pcrisk.com/removal-guides/7131-remove-system-care-antivirus



Ωραίος οδηγός

sisley
04-07-13, 11:56
καλημερα απο χθες εχω και εγω το ιδιο προβλημα. μπηκε αυτος ο ιος στο υπολογιστη το σταθερο. παταω τη διαδικασια αυτη με το F8 αλλα δεν κανει τιποτα οσες φορες και αν το πατησα δεν με βαζει σε safe mode ισως ο ιος να με εμποδιζει. Ουτε και απο μεσα την εκκινηση που παταω msconfig.. Γενικα δεν με αφηνει να κανω τιποτα ουτε να κατεβασω το spyhunter. Στο συγκεκριμενο site http://www.pcrisk.com/removal-guides...care-antivirus διαβασα αλλα αυτα που λεει εμενα δεν τα κανει. ειμαι και λιγο ασχετη με τους υπολογιστες και θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι εχω αρχεια στον υπολογιστη που δεν θελω να τα χασω ευχαριστω!! :)

cranky
04-07-13, 12:28
παταω τη διαδικασια αυτη με το F8 αλλα δεν κανει τιποτα οσες φορες και αν το πατησα δεν με βαζει σε safe mode ισως ο ιος να με εμποδιζει.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ο ιός δεν έχει φορτωθεί ακόμα, όσο είσαι στο bios.
Το F8 πρέπει να το πατήσεις μερικές φορές επαναλαμβανόμενα, πρίν αρχίσει η φόρτωση των Windows.


Καί, :welcome:

sisley
04-07-13, 12:47
Δεν ξερω τι λαθος μπορει να κανω αλλα ειλικρινα το εχω κανει αρκετες φορες χθες και σημερα και τιποτα.. τι να πω δεν μπορω να το πετυχω? Ναι πριν αρχισει να φορτωνει το παταω αρκετεσ φορες αλλα μου ανοιγει κανονικα τον υπολογιστη. Μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο?

Seitman
04-07-13, 13:07
Όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, ακούγεται ένα "μπιπ". Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι να εμφανιστεί το μενού για να επιλέξεις την εκκίνηση σε safe mode, "χτυπάς" αρκετές φορές γρήγορα το F8. Δεν το "χτυπάς" μόνο μια φορά ή το κρατάς πιεσμένο.

cranky
04-07-13, 13:13
Μάλλον αυτό κάνει, Τζίμη, αλλα για κάποιο λόγο «δεν πιάνει».

Sisley, μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο πληκτρολόγιο ;

sisley
04-07-13, 13:18
Ναι αυτο κανω και τιποτα ακομα! το ακουω το μπιπ παντως αλλα ανοιγει κανονικα. Θα προσπαθησω το απογευμα με αλλο πληκτρολογιο γιατι τωρα δεν εχω. ως τοτε θα εξακολουθω να προσπαθω μηπως πετυχει!

Seitman
04-07-13, 13:23
:hmm:
Τώρα που είπε για πληκτρολόγιο ο Θράσος...

Δε μου λες sisley, ξέρεις τι τύπο πληκτρολογίου έχεις; Δηλαδή αν συνδέεται με USB ή με PS/2. Αν είναι USB, έχω την υποψία ότι μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί το "USB legacy devices" στο BIOS και δεν αναγνωρίζεται το πληκτρολόγιο μέχρι να φορτωθούν τα windows και γι' αυτό δεν μπορείς να κάνεις δουλεία.

Δοκίμασε με ένα πληκτρολόγιο με σύνδεση PS/2.

sisley
04-07-13, 13:39
Με usb συνδεετε. Αρα γιαυτο μπορει να μη δουλευει? Αυτο που γραφετε για το Avira Rescue CD αν το κανω απο το laptop μπορει να βοηθησει?

eagle13
04-07-13, 13:43
Αν εννοείς να το δημιουργήσεις από το laptop εντάξει αλλά πρέπει να μην έχει ιους το laptop .................... :hmm:

cranky
04-07-13, 13:44
Αυτο που γραφετε για το Avira Rescue CD αν το κανω απο το laptop μπορει να βοηθησει?
Αν το λαπτοπ είναι καθαρό απο ιούς, υπάρχει περίπτωση.

Για το πληκτρολόγιο, αν μπορείς να μπείς στο bios πατώντας «Del», δές αν είναι [ENABLE] η επιλογή «Legasy USB».
Aν δεν είναι, κάν' την.

Seitman
04-07-13, 13:46
Με usb συνδεετε. Αρα γιαυτο μπορει να μη δουλευει?

Κατά 99%, μάλλον αυτός είναι ο λόγος. Με ένα πληκτρολόγιο PS/2 θα μπορέσεις να μπεις και στο BIOS για να αλλάξεις και τις ρυθμίσεις ώστε να "δουλεύουν" εξ αρχής οι USB συσκευές και να μην έχεις τέτοιο θέμα στο μέλλον.



Για το πληκτρολόγιο, αν μπορείς να μπείς στο bios πατώντας «Del», δές αν είναι [ENABLE] η επιλογή «Legasy USB».
Aν δεν είναι, κάν' την.

Αν δε συνδέσει πρώτα ένα PS/2 πληκτρολόγιο, δεν μπορεί να μπει στο BIOS Θράσο.

sisley
04-07-13, 13:57
Καινουριο ειναι το λαπτοπ δεν εχει τιποτα κ εχω και antivirus περασμενο μεσα. Τι μου προτινετε να κανω? Να αλλαξω πληκτρολογιο και να δοκιμασω τη διαδικασια με safe mode? θα διορθωθει τουλαχιστον ετσι? Συγνωμη αν σας κουρασα!

Seitman
04-07-13, 14:02
Τη δημιουργία του rescue-cd μπορείς να την κάνεις στο laptop, αλλά όπως είχα αναφέρει και στον topic starter δε θα κάνει και πολλά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Για την δική σου περίπτωση θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες από τα link που έχουμε δώσει τόσο εγώ όσο και ο eagle13. Το πρόβλημα είναι ότι απαιτούν την εκτέλεση των windows σε safe mode, οπότε θα πρέπει να συνδέσεις ένα πληκτρολόγιο PS/2 (έχω καταντήσει κουραστικός, αλλά μόνο έτσι βλέπω να γίνεται δουλειά).

sisley
04-07-13, 14:13
οκ ευχαριστω πολυ ολους!! θα δοκιμασω το απογευμα!

sisley
05-07-13, 22:44
Τελικα το εφτιαξα! Οντως εφταιγε το πληκτρολογιο μολις εβαλα το αλλο αμεσως μου εβγαλε την ασφαλη λειτουργια με το που πατησα F8. Ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν! :)

eagle13
06-07-13, 14:50
Τέλος καλό όλα καλά ....................... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.