PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα Forthnet



iraklistheone1987
30-04-13, 20:23
Καλησπέρα σε Όλους.

Είμαι συνδρομητής της Forthnet εδώ και πολλά χρόνια και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τον τελευταίο καιρό όμως έχω παρατηρήσει το εξής φαινόμενο, Απο 36 που ήτανε το attenuation έπεσε στα 29 και η ταχύτητα από 11-12mb που ήτανε πήγε στα 9 (ενώ θα έπρεπε να αυξηθεί). Μίλησα με το τεχνικό τμήμα της Forthnet και μου είπανε οτι βρήκανε ένα βραχυκύκλωμα στη γραμμή μου (για το οποίο έχω μια υποψία που βρίσκεται). Προτείνανε να έρθει τεχνικός για να μετρήσει την γραμμή και να βρεί που ειναι το πρόβλημα, αλλά μου είπαν αν δεν είναι πρόβλημα της forthnet αυτός δεν θα διορθώσει, αλλα θα πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι επείδη οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι που ξέρω ( και ξέρω πολλούς καθώς το επαγγελμά μου ειναι πώληση οικοδομικών υλικών) είναι παντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ με θέματα ADSL και σωστής καλωδίωσης, Τι θα πρέπει να κάνω για να διορθώσω και εγώ επιτέλους τη γραμμή μου ( Μήπως να προτείνω τον τεχνικό που θα έρθει να κλείσουμε καποιο ραντεβου ''ανεπίσημα'')

PS Αν κάποιος έχει το τηλέφωνο κάποιου ηλεκτρολόγου, αλλα γνώστη πάνω στο θέμα και ειναι περιοχή θεσσαλονίκη παρακαλώ να μου το στείλει σε PM

dfourt
01-05-13, 00:30
Όταν λες ότι υποψιάζεσαι ότι ξέρεις που είναι το πρόβλημα τι εννοείς;
Εντός της δικιάς σου εγκατάστασης;
Δε δοκιμάζεις να βάλεις το router, στην γραμμή όπως έρχεται από τον ΟΤΕ;(Ή τέλος πάντων πριν το σημείο όπου υποψιάζεσαι ότι υπάρχει πρόβλημα)

Αν απλά έχει πρόβλημα κάπου το καλώδιο εντός της δικιάς εγκατάστασης και ξέρεις και που, τότε τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Απλά το αλλάζεις μόνος σου ή στο αλλάζει κάποιος άσχετος ηλεκτρολόγος αν δεν πιάνουν τα χέρια σου.

iraklistheone1987
01-05-13, 10:07
Καταρχήν μένω σε συγκρότημα μονοκατοικιών. Το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται στον κατανεμητή του συγκροτήματος και απο εκεί διαμοιράζετε στα σπίτια (όλα καλά μέχρι εδώ). Μέσα στο σπίτι το καλώδιο του ΟΤΕ που έρχεται από έξω ένας παλίοτερος ηλεκτρολόγος αποφάσισε να το συνδέσει απευθείας με ένα καλώδιο που οδηγεί στον 2ό όροφο, πράγμα που σημαίνει ότι ουσιαστικά οδηγείται η κεντρική γραμμή του ΟΤΕ στο 2ο όροφο και από εκεί η γραμμή επιστρέφει σε όλο το σπιτί αφου στην ένωση ξεκινάει ενα καλώδιο το οποίο οδηγεί στο Router.

Εγώ πιστεύω οτι το πρόβλημα βρίσκεται στην 2η ένωση

Παραθέτω και ένα σχεδιάγραμμα παρακάτω, θα παρακαλούσα επίσης αν έχει κάποιος να δώσει μια καλύτερη ιδεά καλωδίωσης
123305

ZORO
02-05-13, 18:27
Αν θέλεις να είσαι σίγουρος για το αν το πρόβλημα βρίσκεται στην καλωδίωση του κτιρίου σου θα πρέπει να κάνεις έλεγχο στον κατανεμητή της οικοδομή σου. Διάβασε το σχετικό άρθρο (http://www.adslgr.com/content/250-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) που έχει γράψει ένα μέλος του φόρουμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.