PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση της ταχύτητας σε Connx



Kaizokugari
14-05-13, 19:58
Λοιπόν καλησπέρα καταρχήν στο φόρουμ. Ελπιζω να μη ποσταρα σε λαθος thread.

Τον τελευταίο 1-1μιση χρονο αντιμετωπιζω προβλημα με την συνδεση μου. Σε προηγουμενο παροχο, συγκεκριμενα Φορθνετ επιανα σχεδον 8mbps (απο Microsoft εχω κατεβασει και με 1 mb/s).
Άλλαξα στον ΟΤΕ λόγω κακής εξυπηρέτησης απο την Φορθνετ και πλέον βλέπω πως τον τελευταίο καιρό το μοντεμ χρονιζει στα 2 mbps με πραγματικη ταχυτητα 1.7 απο το speedtest.net. Δεν τρελαινομαι με τις ταχυτητες αλλα πραγματικα να πληρωνω 24 και να παιρνω 1μιση ειναι ξεφτιλα. Παίρνω τηλέφωνο 13888 λέω το και το, γνωρίζω πως κτηριακά έχω την υποδομή να υποστηρίξω στην ξεφτιλα 6 mbps + οτι ολοι γυρω μου που εχω κανει γκαλοπ πιανουν επισης 7-8 mbps, μου λενε οτι το δηλωνουν σα βλαβη και θα ερθει τεχνικος. Την επομενη μερα παρατηρω μια ανοδο στα 3.3 mbps χρονισμο και 2.8 πραγματικο. Την παραεπομενη μερα ενημερωνουν οι τεχνικοι θα περασουν 8 με 2, τελικα δεν ερχονται και μου ερχεται μηνυμα στο κινητο οτι η βλαβη αποκατασταθηκε, πεταω ρεσταρτ στο ρουτερ και κλειδωνει παλι στα 2 bps. Παρατηρω οτι σε αντιθεση με πριν που επαιζε και λιγο ο χρονισμος σε καθε ρεσταρτ τωρα οσες φορες και να το κανω κλειδωνει ακριβως στα 2045 και 511 upstream. Ξαναπαίρνω το 13888 λεω ξανα την ιστορια, μου λενε οτι οι τεχνικοι εκαναν καποιες ενεργειες, καθαρισμο κλπ (στο καφαο προφανως;;; σπιτι μου δεν ηρθαν) και καταληγει οτι μαλλον τοσο υποστηριζει η περιοχη μου. Λεω οτι αυτο δεν ειναι δυνατον καθως ειμαι στον πρωτο οροφο πολυκατοικιας και στο ισογειο με αλλο παροχο πιανει 5. Τον πιεζω να κανει εναν ελεγχο γραμμης, μου λεει δε θα χεις ιντερνετ για λιγο, περνανε 3 λεπτα μου λεει ναι οντως εδω μου δειχνει οτι θα επρεπε να εχεις γυρω στα 7200. Μου λεει οτι θα ενημερωσω ξανα τους τεχνικους για την κατασταση και θα κανουν καποιες αλλες ενεργειες.

Ερωτηση: εγω τωρα πως μπορω να το χειριστω για να μη συνεχισουν να με δουλευουν οπως σημερα; Η περιοχη μου ειναι Περιστερι, το attenuation ειναι παντα 43 downstream 28 upstream, snr 11 και 17 αντιστοιχα. Ακομα και απο το attenuation απ οσο καταλαβα φαινεται πως τα 8 δεν ειναι παραλογα.

Update:

Με ξαναπαιρνει καποιος τωρα το βραδυ απο τεχνικο ΟΤΕ μαλλον και μου λεει τα ιδια, οτι ηρθε ο συναδελφος και οντως καλα το μυριστηκα, κλειδωσε τη γραμμη στα 2 διοτι λεει δε παει πιο πανω. Ειπα παλι τα ιδια για τον μεσο ορο της περιοχης και τη μετρηση που εκανε ο τεχνικος απο το 13888, κοιταξε κι αυτος και μου ειπε κατι για 5.5 μιση και πως θα το ξανακοιταξει.
Δε ξερω εχω απογοητευτει, πιστευω θα γινεται αυτο συνεχεια, θα γινεται ενας προχειρος ελεγχος που δε θα βρισκει τπτ και μετα θα μου λενε οκ να αναδιαμορφωσουμε το προγραμμα σας να πληρωνετε για 2 mbps.

greekfragma
15-05-13, 14:09
Φίλε έχουν πήξει τα ΚΑΦΑΟ και έχει κλάσει το δίκτυο σε Αθήνα Περιστέρι. Βάλε οτι δεν έχουν και το απαραίτητο αριθμό προσωπικού (σε σχέση με πέρυσι στο 1/3)

Εμένα στα Σεπόλια άνοιξε ο τεχνικός σήμερα το ΚΑΦΑΟ....και γινόταν της μουρλής....περιττό να σου πω οτι τα καλώδια μέσα ήταν ένας αχταρμάς. Τα παλικάρια όμως δε φταίνε σε κάτι....τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση που τραβάει 1χρόνο τώρα ότι περνάει από το χέρι τους (και καμιά φορά και παραπάνω) το κάνουν.

Από ότι καταλαβαίνω με αυτά που κουβεντιάζω μαζί τους δεν εγκρίνεται κανένα κονδύλι για αναβάθμιση στην υπάρχουσα υποδομή όσο τα παραπονα μένουν στο απλό επίπεδο γκρίνιας....

εδώ με επιστολή μου στην ΕΕΤΤ και δεν ίδρωσε το αυτί τους.... Κάτσε να μου ρθει όμως η επίσημη γραπτή απάντηση...και πάω βουρ για υπογραφές στη γειτονιά και μαζική καταγγελία.
για να σου δώσω μια εικόνα....έχουμε ΚΑΦΑΟ στο 1.6χλμ από το dslam με μέγιστο θεωρητικό τα 18.000.
Η μισή γειτονιά παίζει στα 15-16.000....και η άλλη μισή στα 8-12.000......όλοι όμως με αποσυνδέσεις 1 έως 5φορές τη μέρα λόγω υπερφορτωμένου κεντρικού.

και η επίσημη απάντηση μέσω τηλεφώνου είναι οτι η γειτονιά υποστηρίζει μέχρι 2άρα......ΧΑ ΧΑ και ξανά ΧΑ.:evil:

Kaizokugari
15-05-13, 14:49
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Με πηραν και σημερα τηλεφωνο οτι θα περασει τεχνικος αυριο Πεμπτη 8 με 2.
Εμενα αυτο που με εκνευριζει οπως αναφερεις και εσυ ειναι οτι μου λενε το ιδιο, πως υποστηριζω μεχρι 2αρα και μαλιστα θελουν μανι μανι να με συνδεσουν στο μαρκετινκ για αναπροσαρμογη πακετου να πληρωνω για 2αρα (μου κανουν και χαρη δηλαδη).
Και να μη με πιστευουν εμενα η να μην αποθηκευουν τα στοιχεια της συνδεσης μου που πριν ενα χρονο ηταν 7mbps, ο ιδιος ο τεχνικος στο τηλεφωνο παραδεχτηκε οτι συγχρονισε η γραμμη μου στα 7200.
Πηγαν χθες και μου κλειδωσαν την γραμμη στα 2 για να με κοροιδεψουνε. Μπορουν να εχουν οσα προβληματα θελουνε αλλα το δουλεμα δεν ειναι αποδεκτο. Να ειναι φορτωμενο το δικτυο να το καταλαβω, αλλα εν ετη 2013 αν οι υποδομες το υποστηριζουν δεν μπορω να δεχτω κλειδωμα κατω απο 4. Δε ζηταω κατι εξωφρενικο, ζηταω ιντερνετ σε σημειο που να ειναι λειτουργικο για τις απλες αναγκες μου. Θελω να δω στο nfl pass κανα παιχνιδι και δε μπορει να streamαρει σε ανθρωπινη αναλυση, θελω να κατεβασω ενα update στο steam και μου τρωει ολη τη μερα. Αυτο το πραγμα ειναι απαραδεκτο.
Δε ξερω αν πρεπει να τους ζητησω να μου ριξουν το snr και εαν θα το διατηρησουνε βεβαια η καθε βδομαδα θα ξαναγυρναει στο 12 και θα τρωω τη ζωη μου στα τηλεφωνα. Δε ξερω καν αν φταει αυτο, το μονο οπλο που εχω ειναι η κοινη λογικη του οτι δε γινεται σε ακτινα ενος τετραγωνου ολοι να ακουμπανε πανω απο 5, τεχνικοι να επιβεβαιωνουν οτι η γραμμη χρονιζει στα 7 και μετα να μου λενε μπες στο πακετο για 2.

greekfragma
15-05-13, 15:19
θυμάμαι τον ΟΤΕ που τον πλήρωνες χρυσάφι όπως και σήμερα...αλλά τουλάχιστον τιμούσε κατά ένα βαθμό αυτό το νταβατζηλίκι στα πάγια.

πλέον δε κρατάει ούτε τα προσχήματα και φέρεται σαν εταιρειούλα.....εφόσον λοιπόν αλλάξανε τακτική...θα τρίξουμε και μεις τα δόντια μας. Κυριακή κοντή γιορτή που λέμε.....Θα μαζέψω υπογραφές μόλις παραλάβω έγγραφη απάντηση γιατί ένα καλό της κρίσης είναι οτι οι ανοχές στα ψέματα και στην κοροιδία τελειώσανε και υπάρχουν πλέον αυξημένα αντανακλαστικά σε πολύ κόσμο.
Για να δούμε πως θα τους φανεί μια μαζική καταγγελία από καμιά 100άρα νούμερα.

giorg
15-05-13, 18:25
δεν υπάρχει καν επαφή μεταξύ τμημάτων δλδ; οι τεχνικοί με τα κεντρικά δεν έχουν feedback; απαράδεκτο να σε κοροϊδεύουν, έτσι.
αυτά και περί αξιοπιστίας και σταθερότητας του οτε

Kaizokugari
16-05-13, 10:34
Λοιπον σημερα τηλεφωνο απο τεχνικο, μια χαρα ξηγηθηκε το παλικαρι αλλα φως δεν ειδαμε.
Με παιρνει και μου εξηγει οτι 2 μπορει να μου δωσει μονο και ισως 3μιση αν κλειδωσει τη γραμμη στα 6, αλλα αν τα κλειδωσει εκει θα εχω αποσυνδεσεις.
Εξηγω παλι οτι η περιοχη πιανει παραπανω, ηδη κατα τη διαρκεια της πρωτης δηλωσης για βλαβη συγχρονισα στα 3μιση, μου λεει με παροχο ΟΤΕ δεν πιανει παραπανω ειναι φορτωμενο το δικτυο, δεν ειναι θεμα γραμμης απλα δε μπορει να τους υποστηριξει πλεον ολους.
Του λεω οτι στο ισογειο μιλαμε για 4.5 και απανταει οτι αν ειναι σε αλλο παροχο και δινει 4.5 ειναι παρανομος γιατι ο παροχος πειραζει τον θορυβο κατω απο καποια ευρωπαικα στανταρ. Του απαντω πως γινεται να εχουν επισημα στοιχεια και να ειναι παρανομοι και μου λεει πως ετσι συνηθιζουν να λειτουργουν.
Του ζητω να κανει καποια δοκιμη να κλειδωσει τη γραμμη στα 6 και να τσεκαρει αν υπαρχουν αποσυνδεσεις, μου λεει οτι θα το κανει.

Το ρεζουμε της υποθεσης: οτι ειπε ο greekfragma .. Για να βγει η αληθεια ηθελε πολυ σπρωξιμο και τηλεφωνο αλλα επεσα σε κομπλε τυπο. Το δικτυο του ΟΤΕ εχει γονατισει. Οι αλλοι παροχοι επειδη δεν ακολουθουν τα δικα του προτυπα πετυχαινουν μεγαλυτερους χρονισμους πολλες φορες εδω στη γειτονια μεγαλυτερο και απο 5. Πλεον περιμενω τον τελικο χρονισμο να δω την κατασταση της γραμμης και εαν υπολειπεται κατα πολυ του 4 παμε για αλλαγη παροχου, μαλλον HOL που ειναι και ευχαριστημενοι στην περιοχη. Δεν υπαρχει κανενας λογος να πληρωνω τον ΟΤΕ χρυσο εαν δε μπορει να προσφερει ουτε το μισο απο την δυνατοτητα της γραμμης. Τα σχολια δικα σας.

Flame13
16-05-13, 12:15
Παλιότερα που είχα 24αρα έπιανα max 1,3-1,4...μετά το γύρισα στα 2 και πριν λίγες μέρες πάλι στα 24.Πλέον το max είναι στα 1,2mb/s κάποιες φορές , και κάποιες άλλες στα 300-400kb/s ....

Αναλόγως τις ώρες βέβαια. Πρωί-Μεσημέρι χαμηλές σχετικά ταχύτητες είτε από steam , amd κλπ. Το βράδυ φτιάχνει κάπως.

Bandwidth Down/Up(kbps) 12155 / 968
SNR Margin Down/Up(dB) 8.8 / 9.3

apto
16-05-13, 15:57
αν ασχολήσε με online gaming, δεν σου συνιστώ hol, λόγω του 11 snr margin που δίνει, συν του ότι δεν δίνει fastpath, με αποτέλεσμα να έχεις υψηλό ping.

sdikr
16-05-13, 16:02
αν ασχολήσε με online gaming, δεν σου συνιστώ hol, λόγω του 11 snr margin που δίνει, συν του ότι δεν δίνει fastpath, με αποτέλεσμα να έχεις υψηλό ping.

Ουτε forthnet να πάει γιατί εκεί δεν υποστηρίζουν (http://www.adslgr.com/forum/threads/282805-%CE%91%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-Forthnet-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9C%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1-510-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD) εφαρμογές ψυχαγωγίας

Kaizokugari
16-05-13, 16:50
Φορθνετ απο οσο γνωριζω και απο εμενα που ειχα πριν αλλα και στο Περιστερι γενικοτερα ειναι αθλια. Χαρακτηριστικα ειχε ερθει σπιτι τεχνικος για αποσυνδεσεις και μου κατεβαζε κατι download manager κρακαρισμενα για να κατεβαζω σουπερ ουαου γρηγορα. Οτι ναναι εν ολιγοις.
Τωρα για HOL κατεβηκα στο ισογειο και πηρα καποιες μετρησεις απο το ρουτερ του θειου μου. Ολα μας τα νουμερα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια, snr, attenuation, τα παντα. Η μονη διαφορα ειναι οτι αυτος συγχρονιζει στα 5.3 με actual 4.8 και εγω στα 2 με actual 1.7.
H διαφορα εαν μιλαγαμε για 17 με 21 δε θα ταν κατι, αλλα σε τοσο χαμηλους χρονισμους ειναι απλα ΧΑΩΔΗΣ. Δε με τρελαινει το ονλαιν γκειμινκ ετσι κι αλλιως.
Ετσι οπως το σκεφτομαι το να παω στην HOL ειναι win-win. Ποιο κατω απο την ταχυτητα που ειμαι αποκλειεται να πιασει και ακομα και αν παραμεινει η ιδια θα πληρωνω λιγοτερα. Ουτε για τα λεφτα απολυτα ειναι, περισσοτερο για την κοροιδια. Τουλαχιστον απο κατω ο θειος μου δεν αναγκαστηκε ποτε να ενοχλησει την HOL, ισα ισα ηταν τυπικοτατοι στις υποχρεωσεις τους (μεχρι και αλλαγη modem με κουριερ και δικα τους εξοδα κανανε).

Τωρα ολα θα φανουν κι απο το τι θα κανει ο τεχνικος που με πηρε το πρωι. Ειλικρινα δε ξερω τι αλλο να του πω η πως να τον κατευθυνω σωστα ωστε να μου λυσει το προβλημα μου. Το μονο που κανω αυτες τις μερες ειναι να περιμενω.

apto
16-05-13, 17:15
η αλήθεια είναι πως η εξυπηρέτηση είναι σημαντικό κομμάτι και αφού δεν ήσουν ικανοποιημένος από forthnet καλά έκανες και έφυγες. Όσο για την ταχύτητα, αφού έπιανες 8 με forthnet θα τα πιάσεις και με οτε, κάποια χαζομάρα έχει παιχτεί, θα την βρουν και θα την διορθώσουν και όλα οκ.

Kaizokugari
22-05-13, 13:18
To σίριαλ λαμβάνει τέλος. Ο τεχνικός δεν μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει για το που κατέληξε. Του άφησα αέρα μια βδομάδα και αναγκάστηκα να ξανακαλέσω το 13888 αφού δεν έδειξε σημάδι ζωής. Το παραμύθι οτι τόσο υποστηρίζει η περιοχή μου ξαναπαίχτηκε, ξανά εξηγώ οτι δεν είναι πρόβλημα περιοχής αλλά πρόβλημα του δικτύου και των ρυθμίσεων τους, του ζητώ να μου απαντήσει επίσημα αν το κλειδωμένο στα 2045 και 1.8 actual ειναι το καλυτερο που μπορουν να κανουν σε μια γραμμη που υποστηριζει 7200 και μου απαντάει πως ναι μαλλον αυτο μπορει να γινει αυτη τη στιγμη. Μου λεει να με συνδεσει παλι με το εμπορικο τμημα να γινει αναπροσαρμογή σε αυτά που θα πληρώνω, του λέω δεν χρειάζεται ηθελα απλά να μου επιβεβαιώσετε οτι δε μπορείτε να προσφέρετε τις ταχύτητες που προσφέρουν οι άλλοι πάροχοι στην περιοχή.

Μεγάλη απογοήτευση απο τον ΟΤΕ. Ήμουν διατεθειμένος να τον πληρώνω αρκετά ακριβότερα εαν προσέφερε τις ανάλογες υπηρεσίες. Δεν ειναι τοσο για το πόσο μπορούν να υποστηρίξουν την γραμμή. Η αλλαγή παρόχου είναι 95% για την κοροϊδία.

greekfragma
22-05-13, 14:48
στα έγραψα παραπάνω και επιβεβαιώνεται αυτά που λέμε. εγώ ακόμα αναμένω έγγραφη απάντηση στην καταγγελία μου :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.