PDA

Επιστροφή στο Forum : On Telecoms: Νέα ελληνο-ιταλική σύμπραξη στις τηλεπικοινωνίες



Σελίδες : [1] 2 3 4

EvilHawk
24-01-07, 16:05
Την έναρξη της εμπορικής λειτουργίας της ανακοίνωσε πριν από λίγο σε συνέντευξη τύπου η εταιρεία On Telecoms, που αποτελεί μία ακόμα ελληνο-ιταλική σύμπραξη στον τομέα των τηλεπικοινωνιών.

Μέτοχοι της εταιρείας είναι μία ομάδα πρώην στελεχών και ιδρυτών της ιταλικής FastWeb, της πρώτης εναλλακτικής εταιρείας στην Ευρώπη που προσέφερε συνδυασμένες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες. Η ομάδα αυτή, με επικεφαλής τον κ. Εμμανουήλ Αγγελίδη κατέχει το 30% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας. Ένα επιπλέον ποσοστό 40% ανήκει στο Private Equity Fund, Argo Capital Group, που εδρεύει στο Λονδίνο, ενώ το υπόλοιπο 30% κατέχουν στελέχη της εταιρείας.

Η βασική υπηρεσία για τους οικιακούς πελάτες περιλαμβάνει τηλεφωνία με απεριόριστο χρόνο κλήσεων προς αστικούς, υπεραστικούς και δημοφιλείς διεθνείς προορισμούς.

Παράλληλα, παρέχει Internet μέχρι και 10 Mbps, αλλά και υπηρεσίες video που, προς το παρόν, δίνουν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ χιλίων και πλέον ταινιών, καθώς και digital dolby αποκωδικοποιητή που δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης με την Nova χωρίς επιπλέον εγκατάσταση. Το κόστος ανέρχεται σε 35 ευρώ το μήνα και περιλαμβάνει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Πηγή: capital.gr (http://www.capital.gr/news.asp?Details=231420)

geoo
24-01-07, 16:25
Τελικά εμείς οι Έλληνες έχουμε πονηριά μέχρι εκεί που δεν φθάνει. Δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις λέει η On Telecoms. Αν διαβάσεις καλύτερα όμως θα δεις ότι υπάρχει ενιαία χρέωση 0,09€ για κάθε κλήση απεριόριστης χρονικής διάρκειας. Άρα δεν ισχύει το δωρεάν τηλέφωνα αλλά το σταθερή χρέωση για κάθε κλήση.
:rtfm:

Nemessis
24-01-07, 16:31
Τελικά εμείς οι Έλληνες έχουμε πονηριά μέχρι εκεί που δεν φθάνει. Δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις λέει η On Telecoms. Αν διαβάσεις καλύτερα όμως θα δεις ότι υπάρχει ενιαία χρέωση 0,09€ για κάθε κλήση απεριόριστης χρονικής διάρκειας. Άρα δεν ισχύει το δωρεάν τηλέφωνα αλλά το σταθερή χρέωση για κάθε κλήση.
:rtfm:

Έχω την εντύπωση πώς αυτό ισχύει εάν καλέσεις κάποιες συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
24-01-07, 16:36
Εχει ανοιξει και νεο sub-forum, για περισσοτερες πληροφοριες και αποριες.
Γενικα το λεω για τους επομενους, οχι για τα παραπανω που γραφτηκαν =)

geoo
24-01-07, 16:49
Έχω την εντύπωση πώς αυτό ισχύει εάν καλέσεις κάποιες συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης.

Δες λίγο το επισυναπτόμενο αρχείο All in One και θα πάθεις πλάκα ..........:clap:

lewton
24-01-07, 16:59
Καλή αρχή εύχομαι. :)


Στον τιμοκατάλογο για εμένα φαίνεται ξεκάθαρα ότι τα 0,09€ αφορούν τις κλήσεις προς σταθερά εξωτερικού.
Ελπίζω να έχω δίκιο.

nrg_polini
24-01-07, 17:13
Δεν εχεις δικιο http://91.132.4.132:8080/on/DownloadServlet?p1=CwsDocumentsMultilingual&p2=document&p3=docName&p4=TariffResidential_gr.pdf&p5=String&p6=TariffResidential_gr.pdf

Εχει * εκει που λεει αστικες υπεραστικες, διεθνεις προς 15 χωρες και λεει οτι ειναι 0.09 ανα κληση. Μεγαλη βλακεια...

elsar
24-01-07, 17:33
Neo_Geo{Ech13};966294']Εχει ανοιξει και νεο sub-forum, για περισσοτερες πληροφοριες και αποριες. =)

Ε, θα την πω την κσκίσ μου για τους administrators. Δηλαδή ακόμη δε βγήκε η On Telecoms και δικαιούται subforum, αλλά η Lannet που είναι χρόνια πάροχος σταθερής τηλεφωνίας & από τον τελευταίο χρόνο και πάροχος DSL δεν δικαιούται; Το ξέρω λίγοι είμαστε οι Λαννετικοί αλλά ψυχή δεν έχουμε; ΦΤΙΑΞΤΕ ΜΑΣ ΕΝΑ subforum και μας!!! Άντε κάνω και τον moderator στο subforum αν είναι.

whitecat
24-01-07, 17:34
0,09 αξιζει αν κανεις λιγα τηλεφωνα αλλα μεγαλης διαρκειας
σε συνδυασμο παντοτε με τη μεγαλη ταχυτητα συνδεσης που προσφερει και τις 3 ταινιες τσαμπα.
μενει να δουμε καποια ανοιχτα θεματα που θα συζητηθουν στο αντιστοιχο τομεα για την Ontelecom (VoIP τηλεφωνια αντι PSTN, συνδεση με το εξωτερικο, p2p, γενικοτερη κατασταση δικτυου και κατα πόσο ισχύει το "όχι bottlenecks" που ισχυριζεται κτλ κτλ)

sdikr
24-01-07, 17:38
Ε, θα την πω την κσκίσ μου για τους administrators. Δηλαδή ακόμη δε βγήκε η On Telecoms και δικαιούται subforum, αλλά η Lannet που είναι χρόνια πάροχος σταθερής τηλεφωνίας & από τον τελευταίο χρόνο και πάροχος DSL δεν δικαιούται; Το ξέρω λίγοι είμαστε οι Λαννετικοί αλλά ψυχή δεν έχουμε; ΦΤΙΑΞΤΕ ΜΑΣ ΕΝΑ subforum και μας!!! Άντε κάνω και τον moderator στο subforum αν είναι.

Κάτσε να ολοκληρωθεί η συγχώνευση και θα γίνει ;)

NikoLakis
24-01-07, 17:45
Αν ισχύει αυτό που λέτε συμφωνω οτι ειναι μεγαλη βλακεία και ειναι παραπλανητικό να διαφημιζουν δωρεαν κλησεις ενω στην ουσια τις χρεωνόμαστε. Εγω πάντως θα πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην On Telecoms γιατι είναι η πρωτη εταιρία στην Ελλάδα που παρέχει 3play (οχι σαν καποιες αλλες που το διαφημίζουν εδω και χρόνια και ακόμα τιποτα), γιατι αρχισε την εμπορική της λειτουργία βασιζόμενη στο δικό της δίκτυο και οχι μεταπωλώντας την υπηρεσία του ΟΤΕ και γιατι ειναι η πρωτη που παρέχει ταχύτητα 10 Mbps στη χωρα μας.
ΜΠΡΑΒΟ On :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

_DiMoN_
24-01-07, 19:40
Καλά κανείς δεν έδωσε σημασία στα 10mbps με 35€ τον μήνα??????????????????????

RyDeR
24-01-07, 19:53
Καλά κανείς δεν έδωσε σημασία στα 10mbps με 35€ τον μήνα??????????????????????

:whistle:

Θα δείξουν όλα, και τα 10Mbps και πολλά άλλα... κάτσε να ενεργοποιηθούν μερικοί.

Καλη αρχή πάντως.

Chris_Nik
24-01-07, 20:01
Μια χαρά το βρίσκω για αρχή......
Να δούμε όμως μερικούς χρήστες και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα....
Καλή πάντως και να μην ξεχάσουν και την επαρχία.....;)

telePSmobile
24-01-07, 20:12
Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60΄΄ :down:
Η εκτύπωση αναλυτικού λογαριασμού στοιχίζει 5 € :down:

Καλή αρχή τους εύχομαι :lol:

nrg_polini
24-01-07, 20:14
Που τις βρηκες αυτες τις πληροφοριες αγαπητε teleps; ;)

edit: Ανεβασαν αλλο τιμοκαταλογο http://91.132.4.132:8080/on/DownloadServlet?p1=CwsDocumentsMultilingual&p2=document&p3=docName&p4=TariffResidential_gr.pdf&p5=String&p6=TariffResidential_gr.pdf

Hetfield
24-01-07, 20:14
Ρε παιδια, που ειναι οι τιμες των υπηρεσιων την On???

ronaldinio
24-01-07, 20:18
Όταν λέει μέχρι 10mbit, τι εννοεί;

nrg_polini
24-01-07, 20:22
Οτι 10mbit ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορεις να πιασεις. Απο τους αλλους που λενε 2mbps και εχεις 500kbps πιο σωστο αυτο.

hemlock
24-01-07, 20:26
Οτι 10mbit ειναι η μεγιστη ταχυτητα που μπορεις να πιασεις. Απο τους αλλους που λενε 2mbps και εχεις 500kbps πιο σωστο αυτο.
Και εσυ βεβαια ελπιζεις να εισαι κοντα στα 10, αντε στα 8:whistle::rofl:
Το συμβολαιο ,αν δεν λεει κατι συγκεκριμενο, θα ειναι ακριβως ιδιο και απαραλακτο με αυτο που υπεγραψες στο ΟΤΕ...Εν δυναμη μεγιστες ταχυτητες:p

nnn
24-01-07, 20:28
Αυτό μου κάνει εντύπωση και εμένα,μέχρι 10 mbit αλλά η τιμή ίδια.
Αν εγώ πιάνω 2 γιατί είμαι μακρυά έχω κακή καλώδίωση κλπ κλπ πάλι τα ίδια θα πληρώνω??
Πολύ γενικόλογη διατύπωση.

nrg_polini
24-01-07, 20:31
Η Forthnet στο συμβολαιο της για το LLU αναφερει οτι οταν σου περασουν τη γραμμη θα κανουν μετρηση για να δουν ποσο μαξιμουμ πιανεις. Αν ειναι κατω των 4mbps θα σε βαλουν σε αναλογο τιμολογιο. Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και εδω. Αλλα πιστεψτε με, ειτε 10mbps πιανετε ειτε 3 δεν θα καταλαβετε διαφορα ;)

RyDeR
24-01-07, 20:32
Η διατύπωση είναι γενικόλογη γιατί μπορεί πολλοί να έχουν ''πρόβλημα απόστασης'' :whistle:, και να τους χρεώνουν κανονικά. Δεν φταίνε αυτοί για αυτό αλλά εσύ που πήρες σπίτι μακριά απο το κέντρο της εταιρίας.

JiKL
24-01-07, 20:34
Αλλα πιστεψτε με, ειτε 10mbps πιανετε ειτε 3 δεν θα καταλαβετε διαφορα ;)
τι εννοεις???:hmm:

nrg_polini
24-01-07, 20:37
τι εννοεις???:hmm:

Εννοω οτι αν για παραδειγμα τωρα εχεις 1mbps και πιανεις 300kbps σερνεσαι ολοκληρος. Αν ομως εχεις 10mbps και τυχει να πιασεις 3mpbs δεν θα εχεις κανενα προβλημα γιατι θα κατεβαζεις με 360 και ταυτοχρονα θα μιλας στο voip + θα σερφαρεις.

No-Name
24-01-07, 20:37
με 1.2gbps διασύνδεση με τον έξω κόσμο πώς μπορούν όλοι οι πελάτες να είναι στα 10mbps?

lariser
24-01-07, 20:38
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της On Telecom (801 11 13801) έμαθα τα εξής:
1. Ο αστερίσκος(*) όντως αφορά τη χρέωση αστικών/υπεραστικών κλήσεων με 0.09ευρώ/κλήση.
2. Η προσφερόμενες υπηρεσίες τηλεφωνίας δεν είναι VoIP (περίεργο αν σκεφτεί κανείς ότι ισχυρίζονται ότι έχουν all-IP δίκτυο) αν και γι' αυτό επιφυλλάσομαι.
3. Το πρόγραμμα της NOVA δεν είναι σίγουρο αν θα διατίθεται, μέσω του On Video Box, χωρίς επιπλέον χρέωση. Περιμένω ξεκάθαρη απάντηση γι' αυτό. Το σίγουρο είναι ότι θα περιλαμβάνονται ένα μπουκέτο δορυφορικών προγραμμάτων (Free-To-Air, προφανώς) και τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ.
4. Το Video-On-Demand (VoD) θα είναι άμεσα διαθέσιμο μέσω του On Video Box και των μενού επιλογών που θα εμφανίζει στην τηλεόραση του συνδρομητή και οι νέες ταινίες που θα περιλαμβάνονται θα είναι ταυτόχρονα με τη διάθεση τους σε DVD (από τα video clubs). Φυσικά, θα περιλαμβάνονται και παλιότερες ταινίες.
5. Ο χρόνος ενεργοποίησης της γραμμής είναι τυπικά μέχρι 20 εργάσιμες ημέρες και η φορητότητα δεν θα χρεώνεται. Η διαδικασία θα γίνεται αυτόματα από την On Telecoms, μετά τη συμπλήρωση και αποστολή με φαξ της αίτησης φορητότητας από το συνδρομητή.
6. Όσων αφορά την ονομαστική ταχύτητα των 10 Mbit/s, με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει ασάφεια και ότι είναι η μόνη ονμαστική ταχύτητα σύνδεσης που προσφέρουν, προς το παρόν.

Γενικά, η τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, παρά το γεγονός ότι 1-2 φορές περίμενα στο ακουστικό για να επιβεβαιώση η τηλεφωνήτρια την απάντηση τους. Φαινόταν ότι κάποια σημεία που αναφέρονται στην περιγραφή της προσφοράς είναι ακόμα ρευστά, με κυριότερο το ζήτημα του video. Είδωμεν...

hemlock
24-01-07, 20:45
με 1.2gbps διασύνδεση με τον έξω κόσμο πώς μπορούν όλοι οι πελάτες να είναι στα 10mbps?
μακαρι να πει οτι εγω εχω δικτυο μονο 1,2Gb και μπορω να συνδεσω μονο 1000 χρηστες...
Οι υπολοιποι περιμενετε στην ουρα μεχρι να βαλω αλλο 1Gb...
οχι τιποτα αλλο αλλα για να κρατησει ενα σψστο βαθμο αξιοπιστιας

athenaum
24-01-07, 20:46
Όταν λέει μέχρι 10mbit, τι εννοεί;


Εννοεί μέχρι.....10mbit

Εννοεί 65€ ενεργοποίηση
Εννοεί 35€ το μήνα για 12 μήνες (πληρώνεις πάγια για 12 μήνες άσχετα αν διακόψεις ενωρίτερα)
Εννοεί επιπλέον € για ψηφιακές ευκολίες (φραγή ,αναγνώριση κλπ)
Εννοεί επιπλέον ότι είναι FULL LLU δηλαδη τέρμα η πρόσβαση σε άλλους εναλλακτικούς και χρονοκάρτες
Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60΄΄ :thumbdown
Η εκτύπωση αναλυτικού λογαριασμού στοιχίζει 5 € :thumbdown

Δες λίγο την ιστοσελίδα τους και θα πάθεις πλάκα
Νομίζει ο κ πρώην διοικητής του ΟΤΕ και τώρα της ΟΝ ότι ήταν μόλις χθες που βρίσκονταν στον ΟΤΕ και ότι Μπορεί να συνεχίσει ακάθεκτος εδώ

:rofl::whistle::twisted::twisted::rtfm::rtfm:

nrg_polini
24-01-07, 20:54
Πεστα!! Athenaum +10000000000

No-Name
24-01-07, 20:56
μήπως τελικά είναι OFF?:p

lariser
24-01-07, 20:57
Πάντως, η εξέλιξη είναι ευχάριστη. Άλλος ένας κούκος, που σίγουρα δεν θα φέρει την΄Άνοιξη στα τηλ/κά πράγματα, αλλά δίνει λίγη περισσότερη ώθηση στον ανταγωνισμό.

Σίγουρα, οι ασάφειες και οι κουτοπονηριές δεν λείπουν και εδώ. Ελπίζω, η ΕΕΤΤ να μπορέσει να περιορίσει το απόστημα των κρυφών χρεώσεων και κυρίως να τους υποχρεώσει να είναι πιο ακριβής στην περιγραφή και χρέωση των υπηρεσιών τους...

alany
24-01-07, 21:13
Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60΄΄ :down:
Η εκτύπωση αναλυτικού λογαριασμού στοιχίζει 5 € :down:

Καλή αρχή τους εύχομαι :lol:

Και τις υπηρεσίες αναγνώριση κλήσεων, φραγή εξερχμένων κλήσεων και συνομιλία για τρεις με πάγιο 4 ευρώ.

Δεν νομίζω ότι κάνει καλή αρχή. Αν και συμφωνώ με το πάγιο ενεργοποίησης που έχει γιατί προσφέρει modem και αποκωδικοποιητή αλλά μετά από τις 28/02/07 οι χρεώσεις είναι πολυ τσιμπημένες. Ψηφίζω ξανά tellas γιατί είναι ποιό προσιτή στον μέσο καταναλωτή.

alany
24-01-07, 21:23
Εννοεί μέχρι.....10mbit

Εννοεί 65€ ενεργοποίηση
Εννοεί 35€ το μήνα για 12 μήνες (πληρώνεις πάγια για 12 μήνες άσχετα αν διακόψεις ενωρίτερα)
Εννοεί επιπλέον € για ψηφιακές ευκολίες (φραγή ,αναγνώριση κλπ)
Εννοεί επιπλέον ότι είναι FULL LLU δηλαδη τέρμα η πρόσβαση σε άλλους εναλλακτικούς και χρονοκάρτες
Ελάχιστη χρέωση προς κινητά 60΄΄ :thumbdown
Η εκτύπωση αναλυτικού λογαριασμού στοιχίζει 5 € :thumbdown

Δες λίγο την ιστοσελίδα τους και θα πάθεις πλάκα
Νομίζει ο κ πρώην διοικητής του ΟΤΕ και τώρα της ΟΝ ότι ήταν μόλις χθες που βρίσκονταν στον ΟΤΕ και ότι Μπορεί να συνεχίσει ακάθεκτος εδώ

:rofl::whistle::twisted::twisted::rtfm::rtfm:


Πέστα μεγάλε. Εδώ και καιρό περιμέναμε την ontelecom αλλά δυστυχώς μας απογοήτευσε. Το σημαντικότερο είναι ότι και στο upload είναι στα ίδια με τις άλλες εταιρείες (512 kb).

Δεν είναι για τους απλούς χρήστες αλλά για τους "προχωρημένους χρήστες" που αποτελούν και την μειοψηφία.

UK_ADSL
24-01-07, 21:27
Και τις υπηρεσίες αναγνώριση κλήσεων, φραγή εξερχμένων κλήσεων και συνομιλία για τρεις με πάγιο 4 ευρώ.

Καλά είναι δυνατόν ένας εναλλακτικός πάροχος να χρεώνει το 2007 την αναγνώριση? Θα τρελαθούμε... :whistle:

nrg_polini
24-01-07, 21:27
Τελικα η Τελλας μπορει να βγηκε πρωτη, αλλα προς το παρον εχει τα καλυτερα πακετα.

greeklad
24-01-07, 21:54
Ποια ειναι η ιστοσελιδα της ΟΝ;

UK_ADSL
24-01-07, 22:00
http://www.ontelecoms.com/index.html

ckostas
24-01-07, 22:07
Λοιπον παιδια,μιλησα κι εγω πριν λιγο με Οn μετα απο 1-2 λεπτα στην αναμονη (λετε να διατηρηθει;;;; ).Kλασσικα μια ευγενεστατη κοπελα με ενημερωσε και μου ειπε οσα εγραψε κι ο φιλος lariser plus οτι η πλοηγηση των σελιδων και μονο θα ξεκιναει απο 10mbit και θα πεφτει αναλογως την χρηση του video on demand και download μεχρι το πολυ 4mbit.Εκει δηλαδη που σταματανε trellas-forthnet-hol και δεν ξερω ποιος αλλος.Επισης οτι η μηνιαια χρεωση 35€ για τις υπηρεσιες με εφ'απαξ κοστος ενεργοποιησης 65€ ισχυει ως 28/2.Αν και λογικα θα το παρατεινουν.
Για την εταιρια αυτην υπηρχαν καποιες καλες πληροφοριες με συνεντευξεις υποψηφιων υπαλληλων απο το Νοεμβρη και περας εργασιων κατασκευης του δικτυου τους το περασμενο φθινοπωρο.Και μονο που εχουν δικτο με οπτικες ινες ειναι πολυ ενδιαφερον και πιστευω οτι το λιγοτερο ακομη κι αν προκυψουν λειτουργικα προβληματα θα παιζουν τουλαχιστον στα 4mbit.Το οτι ειναι γνωστα στελεχη μεσα ειναι και καλο και κακο.Γενικα οπως σε καθε τι τεχνολογικα καινουριο ειναι καλο να ειμαστε επιφυλακτικοι στην αρχη αν και εχω την εντυπωση οτι θα παιζουν ικανοποιητικα στο συνολο.
Αρκετα πραγματα φυσικα μπορουμε να δουμε στο www.ontelecoms.gr
Aυτα και αναμενουμε νεωτερες πληροφοριες και εντυπωσεις απο τους πρωτους τολμηρους (μηπως θα ειμαι κι εγω συντομα;; )

afterglow
24-01-07, 22:35
απο οτι εμαθα και εγω απο ενα παλικαρι απο εκει τα 10mbit ειναι για ολα μαζι.δλδ 3-4mbit ειναι για τι τιλεοραση και θα ειναι παντα διαθεσιμα,αντε πες να κρατανε και 256kbit για τιν voip γραμμη τοτε μενει καμια 6αρα χοντρiκα mbit για το internet.ομως οταν δε χρισιμοποιεις τιν ΤV τοτε τα 3-4 που εχει δεσμευμενα δεν πανε στο ιντερνετ απλα μενουν διαθεσιμα σε περιπτωση που ανοιξεις και χρισημοποιησεις την τηλεοραση.οκ το περιμενα αυτο μιας και απο τιν πλευρα τους εξοικονομουν bandwidth.τορα τα 6μβιτ με 35é δε με χαλανε προσωπικα καθολου.υποθετς να κανουν καλο qos ωστε να μιλας οκ στο τηλεφωνο οταν κατεβαζεις τα κερατα σου lol.
επισης 0.09 ανα κληση ειναι γαματο πιστευω γιατι δεν σε συμφερει μονο αν κανεις πολλες κλησεις κατω των 3' που πολυ αμφιβαλλω οτι πολυ κανουν τοσο μικρες κλησεις.αφου ο ΟΤΕ τορα καπου 0.03 ανα λεπτο δε χρεωνει?αρα πανω απο τα 3' κολοσυμφερει και αμα δειτε λεει για οτι αυτο επισης ισχυει για σταθερα στις χωρες που ειναι στο ΟΝ15 και ειναι μεσα αγγλιες αμερικες κτλ οχι τπτ τζιμπουντι κτλ lol.
και απο οτι φενεται ειανι μονο Full LLU.
ειδωμεν μακαρι να πεξει μπαλα παντως γιατι ανταγωνισμο θελουμε πανω απο ολα μπας και οι υπολοποι ξυπνησουν.

macee
24-01-07, 22:50
Καλά είναι δυνατόν ένας εναλλακτικός πάροχος να χρεώνει το 2007 την αναγνώριση? Θα τρελαθούμε... :whistle:


ΓΙατί να τρελαθούμε? Διαφορετική η χρέωση για να υπάρχει αναγνώριση δαφορετική αν η κλήση βγαίνει απο FCT χωρίς. Εξαρτάται την πολιτική του κάθε παρόχου.

Chris

ariadgr
24-01-07, 23:00
Καλά είναι δυνατόν ένας εναλλακτικός πάροχος να χρεώνει το 2007 την αναγνώριση? Θα τρελαθούμε...


ΓΙατί να τρελαθούμε? Διαφορετική η χρέωση για να υπάρχει αναγνώριση δαφορετική αν η κλήση βγαίνει απο FCT χωρίς. Εξαρτάται την πολιτική του κάθε παρόχου.

@macee:

Τα 4€ που χρεώνει η On αφορούν την αναγνώριση κλήσης που θα έχει ο πελάτης της On στην οθόνη του τηλεφώνου του για τις ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΕΣ κλήσεις.

Εσυ αναφέρεσαι σε εξερχόμενες κλήσεις προς κινητά, άρα τα έχεις μπερδέψει.

xaros
24-01-07, 23:12
^^Έτσι. Μια χαρά είναι το πακέτο. Έλεος ρε παιδιά όχι άλλη γκρίνια και όχι άλλο με την Τελλάς :dots: Ζήτημα αν έχουν ενεργοποιήσει 20 Zisto άσε που έχουν δεσμεύσει και τη μισή Αθήνα... Καθίστε να δούμε τι λέει πρώτα η ποιότητα και η εξυπηρέτηση της On. Eπίσης δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με την ανάλυση του λογαριασμού αφού λέει ότι υπάρχει δωρεάν στην ιστοσελίδα του χρήστη στο site τους. Αν θέλετε τυπώστε τον μόνοι σας!

alany
24-01-07, 23:33
^^Έτσι. Μια χαρά είναι το πακέτο. Έλεος ρε παιδιά όχι άλλη γκρίνια και όχι άλλο με την Τελλάς :dots: Ζήτημα αν έχουν ενεργοποιήσει 20 Zisto άσε που έχουν δεσμεύσει και τη μισή Αθήνα... Καθίστε να δούμε τι λέει πρώτα η ποιότητα και η εξυπηρέτηση της On. Eπίσης δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με την ανάλυση του λογαριασμού αφού λέει ότι υπάρχει δωρεάν στην ιστοσελίδα του χρήστη στο site τους. Αν θέλετε τυπώστε τον μόνοι σας!

- Συγνώμη θεωρείται το ποσό των 60 ευρώ λίγο για τον μέσο καταναλωτή και να χρεώνεται έξτρα για μία κλήση που θα κάνει;
- θεωρείται το ποσό των 130 ευρώ λίγο για τον μέσο καταναλωτή η ενεργοποίηση της υπηρεσίας;
- θεωρείται το ποσό των 4 ευρώ λίγο για να έχει κάποιος αναγνώριση και φραγή εξερχομένων κλήσεων;
Μην βλέπετε την προσφορά. Άλο το ένα και άλλο το άλλο.

Για να σοβαρευτούμε λίγο.

dimitris_74
24-01-07, 23:39
ενταξει μην τρελαθούμε κιόλας.
εχουμε την πρωτη εταιρεια που δίνει triple play,δινει 10mbit out of the box.

δεν χρηματοδοτει αυτήν την κίνηση με ψευτικές υποσχέσεις του τύπου ελατε με αρυσ σε μας και οταν το ετοιμάσουμε τοτε θα κερδίσετε.

προσφέρει free to air TV καθως και ταινίες.

ολα αυτα με 35 ευρώ.

και σαν πακέτο σκέτο νετ να το δεί κάποιος σε σχεση με τα 40 της forthnet Που δεν εχει σκετο πακέτο η το 30 του ζιστο που εχει χρεώση στα τηλέφωνα ειναι καλη τιμή.

3 ταινίες να νοικιάσεις αμέσως εφτασες τα 5 ευρω και βγήκε η διαφορά

alany
25-01-07, 00:13
Εντάξει μπορεί να είναι η πρώτη εταιρεία με 3play στην Ελλάδα αλλά από μια βόλτα σε διάφορα forum διαπίστωσα ότι θεωρείται ακριβή από πολλούς. Κάθε εταιρεία εχει το επιχειρηματικό της πλάνο και ξεκινάει διαφορετικά. Κατά την γνώμη μου απευθύνεται σε "ψαγμένους" πελάτες και όχι στο ευρή κοινό κάτι που έκανε η tellas με το zisto. Διαφορετική φιλοσοφία.

harris
25-01-07, 00:16
Εντάξει μπορεί να είναι η πρώτη εταιρεία με 3play στην Ελλάδα αλλά από μια βόλτα σε διάφορα forum διαπίστωσα ότι θεωρείται ακριβή από πολλύς. Κάθε εταιρεία εχει το επιχειρηματικό της πλάνο και ξεκινάει διαφορετικά. Κατά την γνώμη μου απευθύνεται σε "ψαγμένους" πελάτες και όχι στο ευρή κοινό κάτι που έκανε η tellas με το zisto. Διαφορετική φιλοσοφία.

Θα έλεγα ότι το κομμάτι που αφορά το internet είναι καταπληκτικό!

Το κομμάτι της τηλεφωνίας όμως είναι εξαιρετικά ακριβό... εξαιρετικά... :whistle:

xaros
25-01-07, 00:22
Εντάξει ρε παιδιά αλλά κοιτάξτε τις υποδομές μόνο και θα δείτε ότι είναι λογικό το κόστος. Δε λέω ότι απευθείνεται στον καθένα και πράγματι η τηλεφωνία της φαίνεται κάπως πιο ακριβή αλλά τουλάχιστον για μένα, από έναν πρόχειρο υπολογισμό, βγαίνει πιο φτηνά από πΟΤΕ ! Επιπλέον μην ξεχνάμε την ταχύτητα και τις υπηρεσίες και ότι καλύπτει περιοχές που κανένας εναλλακτικός δεν κάλυπτε μέχρι τώρα ;) . Η Tellas μόνο να το διαφημίζει ξέρει γιατί απ' ότι θα έχεις δει στο section της στο forum πολλοί έχουν δεσμευθεί, ελάχιστοι έχουν ενεργοποιηθεί και άλλοι τόσοι έχουν ακυρώσει τις αιτήσεις τους ...

Sebu
25-01-07, 00:31
Λογικο ειναι να εχει τετοιες χρεωσεις γιατι προσπαθει με μια κινηση να καλυψει 3 αγορες.

Στην ουσια ειναι ο 1ος και μοναδικος παροχος με 3play στην Ελλαδα,οταν η Βιβο ανακοινωνει ακομα πιλοτικα και η 4νετ ξεμεινε απο πλαστελινες.

Σκεφτειτε οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα γουσταρουν να πληρωνουν ταινια pay per view (δεν ξερω αν ανακοινωθηκε κοστος ενοικιασης) ειδικα αν εχει τιμη πανω απο ενα dvd video club.

Συν του οτι το νοικιασμενο dvd μπορεις και να το κοψεις που λεει ο λογος,ενω την ταινια δεν ξερω τι δυνατοτητα εγγραφης θα εχει αν εχει.

Αρα προσπαθει λογικα την περιορισμενη ζητηση που μαλλον θα προκυψει στο Ip-Tv να την καλυψει με εσοδα απο τηλεφωνα.

Αν εχεις 6mbps καθαρο νετ μπορεις αν θες να βαλεις ενα VoiP τυπου Αλτεκ ή E-voice ή καποιο φθηνο ή τζαμπα και να εχεις το δικο τους μονο για κλησεις ανω των 3 λεπτων.

Προσωπικα πιστευω οτι με αυτα τα λεφτα,6 mbps ονομαστικο νετ,και τηλεοραση on demand out of the box ειναι πολυ καλα.

Αν καταφερει να συμπεριλαβει και την Νοβα με τιμη μικροτερη απο αυτη που εχει τωρα το δορυφορικο μπουκετο (καπου 60 ευρω) θα ειναι υπερπροσφορα.

Αν δηλαδη δινει με κανενα 60αρι αυτα που δινει τωρα συν ολο το μπουκετο της Νοβα θα παρει αρκετο κοσμο.

Αυτο που με προβληματιζει μονο ειναι αυτο που ανεφερε ενας χρηστης που μιλησε με το call center.Του ειπανε λεει περιπου 6 mbps για κατεβασμα σελιδων.
Η η κοπελα δεν ειναι σχετικη και εννοουσε 6mbps ονομαστικο για ιντερνετ ή ηξερε πολυ καλα τι ελεγε και υπαρχει ενδεχομενο traffic shapping για προγραμματα p2p και τορρεντ.

Γιατι για να εχει ανα πασα στιγμη Stby τα 4 mbps της τηλεορασης και να εχει καλη ποιοτητα Voip θα πρεπει να εχει καλο ελεγχο και προτεραιοποιηση των πακετων που κινουνται στη γραμμη των 10mbps.

Τουλαχιστον αυτος ο ανταγωνισμος θα δουλεψει υπερ μας.Χρονια αλλαγων και εκπληξεων το 2007.

afterglow
25-01-07, 00:52
Sebu ενοειται οτι για ειναι δεσμευμενα τα 4mbit για τιν ΤV οτι εχει καποιο QoS opou παντα προταιρεοτητα εχει το voip,meta η TV μετα το internet.

παντως με ενα υπολογισμο που εκανα εγω με το λογαριασμο του οτε γλυτωνω 50ευρο και εχω και TV και ας μην τι ζητησα.δε με χαλαει καθολου.εγω πιστεβω οτι σε σχεση παντος με τις τιμες τηλεφονου του οτε ειναι πολυ φτηνοτεροι,τωρα για αλλους παροχους δε ξερςω μιας και δε το εχω ψαξει και πολυ για τηλεφωνια.



θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε το κοστος του pay per view αν και πιστεβω καλητερα ειναι να πας video club να τελειωνουμε.θα βλεπουμε μονο τις 3 τσαμπε ταινιες που δινει το μηνα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.