PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροπροβληματα



SeRGiOPaOk4
08-05-13, 15:39
Καλησπερα παιδια χρονια πολλα,

Μολις πηρα τον υπολογιστη στα χερια μου και εχω καποια μικρο προβληματακια

1. Εχω εναν ssd(boot device) και εναν hdd τον hdd δεν τον δειχνει στον "Υπολογιστης μου"
2. Οι ram ειναι 1600MHz αλλα τρεχουν στα 1300ΜΗz
3.Μεσα στα bios το ποντικι το κουναω προς τα κατω και ο κερσορας παει πανω και το αντιστροφο
4.Δεν μπορω να τον συνδεσω στο ιντερνετ(με καλωδιο) μου βγαζει λιγοτερες επιλογες

Εαν ειναι δυανατο να μην χρησημοποιειτε πολυ ορολογια γιατι δεν τα καταλαβαινω ολα


Ευχαριστω εκ των προτερων

skel
08-05-13, 19:53
φίλε μου απο τη αποτελείτε το σύστημα σου ?

SeRGiOPaOk4
10-05-13, 01:27
http://www.adslgr.com/forum/threads/718486-Gaming-PC!
Τα περισσοτερα τα εκανα εκτος απο τις ραμ που τρεχουν σε μικροτερη συχνοτητα και το οτι δεν μπορω να βαλω την αναλυση σε ολη την οθονη εχει ενα μαυρο πλαισιο γυρω απο την εικονα ενω εχω βαλει κανονικα τα drivers καρτας και οθονης

SeRGiOPaOk4
11-05-13, 22:23
ξερει κανενας να με βοηθησει?

pontkris
13-05-13, 19:34
1. Τον δίσκο τον βλέπει στο bios ?
2. Μικρό το κακό. Για να συγχρονίσει στην ονομαστική της ταχύτητα μία ram θα πρέπει αυτή η ταχύτητα να υποστηρίζετε από την μητρική και από τον επεξεργαστή.
3. Στο bios πλοηγούμαστε με το πληκτρολόγιο . Σε τι αναφέρεσαι?
4. Τι ακριβός δεν κάνει όταν συνδέεσαι με καλώδιο?

nikraven
13-05-13, 22:03
3. Στο bios πλοηγούμαστε με το πληκτρολόγιο . Σε τι αναφέρεσαι?

Υπάρχουν και bios σε μητρικές στα οποία μπορείς να πλοηγηθείς και με το ποντίκι.
Οπως και στην gigabyte ga-970a-ud3 που αγόρασε ο φίλος έχεις δυνατότητα μέσα στο bios να κάνεις τσάρκες με το ποντίκι.

skel
14-05-13, 13:35
Υπάρχουν και bios σε μητρικές στα οποία μπορείς να πλοηγηθείς και με το ποντίκι.
Οπως και στην gigabyte ga-970a-ud3 που αγόρασε ο φίλος έχεις δυνατότητα μέσα στο bios να κάνεις τσάρκες με το ποντίκι.

σωστά τα λες φίλε μου :oneup:
μόνο που αυτό λέγετε UEFI

SeRGiOPaOk4
14-05-13, 15:29
Τα περισσοτερα τα εκανα μονο τις RAM δεν εχω κανει και το μαυρο πλαισιο που μου εμφανιζει στην οθονη ( δεν μπορω να τη βαλω σε fullscreen)

SeRGiOPaOk4
17-05-13, 11:03
Καποιος;

lkrgs
17-05-13, 12:05
Τις μνήμες πρέπει να τις ρυθμίσεις μόνο σου στο BIOS της μητρικής. Βάλε συχνότητα, timings και ρεύμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους.

Η ανάλυση της οθόνης από τα Windows είναι 1920x1080;

adtakhs
17-05-13, 15:59
Καλησπερα παιδια χρονια πολλα,

Μολις πηρα τον υπολογιστη στα χερια μου και εχω καποια μικρο προβληματακια

1. Εχω εναν ssd(boot device) και εναν hdd τον hdd δεν τον δειχνει στον "Υπολογιστης μου"
2. Οι ram ειναι 1600MHz αλλα τρεχουν στα 1300ΜΗz
3.Μεσα στα bios το ποντικι το κουναω προς τα κατω και ο κερσορας παει πανω και το αντιστροφο
4.Δεν μπορω να τον συνδεσω στο ιντερνετ(με καλωδιο) μου βγαζει λιγοτερες επιλογες

Εαν ειναι δυανατο να μην χρησημοποιειτε πολυ ορολογια γιατι δεν τα καταλαβαινω ολα


Ευχαριστω εκ των προτερων

Κοίταξε και οι δυο να είναι στις θύρες SATA από 1 έως 4 ! και ξαναπές μας !

SeRGiOPaOk4
17-05-13, 21:16
Κοίταξε και οι δυο να είναι στις θύρες SATA από 1 έως 4 ! και ξαναπές μας !
θα το πω για τριτη φορα και ελπιζω τελευταια, το προβλημα των σκληρων το εχω επιλυσει το μονο που μενει ειναι οι RAM και η αναλυση οθονης

- - - Updated - - -


Τις μνήμες πρέπει να τις ρυθμίσεις μόνο σου στο BIOS της μητρικής. Βάλε συχνότητα, timings και ρεύμα σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους.

Η ανάλυση της οθόνης από τα Windows είναι 1920x1080;
Ναι και με το ονομα της της οθονης διπλα

biggeo65
17-05-13, 22:32
θα το πω για τριτη φορα και ελπιζω τελευταια, το προβλημα των σκληρων το εχω επιλυσει το μονο που μενει ειναι οι RAM και η αναλυση οθονης

- - - Updated - - -


Ναι και με το ονομα της της οθονης διπλα

Α) Ποια μητρική έχεις; Και ποιές μνήμες; Μήπως υποστηρίζει XMP profiles,
ώστε να μην κάνεις τις ρυθμίσεις με το χέρι.

Β) Για την οθόνh, μήπως δεν είναι θέμα ανάλυσης αλλά θέμα φωτογραφίας;
Αν η φωτογραφία που έχεις, είναι μικρότερη από 1920Χ1080
και την έχεις ρυθμίσει να μπαίνει στο κέντρο της επιφάνειας εργασίας,
λογικό είναι να έχει γύρω-γύρω μαυρο κενό.

Ποια Windows έχεις;

SeRGiOPaOk4
18-05-13, 03:02
A) Gigabyte 990XA-UD3 rev 3.0
B)Οχι ολη η εικονα της οθονης ειναι εκει
Windows 7 64x

biggeo65
18-05-13, 04:27
H μητρική σου υποστηρίζει XMP profile, αλλά δεν γράφεις τις μνήμες που έχεις,
οπότε δεν ξέρω αν θα δουλέψει η αλλαγή του profile. Δες σελ. 39 (http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-990xa-ud3_v.3.x_e.pdf)

Απλά κάνεις το XMP enabled αλλά όπως είπα πρέπει να το υποστηρίζουν και οι μνήμες.
Αν δεν το υποστηρίζουν κάνεις το Auto \ Manual και το ρυθμίζεις εσύ.

Β) Ναι όλη η εικόνα μπορεί να είναι εκεί, αλλά αν για παράδειγμα η εικόνα έχει ανάλυση 1600Χ900,
τότε όπως έγραψα παραπάνω, αν είναι στο κέντρο θα έχει γύρω-γύρω μαύρο πλαίσιο.
123941


Πάνε εξατομίκευση και βάλε την εικόνα σε συμπλήρωση ή παραμόρφωση
123942

lkrgs
18-05-13, 12:24
Geo οι μνήμες που πήρε πρέπει να είναι οι Corsair Value 1600MHz CL11 και μάλλον δεν υποστηρίζουν XMP..

SeRGiOPaOk4
18-05-13, 13:17
Α)http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23819&cat=4&sub=0&pmanuf=740&sort=3&step=2
Β) Ολος ο υπολογιστης τρεχει με το μαυρο πλαισιο και οταν εχω ανοικτο καποιο προγραμμα/παιχνιδι

- - - Updated - - -

Τις αλλαξα τελευταια στιγμη γιατι δεν ηταν αμεσα διαθεσημες απο το καταστημα, και απο οτι διαβαζω αυτες εχουν XMP

lkrgs
18-05-13, 13:50
Α οκ, είχα δει την παλιότερη σύνθεση που έγραψες στο άλλο thread. Αυτές είναι σαφώς καλύτερες!

Οπότε πάνε στο BIOS και ενεργοποίησε το XMP profile και δες αν αλλάξει η συχνότητά τους.

Όσο για την οθόνη, μήπως πρέπει να πατήσεις κάποιο κουμπί της οθόνης ώστε να ρυθμιστεί σωστά; Είτε αυτόματα είτε να επιλέξεις εσύ 16:9.

SeRGiOPaOk4
18-05-13, 13:59
Επειδη ειναι οθονη/τηελεοραση μαζι δεν εχει το κλασσικο κουμπακι που κανει το αυτοματο κεντραρισμα το μενου της ειι σαν μιας τηλεορασης, εαν βαλω 4:3 το πανω και το κατω μαυρο φευγουνε αλλα αφηνει πολυ κενο στα πλαγια και δεν φενεται και η γραμη εργαλειων δεν ξερω αμα γινετε να ρυθμιζω εντελως χειροκινητα το υψος και το πλατος, αλλα δεν νομιζω γιατι θα το ειχα βρει την εχω καιρο την οθονη

lkrgs
18-05-13, 14:01
1ον Η οθόνη-τηλεόραση, είναι Full HD; Δλδ υποστηρίζει την ανάλυση 1920x1080;

2ον Με τί καλώδιο έχεις συνδέσεις τον υπολογιστή με την οθόνη;

3ον Δοκίμασες από το μενού της οθόνης να βάλεις aspect ratio 16:9;

SeRGiOPaOk4
18-05-13, 16:48
1)1080p
2)HDMI
3)Ναι

- - - Updated - - -

Τα διορθωσα ολα παιδια ενταξει τελικα ηταν το XMP για τις RAM και για την οθονη επειδη χρησημοποιω ATI το διορθωσα απο το AMD VISION Engine Control Center

lkrgs
18-05-13, 20:01
Good! ; )

@ ADSLgr.com All rights reserved.