PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να κάνω μόνος μου την μικτονόμηση βρόχων?



turboirc
25-01-07, 19:58
Γεια σε όλους

Υποτίθεται ότι περιμένω τεχνικό για την μικτοποίηση μετά από αριθμοδότηση από την τελλας 211.
Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να έρθει τεχνικός, αφού η νέα γραμμή βασίζεται σε παλαιότερη γραμμή (210 που κόπηκε) , δηλαδή σε παλαιό ενεργό βρόχο και όχι νέο ανενεργό βρόχο.

Ας πούμε ότι πρέπει να έρθει. Τι ακριβώς θα κάνει ? Μπορώ να το κάνω μόνος μου (υπάρχουν οι ηλεκτρολογικές γνώσεις.) ?
Δεν θα πρέπει να επέμβω στο ΚΑΦΑΟ ?

Πώς γίνεται και , ενώ δεν υπάρχει νέο καλώδιο και όλη η ιστορία βασίζεται στο παλαιό, να χρειάζεται κάτι ?

Thankx

ermis333
25-01-07, 20:00
Μόνος σου όλα, το Καφάο κτλ τα κάνει ο ΟΤΕ.

turboirc
25-01-07, 20:58
Τα είπαμε και στο private msg.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται να έρθει κάποιος για μια γραμμή που να είναι ήδη "on".

Από ότι μού πες, καταργείται η γραμμη και όχι το νούμερο.
Παρόλο δηλαδή που εγώ ζήτησα ενεργό τοπικό βρόχο, η γραμμή του ζίστο θα έρθει σε άλλο ζεύγος από το υπάρχον ?

Καλή φάση αν και κουφό μου φαίνεται.
Και επίσης, δεν νομίζω ότι μπορώ να βάλω χέρι στο κουτί του οτε εδώ απ'εξω.

swanka
25-01-07, 23:14
Όταν έγινε η σύνδεση ήμουν παρόν, ήταν ένας πολύ εξυπηρετικός τεχνικός από την Τελλας ο οποίος κατέβηκε στο κουτί της πολυκατοικίας και με ένα εργαλείο βρήκε πια γραμμή ανήκει στο διαμέρισμα μου και την ένωσε.
Δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις μόνος σου και δεν υποτιμώ τις γνώσεις σου, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και μπορεί να ενώσεις και λάθος καλώδια.
Οπότε κανε υπομονή και περίμενε.
Νομίζεις ότι άν έπαιρνες νέα γραμμή από οτε θα την είχες γρηγορότερα? Εγώ περιμενα 6 μήνες και καλά που βρέθηκε γνωστός στον οτε εν έτη 2005:oneup:

turboirc
25-01-07, 23:31
To πρόβλημα μου δεν είναι να το κάνω εγώ, αλλά ουσιαστικά μου φαίνεται περίεργη η διαδικασία να πρέπει να ξανασυνδεθεί κάτι το οποίο ήταν ήδη συνδεδεμένο, εφόσον προκειται για τον ίδιο ενεργό βρόχο που υπήρχε και με το 210.

ermis333
25-01-07, 23:40
To πρόβλημα μου δεν είναι να το κάνω εγώ, αλλά ουσιαστικά μου φαίνεται περίεργη η διαδικασία να πρέπει να ξανασυνδεθεί κάτι το οποίο ήταν ήδη συνδεδεμένο, εφόσον προκειται για τον ίδιο ενεργό βρόχο που υπήρχε και με το 210.

Πόσες φορές πρέπει να σου πούμε οτί δεν είναι στον ίδιο ενεργό βρόχο;;;;

Μόνο με φορητότητα είναι στον ίδιο ενεργό βρόχο.

Πήγαινε στο κουτί του σπιτιού σου απ' έξω και ψάξε τη γραμμή.

turboirc
25-01-07, 23:47
Μα με έχεις πείσει!

union1
26-01-07, 00:02
εγω παντος βρηκα το ειδικο box το ανοιξα και εχει σημαδεμενη μια γραμμη ηδη ετοιμη μεσα με ενα χαρτακι ο τεχνικος του οτε που ειχε ερθει.....απλα αυτο που περιμενω να κανει ο τεχνικο της τελλας ειναι να ενωσει την αναμονη του καλωδιο μου που ερχεται απο μεσα απο τοσπιτι στην ειδικες κλεμες...αν φωναξω ηλεκτρολογο μπορει να το κανει ???α υποψην οτι το κουτι κλεινει με μια ψιλη βιδουλα!!!! και οτι η γραμμη μου καλει ηδη στο 2114000***!!!!

turboirc
26-01-07, 00:12
Ερώτηση.
Αφού η γραμμή ενεργού βρόχου γίνεται οπωςδήποτε εαν πάρεις άλλο αριθμό, τότε τι διαφορά έχει από τον ανενεργό βρόχο ?

turboirc
26-01-07, 00:13
ΟΟΟ έγινε και κατι καλό σήμερα.
Ενα από τα τηλέφωνα που δοκίμαζα τυχαία 211-4001ΧΧΧ απάντησε κάποιος !!
Αρα τουλάχιστον ενας έχει ενεργοποιηθεί... λες να είμαι ο δεύτερος ?

ariadgr
26-01-07, 00:31
...Υποτίθεται ότι περιμένω τεχνικό για την μικτοποίηση...

μεικτονόμηση... :)

turboirc
26-01-07, 00:45
Σωστό και αυτό

ermis333
26-01-07, 08:08
εγω παντος βρηκα το ειδικο box το ανοιξα και εχει σημαδεμενη μια γραμμη ηδη ετοιμη μεσα με ενα χαρτακι ο τεχνικος του οτε που ειχε ερθει.....απλα αυτο που περιμενω να κανει ο τεχνικο της τελλας ειναι να ενωσει την αναμονη του καλωδιο μου που ερχεται απο μεσα απο τοσπιτι στην ειδικες κλεμες...αν φωναξω ηλεκτρολογο μπορει να το κανει ???α υποψην οτι το κουτι κλεινει με μια ψιλη βιδουλα!!!! και οτι η γραμμη μου καλει ηδη στο 2114000***!!!!

Nαι φίλε ο ηλεκτρολόγος μπορεί να σε καλύψει.

Εσύ δεν έχεις SHared από Tellas;;;:hmm:

Γιατί ζήτησες καινούργια γραμμή;

polo_cult
26-01-07, 10:46
turboirc σου το έγραψα και κάπου αλλού, εάν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω!

union1
26-01-07, 11:25
Nαι φίλε ο ηλεκτρολόγος μπορεί να σε καλύψει.

Εσύ δεν έχεις SHared από Tellas;;;:hmm:

Γιατί ζήτησες καινούργια γραμμή;


για να μην μεινω διχως ιντερνετ!
ερμη να ενημερωνετε σωστα ..γιατι μονο ο minivog η καπως αλλιως ετυχε να μεταβει στη ιδια γραμμη απο SHared χωρις να εχει διακοπη... οσον αφορα το δικο μου θεμα με την μικτονομηση δεν ξερω τι θα πρεπει να κανει ο ηλεκτρολογος και ας πουμε οτι το συνδεει δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει...???? δεν ξερω ισως αυριο ξανα ανεβω εγω μηπος και το συνδεσω παντος δεν ειναι ακριβως κλεμες αλλα μια αλλη σειρα οπου τα καλωδια κουμπονουν με ειδικο εργαλιο...δεν θυμαμαι πως το λενε....αν το ξερει καποιος ας μου το πει...:hmm:

ermis333
26-01-07, 11:51
για να μην μεινω διχως ιντερνετ!
ερμη να ενημερωνετε σωστα ..γιατι μονο ο minivog η καπως αλλιως ετυχε να μεταβει στη ιδια γραμμη απο SHared χωρις να εχει διακοπη... οσον αφορα το δικο μου θεμα με την μικτονομηση δεν ξερω τι θα πρεπει να κανει ο ηλεκτρολογος και ας πουμε οτι το συνδεει δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψει...???? δεν ξερω ισως αυριο ξανα ανεβω εγω μηπος και το συνδεσω παντος δεν ειναι ακριβως κλεμες αλλα μια αλλη σειρα οπου τα καλωδια κουμπονουν με ειδικο εργαλιο...δεν θυμαμαι πως το λενε....αν το ξερει καποιος ας μου το πει...:hmm:

Aχ ρε Union1 τι πήγες και έκανες ωρέ;;;

Για δες εδώ τι γράφω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=58115

Άμα έχεις shared ΔΕΝ μένεις χωρίς ΝΕΤ το γράφει και η ίδια η Tellas στο FAQ (http://www.tellas.gr/page.asp?gid=91&arid=418&lang=2) της. Με λίγα λόγια πιο πλήρης και αναλυτική ενημέρωση δεν υπάρχει.

Έτσι όπως το έκανες θα έχεις 2 συμβόλαια ένα με Shared και ένα με Zisto:down:

Αφού και τα 2 είναι 12μηνα.

union1
26-01-07, 12:39
Aχ ρε Union1 τι πήγες και έκανες ωρέ;;;

Για δες εδώ τι γράφω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=58115

Άμα έχεις shared ΔΕΝ μένεις χωρίς ΝΕΤ το γράφει και η ίδια η Tellas στο FAQ (http://www.tellas.gr/page.asp?gid=91&arid=418&lang=2) της. Με λίγα λόγια πιο πλήρης και αναλυτική ενημέρωση δεν υπάρχει.

Έτσι όπως το έκανες θα έχεις 2 συμβόλαια ένα με Shared και ένα με Zisto:down:

Αφού και τα 2 είναι 12μηνα.

ηθελα ερμη και το εκανα!ασε που μιλησα και με τεχνικους στο 13800 και μου ειχαν πει οτι κατι τετοιο δεν υσχυει..οσον αφορα το παραπανς ερωτημα περιμενω απαντηση (μικτονομηση)

turboirc
27-01-07, 21:13
Η αναμονή συνεχίζεται και πάμε στην 4η εβδομάδα.... υποψιάζομαι σοβαρά ότι δεν έχουν καν DSLAM στην φρεαττύδα και ότι το νούμερο μου (όπως και όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει από 2114001ΧΧΧ) καλούν στο υπερπέραν.

Godaemon
27-01-07, 22:37
Άκυρο αυτό που λες για μη ύπαρξη DSLAM :)

turboirc
27-01-07, 23:06
Γιατί άκυρο ?

No-Name
28-01-07, 01:07
Γιατί άκυρο ?

Επειδή έχουν ενεργοποιηθεί άτομα από Φρεαττύδα!!!

jimmad
28-01-07, 01:44
εχω μια απορια η full llu τι μικτονομηση θελει ????????????
θελει σιγουρα καποιος να κανει συνδεση την γραμμη απο τον κατανεμιτη στην πολυκατηκια στο διαμερισμα
θελει καποιον να κανει συνδεση στην αλλη ακρη στο dslam
και καποιον να κανει συνδεση στον γενικο κατανεμιτη του ΟΤΕ της περιοχης
το LLU του παροχου με τον αριθμο ευθειας του πελατη
Θελει κατι αλλο που μου διαφευγει ???????


απο την στιγμη που ο οτε φερνει το καλωδιο σε εσενα λογικα το εχει συνδεσει στο llu του παροχου
εσυ το τσακωνεις και το τραβας στο διαμερισμα
και περιμενεις κανα 3 ημερο για να εχεις adsl σημα στο σπιτι
δλδ να ενημερωθει το wcrm να κανει καποιος την συνδεση στο dslam αν δεν εχει γινει και να
σου σεταρουν την πορτα αν δεν ειναι σεταρισμενη

turboirc
28-01-07, 21:05
Επειδή έχουν ενεργοποιηθεί άτομα από Φρεαττύδα!!!

Τότε πρέπει να έχουν πρόβλημα στην αριθμοδότηση γιατί δεν δουλεύει κανένα 211!

lewton
28-01-07, 21:20
Τότε πρέπει να έχουν πρόβλημα στην αριθμοδότηση γιατί δεν δουλεύει κανένα 211!
Η αριθμοδότηση των εναλλακτικών δεν πάει ανά κέντρο.

turboirc
28-01-07, 21:38
Τι ακριβώς εννοείς? Οτι υπάρχει ενδεχόμενο να έχω πρόβλημα με την αριθμοδότηση και να μην φταίει η Φρεαττύδα ?

Sebu
28-01-07, 23:31
Μαλλον αυτο εννοει.Αν δεις πχ η ΟΝ λεει οτι αν εχεις σπιτι στο Μαρουσι και μετακομισεις στον Αλιμο,παρολο που ειναι διαφορετικο το κεντρο,μπορεις να κρατησεις το ιδιο νουμερο που ειχες στο Μαρουσι(φορητοτητα) αρκει να πας σε περιοχη που το προθεμα (210) δεν θα μεταβαλλεται.

Κοινως οπουδηποτε πας μεσα στην Αθηνα δεν σου αλλαζουν το νουμερο.Αρα μαλλον δεν παιζει ανα κεντρο.Και ειναι καπου λογικο γιατι κατα μια εννοια οι ενναλλακτικοι δεν εχουν τηλεφωνικα κεντρα δικα τους σε καθε δημο-περιοχη.

Αυτο που εχουν ειναι φυσικη συνεγκατασταση στα dslam του ΟΤΕ οπου και καταληγει η γραμμη σου και απο εκει δρομολογειται στο δικτυο τους.

lewton
29-01-07, 00:01
Τι ακριβώς εννοείς? Οτι υπάρχει ενδεχόμενο να έχω πρόβλημα με την αριθμοδότηση και να μην φταίει η Φρεαττύδα ?
Γιατί αμέσως στο πρόβλημα το μυαλό σου;

Εννοώ ότι πολύ απλά οι εναλλακτικοί δεν κάνουν αριθμοδότηση ανά κέντρο. Πχ στη Vivodi έχω το 2117507κάτι στα Πατήσια, και το αμέσως επόμενο μπορεί να το έχει κάποιος στη Δάφνη.
Δες τι γράφει και ο Sebu, αλλά θέλω να προσθέσω ότι και με ΟΤΕ πλέον μπορείς να μεταφέρεις αριθμό Φρεάττυδας και στην Άνοιξη. Πλέον τα κέντρα είναι ψηφιακά, καμία σχέση με πριν 50 χρόνια που η δρομολόγηση της κλήσεις γινόταν με βάση τα νούμερα.
Οι εταιρίες θα μπορούσαν να σου μεταφέρουν και αριθμό Αθήνας στην Δράμα, αλλά δε θα το επέτρεπε η ΕΕΤΤ.

Spanos
29-01-07, 05:35
Μεικτονόμηση

turboirc
29-01-07, 09:48
Αμέσως το πρόβλημα στο μυαλό μου γιατί δε με έχουν ενεργοποιήσει από τις 5/1 , γιαυτό!

lewton
29-01-07, 12:59
Αμέσως το πρόβλημα στο μυαλό μου γιατί δε με έχουν ενεργοποιήσει από τις 5/1 , γιαυτό!
Παρακαλώ.

manoulamou
29-01-07, 13:25
Μ ε ι κτονόμηση
;) με ε ι :oneup: προφανως πρεπει να διορθωθει λιιιιγο ο τιτλος;)

euri
29-01-07, 14:25
Μεικτονόμηση



;) με ε ι :oneup: προφανως πρεπει να διορθωθει λιιιιγο ο τιτλος;)

Στα νέα ελληνικά ισχύουν και οι δύο τρόποι γραφής ;)

turboirc
29-01-07, 18:36
Λες να μην έρχονται επειδή τους το ζήτησα ανορθόγραφα στο τηλέφωνο ?

villasg
30-01-07, 12:14
Λες να μην έρχονται επειδή τους το ζήτησα ανορθόγραφα στο τηλέφωνο ?

Καλο αλλα ξαναενοχλησε , μαλον θελουν συχνο σκουντημα

turboirc
30-01-07, 21:10
Μπα δεν ξαναπαίρνω τηλέφωνο... τους βαρέθηκα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.