PDA

Επιστροφή στο Forum : WTF??!!!



paparen
15-05-13, 09:29
Ενημερωση απλα προς τους υπολοιπους πελατες συτα....

θα σας πω μια ιστορια...

ειχα 35/3 κ συγχρονιζα στα 30/2.7 (μια χαρα λοιπον). Επειδη ειμαι κοντα στο κεντρο (<600μ) ειπα να δοκιμασω το 50/10. Κανω το αιτημα τελη απριλιου οταν τελειωνε κ το 12μηνο μου συμβολαιο. Σκεφτηκα "ας δοκιμασω το 50/10 χωρις συμβολαιο κ αν ειμαι ευχαριστημενος σκεφτομαι μετα για συμβολαιο". Με ενημερωσαν οτι θα ισχυσει το 50/10 απο 1 μαιου κ οτι θα εχω μια εφαπαξ επιβαρυνση 2 ευρω για την αλλαγη προγραμματος.. οκ μεχρι εδω.. Την επομενη μερα που εκανα το αιτημα ο συγχρονισμος μου επεσε στα 18/2.5 . Δεν εδωσα σημασια, λεω "κατι αλλαζουν και απο 1/5 θα αναβει".

Ερχεται η 1/5 και παραμενω να συγχρονιζω εκει. Δηλωνω βλαβη - χαμηλος συγχρονισμος. Πεφτει κ το πασχα στη μεση κ τελικα ερχεται τεχνικος γυρω στις 10/5. Ηταν ενα ευγενεστατο παλικαρι που μου εξηγουσε βημα-βημα τι εκανε. Μου ειπε οτι το εδωσε βλαβη γιατι δεν εφταιγε κατι απο τη δικη μου μερια. Διαχωρισε καποια καλωδια που γινοταν διανομη σε εσωτερικες πριζες του σπιτιου (ωστε η εξωτερικη γραμμη να ερχεται απευθειας σε μια μονο πριζα, αυτη του ρουτερ) κ συγχρονισα 22/10. Την επομενη μερα (χτες) 23/7 κ εκλεισαν το ticket της βλαβης στο σαιτ.

Παιρνω τηλ σημερα το πρωι τεχνικη υποστηριξη κ μου λενε οτι δυστυχως λογω κεντρικου καλωδιου δεν θα δω παραπανω απο 25/7 (πριν δυο μερες ημουν στο 22/10 υποψιν). Ζηταω να αλλαξω προγραμμα σε 35/3 (αφου δεν βλεπω καλυτερο download κ η πραγματικη διαφορα στο upload ειναι μικρη.. σε πραγματικες τιμες ανεβαζα με 290K/sec με το "35/3" ενω με το "50/10" ειδα πραγματικα εως 420k/sec). Μεχρι εδω ολα λογικα για εμενα... τωρα αρχιζει το σουρρεαλ της υποθεσης...

Μου λεει η κοπελα απο την εξυπηρετηση πελατων οτι θα χρεωθω κ 2 ευρω για αλλαγη προγραμματος. Της εξηγω οτι η αλλαγη γινεται διοτι ποτε δεν μου προσεφεραν την υπηρεσια στην οποια ηθελα να παω κ απανταει οτι αυτη ειναι η εμπορικη πολιτικη κ οτι αν θελω να πιστωθω τα 2 ευρω θα πρεπει να παρω τηλεφωνο τελος του μηνα ωστε να αφαιρεθουν απο τον επομενο λογαριασμου (ιουνιου). Παει στο διαολο κ μεχρι εδω... εκει που τρελλαθηκα ομως ειναι οταν μου ειπε οτι για το λογαριασμο μαιου θα χρεωθω παγιο για γραμμη 50/10. "Μα δεν την ειδα ποτε την 50/10 κ απο αρχη του μηνα (πρωτομηνια) εχετε καταχωρημενο αιτημα βλαβης)!" . Απαντησε ευγενικα οτι αυτο δεν εχει σημασια....

Σας παρακαλω πολυ πειτε μου, ειμαι υπερβολικος που τσαντιστηκα κ θελω να φυγω τωρα αμεσως;;;

ymitrou
15-05-13, 09:50
Ότι και να πεις είναι λίγο.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να "μην πειράζεις κάτι που δουλεύει",
αλλά από την άλλη έτσι δεν θα βελτιωθούμε ποτέ.

Στην θέση σου μόνο και μόνο για την κοροϊδία θα άλλαζα πάροχο. ΜΟΝΟ αυτό τους πονάει.

arys
15-05-13, 10:39
Εσύ τουλάχιστον είχες σύνδεση.
Εγώ είχα μείνει ένα ολόκληρο μήνα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ και πάλι μου ζήτησαν να πληρώσω κανονικά.

Τέλος του συμβολαίου εξαφανίζομαι. Κρίμα κιόλας γιατί όσοι τεχνικοί ήρθαν ήταν πολύ ευγενικοί.

FuS
15-05-13, 14:47
Αυτές οι κουτοπόνηρες πρακτικές σε όποιον πάροχο και αν συμβαίνουν είναι κατακριτέες :down:

Το μόνο που θα τους πονέσει είναι να πας σε άλλον πάροχο και όταν σε καλέσουν να τους πεις ότι έφυγες γι' αυτό κι αυτό.
Στη θέση σου θα ενημέρωνα εγγράφως την εταιρία τους λόγους για τους οποίους δεν πρόκειται να πλήρωνα και θα το κοινοποιούσα στην εεττ.

Lycos
17-05-13, 18:08
Εσύ τουλάχιστον είχες σύνδεση.
Εγώ είχα μείνει ένα ολόκληρο μήνα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ και πάλι μου ζήτησαν να πληρώσω κανονικά.

Τέλος του συμβολαίου εξαφανίζομαι. Κρίμα κιόλας γιατί όσοι τεχνικοί ήρθαν ήταν πολύ ευγενικοί.

Και εμένα με αφήσαν 25 μέρες χωρίς τηλέφωνο και με χρέωσαν κανονικά. Ο καιρός γαρ εγγύς, μια μέρα αυτά πληρώνονται.

FuS
17-05-13, 18:17
Το "χειρότερο" που μπορείς να τους κάνεις είναι απλά να πάς στους "αλλους" (στο δίπλα "μαγαζί").
Αν αυτό το έκανε ο οποιοσδήποτε που έχει πρόβλημα ή νιώθει ότι δεν τον σέβονται ως πελάτη, τα πραγματα θα ήταν διαφορετικά.

Πάρε παράδειγμα την κινητή που έχει ξεφύγει η κατάσταση.
Σε λίγο θα τους λέμε και ευχαριστώ που μας κάνουν την τιμή να μας συνδέουν στο δίκτυο τους :down:
Η αδιαφορία σε κάτι που μας χαλάει γεμίζει με νοσηρό εγωισμό αυτόν που το κάνει και απλά θα συνεχίσει να το κάνει με περισσότερο θράσος μιας και εμείς βάζουμε (χαλαρώνουμε) τα όρια.
Ο καταναλωτής έχει δύναμη. Συνολικά και αθροιστικά. Αν δεν υπήρχαμε όλοι εμείς κάποιοι θα μοιράζανε ακόμη χαρτιά τουαλέτας.
Αλλά εμείς τους κάναμε "μάγκες".
(ο α' πληθυντικός είναι σχήμα λόγου, δεν εννοώ εσένα ή εμένα προσωπικά αλλά όποιον -μέσα του- νιώθει υπεύθυνος για την τροπή αυτή, συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου)

@ ADSLgr.com All rights reserved.