PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιοχές ενός κατώτερου Θεού



greekfragma
09-05-13, 15:29
Την καλησπέρα μου.
Καταρχάς έχω καιρό να γράψω μέσα στο φορουμ μιας και τα τρεχάματα στην πραγματική ζωή έγιναν πολύ μεγάλα.
Σήμερα όμως θα κάτσω να σας γράψω αρκετά γιατί η υπομονή μου τελείωσε και πριν λίγο έκλεισα το τηλέφωνο του δικηγόρου μου.


Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Από το 2003 μέχρι και σήμερα μένω στα Σεπόλια. Λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ το ίντερνετ σε βαθμό υπερθετικό και με αυξημένες απαιτήσεις από τον μέσο χρήστη ιντερνετ στην Ελλάδα.
Εν γνώση μου λοιπόν ξεκίνησα συμβόλαιο adsl σε fastpath προφιλ, αγόρασα Draytek Vigor 2710n και τράβηξα και απευθείας γραμμή με shielded ftp από τον κατανεμητή που βρίσκεται στην είσοδο της πολυκατοικίας. Επίσης διάλεξα OTE connx παρά τα κερατιάτικα πάγια γιατί ήθελα ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΑΡΙΣΤΑ ping, ΜΗΔΕΝΙΚΟ packet loss, και γενικά ότι καλύτερο μπορούσα να έχω στο έως 24 ASYNCHRONOUS DSL μπορεί να μου προσφέρει η υποδομή της περιοχής.

Τα στατιστικά μου λοιπόν το 2010 ήταν Line Attenuation 31 και 9snr στα 17.200/1024, επαναλαμβάνω σε FASTPATH!
μπορείτε να δείτε το ιστορικό εδώ
http://www.adslgr.com/forum/threads/353573-Conn-x-24-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/page11
δείτε τις τελευταίες 2σελίδες για να καταλάβετε

Πέρασαν λοιπόν 2χρόνια ΑΡΙΣΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Φεύγω φαντάρος το 2012 και προφανώς σταματάω το 24άρι ADSL.....Η ΓΡΑΜΜΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΚΟΠΗΚΕ ΠΟΤΕ γιατί υπάρχει κι άλλο άτομο που ήθελε την τηλεφωνία.
Επιστρέφω 1χρόνο μετά και κάνω νέο συμβόλαιο connx24...ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΚΑΛΩΔΙΩΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΑΠΕΡΧΟΜΕΝΑ ΚΛΠ.

Πάμε λοιπόν στο ζουμί


Μάρτη του 2012 η γραμμή κλειδώνει στα 15.500 σε FASTPATH ξανά.....λέω δε πειράζει...λογικό να έχασα λιγάκι μιας και μπορεί να αυξήθηκαν οι συνδρομητές και το crosstalk στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς.
Και εκεί που πάω να συμφιλιωθώ με την ιδέα αρχίζουν οι αποσυνδέσεις.
3-5 αποσυνδέσεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και να έχω αρχίσει γαϊτανάκι με το βλαβοληπτικό του ΟΤΕ.
Έμαθα τους τεχνικούς με τα μικρά τους ονόματα, πίναμε και καφέ πάνω από το ΚΑΦΑΟ σε δοκιμές σε τέρμα απομακρυσμένη ρεκλέτα, δοκιμάσαμε 2 διαφορετικά κεντρικά, 2 διαφορετικά απερχόμενα, αλλάξαμε 2κάρτες στο DSLAM....το αποτέλεσμα το ίδιο.
σε άκυρες ώρες την ημέρα έβαζε θόρυβο η γραμμή και όσα router και να δοκίμαζα κανένα δε κράταγε συγχρονισμό. Με κλείδωσαν δοκιμαστικά στα 8mbps (μην ξεχνάτε οτι η απόσταση από το DSLAM είναι σταθερή αφού μένω στο ίδιο σπίτι πάλι 1.6χλμ από το DSLAM)
όπου ακόμα και στα 8 είχα αποσυνδέσεις.
Έχουν λιώσει τα παιδιά του τεχνικού τμήματος να βρούμε λύση και κάποια στιγμή λέω ως εδώ. Τα παλικάρια τσάμπα τα τραβάω κάθε 3μέρες και το πρόβλημα όπως μου είπανε είναι στο κεντρικό από το DSLAM Κολωνού.
Πάω λοιπόν μια πρώτη επίσκεψη στον υπεύθυνο τεχνικού τμήματος Καρόλου και του εξηγώ την κατάσταση. Μου λέει το γνωρίζω και θα δω τι μπορώ να κάνω. Δώσε μου 1μήνα.
Περνάει 1μήνας τίποτα.....Ξανά επίσκεψη στο τμήμα της περιοχής (Αυτή τη φορά μεταφέρθηκε από Καρόλου στο κεντρικότερο στην 3ης Σεπτεμβρίου)
Μιλάω ξανά με τον υπεύθυνο τι θα γίνει....Ούτε λίγο ούτε πολύ μου λέει δεν υπάρχει κονδύλι να σκάψουν όλα τα Σεπόλια να εντοπίσουν το πρόβλημα.

Μετά από 10μήνες υπομονής και να το πάω με το καλό, δεν άντεξα άλλο. Συμπλήρωσα καταγγελία στην ΕΕΤΤ
Στις 10μέρες από την καταγγελία είχα τηλέφωνο από τα κεντρικά στο μέγαρο του ΟΤΕ.
και η απάντησή τους?
Λυπούμαστε κύριε η υποδομή της περιοχής σας δεν σηκώνει κάτι καλύτερο από 2άρα γραμμή.

Σήμερα λοιπόν μίλησα με τον δικηγόρο μου. Ξεκινάω νομικές διαδικασίες αποζημίωσης που 1χρόνο τώρα τα Σεπόλια είναι γκέτο κατώτερου Θεού και δε βρίσκεται λύση.
Θα μαζέψω υπογραφές από τους γείτονες που επίσης έχουν προβλήματα αλλά επειδή δεν κατέχουν το πράγμα με την τεχνολογία κάποιος πρέπει να το αναλάβει.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο να διαβάσετε όλα τα παραπάνω και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Επίσης ευχαριστώ τα παλικάρια τεχνικούς του ΟΤΕ στα εξωτερικά συνεργεία που μου έκαναν οτι πέρναγε από το χέρι τους για να βρούμε άκρη.

Στο Ελλαδιστάν όμως αν δεν είσαι κάποιο σημαντικό πρόσωπο δεν έχεις στον ήλιο μοίρα. Αν ήμουν υπουργός ή κάνας διάσημος όμως, την ίδια μέρα θα είχαν σκάψει για να φτιαχτεί το ρημάδι το κεντρικό καλώδιο.

Αυτά και θα συνεχίσω να σας ενημερώνω τις επόμενες ημέρες.

Η καταγγελία στην ΕΕΤΤ, η έγγραφη απάντηση του ΟΤΕ και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο χρειαστεί είναι στη διάθεση της Δ.Ο. του adslgr.
;)

koystado
09-05-13, 16:25
Τα στατιστικά μου λοιπόν το 2010 ήταν Line Attenuation 31 και 9snr στα 17.200/1024, επαναλαμβάνω σε FASTPATH!
[/B][/I];)

καλά είσαι εγώ με καλύτερα στατιστικά πάνω από 14.000 δεν είδα ποτέ να κλειδώνει το ρουτερ και πάντα είχα αποσυνδέσεις τι και να το κυνήγησα αποτέλεσμα δεν είδα και αποφάσισα ότι και με αυτά που έχω καλά είμαι γιατί σίγουρα θα υπάρχει κάποιος χειρότερα από εμένα...άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε καλό δυστυχώς δύσκολα θα δούμε και ειδικά σε τέτοιες άσχημες εποχές

pstratos
09-05-13, 16:47
Δυστυχώς η υπηρεσία ADSL δεν είναι καθολική ούτε και μπορει ο ΟΤΕ να σου εγγυειθεί κάτι καλύτερο. Σκέψου οτι κάπου στην περιοχή αυτά τα χρόνια κάπου εγκαταστάθηκε "κάτι" που όταν εκπέμπει γ@μ@ει το καλώδιο στο θόρυβο άντε να βρεί ο ΟΤΕ που είναι αυτό το "κάτι". άρα τι μένει να γίνει? Να αλλάξει ο ΟΤΕ το δύκτιο χαλκού? -Το άλλο με τον Τοτό???- να αντικαταστήσει τμήματα με οπτικό? -Το κάνει όπου βάζει VHDSL, προσοχή το οπτικό τελειώνει συνήθως 100-200 μέτρα από σπίτι σου -.

Τι μπορείς εσύ να κάνεις?
Να διεκδικήσεις κάποια αποζημείωση? Δύσκολο έως αδύνατο αφού ο ΟΤΕ σε βοήθησε όσο μπορούσε, δεν είχατε δε -δεν υπάρχει στο ADSL- SLA για ποιότητα υπηρεσίας γραμμής.

Να πας σε άλλο πάροχο? Λαχείο για το ποιο ζεύγος να σου κάτσει, μάλλον το ίδιο θα σου αφήσουν - και μετά μπαλάκι μεταξύ ΔΥΟ παρόχων -η γραμμή πάντα ανοίκει σε ΟΤΕ-.

Να πας σε μισθωμένη? Θέλει ψάξιμο, ισως να βρείς σε καλή τιμή λόγο περιοχής από forthnet (με μικροκυματικό) η με Αττικές (οπτικο--> HDSL copper-->G.713).... αλλά έχω χάσει επάφή με τιμές διετίας.

Τρίτο να δεις τι παίζει από VHDSL σε περιοχή σου, μήπως και σου κάτσει.

Ο δικηγόρος αλήθεια τι σου είπε?

kalicatzaros
09-05-13, 16:59
Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω. Προφανώς πρόκειται για κάποια παρεμβολή ( μπορεί αν είναι οτιδήποτε από κλιματιστικό μέχρι και ασανσερ ). Ο ΟΤΕ ότι μπορούσε να κάνει το έκανε, η adsl σαν υπηρεσία δεν έχει κάποιο SLA και σε Επαγγελματικό πακέτο να ήσουνα το SLA της adsl δεν αναφέρεται σε 2-3-4 αποσυγχρονισμούς την ημέρα. Οπότε, και δικαστικά να κινηθείς δυστυχώς δεν θα κερδίσεις τίποτα.

goku
09-05-13, 17:03
Όχι ότι έχει πολύ σημασία, αλλά η γραμμή είναι επαγγελματική; Έχεις επαγγελματικό πακέτο; Δηλαδή σου έρχεται τιμολόγιο;

Vitruvian78
09-05-13, 17:10
Δεν θα δικαιωθείς. Ο δικηγόρος θα πάρει τα χρήματα του, θα οδηγησει την υποθεση εκει που μπορει να την οδηγησει, μετα θα εμπλακεί ο νομικος συμβουλος του ΟΤΕ που θα εξηγησει οτι εχεις υπογραψει συμβολαιο για παροχη μιας υπηρεσιας της οποιας η απόδοση δεν είναι εγγυημενη, θα σου εξηγησει πώς λειτουργει η τεχνολογια, θα αναγνωρισει την αδυναμια απο πλευρας του, αλλα θα σου πει οτι δεν δυναται να σκαψει για να λυσει το προβλημα ενος συνδρομητη και θα ληξει εκει το θεμα. Ασε που θα σε κατεβασει και στα 2mbps για να μην πληρωνεις περισσοτερα για κατι που δεν παιρνεις. Αυτη ειναι η παγια τακτική ΟΤΕ στην αντιμετωπιση προβληματων που περιγραφεις.

greekfragma
09-05-13, 17:15
παιδιά ξέρω πολύ καλά οτι δε μπορώ στο asynchronous να έχω σταθερή κατάσταση....δε γίνεται όμως και βάση υποδομής 1.6χλμ από το αστικό κέντρο να πρέπει να πάω σε 2άρα γιατί αυτοί είναι ανίκανοι να εντοπίσουν τη βλάβη ή γιατί δεν έχουν το κονδύλι να σκάψουν....εδώ 2χρόνια σήκωνα 18 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!

εντάξει...να πάρω 15....να πάρω 12 στην τελική...ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

δε με νοιάζει αν είναι παρεμβολή από ασανσέρ, αν είναι το αμαξοστάσιο του μετρό στα 50μέτρα από το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς....

123609

με νοιάζει που η υποδομή άντεχε 18άρα γραμμή και τώρα ακόμα και με δοκιμές στα 8...ΠΕΦΤΕΙ χωρίς να φταίει το crosstalk της γειτονιάς σε ώρες αιχμής....

οπότε να βρουν το ρημάδι το μπάλωμα! γιος υπουργού να ήμουνα χθες θα είχε σκαφτεί όλη η περιοχή για να περάσουν οπτικές ίνες...μόνο να πληρώνουμε σε αυτή τη χώρα και να μην παίρνουμε ούτε τα αυτονόητα!

Vitruvian78
09-05-13, 18:46
Καλα νομιζω οτι υπερβαλλεις! :p και σε αυτη την περιπτωση ο γιος του υπουργου θα βολευοτανε και με τα δυο. Εκτος κι αν πληρωνε να του περασουν οπτικη ινα παντού!! Χαχα

greekfragma
09-05-13, 18:51
τέλος πάντων....το τελευταίο που θέλω πλέον να κάνω είναι να χαθώ στο rage ενός θέματος στο adslgr που δε θα βγάλει πουθενά.

περιμένω ενυπόγραφη την απάντηση της ΕΕΤΤ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να προχωρήσω με τα υπόλοιπα που ανέφερα παραπάνω.

apto
16-05-13, 16:44
δεν γίνεται να διορθώνει όλα τα προβλήματα ο οτε άμεσα, εδώ σωλήνες νερού σπάνε και τρέχει το νερό απ' το δίκτυο και κάνουν καιρό να βρουν την βλάβη, που είναι και πιο εύκολο. Ούτε έχει την οικονομική ευχέρεια να ανακατασκευάσει το υπάρχον δίκτυο. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να ανεβάσει τις τιμές πράγμα που θα δυσχέραινε την κατάσταση για τους καταναλωτές.

greekfragma
16-05-13, 17:25
τι άμεσα ρε φίλε. προς θεού δεν είμαι παράλογος άνθρωπος.....το πρόβλημα με το κεντρικό καλώδιο είναι από πέρυσι! 1χρόνο ολόκληρο γνωστό...και έκανα υπομονή 1χρόνο για να φτάσω εδώ που έφτασα.

AssVas
23-05-13, 20:55
Από την στιγμή που έχουν έρθει συνεργεία τόσες φορές και σε έχουν αλλάξει ζευγάρια, κάρτες κτλ, δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο διότι η ADSL δεν είναι εγγυημένη υπηρεσία. Έχει παρθεί απόφαση για VDSL και τα κονδύλια έχουν πέσει εκεί . Είναι πολιτική της εταιρίας και αν π.χ μπεί φέτος εκεί το VDSL (με καφάου σε κάθε τετράγωνο παρά τετράγωνο , τότε θα μειωθούν οι βλάβες του ΟΤΕ κατά 80% στη περιοχή σου . Επομένως δεν θα ξοδέψουν όχι κάτι χιλιάδες ευρώ σε εργολάβους για σκάψιμο και αντικατάσταση τμήματος του παλαιού δικτύου χαλκού , όταν ένας ή και δέκα συνδρομητές έχουν το πρόβλημά σου (μακροπρόθεσμα). Δεν θεωρεί όχι ο ΟΤΕ αλλά οποιαδήποτε εταιρία Κύρια Βλάβη δικτύου το σύμπτωμα που αναφέρεις , αλλά μεμονωμένο . Συνήθως έχουν κάποιο Policy π.χ 50 repeated faults τον μήνα or more και αυτό ονομάζεται Buisness case. Η πάγια τακτική όλων των παρόχων είναι να αλλάζουν σε αυτές τις περιπτώσεις τα Profil της γραμμής , έτσι ανεβαίνει τεχνητά το SNR κάμποσα db και η βουτιά που κάνει δεν φτάνει στον αποσυγχρονισμό της γραμμής σου. Κοστίζει λιγότερο και στην πίτα των πολλών συνδρομητών το 90% δεν κάνει κανένα παράπονο, ούτε καν το αντιλαμβάνεται .
Κατόπιν αν συνεχιστούν οι αποσυνδέσεις στέλνουν τα συνεργεία , εφόσον κάνουν και αυτά ότι μπορούν , παραθέτουν πόρισμα αδυναμίας υποστήριξης του εμπορικού πακέτου που έχεις και σου προσφέρουν υποβιβασμό ή κατάργηση υπηρεσίας.

Σου εξηγώ πως δουλεύουν όλοι οι ISP , όχι μόνο ο ΟΤΕ , και γενικότερα όλες οι εταιρίες . Υπάρχει δε η κάλυψη από τα συμβόλαια που έχεις υπογράψει εσύ και ο καθένας μας . Εγγυημένη υπηρεσία δεν είναι οποιαδήποτε xDSL τεχνολογία. Από περιέργεια τώρα, αν έχεις λάβει μετρήσεις, τι τιμές SNR έχεις - σου έχουν πει ; οι γείτονές σου δεν έχουν προβλήματα και αυτοί ; Τα παιδιά των συνεργείων όταν σου μέτραγαν τα ζευγάρια είχαν καθόλου εκείνη τη στιγμή αποσυγχρονισμούς ; Δοκίμασαν 2Mbit προφίλ για να δεις δοκιμαστικά αν θα έχεις αποσυνδέσεις ;

Αν όντως έχεις πληρώσει δικηγόρο κτλ έκανες λάθος , δεν διάβασες το συμβόλαιό σου. Και επειδή αναφέρεις fastpath υποθέτω ότι παίζεις παιχνίδια (ή έχεις κάποια εφαρμογή που απαιτεί χαμηλότερο latency) . Αποσυγχρονισμούς έχεις ακόμα και με πολλά λάθη στη γραμμή , όχι μονάχα από πτώση / βουτιά του SNR . Σε δοκίμασαν στα 12Μ Interleave ή στο πρότειναν και το αρνήθηκες ;

Από αυτά που έγραψες , κατάλαβα ότι έχει όλη η περιοχή πρόβλημα και αυτό αν όντως ισχύει , είναι περίεργο που δεν έχει παραπονεθεί άλλος φίλος παλαιότερα στο forum. Όπως π.χ με άλλες περιοχές , Τούμπα Συμπρωτεύουσας , Καλαμάκι - Αθήνα κτλ.

Οι αναφορές των τεχνικών προς τα σένα, ανέφεραν δηλαδή πρόβλημα στο κύριο δίκτυο του ΟΤΕ στη περιοχή ; στο απερχόμενο; Στην εσωτερική καλωδίωση του κτίσματος δεν έχεις σκεφτεί αν υπάρχει κάτι που να δημιουργεί το πρόβλημα; (π.χ Τροφοδοτικό για τα θυροτηλέφωνα ή το Inverter του ανελκυστήρα αν δεν έχει πιστοποίηση)

ThReSh
24-05-13, 00:27
μου θυμίζει όταν πέρσυ Ιούνιο μου είπαν πόσες φορές τεχνικοί του ΟΤΕ πως έχει δοθεί εντολή σε εργολάβο να έρθει να αλλάξει το εναέριο και να βάλει νέα κολώνα ώστε να μην διανύει τόσα μέτρα χωρίς υποστήριξη...

...ακόμα να τον δούμε

valen_gr
24-05-13, 01:52
βρε παιδια, οκ καταλαβαινω, αλλα τι ονομα θεματος ειναι αυτο, περιοχες ενος κατωτερου θεου?!
Μην υπερβάλλετε σε τετοιο βαθμο! Επειδη το DSL αποσυγχρονιζει καθε τοσο? διακωμωδείς μονος σου το προβλημα!

manicx
24-05-13, 12:59
βρε παιδια, οκ καταλαβαινω, αλλα τι ονομα θεματος ειναι αυτο, περιοχες ενος κατωτερου θεου?!
Μην υπερβάλλετε σε τετοιο βαθμο! Επειδη το DSL αποσυγχρονιζει καθε τοσο? διακωμωδείς μονος σου το προβλημα!

Έπρεπε να είσαι στο Πάτημα Χαλανδρίου. Να έχεις μπλέξει με PCM και αν είσαι τυχερός, με συγχρονισμό για γέλια. Να έβλεπα τι θα έλεγες.

Nikiforos
24-05-13, 13:10
Σχετικά με το 1ο ποστ να πω πως πρεπει να μετακομισουμε σε περιοχες Εκαλη, Πολιτεια, Δροσια, Φιλοθεη, Δικαστικα Σχοινια κτλ. Εχω παει σε μερικες περιοχες απο αυτες και ειδα τα νεα κουτια του ΟΤΕ ακομα και οπτικες ινες!!! ετσι ειναι οταν πεφτει χρημα.....εγω ειμαι Κυψελη και μια ζωη υποφερουμε! υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις με βλαβες που εγιναν μετα σε πολυκατοικιες κτλ και κατηγορουμε τσαμπα τον ΟΤΕ! πρωτα ελεγχους στα δικα μας και μετα στα αλλα!

ThReSh
24-05-13, 14:23
στο Σχοινιά έχω δει κι εγώ ντουλάπες με dslams, αλλά έχουν αρκετά προβλήματα τα εναέρια που είναι από τον καιρό του Νώε...

greekfragma
03-06-13, 15:39
Από χθες άρχισαν τα προβλήματα και στο τηλέφωνο. Τα παράσιτα έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορείς καλά καλά να ακούσεις τι σου λέει ο άλλος.

Κάλεσα ξανά για βλάβη και αυτή τη φορά θα κάτσω πάνω από το ΚΑΦΑΟ να βεβαιωθώ οτι θα αλλαχτεί το ζεύγος με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ και σε μια θέση ΧΩΡΙΣ crosstalk.


ΒΑΡΕΘΗΚΑ αυτή τη κατάσταση! έχουμε που έχουμε τα υπόλοιπα προβλήματα στη ζωή μας....έχουμε και αυτονόητα πράγματα να ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ μέχρι αηδίας.

Nikiforos
04-06-13, 09:48
στο Σχοινιά έχω δει κι εγώ ντουλάπες με dslams, αλλά έχουν αρκετά προβλήματα τα εναέρια που είναι από τον καιρό του Νώε...

καλα εγω που εχω εξοχικο πριν τον Σχοινια ειναι κατι κοντες κολονες σαραβαλες και κρεμονται τα καλωδια κανοντας κοιλιες και τα φορτηγα απο τις λαικες τα μεγαλα τα παιρνουν παραμαζωμα! αστα σου λεω! τα κεντρα ΟΤΕ μακρια ετσι και βαλεις ADSL εκει χαιρετισματα! καλα που στελνω Internet μεσω ασυρματων δικτυων ταρατσα-στεγη-βουνο κτλ (AWMN) αλλιως.....

greekfragma
05-06-13, 15:54
Από χθες άρχισαν τα προβλήματα και στο τηλέφωνο. Τα παράσιτα έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορείς καλά καλά να ακούσεις τι σου λέει ο άλλος.

Κάλεσα ξανά για βλάβη και αυτή τη φορά θα κάτσω πάνω από το ΚΑΦΑΟ να βεβαιωθώ οτι θα αλλαχτεί το ζεύγος με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ και σε μια θέση ΧΩΡΙΣ crosstalk.


ΒΑΡΕΘΗΚΑ αυτή τη κατάσταση! έχουμε που έχουμε τα υπόλοιπα προβλήματα στη ζωή μας....έχουμε και αυτονόητα πράγματα να ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ μέχρι αηδίας.


Ο τεχνικός ήρθε. Άλλαξε απερχόμενο και με έβαλε και σε μια πιο ήσυχη θέση στο ΚΑΦΑΟ.

αποτελέσματα:

Το τηλέφωνο καμπάνα
Αποσυνδέσεις πριν είχα 5 στο 24ωρο....τώρα 1 στις 30ώρες.
Ταχύτητες ακόμα στα ίδια χάλια.
11500/900
snr 8
line attenuation 27
router power output dB 18.5


να στείλω τώρα στα κεντρικά να τους τα τρίψω στη μούρη τα στατιστικά οτι αν θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά άνετα σηκώνω πάνω από 2000 συγχρονισμό που η τεχνική υποδομή της γειτονιάς ''ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ'' ?

apto
13-06-13, 13:28
Ο τεχνικός ήρθε. Άλλαξε απερχόμενο και με έβαλε και σε μια πιο ήσυχη θέση στο ΚΑΦΑΟ.

αποτελέσματα:

Το τηλέφωνο καμπάνα
Αποσυνδέσεις πριν είχα 5 στο 24ωρο....τώρα 1 στις 30ώρες.
Ταχύτητες ακόμα στα ίδια χάλια.
11500/900
snr 8
line attenuation 27
router power output dB 18.5


να στείλω τώρα στα κεντρικά να τους τα τρίψω στη μούρη τα στατιστικά οτι αν θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά άνετα σηκώνω πάνω από 2000 συγχρονισμό που η τεχνική υποδομή της γειτονιάς ''ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ'' ?

εντάξει, τι να έλεγαν και τα παιδιά; σηκώνει η περιοχή σου και έχουμε πρόβλημα το οποίο δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα πάρει να το φτιάξουμε, άμα το βρούμε και διορθώνεται;
λογικό είναι να προσπαθεί το κέντρο να γλυτώσει τους τεχνικούς από κάποια εργασία, ακόμα και σε κόστος της εξυπηρέτησης.

greekfragma
13-06-13, 18:36
Φίλε μου την απάντηση που λες την έχω πάρει από τον υπεύθυνο τεχνικού τμήματος που πήγα και τον βρήκα στο γραφείο του στην 3ης Σεπτεμβρίου.

''Ναι ξέρουμε οτι έχουμε καλωδιακό θέμα από Κολωνό προς Σεπόλια αλλά δεν έχω κονδύλια για να σκάψω και να βρω που είναι το πρόβλημα. Και δε ξέρω και πότε θα λυθεί το θέμα''

Με τα παλικάρια τους τεχνικούς στο εξωτερικό συνεργείο έχω τις καλύτερες σχέσεις. Με τα μικρά τους ονόματα τους ξέρω και γνωρίζω μέχρι που φτάνουν οι αρμοδιότητές τους.

Απλά το θέμα το άνοιξα για να δηλώσω το προφανές.

Οτι πλέον τον ΟΤΕ που ξέρατε να τον ξεχάσετε
Παλιά λέγαμε οτι στους εναλλακτικούς παίζεις τζόκερ για την υποδομή και αν προκύψει βλάβη τί να περιμένεις....τώρα τα λέμε και για τον ΟΤΕ που ήταν τέρας αξιοπιστίας και υποστήριξης.
Κόβουν από παντού και μιας και η σύμβαση του ADSL αναφέρει την ΜΗ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ απόδοση...πατάνε ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην μας δίνουν ΟΥΤΕ τα αυτονόητα.
και όποιος θέλει να με διαψεύσει, τον προκαλώ. & -

greekfragma
23-06-13, 18:09
Να επαναφέρω κάπως το θέμα γιατί παρατήρησα κάτι σήμερα, γιατί έτυχε να είμαι μέσα στο interface του router όταν συνέβη.


η γραμμή μετά και την τελευταία αλλαγή ζεύγους όπως γράφω και πιο πάνω, είναι πλέον στα στατιστικά που φαίνονται και δεξιά στο προφίλ μου.

σήμερα λοιπόν Κυριακή απόγευμα. Αρκετός κόσμος λείπει λόγω τριημέρου ή έχει πάει καμιά θάλασσα ή σε καμιά κοντινή καφετέρια... (άρα και έχουμε περιορισμένο crosstalk)

Η γραμμή λοιπόν έχει κλείσει 8ώρες uptime πριν το προηγούμενο αποσυγχρονισμό με το dslam. Και ενώ σερφάρω στο ίντερνετ και τυχαίνει να έχω ανοιχτή και την καρτέλα του router interface βλέπω τα εξής:

Από SNR 9.8, ξαφνικά δεν ανοίγει καμία σελίδα στον browser. Σημάδι οτι ετοιμάζεται να πέσει λοιπόν.
Είμαι ήδη καρτέλα interface.

πάμε στο SNR 8.1 και καπάκι αποσυγχρονισμός.

τα FEC HEC errors είναι πολλά παραπάνω από όσα θα ήταν φυσιολογικό με βάση τις ώρες που είναι up η γραμμή και σε σχέση με την τελευταία φορά που τα κοίταξα το μεσημέρι....πράγμα που σημαίνει οτι έγινε ξαφνικά το όλο σκηνικό και δεν οφείλεται σε σταθερά αυξανόμενες παρεμβολές.

ρωτάω λοιπόν εγώ τώρα όσους ξέρουν πολλά παραπάνω από τα βασικά που κατέχω.

αυτό το μπαμ σε λάθη και ο αποσυγχρονισμός από SNR8 (γιατί παλαιότερα η γραμμή άντεχε μέχρι SNR 6.5 πριν αποσυγχρονίσει) μας δείχνει κάτι?
μιας και μιλάμε για ώρα και μέρα χωρίς crosstalk φορτίο...υπάρχει ενδεχόμενο η βλάβη πέρα από το ήδη γνωστό σενάριο του κεντρικού καλωδίου, να είναι και στο dslam? στην πόρτα που είμαι κουμπωμένος?

με βάση ένα excel-άκι που κυκλοφορεί ήμουν επιβεβαιωμένα κουμπωμένος σε μια πόρτα με 350-380 clients. (δε θυμάμαι επακριβώς)

Ingenius
24-06-13, 01:21
αν είχε θέμα το DSLAM εκτός του ότι είναι πανεύκολο να ελεγχθεί με αναλυτή θα ήταν και το ποιο εύκολο για αυτούς να σε αλλάξουν πόρτα οπότε θα το είχαν κάνει και θα ξεμπέρδευαν μια και καλή. εφ όσον μετράνε από τον κατανεμητή τους προς δίκτυο ή από την εισαγωγή σου προς δίκτυο (κεντρικό) ή από το KV προς δίκτυο (κεντρικό) και βρίσκουν πρόβλημα, ισχύει ότι σου λένε. Κλείδωσε το από μόνος σου to router σε gdmt για να μειώσεις τα errors μέχρι να το φτιάξουν.

greekfragma
24-06-13, 01:44
σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. το γύρισα σε gdmt.bis και κλειδώνω στα
8000/936
SNR Margin Down/Up(dB) 9.6 / 10.8
Attenuation Down/Up(dB) 25.2 / 17.6
Power Down/Up(dBm) 18.8 / 11.3


θα το αφήσω λίγο εδώ να μετρήσω ώρες uptime.

Άρης13
24-06-13, 15:07
Απ'ολα αυτα που διαβαζω, νομιζω οτι απλως καποιος παραγοντας επηρεαζει την γραμμη σου τυχαιες ωρες της μερας. Δημιουργει θορυβο, πεφτει το SNR και λογικο ειναι να εχεις αποσυνδεσεις.

greekfragma
27-06-13, 09:28
Σχεδόν 80ώρες uptime. Το θέμα είναι οτι είναι απαράδεκτο σε γραμμή που αντέχει λόγω απόστασης και υποδομής 17.800 να πρέπει να είσαι στα ΜΙΣΑ για να κρατιέται όρθια.

Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bis
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 8556 / 939
Bandwidth Down/Up(kbps) 8022 / 936
SNR Margin Down/Up(dB) 8.8 / 10.7
Attenuation Down/Up(dB) 25.2 / 17.6
Power Down/Up(dBm) 18.8 / 11.3
CRC Down/Up 1912 / 229
FEC Down/Up 592 / 0
HEC Down/Up 2228 / 0
System Up Time 104:07:48
DSL Up Time 79:52:54



Τέλος πάντων 2 χρόνια τώρα και άκρη δε βγαίνει. Η σύνδεση θα διακοπεί και θα πάω σε άλλο πάροχο.
Το θέμα υπογραφών στη γειτονιά ενώ το κίνησα αρκετά έντονα, είδα οτι περισσότεροι από τους μισούς που μίλησα μόνο να γκρινιάζουν ξέρουν αλλά όταν έρθει η ώρα να βάλουν επίσημα το όνομα τους για να προσυπογράψουν, πέρα βρέχει.
Τι και αν τους είπα οτι είναι ο μόνος τρόπος....να υπάρξει επίσημο έγγραφο. Θα έλεγα πολλές παροιμίες αλλά τελικά το απλό συμπέρασμα οτι πολλές φορές παίρνουμε αυτό που μας αξίζει ισχύει ξανά.

AssVas
28-06-13, 18:59
hey greekfagma ,

Free Tips :

#1 Και σε άλλον πάροχο να πας τα ζευγάρια είναι ίδια.

#2
να στείλω τώρα στα κεντρικά να τους τα τρίψω στη μούρη τα στατιστικά οτι αν θέλουν να κάνουν σωστή δουλειά άνετα σηκώνω πάνω από 2000 συγχρονισμό που η τεχνική υποδομή της γειτονιάς ''ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ'' ?
Στα πληροφοριακά συστήματα βγαίνει ένας μέσος όρος από όλες τις συνδέσεις (γειτονικές στο ίδιο KV/mini dslam etc) που αναφέρει στον υπάλληλο ενός ISP την ταχύτητα συγχρονισμού που πιάνει ο πελάτης . Υπάρχουν παράλληλα κάποια Thresholds.

Στο εξωτερικό που λες , το ταβάνι για να δηλωθεί βλάβη είναι τα 6-7Mbit . Στην γειτονιά σου αν ο μέσος όρος είναι μία τιμή που είσαι παραπάνω, αντίστοιχα ασχέτως του Attenuation σου, αυτή τη τιμή θα βλέπει και ο υπάλληλος. Το Policy των ISP για τις Repeated Faults λέει στον υπάλληλο, ψίτ ! σε xDSL υπηρεσίες μην αφήνεις τον Χ να σου δηλώσει ΧΧ βλάβες εφόσον τα συνεργεία έχουν δώσει άρση της βλάβης με Ψ σημείωση.

Τέλος εκεί το story και μία χαρά καλύπτονται όλες οι εταιρίες από τα συμβόλαιά τους.


Δεν καταλαβαίνεις ότι ο μέσος Έλληνας βλέπει youtube, κανά blog, facebook και οι μισοί από αυτούς δεν καταλαβαίνουν τις αποσυνδέσεις. Για να είναι αντιληπτό το retrain του Router από έναν μέσο χρήστη,θα πρέπει την ημέρα να έχει κάποιος περισσότερες από 12 αποσυνδέσεις. Έτσι δεν σε παίρνουν στα σοβαρά , κυρίως διότι δεν θεωρούν το Internet κύρια ανάγκη , αλλά και επειδή ο κόσμος έχει σημαντικότερα προβλήματα.

Ο ΟΤΕ έχει και 6Mbit Profile που μπορεί να σου βάλουν από το κέντρο τους, αλλά γιατί να χάσεις άλλα 2 Mbit ? Κάνε ότι νομίζεις αδερφέ , εγώ στη θέση σου θα καθόμουν στα 8.5Mbit που επαρκούν και με το παραπάνω για everyday medium sized usage (streaming HD video, torrents, updates etc).

Agent_
29-06-13, 21:04
Παρόμοια κατάσταση και εδώ.
Αν έχεις όρεξη... καλό διάβασμα.
http://www.adslgr.com/forum/threads/528695-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%E2%80%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%E2%80%9D-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC?highlight=

greekfragma
30-06-13, 04:01
Παρόμοια κατάσταση και εδώ.
Αν έχεις όρεξη... καλό διάβασμα.
http://www.adslgr.com/forum/threads/528695-%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF-%E2%80%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%E2%80%9D-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC?highlight=



Μάλιστα....στη θέση μου λοιπόν τί θα μου πρότεινες?

Agent_
30-06-13, 07:50
Εγώ άλλαξα πάροχο λόγο τις αδιαφορίας του ΟΤΕ που στην περίπτωση μου έδρασε χειρότερα και από τον χειρότερο εναλλακτικό πάροχο. Αφού αποδεδειγμένα με δικιά του ευθύνη χάλασε την γραμμή μου και μετά έβαζε τους τύπους "κασέτα" να λένε μόνο " ναι ξέρετε εκεί πιάνουν όλοι 2mbps".
Στην δικιά σου περίπτωση που η κάθε μια στην ADSL είναι λίγο πολύ ξεχωριστή μπορεί να υπάρχει πρόβλημα παντού και να μην λυθεί με αλλαγή παρόχου.
Αν σε ενδιαφέρει η καλή ποιότητα τον κυκλωμάτων του ΟΤΕ τότε μένεις εκεί, αλλιώς μπορείς να κάνεις πείραμα και να πας σε άλλο πάροχο. Η εμπειρία η δικιά μου δίχνει ότι ο ΟΤΕ ενδεχομένως να έχει απαρχαιωμένο εξοπλισμό στα αστικά κέντρα που για κάποιο λόγο ποτε δεν κάνει troubleshooting εκεί σε κάποιες περιπτώσεις παρά μόνο στέλνει τεχνικό στο ΚΑΦΑΟ να μετράει. Στην δικιά μου περίπτωση αν είχε διαβάσει τα ρημάδια τα ticket μου και είχε ψάξει να δει κάποιος γιατί είχα 8mbps αλλά όταν άλλαξε όριο/πορτα dslam έπεσα στα 4.5 τότε θα είχε λύσει το πρόβλημα μου και δεν θα είχε χαλάσει ένα σορό λεφτά σε συνεργεία που τα ανάγκαζα να έρχονται με πολύ πρήξιμο και καταγγελίες στην ΕΕΤΤ.

Δεν σημαίνει όμως ότι με την αλλαγή παρόχου σταθεροποίησε γιατί τον τελευταίο καιρό ξαφνικά έχασα 1mbps από την γραμμή και έπεσα από τα 8 στα 7 ξαφνικά. Έκανα τις μετρήσεις μου από πλευράς μου και είδα μια περίεργη παρεμβολή, σε συνδυασμό με μια γενική διακοπή ρεύματος στην περιοχή ξανά πείρα μετρήσεις στο φάσμα της ADSL και είδα ότι η παρεμβολή παραμένει και σαφώς ούτε η Forthnet ασχολείται. Τώρα δεν μπορώ να κάνω και τίποτα καθώς αλλαγή παρόχου μπορεί να σημαίνει ότι θα πάρω πίσω το 1mbps ή θα χάσω παραπάνω. :/

@ ADSLgr.com All rights reserved.