PDA

Επιστροφή στο Forum : B.I.O.S. απορίες



keristas
09-05-13, 13:13
1. Αναβάθμιση BIOS
Μόλις είδα στη σελίδα του λαπτόπ με τους drivers, ότι βγήκε νέα έκδοση BIOS για το μοντέλο του λαπτόπ μου.
Την κατέβασα, (1 .exe είναι) , και στις οδηγίες έγραφε "τρέχτε το exe, και ακολουθήστε τις οδηγίες",

Όμως επειδή δεν το έχω ξανακάνει, και επειδή έχω ακουστά ότι είναι μια διαδικασία που θέλει προσοχή,
θα ήθελα λίγη βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει / το έχει κάνει.
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ;
(π.χ. έχω καταργήσει το partition HP_TOOLS από τον δίσκο, είχε κάποιους φάκελους με αρχεία BIOS...)

α) Άραγες, αυτό είναι που λένε "Flashing the BIOS" ; η αναβάθμισή του ; :hmm:
β) Και μήπως αυτό το .exe που κατέβασα, λέγεται και firmware ;

2. Γενικές απορίες για BIOS
Ψάχνοντας και διαβάζοντας, έπεσα πάνω στους όρους "modded bios" και για "image του bios της GPU"...
γ) Γιατί mod-άρουνε το BIOS (όσοι το κάνουν) :hmm:
δ) Μα καλά, υπάρχει BIOS και στην GPU ; :blink: μήπως υπάρχει και στους CPU ή και σε τίποτα άλλα εξαρτήματα ; :hmm:

Ευχαριστώ

Seitman
09-05-13, 14:05
1α. Flashing, είναι η εγγραφή, το "πέρασμα" του BIOS.

1β. Το αρχείο που κατέβασες είναι συμπιεσμένο εκτελέσιμο. Αν το "τρέξεις" δε θα κάνει τίποτα, απλά θα αποσυμπιεστούν τα περιεχόμενά του σε έναν φάκελο. Περιέχει την εφαρμογή που θα εκτελέσει την αναβάθμιση και το firmware.

2γ. Για την τρέλα τους, για να προσθέσουν δυνατότητες που πιστεύουν ότι λείπουν από το "μαμά", βελτίωση λειτουργίας κτλ κτλ κτλ.

3δ. Ναι υπάρχει BIOS και στις GPU. BIOS (Basic Input-Output System) είναι χοντρικά οι αρχικές εντολές εκκίνησης μιας συσκευής για να "δει" και να καταλάβει τα επιμέρους συστήματα που την αποτελούν. BIOS στη cpu δεν υπάρχει, αναλαμβάνει αυτό της M/B. BIOS (ή firmware) έχουν οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές (modem/router, κινητά, dvd players, TV's). Και όχι, firmware δεν έχουν τα ψυγεία και οι φούρνοι. :p

NoMoreDos
09-05-13, 14:53
1α. Flashing, είναι η εγγραφή, το "πέρασμα" του BIOS.

1β. Το αρχείο που κατέβασες είναι συμπιεσμένο εκτελέσιμο. Αν το "τρέξεις" δε θα κάνει τίποτα, απλά θα αποσυμπιεστούν τα περιεχόμενά του σε έναν φάκελο. Περιέχει την εφαρμογή που θα εκτελέσει την αναβάθμιση και το firmware.

Νομίζω υπάρχει και η περίπτωση να είναι εφαρμογή και να γράφει αμέσως το Bios χωρίς να αποσυμπιέζει τίποτα(με τον παραδοσιακό τρόπο που εννοείς) ιδίως στα laptop θέλει προσοχή σε τέτοιου είδους αρχεία.

Seitman
09-05-13, 15:08
Η "τακτική" της ΗΡ είναι να τα "δίνει" όλα σε εκτελέσιμα συμπιεσμένα, τα αποσυμπίεζες και "έτρεχες" το setup/install. Μέχρι πριν 2 χρόνια που είχα "επαφή" με ΗΡ, αυτό έκανε.

keristas
09-05-13, 17:23
...Αν το "τρέξεις" δε θα κάνει τίποτα, απλά θα αποσυμπιεστούν τα περιεχόμενά του σε έναν φάκελο. Περιέχει την εφαρμογή που θα εκτελέσει την αναβάθμιση και το firmware.
Δεν φαίνονται πάντως στην εικόνα του αρχείου τα "βιβλία" που έχουν τα συμπιεσμένα αρχεία π.χ. τα .rar.
Τώρα θα μου πεις "γιατί δεν το τρέχεις να δεις ; "
Έχω σε εξωτερικό σκληρό και recovery files, και είδωλο,
αλλά έχω ακούσει / διαβάσει, σε περίπτωση κάποιας αποτυχίας στο BIOS, δεν με καλύπτουν για επαναφορά συστήματος
έτσι δεν είναι ; ή κάνω λάθος ; :hmm:


...για να προσθέσουν δυνατότητες που πιστεύουν ότι λείπουν από το "μαμά", βελτίωση λειτουργίας κτλ κτλ κτλ.
Πιστεύουν ότι λείπουν ; ή πραγματικά λείπουν ; :hmm:
Διαβάζοντας σε συζητήσεις σε διάφορες ιστοσελίδες, ότι στα καινούρια λαπτόπ, κάποιες λειτουργίες
π.χ η ρύθμιση των volt που λαμβάνουν CPU και GPU, δεν μπορεί πλέον να γίνει μέσω software, παρά μόνο μέσω BIOS, και αν γίνεται...
Με λίγα λόγια, π.χ. εγώ, δεν μπορώ να κάνω undervolting...
(Δεν ξέρω αν αυτός, είναι ο περιορισμός που ονομάζουνε "string", ή το "string" ενός BIOS αφορά άλλο πράγμα...:hmm: )


Ναι υπάρχει BIOS και στις GPU.
Ωχ, και θα χρειάζονται και αυτό το BIOS αναβάθμιση, έτσι ; :hmm:

Seitman
09-05-13, 17:41
Για να σου φύγει η απορία, άνοιξε το αρχείο που κατέβασες (δεξί κλικ, άνοιγμα με...) με κάποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης και θα δεις ότι έχει και άλλα αρχεία μέσα του.

Πιστεύουν ότι λείπουν. Εσύ πχ, θες οι χαρακτήρες του BIOS να εμφανίζονται ροζουλί, σε κίτρινο φόντο και να αναβοσβήνουν. Ε τραβάς μια μόντα στο BIOS και έρχεται στα ίσια του. :lol:

Συνήθως τα BIOS των GPU δεν τα πειράζουμε, παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις και μετά από προτροπή του κατασκευαστή.

keristas
09-05-13, 18:26
Δίκιο είχες, το αποσυμπίεσα με δεξί κλικ, και έβγαλε 4 αρχεία.
3 εφαρμογές, (η μία μάλιστα έχει εικονίδιο ένα κλειδί "κάβουρα") , και 1 αρχείο δέσμης windows.

Και στο εγχειρίδιο του λαπτόπ, λέει το ίδιο
εκτελέστε το exe και ακολουθήστε τις οδηγίες

Όμως, με ποιό από τα 3 exe ; :hmm:

NoMoreDos
09-05-13, 20:01
λινκ για το exe ή έστω πες τα ονόματα και των τριών,μπορεί και να μην είναι για windows αλλά να πρέπει να φτιάξεις cd π.χ.

goku
09-05-13, 20:06
Δίκιο είχες, το αποσυμπίεσα με δεξί κλικ, και έβγαλε 4 αρχεία.
3 εφαρμογές, (η μία μάλιστα έχει εικονίδιο ένα κλειδί "κάβουρα") , και 1 αρχείο δέσμης windows.

Και στο εγχειρίδιο του λαπτόπ, λέει το ίδιο
εκτελέστε το exe και ακολουθήστε τις οδηγίες

Όμως, με ποιό από τα 3 exe ; :hmm:
Αν τρέξεις το συμπιεσμένο αρχείο κατευθείαν με διπλό αριστερό κλικ (και όχι με δεξί κλικ και αποσυμπίεση), τότες μετά την αποσυμπίεση λογικά θα τρέχει αυτόματα το εκτελέσιμο που πρέπει να τρέξει. Οπότε καλύτερα κάντο έτσι για να είσαι σίγουρος.

biggeo65
09-05-13, 22:03
Δίκιο είχες, το αποσυμπίεσα με δεξί κλικ, και έβγαλε 4 αρχεία.
3 εφαρμογές, (η μία μάλιστα έχει εικονίδιο ένα κλειδί "κάβουρα") , και 1 αρχείο δέσμης windows.

Και στο εγχειρίδιο του λαπτόπ, λέει το ίδιο
εκτελέστε το exe και ακολουθήστε τις οδηγίες

Όμως, με ποιό από τα 3 exe ; :hmm:

Εόσαι σίγουρος ότι είναι το σωστό; Αν το laptop είναι το HP Pavilion dv6-6c01ev (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-115758-1&cc=gr&dlc=el&lc=el&os=4063&product=5212194&sw_lang=)
τότε το αρχείο είναι το sp60655.exe κι αν το τρέξεις σου βγάζει δύο αρχεία αρχεία συμπιεσμένα.
17FCF1C.exe & F0xTOF1C.exe. Τρέξε το ένα από τα δύο ..exe κι ακολούθα τις οδηγίες.

'Αλλος τρόπος

Αν δεν το απεγκατέστησες στην "Έναρξη όλα τα προγράμματα" έχει ένα HP setup utillity.
Τρέξτο κι ακολούθα τις οδηγίες.

keristas
10-05-13, 08:41
λινκ για το exe ή έστω πες τα ονόματα και των τριών,μπορεί και να μην είναι για windows αλλά να πρέπει να φτιάξεις cd π.χ.Αυτό είναι το λινκ (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-115758-1&cc=gr&dlc=el&lc=el&os=4063&product=5212194&sw_lang=), (αν και με πρόλαβε ο Γιώργαρος παρακάτω)
και τα ονόματα των αρχείων είναι 17FCF1C.exe , FOxTOF1C.exe , HideW.exe , και wFlash αρχείο δέσμης των Windows.

Seitman
10-05-13, 08:51
Τι εντολές έχει το αρχείο δέσμης; (δεξί κλικ επάνω του, επεξεργασία).

keristas
10-05-13, 09:01
Αν τρέξεις το συμπιεσμένο αρχείο κατευθείαν με διπλό αριστερό κλικ (και όχι με δεξί κλικ και αποσυμπίεση), τότες μετά την αποσυμπίεση λογικά θα τρέχει αυτόματα το εκτελέσιμο που πρέπει να τρέξει. Οπότε καλύτερα κάντο έτσι για να είσαι σίγουρος.
Με διπλό αριστερό κλικ στο sp60655.exe, ανοίγει αυτός ο οδηγός
123631

Αλλά, αν είναι τόσο εύκολο, τότες γιατί υπάρχει όλη αυτή όλη αυτή η "τρομο-δοξασία" περί BIOS,
και ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή, γιατί αν πάει κάτι στραβά, "πάπαλα λαπτόπ" ;

Εμένα οι γνώσεις μου περί BIOS, (και στα άλλα θέματα) είναι αρκετά περιορισμένες,
και διαβάζοντας για "bricked BIOS" (έτσι δεν την λένε στα ξένα την αποτυχία / χάλασμα στο BIOS ; )
και ότι δεν ανοίγει το λαπτόπ και άλλα τέτοια...
έ, για αυτό είμαι λίγο "χεσμεντές" με το BIOS μου, δεν θέλω να μείνω χωρίς λαπτόπ στα καλά καθούμενα,
και για αυτό ζητάω βοήθεια, για να κατανοήσω πλήρως την διαδικασία...

- - - Updated - - -


Τι εντολές έχει το αρχείο δέσμης; (δεξί κλικ επάνω του, επεξεργασία).
Καλημέρα Γάταρε :)
Αυτές είναι οι εντολές του αρχείου δέσμης
123632

Seitman
10-05-13, 09:09
Κοίτα, γενικά είναι μια εύκολη και γρήγορη διαδικασία. Απλά εμπεριέχει κινδύνους, όπως πχ μια απρόοπτη διακοπή ρεύματος. Όπως βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα κάποιος να έκανε λάθος και να εγκατέστησε BIOS που δεν είναι για τον υπολογιστή του.

Οπότε "τρέχεις" το αρχείο, διαβάζεις προσεκτικά τι λέει και μετά πατάς το "Next" ;).


Όπως είχα φανταστεί, αυτό το batch file είναι αυτό που εκτελείται μετά την αποσυμπίεση για την ενημέρωση του BIOS.

keristas
10-05-13, 09:10
Αν δεν το απεγκατέστησες στην "Έναρξη όλα τα προγράμματα" έχει ένα HP setup utillity.
Δεν υπάρχει κανένα HP υπο-πρόγραμμα στο λαπτόπ μου. Τά 'στειλα από ΄κεί πού ΄ρθαν, δεν την γουστάρω την HP :down:
(μόνο το Beats Audio κράτησα για τον ήχο)

και αναρωτιέμαι μήπως θα πρέπει να κάνω αυτά που λένε εδώ (http://forums.mydigitallife.info/threads/35272-HP-Insyde-BIOS-recovery-steps?p=598277&viewfull=1#post598277) :hmm:

Seitman
10-05-13, 09:12
Τι να το κάνεις το recovery βρε ακόμα δεν έκανες την αναβάθμιση; :p

keristas
10-05-13, 09:16
Απλά εμπεριέχει κινδύνους, όπως πχ μια απρόοπτη διακοπή ρεύματος.
Και γιατί μερικοί που έχω διαβάσει, αναβαθμίζουν το BIOS βγάζοντας την μπαταρία, βγάζοντας και το τροφοδοτικό,
και πατώντας για κάποια συγκεκριμένα δευτερόλεπτα το κουμπί τροφοδοσίας ; (και άλλες τέτοιες αλχημείες )

- - - Updated - - -


Τι να το κάνεις το recovery βρε ακόμα δεν έκανες την αναβάθμιση; :p
Α, αυτό δηλαδή είναι μόνο για to recovery του BIOS ; :hmm:
νόμισα ότι έτσι αναβαθμίζουν το λαπτόπ όσοι δεν έχουν Windows...

Seitman
10-05-13, 09:20
Βγάζουν την μπαταρία και το τροφοδοτικό; Και πως λειτουργεί ο υπολογιστής για να γίνει η αναβάθμιση; Με μανιβέλα; :lol:

Δε χρειάζεται να κάνεις αλχημείες.

Είναι 2 σε 1 πλυσ' κι τσακισ' (wash 'n go :p) διαδικασία. Και recovery κάνεις και flash σε συστήματα που δεν έχουν παραθύρια.

keristas
10-05-13, 11:10
Βγάζουν την μπαταρία και το τροφοδοτικό;
Ναι ναι...κάτσε να δεις...τώρα ψάχνω να βρω την σελίδα που έλεγε τα βήματα...

kinq1
10-05-13, 11:19
Δεν βγάζουν τη μπαταρία του laptop, βγάζουν τη μπαταρία του motherboard για να καθαρίσουν τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις... μπορεί να γίνει και με "load bios defaults" από το μενού και μάλιστα είναι strongly recommended να γίνει πρίν από την αναβάθμιση του bios. Οι πιθανότητες να χαλάσει το laptop από αναβάθμιση bios λόγω διακοπής ρεύματος είναι μηδαμινές, αν έχει συνδεμένη και φορτισμένη τη μπαταρία. Στην ιστοσελίδα που κατέβασες το bios πρέπει να υπάρχουν πληροφορίες για το τι διορθώνει αυτό το καινούργιο bios. Διάβασέτες, κι αν έχεις τα προβλήματα που λέει ότι διορθώνει, κάνε την αναβάθμιση. Αν όχι... πάλι κάνε την αναβάθμιση.

keristas
10-05-13, 11:36
Δυστυχώς δεν την βρίσκω,
μα θυμήθηκα επιπλέον, ότι μετά από την εξαγωγή τροφοδοτικού και μπαταρίας (),
βάζανε το USB, πατάνε το Win+Β νομίζω και μετά κλείνουν το λαπτόπ πατώντας το κουμπί off για τουλάχιστον 5 sec ;

----UPDATE----

Έγινε η αναβάθμιση παιδιά ! όλα καλά και πολύ απλά / τζάμπα αγχώθηκα...

Έκανα διπλό κλικ κατευθείαν στο sp60655, άνοιξε ο οδηγός, με προειδοποίησε να μην ανοίξω ή κλείσω κάποια εφαρμογή,
πατάω οκ, και τότε ακούω το ανεμιστηράκι για μισό sec τόσο δυνατά, που νόμιζα ότι θα βγει και θα με χτυπήσει στην κεφάλα μου...
Έπειτα, αν θυμάμαι καλά, έγραψε κάπου ότι αναβαθμίζει το EC, άραγες τι είναι αυτό ; :hmm:
Μετά έγινε επανεκκίνηση, και ξανακούω το fan σε τρελλά γκάζια (αλλά πάλι για λίγο, μόνο για μισό sec)
μπαίνοντας στα Win ανοίγω το AIDA και βλέπω ότι είχε αναβαθμιστεί επιτυχώς η νέα Version.

Όμως είχε και ένα Suggestion το AIDA, για το Video του BIOS λέει, ότι είναι 2 χρονών λέει,
και ότι μπορεί να χρειάζεται και αυτό αναβάθμιση λέει...
Μα τι λέει ; εδώ τρόμαξα να μάθω για το απλό το BIOS και την αναβάθμισή του ,
και τώρα μαθαίνω ότι υπάρχει και το βίντεό του ; ωραία...δεν θα αράξουμε ποτέ...

Και αφού σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και για αυτά που έμαθα, άλλη μια τελευταία απορία :
Τι είναι πάλι αυτό το video του BIOS ; και γιατί δεν αναβαθμίστηκε παρεούλα με το απλό το BIOS ;

biggeo65
10-05-13, 12:19
Δυστυχώς δεν την βρίσκω,
μα θυμήθηκα επιπλέον, ότι μετά από την εξαγωγή τροφοδοτικού και μπαταρίας (),
βάζανε το USB, πατάνε το Win+Β νομίζω και μετά κλείνουν το λαπτόπ πατώντας το κουμπί off για τουλάχιστον 5 sec ;

----UPDATE----

Έγινε η αναβάθμιση παιδιά ! όλα καλά και πολύ απλά / τζάμπα αγχώθηκα...

Έκανα διπλό κλικ κατευθείαν στο sp60655, άνοιξε ο οδηγός, με προειδοποίησε να μην ανοίξω ή κλείσω κάποια εφαρμογή,
πατάω οκ, και τότε ακούω το ανεμιστηράκι για μισό sec τόσο δυνατά, που νόμιζα ότι θα βγει και θα με χτυπήσει στην κεφάλα μου...
Έπειτα, αν θυμάμαι καλά, έγραψε κάπου ότι αναβαθμίζει το EC, άραγες τι είναι αυτό ; :hmm:
Μετά έγινε επανεκκίνηση, και ξανακούω το fan σε τρελλά γκάζια (αλλά πάλι για λίγο, μόνο για μισό sec)
μπαίνοντας στα Win ανοίγω το AIDA και βλέπω ότι είχε αναβαθμιστεί επιτυχώς η νέα Version.

Όμως είχε και ένα Suggestion το AIDA, για το Video του BIOS λέει, ότι είναι 2 χρονών λέει,
και ότι μπορεί να χρειάζεται και αυτό αναβάθμιση λέει...
Μα τι λέει ; εδώ τρόμαξα να μάθω για το απλό το BIOS και την αναβάθμισή του ,
και τώρα μαθαίνω ότι υπάρχει και το βίντεό του ; ωραία...δεν θα αράξουμε ποτέ...

Και αφού σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια και για αυτά που έμαθα, άλλη μια τελευταία απορία :
Τι είναι πάλι αυτό το video του BIOS ; και γιατί δεν αναβαθμίστηκε παρεούλα με το απλό το BIOS ;

Άρα είσαι εντάξει. Το Video BIOS που αναφέρει το AIDA,
μήπως εννοεί το BIOS της κάρτας γραφικών, που καμιά σχέση δεν έχει με το άλλο BIOS.

Άσε το AIDA να λέει. Αν δεν ξέρεις τι είναι δεν το πειράζεις.

keristas
10-05-13, 19:43
Άρα είσαι εντάξει. Το Video BIOS που αναφέρει το AIDA,
μήπως εννοεί το BIOS της κάρτας γραφικών, που καμιά σχέση δεν έχει με το άλλο BIOS.

Άσε το AIDA να λέει. Αν δεν ξέρεις τι είναι δεν το πειράζεις.
Ναι, όλα καλά !
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και ΄γω, ότι μπορεί να εννοεί το BIOS της GPU που ρώτησα στο 1ο post,
και που δεν ήξερα ότι υπήρχε...μάλλον αυτό θα είναι.
Φυσικά και δεν πειράζω τίποτα. (άσε που δεν ξέρω και πως πειράζεται :p )

- - - Updated - - -

Από περιέργεια και μόνο, όταν λέει "Video BIOS",
σε ποιά GPU αναφέρεται ; στην Intel ; ή στην ATI ; :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.