PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαρχιώτες: Πολίτες 3ης κατηγορίας για την HOL



cosmos
24-01-07, 13:56
Πριν αρκετές μέρες είδα ότι οι συνήθεις servers που παίζω έξω έκαναν ένα θεαματικό πήδημα κατά +100msec σε latency (Titan servers ut2004 for the record). Εντάξει δέχομαι το γενικό χάλι που υπάρχει σε latency, αλλά όχι και να ανεβαίνουν τα νούμερα το στανιό μου. Το όλο σκηνικό θυμίζει την έκφραση "εκεί που τον πιριπιπί, του τραβήξαν και ένα πουπουπου"...

Το κουφότερο είναι ότι το πρόβλημα έγινε έντονο μετά την αναβάθμιση σε 1.395 Gbps! Αντί να πέσει το latency, ή έστω να μείνει το ίδιο ... ανέβηκε;

Σκάει και το φρούτο με τους Χπλασιασμούς bandwidth στην ίδια τιμή, όχι φυσικά για τον χαζό της γ*&*()&νης της επαρχίας. Ο οποίος αμ δεν έχει τέτοιες προσφορές (ok, λογικό ως εδώ, δεν μπαίνουν DSLAM και LLU και τρεχαντήρια από τη μια μέρα στην άλλη) αλλά δεν παίρνει και κάτι άλλο, μια πρόσθετη έκπτωση στην ανανέωση βρε, για μας τους ξεχασμένους από το Θεό.

Για να μη σας κουράζω, όχι, σκοπός δεν είναι να κλαφτώ για το παραπάνω χάλι, αλλά για κάτι άλλο που σε συνδυασμό με τα παραπάνω ξεχειλίζει το ποτήρι.

Ενώ λοιπόν η καφρίλα στο latency συνεχίζεται, τα ticket παραμένουν ανοιχτά και είμαι γενικότερα γειωμένος, διαβάζω εδώ για το ότι έγινε το BW 2.5 Gbps! Αμάν μανούλα μου, λέω, θα τρώω με χρυσά κουτάλια. Βγάζω το ειδικό, σπέτσιαλ εντίσιον μάους ματ για να φχαριστηθεί η ψυχούλα μου παιχνίδι, μπαίνω στο σέρβορα και ΠΑΡΤΑΑΑΑΑΑΑ, νταν και 200ρίζει στο ντε-τε το πινγκόμετρο, λες και δεν καβάλησα 2.5Gbps γραμμή, αλλά καμμιά λαγκ-ο-φρενάρει ντεϊτόνα.

Άντε λέω, αναβάθμιση δεν έγινε. Το γράφω εδώ. Με διορθώνουνε. Και μετά από πληροφορημένη πηγή μαθαίνω και το παραμύθι. Από τα 2.5Gbps τα 1.5 περίπου είναι ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΑ για την προνομιούχα τάξη των LLU. Και πώς χρησιμοποιούνται; ΚΑΘΟΝΤΑΙ, ενώ η δική μου πόλη μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα μόνο 155άρι Seabone από τα διεθνή links. To οποίο είναι ΠΙΟ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΚΙ ΑΠ'ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟΥ ΣΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΜΟΥ!!!!:evil:

Και σας ρωτάω (ρητορικά, μην απαντήσετε, από την άλλη θέλω όμως να το ακούω): ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ Μ&*(*&(ΑΣ ΕΠΑΡΧΙΩΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΡΕ; ΓΙΑΤΙ ΜΕ Γ&*(&*Ε ΕΤΣΙ; ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ; ΔΕ ΘΕΛΩ ΓΡΑΜΜΗ ΕΓΩ; ΣΕ ΠΟΙΟ ΓΑΝΩΜΕΝΟ ΠΗΓΑΔΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΤΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΓΑΝΩΤΙ ΜΟΥ;;;;;;

Αει και σιχτήρ τη μεγαλομαλακία που μας σέρνει γαμώτι μου, θα πάρω κανά PS3 και θα πάω στο μαντρί μου για gaming...

yiapap
24-01-07, 14:00
Αν κάνω την απλή ερώτηση: Γιατί δεν πας σε άλλο Πάροχο... θα ρίξω λάδι στο latency σου;

lewton
24-01-07, 14:00
Ίσως έτσι να εξηγείται γιατί μερικές ώρες της ημέρας από τις 6 γραμμές που δείχνει το site τους ότι έχουν με εξωτερικό, είναι 1-2 κόκκινες και οι άλλες πράσινες.

cosmos
24-01-07, 14:10
Αν κάνω την απλή ερώτηση: Γιατί δεν πας σε άλλο Πάροχο... θα ρίξω λάδι στο latency σου;
Καλή ερώτηση: δε σώζεται ρε συ yiapap το πράμα γυρίζοντας το άλλο μάγουλο, γιατί το να πάω σε άλλον πάροχο αυτό θα κάνω στην τελική.

Άντε τώρα με τη φάση με το traffic shaping της HOL να γινόνταν γαργάρα το σκηνικό. Ακόμα έτσι θα ήταν το πράμα.

Εδώ μιλάμε για ΑΠΟΛΥΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ που ξεπερνάει το κλασσικό "αυτό το bw έχω ως πάροχος, αυτό δίνω, τι να κάνουμε". Ε, δεν πρόκειται να καθήσω έτσι. Σε ένα μήνα το είπα λήγει η συνδρομή. Ε θα φύγω με ΜΠΑΜ!:twisted:

cosmos
24-01-07, 14:13
Α και για να απαντήσω καλύτερα στο γιατί δεν πάω αλλού: έλα που ταυτόχρονα με ότι έμαθα για τη HOL, έμαθα ότι ισχύει και για άλλον έναν μεγάλο παροχέα! Να μη σου πω και παραπάνω...

Deadlock

yiapap
24-01-07, 14:17
Πάντως εμπορικά, υπάρχει λογική σε αυτό που κάνουν.
Προσπαθούν να φέρουν όσο το δυνατόν περισσότερους στο δικό τους δίκτυο και να μειώσουν τις υποχρεώσεις τους προς τον ΟΤΕ.
Το αληθινό ερώτημα είναι:
Σηκώνει η Αθήνα (ακόμη και με το μεγάλο πληθυσμό της) τόσους εναλλακτικούς που δραστηριοποιούνται ΜΟΝΟ εκεί;
Αν ο κάτοικος των Αμπελοκήπων μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε OTE, Tellas, HOL, Vivodi, Forthnet (και όλες αυτές που θα-θα-θα) θα γίνει ή δε θα γίνει ΣΦΑΓΗ στα τιμολόγιά τους; Ώστε όταν περάσουν τα Τέμπη να έχουμε κι εμείς οι χωριαταραίοι... φθηνές (-ότερες) τιμές ;)

Το ποτήρι είναι μισοάδειο-μισογεμάτο. Ξέρω ότι δε σε παρηγορώ ιδιαίτερα... αλλά πάρτο από την άλλη :)

cosmos
24-01-07, 14:26
Πάντως εμπορικά, υπάρχει λογική σε αυτό που κάνουν.
Θα ήταν λογικό αν όλοι πέρναν κομμάτι της πίτας, έστω και με προτεραιοποίηση για τους "προνομιούχους". Επίσης λογικό θα ήταν αν οι προνομιούχοι δίναν κάτι παραπάνω. Όχι να παίρνει 4μεγάβιτα ο ένας με τα ίδια λεφτά που εγώ πέρνω 1. Εκτός και αν συνυπολογίζουν στο 1 συν 3 που πέρνω (στα 3, μονάδα μέτρησης δεν είναι Μbps).:rtfm:


Το αληθινό ερώτημα είναι:
Σηκώνει η Αθήνα (ακόμη και με το μεγάλο πληθυσμό της) τόσους εναλλακτικούς που δραστηριοποιούνται ΜΟΝΟ εκεί;
Nαι, συμφέρει αν μιλάς για triple play πίτα. Τα CRS δεν τα πήρε για internet-σκέτο.


Το ποτήρι είναι μισοάδειο-μισογεμάτο. Ξέρω ότι δε σε παρηγορώ ιδιαίτερα... αλλά πάρτο από την άλλη :)Ο μόνος τρόπος για να το πάρω, όπως έγινε φίλε μου, είναι ... στοματικά. Θα τσούζει λιγότερο όσο νάναι.

ΕDIT: Πάω με χίλια το sig σου :D

blackjim
24-01-07, 14:30
Για να καταλαβω , πηγε το latency σου 200 ms και αρχισες τα καντηλια?
Μαλλον δεν εχεις ακουσει πραγματικα πονεμενες επαρχιακες ιστοριες.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=824576&postcount=5
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=935881&postcount=17

" 24/7 ping to www.ntua.gr ~1500ms " σου λεει τπτ?
και πληρωνοντας μια μαμημενη 2mbit γραμμη!? ( + τις ωρες στο τηλεφωνο να παραπονιεμαι και να με γραφουν στα τομπολινια τους )

Αν θες μπορω να σου δωσω και με λεπτομερειες την ιστορια , με το ποσο Γ@Μ@ΤΟΙ ειναι οι τεχνικοι του πΟΤΕ κτλ που καταφερνουν να κανουν μια 2048/256 γραμμη να συμπεριφερεται σχεδον ολο το 24ωρο σαν 56/24kbps.

Welcome to the club απλα.

σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα πιστεψε με , υπαρχουν ΠΟΛΥ χειροτερα ;)

BoGe
24-01-07, 14:33
Mήπως με τα 10GB που θα βάλει (αν βάλει σύντομα) βελτιωθεί η κατάσταση;

yiapap
24-01-07, 14:41
Mήπως με τα 10GB που θα βάλει (αν βάλει σύντομα) βελτιωθεί η κατάσταση;Όχι γιατί θα δώσει τα 9 στους Full LLU :lol:

cosmos
24-01-07, 14:54
Για να καταλαβω , πηγε το latency σου 200 ms και αρχισες τα καντηλια?
Μαλλον δεν εχεις ακουσει πραγματικα πονεμενες επαρχιακες ιστοριες.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=824576&postcount=5
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=935881&postcount=17

" 24/7 ping to www.ntua.gr (http://www.ntua.gr) ~1500ms " σου λεει τπτ?
και πληρωνοντας μια μαμημενη 2mbit γραμμη!? ( + τις ωρες στο τηλεφωνο να παραπονιεμαι και να με γραφουν στα τομπολινια τους )
Φίλε μου δεν είναι το ζήτημα to 200άρι στο ping. Όχι μόνο του: σε όποιον πάροχο και αν ήμουν, έχω καμμιά 10αριά παρόμοιες ιστορίες να λέω. Είναι η όλη αντιμετώπιση. Δεν είναι το thread "μάπα τα ping της HOL", με αντιλαμβάνεσαι; Είναι η τριτοκοσμική αντιμετώπιση στις τιμές, στις προσφορές, στις δυνατότητες σύνδεσης και τώρα και της διαφοροποιημένης πολιτικής αντιμετώπισης χρηστών. Εκεί που πονάει δλδ. Εξ'ου και το "πολίτες 3ης κατηγορίας".


Welcome to the club απλα.Μα δεν ήμουν εκτός ποτέ :D

Όχι γιατί θα δώσει τα 9 στους Full LLU :lol:
:D :D :D

blackjim
24-01-07, 16:04
Φίλε μου δεν είναι το ζήτημα to 200άρι στο ping. Όχι μόνο του: σε όποιον πάροχο και αν ήμουν, έχω καμμιά 10αριά παρόμοιες ιστορίες να λέω. Είναι η όλη αντιμετώπιση. Δεν είναι το thread "μάπα τα ping της HOL", με αντιλαμβάνεσαι; Είναι η τριτοκοσμική αντιμετώπιση στις τιμές, στις προσφορές, στις δυνατότητες σύνδεσης και τώρα και της διαφοροποιημένης πολιτικής αντιμετώπισης χρηστών. Εκεί που πονάει δλδ. Εξ'ου και το "πολίτες 3ης κατηγορίας".Αν σε αντιλαμβανομαι? με δουλευεις?
Σου ειπα, εχω ενα 6μηνο με ping σε ntua.gr σχεδον 1500ms τις περισσοτερες ωρες της μερας. Δε λεω τπτ αλλο. Το 200ρι σου μακαρι να το ειχα για μαξιμουμ.
Eνα τεστ πχ να καταλαβεις >ping www.ntua.gr (http://www.ntua.gr) -n 8

Pinging achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210] with 32 bytes of data:

Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1594ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1362ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1226ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1196ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1110ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1165ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=1038ms TTL=56
Reply from 147.102.222.210: bytes=32 time=976ms TTL=56

Ping statistics for 147.102.222.210:
Packets: Sent = 8, Received = 8, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 976ms, Maximum = 1594ms, Average = 1208ms

Ειναι #$%^@^ και στον πΟΤΕ που δε κανουν σωστα το δικτυο τους , και στους παροχους που δε τους νοιαζει να τους κραξουν.
Αν δεν μπορουν να προσφερουν στην επαρχια ADSL τουλαχιστον αξιοπρεπως , να μην το κανουν καθολου. Αλλα μονο τα φραγκα τους νοιαζουν. απατη σκετη. Εχω βαρεθει να παιρνω τηλεφωνο , να πληρωνω 30+ λεπτα σε καθε κληση , και να με γραφουν εκει που δε πιανει η μελανη. :down:
Και να ακουω τα κλασσικα "τωρα τελειωνει η αναβαθμιση" και πρασινα αλογα.

( για να μην παρεξηγηθω. Ειμαι φοιτητης στο ηρακλειο κρητης.
Τα χαλια που αναφερω ειναι στην Κοζανη και ειτε τα βλεπω οταν παω πανω ,ειτε μου τα λεει ο αδερφος μου που ειναι εκει.
Δοξα το θεο στο ηρακλειο τα πραματα ειναι ακρως αντιθετα. Αψογη συνδεση ολη μερα.
Και αυτο ειναι που με τρελαινει. με τα ιδια λεφτα ο ενας εχει τελεια συνδεση και ο αλλος ειναι με χαλια μαυρα ολη μερα ... και νυχτα συνηθως :p )

nrg_polini
24-01-07, 17:48
Αυτη τη στιγμη στη Κατερινη 1mbps με HOL ping στο jolt.co.uk μεσο ορο 95ms. Μηπως αλλου ειναι το προβλημα σου; Αν θελεις δωσε μου τις ip να κανω και εκει που θελεις μερικα pings.

BoGe
24-01-07, 19:04
Αυτη τη στιγμη στη Κατερινη 1mbps με HOL ping στο jolt.co.uk μεσο ορο 95ms. Μηπως αλλου ειναι το προβλημα σου; Αν θελεις δωσε μου τις ip να κανω και εκει που θελεις μερικα pings.

Nrg_polini, έχεις HOL;

sdikr
24-01-07, 19:13
Nrg_polini, έχεις HOL;

Εσύ έχεις; :evil:

Ρε παιδιά φτάνει, είπαμε αλλά κάπου το παρακάνετε

nrg_polini
24-01-07, 19:17
Nrg_polini, έχεις HOL;

Ρε συ χαλαρωσε, να βοηθησω θελω! :) "Εχω" HOL, 2*Forthnet, 2*Virgin media.

BoGe
24-01-07, 19:35
Ρε συ χαλαρωσε, να βοηθησω θελω! :) "Εχω" HOL, 2*Forthnet, 2*Virgin media.

Έχω κάνει αίτηση στην HOL, και ρώτησα για να ξέρω αν θα είμαστε στην ίδια εταιρεία.
Ποιός το περίμενε, ε;

nrg_polini
24-01-07, 19:47
χαχαχαχα εσυ θα εισαι με shared εδω μιλαμε για ΑΡΥΣ :p

cosmos
24-01-07, 20:42
Αν σε αντιλαμβανομαι? με δουλευεις?
Σου ειπα, εχω ενα 6μηνο με ping σε ntua.gr σχεδον 1500ms τις περισσοτερες ωρες της μερας. Δε λεω τπτ αλλο. Το 200ρι σου μακαρι να το ειχα για μαξιμουμ.
Επιμένω ότι παρανόησες το νόημα του όλου post. Ξαναλέω, δεν είναι σκέτο το ότι έχω ψηλό (ναι ψηλό, αν και δεν είναι 2000) ping (αλλά ούτε και να τα ... συγκρίνουμε, να δούμε πιο είναι πιο μεγάλο)! Είναι το ότι πληρώνω τα ίδια με κάποιον από Αθήνα, και παίρνω και υποπολλαπλάσιο του bandwidth σε επίπεδο DSLAM, και τώρα, λόγω της ανισοκατανομής του (1.5 δεσμευμένο για το LLU) και χαμηλότερo bandwidth/υψηλότερο latency σε επίπεδο διεθνής κίνησης. Για κάποιου άλλου είδους αντισταθμιστική προσφορά όπως ξέρεις επίσης δεν παίρνουμε τίποτα.


Eνα τεστ πχ να καταλαβεις
[...]


Σε ποιο hop σε ρίχνει νοκ άουτ; Έχεις κανά trace; 1ο χοπ κι έτσι; ΟΤΕ η φάση δηλαδή;
Αυτη τη στιγμη στη Κατερινη 1mbps με HOL ping στο jolt.co.uk μεσο ορο 95ms. Μηπως αλλου ειναι το προβλημα σου; Αν θελεις δωσε μου τις ip να κανω και εκει που θελεις μερικα pings.
Καλά βρε θηρίο, αν επιτρέπεται δηλαδή, Κατερίνη είσαι; Πώς και έχεις data από εδώ;

Τέσπα, χαρακτηριστικός προορισμός είναι το 85.232.32.199. Την ώρα που μιλάμε το πράγμα παίζει όπως το συνημμένο. To pingplotter πήρε τα δεδομένα σε UDP. Yπόψη ότι το pιng φαίνεται να μειώθηκε αλλά in-game μετράω packet loss 5-30%


Εσύ έχεις; :evil:

Ρε παιδιά φτάνει, είπαμε αλλά κάπου το παρακάνετε

???? Τι έγινε βρε; Σπύρο τι παίζει, γιατί τα πήρες;

nrg_polini
24-01-07, 21:03
Καλά βρε θηρίο, αν επιτρέπεται δηλαδή, Κατερίνη είσαι; Πώς και έχεις data από εδώ;

Τέσπα, χαρακτηριστικός προορισμός είναι το 85.232.32.199. Την ώρα που μιλάμε το πράγμα παίζει όπως το συνημμένο. To pingplotter πήρε τα δεδομένα σε UDP. Yπόψη ότι το pιng φαίνεται να μειώθηκε αλλά in-game μετράω packet loss 5-30%



Αγγλια ειμαι , αλλα εχω προσβαση στη Κατερινη :p, και μια και το ειπες παμε για κανενα μεζεδακι εκει στο στενο της γυρομανια; :rofl: :respekt:

Λοιπον packetloss κτλ μου ακουγονται λιγο κινεζικα, εγω το μονο που ξερω ειναι start run cmd και ping 85.232.32.199 ελ 117, μεγ 121, μο 118
Παντως ο server δεν πρεπει να ειναι και απο τους καλυτερους, αυτο το λεω γιατι οταν κανω ping απο Αγγλια (και ο server Αγγλια δεν ειναι; ) παιρνω διαφορα αποτελεσματα, πχ : ελ 32, μεγ 126, μο 57


Αν μου πεις βημα βημα τι να κανω μπορω να μπω με απομακρυσμενη διαχειρηση (χαρη στο φοβερο οδηγο σου! ) και να τα κανω (γυναικα στην αλλη ακρη της γραμμης :oops: ), χαρα μου αν μπορω να βοηθησω ;)

Ολα αυτα με 1mbps HOL, και router to voip fritz με wlan.

harris
24-01-07, 23:28
Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά πάντως και με ΑΡΥΣ και με shared στον 85.232.32.199 παίρνω ΜΟ ping time στα ~185-199 :hmm:

cosmos
24-01-07, 23:42
@nrg_polini: εδώ είναι η γυναίκα σου βρε; Καλά, έρχεσαι από εδώ και ούτε ένα γράμμα, ούτε ένα PM; :D

Άμα ξαναέρθεις πάμε "Παράδοση" για σουβλάκι ;)

@harris: thx, οπότε ίσως είναι γενικό;

harris
24-01-07, 23:48
@harris: thx, οπότε ίσως είναι γενικό;

Μάλλον έτσι είναι... γιατί η μεν ΑΡΥΣ είναι 768kbps στα Μελίσσια (βλέπω τον Η/Υ με remote desktop και έκανα την μέτρηση), και η shared αυτή του adsl info μου... Οπότε δεν σχετίζεται η μία με την άλλη :hmm:

Γενικά η HOL δεν έχει και τα καλύτερα pings από ότι έχω παρατηρήσει... μάλιστα το tracert είναι κάπως απογοητευτικό συγκρινόμενο με άλλων παρόχων, αφού βλέπω ότι π.χ. οι συνδρομητές της 4νετ πιάνουν το google σε 8-9 hops και εγώ θέλω 21 και από τις δύο γραμμές :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.