PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιηση S1 θυρας σε Netmode Albis του OTE



coyoty
21-05-13, 10:44
Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.

Εχω 1 netmode του ΟΤΕ με την S0 συνδεδεμενη πανω σε κεντρο Elastix. Αυτο που θελω να κανω ειναι να ενεργοποιησω και την θυρα S1 ωστε να χτυπανε ταυτοχρονα. Δηλ. οτι βγαινει απο την S0 να βγαινει ταυτοχρονα και απο την S1. Δεν εχω manual του netmode και με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αν καποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

sxbcl
21-05-13, 10:50
Οι δυο θύρες S0 του netmod του ΟΤΕ είναι σε bus, οπότε είναι σαν να είναι παράλληλα.
Αν δηλαδή έχεις 2 συσκευές ISDN και τις συνδέσεις πάνω στις δυο θύρες θα χτυπούσαν παράλληλα.
Δε γνωρίζω να υπάρχει κάτι να ενεργοποιείς τη θύρα.

k.m.
21-05-13, 22:39
ένα νούμερο έχεις ή έχεις και msn ?

στις isdn πορτες νομίζω ρυθμίζεις τις συσκευές σε ποιο νούμερο ακούνε. Τις απλές τις ενεργοποιείς από το netmod. εγώ έχω intracom (http://www.karanik.gr/2012/07/msn-isdn-netmod-intracom.html)

coyoty
22-05-13, 15:53
Κατ' αρχας σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

Λιγες περισσοτερες πληροφοριες.

Το netmode ειναι Santis

http://www.karanik.gr/2011/03/msn-isdn-santis.html

Επανω εχει το κυριως νουμερο και ενα msn

Θεωρητικα θα επρεπε οτι βγαζει η S0 να βγαζει και η S1 αλλα δεν συμβαινει αυτο. Απεναντιας σημερα διαπιστωσα πως αν συνδεσω και την S0 και την S1 το Netmode δεν κανει τιποτα. Δεν δρομολογει καμια κληση ειτε εισερχομενη ειτε εξερχομενη.

Επισης η ISDN καρτα επανω στο κεντρο μου εχει απο 1 led για καθε ISDN θυρα. Αν δεν εχω συνδεσει καλωδιο πανω σε αυτες τις θυρες αναβοσβηνουν κοκκινο. Αν συνδεσω καλωδιο και το καναλι ειναι οκ τοτε γυρναει σε μονιμο πρασινο. Οταν λοιπον συνδεω πανω στην καρτα την θυρα S0 ολα οκ το LED γινεται μονιμα πρασσινο. Αν συνδεσω την S1 τοτε δεν αλλαζει τιποτα και συνεχιζει να αναβοσβηνει κοκκινο. Σημειωση οτι προσπαθησα να κανω κλησεις παροτι αναβοσβηνε κοκκινο χωρις καμια φυσικα επιτυχια.

Βαση αυτης της λογικης οδηγουμε στο συμπερασμα οτι η S1 θυρα ειτε δεν ειναι ενεργοποιημενη ειτε συμβαινει κατι αλλο που δεν μπορω να βγαλω ακρη και δυστυχως και απο τον ΟΤΕ δεν εχουν δωσει την απαραιτητη σημασια παροτι ειμαστε εταιρικοι πελατες

Και παλι σας ευχαριστω για τον χρονο σας

sdikr
22-05-13, 16:00
Αν το isdn είναι σε point to point τότε λογικά και δεν σου δίνει δεύτερη θύρα

coyoty
22-05-13, 16:01
Point to point? Τι σημαινει αυτο? Μπορει να αλλαξει?

sdikr
22-05-13, 16:03
Point to point? Τι σημαινει αυτο? Μπορει να αλλαξει?

Θα πρέπει να μιλήσεις με αυτόν που εχεί το κέντρο, συνήθως αυτός ζητάει απο τον ΟΤΕ την αλλαγή,

coyoty
22-05-13, 16:06
Εγω εχω στησει το κεντρο... αλλα ακρη με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω... :(

sdikr
22-05-13, 16:11
Εγω εχω στησει το κεντρο... αλλα ακρη με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω... :(

τι κέντρο έχεις βάλει;

coyoty
22-05-13, 16:19
Το κεντρο ειναι Elastix

Τελικα σιγουρα κατι παιζει με το netmod γιατι "κολαει" οταν ειναι συνδεδεμενες και οι 2 S θυρες. Αποσυνδεσα την S0 και κρατησα την S1 συνδεδεμενη και κανω κανονικα κλησεις. Δηλ παιζει κανονικα μονο οταν ειναι 1 απο τις 2 S συνδεδεμενη. Οχι και οι 2 ταυτοχρονα

sdikr
22-05-13, 16:20
Το κεντρο ειναι Elastix

Τελικα σιγουρα κατι παιζει με το netmod γιατι "κολαει" οταν ειναι συνδεδεμενες και οι 2 S θυρες. Αποσυνδεσα την S0 και κρατησα την S1 συνδεδεμενη και κανω κανονικα κλησεις. Δηλ παιζει κανονικα μονο οταν ειναι 1 απο τις 2 S συνδεδεμενη. Οχι και οι 2 ταυτοχρονα


Τότε σου περνάει δυο γραμμές με ένα καλώδιο, δεν χρειάζεται λοιπόν να βάλεις δυο καλώδια


Πάνε ακόμα στο /etc/dahdi/genconf.parameters

και δες τι έχεις στο bri_sig_style
ή στο /etc/asterisk/dahdi-channels.conf το signaling

emeliss
22-05-13, 16:27
Κάπου έχει δύο διακοπτάκια στο 100 Ohm. Γύρνα τα στο off.

DVader
22-05-13, 16:30
Καλημερα σε ολη την κοινοτητα.

Εχω 1 netmode του ΟΤΕ με την S0 συνδεδεμενη πανω σε κεντρο Elastix. Αυτο που θελω να κανω ειναι να ενεργοποιησω και την θυρα S1 ωστε να χτυπανε ταυτοχρονα. Δηλ. οτι βγαινει απο την S0 να βγαινει ταυτοχρονα και απο την S1. Δεν εχω manual του netmode και με τον ΟΤΕ δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αν καποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Βασικά γιατί θέλεις να βάλεις κάτι στην S1 και είναι αυτό ? Εχω κέντρο Elastix και το έχω στην S0... Επειδή έχω και MSN παρμένα από τον ΟΤΕ αυτά για παίξουν πείραξα μονάχα τις ab1 και ab2.. Στις S θύρες δεν έκανα κάτι γιατί δεν χρειάζεται....Είναι τα ψηφιακά κανάλια και επειδή είναι σε bus ότι πάει στην μια πάει και στην άλλη ! Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ...

Επειδή είδα το netmode που έχεις θέλεις να πεις τι προσπαθείς να κάνεις ? Στο ψηφιακό παντως ότι φτάνει στις S πάει στο Elastix και μέσα από το trunk+inbound route το κάνεις ότι θέλεις.... Βασικό είναι να να έχεις στήσει σωστά την κάρτα μέσα στο Elastix σωστά ..

Πες τι θέλεις να κάνεις ...Με τον οτε δεν βγάζεις άκρη όντως !

Πες τι θέλεις να κάνεις όμως ...Εγώ στην θέση σου θα ζήταγα από τον ΟΤΕ 2 πράγματα:

1. Αλλαγή netmod και να μου φέρει Intracom τα usb όμως, μακρά τα καλύτερα...
2 Μόνιμη πόρτα αναμμένη στο κέντρο τους ώστε στο netmod να είναι μόνιμα αναμμένο το λαμπάκι του link αλλιώς μπορεί η κλήση να μην φτάνει ώρες ώρες σωστά στο Elastix....

emeliss
22-05-13, 17:06
Τσάμπα θα τα ζητούσες αν ρύθμιζες λάθος το bus.

xmperop1
22-05-13, 17:58
Κατ' αρχας σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας.

Λιγες περισσοτερες πληροφοριες.

Το netmode ειναι Santis

http://www.karanik.gr/2011/03/msn-isdn-santis.html

Επανω εχει το κυριως νουμερο και ενα msn

Θεωρητικα θα επρεπε οτι βγαζει η S0 να βγαζει και η S1 αλλα δεν συμβαινει αυτο. Απεναντιας σημερα διαπιστωσα πως αν συνδεσω και την S0 και την S1 το Netmode δεν κανει τιποτα. Δεν δρομολογει καμια κληση ειτε εισερχομενη ειτε εξερχομενη.

Επισης η ISDN καρτα επανω στο κεντρο μου εχει απο 1 led για καθε ISDN θυρα. Αν δεν εχω συνδεσει καλωδιο πανω σε αυτες τις θυρες αναβοσβηνουν κοκκινο. Αν συνδεσω καλωδιο και το καναλι ειναι οκ τοτε γυρναει σε μονιμο πρασινο. Οταν λοιπον συνδεω πανω στην καρτα την θυρα S0 ολα οκ το LED γινεται μονιμα πρασσινο. Αν συνδεσω την S1 τοτε δεν αλλαζει τιποτα και συνεχιζει να αναβοσβηνει κοκκινο. Σημειωση οτι προσπαθησα να κανω κλησεις παροτι αναβοσβηνε κοκκινο χωρις καμια φυσικα επιτυχια.

Βαση αυτης της λογικης οδηγουμε στο συμπερασμα οτι η S1 θυρα ειτε δεν ειναι ενεργοποιημενη ειτε συμβαινει κατι αλλο που δεν μπορω να βγαλω ακρη και δυστυχως και απο τον ΟΤΕ δεν εχουν δωσει την απαραιτητη σημασια παροτι ειμαστε εταιρικοι πελατες

Και παλι σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Αν άφησες την S1 στο κέντρο με την S0 ασύνδετη τότε πας για αλλαγή SANTIS και μην τρέφεις ελπίδες για Ιντρακομ γιατί πρώτον δεν υπάρχουν και αν υπάρξει θα είναι χιλιομεταχειρισμένο η επισκευασμένο.
Υπάρχει και η περίπτωση όταν συνδέεις οποιοδήποτε S η κάρτα σου να δεσμεύει και τα 2 κανάλια επικοινωνίας και ουσιστικα να πετάει εκτός το ενα από τα δύο S.
Καλό θα ήταν να ζητήσεις και ενεργοποίηση του LAYER1 ( το 2 που προτείνει ο DVader ) από τον τεχνικό που πιθανόν να έρθει η από το 13888.

emeliss
22-05-13, 18:37
Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.

DVader
22-05-13, 18:44
Αν άφησες την S1 στο κέντρο με την S0 ασύνδετη τότε πας για αλλαγή SANTIS και μην τρέφεις ελπίδες για Ιντρακομ γιατί πρώτον δεν υπάρχουν και αν υπάρξει θα είναι χιλιομεταχειρισμένο η επισκευασμένο.
Υπάρχει και η περίπτωση όταν συνδέεις οποιοδήποτε S η κάρτα σου να δεσμεύει και τα 2 κανάλια επικοινωνίας και ουσιστικα να πετάει εκτός το ενα από τα δύο S.
Καλό θα ήταν να ζητήσεις και ενεργοποίηση του LAYER1 ( το 2 που προτείνει ο DVader ) από τον τεχνικό που πιθανόν να έρθει η από το 13888.


Πριν από το Itracom netmod που έχω ένα της Alcatel που κόλλαγε.... μου έκανε διάφορα τρελά οπότε πήρα τον ΟΤΕ δήλωσα βλάβη στο netMod και ζήτησα να μου φέρουν το συγκεκριμένο (δεν περίμενα όπως λέει ο φίλος) αλλά τους εξήγησα στο τηλέφωνο ότι δεν θέλω άλλο netMod γιατί πάλι θα δηλώσω βλάβη και θέλω το συγκεκριμένο, επίσης τους είπα και τους λόγους. Το έγραψε ο πιτσιρικάς στις σημειώσεις και τσούπ την επόμενη μέρα σκάει το βανάκι στο σπίτι μου απόξω και μου το φέρανε... Όταν τους είπα ότι έχω κέντρο δεν μου το κουβεντιάσανε καν !

Τώρα αν είναι επισκευασμένο ή όχι δεν το ξέρω ...Πάντως παίζει 2 χρόνια (φτού-φτου) καμπάνα χωρίς κανένα πρόβλημα !

- - - Updated - - -


Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε να από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.



Έχεις δίκιο δεν υπάρχει S1 εννούμε όλοι μάλλον την 2η S. Εγώ αυτή εννοώ πάντως !

emeliss
22-05-13, 18:44
Το manual κάπου το θάψανε στο νέο site του ΟΤΕ. Παρακάτω μια εικόνα από αυτό που λέω.
124133

Και το manual του santis.
124134

xmperop1
22-05-13, 19:18
Φίλε xmperop1, ή γέρασα πολύ ή κάπου μπερδευτήκαμε. Υπάρχει S0 και S1; Νομίζω όχι. Όπως και στο netmode, μπορεί να υπάρχουν δύο διεπαφές αλλά το bus είναι ένα. Προρυθμισμένη είναι η πιο συνηθισμένη περίπτωση. Μία συσκευή που συνδέεται πάνω στο τερματικό. Αν θέλαμε να από την πρώτη συσκευή (κάρτα BRI, τηλέφωνο isdn κλπ) να δώσουμε σε μια δεύτερη θα έπρεπε να αλλάξουμε τον τερματισμό της πρώτης (από μενού ή dip switch.) Όταν βάζεις συσκευές και στις δύο θύρες του nt τότε στην ουσία βάζεις το nt στην μέση του bus. Εκεί λοιπόν θα πρέπει οι τερματισμοί του nt να βγουν. Τερματισμούς πρέπει να έχουν μόνο οι συσκευές στα άκρα.

Αφού γερνάω εγώ σίγουρα γέρασες και συ ανάλογα.:p
Χρησιμοποίησα την ορολογία S0-S1 για να γίνω κατανοητός από τον φίλο.
Φυσικά και είναι ένα πράμα φυσικά και είναι bus και θέλει τερματισμούς.
Ευτυχώς που οι πιό πολλοί χρησιμοποιούν στην ακριβότερη περίπτωση 2 isdn συσκευές και οι κεντράδες ένα S-BUS.

- - - Updated - - -


Πριν από το Itracom netmod που έχω ένα της Alcatel που κόλλαγε.... μου έκανε διάφορα τρελά οπότε πήρα τον ΟΤΕ δήλωσα βλάβη στο netMod και ζήτησα να μου φέρουν το συγκεκριμένο (δεν περίμενα όπως λέει ο φίλος) αλλά τους εξήγησα στο τηλέφωνο ότι δεν θέλω άλλο netMod γιατί πάλι θα δηλώσω βλάβη και θέλω το συγκεκριμένο, επίσης τους είπα και τους λόγους. Το έγραψε ο πιτσιρικάς στις σημειώσεις και τσούπ την επόμενη μέρα σκάει το βανάκι στο σπίτι μου απόξω και μου το φέρανε... Όταν τους είπα ότι έχω κέντρο δεν μου το κουβεντιάσανε καν !

Τώρα αν είναι επισκευασμένο ή όχι δεν το ξέρω ...Πάντως παίζει 2 χρόνια (φτού-φτου) καμπάνα χωρίς κανένα πρόβλημα !

- - - Updated - - -





Έχεις δίκιο δεν υπάρχει S1 εννούμε όλοι μάλλον την 2η S. Εγώ αυτή εννοώ πάντως !

Καλυφθήκαμε όλοι.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.