PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπότιτλοι Και ρυθμισεις συστηματος



retronosima
23-05-13, 00:14
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για υπότιτλους, έχοντας διαβάσει το Θέμα που είχε δημοσιευτεί παλαιότερα (http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-480670.html ), θέλω να ρωτήσω σχετικά. Έχω δοκιμάσει όλους του τρόπους που αναφερθήκαν και όντος έλυσα το πρόβλημα μ με τα αρχεία όταν τα βλέπω στο PC αλλά όταν ανοίγω το αρχείο .srt ή το ενσωματώνω σε μια ταινία μου το βγάζει κινέζικα. Τα windows μου είναι αγγλικά XP έχω εγκαταστήσει την ελληνική γλωσσά από το control panel με το CD, αλλά συνεχίζει να μην μπορεί να τα διαβάσει. Χρησιμοποιώ notepad γενικά αλλά μετά από την προτροπή του WAntilles (στο άρθρο που ανέφερα πριν) κατέβασα το notepad++. Θέλω να ρωτήσω αν ξέρεται καμία ρύθμιση από το PC, ή το notepad και όχι από τα players. Εγώ ενσωματώνω τους υπότιτλους (.srt) σε αρχεία .avi και παίρνω ένα .dvix με το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ. Μετά το έβαζα στο Playstation 3 και ήταν μια χαρά πριν κάνω το format. Ευχαριστω πολυ!

HackFreak
23-05-13, 00:26
Δοκίμασε να ανοίξεις το αρχείο με το notepad και να επιλέξεις, Απο το μενού αρχείο->Αποθήκευση ώς και κάτω στην επιλογή Κωδικοποιήση να επιλέξεις "Unicode".

retronosima
23-05-13, 00:46
Το έκανα, το έκλεισα και το ξανά άνοιξα ακόμα κινέζικα..

- - - Updated - - -

Ξέρεις κάποιο τρόπο να μπορώ να αλλάξω την γλώσσα μέσα από το notepad?

- - - Updated - - -

Παρεμπιπτόντως, όταν το αποθηκεύω σαν ANSI και το πετάω μέσα στο player (VLC) μου τα δείχνει ελληνικά, ακόμα όμως το .srt στα κινέζικα. Στις άλλες 2 μορφές ούτε το vlc τα αναγνωρίζει ούτε διαβάζονται από το notepad!

shocked
25-05-13, 00:31
αν θες στείλε μου ένα μήνυμα από το προφίλ με το site που κατεβάζεις τους υπότιτλους, να τους δω και εγώ αν είναι στα κινέζικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.