PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιός είπε ότι μόνο τα Window$ είναι τρύπια;



Σελίδες : [1] 2 3 4

ogenikos
28-06-04, 16:58
Τα Window$ τελικά είναι αφαλέστερα απ'ότι νομίζατε, σε σχέση με άλλα λειτουργικά, απλά οι τρύπες τους παίρνουν μεγαλύτερη δημοσιότητα.
Ακόμη και linux servers, έχουν παρουσιάσει περισσότερες τρύπες, με το χειρότερο απ'όλα το Mac OS X.
Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγει μιά έκθεση της δημοφιλής Secunia...
http://www.techworld.com/security/news/index.cfm?newsid=1798

chrispen
28-06-04, 17:03
στο συμπέρασμα σου απαντάω με την υπογραφή σου.

sandman
28-06-04, 18:31
Τώρα τρέχω να αγοράσω τα XP γιατί αυτό το GNU/Linux που έχω τόσο καιρό όλο τρύπες έχει.

Ωραίο λινκ ... καιρό είχαμε να γελάσουμε τόσο. Ήθελα να 'ξερα μόνο πόσα τους έδωσε η Microsoft για να γράψουν αυτές τις ασυναρτησίες. Φαίνεται πως επειδή έγιναν εντελώς ρόμπες τους τελευταίους μήνες με τα γελοία vulnerabilities τώρα πλέον προσπαθούν να μας πείσουν πως και οι άλλοι έχουν τα ίδια χάλια.

wintech2003
28-06-04, 18:56
Παιδια εγω πιστευω οτι δεν ειναι θέμα λειτουργικού συστήματος, αλλα διαχειριστή.

Ενας βλακας διαχειριστής, και ενα linux box μπορει να το αφήσει γεμάτο τρύπες. Και αντίθετα ενας καλός διαχειριστής μπορει να ασφαλίσει τα Windows (NT Class) επίσης πάρα πολύ καλα.

Σίγουρα πάντος δεν υπάρχει λειτουργικό χωρις vunerablities. Όλα έχουν και όλα θα έχουν. Και σε όλα θα μπορει κανεις να εισβάλει, διότι απλά ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.

Εγώ πιστευω οτι ενας λόγος που τα Windows φαίνεται να έχουν τόσες τρύπες είναι η "επίθεση" που δέχονται από μανιακούς Open Sourcαδες.
Πιστευετε ότι αν και όλοι οι Microsoftαδες, αρχίζανε και τρώγανε τις μέρες τους στο πως να βρούν τρύπες στο Linux δεν θα βρίσκαν? Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Οι μεν ειναι παθιασμένοι ότι εχουν το καλύτερο λειτουργικό και εξαπολούν συνεχώς και σε μεγάλο βαθμό επιθέσεις εναντια λειτουργικών της Microsoft. Οι Microsoftακηδες απο την άλλη κάθονται και κλείνουν τρύπες.
Το καλό είναι οτι οι Open Sourcαδες ξεχνάνε να κάνουν το ίδιο στο δικό τους OS, κάθονται και ασχολούνται πως θα δείξουν στον κόσμο ότι τα Windows είναι σαν ελβετικό τυρί, και στο τέλος που η Microsoft θα έχει ΜΑΘΕΙ (εμπειρία - feedback - bug & vunerability reports κλτ), θα μπορέσει να φέρει στην αγορα ενα προϊον πραγματικά θωρακισμένο.. και οι Open Sourcαδες θα είναι 2-3 χρόνια πίσω. Και μετά η Microsoft θα εξαπολήσει τον αντίθετο πόλεμο. Και εκεί θα σημανθεί το τέλος του Open Source, γιατί την Microsoft καμια εταιρία δεν την ανταγωνίζεται ούτε ποσοτικά (ποσοστό OS σε servers) ούτε οικονομικά.

aesir
28-06-04, 18:59
wintech2003 Συμφωνώ σε όλα. Και το Linux οσο περνά ο καιρός θα δέχεται επιθέσεις, γιατί άλλωστε βγαίνουν bug fixes και updates? Κανένα OS δεν είναι τέλειο.

Slammer
28-06-04, 19:27
wintech2003, συμφωνω απόλυτα! Στο linux ενας κακος administrator μπορει να αφησει οχι απλως τρυπες αλλα μια τεραστια τρυπα... πχ να αφησει sshd στο internet με χαζο password. Βεβαια η αλήθεια ειναι οτι linux θωρακιζεται καλύτερα, πχ μπορει το system disk να ειναι read only παντα (εκτος τη στιγμη που κανουμε update) και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ενω τα windows λογω της αναρχης δομησης των api ειναι διατρητα ακομα και για εναν προχωρημένο χρηστη... (το καινουργιο API του Longhorn ειναι πολυ πιο καλοστημενο και ασφαλες)
Διαφωνω ομως στην εκτιμηση οτι σε 2-3 χρονια η microsoft θα κυριαρχησει πάνω στο Open Source. Οσο περνά ο καιρός το Open-Source θα διευρύνεται χωρις βεβαια ποτε να γινει το κυριαρχο λειτουργικο (δεν χρειάζεται κιολας). Ολες οι προβλέψεις αναλυτών απο οποιαδήποτε πλευρα, βλέπουν αυξηση του open source στην επόμενη πενταετια... (οι πιο συντηριτικοι βλέπουν ενα 7% και οι πιο αισιοδοξοι πάνω από 15%)

wintech2003
28-06-04, 19:34
Slammer,
Η Microsoft θα είναι πάντα πρώτη και το Open Source δευτερο.. Αυτό εννούσα με αυτό που έγραψα παραπάνω...
Εγώ δεν έχω κανενα πρόβλημα με το Open Sοurce, ίσα ίσα και εγώ με το Gentoo παιδευομαι.. Παλιότερα με red hat κτλ.

Είναι σίγουρα αξιόλογο software ίσως και πιο αξιόλογο από τα Windows όταν πρόκειται για server, αλλά δεν είμαι σύμφωνος με τις διαμάχες που υπάρχουν από πλευρας Open Source προς Microsoft (διοτι το αντίθετο δεν υπάρχει).
Για μενα Linux και Windows πρέπει να συνυπάρχουν σε ενα δίκτυο.

Η γνώμη μου είναι οτι η Microsoft έχει προϊόντα πιο κατάληλλα για εταιρικά δίκτυα (εσωτερικά) π.χ. Active Directory, BackOffice, Sharepoint κτλ... ενω το Linux περισσότερο για public servers (web/ftp/dns κτλ servers).

Άρα ενας σωστός διαχειριστής πρέπει να γνωρίζει και τα δύο, να τα χρησιμοποιεί και να τα συνδυάζει με τον καλύτερο τρόπο και να μην είναι κολλημένος με ένα από τα δύο.

sdikr
28-06-04, 19:47
Άρα ενας σωστός διαχειριστής πρέπει να γνωρίζει και τα δύο, να τα χρησιμοποιεί και να τα συνδυάζει με τον καλύτερο τρόπο και να μην είναι κολλημένος με ένα από τα δύο.

αμα βλέπει ο καημένος τα avatar σου πως να τα συνδυάσει; :shock:
Κανέναν με mac δεν έιδα να λέει τίποτα!



Τώρα τρέχω να αγοράσω τα XP γιατί αυτό το GNU/Linux που έχω τόσο καιρό όλο τρύπες έχει.

Ωραίο λινκ ... καιρό είχαμε να γελάσουμε τόσο. Ήθελα να 'ξερα μόνο πόσα τους έδωσε η Microsoft για να γράψουν αυτές τις ασυναρτησίες. Φαίνεται πως επειδή έγιναν εντελώς ρόμπες τους τελευταίους μήνες με τα γελοία vulnerabilities τώρα πλέον προσπαθούν να μας πείσουν πως και οι άλλοι έχουν τα ίδια χάλια.


το link λέει οτι και τα linux και το mac osx έχουν προβλήματα, και σκέψου το αλλίως, τα προβλήματα βγαίνουν εφόσον αρχίζουν πιο πολλοί να ασχολούντε με αυτά τα λειτουργικά.
Ο πρώτος ιός είχε γραφτεί για το apple II
ο καιρός θα δίξει,

Slammer
28-06-04, 19:55
wintech2003, δεν διαφωνω καθολου σε αυτα που λες... μονο σε αυτο...



Και εκεί θα σημανθεί το τέλος του Open Source, γιατί την Microsoft καμια εταιρία δεν την ανταγωνίζεται ούτε ποσοτικά (ποσοστό OS σε servers) ούτε οικονομικά.


Φυσικα και η microsoft θα ειναι κυριαρχη για πολλα χρονια ακομα, ομως δεν θα σημανθει το τελος του Open Source. Απλα θα συνυπάρχουν ωστε να καλύπτουν διαφορες αναγκες... Αν και τελικα, ολο και περισσοτερο θα συγκλινουν.....

ΥΓ: Οντως ωραιο avatar... lol... ανηψούλα σου?

arcanum
28-06-04, 19:55
Παιδια εγω πιστευω οτι δεν ειναι θέμα λειτουργικού συστήματος, αλλα διαχειριστή.

Ενας βλακας διαχειριστής, και ενα linux box μπορει να το αφήσει γεμάτο τρύπες. Και αντίθετα ενας καλός διαχειριστής μπορει να ασφαλίσει τα Windows (NT Class) επίσης πάρα πολύ καλα.

Σίγουρα πάντος δεν υπάρχει λειτουργικό χωρις vunerablities. Όλα έχουν και όλα θα έχουν. Και σε όλα θα μπορει κανεις να εισβάλει, διότι απλά ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.

Εγώ πιστευω οτι ενας λόγος που τα Windows φαίνεται να έχουν τόσες τρύπες είναι η "επίθεση" που δέχονται από μανιακούς Open Sourcαδες.
Πιστευετε ότι αν και όλοι οι Microsoftαδες, αρχίζανε και τρώγανε τις μέρες τους στο πως να βρούν τρύπες στο Linux δεν θα βρίσκαν? Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Οι μεν ειναι παθιασμένοι ότι εχουν το καλύτερο λειτουργικό και εξαπολούν συνεχώς και σε μεγάλο βαθμό επιθέσεις εναντια λειτουργικών της Microsoft. Οι Microsoftακηδες απο την άλλη κάθονται και κλείνουν τρύπες.
Το καλό είναι οτι οι Open Sourcαδες ξεχνάνε να κάνουν το ίδιο στο δικό τους OS, κάθονται και ασχολούνται πως θα δείξουν στον κόσμο ότι τα Windows είναι σαν ελβετικό τυρί, και στο τέλος που η Microsoft θα έχει ΜΑΘΕΙ (εμπειρία - feedback - bug & vunerability reports κλτ), θα μπορέσει να φέρει στην αγορα ενα προϊον πραγματικά θωρακισμένο.. και οι Open Sourcαδες θα είναι 2-3 χρόνια πίσω. Και μετά η Microsoft θα εξαπολήσει τον αντίθετο πόλεμο. Και εκεί θα σημανθεί το τέλος του Open Source, γιατί την Microsoft καμια εταιρία δεν την ανταγωνίζεται ούτε ποσοτικά (ποσοστό OS σε servers) ούτε οικονομικά.

Ναι. Οι OpenSourceάδες είναι φανατικοί Jihad-τύποι που ξοδέυουν όλη την μέρα προσπαθόντας να βρούν τρύπες για τα Windows.

Οι κακόμοιροι Windows χρήστες τραβάνε τα πάνδεινα απο αυτούς τους φανατισμένους της Αλ-κΆιντα^Η^Η^Η^Η^Η^Η^Η^Η^Η^Η GNU

Φυσικά, καταλαβαίνεις οτι για το Linux υπάρχει source code και ΠΑΡΑ πολύ hackers το διαβάζουν για να βρούν τρύπες? Καταλαβαίνεις οτι το 99% τον προβλήματων είναι τελείως θεωρητικά και τα φτιάχνουν _ΑΜΕΣΩΣ_? Καταλαβαίνεις οτι αυτό είναι το αντίστοιχο της διαδικασίας που κάνει η Microsoft εσωτερικά? (Οσα κένα ασφαλείας βρεί που δεν έχουν ανακαλυφθεί, τα φτιάχνει στην επόμενη έκδοση. Δεν τα δημοσιέυει)

Καταλαβαίνεις οτι Μετά απο ΟΛΑ αυτά το Linux έχει πολύ λιγότερα προβλήματα απο τα Windows, ΕΙΔΙΚΑ όσον αφορά τα remote exploits (Blaster/Sasser/κλπ)

Ποιό ήταν το τελευταίο remote exploit σε Linux σύστημα? Και μάλιστα *desktop*? (δηλαδή χωρίς mail/ftp/dns/www server κλπ, όπως ήταν τα XP που χτύπησε ο Blaster?)

Η λογική σου είναι λανθασμένη.

Η άνθρωποι του Open-source ΔΕΝ είναι φανατισμένοι που θέλουν την καταστροφή της Microsoft.
Στη σχέση κενών ασφαλείας σε Windows/Linux πρέπει να καταλάβεις οτι στο GNU/Linux υπάρχει ολος ο κώδικας για να ψάξεις για exploits (και παρα πολλοί το κάνουν) ενώ στα Windows οχι.

Ακόμα και χωρίς κώδικα έχουν τα μάυρα τους τα χάλια.

Και μην ξεχνάμε πως με την ύπαρξη του κώδικα μπορούν να φτιαχτούν αμέσως τα προβλήματα και να μην υπάρχει αυό το πρόβλημα
http://www.safecenter.net/UMBRELLAWEBV4/ie_unpatched/index.html

Οσοι έχετε Internet Explorer, δείτε και αυτό το link
http://arcanum.homelinux.org/tests/win3.php

tvelocity
28-06-04, 19:55
Θεέ μου.............................................

Βγάζετε λάθος συμπεράσματα γιατί στηρίζεστε σε λάθος υποθέσεις. Μην κάνετε τόσο μεγάλα λογικά σφάλματα.

sdikr
28-06-04, 20:01
Φυσικά, καταλαβαίνεις οτι για το Linux υπάρχει source code και ΠΑΡΑ πολύ hackers το διαβάζουν για να βρούν τρύπες? Καταλαβαίνεις οτι το 99% τον προβλήματων είναι τελείως θεωρητικά και τα φτιάχνουν _ΑΜΕΣΩΣ_? Καταλαβαίνεις οτι αυτό είναι το αντίστοιχο της διαδικασίας που κάνει η Microsoft εσωτερικά? (Οσα κένα ασφαλείας βρεί που δεν έχουν ανακαλυφθεί, τα φτιάχνει στην επόμενη έκδοση. Δεν τα δημοσιέυει)

Καταλαβαίνεις οτι Μετά απο ΟΛΑ αυτά το Linux έχει πολύ λιγότερα προβλήματα απο τα Windows, ΕΙΔΙΚΑ όσον αφορά τα remote exploits (Blaster/Sasser/κλπ)

καλά όλα αυτά,
δέχεσαι οτι και στον linux υπάρχουν προβλήματα (άσχετα αν τα κλείνουν γρηγορότερα απο την ms) οτι αυτά τα προβλήματα βγαίνουν με την χρήση;

εγώ τουλάχιστον πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου, το καλό μου firewall να τρέχει, το antivirus και είμαι μια χαρά.

φιλικά

wintech2003
28-06-04, 20:02
Προβλέπω 2000 posts :)

Εσείς οι πρώτοι που συζητούσαμε τι λέτε? (διότι οι άλλοι ηρθαν πάλι να ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ την άποψη τους) Να κάνουμε δημοψήφισμα για το πόσα posts θα γίνουν?

aesir
28-06-04, 20:05
wintech2003 χαχα!!! και παλι σωστός!!! 100σελιδο βλέπω παλι. Ο καθένας θα αρχίσει το βιολί του...

runnerma
28-06-04, 20:05
rolfmao....


:lol: 8) :lol: 8) :lol: 8)


Μαζί σου wintech!!! 2000+ posts

sandman
28-06-04, 20:09
Η Microsoft θα είναι πάντα πρώτη και το Open Source δευτερο.. Αυτό εννούσα με αυτό που έγραψα παραπάνω...


Ναι ε; Για ρίξε μια ματιά εδώ
http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html
Η microsoft έχει μόνο το 21% των servers έναντι 67% του apache και η διαφορά δείχνει μάλλον να μεγαλώνει.

Όσο για τα άλλα που λες είναι τόσο αβάσιμα που δεν αξίζει καν να απαντήσει κανείς.

arcanum
28-06-04, 20:10
Με συγχωρείς wintech2003, αλλα αν θα υπάρξουν 2003 posts θα είναι απο το flamebait σου



Εγώ πιστευω οτι ενας λόγος που τα Windows φαίνεται να έχουν τόσες τρύπες είναι η "επίθεση" που δέχονται από μανιακούς Open Sourcαδες.
Πιστευετε ότι αν και όλοι οι Microsoftαδες, αρχίζανε και τρώγανε τις μέρες τους στο πως να βρούν τρύπες στο Linux δεν θα βρίσκαν? Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Οι μεν ειναι παθιασμένοι ότι εχουν το καλύτερο λειτουργικό και εξαπολούν συνεχώς και σε μεγάλο βαθμό επιθέσεις εναντια λειτουργικών της Microsoft. Οι Microsoftακηδες απο την άλλη κάθονται και κλείνουν τρύπες.
Το καλό είναι οτι οι Open Sourcαδες ξεχνάνε να κάνουν το ίδιο στο δικό τους OS, κάθονται και ασχολούνται πως θα δείξουν στον κόσμο ότι τα Windows είναι σαν ελβετικό τυρί, και στο τέλος που η Microsoft θα έχει ΜΑΘΕΙ (εμπειρία - feedback - bug & vunerability reports κλτ), θα μπορέσει να φέρει στην αγορα ενα προϊον πραγματικά θωρακισμένο.

sandman
28-06-04, 20:14
το link λέει οτι και τα linux και το mac osx έχουν προβλήματα, και σκέψου το αλλίως, τα προβλήματα βγαίνουν εφόσον αρχίζουν πιο πολλοί να ασχολούντε με αυτά τα λειτουργικά.


Το 67% των servers χρησιμοποιεί apache. Τα περισσότερα όμως (και τα πιο γελοία) exploits τα έχει ο IIS. Προφανώς λοιπόν η λογική του ότι το open source software είναι ασφαλές γιατί δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος δεν ισχύει.

tvelocity
28-06-04, 20:14
Δεν είναι ανάγκη να ποστάρετε κάθε προκλητική αναλήθεια που βλέπετε μπροστά σας, αλιώς το flaming είναι αναπόφεκτο. Αβάσιμες υποθέσεις σαν: "μανιακούς Open Sourcαδες" "Είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας. Οι μεν ειναι παθιασμένοι ότι εχουν το καλύτερο λειτουργικό και εξαπολούν συνεχώς και σε μεγάλο βαθμό επιθέσεις εναντια λειτουργικών της Microsoft" "οι Open Sourcαδες ξεχνάνε να κάνουν το ίδιο στο δικό τους OS, κάθονται και ασχολούνται πως θα δείξουν στον κόσμο ότι τα Windows είναι σαν ελβετικό τυρί" μόνο εντάσεις προκαλούν, και ζητώ να παρθούν πίσω, πριν γίνει κόλαση εδωμέσα (δεν είναι απειλη, δεν θα κάνω εγώ το flaming). Αυτά τα πράγματα απλά δεν ισχύουν, ο 'linux-rulez 1337 hax0r' που έχετε γνωρίσει στο... σχολείο, δεν εκφράζει την κοινότητα του open source.

Και κανείς δεν επέβαλε την άποψη του σε κανέναν (ακόμα).

sdikr
28-06-04, 20:16
Το 67% των servers χρησιμοποιεί apache. Τα περισσότερα όμως (και τα πιο γελοία) exploits τα έχει ο IIS. Προφανώς λοιπόν η λογική του ότι το open source software είναι ασφαλές γιατί δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος δεν ισχύει.

μίλάς για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο υπάρχει και για τα windows (apache), οπότε με την λογίκη σου και τα windows είναι ασφαλή

arcanum
28-06-04, 20:18
Το 67% των servers χρησιμοποιεί apache. Τα περισσότερα όμως (και τα πιο γελοία) exploits τα έχει ο IIS. Προφανώς λοιπόν η λογική του ότι το open source software είναι ασφαλές γιατί δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος δεν ισχύει.

μίλάς για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο υπάρχει και για τα windows (apache), οπότε με την λογίκη σου και τα windows είναι ασφαλή

O Apache είναι Open-source. Ο IIS όχι.

tvelocity
28-06-04, 20:20
Μήπως πρέπει να κλειδωθεί το thread; Πολύ φαία ουσία θα καεί άδικα...

sdikr
28-06-04, 20:22
arcanum, και εγώ μίλησα για τον apache σε windows και Linux, τώρα αν έσυ γουστάρεις να μου λές οτι o IIS δεν είναι open source με τις υγείες σου.

wintech2003
28-06-04, 20:22
Λοιπον επειδη η διαμάχη Windows - Linux είναι σαφώς πιο δύσκολο να λυθεί από ότι το ίδιο το Κυπριακό, προτείνω ο καθένας να κάνει το δικό του.
Εγώ είπα την άποψη μου.. Μ'αρέσει η ευκολία των Windows στο γρήγορο στήσιμο private networks και από την άλλη η εκτενέστατη παραμετροποίηση που μπορεί να γίνει στο linux για public networks.

Ειλικρινά δεν με νοιάζει αν κανεις σας θέλει να χρησιμοποιεί Linux και να τρώει 100 εργατοώρες και 250.000 γραμμές εντολών για να φτιάξει ενα δίκτυο 20 χρηστών με 2-3 πολιτικές χρηστών. Εγώ πάντως δεν το κάνω και δεν ασχολήθηκα καν να μάθω πως γίνετε διότι δεν ξέρω καν αν γίνετε.. και αν γίνετε σίγουρα δεν γίνετε τόσο ευκολα όσο στα Windows.

Επίσης δεν με νοιάζει αν κάποιος απο σας βάλει IIS για webserver, ή στήσει dns με Windows αντι για bind. Το πιο σίγουρο ειναι οτι θα καταλήξει -το λιγότερο- να τον κατηγορούν για πορνεία (βλ. www.hi-5.gr) :twisted: :twisted:

Οσο για τους hackεραδες που κυκλοφορούν εδώ μεσα, κατουρίστε και λίγο γιατι με έτοιμα exploits κατεβασμένα από ενα website, ξέρω και εγώ να κάνω hacking...
Είναι ζήτημα αν υπάρχουν 50 άνθρωποι στην Ελλάδα που να έχουν τις γνώσεις για πραγματικό hacking! Να ανακαλύπτουν δηλαδή οι ίδιοι vunerablities και να γράφουν μόνοι τους το exploit. Σε αυτούς αξίζει σεβασμος... όλοι οι άλλοι συνεχίστε να ονειρευεστε... Και μιας και μίλησα για ονειρα..

Στην είσοδο του ΤΕΙ Χανιών, ενας "ποιητής" είχε γράψει το εξής:

"Καλημέρα και όνειρα γλυκά..."

Τα σχόλια περιττευουν

r3b
28-06-04, 20:25
[censored]

sandman
28-06-04, 20:26
Το 67% των servers χρησιμοποιεί apache. Τα περισσότερα όμως (και τα πιο γελοία) exploits τα έχει ο IIS. Προφανώς λοιπόν η λογική του ότι το open source software είναι ασφαλές γιατί δεν το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος δεν ισχύει.

μίλάς για ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα το οποίο υπάρχει και για τα windows (apache), οπότε με την λογίκη σου και τα windows είναι ασφαλή

Εγώ μιλάω για open source όχι για windows και linux. Τα περισσότερα open source προγράμματα βγαίνουν και για windows λόγω της καλής θέλησης των πραγραμματιστών τους, αλλά αυτό δεν κάνει τα windows περισσότερο ασφαλή. Εκτός αν είναι και τα windows open-source και δεν το ξέρω. (όχι, το πρόσφατο κλέψιμο του κώδικα των ΝΤ δεν μετράει)

Αλλά μάλλον ο tvelocity έχει δίκιο. Δεν έχει νόημα να απαντάμε σε κάθε προφανή ανακρίβεια. Ας ζήσει ο καθένας χαρούμενος μέσα στις αυταπάτες του ... (και ναι,πριν πάρω 200 ποστ σαν απαντηση, αυτό περιλαμβάνει και εμένα)

arcanum
28-06-04, 20:27
arcanum, και εγώ μίλησα για τον apache σε windows και Linux, τώρα αν έσυ γουστάρεις να μου λές οτι o IIS δεν είναι open source με τις υγείες σου.
Μάλλον δεν διάβασες κάν σε τι απάντησες.

Το θέμα ήταν αν το open-source ειναι πιο ασφαλές γιατι το γνωρίζουν λιγότεροι χρήστες ή όχι.

Σε αυτό απαντάει το post με τον apache Vs IIS.

Το οτι ανακατέυεις τα Windows με το Linux είναι 100% άσχετο.

Σε αυτό σου απάντησα και νόμιζα οτι θα καταλάβεις.

Με της υγείες σου.

r3b
28-06-04, 20:28
[censored]

tvelocity
28-06-04, 20:28
Οσο για τους hackεραδες που κυκλοφορούν εδώ μεσα, κατουρίστε και λίγο γιατι με έτοιμα exploits κατεβασμένα από ενα website, ξέρω και εγώ να κάνω hacking...
Είναι ζήτημα αν υπάρχουν 50 άνθρωποι στην Ελλάδα που να έχουν τις γνώσεις για πραγματικό hacking! Να ανακαλύπτουν δηλαδή οι ίδιοι vunerablities και να γράφουν μόνοι τους το exploit. Σε αυτούς αξίζει σεβασμος... όλοι οι άλλοι συνεχίστε να ονειρευεστε... Και μιας και μίλησα για ονειρα..

Που τους είδες 'hackerαδες' ξαφνικά εδωμέσα; Μήπως προσπαθείς να δώσεις τροφή στους flamers;

Άσχετο, αλλα απο αυτά που λές, είναι σαφές οτι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει hacker

arcanum
28-06-04, 20:28
wintech, το τρομερό με το hi5.gr είναι πως είναι μέρες έτσι και δεν το έχουν πάρει γραμμή οι αρμόδιοι.

Εχεί γίνει γνωστό σε όλο το Internet, πλήν απο τον admin. Τρομερό ε?

sdikr
28-06-04, 20:32
Μάλλον δεν διάβασες κάν σε τι απάντησες.

Το θέμα ήταν αν το open-source ειναι πιο ασφαλές γιατι το γνωρίζουν λιγότεροι χρήστες ή όχι.

Σε αυτό απαντάει το post με τον apache Vs IIS.

Το οτι ανακατέυεις τα Windows με το Linux είναι 100% άσχετο.

Σε αυτό σου απάντησα και νόμιζα οτι θα καταλάβεις.

Με της υγείες σου.

μίλησα εγώ για το IIS ; ΟΧΙ
οπότε σε τί μου απάντησες;
ααα ναι δεν βάζεις windows vs linux

και για το όσο το Open source είναι πιο ασφαλές;
πάλι συγκρίνεις apache με iis


sandman,


Αλλά μάλλον ο tvelocity έχει δίκιο. Δεν έχει νόημα να απαντάμε σε κάθε προγανή ανακρίβεια. Ας ζήσει ο καθένας χαρούμενος μέσα στις αυταπάτες του ... (και ναι,πριν πάρω 200 ποστ σαν απαντηση, αυτό περιλαμβάνει και εμένα)

ναι αν δεν σας συμφέρει είναι ανακρίβεια!


Εγώ μιλάω για open source όχι για windows και linux. Τα περισσότερα open source προγράμματα βγαίνουν και για windows λόγω της καλής θέλησης των πραγραμματιστών τους, αλλά αυτό δεν κάνει τα windows περισσότερο ασφαλή. Εκτός αν είναι και τα windows open-source και δεν το ξέρω. (όχι, το πρόσφατο κλέψιμο του κώδικα των ΝΤ δεν μετράει)


εγώ μιλάω για open source..... δεν κάνει τα windows πιο ασφαλή!
καλό!!

wintech2003
28-06-04, 20:33
arcanum,
Σημερα το φτιάξανε :)

aesir
28-06-04, 20:34
Aντε άλλες 97 σελίδες έμειναν, και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το άλλο thread... :roll: :roll: :roll:

JohnGR
28-06-04, 20:37
Αμάν ρε παιδιά, δεν πάει άλλο...

Το symbian είναι το καλύτερο OS που υπάρχει! :shock:

wintech2003
28-06-04, 20:38
JohnGR, όπως έγραψα και σε άλλο thread, στο 6600 μου κολλάει κάθε μέρα τουλάχιστον μια φορά... :) Οπότε απορρίπτεσαι :mrgreen: :mrgreen:

r3b
28-06-04, 20:39
[censored]

sdikr
28-06-04, 20:39
Αμάν ρε παιδιά, δεν πάει άλλο...

Το symbian είναι το καλύτερο OS που υπάρχει!

palm os v5!!
:mrgreen: :mrgreen:

JohnGR
28-06-04, 20:40
wintech2003, έεεεετσιιιιι!

Ένα καλό hijacking χρειάζεται αυτό το thread να κλειδωθεί και να ησυχάσουμε!

wintech2003
28-06-04, 20:42
ααααααααααα..... Cisco IOS ρεεεεεεεεεεεεεεε :) :) :) :) :) :) :)

arcanum
28-06-04, 20:42
QNΧ
http://www.qnx.com/products/rtos/

:)

tvelocity
28-06-04, 20:43
ναι αν δεν σας συμφέρει είναι ανακρίβεια!

Ε αφού δεν είναι ανακρίβειες, γιατι δεν τα στηρίζετε; Αυτονόητα είναι;




ΚΟΦΤΕ τα flames!

r3b
28-06-04, 20:45
[censored]

sdikr
28-06-04, 20:46
Ε αφού δεν είναι ανακρίβειες, γιατι δεν τα στηρίζετε; Αυτονόητα είναι;




ΚΟΦΤΕ τα flames!

έσεις με τί το στηρίζετε;

πια flames ρε παιδία, λέμε, apache works on windows and linux, και μετά γυρνάτε και λέτε ο IIS έχει προβλήματα!



Παράθεση:

Εγώ μιλάω για open source όχι για windows και linux. Τα περισσότερα open source προγράμματα βγαίνουν και για windows λόγω της καλής θέλησης των πραγραμματιστών τους, αλλά αυτό δεν κάνει τα windows περισσότερο ασφαλή. Εκτός αν είναι και τα windows open-source και δεν το ξέρω. (όχι, το πρόσφατο κλέψιμο του κώδικα των ΝΤ δεν μετράει)



εγώ μιλάω για open source..... δεν κάνει τα windows πιο ασφαλή!
καλό!!

τι καταλαβαίνεις εσύ απο αυτό , τουλάχιστον εγώ καταλαβαίνω, δεν μιλάμε για windows vs linux αλλά τα windows είναι για τα μπάζα!!
άντε γεια ρε!

sdikr
28-06-04, 20:48
arcanum, tvelocity, κάποιος θέλει την βοήθειά σας στο στήσιμο gentoo

tvelocity
28-06-04, 20:50
έσεις με τί το στηρίζετε;

Που στηρίζω οτι εσείς δεν στηρίζετε τα λεγόμενα σας; Απλά τα διαβάζω!

arcanum
28-06-04, 20:52
πια flames ρε παιδία, λέμε, apache works on windows and linux, και μετά γυρνάτε και λέτε ο IIS έχει προβλήματα!


Κάνεις λάθος.

το θέμα ήταν μεταξύ open-source και closed-source, και αν το open-source είναι πιο ασφαλές μονο και μονο γιατι είναι λιγότερο γνωστό.

Εσύ έκανες αναφορά σε windows vs Linux.
το αν δουλέυει και σε wIndows είναι άσχετο με το θέμα.

aesir
28-06-04, 20:54
Ωπ, ποιος μίλησε για BSD? Εκεί θα συμφωνήσω. Οι ποιο secure και οι critical servers στις μεγάλες εταιρίες είναι Unix.

Κατά τα άλλα οι γνωστοί άγνωστοι ας επισπέυσουν τα posts, αντε οι δέκα πρώτες σελίδες είναι οι δύσκολες. Να το μαμήσουμε και λιγάκι μπας και το κλειδώσει κανένα ς moderator.

sdikr
28-06-04, 20:54
Που στηρίζω οτι εσείς δεν στηρίζετε τα λεγόμενα σας; Απλά τα διαβάζω!

1ον λέτε apache είναι καλύτερος και γιατί είναι καλυτερος το Linux έχει παραπάνω μερίδιο
2ον σου λέω o apache υπάρχει για windows και μου πετάτε aaaa IIS sucks!
3ον δεν λέμε για windows vs linux, αλλά τα windows είναι για τα μπάζα !!
4ον έχω καλυτερα πράγματα να κάνω απο το να μιλάω με άτομα που αγαπούν το λειτουργικό τους (πιο πολύ απο ότι πρέπει)

aesir
28-06-04, 20:56
sdikr καλά ψάχνεις να βρεις άκρη τώρα; Αφού το παρελθόν προδιαγράφει το μέλλον, άκρη δεν θα βγει... σωστό το no4.

sdikr
28-06-04, 20:56
Κάνεις λάθος.

το θέμα ήταν μεταξύ open-source και closed-source, και αν το open-source είναι πιο ασφαλές μονο και μονο γιατι είναι λιγότερο γνωστό.

Εσύ έκανες αναφορά σε windows vs Linux.
το αν δουλέυει και σε wIndows είναι άσχετο με το θέμα.

εγώ είπα οτι ο apache που μου τόσο πολύ αγαπάτε δουλέυει και σε windows ! ΔΕΝ ΕΙΠΑ windows vs linux

@ ADSLgr.com All rights reserved.