PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανω Κορυδαλλος και 24αρα γραμμη



Νέφτης Α.
07-05-13, 17:58
παιδια,καθως ειμαι στο χωριο μου διαπιστωσα οτι ενω ειμαι στον 2ο οροφο,το ρουτερ ειναι στο πρωτο (συνδεομαι με wifi)
πιανω 1mb/s
ενω στο σπιτι μου στον κορυδαλλο πιανω 600kb/s max

αυτο οφειλεται στην αποσταση?
το χωριο μου βρισκεται στον αβυθο,λιγο πιο εξω απο το αιγιο(εκει πιθανα ειναι το κεντρο) καμια ωρα απο την πατρα.

στον κορυδαλλο εχω μεγαλο line attenuation,δεν μπορω να κανω ενα print screen τωρα,θα προσθεσω οταν γυρισω πισω,αυριο λογικα.

το θεμα ειναι,πως γινεται αυτο?
(το σπιτι ειναι παλιο εδω στον αβυθο,για να μην λετε για την εγκατασταση γραμμης)
αβυθο-αιγιο ειναι κανα 10λεπτο με το αμαξι.

nyannaco
07-05-13, 19:47
Τα μπερδεύεις λίγο... το wi-fi και η απόσταση του laptop(?) από το router είναι κάτι τελείως διαφορετικό απο την απόσταση από ΑΚ και την ταχύτητα. Ανέβασε τα στατιστικά και από τα δύο, να δούμε τί γίνεται.

Νέφτης Α.
09-05-13, 05:19
Εννοω,οτι οσο απομακρυνετε ο αποδεκτης του wifi,απο το hotspot δεν πεφτει η ταχυτητα?ετσι δεν ειναι?

Πολυ δυσκολο να βρω τα στατιστικα του router στο χωριο μου,μιας που μολις εφτασα αθηνα.
παντως ξερω οτι εχουνε hol.

Τωρα για τον κορυδαλλο οριστε,δεν θα επρεπε να ηταν καλυτερη γραμμη αφου ο κορυδαλλος εχει δικο του κεντρο?
123574

nyannaco
09-05-13, 08:44
Εννοω,οτι οσο απομακρυνετε ο αποδεκτης του wifi,απο το hotspot δεν πεφτει η ταχυτητα?ετσι δεν ειναι?Ποιό hotspot? Μάλλον το router σου εννοείς. Οχι, δεν είναι έτσι, η απόσταση της τερματικής συσκευής από το router επηρρεάζει την ένταση του σήματος wi-fi, και συνακόλουθα και την ταχύτητα της ζεύξης wi-fi από ένα όριο στάθμης σήματος και κάτω, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με την ταχύτητα της ADSL γραμμής. Είναι δύο διαδοχικά μεν, ανεξάρτητα δε, τμήματα της σύνδεσης της τερματικής συσκευής με τον έξω κόσμο.

Τωρα για τον κορυδαλλο οριστε,δεν θα επρεπε να ηταν καλυτερη γραμμη αφου ο κορυδαλλος εχει δικο του κεντρο?Το ότι έχει δικό του κέντρο δεν λέει τίποτα, σημασία έχει (α) η απόστασή σου από αυτό, και μάλιστα όχι σε ευθεία γραμμή, ούτε καν απαραίτητα στη συντομότερη διαδρομή από το δρόμο, αλλά ακολουθώντας την πραγματική πορεία των καλωδίων (που δεν ξέρεις, αλλά σπανιότατα είναι η συντομότερη), και (β) η ποιότητα των καλωδίων και του εξοπλισμού. Γενικά, όσο παλιότερη η γειτονιά, τόσο χειρότερα. Τα στατιστικά σου δείχνουν ότι είσαι μάλλον μακριά, και με δεδομένο το attenuation η ταχύτητά σου είναι η αναμενόμενη. Εχεις μικρά περιθώρια βελτίωσης ζητώνατς από τη Wind να σου κατεβάσει το SNR στα 6dB (και ελπίζοντας ότι η γραμμή θα παραμείνει σταθερή, διαφορετικά θα πρέπει να το επαναφέρεις στα 9dB).

Papados
09-05-13, 08:46
Το οτι εχει δικό του κέντρο ο Κορυδαλλός, δεν πάει να πει, ότι εσυ είσαι κοντά σε αυτό. Η γραμμή σου επηρεάζετε από την απόσταση σου από αυτό, όχι σε ευθεία αλλα σε μήκος καλωδίων.

Νέφτης Α.
09-05-13, 10:16
οκ εγινε παιδια,ευχαριστω για τα φωτα!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.