PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση HDD



Σελίδες : [1] 2

teacake
29-06-04, 22:10
Λοιπόν, έχω ένα PC με Windows XP Pro και 2 CDROM, και 2 HDD (40GB NTFS από εκεί μπουτάρει και 60 GB NTFS). Πήρα ένα δίσκο 200 GB και θέλω να αντικαταστήσω τον 40άρη με τον 200άρη φυσικά [b]ΧΩΡΙΣ[b/] να ξαναφορμάρω, περάσω windows και προγράμματα. Τι πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για την αντιγραφή; partition magic, ή κανά άλλο;;;

BeholderX
29-06-04, 22:24
Ελπίζω το motherboard που έχεις να υποστηρίζει τον 200αρη σκληρό
http://www.adslgr.com/forum/thread6252.html

teacake
29-06-04, 22:27
Είναι περσινό οπότε λογικά θα παίζει.

pelasgian
29-06-04, 23:09
Βάλε ένα one floppy linux (edit: ή ένα live cd linux (knoppix)) και δοκίμασε dd if=/dev/hda of=/dev/hdd bs=8M (βγάλε όλους τους δίσκους και βάλε μόνον τον 200αρι ως hdd (secondary slave). Αυτό λογικά θα πρέπει να φτιάξει ένα ακριβές αντίγραφο (byte copy του 40αρι στον 200αρι.)
Μετά με fdisk φτιάξε και επιπλέον paritions.

δες στο διαδίκτυο και man dd

edit: κατέβασε και κάψε το knoppix iso, γράφτο σε cd, φόρτωσέ το, press ctrl-alt-f2, γράψε τη παραπάνω εντολή. Στη συνέχεια χρησιμοποίησε το parted για να βάλεις τα επιπλέον partitions.

pelasgian
29-06-04, 23:10
Σημείωση, δεν χρειάζεται να φορμάρεις το δίσκο!

runnerma
29-06-04, 23:23
Acronis true image!!! Mπορείς να το κάνεις μέσα από τα windows!

teacake
30-06-04, 00:03
Επειδή δεν έχω δισκέτες :oops: :shock: λέω να κάνω αυτή τη δουλειά με GENTOO. Ήδη κατεβάσω το παχουλό livecd...
Ευχαριστώ για τα ως τώρα posts και θα επανέρθω Δημήτριος όταν κατέβει το GENTOO και το φυτιλιάσω!

teacake
30-06-04, 22:41
Η εγχείρηση πέτυχε...
Λοιπόν πρώτα ένα ευχαριστώ στους pelasgian, BeholderX και runnerma.
Αφού κατέβασα το minimal Gentoo iso ~ 80ΜΒ (ADSL 384 βλέπετε) το έκαψα σε ένα CD. To . Όπως είπε και ο pelasgian, θα μπορούσα να κατεβάσω κάποιο φλόππυ ντίσκ λίνουξ ντίστρο αλλά το κατέβασα για να το χρησιμοποιήσω κιόλας.
Μπούταρα από το CD. Στην αρχή δεν ολοκληρωνόταν το μπουτάρισμα. Τελικά όμως έφταιγε ότι μπουτάριζα από το slave CD rom, με αποτέλεσμα το gentoo να ψάχνει τα αρχεία του στο άλλο CD... Αφού το έβαλα στο σωστό CD μπούταρε κανονικά. Αφού επιβεβαίωσα (με το fdisk) ότι το dev/hda είναι ο 40άρης σκληρός και το dev/hdb o 200 άρης έγραψα αυτό που μου είπε ο Pelasgian.

dd if=/dev/hda of=/dev/hdb

Μετά από μιάμιση ώρα περίπου η αντιγραφή ολοκληρώθηκε. Έκλεισα το κουτί, έβαλα μάστερ το 200άρη και slave τον 60άρη, έβγαλα το boot CD του Gentoo από το drive και ξεκίνησα το μηχάνημα το οποίο μπούταρε χωρίς να κάνει checkdisk. Όταν μπήκε στα windows από το Disk Management είδα ότι τον δίσκο τον έβλεπε ως 132GB, οπότε ακολούθησα τις οδηγίες του wintech2003 από το thread http://www.adslgr.com/forum/thread6252.html όπως μου σύστησε ο BeholderX


Το πρόβλημα βασικά είναι στα Windows.
Πρέπει να ενεργοποιήσεις το 48-Bit LBA support μέσα από την registry.

Για να το κάνεις αυτό πάς στο:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters\

και προσθέτεις ενα registry key με όνομα EnableBigLba και τιμή 1

Αυτό ισχύει στα Windows XP Home ή Pro χωρις Service Pack 1.

Έκανα reboot και ο δίσκος φαινόταν κανονικά από το Local Disk Management Tool.
Μετά έτρεξα Diskpart και έκανα extend το volume και τελικά τώρα έχω συνολική χωρητικότητα 186 GB στο C:, με 162 GB ελεύθερα.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές...
:wink: :D :D

euri
30-06-04, 22:52
με γεια και καλό γέμισμα :wink:

aesir
30-06-04, 22:53
teacake, μόνο μια λεπτομέρεια, το σωστότερο είναι να έχεις παραπάνω του ενός partition σε δίσκο, και ας έχεις και 2ο slave... :wink:

teacake
30-06-04, 23:09
Γιατί το λες αυτό aesir; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

aesir
30-06-04, 23:23
teacake, θεωρείται ως best policy, και οι λόγοι πολλοί. Καλύτερα να σου δώσω ένα link παρά να αραδειάσω ένα κατεβατό... http://partition.radified.com/ :wink:

pelasgian
30-06-04, 23:40
πριν γεμίσεις το τελευταίο partition, μίκρυνέ το λιγάκι και φτιάξε στο τέλος του δίσκου ένα linux swap partition. Στο τέλος γιατί εκεί έχεις τη μεγαλύτερη περιφερειακή ταχύτητα του δίσκου -> μεγαλύτερο throughput. Και αυτό το partition γιατί ποτέ καμία μνήμη δεν είναι αρκετή.

pelasgian
30-06-04, 23:51
Επίσης, μπορεί να σε ενδιαφέρει ότι το one disk linux είναι το:
TOMSRTBT 2.0 (πρέπει να φορμάρεις τη δισκέτα 1700k) -> google it!

Επίσης ότι μπορείς να κάνεις copy το δίσκο σε αρχείο!
π.χ. dd if=/dev/hda of=/directory/myBackup.file
Το οποίο φυσικά μπορείς να συμπιέσεις με bzip
(ένας συνηθισμένος δίσκος δίνει 1/3 συμπίεση)
και μετά να σπάσεις σε 4.2Giga αρχεία
(split -> man split -> myBackup -> myBackup.001, myBackup.002 ... myBackup.NNN -> ενώνεις με cat myBackup.* > myBackup)

Σημείωση, αυτά μπορείς να τα κάνεις ένα απλό script που να το καλείς μία φορά στο τόσο και να έχεις αντίγραφα τους δίσκους (if shit happens, you know.)

Αν βαριέσαι και θέλεις το «αυτόματο» βάλε σε μία άλλη δισκέτα το πρόγραμμα:
partimage

Οπότε:
boot TOMSRTBT
mount fd0
cd /mnt/point
./partimage

ακολούθησε οδηγίες.
Σύσταση, ΜΗΝ βάλεις bzip2 (απίστευτη συμπίεση, απίστευτος χρόνος!) -> €1.90 philips 4x dvd+rw

Με γεια ο δίσκος!

teacake
01-07-04, 00:03
Ευχαριστώ για τα tips!!!

elias24
01-07-04, 01:38
πριν γεμίσεις το τελευταίο partition, μίκρυνέ το λιγάκι και φτιάξε στο τέλος του δίσκου ένα linux swap partition. Στο τέλος γιατί εκεί έχεις τη μεγαλύτερη περιφερειακή ταχύτητα του δίσκου -> μεγαλύτερο throughput. Και αυτό το partition γιατί ποτέ καμία μνήμη δεν είναι αρκετή.

Στο τέλος είναι που ο δίσκος είναι πιο αργός

pelasgian
01-07-04, 12:30
Γιατί έτσι;

WAntilles
01-07-04, 12:50
πριν γεμίσεις το τελευταίο partition, μίκρυνέ το λιγάκι και φτιάξε στο τέλος του δίσκου ένα linux swap partition. Στο τέλος γιατί εκεί έχεις τη μεγαλύτερη περιφερειακή ταχύτητα του δίσκου -> μεγαλύτερο throughput. Και αυτό το partition γιατί ποτέ καμία μνήμη δεν είναι αρκετή.

Στο τέλος είναι που ο δίσκος είναι πιο αργός

Μάλλον ανάποδα τα λες.

aesir
01-07-04, 12:57
Πολύ απλά, ενας δίσκος γράφεται από μέσα προς τα έξω, οπότε όσο πιο έξω πάει τόσο πιο "γρήγορος" είναι.

elias24
01-07-04, 13:04
Ο δίσκος έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στην περιφέρεια, αλλά ο τρόπος λειτουργίας του είναι τέτοιος ώστε η "αρχή" να είναι στην περιφέρεια. Αν δηλαδή κάνεις partitions, το C θα είναι το πιο γρήγορο και το τελευταίο θα είναι το πιο αργό

pelasgian
01-07-04, 17:51
Λίγο που το διάβασα το θέμα (IBM research), δεν είναι σαν το cd. Tα sector έξω είναι πιο «φαρδυά» από μέσα, οπότε ναι μεν η περιφερειακή ταχύτητα αυξάνεται, αλλά το throughput μένει το ίδιο (Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν μπορώ να ξαναβρώ το link). Από την άλλη έχω δει συχνά «τόσα sectors per track» το οποίο σημαίνει ότι δεδομένου ότι τα tracks φαρδαίνουν όσο βγαίνεις προς τα έξω, και τα sectors μένουν σταθερά ως προς τον αριθμό, τότε τα πρέπει να φαρδαίνουν και αυτά, οπότε η περιφερειακή ταχύτητα να μην επηρεάζει τη μετάδοση.

Μετά όμως διάβασα και αυτό:

The "disk transfer rate" (sometimes called media rate) is the speed at which data is transferred to and from the disk media (actual disk platter) and is a function of the recording frequency. It is generally described in megabytes per second (MBps). Modern hard disks have an increasing range of disk transfer rates from the inner diameter to the outer diameter of the disk. This is called a "zoned" recording technique. The key media recording parameters relating to density per platter are Tracks Per Inch (TPI) and Bits Per Inch (BPI). A track is a circular ring around the disk. TPI is the number of these tracks that can fit in a given area (inch). BPI defines how many bits can be written onto one inch of a track on a disk surface.

πηγή: http://www.pctechguide.com/04disks.htm

Η πλάκα όμως είναι ότι στο σχήμα του έδειχνε ότι τα sectors μεγαλώνουν ως περιοχή όσο πας προς τα έξω, οπότε κατέριπτε αυτό που έλεγε!

Δεν είδα πουθενά να λέει ότι το πρώτο track είναι το πιο κοντά στον άξονα του δίσκου, αλλά θα μου ερχόταν ανάποδο αν δεν ήταν (έτσι είναι σε floppy και cd.)

Όποιος ξέρει θετικά ας μας πει, για να μην το καταγράψουμε λάθος.

elias24
01-07-04, 18:08
Να σου πω για τεχνικές λεπτομέριες του πως διαβάζει ο δίσκος και απο που ξεκινάει δεν είμαι σίγουρος. Γιατί πρέπει να σκεφτείς ότι όταν ο δίσκος έχει περισσότερα του ενός platter, η κατάσταση μπερδεύεται λίγο. Αλλά το transfer rate είναι μεγαλύτερο στην αρχή του δίσκου και πέφτει σχεδόν με σταθερό ρυθμό καθός πάει προς το "τέλος", ανεξάρτητα απο τα πόσα platter έχει. Τυπική διάταξη φάσματος transfer rate του 74GB Raptor σε αυτό το link: http://www.storagereview.com/articles/200401/20040126WD740GD_2.html

Αν έχεις έναν δίσκο να κάθεται, κάντον 1 partition, βάλτον να κάνει full format και χρονομέτρα πόση ώρα θα κάνει απο 0% - 10% και πόσο απο 90% - 100%

mpouf
01-07-04, 18:13
με το ghost.exe se δυο δισκετες και κανεις ακριβες αντιγραφω του parition σε cd Η σε αλο δισκο

pelasgian
01-07-04, 19:45
Τυπική διάταξη φάσματος transfer rate του 74GB Raptor σε αυτό το link: http://www.storagereview.com/articles/200401/20040126WD740GD_2.html
[/quote]

Από το παραπάνω site προκύπτει ότι:
The outer- and inner-zone scores of the WD740GD rest at 71.8 MB/sec and 53.8 MB/sec respectively.

sonic
26-07-04, 18:00
Βρε παιδιά εγώ έπαθα το εξής, έκανα όλα τα παραπάνω, για ένα δίσκο 120γιγα, και όλα καλα , μέχριπου μπούταρα και είδα με μεγάλη έκπληξη ότι ο δίσκος έχει πλέον όχι 114 γιγα που θα έπρεπε αλλα 37,2 , όσο ο παλιος σκληρός δηλαδη.... :? Τι κάνω τώρα?

alefgr
26-07-04, 18:51
37,2 σου λέει το motherboard ή τα Windows;

Και κάτι ακόμα. Πόσο παλιό είναι το motherbord;

sonic
26-07-04, 18:57
Μου το λένε τα windows, το motherboard είναι ενα asus p4p800 αρκετα νεο.

WAntilles
26-07-04, 19:11
Για 120x10^9 bytes έχεις καθαρά 111+ MB.

Όλον τον φυσικό δίσκο τον βλέπουν 37;

Ή λες για το partition;

sonic
26-07-04, 20:02
Όχι δεν έχω κάνει partition, τον δισκο c: τον βλέπουν τα windows σαν να έχει μέγεθος 40 ενώ είναι 120. δηλ 37,2 αντι για 111.

sonic
27-07-04, 09:20
Ok, υπάρχει τρόπος να εμφανίσω τα 70 τόσα γίγα που δεν φαίνονται, κάνοντας κάποιο partition(σημ:δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το fdisk) ή με άλλο τρόπο?

iron_gr
27-07-04, 10:27
Ok, υπάρχει τρόπος να εμφανίσω τα 70 τόσα γίγα που δεν φαίνονται, κάνοντας κάποιο partition(σημ:δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το fdisk) ή με άλλο τρόπο?

Εγώ χρησιμοποιώ το Partition Magic 8.0 μέσα απο τα windows. Είναι πολύ εύκολο και απλό. :)

sonic
27-07-04, 10:31
Ναι, αλλά δεν πρέπει να το αγοράσω αυτο? Έτσι και αλλιώς εγώ μια φορά θα το χρησιμοποιήσω, κρίμα δεν είναι .....

lazar
27-07-04, 10:42
Δεν χρειάζεσαι fdisk. Πήγαινε στο site της κατασκευάστριας εταιρείας (του δίσκου) και κατέβασε κάποια utility που θα κάνει partition. Συνήθως, φτιάχνεις μία δισκέττα δικιά τους που μπουτάρει κιόλας. Φυσικά θα σου σβήσει όλα τα δεδομένα στο δίσκο.

lazar
27-07-04, 10:44
Βρε παιδιά εγώ έπαθα το εξής, έκανα όλα τα παραπάνω, για ένα δίσκο 120γιγα, και όλα καλα , μέχριπου μπούταρα και είδα με μεγάλη έκπληξη ότι ο δίσκος έχει πλέον όχι 114 γιγα που θα έπρεπε αλλα 37,2 , όσο ο παλιος σκληρός δηλαδη.... :? Τι κάνω τώρα?

Ο παλιός αφιαρέθηκε; Ξαναέκανες detect το δίσκο από το motherboard; BIOS τελευταίο έχεις βάλει;

sonic
27-07-04, 10:53
Ο παλίος έφυγε , ο νέος παίζει κανονικά και έχει το λειτουργικό, bios , οχι δεν έχω το τελευταίο.

iron_gr
27-07-04, 10:56
Ναι, αλλά δεν πρέπει να το αγοράσω αυτο? Έτσι και αλλιώς εγώ μια φορά θα το χρησιμοποιήσω, κρίμα δεν είναι .....

Αυτά τα προγράμματα δεν είναι για μια φορά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναχρειαστείς :!:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το "Disk management" των winXP, αλλά όχι για resize. :(

sonic
27-07-04, 11:24
Α, επίσης , ο δεύτερος δίσκος μου είναι 120 και τον βλέπουν κανονικά τα windows.

WAntilles
27-07-04, 12:11
Ο παλίος έφυγε , ο νέος παίζει κανονικά και έχει το λειτουργικό, bios , οχι δεν έχω το τελευταίο.

1. Βάλε το τελευταίο BIOS ΤΩΡΑ.

Το BIOS δεν το ανανεώνουν οι κατασκευαστές motherboards από φετίχ, έτσι για την πλάκα τους, ή γιατί δεν έχουν τί να κάνουν.

2. Μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις δηλώσει λανθασμένα το δίσκο στο BIOS. Έχεις αφήσει τη δήλωση του παλιού όπως ήταν.

3. Πήγαινε στο Device Manager και πάτα Show Hidden Devices.

Θα φανούν οι κρυφές συσκευές - είναι αυτές με πιο "αχνό - ξεθωριασμένο" εικονίδιο.

Πήγαινε στις 2 παρακάτω κατηγορίες συσκευών και σβήσε όλες τις κρυφές - ΠΡΟΣΟΧΗ !!! μη σβήσεις φανερή.

Σβήνεις κάνοντας δεξί κλικ πάνω σε μία συσκευή και Uninstall.

Σβήσε όλες τις κρυφές από τις κατηγορίες:

- Disk Drives

- Standard Volumes (ή κάπως έτσι - είναι κάτω από το system)

3. Μην ακούς τί σου λένε. Πράγματα που τα κάνει το Disk Management θα τα κάνεις με αυτό και όχι με άλλα (π.χ. Partition Magic).

Αλλά πρώτα φτιάξε την κατάσταση στο BIOS.

Ducklord
27-07-04, 12:32
Wan, απο ό,τι γνωρίζω, πλεονέκτημα του PQMagic σε σχέση με το DManager των Win είναι πως μπορεί να κάνει resize σε partitions δίχως να χάσει δεδομένα. Το κάνει αυτό και ο DManager; Σοβαρά, δεν γνωρίζω - και... φοβάμαι να δοκιμάσω!

Φιλικά
ο παπιαραχνάνθρωπος της γειτονιάς σας

iron_gr
27-07-04, 14:19
Wan, απο ό,τι γνωρίζω, πλεονέκτημα του PQMagic σε σχέση με το DManager των Win είναι πως μπορεί να κάνει resize σε partitions δίχως να χάσει δεδομένα. Το κάνει αυτό και ο DManager; Σοβαρά, δεν γνωρίζω - και... φοβάμαι να δοκιμάσω!

Φιλικά
ο παπιαραχνάνθρωπος της γειτονιάς σας

Φισικά και δε το κάνει, αλλά από τον φίλο WAntilles, μπορεί να τ' ακούσουμε και αυτό :shock: :shock: :shock:

Το Disk Management των winXP, είναι πολυ υποδεέστερο του Partition Magic.

WAntilles
27-07-04, 15:33
Wan, απο ό,τι γνωρίζω, πλεονέκτημα του PQMagic σε σχέση με το DManager των Win είναι πως μπορεί να κάνει resize σε partitions δίχως να χάσει δεδομένα. Το κάνει αυτό και ο DManager; Σοβαρά, δεν γνωρίζω - και... φοβάμαι να δοκιμάσω!

Φιλικά
ο παπιαραχνάνθρωπος της γειτονιάς σας

Φισικά και δε το κάνει, αλλά από τον φίλο WAntilles, μπορεί να τ' ακούσουμε και αυτό :shock: :shock: :shock:

Το Disk Management των winXP, είναι πολυ υποδεέστερο του Partition Magic.

Ή δεν μπορείτε ή δεν θέλετε να καταλάβετε.

Κάθε software έχει bugs.

Γιατί λοιπόν όταν μία εργασία μπορείς να την κάνεις με το Disk Management να επιστρατεύτσεις 3ο εξωτερικό πρόγραμμα όταν:

- κάτι τέτοιο θα συνεισφέρει πιθανά καινούρια bugs στο σύστημα

- το Disk Management είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι κάνει τα πράγματα, σωστά, με τον standard, εγκεκριμένο και documented τρόπο

Δεν είπα ποτέ ότι μπορεί να κάνει resize σε partitions.

Είπα ότι όσα μπορεί να κάνει, να τα κάνετε από εκεί και όχι από αλλού για τους λόγους που προαναφέρω.

teacake
27-07-04, 16:02
sonic, όταν λες ότι το δίσκο τον βλέπουν τα windows 37 GB, τι εννοείς; πήγες στο control panel/administrative tools/storage και εκεί σου δείχνει μόνο 37 GB, χωρίς να σου γράφει καθόλου unpartitioned space; Για κοίταξέ το και ενημέρωσέ μας.

dpetka2001
27-07-04, 16:12
πήγες στο control panel/administrative tools/storageπου ειναι αυτο?? εμενα δεν το εχει ως επιλογη...

sonic
27-07-04, 16:15
θα το κάνω μόλις πάω στο σπίτι.Ευχαριστώ.

JohnGR
27-07-04, 16:16
control panel -> administrative tools -> computer management -> storage

iron_gr
27-07-04, 16:49
WAntilles, αφού θέλει να κάνει resize σε partition με λειτουργικό
και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το Disk Management. :roll:

Συμφωνώ πάντως ότι υπάρχουν bugs. :wink:

WAntilles
27-07-04, 16:52
WAntilles, αφού θέλει να κάνει resize σε partition...

Δεν μίλησε πουθενά για resize.

Είπε μόνο ότι θέλει να δουν τα Windows ολόκληρο το δίσκο του.

iron_gr
27-07-04, 17:21
Δεν μίλησε πουθενά για resize.

Είπε μόνο ότι θέλει να δουν τα Windows ολόκληρο το δίσκο του.

Ναι και αυτό μπορεί να γίνει με το Disk Man. των XP :?:

teacake
27-07-04, 17:38
σε XP μπορεί κανείς να κάνει extend ένα partition με το diskpart (των Windows). Έτσι έκανα και εγώ την αναβάθμιση του HDD. το diskpart είναι command line πρόγραμμα (ένα πιο εξελιγμένο fdisk)

sandman
27-07-04, 17:41
Ναι και αυτό μπορεί να γίνει με το Disk Man. των XP Question


Βασικά όχι μόνο στα XP, μπορούσε να γίνει ακόμα και στα ΝΤ 3.5. Απλά κάνεις νέα partitions στον ελεύθερο χώρο του δίσκου. To τί βλέπουν τα bios δεν έχει καμία σημασία όπως έχω πει δεκάδες φορές στο forum.

Και φυσικά για να το κάνεις αυτό δεν χρειάζεσαι ούτε νέα μητρική ούτε νέο controller.

@ ADSLgr.com All rights reserved.