PDA

Επιστροφή στο Forum : cloud που να παίζει video online



stelios4711
04-05-13, 10:26
Ομολογώ πως ο τίτλος δεν είναι περιγραφικός :(
Θέλω να ανεβάσω ένα (ή και περισσότερα) videoclip διάρκειας ~47 λεπτών σε κάποιον κοινόχρηστο φάκελο μιας υπηρεσίας cloud για να το δει κάποιος φίλος μου στο εξωτερικό. Ο παραλήπτης έχει tablet με android. Θέλω να μπορεί να το δει απ ευθείας χωρίς να χρειαστεί να κάνει download
Πρώτο πρόβλημα είναι το τί είδους αρχείο θα είναι .avi δοκίμασα και δεν παίζει οπότε το μετέτρεψα σε .flv
Δεύτερο πρόβλημα είναι το μέγεθος. Οι περισσότερες υπηρεσίες cloud έχουν limit 100mb. Εγώ μειώνοντας το bitrate κατάφερα να το κάνω λίγο μικρότερο από 250 mb
Τρίτο πρόβλημα είναι η διάρκεια. Διάβασα οτι στο dropbox πχ άσχετα με το μέγεθος του αρχείου τα video κολλάνε στα 15 λεπτά
Το έκανα mpeg και το έσπασα σε κομμάτια των 100 mb αλλά μόλις τελειώνει το πρώτο κομμάτι βγαζει σφάλμα (το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο) και κολλάει ο mxplayer
Το ανέβασα σαν flv 247mb στο box.com αλλά ενώ στον υπολογιστή το παίζει απο τον browser στο tablet έχει μόνο επιλογή για download -δεν έχει play
Δοκίμασα σε mediafire - μόνο downdoad
Sugarsyng έχει limit 100mb και δεν δίνει κοινόχρηστο φάκελο έχει επιλογή μόνο να στείλεις λίνκ με το αρχείο
Gdrive και skydrive δεν θέλω γιατί διάβασα κάπου ότι αν ανεβάσεις video μπορεί να σου κλειδώσουν τον λογαριασμό
UbuntuOne είναι μόνο γιά μουσική και φωτογραφίες

Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί Υπάρχει κάποια επιλογή να κάνω αυτό που θέλω;

ΥΓ υπάρχουν δεκάδες free υπηρεσίες, μη μου προτείνετε κάποια με πληρωμή

dimitri_ns
04-05-13, 10:50
With Dropbox you can stream up to 15 minutes of a video over the internet using the web browser on your computer. For any video longer than that, you'll need to download the file. You can also stream the entire video using the Dropbox app on your iOS or Android mobile device.

This limit also applies when you share a link to a video. To see an entire video longer than 15 minutes, the recipient will need to use the Download option on the preview page.


Να προτιμάς τα mkv, flv

stelios4711
04-05-13, 11:07
Δηλαδή μέσω της εφαρμογής θα μπορεί να το δει χωρίς να κολλάει στα 15 λεπτά; χμμμ
Και πως θα γίνει αυτό; με τι στοιχεία θα κάνει login; με τα δικά μου; ή με τα δικά του και θα βλέπει τον δικό μου κοινόχρηστο φάκελο;
Αλλά και πάλι το dropbox έχει limit 100mb ... :down:

Τίποτα με μεγαλύτερο όριο;

dimitri_ns
04-05-13, 11:33
Δηλαδή μέσω της εφαρμογής θα μπορεί να το δει χωρίς να κολλάει στα 15 λεπτά; χμμμ
Και πως θα γίνει αυτό; με τι στοιχεία θα κάνει login; με τα δικά μου; ή με τα δικά του και θα βλέπει τον δικό μου κοινόχρηστο φάκελο;
Αλλά και πάλι το dropbox έχει limit 100mb ... :down:

Τίποτα με μεγαλύτερο όριο;

Διάβαζε πιό αργά και πιό προσεκτικά. (RTFM). To free dropbox έχει όριο 2 γίγα και όχι 100mb. Ρίξε και μια ματιά στο wiki. Φιλικά

kasadi
04-05-13, 14:50
Τι εννοείς ότι έχει όριο τα 100mb το dropbox?
Αν εννοείς έχει σαν όριο ότι οποιαδήποτε αρχείο πρέπει να είναι το πολύ 100mb νομίζω κάνεις λάθος. Αν ένα αρχείο το ανεβάζεις από τον browser σου τότε υπάρχει όριο 300mb. Αν το ανεβάζεις από την desktop εφαρμογή (δηλαδή να "πετάξεις " το αρχείο στο φάκελο , τότε ΔΕΝ έχει όριο ) . Εγώ έχω ανεβάσει αρχείο και ακόμη το έχω που είναι > 1 GB
https://www.dropbox.com/help/5/en

edit
χωρίς να ξέρω και πολλά πράματα πάνω στο θέμα, γιατί δεν το ανεβάζεις σε κάποια υπηρεσία όπως το youtube ? Λογικά θα έχει εφαρμογή το tablet για το youtube και νομίζω πως μπορείς και το video να το κάνεις private, ώστε να μην το βλέπουν όλοι.

stelios4711
04-05-13, 20:15
Ο χρήστης είναι άσχετος τελείως. Γιαυτό θέλω να το δει αμέσως και όχι να το κάνει download γιατί δεν θα γνωρίζει που κατέβηκε με τι θα το ανοίξει κλπ
Το dropbox είναι το πρώτο που σκέφτηκα, νόμιζα ότι τα αρχεία πρέπει να έχουν μέγεθος 100mb και ίσως είχα λάθος αλλά και έτσι να μην είναι με φρέναρε ο περιορισμός των 15 λεπτών αναπαραγωγής
Η λύση του Δημήτρη απαιτεί εγκατάσταση της εφαρμογής, να τη βρει στο play store να κάνει registration κλπ
Το youtube θα ήταν μια καλή λύση αλλά το video έχει μέσα απόσπασμα από εκπομπή που προβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση οπότε μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα με δικαιώματα
Κάτι άλλο;

stelios4711
07-05-13, 14:19
Να αποδεχτώ δηλαδή ότι δεν υπάρχει κάποια λύση για την περίπτωσή μου;

8anos
07-05-13, 22:56
δεν καταλαβαινω γιατι δεν δοκιμαζεις το skydrive?

HackFreak
10-05-13, 22:00
http://www.putlocker.com/
Αυτό σου επιστρέπει να ανεβάσεις βίντεο καθώς και να stream-άρεις online. Σε free version μπορεί να έιναι μέχρι 1GB, έκαστο.
Έχω δεί να ανεβάζουν πολοί ολόκληρες ταινίες εκεί. Παίζει μια χαρά και se tablet/smartphone, αν και σε ταράζει λίγο στα popups αν θυμάμαι καλα.

stelios4711
11-05-13, 11:13
Ευχαριστώ Κάτι τέτοιο έψαχνα
Προς το παρόν χρησιμοποίησα το http://videobam.com/ αλλά θα δοκιμάσω και το putlocker

update
Για κάποιον λόγο δεν ανεβάζει
Λέει : Uploading is Currently Disabled for Maintenance.
Try again in a few minutes.
Ελπίζω να είναι προσωρινό

Gordito
11-05-13, 11:20
Ειναι και ενα αλλο site, δεν ξερω αν το γνωριζεις, youtube.com

:p

stelios4711
11-05-13, 12:06
Ειναι και ενα αλλο site, δεν ξερω αν το γνωριζεις, youtube.com

:p

:) Ανέφερα ότι το video περιέχει εκπομπή που παίχτηκε στην τηλεόραση
Δεν ξέρω αν το αφήσει το youtube
Επίσης έχει περιορισμό 15 λεπτών εκτός αν κάνεις εγγραφή τους δώσεις τα πραγματικά σου στοιχεία τηλέφωνο ονοματεπώνυμο φωτογραφία τι χρώμα βρακί φοράς κλπ
Μόνο αυτό που είδα https://www.youtube.com/verify?use_ssl=1 ήταν αρκετό για να με αποτρέψει
Δεν πάνε καλά γιατί θα πρέπει να έχουν το τηλέφωνό μου; φίλοι είμαστε;
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν επιχείρησα να ανεβάσω κάτι στο youtube ίσως είμαι περισσότερο τεχνοφοβικός από όσο θα έπρεπε να είμαι αλλά δεν θέλω να συνδεθώ με το ζόρι στο google+ να ανοίξω κανάλι να έχω "φίλους" κλπ μου τη σπάνε τα social network
Θέλω απλά να μοιραστώ ένα βίντεο με έναν φίλο μου σε άλλη χώρα τόσο απλά σαν να στέλνω ένα email
Όλες οι άλλες υπηρεσίες της Google μου είναι αδιάφορες προς το παρόν, ίσως να τις χρησιμοποιήσω αν κρίνω ότι τις χρειάζομαι
Με το ζόρι να γραφτώ να τους δώσω ένα κάρο στοιχεία να αποδεχτώ ότι αυτά τα στοιχεία θα συνδέονται και με τις άλλες υπηρεσίες που μου είναι αδιάφορες ;

Gordito
11-05-13, 12:16
Το video να το κανεις private και μολις το δει ο φιλος σβηστο.

Γιατι σκεφτεσαι να δωσεις το τηλεφωνο σου; Τι θα το κανουν δηλαδη;
Εγω κηνυγαω να εχω υπηρεσιες που μπορω να τις προστατεψω με το τηλεφωνο μου....

Αν δε θες να τα κανεις ολα αυτα, σπασε το video σε κομματια και στειλε 3-4 links στον φιλο σου.

stelios4711
11-05-13, 18:31
Εντάξει το έκανα αυτό που ήθελα, το ανέβασα όπως είπα στο videobam αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε και τι εναλλακτικές υπάρχουν
Ευχαριστώ για τις προτάσεις

Αυτές οι υπηρεσίες cloud που τόσο μας προωθούν τελικά είναι για να ανεβάζεις μόνο αρχεία doc; είμαι γραμμένος σε καμιά δεκαριά και καμιά δεν κάνει αυτό που ήθελα

@ ADSLgr.com All rights reserved.