PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας χρόνος VDSL και μετά τι;



stavrosa2
02-05-13, 18:43
Πριν ένα χρόνο με πήραν τηλέφωνο από τη Wind και μου πρότειναν επειδή είμαι κοντά σε ΟΤΕ να αλλάξω
από ADSL σε VDSL, με έξτρα μηνιαίο κόστος τα 10Ε αντί της κανονικής τιμής των 20Ε επιπλέον του παγίου μου.
Δέχτηκα και μέσα στον Μάιο 2012 ενεργοποιήθηκε το VDSL. Σε επικοινωνία μου με την Wind αν μετά και το 12μηνο θα έχω την ίδια έκπτωση. Η απάντηση ήταν αρνητική και θα πρέπει να επιβαρύνομαι με 20Ε. Τους ζήτησα υποβάθμιση της γραμμής και αναμένω για ADSL. Ενώ τους εξήγησα ότι όλα γίνονται για το κόστος του VDSL αυτοί δεν είναι ευέλικτοι και δεν τους ενδιαφέρουν οι παλαιοί πελάτες. Γι' αυτό και εγώ μόλις θα κλείσω και τον χρόνο από την ανανέωση του συμβολαίου μου θα τους χαιρετίσω στο σταθερό, παίρνοντας και τις γραμμές των κινητών που έχω σ'αυτή. Δεν μας έχουν ανάγκη τους παλιούς συνδρομητές!!!!

theopan
02-05-13, 20:34
Κάνε ότι πας άλλου με φορητότητα και να δεις πως θα σε καλοπιάσουν. Είπαμε, μια εταιρεία σοβαρή υπήρξε στο χώρο την τελευταία 10ετία και αυτή έβαλε λουκέτο... Δυστυχώς η Ελληνική αγορά δεν έχει χώρο για σοβαρούς αν και μάλλον έφταιξαν οι Έλληνες καταναλωτές για αυτό...

lex_luthor
05-05-13, 16:39
Πριν ένα χρόνο με πήραν τηλέφωνο από τη Wind και μου πρότειναν επειδή είμαι κοντά σε ΟΤΕ να αλλάξω
από ADSL σε VDSL, με έξτρα μηνιαίο κόστος τα 10Ε αντί της κανονικής τιμής των 20Ε επιπλέον του παγίου μου.
Δέχτηκα και μέσα στον Μάιο 2012 ενεργοποιήθηκε το VDSL. Σε επικοινωνία μου με την Wind αν μετά και το 12μηνο θα έχω την ίδια έκπτωση. Η απάντηση ήταν αρνητική και θα πρέπει να επιβαρύνομαι με 20Ε. Τους ζήτησα υποβάθμιση της γραμμής και αναμένω για ADSL. Ενώ τους εξήγησα ότι όλα γίνονται για το κόστος του VDSL αυτοί δεν είναι ευέλικτοι και δεν τους ενδιαφέρουν οι παλαιοί πελάτες. Γι' αυτό και εγώ μόλις θα κλείσω και τον χρόνο από την ανανέωση του συμβολαίου μου θα τους χαιρετίσω στο σταθερό, παίρνοντας και τις γραμμές των κινητών που έχω σ'αυτή. Δεν μας έχουν ανάγκη τους παλιούς συνδρομητές!!!!

Για να καταλάβω. Αθέτησαν κάτι στην αρχική τους συμφωνία; Εννοώ αυτό δεν είχαν πει εξαρχής, ότι δηλαδή θα έχεις έκπτωση τον πρώτο χρόνο και μετά το κόστος θα ανέβει;

orck
05-05-13, 17:21
Συγνωμη αλλα δεν εχεις δικιο. Τα 10€ ηταν προσφορα τον πρωτο χρονο για να σε προσελκυσουν να βαλεις την υπηρεσια με την ελπιδα οτι θα την χρειαστεις και θα την πληρωσεις στην κανονικη της τιμη. Δεν ξερω κοστολογιο VDSL αλλα ξερω οτι ειναι μεγαλος παραλογισμος να πουλαει μια εταιρια συνεχως κατω του κοστους.

stavrosa2
06-05-13, 23:11
Καλησπέρα, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους. Δεν είπα ότι αθέτησαν το 12μηνο. Απλώς επειδή μου πρόσφεραν την υπηρεσία VDSL μερικούς μήνες πριν την επίσημη διανομή της υπηρεσίας (όταν ακόμη και γι'αυτούς και για μένα ήταν σε προπαρασκευαστικό στάδιο) που έγινε το φθινόπωρο, είχα την ελπίδα ότι θα μπορούσαν να συνεχίσουν τη προσφορά τους μέχρι και το επόμενο φθινόπωρο που θα τελείωνε και το 12μηνο του δεύτερου χρόνου μου στην ίδια εταιρεία.

Helene
10-05-13, 15:19
Καλησπέρα, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη σε όλους. Δεν είπα ότι αθέτησαν το 12μηνο. Απλώς επειδή μου πρόσφεραν την υπηρεσία VDSL μερικούς μήνες πριν την επίσημη διανομή της υπηρεσίας (όταν ακόμη και γι'αυτούς και για μένα ήταν σε προπαρασκευαστικό στάδιο) που έγινε το φθινόπωρο, είχα την ελπίδα ότι θα μπορούσαν να συνεχίσουν τη προσφορά τους μέχρι και το επόμενο φθινόπωρο που θα τελείωνε και το 12μηνο του δεύτερου χρόνου μου στην ίδια εταιρεία.

Το ότι είχες την ελπίδα όμως δεν σημαίνει ότι ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν. Ούτε σε ξεγέλασαν, ούτε σε κορόιδεψαν, ούτε σου είπαν κάποια ανακρίβεια. Το να τους τιμωρήσεις παίρνοντας και την κινητή και την σταθερή σου από την εταιρεία για κάτι που δεν έκαναν δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος βέβαια....

theopan
11-05-13, 13:50
Το να τους τιμωρήσεις παίρνοντας και την κινητή και την σταθερή σου από την εταιρεία για κάτι που δεν έκαναν δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.

Απόλυτα φυσιολογικό είναι! Θα πάει σε κάποιον άλλον πάροχο που θα τον αντιμετωπίσει ως "νέο πελάτη" και όχι ως "υπήκοο" και θα πληρώνει 10€ αντί για 20...

lex_luthor
13-05-13, 15:20
Απόλυτα φυσιολογικό είναι! Θα πάει σε κάποιον άλλον πάροχο που θα τον αντιμετωπίσει ως "νέο πελάτη" και όχι ως "υπήκοο" και θα πληρώνει 10€ αντί για 20...

Ναι, και κάθε χρόνο θα αλλάζει πάροχο για να διατηρεί την εκάστοτε προσφορά... Νομίζω ότι έχουμε χάσει το point. Αν ένας πάροχος σε καλύπτει (ποιότητα, εξυπηρέτησε και συνέπεια), δεν τον αλλάζεις γιατί απλά δεν σου έκανε τη χάρη να σου ρίξει την τιμή. Νομίζω είναι κάτι περισσότερο από ξεκάθαρο.

theopan
16-05-13, 20:26
Ναι, και κάθε χρόνο θα αλλάζει πάροχο για να διατηρεί την εκάστοτε προσφορά... Νομίζω ότι έχουμε χάσει το point. Αν ένας πάροχος σε καλύπτει (ποιότητα, εξυπηρέτησε και συνέπεια), δεν τον αλλάζεις γιατί απλά δεν σου έκανε τη χάρη να σου ρίξει την τιμή. Νομίζω είναι κάτι περισσότερο από ξεκάθαρο.

Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. 10€/μήνα διαφορά είναι 120€ διαφορά το χρόνο. Μισή (+) adsl επιπλέον. Πολλά λεφτά δηλαδή. Ορισμένοι αλλάζουν πάροχο για 2-3€ διαφορά, όχι για 10€. Έτσι κι αλλιώς πιθανότατα δε θα χρειαστεί πάνω από 1 αλλαγή. Μέχρι του χρόνου κατά πάσα πιθανότητα οι πάροχοι θα ...ξαναεπικοινωνήσουν με τη λογική και θα καταλάβουν ότι 20€ επιπλέον (δηλαδή περίπου ή και πάνω από 100% καπέλο επί της "απλής" adsl τη στιγμή που εκτός της ανάγκης ίσως αυξημένου bandwidth οι απαραίτητες υποδομές είναι οι ίδιες) είναι μεγάλο ποσό. Ίσως να μην υπάρχει καν πια adsl παρά μόνο vdsl στις ίδιες τιμές.

Helene
23-05-13, 12:00
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι δεν παντρεύεσαι την εταιρεία σου και αλλάζεις ανάλογα με το συμφέρον σου αλλά όχι και να στραβώνεις που κάνουν ακριβώς αυτό που σε είχαν ενημερώσει από την αρχή ότι θα κάνουν... Άλλο το να ψάχνεις το πιο συμφέρον για την τσέπη σου και να είσαι διατεθειμένος να αλλάζεις παρόχους κάθε τρεις και λίγο και άλλο να τους βγάζεις και λαλάκες

stavrosa2
26-05-13, 01:27
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι δεν παντρεύεσαι την εταιρεία σου και αλλάζεις ανάλογα με το συμφέρον σου αλλά όχι και να στραβώνεις που κάνουν ακριβώς αυτό που σε είχαν ενημερώσει από την αρχή ότι θα κάνουν... Άλλο το να ψάχνεις το πιο συμφέρον για την τσέπη σου και να είσαι διατεθειμένος να αλλάζεις παρόχους κάθε τρεις και λίγο και άλλο να τους βγάζεις και λαλάκες

Δεν έβγαλα κανένα λ.... όπως τους αναφέρεις. Πιστεύω όπως και πολλοί-ές ότι οι εταιρείες καλά κάνουν και δίνουν προσφορές για να προσελκύσουν νέους πελάτες. Αλλά το κυριότερο είναι να προσέχουν αυτούς που ήδη έχουν. Γιατί μια ωραία ημέρα έρχεται π.χ. η Forthnet και με τη προσφορά της που είναι για πάντα (δηλαδή όσο είσαι συνδρομητής της) σου δίνει το 3play με 29,90Ε συν 10Ε για VDSL (συνολικά 39,90Ε) και τους χαιρετάς.

RASTAVIPER
27-05-13, 15:14
Δεν έβγαλα κανένα λ.... όπως τους αναφέρεις. Πιστεύω όπως και πολλοί-ές ότι οι εταιρείες καλά κάνουν και δίνουν προσφορές για να προσελκύσουν νέους πελάτες. Αλλά το κυριότερο είναι να προσέχουν αυτούς που ήδη έχουν. Γιατί μια ωραία ημέρα έρχεται π.χ. η Forthnet και με τη προσφορά της που είναι για πάντα (δηλαδή όσο είσαι συνδρομητής της) σου δίνει το 3play με 29,90Ε συν 10Ε για VDSL (συνολικά 39,90Ε) και τους χαιρετάς.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω.
Οποιοσδήποτε πάροχος δίνει από την καμπίνα σαν την Wind?
Δηλαδή αν βρεις αλλού καλύτερη προσφορά, είσαι σίγουρος ότι θα πας με την ίδια ταχύτητα;

stavrosa2
27-05-13, 16:42
Καλησπέρα,
νομίζω ότι δίνουν από τις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ και όχι από τις καμπίνες. Από τον ΟΤΕ η απόστασή μου είναι περίπου 500 μέτρα.
Οπότε και στα ίδια πιστεύω ότι θα είναι και η ταχύτητά μου σε άλλο πάροχο.

RASTAVIPER
27-05-13, 17:29
Τότε δεν συμφέρει όσους πχ σαν εμένα παίρνουν απευθείας από την καμπίνα ΟΤΕ που είναι κάτω από το σπίτι μου και αρα τερματιζω την 50αρα.

Helene
04-06-13, 01:36
Δεν έβγαλα κανένα λ.... όπως τους αναφέρεις. Πιστεύω όπως και πολλοί-ές ότι οι εταιρείες καλά κάνουν και δίνουν προσφορές για να προσελκύσουν νέους πελάτες. Αλλά το κυριότερο είναι να προσέχουν αυτούς που ήδη έχουν. Γιατί μια ωραία ημέρα έρχεται π.χ. η Forthnet και με τη προσφορά της που είναι για πάντα (δηλαδή όσο είσαι συνδρομητής της) σου δίνει το 3play με 29,90Ε συν 10Ε για VDSL (συνολικά 39,90Ε) και τους χαιρετάς.

Φυσικά και πας όπου θες αν αισθάνεσαι ότι κάπου αλλού θα σε φροντίσουν περισσότερο από εκεί που είσαι ήδη, αλλά εγώ εστιάζω στο παράλογο κράξιμο που (κατά τη γνώμη μου) έχει πλέον ψιλοξεφύγει...
Να το θέσω αλλιώς. Εγώ στη θέση σου απλά θα τους ενημέρωνα πως έχω βρει μια καλύτερη προσφορά και θα τους ρωτούσα αν έχουν κάποια πολιτική διατήρησης του πελατολογίου τους (προσφέροντας τουλάχιστον τα ίδια με τους ανταγωνιστές τους). Αν ναι, θα έμενα. Αν όχι θα έφευγα αλλά δεν θα τους έκραζα κιόλας. Αυτό λέω μόνο :-)

stavrosa2
09-06-13, 15:58
Φυσικά και πας όπου θες αν αισθάνεσαι ότι κάπου αλλού θα σε φροντίσουν περισσότερο από εκεί που είσαι ήδη, αλλά εγώ εστιάζω στο παράλογο κράξιμο που (κατά τη γνώμη μου) έχει πλέον ψιλοξεφύγει...
Να το θέσω αλλιώς. Εγώ στη θέση σου απλά θα τους ενημέρωνα πως έχω βρει μια καλύτερη προσφορά και θα τους ρωτούσα αν έχουν κάποια πολιτική διατήρησης του πελατολογίου τους (προσφέροντας τουλάχιστον τα ίδια με τους ανταγωνιστές τους). Αν ναι, θα έμενα. Αν όχι θα έφευγα αλλά δεν θα τους έκραζα κιόλας. Αυτό λέω μόνο :-)


Φεύγω για Forthnet με 39,90Ε μαζί με τα Novacinema + αστικά - υπεραστικά και 720' σε κινητά. Αντίο Wind ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.