PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL: πολλές απορίες...



antonis_wrx
28-06-04, 12:05
Καθότι για πολύ καιρό το adsl ήταν μακρινό όνειρο δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με το θέμα... Φαίνεται ότι το πλήρωμα του χρόνου έφτασε να εγκαταλείψω το 56k modem και την pstn γραμμή (άμα το επιτρέψει ο ΟΤΕ) για να βάλω adsl... Αρχικά έλεγα για vivodi αλλά από το script που έχουν στην αρχική τους σελίδα μου έβγαλε ότι στην περιόχη μου (Αγία Παρασκευή, Αθήνα) δεν κάλυπτει με δίκο της δίκτυο αλλά παρέχει υπήρεσιες dsl μέσω ΟΤΕ... Λέω λοιπόν αφού δεν με καλύπτει απ' ευθείας η vivodi να πάω κατ ευθείαν στον ΟΤΕ και να μην μπλέκω και με άλλη εταιρεία. Στο αντίστοιχο scipt του oteshop.gr μου βγάζει ότι ναι μεν είναι διαθέσιμη η υπήρεσια στην περιοχή μου αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες... Αυτό σε πόσο χρόνο αναμονής μεταφράζεται?
Από isp σκέφτομαι forthnet καθ' ότι έχω ήδη forthnet pstn και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Προτείνετε κάποιον άλλο;
Σχετικά με την εγκατάσταση τώρα... Μπορώ να την κάνω μόνος μου? Έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν διαδικάσια... Υπάρχει τρόπος να δω σε ποία πρίζα τηλεφώνου ανεβαίνει η κεντρική γραμμή? Σε αυτήν δεν πρέπει να μπει το modem? Επείδη η πρίζα αυτή αν είναι αυτή που υποψιάζομαι είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού απ' ότι είναι ο υπολογιστής και για καλώδιο δεν παίζει (έτσι και περάσω καλώδιο σε όλο το σπίτι θα με αποκεφαλίσει η μάνα μου με συνοπτικές διαδικασίες) σκέφτομαι την λύση του wifi... Θα χρειαστεί να περάσει μάλλον 3-4 τοίχους... θα υπάρχει πρόβλημα? Εκτός από μια κάρτα pci για τον υπολογιστή τι άλλο θα χρειαστώ?Το 802.11g εκτός από μεγαλύτερη ταχύτητα έχει και ισχυρότερο σήμα από το 802.11b?Μετά σε κάθε τηλεφωνική συσκεύη θα πρέπει να βάλω και ένα φίλτρο έτσι ώστε να δουλεύει? Γενικά όλος αυτός ο εξοπλισμός wifi+modem adsl + splitter + φίλτρα πόσο περίπου θα κοστίσει?

euri
28-06-04, 12:17
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Πολλές και εύλογες οι απορίες σου. Απορίες που τις είχαμε όλοι στην αρχή. Ακριβώς για αυτό, υπάρχουν οι απαντήσεις μέσα σε όλο το φόρουμ. Γιατί δεν κάνεις λίγο ένα ψάξιμο, ή να διαβάσεις λίγο τα αντίστοιχα threads. Θα σου λυθούν κατά πάσα πιθανότητα οι παραπάνω απορίες, όπως επίσης θα δεις και θέματα που ίσως να συναντήσεις αργότερα, ή δε φανταζόσουν καν.

Φιλικά,

Ευριπίδης

aesir
28-06-04, 12:31
Οντως με ένα ψάξιμο θα βρεις απαντήσεις που να σε υπερκαλήπτουν σε αυτά που ρωτάς και οχι μόνο όπως λέει και ο euri.

JohnGR
28-06-04, 12:53
antonis_wrx καλώς ήρθες!
Για κάθε απορία, όπως είπαν τα παιδιά, κοιτάς εδώ: http://www.adslgr.com/forum/search.php.

Τουλάχιστον έγραψες ελληνικά!



Αυτό σε πόσο χρόνο αναμονής μεταφράζεται?


Αυτό τον καιρό περνάνε πόρτες, αλλά υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί που περιμένουν. Αν είσαι τυχερός σε μέσα στον Ιούλιο θα έχεις DSL (κάνε όμως την αίτηση τώρα). Αν δεν είσαι μάλλον μετά τους Ολυμπιακούς. :(



Από isp σκέφτομαι forthnet καθ' ότι έχω ήδη forthnet pstn και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Προτείνετε κάποιον άλλο;


Forthnet έχω κι εγώ χωρίς παράπονα. Άλλη επιλογή για μένα θα ήταν η Tellas.



Σχετικά με την εγκατάσταση τώρα... Μπορώ να την κάνω μόνος μου? Έχω ακούσει ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν διαδικάσια...


Μόνος._



Υπάρχει τρόπος να δω σε ποία πρίζα τηλεφώνου ανεβαίνει η κεντρική γραμμή? Σε αυτήν δεν πρέπει να μπει το modem?


Είναι μάλλον αυτή που υποθέτεις. Αν την ανοίξεις θα το καταλάβεις από τα πολλά πλεγμένα καλώδια, τον χαμό δηλαδή στις περισσότερες ελληνικές εγκαταστάσεις!

Στην κεντρική πρίζα πρέπει να μπει το splitter.



Επείδη η πρίζα αυτή αν είναι αυτή που υποψιάζομαι είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού απ' ότι είναι ο υπολογιστής και για καλώδιο δεν παίζει (έτσι και περάσω καλώδιο σε όλο το σπίτι θα με αποκεφαλίσει η μάνα μου με συνοπτικές διαδικασίες) σκέφτομαι την λύση του wifi... Θα χρειαστεί να περάσει μάλλον 3-4 τοίχους... θα υπάρχει πρόβλημα? Εκτός από μια κάρτα pci για τον υπολογιστή τι άλλο θα χρειαστώ?Το 802.11g εκτός από μεγαλύτερη ταχύτητα έχει και ισχυρότερο σήμα από το 802.11b?


Εδώ μάλλον μπερδεύτηκες (ή το έκανα εγώ).

Εννοείς να συνδέσεις ασύρματα την πρίζα με το modem; Το WiFi είναι λύση δικτύωσης.

ermis333
28-06-04, 13:02
antonis_wrx, Το modem μπορείς να το συνδέσεις σε όποια μπρίζα θέλεις...δεν χρειάζεται να συνδεθεί με την κεντρική μπρίζα απλά όπου έχεις τηλέφωνα θα πρέπει μεταξύ της τηλεφωνικής συσκευής και της μπρίζας να τοποθετήσεις φίλτρα τα οποία είναι φτηνά και τα αγοράζεις από τον ΟΤΕ.

kubiak
28-06-04, 13:23
antonis_wrx, Το modem μπορείς να το συνδέσεις σε όποια μπρίζα θέλεις...δεν χρειάζεται να συνδεθεί με την κεντρική μπρίζα απλά όπου έχεις τηλέφωνα θα πρέπει μεταξύ της τηλεφωνικής συσκευής και της μπρίζας να τοποθετήσεις φίλτρα τα οποία είναι φτηνά και τα αγοράζεις από τον ΟΤΕ.

να συμπληρώσω ότι αυτό ισχύει στην περίπτωση που η υλοποίηση θα είναι over PSTN γιατί στην περίπτωση του over ISDN δεν νομίζω να μπορείς να πας σε φίλτρα...

φιλικά...

antonis_wrx
28-06-04, 17:00
ευχαριστώ για τις γρήγορες απάντησεις σας. over pstn θα είναι. Αφού το modem μπορεί να μπει σε όποια πρίζα να ναι, στην συγκέκριμενη πρίζα υπάρχει τρόπος να είναι και το modem και τηλεφωνική συσκευή?
Το wifi το έλεγα για σύνδεση του modem με το pc... Αλλά από την στιγμή που δεν χρείαζεται να μπει το modem στην κεντρική πρίζα θα το βάλω σε αυτή που είναι κοντά στο pc χώρις να το ζαλίζω παραπάνω το θέμα...

lewton
28-06-04, 23:26
Καλώς τον! :D
Λοιπόν, καταρχάς ξέχνα το modem, πολύ καλύτερο από κάθε άποψη να πάρεις router.
Όσον αφορά τον ISP, συνιστώ είτε Vivodi (η φθηνότερη), είτε Tellas (η καλύτερη) είτε Forthnet (ο καλύτερος συνδιασμός απόδοσης/τιμής). Πάντως αυτό θα σε απασχολήσει αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή και δοκιμάσεις demo από όλους.
Τώρα για την εγκατάσταση: To modem/router μπαίνει σε οποιαδήποτε τηλεφωνική πρίζα. Πέρα από αυτό, αφού έχεις PSTN (ενημερωτικά, λέγεται και POTS) μπορείς:
1. Να βάλεις μπροστά από κάθε τηλεφωνική συσκευή ένα φίλτρο.
ή
2. Να βάλεις στην κεντρική πρίζα, πριν ακόμη χωριστούν τα καλώδια ένα splitter.
Αυτά τα 2 συμβάλλουν στο να μην μπλέκεται το adsl με το τηλέφωνο και έχεις θόρυβο στις τηεφωνικές κλήσεις. Ενημερωτικά, αν είχες ISDN θα έπαιζε μόνο η λύση Νο2. Η λύση 2 είναι καλύτερη αλλά πρέπει να βρεις την κεντρική πρίζα του σπιτιού.
Αυτά.

Valder
28-06-04, 23:36
Κάτσε,κάτσε,δε μπορεί κάποιος αντί για φίλτρο σε κάθε συσκευή να βάλει εναν μετατροπεα 1 σε 2 (κοινώς Υ) στην κεντρική πρίζα και μετά να βάλει στη μια υποδοχή το φίλτρο και μετά το καλώδιο που πάει στα τηλέφωνα και στην άλλη υποδοχή το ADSL Modem;

Ρωτάω γενικά και ζητώ συγνώμμη απ τον antonis_wrx για την παρέμβαση στο θέμα του,απλά το έχω ως απορία.

sdikr
28-06-04, 23:37
Κάτσε,κάτσε,δε μπορεί κάποιος αντί για φίλτρο σε κάθε συσκευή να βάλει εναν μετατροπεα 1 σε 2 (κοινώς Υ) στην κεντρική πρίζα και μετά να βάλει στη μια υποδοχή το φίλτρο και μετά το καλώδιο που πάει στα τηλέφωνα και στην άλλη υποδοχή το ADSL Modem;

Ρωτάω γενικά και ζητώ συγνώμμη απ τον antonis_wrx για την παρέμβαση στο θέμα του,απλά το έχω ως απορία.

ναι μπορεί
η γενική ιδέα είναι, για τα τηλέφωνα θα πάρεις σήμα μετά απο το φίλτρο/spliter,

JohnGR
28-06-04, 23:39
Μπορεί να βάλει το splitter στην κεντρική πρίζα και στην μία έξοδο να βάλει το modem και στην άλλη κατευθείαν το καλώδιο για τα τηλέφωνα.

Το θέμα με τα φίλτρα παίζει αν δεν έχουμε βάλει splitter.

Σε ISDN τα πράγματα αλλάζουν τελείως.

l3ft3r1s
29-06-04, 03:33
Χμμμ ο antonis_wxr ρωτησε κατι που ενδιαφερει και εμενα και δεν ειδα να απαντηθηκε.


Αφού το modem μπορεί να μπει σε όποια πρίζα να ναι, στην συγκέκριμενη πρίζα [που προφανως δεν θα ειναι η κυρια] υπάρχει τρόπος να είναι και το modem και τηλεφωνική συσκευή?

Πως επιτυγχάνεται αυτό?Μέσω splitter?
Αν δηλαδή στην κύρια έχω μόνο τηλ και βάλω φίλτρο, δεν μπορω να χρησιμοποιήσω το splitter (αφου θα μου το δωσουν τσαμπα :P) σε δευτερεύουσα για να βάλω modem+τηλ? Δεν καταλαβαίνων γιατι το splitter πρεπει οπωσδηποτε να μπει στην κυρια, απ τη στιγμή που το modem δεν ειναι εκεί κοντά... :?

JohnGR
29-06-04, 03:46
l3ft3r1s, όπως τα λες είναι.

antonis_wrx
29-06-04, 10:12
τελικά αυτό που λέω να κάνω είναι: να βάλω το splitter στην πρίζα που είναι κόντα στο pc για να έχω τηλέφωνο και το modem. Μετά σε άλλες 2 πρίζες που έχουν τώρα τηλεφωνικές συσκευές θα βάλω φίλτρα ώστε να δουλεύουν τα τηλέφωνα. Στην κέντρική εκεί που νομίζω ότι είναι (στην κουζίνα :shock: ) δεν νομίζω να βάζω τίποτα. Θα δουλέψει έτσι?

l3ft3r1s
29-06-04, 10:58
Αν και εγώ καινούριος είμαι, σκεφτόμενος λογικά, και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα (να ναι καλά τα παιδιά), δεν βρίσκω λόγο να μην δουλέψει! Αλλά ας μη σε πάρω στον λαιμό μου, ας απαντήσει και κάποιος άλλος.

Μια δική μου ερώτηση, αν επιτρέπεται. Ένας φίλος μου είπε ότι υπάρχουν δυο (ποιοτικά) είδη καλωδίων RJ-11. Το "καλό" -και πιο ακριβό, και το "οχι και τόσο καλό" -και επομένως πιο φτηνό". Με το δεύτερο λέει παίζιε να χάσεις κλαποια Kb/s... Αληθεύει κάτι τέτοιο?
Επίσης χάνεις σε ταχύτητα αν το RJ-11...
α)είναι αρκετά μακρύ η του έχεις βάλει προέκταση?
β)περνάει από άλλες συσκευές όπως σταθεροποιητές τάσης ή splitter?

Ευχαριστώ!

lewton
29-06-04, 11:53
τελικά αυτό που λέω να κάνω είναι: να βάλω το splitter στην πρίζα που είναι κόντα στο pc για να έχω τηλέφωνο και το modem. Μετά σε άλλες 2 πρίζες που έχουν τώρα τηλεφωνικές συσκευές θα βάλω φίλτρα ώστε να δουλεύουν τα τηλέφωνα. Στην κέντρική εκεί που νομίζω ότι είναι (στην κουζίνα :shock: ) δεν νομίζω να βάζω τίποτα. Θα δουλέψει έτσι?

Θα δουλέψει όπως τα λες, αλλά αν έχεις ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή ο splitter είναι 100% περιττός.
(αν δεν κάνω λάθος πάντα)

l3ft3r1s
29-06-04, 12:10
τελικά αυτό που λέω να κάνω είναι: να βάλω το splitter στην πρίζα που είναι κόντα στο pc για να έχω τηλέφωνο και το modem. Μετά σε άλλες 2 πρίζες που έχουν τώρα τηλεφωνικές συσκευές θα βάλω φίλτρα ώστε να δουλεύουν τα τηλέφωνα. Στην κέντρική εκεί που νομίζω ότι είναι (στην κουζίνα :shock: ) δεν νομίζω να βάζω τίποτα. Θα δουλέψει έτσι?

Θα δουλέψει όπως τα λες, αλλά αν έχεις ένα φίλτρο σε κάθε τηλεφωνική συσκευή ο splitter είναι 100% περιττός.
(αν δεν κάνω λάθος πάντα)
Στην μπρίζα που είναι κοντά στο pc όμως θέλει να βάλει KAI τηλέφωνο. Ετσι καταλαβα, διορθωστε με αν κανω λαθος! Οπότε χρειάζεται splitter... (Εννοείται οτι εκεί δεν χρειάζεται φίλτρο) εκτός και αν χρησιμοποιήσει κάποιν διακλαδωτή, που δεν ανέφερε στην τελική διαμόρφωση... :wink:

JohnGR
29-06-04, 12:15
antonis_wrx δεν βλέπω γιατί να μη σου δουλέψει.

l3ft3r1s το RJ-11 δεν είναι καλώδιο αλλά βύσμα/φις. Το καλύτερο καλώδιο που μπορείς να βάλεις είναι UTP Cat5e ή 6.

Μπορείς μάλιστα να το χρησιμοποιήσεις και στις τηλεφωνικές συσκεύες με βύσματα RJ-11 ή για να τραβήξεις καλώδιο από το splitter στο router σου.

l3ft3r1s
29-06-04, 12:43
JohnGR thanks για την διευκρυνιση, δεν το ξερα οτι το καλωδιο δεν λεγεται RJ-11 αλλά η υποδοχη! Μάλλον εχω μείνει λιγο πισω σ αυτα...
?
UTP Cat5 δεν είναι το καλωδιο που χρησιμοποιούμε στα lan και συνδεεται σε RJ-45?Από πότε συνδέεται και σε RJ-11? :shock:

Απ οτι ξερω τo UTP Cat5 παίζει στα 100MHz, έχει 8 καλωδιακια μεσα αντι για 4 ή 2, και είναι αυτο που χρησμοποιείται στη συνδεση router-pc(ethernet).
Το Cat1 και Cat2 είναι για τις τηλεφωνικές γραμμές και συνδένται σε RJ-11. Αν έχουν αλλαξει τοσο ολυ τα πραγματα που ολο αυτα που λεω ακουγονται "παλιοληθικα", σηκώνω τα χερια ψηλά! Παρακαλώ πληροφορήστε με!
Τεσπα, όπως και εαν λεγεται το εν λογω καλωδιο, εστω UTP CatX, η ερωτηση μου ειναι η εξης: Υπαρχει καλης ποιοτητας UTP CatX (-->πιο προσεγμενο-->καλος χαλκος-->υψηλοτερη τιμη) και "οχι τοσο καλης ποιοτητας" UTP CatX(-->οχι και τοσο προσεγμενο)? - και τα δυο να παιζουν στις ιδιεσ συχνοτητες δηλαδη και να υποστηριζουν τον ιδιο ρυθμο μεταφορας δεδομενων...

JohnGR
29-06-04, 12:48
UTP Cat5 δεν είναι το καλωδιο που χρησιμοποιούμε στα lan και συνδεεται σε RJ-45?Από πότε συνδέεται και σε RJ-11?


Βασικά ναι. Δεν συνηθίζεται αλλά δεν σου απαγορεύει κανένας να το κάνεις! Μόνο κέρδος θα έχεις. Θα χρησιμοποιήσεις απλώς μόνο τα δύο καλωδιάκια (μίλησες για αποστάσεις και απώλειες, γι' αυτό το ανέφερα)



Τεσπα, όπως και εαν λεγεται το εν λογω καλωδιο, εστω UTP CatX, η ερωτηση μου ειναι η εξης: Υπαρχει καλης ποιοτητας UTP CatX (-->πιο προσεγμενο-->καλος χαλκος-->υψηλοτερη τιμη) και "οχι τοσο καλης ποιοτητας" UTP CatX(-->οχι και τοσο προσεγμενο)? - και τα δυο να παιζουν στις ιδιεσ συχνοτητες δηλαδη και να υποστηριζουν τον ιδιο ρυθμο μεταφορας δεδομενων...


To Cat5 είναι το συνηθισμένο. Τa Cat5e & Cat6 είναι πιο καινούρια πρότυπα και σαφώς καλύτερα. Αν ανησυχείς τόσο για παρεμβολές βάλε Cat5e.

sdikr
29-06-04, 21:03
Μια δική μου ερώτηση, αν επιτρέπεται. Ένας φίλος μου είπε ότι υπάρχουν δυο (ποιοτικά) είδη καλωδίων RJ-11. Το "καλό" -και πιο ακριβό, και το "οχι και τόσο καλό" -και επομένως πιο φτηνό". Με το δεύτερο λέει παίζιε να χάσεις κλαποια Kb/s... Αληθεύει κάτι τέτοιο?

θα 'εχαμες kb αν είχες ταχύτητες 2mbit και άνω, με τα 384 δεν θά έχεις πρόβλημα

α) καλό θα είναι να μην έχει πολλές συνδέσεις
β) δεν υπάρχει πρόβλημα με ups

antonis_wrx
30-06-04, 10:54
και κάτι άλλο που σκέφτηκα, επειδή είδα ότι υπάρχει τιμοκατάλογος μόνο για modem και για τα splitter και φίλτρα όλοι λένε ότι είναι φθηνά... Αυτό το φθήνα πόσο φθήνα δηλαδή? πάνω κάτω 5Ε?

JohnGR
30-06-04, 11:49
antonis_wrx splitter δεν θα χρειαστείς επιπλέον από αυτό που θα σου δώσουν. Τα φίλτρα κάνουν 7-8 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Μια αναζήτηση θα σε πείσει: http://www.adslgr.com/forum/search.php

WAntilles
30-06-04, 12:52
To Cat5 είναι το συνηθισμένο. Τa Cat5e & Cat6 είναι πιο καινούρια πρότυπα και σαφώς καλύτερα. Αν ανησυχείς τόσο για παρεμβολές βάλε Cat5e.

Βάλε Cat5e γιατί η διαφορά τιμής είναι πραγματικά εξευτελιστική.

Τα είχα ψάξει και γω πριν από 2 μήνες που δικτύωσα τα 2 διαμερίσματα με 100Mbps (για να δώσω μεταξύ άλλων και aDSL και στην υπόλοιπη οικογένεια).

Είχα πάρει 24άρι (και όχι 26άρι) καλώδιο σε διατομή, δηλαδή πιο χοντρό (μή με ρωτάς γιατί το πιο χοντρό το συμβολίζουν με μικρότερο αριθμό - αντίσταση ανά μονάδα μήκους ίσως - δεν ξέρω), και το πιο σημαντικό, να είναι ολόσωμα τα 8 καλωδιάκα, και όχι πεπλεγμένες ίνες να αποτελούν το κάθε καλωδιάκι.

Οι διαφορές τιμής είναι τόσο μικρές που ούτε το σκέφτεσαι.

Twisted Pairs 24 AWG-UTP Category 5/E (enhanced) 100 Ohm 04431m

π.χ. Αυτά γράφει στο πλάι το καλώδιο που έχω.

Οι ειδικοί επί των δικτύων θα μπορέσουν να σε πληροφορήσουν καλύτερα.

Από γνωστό μαγαζί που είναι δυστυχώς φίρμα και χτυπά λίγο τις τιμές, το είχα πάρει 0.28 ευρώ/μ. Αλλά αν πας σε ηλεκτρολογείο (δυστυχώς δεν έχω κοντά μου και η δουλειά έγινε μέσα σε ένα σάββατο τσάκα-τσάκα), μπορείς να βρεις και με 0.20 ευρώ/μ.

Δηλαδή για 100μ θα σου έρθει 20-28 ευρώ.

Τρίχες.

Άμα λοιπόν κάνεις δίκτυο στο σπίτι(ια), διαδικασία που γίνεται μια φορά και θα σε βγάλει για χρόνια (το ίδιο καλώδιο σηκώνει άνετα και Gigabit Ethernet) πάρε καλό καλώδιο.

l3ft3r1s
30-06-04, 20:43
Όπα ρε παιδια μήπως ξεφύγαμε λίγο? :P Εγώ δεν ρώτησα για δίκτυο, εγώ ρωτησα για μια απόσταση 10 το πολυ μέτρων μεταξύ τηλεφωνικής μπρίζας(splitter ουσιαστικά) με router, για μείωση των παρεμβολών σε αυτή την απόσταση!

Αλλά μιας που το αναφέρατε... Το Cat5e αν έχουμε πολολούς υπολογιστές χρησιμοποιούμε χαμπ, ενω αν έχουμε μονο 2 τα συνδέουμε κατεθείαν έτσι? Καλά, αν χρησιμοποιήσει κάποιος κάθε θύρα ethernet των υπολογιστών για να τα συνδεσει μεταξύ τους, το router με τι θα το συνδέσει? Με μια usb? Με το χαμπακι? Η πρέπει να βάλει ειδικό router με πολλές θύρες ethernet (ώστε να είναι και χαμπάκι μαζί)?

sdikr
30-06-04, 22:43
Όπα ρε παιδια μήπως ξεφύγαμε λίγο? Εγώ δεν ρώτησα για δίκτυο, εγώ ρωτησα για μια απόσταση 10 το πολυ μέτρων μεταξύ τηλεφωνικής μπρίζας(splitter ουσιαστικά) με router, για μείωση των παρεμβολών σε αυτή την απόσταση!

το να βάλεις cat5 είναι σίγουρα καλύτερο απο το απλό τηλεφωνικό,
και μετά έχεις και τα 4 ζευγάρια!!

l3ft3r1s
30-06-04, 23:26
και τα 4 ζευγαρια?τι εννοείς?και τι να τα κάνω τα 4 ζευγάρια αφού χρειάζεται μόνο ένα και όλα τα δεδομένα μέσω αυτού μεταφέρονται.
Αντε και βρήκα υποδοχή RJ-45 για να βάλω στον τοίχο. Το router που έχει RJ-11? Θα πρέπει να κόψω το Cat5e στην άκρη και να ενώσω τα 2 καλοδιάκια με ένα επίσης κομμένο Cat2(το απλό τηλεφωνικό καλώδιο με άκρη για RJ-11)? Και απ έξω μονωτική ταινία? Και αν βάλω και splitter... τρέχα γύρευε, κι άλλη μετατροπή!

sdikr
30-06-04, 23:30
και τα 4 ζευγαρια?τι εννοείς?και τι να τα κάνω τα 4 ζευγάρια αφού χρειάζεται μόνο ένα και όλα τα δεδομένα μέσω αυτού μεταφέρονται.

την κεντρική σύνδεση την έχω κάνει με utp
1 ζευγάρι φέρνει το σήμα απο την μπρίζα του Οτε στο δωμάτιο μου, αυτή μπαίνει στο spliter απο εκεί ενα καλώδιο στο netmod, και΄ένα στο adsl
έχω 2 ζευγάρια τα οποία κάνου επιστροφή του αναλογικου σήματος απο το netmod στο υπόλοιπο σπίτι (2 msn)

JohnGR
30-06-04, 23:38
και τα 4 ζευγαρια?τι εννοείς?και τι να τα κάνω τα 4 ζευγάρια αφού χρειάζεται μόνο ένα και όλα τα δεδομένα μέσω αυτού μεταφέρονται.
Αντε και βρήκα υποδοχή RJ-45 για να βάλω στον τοίχο. Το router που έχει RJ-11? Θα πρέπει να κόψω το Cat5e στην άκρη και να ενώσω τα 2 καλοδιάκια με ένα επίσης κομμένο Cat2(το απλό τηλεφωνικό καλώδιο με άκρη για RJ-11)? Και απ έξω μονωτική ταινία? Και αν βάλω και splitter... τρέχα γύρευε, κι άλλη μετατροπή!


l3ft3r1s μπερδεύεις πάλι τα καλώδια με τα βύσματα. Για την περίπτωση που μιλάμε θα χρησιμοποιούσες καλώδιο UTP με RJ11 στην μία άκρη και RJ45 στην άλλη. Το καλό με τα 4 ζευγάρια, είναι ότι αν πάθει ζημιά το ένα, αλλάζεις το ζευγάρι κι όχι το καλώδιο.



Αλλά μιας που το αναφέρατε... Το Cat5e αν έχουμε πολολούς υπολογιστές χρησιμοποιούμε χαμπ, ενω αν έχουμε μονο 2 τα συνδέουμε κατεθείαν έτσι?


Η καλύτερη λύση, ακόμη και για δύο υπολογιστές, είναι switch/hub. Μην ξεχνάς και τυχόν περίπτωση αναβάθμισης.



Καλά, αν χρησιμοποιήσει κάποιος κάθε θύρα ethernet των υπολογιστών για να τα συνδεσει μεταξύ τους, το router με τι θα το συνδέσει? Με μια usb? Με το χαμπακι? Η πρέπει να βάλει ειδικό router με πολλές θύρες ethernet (ώστε να είναι και χαμπάκι μαζί)?


Δε σου απαγορεύει κανείς να έχεις δεύτερη κάρτα ethernet στο 1 PC, αλλά και πάλι σου λέω ότι καλύτερο το switch.

l3ft3r1s
01-07-04, 00:23
και τα 4 ζευγαρια?τι εννοείς?και τι να τα κάνω τα 4 ζευγάρια αφού χρειάζεται μόνο ένα και όλα τα δεδομένα μέσω αυτού μεταφέρονται.

την κεντρική σύνδεση την έχω κάνει με utp
1 ζευγάρι φέρνει το σήμα απο την μπρίζα του Οτε στο δωμάτιο μου, αυτή μπαίνει στο spliter απο εκεί ενα καλώδιο στο netmod, και΄ένα στο adsl
έχω 2 ζευγάρια τα οποία κάνου επιστροφή του αναλογικου σήματος απο το netmod στο υπόλοιπο σπίτι (2 msn)
Ναι βρε συ αλλα ως συνδεσες το UTP στο σπλιτερ? Υπάρχει UTP Cat5e με άκρες για υποδοχές RJ-11 στην άκρη? αν ναι, πείτε το να τελειωνουμε και ταλαιπωρουμαστε ολοι! Εκτός και αν το σπλιτερ εχει RJ-45 υποδοχή...
sdikr και το απλό καλωδιο UTP λέγεται μόνο που είναι άλλης κατηγορίας (Cat2 νομίζω)

JohnGR
01-07-04, 00:28
l3ft3r1s το UTP παίρνει ότι βύσματα θες. RJ45 το splitter; RJ45 θα του περάσεις...

l3ft3r1s
01-07-04, 00:46
ΟΚ τα κατάλαβα τώρα :) Thanks JohnGR για τις διευκρυνίσεις thank και στους υπόλοιπους. Άντε καληνύχτα, έχω διπλό αγώνα αύριο :o (και δεν έχω προπονηθεί :lol: )

Pure_
12-07-04, 22:22
Ρε παιδια ( μην μου πειτε να κανω search plz γιατι και μονο οτι κανω post se παλιο thread αποδυκνυει οτι εκανα... :P )
αλλα να σας περιγραψω λιγο την κατασταση μου για να βεβαιωθω οτι αυριο που θα ειναι ετοιμη η γραμμη θα μπορω να χρησιμοποιησω την dsl και οχι την pstn που χρησιμοποιω τωρα.

Λοιπον... μια φορα και ενα καιρο πηγα στον οτε και μετετρεψα την isdn γραμμη που ειχα σε pstn. τους εδωσα και πισω το σαπιο modem το οποιο μου χορηγουσε ο οργανισμος δωρεαν το οποιο σε διαστημα 1 χρονου ειχε αντικαταστησει 3 φορες επειδη τα προηγουμενα σε καποια φαση εδειχναν αδυναμα να ανταποκριθουν στις παραλογες (!?!?) απαιτησεις μου....

Ειχε ερθει η ωρα λοιπον για το γεγονος το οποιο περιμενα με ανυπομονησια εδω και αρκετα χρονια..να surfαρω με broadband συνδεση :D

Εκανα αιτηση για την μετατροπη της γραμμμης σε dsl εκανα otenet συνδεση και ο ευγενικος κυριος ο οποιος με εξυπηρετησε μου εδωσε και ενα dsl filter το οποιο μου ειπε οτι θα πρεπει να βαλω στη τηλεφωνικη συσκευη για να λειτουργει κανονικα μετα τη μετατροπη της γραμμης. Με ρωτησε επισης τι modem θελω και του απαντησα εχω ηδη παρει απο το εμποριο ( Zyxel Prestige 650r - 31 ). Η εγκατασταση λοιπον δε θα γινοταν απο τους τεχνικους του ΟΤΕ...

Ειμαι κατοχος 2 pc ενωμενα με καρτες δικτυου και τα 2.

Και καταληγω στο ερωτημα μου... Θα χρειαστω τιποτα αλλο εκτος απο τα προαναφερθεντα ( και εκτος απο το μονταρισμα του modem κλπ) για να μπορεσω επιτελους αυριο να κανω τη δουλεια μου; Thanks in Advance :D

sdikr
12-07-04, 22:49
Και καταληγω στο ερωτημα μου... Θα χρειαστω τιποτα αλλο εκτος απο τα προαναφερθεντα ( και εκτος απο το μονταρισμα του modem κλπ) για να μπορεσω επιτελους αυριο να κανω τη δουλεια μου; Thanks in Advance

ένα switch, (30 ευρώ) καλώδια utp και πολύ υπομονή!!

Pure_
12-07-04, 23:12
Αν μπορουσες να εξηγησεις τι ακριβως κανει το switch και γιατι θα μου χρειαστουν τα καλωδια θα το εκτιμουσα. Υπομονη εχω αρκετη :D

sdikr
12-07-04, 23:17
το switch είναι μια συσκευή που θα συνδέσεις τα καλώδια που θα πάνε στον κάθε υπολογιστή και στο zyxel,

Pure_
12-07-04, 23:32
Διαβασα και μερικα αλλα threads και νομιζω οτι καταλαβα oτι ειναι ... hub

sdikr
12-07-04, 23:34
οτι καταλαβα oτι ειναι ... hub

ναι είναι το ίδιο (περίπου)

WAntilles
13-07-04, 00:22
Διαβασα και μερικα αλλα threads και νομιζω οτι καταλαβα oτι ειναι ... hub

Ναι αυτό συμβαίνει γιατί κάποιοι εδώ μέσα, δεν πολυπροσέχουν με τί ακρίβεια και σαφήνεια γράφουν.

Άλλο το switch, άλλο το hub.

Το hub είναι ένα πάν-χαζό, άχρηστο πράγμα.

Εσύ switch θέλεις και χρειάζεσαι.

bk
13-07-04, 01:17
Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.
Επειδή τα PC είναι μόνο 2 δεν χρειάζεται να το ψάξεις τόσο πολύ.
Πάρε καλύτερα ότι είναι ποιο φθηνό από τα δύο.
Στην περίπτωση σου hub και switch κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά.

JohnGR
13-07-04, 01:20
bk ακόμη και για δύο υπολογιστές το switch είναι σαφώς καλύτερο. Θα είναι και μία αγορά που θα κρατήσει στο μέλλον. Εξάλλου η διαφορά τιμής είναι πια αμελητέα.

Φιλικά,
Γιάννης

bk
13-07-04, 01:45
Η διαφορά των δύο είναι η εξής:
Το Hub απλός επαναλαμβάνει τα δεδομένα σε όλες τις πόρτες του ενώ το
Switch φιλτράρει (αναγνωρίζει) τα πακέτα και τα στέλνει μόνο στο Η/Υ στον
οποίο απευθύνονται.
Στην δουλειά μου υπάχουν hub 16-24 ports που συνδέουν 60 H/Y χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απλός το switch θα μείωνε την κίνηση του δικτύου.
Όταν μιλάμε για ένα οικιακό δίκτυο 2-5 PC τότε δεν παίζει κανένα ρόλο τι
συσκευή διασύνδεσης θα χρησιμοποιηθεί αφού τα 100Mbits είναι τεράστια ταχύτητα
για τις ανάγκες του.

lewton
13-07-04, 20:35
bk, δε βλέπεις το μέλλον μου φαίνεται, δεν είσαι διόλου διορατικός... :twisted:
Αν πάρει hub σε λίγο καιρό που θα έχει σύνδεση στα 50ΜΒ θα έχει πρόβλημα. :!:

:guitar

@ ADSLgr.com All rights reserved.