PDA

Επιστροφή στο Forum : amazon.com σε ελλάδα



Media2012
03-05-13, 16:48
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς σας πόσο είναι τα μεταφορικά από το αμερικάνικο amazon στην Ελλάδα;

Tsene
03-05-13, 17:35
Εξαρτάται το είδος. Αν το βάλεις στο καλάθι και προχωρήσεις τα βήματα της παραγγελίας θα στο πει πριν την ολοκληρώσεις.

terry39
03-05-13, 22:21
Προσοχή όμως ίσως περάσει τελωνείο και (θα) έχεις δασμούς

Στα Ευρωπαϊκά amazon δεν έχει αυτά που θέλεις ?

8anos
03-05-13, 23:22
αν στελνει το προϊον θα του βγαλει και το κόστος των δασμών

stefp
04-05-13, 09:22
αν στελνει το προϊον θα του βγαλει και το κόστος των δασμών

όχι βρε παιδιά, δε βγάζει κόστος δασμών ποτέ! Βγάζει κόστος ταχυδρομικών μόνο, όταν προχωρήσεις τη συναλλαγή παρακάτω (και πριν ολοκληρωθεί προφανώς). Για δασμούς, ίσα ίσα που διάφοροι πωλητές γράφουν (με δικά τους λόγια, στο περίπου ) ότι "προσοχή, ενδέχεται να χρεωθεί στο τελωνείο, ουδεμία ευθύνη έχουμε εμείς, το αναλαμβάνετε εσείς εξ ολοκλήρου. Πολλοί πωλητές μόνοι τους βάζουν κάρτες για gift σημάνσεις και τέτοια (το οποίο δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα γλυτώσει, αλλά βοηθάει), το ίδιο το Amazon σε αυτά που πουλάει άμεσα νομίζω δεν το κάνει. Ταχυδρομικά ΧΟΝΤΡΙΚΑ τελείως, για μικρό πακέτο -> 15€, για άλλα πιο μεγάλα σε όγκο (κι εννοώ απλά μεγαλούτσικο πακέτο, όχι...τηλεόραση π.χ.!) έχω πληρώσει ως και 35-40€

8anos
04-05-13, 09:53
123444
κανει μια εκτιμηση των δασμων και κραταει το αναλογο ποσο

Import Fees Deposit USD 288.60


Each item in your order is sold by Amazon Export Sales, Inc. ("Amazon Export") or the merchant that the item is specified as sold by ("Merchant"). Those items for shipment to countries outside of the U.S. may be subject to taxes, customs duties and fees levied by the destination country ("Import Fees"). The recipient of the shipment is the importer of record in the destination country and is responsible for all Import Fees.

With respect to each item for which Import Fees have been calculated, you authorize Amazon Export or Merchant (as applicable) to designate a carrier ("Designated Carrier") to act as your agent with the relevant customs and tax authorities in the destination country, to clear your merchandise, process and remit your actual Import Fees for such item.

"Import Fees Deposit" represents an estimate of the Import Fees that will be levied on the items in your order for shipment to countries outside of the U.S. By placing your order, you agree to allow Amazon Export and/or Merchant (as applicable) to collect the Import Fees Deposit for the applicable items in your order. This deposit will be used, on your behalf, to reimburse the Designated Carriers for the import fees that they have paid on your behalf to the appropriate authorities of the destination country.

You further agree that the Designated Carriers may disclose to Amazon Export or Merchant (as applicable) the amount of actual Import Fees levied on the item you have purchased from Amazon Export and/or Merchant ("Actual Import Fees"). In the event that the Import Fees Deposit exceeds the Actual Import Fees, Amazon Export or Merchant (as applicable) will refund the difference to you.

In the case of gifts or other purchases made on behalf of another recipient, you also agree to grant the foregoing authorizations on behalf of the recipient designated in your order.

To obtain details regarding the Actual Import Fees, or to obtain documentation or receipts in connection with customs clearance, you may contact the Designated Carrier specified in your shipment confirmation e-mail.

These terms and conditions are in addition to the standard Conditions of Use of the Amazon website. Pursuant to those terms, title and risk of loss for the items transfer to the recipient upon delivery to the common carrier in the United States.

Please note that Merchants participating in the International Direct program may have policies that differ from Amazon Export's terms and conditions. For items you have purchased from a Merchant, please see the applicable Merchant's policies for any other terms and conditions that may apply to your purchase of such items.

Limitations

For products shipped internationally, please note that any manufacturer warranty may not be valid; manufacturer service options may not be available; product manuals, instructions and safety warnings may not be in destination country languages; the products (and accompanying materials) may not be designed in accordance with destination country standards, specifications, and labeling requirements; and the products may not conform to destination country voltage and other electrical standards (requiring use of an adapter or converter if appropriate). You are responsible for assuring that the product can be lawfully imported to the destination country. When ordering from Amazon.com, the recipient is the importer of record and must comply with all laws and regulations of the destination country.

Privacy

Your privacy is important to us, and we know that you care about how information about your order is used and shared. We would like our international customers and customers shipping products internationally to be aware that cross-border shipments are subject to opening and inspection by customs and/or postal authorities.

Also, we may provide certain order, shipment, and product information, such as titles, to our international carriers, and such information may be communicated by the carriers to customs and/or postal authorities in order to facilitate customs clearance and comply with local laws.

If the order is a gift, the package is marked "Gift," but the cost of the item is still stated on the customs form.

Customs authorities require the value of the gift item to be stated directly on the package
https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=14309551&pop-up=1

stefp
04-05-13, 10:13
κι εσύ έχεις δίκιο.. κι εγώ!! :p
δεν πρόσεξες μια λεπτομέρεια :
"AmazonGlobal offers customers customs duties, taxes and fees ("Import Fees") estimation during checkout and customs clearance on your behalf for certain eligible countries."
Εσύ γράφεις ότι είσαι περιοχή Malmö/Sverige. Εγώ Ελλάδα.. και ΔΕΝ κάνει πρόβλεψη για δασμούς για εδώ (τουλάχιστον οσο έχω προσπαθήσει να το βρω εγώ)..έκανα μια δοκιμή μόλις τώρα πάλι. 123445

8anos
04-05-13, 10:23
ειχα βαλει διευθυνση ελλαδα
ισως αλλαζει αναλογα με το προϊον
αν εχεις ορεξη δοκιμασε με αυτο το προϊον http://www.amazon.com/gp/product/B004OOQ8CW/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1N9GD5W5GW8B9

stefp
04-05-13, 10:31
λοιπόν, μια και είμαστε που'μαστε από πάνω από το pc,το δοκίμασα, κι έχεις δίκιο! Σε αυτό μου έβγαλε κανονικά εκτίμηση δασμών, άρα πιθανώς εξαρτάται από το προϊόν!! Δεν ξέρω μην έχει να κάνει και με το που είναι ο πωλητής ή τίποτε τέτοιο? Πάντως έχω κάνει πολλές (πάνω από 20) παραγγελίες τελευταία χρόνια, και ούτε σε ένα δε μου έχει βγάλει εκτίμηση για δασμούς, αλλά και τελικά ούτε σε ένα δεν πλήρωσα σε τελωνείο (και ποικίλης αξίας, πράγματα από $15 ως πράγματα με $300...)

8anos
04-05-13, 10:38
απεφευγα το κομ για τους δασμους, απο εδω και περα θα του ριχνω μια ματια.
ενδιαφερουσα πληροφορια ευχαριστώ!

dimitri_ns
04-05-13, 10:43
λοιπόν, μια και είμαστε που'μαστε από πάνω από το pc,το δοκίμασα, κι έχεις δίκιο! Σε αυτό μου έβγαλε κανονικά εκτίμηση δασμών, άρα πιθανώς εξαρτάται από το προϊόν!! Δεν ξέρω μην έχει να κάνει και με το που είναι ο πωλητής ή τίποτε τέτοιο? Πάντως έχω κάνει πολλές (πάνω από 20) παραγγελίες τελευταία χρόνια, και ούτε σε ένα δε μου έχει βγάλει εκτίμηση για δασμούς, αλλά και τελικά ούτε σε ένα δεν πλήρωσα σε τελωνείο (και ποικίλης αξίας, πράγματα από $15 ως πράγματα με $300...)

Συνέλθετε!!!
Η σκηνή..

Είσαι Ελλάδα στο Τελωνείο, σου χρεώνουν 150€ δασμούς, και σύ του λές "Μα το amazon έγραφε 20€ !"

ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ ΑΠΟ .com, παραγγέλνουμε μόνο από Ευρώπη,(κοινότητα), δεν υπάρχουν δασμοί, εκτός αν σου αρέσει το ζειν επικινδύνως...:p

Υπάρχουν εταιρείες στην Αμερική που ζούν από αυτό. Η παραγγελία σου πάει σε αυτούς, αποσυσκευάζουν/συσκευάζουν, βάζουν άλλη τιμή με την ελπίδα να μην πληρώσεις δασμούς.

odys2008
04-05-13, 10:51
Δεν θα πληρώσεις παραπάνω για δασμούς! Ακόμη και αν την χρεώσουν παραπάνω στο τελωνείο την αμαζον αυτή θα τα πληρώσει!
Αυτό είναι σαν deposit, το παίρνει απο όλους και είτε το σταματήσουν τελωνείο είτε όχι εσύ το έχεις πληρώσει και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

stefp
04-05-13, 10:57
ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ ΑΠΟ .com, παραγγέλνουμε μόνο από Ευρώπη,(κοινότητα), δεν υπάρχουν δασμοί, εκτός αν σου αρέσει το ζειν επικινδύνως...:p

συμφωνώ γενικά αλλά υπάρχουν αρκετά πράγματα τα οποία ΔΕΝ τα βρίσκω στο co.uk (ούτε σε ebay, ούτε σε άλλα τέτοια, για διάφορους λόγους) ή τα βρίσκεις με μεγάλη διαφορά τιμής, οπότε..παίρνεις το ρίσκο σου! π.χ. πριν πολλά χρόνια ένα ηχοσύστημα που έψαχνα, 300-400€ παντού (Ελλάδα παραπάνω ακόμη), από πωλητή στο amazon.com 120-150 νομίζω (δε θυμάμαι ακριβώς).. εεε, και δασμούς να μου ρίξουν (που έβαλε ο τύπος απόδειξη $30 μέσα, και πέρασε έτσι, ενώ ανοίχτηκε στο τελωνείο) πάλι κέρδος έχω. Και μέχρι πριν κάποιο διάστημα με τα gift, τις αποδείξεις κάτω από $30 (αυτό ήταν το όριο νομίζω για να μη φορολογηθεί) και τέτοια, δεν πλήρωνες ποτέ..

dimitri_ns
04-05-13, 11:43
Δεν θα πληρώσεις παραπάνω για δασμούς! Ακόμη και αν την χρεώσουν παραπάνω στο τελωνείο την αμαζον αυτή θα τα πληρώσει!
Αυτό είναι σαν deposit, το παίρνει απο όλους και είτε το σταματήσουν τελωνείο είτε όχι εσύ το έχεις πληρώσει και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, οι τελωνειακοί χρεώνουν τους δασμούς στο amazon.com, σου δίνουν το προιόν και φεύγεις?:p
Η μήπως πληρώνεις εσύ και κυνηγάς να πάρεις τα λεφτά από amazon?

odys2008
04-05-13, 14:01
Όχι αν τα χρήματα είναι παραπάνω τα πληρώνει το άμαζον. Άμα είναι λιγότερα τα τσεπώνει :p

Media2012
04-05-13, 14:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα προτιμήσω της Αγγλίας. Έχω και μία άλλη απορία. Γιατί έχουν dvd που τα αγοράζεις με μόνο μερικά λεπτά; Παίζουν σωστά;

stefp
04-05-13, 15:59
ΑΝ υπάρχει και από Αγγλία, με ανάλογη τιμή, τότε δε το συζητάς καν βρε!! πέραν όλων των άλλων, από Αγγλία θα έρθει π.χ. σε 4-5 μέρες, από ΗΠΑ μπορεί και σε 20-30..
Τα dvd δεν ξέρω γενικά, ξέρω μόνο ότι κάποια μπορεί να είναι το κουτί/θήκη μόνο, και όχι, δεν είναι προφανές, έχω γνωστούς που την έχουν πατήσει έτσι γιατί η περιγραφή είναι ΣΑΝ να μιλάν για την ταινία, με τρόπο όμως που να μη το επιβεβαιώνουν (γιατί είχε κάνει διαμαρτυρία ο φίλος μου, και του είπαν απ'το amazon ότι αν διαβάσετε πολύ προσεκτικά, κατά λέξη τι λέει, δεν μιλάει πουθενά για το περιεχόμενο, για το κουτί μιλάει αναλυτικά!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.