PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Q-telecom έκοψε την πρόσβαση για 11 ευρώ



nmavro73
26-01-07, 09:22
Επειδή λοιπόν με τις γιορτές ένας λογαριασμός q-telecom δεν πληρώθηκε περιμέναμε να μας στείλουν τον επόμενο που πάντα έχει την οφειλή. 11,56 ευρώ ήταν. Και παλιότερα όταν τους πληρώναμε στη λήξη πάντα περιλαμβάνονταν στο λογαριασμό οπότε δεν αγχωθήκαμε. Προχθές μας έκοψαν την πρόσβαση χωρίς καμμία προειδοποίηση. Και μάλιστα είπαν ότι εκδόθηκε και του γενάρη ο λογαριασμός και πέρασαν και οι 15 μέρες που υπάρχει περιθώριο. Ο λογαριασμός όμως του γενάρη ενώ εκδόθηκε 2/1 στάλθηκε στα ΕΛΤΑ στισ 16/1 και στις 24 έκοψαν την πρόσβαση.Χωρις ούτε ένα τηλέφωνο. Και θεωρώντας ότι φταίνε τα ΕΛΤΑ που δεν τον πήραμε!!!Αυτοί που τον ταχυδρόμησαν 14 μέρες μετά δεν φταίνε. Σημειωστε ότι μένω θεσσαλονίκη και όχι κάπου που δικαιολογείται να καθυστερει τρελλά το ταχυδρομείο. Την Q την θα την κόψω το συντομότερο και ακόμη και μέχρι να γίνει η διακοπή δεν θα την χρησιμοποιήσω. Ας παιρναν ένα τηλέφωνο να δούν γιατί ένας πελάτης που είναι τουλαχιστον 3 χρόνια ακριβής στις πληρωμές άργησε να πληρώσει και μετά να κανονίσουν. Για μένα απαράδεκτοι

sv2evs
26-01-07, 11:39
Αν και είμαι συνδρομητής της Q και εμένα δεν θα μου άρεσε να μου το κάνουν αυτό. :down:

sdikr
26-01-07, 13:04
κακώς που το άφησες να λήξη, μόνο που έτσι οπώς το λες περάσανε δυο μήνες απλήρωτοι,

sp3ed
26-01-07, 13:19
η καθε εταιρια νομιζω αυτο θα εκανε

nmavro73
26-01-07, 16:56
Ένας μήνας απλήρωτος. Ο άλλος λήγει 30/1 και ήρθε μόλις σήμερα. Και φυσικά θα τον πλήρωνα ως τις 30 που λήγει γιατί δεν αφήνω λογαριασμούς ποτέ έτσι. Ετυχε και ξέφυγε ένας. Ειχα κατά καιρούς άλλους και μίλησα και με άλλους τώρα για να διακόψω από όλα τα τηλέφωνα την Q. Και όλοι σε παιρνουν ένα τηλέφωνο συνήθως, ή το ενσωματώνουν στον επόμενο

ssonic
26-01-07, 17:04
Από τη στιγμή που μιλάμε:
α) για πελάτη που πληρώνει κανονικότατα
β) για λογαριασμό μόλις 11€
γ) για περίοδο εορτών
δ) για διακοπή πριν τη λήξη του επόμενου λογαριασμού

Τότε έχουμε να κάνουμε ή με λάθος ή με γκάφα ή με εντελώς απαράδεκτη πολιτική.

Κατανοώ τον εκνευρισμό και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα. Ακόμα και ο πολύ αυστηρός ΟΤΕ (σε θέματα πληρωμών) ενημερώνει και είναι ελαστικότερος...

Spanos
26-01-07, 17:28
Eλάτε ρε παιδιά τώρα, κανένας δεν κόβει υπηρεσία για 11€ χρέος.

alwaysalone
26-01-07, 18:02
Εγώ πρόπερσυ που ειχα αφήσει οφειλή στη Vodafone, 350 ευρω, μετά τους 2 μήνες μου έκοψαν την πρόσβαση, αλλά με ενημέρωσαν πρώτα και δε μου το εκοψαν εντελως. Πρώτα τις εξερχόμενες και ύστερα και τις εισερχόμενες. Και δεν ειχα χρονίσει από πελάτης.. (ουτε ήταν περίοδος διακοπών/εορτών ωστε να δικαιολογούμαι).

Που σημαίνει οτι στη δική σου περίπτωση, νομίζω οτι δεν έπραξαν σωστά. Ειδικότερα αν λάβεις υπ'οψιν σου αυτα που ανέφερε ο ssonic.

sdikr
26-01-07, 18:08
Εγώ πρόπερσυ που ειχα αφήσει οφειλή στη Vodafone, 350 ευρω, μετά τους 2 μήνες μου έκοψαν την πρόσβαση, αλλά με ενημέρωσαν πρώτα και δε μου το εκοψαν εντελως. Πρώτα τις εξερχόμενες και ύστερα και τις εισερχόμενες. Και δεν ειχα χρονίσει από πελάτης.. (ουτε ήταν περίοδος διακοπών/εορτών ωστε να δικαιολογούμαι).

Που σημαίνει οτι στη δική σου περίπτωση, νομίζω οτι δεν έπραξαν σωστά. Ειδικότερα αν λάβεις υπ'οψιν σου αυτα που ανέφερε ο ssonic.

Ηθικά έχεις δίκαιο, βέβαια το ηθικά είναι στο χέρι της κάθε εταίριας, σύμφωνα με το συμβόλαιο είναι όμως δικαίωμα τους η διακοπή

Το ποιο ωραίο όμως είναι του ΟΤΕ, που σου λέει δεν κόβω τον λογαριασμό αν είναι κάτω απο 20.000δρχ :p, 58 ευρώ δηλάδη (αχ να δώ τέτοιο λογαριασμό ξανά :worthy: )

spirosta
26-01-07, 18:43
Ο δικός μου το προηγούμενο δίμηνο τόσο ήρθε... Και μάλιστα isdn...
Ψέματα.. 59 ευρώ ήρθε...

AddictedToChaos
26-01-07, 18:51
Η πολιτική αυτή της Q, περισσότερο κακό προκαλεί στην ίδια την εταιρεία παρά στους συνδρομητές της.

nrg_polini
26-01-07, 19:43
Δεν ξανα εχει ακουστει κακη συμπεριφορα απο τη Q. Μηπως λογω ΤΙΜ αλλαξανε τα πραγματα; ;) Μπορει βεβαια να προκειται και για γκαφα υπαλληλου (το πιο πιθανο).

nmavro73
27-01-07, 12:11
Μίλησα με διαφορετικούς υπαλλήλους και μου είπαν όλοι το ίδιο. Καί οταν τους είπα ότι έχω 4 τηλέφωνα στην Q και θα τα αποσυνδέσω όλα είπαν απλά: κάντε το. Και όντως το κόψαν για 11 ευρώ, για την ακρίβεια 11,56

fabo114
13-02-07, 08:07
Μηπως εχουν τιποτα 'στενεματα' εκει στην Q τωρα τελευταια;
Τι κουφο κι αυτο! :hmm:

lewton
26-02-07, 00:31
Και στους γονείς μου το έκαναν, τον ίδιο μήνα μάλιστα.
Δεν καλούν πολύ από το σταθερό, αλλά τους το είχα βάλει βασικά για να με καλούν φθηνότερα στο κινητό όταν ήμουν Γαλλία. Πλέον δεν το χρειαζόμαστε για αυτό το λόγο, οπότε θα τους επιστρέψω στον ΟΤΕ για κάποιο διάστημα (ή σε κανένα FORTHnet εθνικά 12).

peterdub
26-02-07, 14:00
Εμένα μου το' χουν κόψει στο γραφείο για 3€ !!!! ακριβώς ίδια περίπτωση με τον φίλο ssonic, πάντα ο λογαριασμός έρχεται ληγμένος ή την ημέρα που λίγει. Οταν τους ρώτησα μα καλά για 3€ το κόψατε το τηλέφωνο; η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν έχει σημσία το ποσό αλλά το οτι φαινόταν στο συστημά τους οτι δεν έχω πληρώσει. Πλέον έχω κάνει αίτηση για άλλο πάροχο σε όλα τα τηλέφωνα που είχα στην Q και το μόνο που κατάφεραν ήταν να με χάσουν από πελάτη. Ας προσέχουν περισσότερο στο μέλλον γιατί αλλιώς...

nmakry
26-02-07, 14:19
Πάντως εμένα, παρότι έγινε η ίδια καθυστέρηση στην πληρωμή (δεν ήρθε ο λογαριασμός των γιορτών και τα πλήρωσα όλα, και τους δύο μήνες, τέλος Ιανουαρίου), δεν έγινε διακοπή (και ήταν και πολύ μεγαλύτερο το ποσό από αυτά που αναφέρθηκαν...)

Δεν ξέρω εάν άλλαξε κάτι στην πολιτική της Q (παλαιότερα στο δίμηνο δεν υπήρχε πρόβλημα), αλλά κι εγώ θα σπαζόμουν άσχημα με αποτέλεσμα να πήγαινα σε άλλες "πορτοκαλιές"... Αν διαβάζουν εταιρίες το site, ας το ξανασκεφτούν πριν κλωτσάνε έτσι τους πελάτες τους...

(ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ: Πριν από πολλά χρόνια είχα ζητήσει πιστωτική κάρτα από μία τράπεζα και μου είχε αρνηθεί γιατί είχα 100.000 δρχ. λιγότερο εισόδημα στο εκκαθαριστικό μου, και με σημαντικότατες δικές μου καταθέσεις σε αυτήν την τράπεζα... πήγα στη διπλανή τράπεζα και μου έβγαλαν... από τότε, με έχουν ζαλίσει με "προσφορές" από την πρώτη τράπεζα, αλλά την ψυχολογική άρνηση την κουβαλάω ακόμα μέσα μου και αρνούμαι να πάρω από αυτούς το συγκεκριμένο προϊόν...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.