PDA

Επιστροφή στο Forum : Mozilla Firefox 0.9.1 final



Knorcedger
29-06-04, 09:33
Νέα διορθωτική έκδοση του Firefox. Έκδοση 0.9.1
Κατεβάστε την από εδώ (http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.9.1/FirefoxSetup-0.9.1.exe) για windows
από εδώ (http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.9.1/firefox-0.9.1-i686-linux-gtk2+xft-installer.tar.gz) για linux
και από εδώ (http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/0.9.1/firefox-0.9.1-mac.dmg.gz) για mac

Πριν την εγκαταστήσουμε κάνουμε απεγκατάσταση την προηγούμενη έκδοση που υπάρχει(αν υπάρχει) στον υπολογιστή μας και όταν μας ρωτήσει αν θέλουμε να διαγράψουμε ολόκληρο το φάκελο, πατάμε όχι.

Σημείωση: Extensions, profile, themes... που έχετε στο Firefox 0.9 θα υπάρχουν και στο 0.9.1 αν ακολουθήσετε την παραπάνω διαδικασία

aesir
29-06-04, 13:06
Μόλις έκανα update, και για πρώτη φορά οταν το τρέχω μου λέει οτι υπάρχει update. Μα αφού είναι η τελευταία release, τι προσπαθεί...

todo
29-06-04, 13:17
Εγώ το έβαλα πριν από λίγο και δεν μου λέει τίποτα για update.Τώρα για το πόσο διορθώθηκαν τα πράγματα,αυτό θα φανεί...

r3b
29-06-04, 13:34
[censored]

aesir
29-06-04, 13:38
Φυσικά και ξήλωσα την παλιά πρώτα...

tvelocity
29-06-04, 23:40
Εκτός απο firefox 0.9.1 βγήκε και thunderbird 0.7.1 :D

WAntilles
29-06-04, 23:44
Εκτός απο firefox 0.9.1 βγήκε και thunderbird 0.7.1 :D

Στα Windows τα έβαλα και τα 2.

Τέλεια, κανένα πρόβλημα.

Αλλά ακόμα δεν μπήκαν στο Portage. :cry:

Ίσως αύριο.

euri
29-06-04, 23:47
Η μόνη διαφορά που κατάλαβα έχει να κάνει με τα cookies. Στην 0.9 μόλις έμπαινα στο φόρουμ και διάβαζα ένα ποστ, έκανε όλα τα ποστ αναγνωσμένα.

Το Θάντερμπερντ ακόμα δεν το κατέβασα. Ξεκινάω τώρα.

wintech2003
30-06-04, 00:55
οποτε πάω να ανοιξω το firefox μου βγάζει ενα μηνυμα "res is not a registered protocol" και μόλις πατήσω ok φευγει...

Any ideas?

JohnGR
30-06-04, 01:01
wintech2003 μήπως έχεις σαν αρχική σελίδα κάτι του στύλ: res://;

Μπορεί να φταίει αυτό. Άλλαξε την και πες μας.

wintech2003
30-06-04, 01:09
Αστέρι!!! :)

Κομπλε η ομάδα :)

JohnGR
30-06-04, 01:11
:)

a_x
30-06-04, 10:55
Μόλις έκανα update, και για πρώτη φορά οταν το τρέχω μου λέει οτι υπάρχει update. Μα αφού είναι η τελευταία release, τι προσπαθεί...
aesir πρώτα προσπάθησε να ξετσεκάρεις από το edit-->preferences-->Advanced-->software update το check for updates.
Αν και πάλι σου βγάζει αναφορές για updates,άνοιξε με ένα τεξτ εντίτορ το prefs.js που βρίσκεται στο φάκελο του profile και διέγραψε την αναφορά για updates.


update.app.updatesAvailable=true

Ξέχασα να σου πώ να κρατήσεις ένα εφεδρικό prefs.js.old πχ.Το σύστημα των updates δεν δουλεύει ακόμα,και έτσι το εφεδρικό prefs.js και ειδικά αυτή η αναφορά που θα διεγράψεις θα σου φανεί χρήσιμη μετά.Μπορείς και μετά φυσικά να την δημιουργήσεις ξανά ανά πάσα στιγμή είτε με έναν aditor είτε αν πληκτρολογήσεις about:config

WAntilles
01-07-04, 16:53
Γιατί από το Firefox 0.9x και δώθε, ΜΟΝΟ στα Linux builds, το πήρανε το μενού των επιλογών και από το Tools -> Options που ήτανε πάντα, το πήγανε στο Edit -> Preferences (όπως και στο Mozilla Suite);

Επειδή είναι λιγάκι σπαστικό, ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό;

aesir
07-07-04, 12:03
Εχω βάλει το cache του Firefox στα 128MB, αλλά το μέγεθος του folder οπού σώζει το chache δεν υπερβαίνει ποτέ τα 64ΜΒ. Πρόσφατα το άλλαξα σε 256MB και άνοιξα σελίδες με αρκετά graphivs για να δω αν θα ανεβεί αλλά κάνει το ίδιο. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό;

Knorcedger
07-07-04, 12:07
Σε'μένα κατα διαστήματα, κομμάτια του cache διαγράφονται μόνα τους, δεν ξέρω τι συμβαίνει.

aesir
07-07-04, 12:14
Knorcedger, Ναι και αυτό. Γι παρατήρησε και το μέγεθος του folder, αν έχεις ορίσει πάνω από 64MB...

ckbond
07-07-04, 13:23
Παιδιά μια ερώτηση, το Thunderbird είναι πρόγραμμα λήψης και αποστολής email, κάτι σαν το outlook express :?: :?: :?:

JohnGR
07-07-04, 13:28
Ναι

aesir
07-07-04, 13:28
ckbond, ναι και καλύτερο :mrgreen:

Billis
07-07-04, 13:29
Παιδιά μια ερώτηση, το Thunderbird είναι πρόγραμμα λήψης και αποστολής email, κάτι σαν το outlook express :?: :?: :?:

Είναι mail και news client, όπως και το Outlook Express. Κοίτα στο URL
http://www.mozilla.org/products/thunderbird/
για περισσότερες πληροφορίες.

JohnGR
07-07-04, 13:31
Και εδώ: http://texturizer.net/thunderbird/

ckbond
07-07-04, 13:36
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα το δοκιμάσω… επίσης μόλις πέρασα και το Firefox 0.9.1 :D :D :D :mrgreen:

Tony_Ts
07-07-04, 13:41
Μόλις έκανα update, και για πρώτη φορά οταν το τρέχω μου λέει οτι υπάρχει update. Μα αφού είναι η τελευταία release, τι προσπαθεί...

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και διορθώθηκε όταν έσβησα το profile του FireFox από τον κατάλογο C:\Documents and Settings\{username}\Application Data\Mozilla και C:\Documents and Settings\{username}\Application Data\Phoenix

Πριν το κάνεις όμως αυτό, πάρε τουλάχιστο το αρχείο bookmarks.html. Όπως καταλαβαίνεις μέσα στο Profile του Firefox είναι αποθηκευμένες οι ρυθμίσεις του, οι επεκτάσεις κλπ. Σε μένα που δεν είχα πολλές επεκτάσεις και ειδικές ρυθμίσεις ήταν εύκολο να το κάνω, εσύ τώρα μπορεί να έχεις κάνει πολύ εκτενή παραμετροποίηση και να είναι πολύ δουλειά να σβήσεις το profile και να ρυθμίσεις τα πάντα από την αρχή :(

Και η λύση του a_x φαντάζομαι θα παίζει αλλά έτσι δεν θα τσεκάρει για updates :(

aesir
07-07-04, 13:41
Κανείς περί του cache???

Knorcedger
07-07-04, 17:32
Για το update, υπάρχουν "επίσημες" οδηγίες στο φόρουμ του firefox (το κουμπί "firefox support" πάνω αριστερά)

Για το cache, το έχω βάλει ακόμα και 1gb αλλά συνέχιζε να διαγράφεται μόνο του

WAntilles
08-07-04, 01:46
Παιδιά μια ερώτηση, το Thunderbird είναι πρόγραμμα λήψης και αποστολής email, κάτι σαν το outlook express :?: :?: :?:

Ευτυχώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ σαν το Outlook.


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα το δοκιμάσω… επίσης μόλις πέρασα και το Firefox 0.9.1 :D :D :D :mrgreen:

Excellent my lad.

Για την cache που ρωτάτε, την έχω βάλει 512MB αλλά δεν το κοιτώ το θέμα.

Εξάλλου λόγω πολλής RAM (1.5GB) έχω βάλει και memory cache πολλή (512MB).

@ ADSLgr.com All rights reserved.