PDA

Επιστροφή στο Forum : ανανέωση συμβολαίου σταθερής ιντερνετ



sv2evs
22-05-13, 16:32
Καλησπέρα μετά από τηλεφωνική ανανέωση συνδρομής δικαιούμαι νέο μοντεμ; Ευχαριστώ

achatzak
22-05-13, 17:49
Το μόντεμ είναι με χρησιδάνειο. Δηλαδή στο δανείζει η Wind για χρήση για όσο καιρό έχεις συνεργασία μαζί τους. Μόλις λήξει η συνεργασία το επιστρέφεις.
(Θέλω να πιστεύω σε περίπτωση "βλάβης" πως στο αντικαθιστούν)

nicolaos
22-05-13, 18:13
Το μοντεμ δεν ειναι με χρησιδανειο,σε περιπτωση βλαβης το αντικαθιστουν.

mephisto
22-05-13, 18:29
Να ρωτήσω πως έκανες την ανανέωση και αν σου έκαναν κάποια καλή προφορά ;Το λέω γιατί σε λίγες μέρες συμπληρώνω χρόνο και θα ήθελα να ειναι δυνατόν να συνεχίσω σε τιμή προσφοράς.

achatzak
22-05-13, 18:47
Το μοντεμ δεν ειναι με χρησιδανειο,σε περιπτωση βλαβης το αντικαθιστουν.

Κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ καλά τότε http://www.wind.com.gr/files/1/statheri-kai-internet/Business_Aitisi_Energopoihshs_Upiresion_March_2013_new.pdf

5.5 Με τον τερματισμό της Σύμβασης όλες οι εκατέρωθεν απαιτήσεις καθίστανται ληξιπρόθεσμες και
απαιτητές και ο Πελάτης, εφόσον δεν καταστεί κύριος, οφείλει να επιστρέψει τον Τηλεπικοινωνιακό Εξο
-πλισμό στην Εταιρεία σε κατάσταση που δικαιολογείται από τη συνήθη χρήση και φθορά από το χρόνο.
Τυχόν δωρεάν παραχώρηση εξοπλισμού από την Εταιρεία στον Πελάτη στο πλαίσιο πολιτικών εμπορικής
προώθησης συνιστά χρησιδάνειο και όχι δωρεάν μεταβίβαση κυριότητας

Koala_
23-05-13, 00:40
Όλες οι εταιρίες όπως και η Wind (ακόμα και ο ΟΤΕ πλέον) δίνουν τον εξοπλισμό με χρησιδάνειο, δηλαδή όσο είσαι συνδρομητής τους τον χρησιμοποιείς και μετά την διακοπή παροχής υπηρεσιών πρέπει να επιστραφεί. Για όσο χρονικό διάστημα παραμένεις συνδρομητής τους, αν καεί κτλ, στο αλλάζουν δωρεάν.

- - - Updated - - -

sv2evs δεν δικαιούσαι εκτός αν κάνουν κανένα λάθος :P

Από αλλαγής της γραμμής μου σε VDSL και πάλι ADSL στην Wind όλα αυτά, έχω 3 μόντεμ πλέον!

mobile_32
31-05-13, 23:38
Με πήραν τηλέφωνο και εμένα για ανανέωση (απο το 13800) και η προσφορα που μου έκαναν ήταν να μου το αφήσουν στην ίδια τιμη που είχα και το πρώτο χρόνο δηλ. Στα 32€ (απο 43 που εχει κανονικα το double play). Εκτός απο νέο modem, το οποίο ειναι δεδομένο για εμένα, σηκώνει να ζητησω τίποτα άλλο? εχω 2 σταθερά και ενα κινητό στη wind και αυτο που θέλω να καλυτέρευσω περισσότερο ειναι το Ίντερνετ απο το κινητό μου.

nicolaos
01-06-13, 07:34
Να ξεκαθαρισεις το 'δωρεαν μοντεμ' διοτι αλλα λενε οι πωλητες και αλλα υπογραφουμε οπως αναφερει o Achatzak

kage
04-06-13, 06:17
οτι θα ζηταγατε το zte για δικο σας δεν πρεπει να το χουν ξανακουσει

mobile_32
07-06-13, 03:15
Τελικα έγινε τηλεφωνική ανανέωση για τους επόμενους 12 μήνες (αν θέλω να φύγω νωρίτερα επιστρέφω το ποσο της έκπτωσης στο πάγιο) στα 32,99€/μήνα στο wind dp l. Για το modem περιμένω απάντηση απο τους τεχνικούς (απο ότι κατάλαβα αντικατάσταση γίνεται σε περίπτωση βλάβης του modem...).μολις μάθω θα σας πω.

sv2evs
08-06-13, 23:52
Το ίδιο και εδώ στα 36 ευρώ όμως με διεθνή σταθερά

mobile_32
09-06-13, 17:02
Το ίδιο και εδώ στα 36 ευρώ όμως με διεθνή σταθερά

Το Wind double Play L έχω που συμπεριλαμβάνει και τα απεριόριστα διεθνή σταθερά

paiktaras
10-06-13, 22:48
Μην ξεχνατε ότι αν εχετε και κινητό με συμβόλαιο στην wind έχετε 10 € έκπτωση και σε αυτό

pankostas
20-06-13, 14:11
Αν κάνατε αίτηση σε αλλη εταιρεια θα σας έκαναν καλύτερη προσφορά!

anonymos1982
01-08-13, 21:08
Τελικα έγινε τηλεφωνική ανανέωση για τους επόμενους 12 μήνες (αν θέλω να φύγω νωρίτερα επιστρέφω το ποσο της έκπτωσης στο πάγιο)

Λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μεταβώ τους επόμενους μήνες σε περιοχή που η wind δεν έχει κάλυψη. Η πωλήτρια που με πήρε τηλέφωνο (και ήταν αρκετά επίμονη) επειδή σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο μου μου λέει ότι σε περίπτωση που φύγω νωρίτερα επιστρέφω την έκπτωση ωστόσο στο σάιτ της wind στα Faqs λέει ξεκάθαρα ότι υπάρχει τέλος αποσύνδεσης που φτάνει ως και τα 159,90 ευρώ. Ξέρει κανείς τι ισχύει;

christakoss
01-08-13, 21:59
Λοιπόν, υπάρχει περίπτωση να μεταβώ τους επόμενους μήνες σε περιοχή που η wind δεν έχει κάλυψη. Η πωλήτρια που με πήρε τηλέφωνο (και ήταν αρκετά επίμονη) επειδή σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο μου μου λέει ότι σε περίπτωση που φύγω νωρίτερα επιστρέφω την έκπτωση ωστόσο στο σάιτ της wind στα Faqs λέει ξεκάθαρα ότι υπάρχει τέλος αποσύνδεσης που φτάνει ως και τα 159,90 ευρώ. Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Είσαι σε προσφορά που έλαβες μετά τη λήξη του συμβολαίου?

anonymos1982
01-08-13, 22:32
Είσαι σε προσφορά που έλαβες μετά τη λήξη του συμβολαίου?

Είμαι στην Wind εδώ και 11 μήνες. Τους πήρα να τους ρωτήσω τι μπορεί να γίνει με την ανανέωση και αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή που μπορεί να μετακομίσω. Μου είπαν να πάρω λίγο πριν λήξει η προσφορά (τέλος Αυγούστου) γιατί τώρα δεν μπορούσαν να μου κάνουν νέα προσφορά. Ωστόσο μετά από 2 μέρες (σήμερα) με κάλεσαν για να μου κάνουν νέα προσφορά, ωστόσο το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση ας πούμε που το ανανεώσω (αρχές Σεπτέμβρη) και φύγω στις αρχές του 2014.

christakoss
01-08-13, 23:26
Είμαι στην Wind εδώ και 11 μήνες. Τους πήρα να τους ρωτήσω τι μπορεί να γίνει με την ανανέωση και αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή που μπορεί να μετακομίσω. Μου είπαν να πάρω λίγο πριν λήξει η προσφορά (τέλος Αυγούστου) γιατί τώρα δεν μπορούσαν να μου κάνουν νέα προσφορά. Ωστόσο μετά από 2 μέρες (σήμερα) με κάλεσαν για να μου κάνουν νέα προσφορά, ωστόσο το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση ας πούμε που το ανανεώσω (αρχές Σεπτέμβρη) και φύγω στις αρχές του 2014.

Θα πληρώσεις το ποσό της προσφοράς ως ποινή.Έστω ότι σου δίνουν το wind dp small 15 ευρώ.Η κανονική τιμή είναι 23.Προσφορά 8 ευρώ ανα μήνα.Έστω τώρα ότι φεύγεις στους τέσσερις μήνες μετά την προσφορά.Το ποσό ποινής είναι 4x8=32 euros.

anonymos1982
01-08-13, 23:31
Θα πληρώσεις το ποσό της προσφοράς ως ποινή.Έστω ότι σου δίνουν το wind dp small 15 ευρώ.Η κανονική τιμή είναι 23.Προσφορά 8 ευρώ ανα μήνα.Έστω τώρα ότι φεύγεις στους τέσσερις μήνες μετά την προσφορά.Το ποσό ποινής είναι 4x8=32 euros.

Ωστόσο εδώ άλλα λέει: http://www.wind.gr/gr/wind/faq/faq/?filter=34

christakoss
01-08-13, 23:43
Ωστόσο εδώ άλλα λέει: http://www.wind.gr/gr/wind/faq/faq/?filter=34

Η ποινή αυτή αφορά το συμβόλαιο σου για τους πρώτους δώδεκα μήνες.Δηλαδή από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η γραμμή έως το τέλος του δωδεκαμήνου.Μετά το δωδεκάμηνο δέχεσαι κάποια προσφορά για να μείνεις.Συνήθως γίνεται τηλεφωνικά.Δεσμεύεσαι για ένα 12μηνο ξανά.Αλλά στο τονίζουν και τηλεφωνικώς πως η ποινή αν φύγεις είναι η διαφορά της προσφοράς από την κανονική τιμή επί τους μήνες που την είχες.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

anonymos1982
01-08-13, 23:48
Η ποινή αυτή αφορά το συμβόλαιο σου για τους πρώτους δώδεκα μήνες.Δηλαδή από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η γραμμή έως το τέλος του δωδεκαμήνου.Μετά το δωδεκάμηνο δέχεσαι κάποια προσφορά για να μείνεις.Συνήθως γίνεται τηλεφωνικά.Δεσμεύεσαι για ένα 12μηνο ξανά.Αλλά στο τονίζουν και τηλεφωνικώς πως η ποινή αν φύγεις είναι η διαφορά της προσφοράς από την κανονική τιμή επί τους μήνες που την είχες.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Απόλυτα, σ' ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.