PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ ΣΕ LAPTOP!!!



kwsths33
07-05-13, 11:08
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΘΟΝΗ Η' ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ SONY ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΦΤΑΕΙ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ. ΤΟ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΚΑΗΚΕ Η ΠΑΡΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΗΝ ΕΚΑΨΕ. ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ LCD PANEL ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 600 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΛΠ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ? ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ? ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ? HELP!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

mkotsi
07-05-13, 16:32
Αυτά που σου λέει ακούγονται λογικά. Για το αν μπορεί να καεί από μπουκωμένο ανεμηστηράκι δεν γνωρίζω αλλά και πάλι μου ακουγεται λογικό. Το παράλογο ειναι τα 600€ και σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει επισκευή του laptop εκτός και αν το αγόρασες πάνω από 3.000€ και είναι καινούριο.
Οπότε ή αγοράζεις καινούριο με 600€+όσα βγάλεις από τα καλά εξαρτήματα του laptop σου πουλόντας τα, ή καθαρίζεις το ανεμιστηράκι και συνεχίζεις να τον λειτουργείς με εξωτερική οθόνη αν δεν σου είναι απαραίτητη η φορητότητα.

eagle13
09-05-13, 12:06
Για πες μας το μοντέλο του φορητού

http://esupport.sony.com/US/p/support-info.pl?info_id=264#notebook

οθόνη μπορεί να είναι εφόσον παίζει κανονικά σε εξωτερικές οθόνες , καλά πως γίνεται να δούλευε σε δικιές σου οθόνες και στην sony να μην δουλεύει ; Από ebay μπορείς να βρεις οθόνη και να την αλλάξει κάποιος που ξέρει :welcome:

mkotsi
09-05-13, 23:00
καλά πως γίνεται να δούλευε σε δικιές σου οθόνες και στην sony να μην δουλεύει ;

Οι οθόνες που δοκιμάσανε οι τεχνικοί θα συνδέθηκαν απευθείας στη μητρική. Οι οθόνες που δοκίμασε ο kwsths33 ήταν εξωτερικές και συνδεόταν προφανώς μέσω vga στην κάρτα γραφικών. Οπότε μάλλον έχουν δίκιο οι τεχνικοί που το είδαν.

@kwsths33
Αφού παίζει σε εξωτερική η καρτα γραφικών είναι ΟΚ
Αφού δεν παίζει άλλη οθόνη τότε έχει πρόβλημα η μητρική και όχι η οθόνη. Βέβαια μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ΚΑΙ στη μητρική ΚΑΙ στην οθόνη (δύσκολο - θα είσαι πολυ γκαντέμης), οπότε καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να τσεκαριστεί και η οθόνη.

Σε κάθε περιπτωση καλό είναι να μας πείς το μοντέλο να δούμε τι τιμές παίζουν σε ανταλλακτικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.