PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά SSD γνώμες.



Giannis27
13-05-13, 19:27
Καλησπέρα φίλοι, χρειάζομαι για άλλη φορά την γνώμη σας. Ύστερα από μια πολύμηνη αναβάθμιση διαθέτω το εξής μηχάνημα:

case: thermaltake commander II
psu: xfx 550 core edition (φανταστική αγορά μου το είχε προτείνει ο Cranky και ευχαριστώ),
ram: 16 gb kingston στα 1600, παίζει να βάλω και 32, το χρειάζομαι λόγω ενός game ( lineage 2),
cpu: i5 3570k,
motherboard: gigabyte z77 d3h,
HDD: seagate 750 gb,
monitor: dell u2312hm.
vga: saphire 7770 hd, (ναι ξέρω το μηχάνημα χαραμίζεται με αυτήν αλλά ήταν δώρο και για τώρα με καλύπτει 100%)

To εργαλείο πάει σφαίρα, αλλά βλέπω ότι ορισμένες φορές ζορίζεται λίγο και είναι καθαρά θέμα σκληρού. 'Έφτασε λοιπόν ι ώρα για ssd.
Δεν θα βάλω ένα όριο στα λεφτά. Δεν μου περισσεύουν αλλά παίρνω κάτι με την προοπτική ότι θα με καλύψει για τα επόμενα 3 χρόνια.
Έτσι λοιπόν κατέληξα στον samsung 840 pro 256gb. Παρατήρησα όμως ότι χρησιμοποιώ μόλις 60 gb ston primary μου και το πολύ να φτάσω τα 130-140 λέω να δώσω 240 ευρωπουλα για να βλέπω μια μεγάλη μπλε γραμμή δεν λέει.
Οπότε είμαι ανάμεσα στις εξής 2 επιλογές:
1) intel 335 series 180 gb στα 140
2) samsung 840 250 gb στα 165
στην 1η περίπτωση κερδίζω 25 ευρώ και ταχύτερη εγγραφή αλλά στην 2η 60+ gb
Το pc εκτός από lineage 2 το χρησιμοποιώ για δουλειά γραφείου (office και λίγο adobe reader suite).
Περιμένω γνώμες :)

al3x1k0
13-05-13, 22:45
Για μένα αφού πιστεύεις ότι δεν πρόκειται να γεμίσεις τον μεγάλο πάρε τον φτηνό που όπως λες γλιτώνεις και λεφτά και κερδίζεις και σε ταχύτητα εγγραφής.

cranky
14-05-13, 00:44
Εγώ, θα έπαιρνα τον μεγάλο.
Κανέναν δεν έβλαψε η χωρητικότητα.

skel
14-05-13, 13:58
θα συμφωνήσω με τον cranky
αφού μπορείς και οικονομικά

biggeo65
15-05-13, 07:53
Ο samsung 840 ο απλός, έχει TLC NAND,και είναι τουλάχιστον 50%
πιο αργός στις εγγραφές από οποιονδήποτε SSD με MLC.

Και αυτό θα φανεί στην απόδοση των windows,κατα την εγγραφή.
Τα IOPS είναι σημαντικά λιγότερα. Καλύτερα τον INTEL.

arkas2004
15-05-13, 13:49
με τα τσαρουχια τον Sasmung
τον εχω και ξεπερνα τα 500MB/s στο read και τα 250MB/s Write οτι καλυτερο για τα λεφτα του

Giannis27
15-05-13, 15:16
Ο samsung 840 ο απλός, έχει TLC NAND,και είναι τουλάχιστον 50%
πιο αργός στις εγγραφές από οποιονδήποτε SSD με MLC.

Και αυτό θα φανεί στην απόδοση των windows, κατά την εγγραφή.
Τα IOPS είναι σημαντικά λιγότερα. Καλύτερα τον INTEL.
Την μεγάλη ταχύτητα εγγραφής πραγματικά την χρειάζομαι; Πόσο συχνά κάνω εγκατάσταση ενός προγράμματος.. ή update τα windows; πέρα αυτών θα μου φανεί διαφορά σε κάτι άλλο;

biggeo65
15-05-13, 19:13
Την μεγάλη ταχύτητα εγγραφής πραγματικά την χρειάζομαι; Πόσο συχνά κάνω εγκατάσταση ενός προγράμματος.. ή update τα windows; πέρα αυτών θα μου φανεί διαφορά σε κάτι άλλο;Eσύ δεν κάνεις, τα windows κάνουν όμως συχνά εγγραφές. Δεν ξέρω τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην πράξη,αλλά έχεις τα σχεδόν τα μισά IOPS εγγραφής σε σχέση με τον INTEL.Σε ένα άλλο που είμαι επιφυλακτικός για τον απλό Samsung, είναι η μνήμη ΤLC που έχει.Είναι πιο αργή, και πιο επιρεπής στα λάθη από την MLC σε βάθος χρόνου.Οι MLC NAND DEL έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.