PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Vivodi



Aaron Mathew
26-01-07, 12:02
Ειναι η χειρότερη εταιρία παγκοσμίως. Περιμένω πάνω απο 4 μήνες για να ολοκληρωθεί η σύνδεση adsl στο ιδιόκτητο δίκτυο της VIVODI. Όποτε τηλεφωνώ περιμένω από 45 λεπτά για να μιλήσω με κάποιον και όταν κάποιος βρεθεί μου λέει το γνωστο ποιηματάκι ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί. Αφού τελειώσει το ποίημα και τους λέω ότι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ σπίτι μου, μου λένε συγνώμη περιμένεται μισό λέπτό........και μετά από 25 λεπτά μιλάω με κάποιον άλλον υπεύθυνο που μου λέει ότι τελικά δεν ξέρουμε τι συμβαίνει και 8α σας καλέσουμε πίσω σε 10 λεπτά. ΜΕτά από 2 ώρες χτυπάει το τηλέφωνο και μου λένε ότι περιμένουμε κάποιες γραμμές από τον ΟΤΕ (ωραίο ιδιόκτητο δίκτυο...). ΟΚ παιδία πόσο θα περιμένω ακόμη, ρωτάω. Η απάντηση είναι ότι δεν γνωρίζουμε πότε ακριβώς. Μετά από αυτά βγάλτε τα συμπεράσματα σας για την αστεία εταιρία VIVODI που απορώ με πόσες μίζες και πολιτικές πλάτες άνοιξε αλλά και πως δεν έχει κλείσει ακόμη.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ VIVODI!!!!

yiapap
26-01-07, 12:08
Aaron, έχεις εμπειρίες από άλλες εταιρείες;
Ας πούμε αυτές που κάνανε προεγγραφές για Full LLU και ακόμη έχουν χιλιάδες πελάτες σε αναμονή;

Δε θέλω να παίξω με τον πονο σου αλλά Welcome to the Greek (Alternative) Fast Internet :lol:

apok
26-01-07, 12:09
Για δεν βάζεις οτε;) να βρεις την υγειά σου??

manoulamou
26-01-07, 12:14
Και καπως ετσι -μεσω Vivodi- (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68978) εχουμε χασει μερικα εκλεκτα μελη (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=5925)
απο την παρεα μας:cry:

Aaron Mathew
26-01-07, 12:32
Δεν γνωρίζω τι κάνουν ο άλλες εταιρίες στο θέμα παροχής υπηρεσίας FULL LLU. Το θέμα είναι όταν τον οκτώβρη του 2006 έψαχαν να βάλω adsl χωρίς γραμμή ΟΤΕ, δεν είχα και πολλές επιλογές (π.χ η forthnet kai h HOL ελεγαν ότιι 8α ξεκινησουν το 2007)..οπότε κατέληξα στην VIVODI που με διαβεβαίωσε ότι σε 15 εργάσιμες θα έχω τη σύνδεση.....Η καμένη εταιρία VIVODI εάν ήταν λίγο σωστή 8α έπρεπε να με αποζημιώνει για κάθε μέρα κθυστέρησης.

Τελικά χωρίς γραμμή ΟΤΕ μάλλον δεν πας και πολυ μακρια...Εφαγα και τη φρίκη στην αρχή, πριν κάνω αίτηση, Προσέξτε διάλογο με τον πωλήτή της VIVODI

-θέλω να βάλω adsl,
-πειτε μου τον αρθμό τηλεφώνου σας.
-ΔΕν έχω τηλέφωνο,
-Πείτε το τηλέφωνο κάποιου απο την πολυκατοικία σας
-Δεν μένω σε πολυκατοικία,
-Δεν μπορούμε να σας πούμε εάν υποστηρίζουμε την περιοχή σας
-έλεος

Τελικά αναγκάστικα να υποκλεψω..το τηλ. ενός γεότονα-απέναντι σπίτι- για να δω εαν μπορούν να μου βάλουν adsl στην πειροχή...η οποία είναι το ΜΑΡΟΥΣΙ..

apok
26-01-07, 12:37
-θέλω να βάλω adsl,
-πειτε μου τον αρθμό τηλεφώνου σας.
-ΔΕν έχω τηλέφωνο,
-Πείτε το τηλέφωνο κάποιου απο την πολυκατοικία σας
-Δεν μένω σε πολυκατοικία,
-Δεν μπορούμε να σας πούμε εάν υποστηρίζουμε την περιοχή σας
-έλεος

Τελικά αναγκάστικα να υποκλεψω..το τηλ. ενός γεότονα-απέναντι σπίτι- για να δω εαν μπορούν να μου βάλουν adsl στην πειροχή...η οποία είναι το ΜΑΡΟΥΣΙ..

Πως θες να ξέρουν αν καλύπτεσαι ή όχι??
Εσυ πως είδες ότι καλύπτεσαι και τους πήρες τηλ για Full LLU??

druid
26-01-07, 12:44
ok....τα ιδια και εγω με vvdi...εχω κανει αιτηση εδω και 4 μηνες στην περιοχη του χαλανδριου (οποτε καλυπτομαι μια χαρα)....και ακομα περιμενω...aaron σε ποια περιοχη μενεις στο μαρουσι...ειδικα για τις περιοχες διπλα στο οακα και προς φιλοθεη δενπαιζει με τπτ....καλυτερα forthnet:oneup:

Aaron Mathew
26-01-07, 12:48
Αυτό δεν ήταν τόσο σημαντικό θέμα..απλά λέω ότι θα έπρεπε να ξερουν εάν σε καλύπτουν π.χ μόνο με τη διεύθυνση. Δηλαδή στην περίπτωση που κάποιος μετακομίζει κάπου και δεν έχει τηλέφωνο, δεν ξερει τους γείτονες του..τι 8α έπρεπε να κάνει..????

Aaron Mathew
26-01-07, 12:53
ok....τα ιδια και εγω με vvdi...εχω κανει αιτηση εδω και 4 μηνες στην περιοχη του χαλανδριου (οποτε καλυπτομαι μια χαρα)....και ακομα περιμενω...aaron σε ποια περιοχη μενεις στο μαρουσι...ειδικα για τις περιοχες διπλα στο οακα και προς φιλοθεη δενπαιζει με τπτ....καλυτερα forthnet:oneup:

Εκεί ακριβώς μένω.

apok
26-01-07, 12:55
Αυτό δεν ήταν τόσο σημαντικό θέμα..απλά λέω ότι θα έπρεπε να ξερουν εάν σε καλύπτουν π.χ μόνο με τη διεύθυνση. Δηλαδή στην περίπτωση που κάποιος μετακομίζει κάπου και δεν έχει τηλέφωνο, δεν ξερει τους γείτονες του..τι 8α έπρεπε να κάνει..????

Αυτό δεν ειναι δυνατό ( με την διευθυνση ) να βρουν αν καλύπτεσαι η όχι.
Από τη στιγμή που ο wizzard του ΟΤΕ δεν έχει διευθύνσεις παρα μόνο range τηλεφωνικών αριθμών
( π.χ 210 6011111 - 6099999 ).
Ακόμα και στο απάναντι πεζοδρόμιο μπορεί να αλλάζεις ΑΚ κέντρο ( συμβαίνει πολλάκις στον Νεο Κόσμο, με Δάφνη, Α. Δημήτριο και Ιππόδρομο )
Οπότε καλά έκαναν και σου ζήτησαν τηλεφωνικό νούμερο. Όπως θα σου ζητήσει και η ΟΝ, Τελλάς, 4νετ κοκ

manoulamou
26-01-07, 12:56
Να παρει τηλεφωνο (απο) τον ΟΤΕ μηπως?:p
Καλα που ακριβως εισαι στο Μαρουσι και εχεις τετοιο προβλημα διαθεσιμοτητας?
ΟΚ τωρα το ειδα... Νεα Φιλοθεη?
Παντως εαν σε παρηγορει: πριν δυο χρονια στο απεναντι πεζοδρομιο
φιλος του γιου μου εβαλε adsl σε μια βδομαδα κι εμεις σε 2μιση μηνες
απλα για υπaγομαστε σε αλλο DSLAM!!!

Aaron Mathew
26-01-07, 13:09
Αυτό δεν ειναι δυνατό ( με την διευθυνση ) να βρουν αν καλύπτεσαι η όχι.
Από τη στιγμή που ο wizzard του ΟΤΕ δεν έχει διευθύνσεις παρα μόνο range τηλεφωνικών αριθμών
( π.χ 210 6011111 - 6099999 ).
Ακόμα και στο απάναντι πεζοδρόμιο μπορεί να αλλάζεις ΑΚ κέντρο ( συμβαίνει πολλάκις στον Νεο Κόσμο, με Δάφνη, Α. Δημήτριο και Ιππόδρομο )
Οπότε καλά έκαναν και σου ζήτησαν τηλεφωνικό νούμερο. Όπως θα σου ζητήσει και η ΟΝ, Τελλάς, 4νετ κοκ

ΔΕν λέω ότι τηλεφωνικό νούνερο σου ζητάει μονο η VIVODI..αλλά λέω ότι είναι θέμα παρόχου να ξέρει εάν στο σπίτι σου-διευθυνση σου-υποστηρίζει adsl. Δεν μου απάντησες όμως. Στην περίπτωση που κάποιος μένει σε μονοκατοικία και δεν έχει τηλέφωνο..τι πρέπει να κάνει..???Εν έτη 2007 ζούμε.. - Εταιρίες τηλεπικοινωνιών θεωρούνται..πρέπει να μαθουν να εξυπηρετούν πελάτες και όταν αυτοί δεν έχουν τηλέφωνο..- Δε ξέρω τι πρέπει να κκάνουνε-να ανανεώοσυν τη βάση δεδομένων τους, να δημιουργήσουν νέα, να κλείσουν... - δεν το καταλαβαίνω δηλασή. Πως είναι δυνατόν να στήνουν ιδιόκτητο δίκτυο αλλά να μην ξέρουν σε ποιες περιοχές υποστηρίζουν τους πελάτες.

apok
26-01-07, 13:13
Σου απάντησα ήδη φιλε μου..


Από τη στιγμή που ο wizzard του ΟΤΕ δεν έχει διευθύνσεις παρα μόνο range τηλεφωνικών αριθμών
( π.χ 210 6011111 - 6099999 ).

Όπως επίσης σου ειπα ότι

Ακόμα και στο απάναντι πεζοδρόμιο μπορεί να αλλάζεις ΑΚ κέντρο

Μετά απο αυτά τι να σου πω? Στείλε mail διαμαρτυρίας σε όλους τους παρόχους και στον ΟΤΕ να αλλάξουν τον wizzard τους.

Υ.Γ δοκίμασε στο www.whitepages.gr ή στο 11888 να ζητήσεις ένα τηλέφωνο με βάση την διεύθυνση και θα καταλάβεις;)

Y.Γ2 Δες και εδώ (http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup_wholesale.asp) αν έχει αναβαθμιστεί ( υποθετικά μιλάμε ) η σύνδεσή σου;).. O what a shame.. μονο τηλεφωνικό νούμερο δέχεται για να δεις αν έχει γίνει στην περιοχή σου

Aaron Mathew
26-01-07, 13:47
Σου απάντησα ήδη φιλε μου..



Όπως επίσης σου ειπα ότι


Μετά απο αυτά τι να σου πω? Στείλε mail διαμαρτυρίας σε όλους τους παρόχους και στον ΟΤΕ να αλλάξουν τον wizzard τους.

Υ.Γ δοκίμασε στο www.whitepages.gr ή στο 11888 να ζητήσεις ένα τηλέφωνο με βάση την διεύθυνση και θα καταλάβεις;)

Y.Γ2 Δες και εδώ (http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup_wholesale.asp) αν έχει αναβαθμιστεί ( υποθετικά μιλάμε ) η σύνδεσή σου;).. O what a shame.. μονο τηλεφωνικό νούμερο δέχεται για να δεις αν έχει γίνει στην περιοχή σου


Μαλλον δεν κατάλβες τι εννοω..Λέω ότι το σωστο θα ήταν ο κάθε πάροχος που θέλει να έχει ιδιόκτητο δίκτυο (έστω στο core kommati μόνο, θεωρώντας ότι το last mile παρέχεται από τα σκαψίματα που εχει κάνει ο ΟΤΕ) να μην κάνει clopy paste τα wizards tou ΟΤΕ αλλά είτε να δημιουργήσει άλλου είδους βάση είτε να στέλνει καποιον τεχνικό να ελέγχει εάν η συγκεκριμένη διεύθυνση υποστιρίζεται απο το δίκτυο του. Γνωρίζω ότι κανείς δεν το κάνει..αλλά μην μου λες ότι είναι και λογικό..-εδω δεν παρέχουν άλλα και άλλα

ΥΓ1. επίσης το παράδειγμα με το whitepages δεν έχει καμια σχέση..Η συγκεκριμένη υπηρεσία δημιουργήθηκε για να βρίσκεις αριθμούς μέσω ονομάτων και το αντίστροφο..και όχι για να ελέγχεις εάν ενας τηλ. πάροχος υποστηρίζει μια περιοχή,,.Αλλά επειδή ψάχνουμε ως έλληνες την εύκολη λύση..οδηγούμαστε σε πολλά αδιέξοδα..

apok
26-01-07, 13:55
Μαλλον δεν κατάλβες τι εννοω..Λέω ότι το σωστο θα ήταν ο κάθε πάροχος που θέλει να έχει ιδιόκτητο δίκτυο (έστω στο core kommati μόνο, θεωρώντας ότι το last mile παρέχεται από τα σκαψίματα που εχει κάνει ο ΟΤΕ) να μην κάνει clopy paste τα wizards tou ΟΤΕ αλλά είτε να δημιουργήσει άλλου είδους βάση είτε να στέλνει καποιον τεχνικό να ελέγχει εάν η συγκεκριμένη διεύθυνση υποστιρίζεται απο το δίκτυο του. Γνωρίζω ότι κανείς δεν το κάνει..αλλά μην μου λες ότι είναι και λογικό..-εδω δεν παρέχουν άλλα και άλλα

ΥΓ1. επίσης το παράδειγμα με το whitepages δεν έχει καμια σχέση..Η συγκεκριμένη υπηρεσία δημιουργήθηκε για να βρίσκεις αριθμούς μέσω ονομάτων και το αντίστροφο..και όχι για να ελέγχεις εάν ενας τηλ. πάροχος υποστηρίζει μια περιοχή,,.Αλλά επειδή ψάχνουμε ως έλληνες την εύκολη λύση..οδηγούμαστε σε πολλά αδιέξοδα..

:lol: άκου να στέλνει τεχνικό.. Δηλαδή μια εταιρεία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 400 άτομα με μηχανάκια να τρέχουν πανικοβλητοι πάνω κάτω για να εξυπηρετήσουν όλους αυτους που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνουν αίτηση. Και κάτι άλλο.. Δεν γινεται clopy paste φιλτατε απο τον αγαπητό ΟΤΕ.. Αλλά γίνεται ΧΡΗΣΗ ( μην μπορώντας να κάνουν και αλλοιώς ) του wizzard του ΟΤΕ. Το μονο που έχει προστεθεί είναι ότι κάποιοι ( ΟΝtelecoms ) κοιτάνε και την ΕΒΔΑΦ για να δουν τυχών φορητότητες.

Όσο για το whtepages γιατί να μην μπορεί να γίνει? Γιατί να μην το κάνει ο καλός ΟΤΕ στη δική του βάση με στόχο την εξυπηρέτηση των πολιτών? Έχω ξεχάσει ρε φιλε το επώνυμο και το τηλέφωνο και θυμάμαι μονο ότι μένει στην οδο μπουκωμένουντισλάμ 30 ( kbytes/s :p ) .
Γιατί να μην μπορεί να μου δώσει το τηλέφωνο. Αφου ειναι τόσο απλό να το κάνουν οι πάροχοι γιατί να μην το έχει κάνει ο ΟΤΕ?

Για το 3ο παράδειγμα δεν ειπες τπτ όμως:D

yiapap
26-01-07, 14:05
:lol: άκου να στέλνει τεχνικό.. Δηλαδή μια εταιρεία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 400 άτομα με μηχανάκια να τρέχουν πανικοβλητοι πάνω κάτω για να εξυπηρετήσουν όλους αυτους που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνουν αίτηση. Συγγνώμη που θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αλλά... ΑΥΤΟ θα έπρεπε να κάνουν! Αρκεί φυσικά να είχαν σωστά υπολογισμένες ημερομηνίες διάθεσης. Στο εξωτερικό, γιατί πηγαίνει επί τόπου ο κάθε τεχνικός να κάνει αυτοψία και μετά εγκατάσταση;
Μην ξεχνάς ότι δε μιλάμε πλέον για ένα "πακετάκι ADSL με δώρο mp3 player". Αν κάποτε θα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες θα πρέπει το customer service/support να είναι αντάξιο των υπηρεσιών τους.
Σήμερα οι Πάροχοι σταθερής τηλεφωνίας και ψηφιακών συνδέσεων γενικά είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ στο θέμα της υποστήριξης των (υποψήφιων & όχι μόνο) πελατών.
Και φυσικά το ότι "ο ΟΤΕ είναι χειρότερος" δεν αποτελεί άλλοθι. Ναι, είναι χειρότερος, γι αυτό θέλω εγώ να πώ στην Χ Vivodi. Αν όμως η Vivodi μου δίνει ανάλογα χειρότερες υπηρεσίες... γιατί να μπω σε αυτή την περιπέτεια;

<edit>Κοινή μας γνωστή (;)) ακόμη παλεύει να δει γιατί ακούγεται σα να μιλάει μέσα από το πηγάδι, γιατί αυτοί που της μιλάνε έχουν επιστροφή, γιατί έχει συνεχείς αποσυνδέσεις κτλ.κτλ.κτλ. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να καλεί την X Vivodi μέχρι να πει "ρε αει σιχτήρ... επιστρέφω στον ΟΤΕ"

sdikr
26-01-07, 14:07
Μαλλον δεν κατάλβες τι εννοω..Λέω ότι το σωστο θα ήταν ο κάθε πάροχος που θέλει να έχει ιδιόκτητο δίκτυο (έστω στο core kommati μόνο, θεωρώντας ότι το last mile παρέχεται από τα σκαψίματα που εχει κάνει ο ΟΤΕ) να μην κάνει clopy paste τα wizards tou ΟΤΕ αλλά είτε να δημιουργήσει άλλου είδους βάση είτε να στέλνει καποιον τεχνικό να ελέγχει εάν η συγκεκριμένη διεύθυνση υποστιρίζεται απο το δίκτυο του. Γνωρίζω ότι κανείς δεν το κάνει..αλλά μην μου λες ότι είναι και λογικό..-εδω δεν παρέχουν άλλα και άλλα

ΥΓ1. επίσης το παράδειγμα με το whitepages δεν έχει καμια σχέση..Η συγκεκριμένη υπηρεσία δημιουργήθηκε για να βρίσκεις αριθμούς μέσω ονομάτων και το αντίστροφο..και όχι για να ελέγχεις εάν ενας τηλ. πάροχος υποστηρίζει μια περιοχή,,.Αλλά επειδή ψάχνουμε ως έλληνες την εύκολη λύση..οδηγούμαστε σε πολλά αδιέξοδα..

Συγνώμη αλλά το last mile δεν είναι του ΟΤΕ είναι του ελληνικού κράτους και ο ΟΤΕ διαχειριστής του,

yiapap
26-01-07, 14:10
Συγνώμη αλλά το last mile δεν είναι του ΟΤΕ είναι του ελληνικού κράτους και ο ΟΤΕ διαχειριστής του, :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
Εντάξει... αφού το διάβασα και αυτό... Χαλάλι οι ώρες που έφαγα για να βρω το Νόμο, χαλάλι οι συνεχείς επαναλήψεις (μητέρες κάθε μάθησης)

Άσχετο... Αν εγώ έχω αριθμό του ΟΤΕ και πάω στην X Vivodi μπορεώ να κρατήσω τον αριθμό μου, σωστά;
Αν έχω αριθμό Vivodi και πάω στον ΟΤΕ, μπορώ να τον κρατήσω;

sdikr
26-01-07, 14:12
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
Εντάξει... αφού το διάβασα και αυτό... Χαλάλι οι ώρες που έφαγα για να βρω το Νόμο, χαλάλι οι συνεχείς επαναλήψεις (μητέρες κάθε μάθησης)

Άσχετο... Αν εγώ έχω αριθμό του ΟΤΕ και πάω στην X Vivodi μπορεώ να κρατήσω τον αριθμό μου, σωστά;
Αν έχω αριθμό Vivodi και πάω στον ΟΤΕ, μπορώ να τον κρατήσω;

Ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο αλλά δες εδώ

Φορητότητα στην On και από σταθερό άλλων παρόχων! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=72686)


ΥΓ αλλό το last mile ;) αλλό η συνεγκατάσταση, αλλό το δικό του δικτύο

apok
26-01-07, 14:12
Συγγνώμη που θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αλλά... ΑΥΤΟ θα έπρεπε να κάνουν! Αρκεί φυσικά να είχαν σωστά υπολογισμένες ημερομηνίες διάθεσης. Στο εξωτερικό, γιατί πηγαίνει επί τόπου ο κάθε τεχνικός να κάνει αυτοψία και μετά εγκατάσταση;
Μην ξεχνάς ότι δε μιλάμε πλέον για ένα "πακετάκι ADSL με δώρο mp3 player". Αν κάποτε θα μιλάμε για σοβαρές εταιρείες θα πρέπει το customer service/support να είναι αντάξιο των υπηρεσιών τους.
Σήμερα οι Πάροχοι σταθερής τηλεφωνίας και ψηφιακών συνδέσεων γενικά είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ στο θέμα της υποστήριξης των (υποψήφιων & όχι μόνο) πελατών.
Και φυσικά το ότι "ο ΟΤΕ είναι χειρότερος" δεν αποτελεί άλλοθι. Ναι, είναι χειρότερος, γι αυτό θέλω εγώ να πώ στην Χ Vivodi. Αν όμως η Vivodi μου δίνει ανάλογα χειρότερες υπηρεσίες... γιατί να μπω σε αυτή την περιπέτεια;

<edit>Κοινή μας γνωστή (;)) ακόμη παλεύει να δει γιατί ακούγεται σα να μιλάει μέσα από το πηγάδι, γιατί αυτοί που της μιλάνε έχουν επιστροφή, γιατί έχει συνεχείς αποσυνδέσεις κτλ.κτλ.κτλ. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να καλεί την X Vivodi μέχρι να πει "ρε αει σιχτήρ... επιστρέφω στον ΟΤΕ"

Κάντον όσο θες..:p
Το παράδειγμά σου ομως ειναι λίγο άκυρο. Γιατί εκεί υπάρχει ήδη η υποδομή, τα καλώδια, τα πάντα και απλά πάει ο τεχνικός να κάνει την μέτρηση και την εγκατάσταση. Δεν πάει να δει αν ο δρόμος καλύπτεται απο το δίκτυό τους;)

Η κοινή μας γνωστή είναι λίγο άτυχη απο την πρώτη της μέρα.. τι να πω? Μπορει να φταίει ότι ειναι κοινή μας γνωστή και εμείς γνωστοι γκαντέμηδες :p

Aaron Mathew
26-01-07, 14:26
:lol: άκου να στέλνει τεχνικό.. Δηλαδή μια εταιρεία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 400 άτομα με μηχανάκια να τρέχουν πανικοβλητοι πάνω κάτω για να εξυπηρετήσουν όλους αυτους που παίρνουν τηλέφωνο για να κάνουν αίτηση. Και κάτι άλλο.. Δεν γινεται clopy paste φιλτατε απο τον αγαπητό ΟΤΕ.. Αλλά γίνεται ΧΡΗΣΗ ( μην μπορώντας να κάνουν και αλλοιώς ) του wizzard του ΟΤΕ. Το μονο που έχει προστεθεί είναι ότι κάποιοι ( ΟΝtelecoms ) κοιτάνε και την ΕΒΔΑΦ για να δουν τυχών φορητότητες.

Όσο για το whtepages γιατί να μην μπορεί να γίνει? Γιατί να μην το κάνει ο καλός ΟΤΕ στη δική του βάση με στόχο την εξυπηρέτηση των πολιτών? Έχω ξεχάσει ρε φιλε το επώνυμο και το τηλέφωνο και θυμάμαι μονο ότι μένει στην οδο μπουκωμένουντισλάμ 30 ( kbytes/s :p ) .
Γιατί να μην μπορεί να μου δώσει το τηλέφωνο. Αφου ειναι τόσο απλό να το κάνουν οι πάροχοι γιατί να μην το έχει κάνει ο ΟΤΕ?

Για το 3ο παράδειγμα δεν ειπες τπτ όμως:D

Για το άλλο παράδειγμα: Υποτίθεται για να ελέγξεις εάν έχει αναβαθμιστεί στη περιοχή σου το dsl θα πρέπει να χεις ήδη dsl οπότε και γραμμή τηλεφώνου..λέμε τωρα..:p

Για το πρώτο παράδειγμα,,ισως και ναχεις δίκιο..αλλά βέβαια δεν ξερω εάν απαγορεύεται από την αρχή προστασίας προσωππικών δεδομένων..λέμε παλι..plus ότι το πιο λογικό είναι να γίνεται η ανάζητηση με βάση το όνομα και μόνο-ούτε καν το αντίστροφο-Παρόλο αυτά γίνεται ένα φιλτράρισμα βασή του Δήμου..

Ας διορθώσουνε πρώτα τα βασικά,,και αυτό ασ μη το λύσουνε..ποτε..Πάντως επικρατεί μεγάλη αλητεία,..από τους εναλλακτικούς παρόχους.. και το χειρότερο..πανέ απο το κακό στο χειρότερο..βλέπε VIVODI..για να μη ξεχνιομαστε

yiapap
26-01-07, 14:27
Ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο αλλά δες εδώ

Φορητότητα στην On και από σταθερό άλλων παρόχων! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=72686)Καλύπτει η On Telecoms Θεσσαλονίκη; :whistle:

sdikr
26-01-07, 15:00
Καλύπτει η On Telecoms Θεσσαλονίκη; :whistle:


Γιατί ποιος καλύπτει;
Άλλωστε εσύ δεν είσαι Θεσσαλονίκη :p

vassman
26-01-07, 19:21
:offtopic:

user1
27-01-07, 02:50
Κάντον όσο θες..:p
Το παράδειγμά σου ομως ειναι λίγο άκυρο. Γιατί εκεί υπάρχει ήδη η υποδομή, τα καλώδια, τα πάντα και απλά πάει ο τεχνικός να κάνει την μέτρηση και την εγκατάσταση. Δεν πάει να δει αν ο δρόμος καλύπτεται απο το δίκτυό τους;)

Η κοινή μας γνωστή είναι λίγο άτυχη απο την πρώτη της μέρα.. τι να πω? Μπορει να φταίει ότι ειναι κοινή μας γνωστή και εμείς γνωστοι γκαντέμηδες :p

οχι φιλε μου
με τη βιβοντι ειμαστε παρα παρα πολλοι ατυχοι
και ναι σημερα ειπα αει -σιχτιρ δεν μπορω να ακουγομαι σαν απο πηγαδι και να κοβεται η γραμμη καθε λιγο και λιγακι
οι φιλοι μου με κοροιδευουν
η γυναικα μου εσπασε το ακουστικο και με βριζει " με τη βιβοντι και τις αηδιες "

dek1
01-02-07, 19:39
Τι νόημα έχει να ρωτήσουν το νούμερο για να δουν αν το καλύπτουν με ιδιόκτητο δίκτυο. Εν έτει 2007 ισχύει η φορητότητα που σημαίνει ότι εγώ που μένω Περιστέρι παίρνω το 21057..... και το πάω Φιλοθέη. Και εκεί παίρνω τη Vivodi. Μου λέει: τον αριθμό σας παρακαλώ; Και τον δίνω. Και λοιπόν τι έγινε; Μπάχαλο. Μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα;

sdikr
01-02-07, 19:42
Τι νόημα έχει να ρωτήσουν το νούμερο για να δουν αν το καλύπτουν με ιδιόκτητο δίκτυο. Εν έτει 2007 ισχύει η φορητότητα που σημαίνει ότι εγώ που μένω Περιστέρι παίρνω το 21057..... και το πάω Φιλοθέη. Και εκεί παίρνω τη Vivodi. Μου λέει: τον αριθμό σας παρακαλώ; Και τον δίνω. Και λοιπόν τι έγινε; Μπάχαλο. Μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα;

υπάρχει βάση δεδομένων την οποία έχουν πρόσβαση οι ενδιαφερόμενοι που αναφέρει αν κάποιο νούμερο είναι απο φορήτοτητα ή όχι

@ ADSLgr.com All rights reserved.