PDA

Επιστροφή στο Forum : Dsl + Wi-Fi = problems!! Help please!



geodeath
28-06-04, 18:45
Γειά σας παίδες.
θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μάλλον κάποια απο σας θα γνωρίζετε ήδη.

Έχουμε μια σύνδεση dsl της τελάς, και επειδή με τον κολλητό μου μένουμε δίπλα δίπλα σαν πολυκατοικίες πάντα, έχουμε στήσει ένα ασύρματο δίκτυο με 2 access point της 3Com, και για την ώρα έχουμε σταθερότατο link στα 12 mbps χωρίς καμιά πατέντα.

Το πρόβλημά μου είναι οτι μέχρι τώρα που ο φίλος μου έιχε τον υπολογιστή του στο σπίτι του είχαμε κοινή την σύνδεση με sharing μέσω του δικού του υπολογιστή.
τώρα που έφυγε στο εξωχικό του με το πισί του μαζί, κούμπωσε πάνω στο access point το dsl modem που έχει.

το πρόβλημά μου έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Τώρα που αυτός λείπει, εγώ τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, καθώς έχω δοκιμάσει στον network adapter να δώσω τόσο αυτόματες όσο και χειροκίνητες ρυθμίσεις, έχω δοκιμάσει ακόμα και να βάλω το dsl modem σαν gateway και τους dns servers της tellas. Αλλα ακόμα τίποτα. Εδώ ούτε ping το dsl modem δέν μπορώ να κάνω.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; δεν έχει να κάνει πάντως με το ασύρματο δίκτυο καθώς το link μας είναι στάνταρ 12 mbps σταθερά.

ευχαριστώ
:)

sdikr
28-06-04, 18:49
το πρόβλημά μου έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Τώρα που αυτός λείπει, εγώ τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, καθώς έχω δοκιμάσει στον network adapter να δώσω τόσο αυτόματες όσο και χειροκίνητες ρυθμίσεις, έχω δοκιμάσει ακόμα και να βάλω το dsl modem σαν gateway και τους dns servers της tellas. Αλλα ακόμα τίποτα. Εδώ ούτε ping το dsl modem δέν μπορώ να κάνω.

αν δεν μπορείς να του κάνεις ping κάποίο λάθος έχουν οι ρυθμίσεις

δοκίμασες με dchp?
και τι Modem είναι;

HawkPilot
28-06-04, 18:50
Ποιό modem έχεις; Έχει router ή όχι; :?:

aesir
28-06-04, 18:53
Παλιά που το συνέδεε το dsl modem ο φίλος σου; Δεν ξέρεις την IP του AP του φίλου σου;

nnn
28-06-04, 21:39
για να συνδεθείς στο access point πρέπει να ξέρεις το ssid του,το κανάλι που εκπέμπει(λογικά θα το βρίσκει αυτόματα),και αν ο φίλος σου έχει δώσει κλειδί wep ή wpa να βάλεις και αυτό στις ρυθμίσεις δικτύου σου.
αν το 3com είναι και router τότε πρέπει να βάλεις στις ιδιότητες του δικού σου ap gateway τη διεύθυνση του ap του φίλου σου.
αν δεν είναι θα χρησιμοποιήσεις την ip του adsl router.

geodeath
29-06-04, 12:31
Όχι παιδιά, το access point δεν έχει router ούτε όμως και το μόντεμ το οποίο είναι της alcatel. Τα ip και όλα τα σχετικά τα ξέρω και όπως είπα πρίν οι ρυθμίσεις για το wifi είναι σωστές γιατί τα access points μιλάνε και είναι στα log σωστά. Υποψιάζομαι κάποιο καλώδιο... Θα το κοιτάξω σήμερα και θα επανέλθω. Αυτή η κατάρα με τα καλώδια πια!

aesir
29-06-04, 12:38
Αν είναι απλά AP και οχι router τότε πως να δουλέψει το DSL modem επάνω του; Μήπως το Alcatel είναι modem/router; Για πες μας μοντέλα να έχουμε καλύτερη εικόνα. Παλιά τι συνδεσμολογία είχε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.