PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπογοήτευση τελικά από Wind....(απάτη?)



bobis
30-04-13, 14:26
Aπό τότε που έβαλλε ο κολλητός μου vdsl , είπα να κάνω και εγώ την κίνηση και να βάλω και εγώ vdsl wind!!!

Aφού υπέγραψα το συμβόλαιο για το wind double play vdsl S πακέτο , σε ένα κατάστημα wind, μου είπαν ότι θα κοστίσει 25 ευρώ το μήνα πάγιο για ένα χρόνο + τέλος ενεργοποίησης γραμμής 72 ευρώ (μόλις μετακόμισα , δεν έχει καθόλου γραμμή).


Αλλά , με πήραν σήμερα τηλέφωνο από το κατάστημα αυτό , (μια βδομάδα μετά ακριβώς την υπογραφή) για να μου πούνε ότι για να προχωρήσει η ενεργοποίηση μου χρειάζονται άλλα 50 ευρώ για εγγύηση , επειδή και καλά είμαι καινούριος πελάτης τους (αν και έχω καρτοκινητό wind εδώ και 4 χρόνια) , και θα μου τα επέστρεφαν στο τέλος. Αλλά εγώ τους αρνήθηκα , επειδή το συμβόλαιο δεν συμπεριλάμβανε αυτά τα 50 ευρώ........μυρίστηκα απάτη εδώ , γιατί να σου ζητάνε επιπλέον λεφτά , ΧΩΡΙΣ να τα αναφέρουν στο αρχικό συμβόλαιο????


Παρακαλώ την γνώμη σας.

Οπότε , είμαι τώρα ανάμεσα στις συμπληγάδες OTE - CYTA , για να επιλέξω για vdsl....(η hol δεν δινει fastpath και η forthnet .... από παλία δεν μου αρέσει η πολιτική της να μην έχει ζεύξεις μέσω gr-ix με τους υπόλοιπους)

O ote δίνει μόνο 5 mbps upload και η cyta δεν έχει καλές σχέσεις με forthnet στο μεταξύ τους tracert :( , oπότε η wind ήταν για μένα η καλύτερη επιλογή....επειδή επικοινωνεί με όλους τους άλλους παρόχους (+ forthnet) μέσω ελλάδας + ότι έδινε 10 Mbps upload + fastpath , αλλά άμα σου ζητάνε 50 ευρώ στο άκυρο , τι να την κάνεις?

FuS
30-04-13, 19:23
Έχω την εντύπωση πως νομιμοποιούνται να ζητήσουν (αν θέλουν).

Στην θέση σου δεν θα δεχόμουν.

Να αναφέρω, έτσι για την ιστορία, πως κάποτε ήθελα να πάω σε συμβόλαιο cosmote αλλά επειδή τους είχα πάει στο δικαστήριο 2 χρόνια πριν, μου ζητούσαν deposit 300 ευρώ :nono:
Φυσικά δεν πήραν τίποτα και ενεργοποιήθηκα στη vodafone μιας και η wind τότε δεν έπιανε καλά μες στο σπίτι.. 4 χρόνια μετά που ξαναζήτησα συμβόλαιο, εκεί δεν μου ζητήσαν τίποτα.. απλά τελικά δεν το προχώρησα εγώ και έβαλα καρτοκινητό γιατί με ξενέρωσε η υπάλληλος που μου είπε πως το καρτοκινητό είναι μόνο για παιδάκια και λαθρομετανάστες (έτσι ακριβώς το είχε πει).. Από την άλλη, άσχετα αν είναι νόμιμο ή όχι, κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα μπορείς να το καταγγείλεις για προσβολή προσωπικότητας από ότι μου είχε πει και η δικηγόρος τότε (σε εμένα δεν ευσταθούσε και δεν μπορούσα να το κάνω, μου είπε, λόγω της αγωγής που είχα κάνει και άρα συναλλακτικά για την εταιρία ήμουν αφερέγγυος).

theopan
01-05-13, 03:23
Πες τους να πάνε να κουρευτούν... Σιγά μην αρχίσουμε να πληρώνουμε και εγγυήσεις για μια adsl!

FuS
01-05-13, 15:08
Για κινητή τουλάχιστον έχω ακούσει και 2 περιπτώσεις, για σταθερό-dsl είναι η πρώτη φορά που το ακούω :hmm:

Εγώ θα πήγαινα, χωρίς δεύτερη σκέψη, σε άλλο πάροχο.
(ήθελε τα περισσότερα, ας χάσει και τα λίγα..)

bobis
01-05-13, 15:18
Τελικά , μετά από αυτά , με ξαναπήραν τηλέφωνο , για να μου πούνε ότι μπορούνε να προχωρήσουνε και χωρίς την εγγύηση και ότι θα μου στείλουν σε λίγες μέρες ένα sms σχετικά με το αν ενεργοποιήθηκε η σύνδεση κτλπ (ό,τι μου χανε πει δηλαδή την πρώτη μέρα που είχα υπογράψει).

Τι γίνεται εδώ πέρα , την κολοκυθία παίζουνε......? :hmm:

FuS
01-05-13, 15:48
Εγώ θα τους έλεγα ότι για να έρθω στο δίκτυο τους θα έπρεπε να μου καταβάλουν εγγύηση 50 ευρώ (όσο σου ζήτησαν και αυτοί) και με την λήξη του συμβολαίου θα τους τα επέστρεφα.

Και αν με ρωτούσαν τον λόγο, θα τους έλεγα πως δεν τους εμπιστεύομαι (όπως σου είπαν και εκείνοι).

Σοβαρολογώ :)


Τελικά , μετά από αυτά , με ξαναπήραν τηλέφωνο , για να μου πούνε ότι μπορούνε να προχωρήσουνε και χωρίς την εγγύηση και ότι θα μου στείλουν σε λίγες μέρες ένα sms σχετικά με το αν ενεργοποιήθηκε η σύνδεση κτλπ (ό,τι μου χανε πει δηλαδή την πρώτη μέρα που είχα υπογράψει).

Τι γίνεται εδώ πέρα , την κολοκυθία παίζουνε......? :hmm:

Απλά, όταν δεν πιάνουν οι τακτικές του νταβατζή αλλάζει η στρατηγική και ξεκινά το "γλύψιμο".
Παλιά τακτική (όχι ιδιαίτερα "αποτελεσματική"..)

mikroman
02-05-13, 11:36
να έχεις το νου σου μην σου τα βάλουν σε κανένα λογαριασμό.

yuk
02-05-13, 12:31
Εγώ θα ζήταγα το όνομα του/της υπαλλήλου και θα ζητούσα να μου στείλουν το αίτημα γραπτώς. Θα το ανέβαζα στο φόρουμ να το δει όλος ο κόσμος και φυσικά θα πήγαινα αλλού.

Μπορεί να μην είναι πρακτική της Wind, αλλά εξυπνάδα του καταστήματος, αλλά και πάλι δε λέει τίποτα αυτό. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους σαν εν δυνάμει απατέωνες.

Helene
10-05-13, 15:22
Αλλά , με πήραν σήμερα τηλέφωνο από το κατάστημα αυτό , (μια βδομάδα μετά ακριβώς την υπογραφή) για να μου πούνε ότι για να προχωρήσει η ενεργοποίηση μου χρειάζονται άλλα 50 ευρώ για εγγύηση

Κάτι δεν πάει καλά εδώ... Μήπως να ενημερώσεις στα κεντρικά; Τα μαγαζιά είναι franchise και ενδέχεται να έχει γίνει κάποιο λάθος

theopan
11-05-13, 13:58
Κάτι δεν πάει καλά εδώ... Μήπως να ενημερώσεις στα κεντρικά; Τα μαγαζιά είναι franchise και ενδέχεται να έχει γίνει κάποιο λάθος

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι "ιδιορρυθμία" του συγκεκριμένου καταστήματος, ο franchisee που θα διοχετεύσει την εγγύηση και για ποιό λόγο; Στον εαυτό του; Προφανώς όχι γιατί δε γίνεται! Απλός μεταπωλητής των υπηρεσιών του franchisor είναι. Και γιατί να κάτσει στην τελική να ασχοληθεί ο πελάτης και μάλιστα "αμισθί" για να λύσει τα "οργανωτικά" της Wind με τους franchisees και να μην πάει κατευθείαν αλλού που θα τον αντιμετωπίσουν με αξιοπρέπεια; Η πάγια δικαιολογία που ακούω από τη Wind την τελευταία 5ετία οπότε προέκυπτε πρόβλημα είναι ότι "έχει άχρηστους συνεργάτες". Ε ας φροντίσει επιτέλους να επιλέγει καλύτερα τους "συνεργάτες" της και ας αφήσει τις φαιδρές δικαιολογίες...

apto
13-05-13, 16:50
Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι "ιδιορρυθμία" του συγκεκριμένου καταστήματος, ο franchisee που θα διοχετεύσει την εγγύηση και για ποιό λόγο; Στον εαυτό του; Προφανώς όχι γιατί δε γίνεται! Απλός μεταπωλητής των υπηρεσιών του franchisor είναι. Και γιατί να κάτσει στην τελική να ασχοληθεί ο πελάτης και μάλιστα "αμισθί" για να λύσει τα "οργανωτικά" της Wind με τους franchisees και να μην πάει κατευθείαν αλλού που θα τον αντιμετωπίσουν με αξιοπρέπεια; Η πάγια δικαιολογία που ακούω από τη Wind την τελευταία 5ετία οπότε προέκυπτε πρόβλημα είναι ότι "έχει άχρηστους συνεργάτες". Ε ας φροντίσει επιτέλους να επιλέγει καλύτερα τους "συνεργάτες" της και ας αφήσει τις φαιδρές δικαιολογίες...

+1, δηλαδή άμα δεν ήταν ψιλιασμένος κ ήταν κάποιος άλλος μπορεί πολύ απλά να έσκαγε το 50αρικο και μετά άντε βρες το. Να σου λεν ότι έχει γίνει λάθος στο σύστημα κλπ κλπ

Helene
23-05-13, 11:51
Δεν έχεις άδικο, αλλά αν όλοι ενημερώνουμε τις εταιρείες για τέτοιου είδους fails, τότε τις βοηθάμε να βελτιώνουν τις υπηρεσίες τους - αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο τις ενδιαφέρει δηλαδή...
Φυσικά, αυτό δεν αναιρεί ότι μπορείς να πας σε άλλη εταιρεία, εφόσον αυτή δεν σε εξυπηρετεί. Αλλά είναι ΚΑΙ στο χέρι μας να βελτιωθούν οι υπηρεσίες από εταιρείες που κατά τα άλλα είναι τίμιες και κατά τη γνώμη μου η WIND είναι τίμια

@ ADSLgr.com All rights reserved.